19.6
3.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
8.6
17.6
16.6
18.6
11.6
20.6
20.6
20.6
20.6
15.6
10.6
19‐20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19‐20.6
19.6
20.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
12.6
15.6
16.6
16.6
16.6
15.6
30.5
16.6
16.6
11.6
1.6
13.6
11.6
7.6
5.6
2.6
5.6
13.6
16.6
13.6
16.6
12.6
14.6
15.6
8.6
8.6
6.6
15.6
3.6
11.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
13.6
14.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
10.6
10.6
8.6
13.6
13.6
13.6
8.6
Arena: Tingvalla IP
Tävlande: 171 (87+84)   Starter: 202 (102+100)
Män
M 100 m     

Vind: +1.8

Final A

Final

Vind: +1.8
1Johan Engberg
10.53
IF Göta
10.53
SB
  
2Edmund Yeboah
10.80
Hässelby SK
10.80
  
3John Lundvik
10.99
IFK Växjö
10.99
  
4Martin Skeppstedt
11.11
Spårvägens FK
11.11
PB
  
5Rafael Askros
11.17
Ullevi FK
11.17
SB
  
6Patrik RosencrantzHammarby IF
11.22
SB
  
M 200 m     

Vind: +2.7

Final A

Final

Vind: +2.7
1Fredrik Johansson
21.55w
IF Göta
21.55w
  
2Mattias Sunneborn
22.08w
Spårvägens FK
22.08w
  
3Lukas Nilsson
22.32w
Hässelby SK
22.32w
  
4Erik Karlsson
22.46w
IFK Växjö
22.46w
  
5Patrik Rosencrantz
22.58w
Hammarby IF
22.58w
  
6Jonas Hilmersson
22.92w
Ullevi FK
22.92w
  
M 400 m     


Final A

Final

1Fredrik Johansson
47.54
IF Göta
47.54
  
2Mattias Claesson
47.90
Hässelby SK
47.90
SB
  
3Thomas Nikitin
Thomas Nikitin 82, Spårvägen
47.90
Spårvägens FK
47.90
  
4Erik Lundvik
49.85
IFK Växjö
49.85
  
5Fredrik Karlsson
50.11
Hammarby IF
50.11
SB
  
6Elias Amado
51.82
Ullevi FK
51.82
SB
  
M 800 m     


Final A

Final

1Tor Pöllänen
1:52.70
Hässelby SK
1:52.70
  
2Rickard Pell
1:52.83
Hammarby IF
1:52.83
  
3Johan Bagge
1:54.19
IF Göta
1:54.19
SB
  
4Mohammed Bashir
1:55.54
Ullevi FK
1:55.54
  
5Philip Aagaard
Philip Aagaard 82, Spårvägen
1:55.55
Spårvägens FK
1:55.55
  
6Danny Fransson
2:13.99
IFK Växjö
2:13.99
PB
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Rachid Benjira
3:56.75
Hässelby SK
3:56.75
  
2Olle Walleräng
3:57.34
Hammarby IF
3:57.34
  
3Per Jacobsen
3:59.98
IF Göta
3:59.98
  
4Jörgen Johansson
4:00.56
Spårvägens FK
4:00.56
SB
  
5Fredrik Johansson
4:11.31
Ullevi FK
4:11.31
SB
  
6Fredrik Johansson
4:11.69
IFK Växjö
4:11.69
SB
  
M 5000 m     


Final A

Final

1Markus Torgeby
14:53.36
Ullevi FK
14:53.36
PB
  
2Alexander Söderberg
14:54.16
Spårvägens FK
14:54.16
PB
  
3Emil Lerdahl
15:39.43
Hammarby IF
15:39.43
SB
  
4Henrik Örnstedt
15:46.66
IF Göta
15:46.66
  
5Torben Pedersen
15:48.27
Hässelby SK
15:48.27
PB
  
6Eric Dahlqvist
17:01.75
IFK Växjö
17:01.75
PB
  
M 3000 m hinder     


Final A

Final

1Per Jacobsen
9:00.34
IF Göta
9:00.34
  
2Jacob Cedertun
9:15.11
Hammarby IF
9:15.11
PB
  
3Abderrahmane Sosse
9:24.35
Hässelby SK
9:24.35
PB
  
4Mathias Borg
9:28.98
Ullevi FK
9:28.98
PB
  
5Fredrik Johansson
9:30.12
IFK Växjö
9:30.12
SB
  
6Tobias Lundgren
9:55.88
Spårvägens FK
9:55.88
PB
  
M 110 m häck     

Vind: +2.9

Final A

Final

Vind: +2.9
1Rafael Askros
14.54w
Ullevi FK
14.54w
  
2Henrik Encke
14.55w
Hässelby SK
14.55w
  
3Björn Barrefors
15.09w
Hammarby IF
15.09w
  
4Håkan Jedhammar
15.88w
IFK Växjö
15.88w
  
5Andrus Klaar
Andrus Klaar 75, Spårvägen
15.90w
Spårvägens FK
15.90w
  
6Hans Lämås
15.99w
IF Göta
15.99w
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Niklas Larsson
52.96
Hässelby SK
52.96
SB
  
2Mattias Sunneborn
53.96
Spårvägens FK
53.96
PB
  
3Tobias Olsson
57.00
IFK Växjö
57.00
SB
  
4Jonas Elgered
58.78
Hammarby IF
58.78
PB
  
5Kristoffer HagstedtUllevi FK
1:03.15
PB
  
6Magnus Åhlén
1:04.68
IF Göta
1:04.68
SB
  
M Höjd     


Final A

Final

1Staffan Strand
2.06
Hässelby SK
2.06
SB
  
2Erik Sikström
Erik Sikström 80, Spårvägen
1.96
Spårvägens FK
1.96
SB
  
3Emil Svensson
1.92
IFK Växjö
1.92
SB
  
4Oskar Persson
1.87
Ullevi FK
1.87
PB
  
5Joakim StrömvallIF Göta
1.87
SB
  
6Joel Thorén
1.87
Hammarby IF
1.87
  
M Stav     


Final A

Final

1Oscar Janson
5.06
Ullevi FK
5.06
  
2Håkan JedhammarIFK Växjö
5.06
  
3Anders Edvinsson
4.46
Spårvägens FK
4.46
  
4Jonathan Eklund
4.46
Hammarby IF
4.46
PB
  
5Rasmus Olofsson
4.16
Hässelby SK
4.16
SB
  
6Douglas Stenberg
3.60
IF Göta
3.60
=PB
  
M Längd     


Final A

Final

1David Frykholm
7.54
IF Göta
7.54
+1.3 SB
  
2Daniel Almgren
6.90
Hässelby SK
6.90
–0.4 SB
  
3David Fridell
David Fridell 83, Spårvägen
6.68w
Spårvägens FK
6.68w
+2.2
  
4Alen Rakovic
6.55
Ullevi FK
6.55
+1.3 PB
  
5Erik Karlsson
6.49w
IFK Växjö
6.49w
+5.1
  
6Erik Nordström
6.47w
Hammarby IF
6.47w
+2.3
  
M Tresteg     


Final A

Final

1David Frykholm
15.24
IF Göta
15.24
+1.1 PB
  
2David Fridell
David Fridell 83, Spårvägen
13.91w
Spårvägens FK
13.91w
+2.1
  
3Alen Rakovic
13.46
Ullevi FK
13.46
+1.6 SB
  
4Henrik Attersand
13.25w
Hammarby IF
13.25w
+2.6
  
5Karl Wilsborn
13.13w
IFK Växjö
13.13w
+2.9
  
6Daniel Olofsson
12.40w
Hässelby SK
12.40w
+3.1
  
M Kula     


Final A

Final

1Niklas Arrhenius
16.99
Spårvägens FK
16.99
  
2Anders Axlid
15.49
Ullevi FK
15.49
SB
  
3Staffan Jönsson
14.65
Hässelby SK
14.65
  
4Odd Wiking
13.99
IFK Växjö
13.99
PB
  
5Torbjörn KarlssonIF Göta
13.52
SB
  
6Johan Attersand
9.59
Hammarby IF
9.59
SB
  
M Diskus     


Final A

Final

1Niklas Arrhenius
57.54
Spårvägens FK
57.54
  
2Staffan Jönsson
52.88
Hässelby SK
52.88
  
3Philip Åman
46.41
Ullevi FK
46.41
SB
  
4Ulf Ankarling
45.28
IF Göta
45.28
SB
  
5Eric Svensson
43.08
IFK Växjö
43.08
PB
  
6Björn Barrefors
36.14
Hammarby IF
36.14
SB
  
M Slägga     


Final A

Final

1Mattias Jons
69.22
Hässelby SK
69.22
  
2Stellan KjellanderIFK Växjö
58.79
  
3Mårten Ejdervall
57.23
IF Göta
57.23
SB
  
4David Gustafsson
47.79
Spårvägens FK
47.79
SB
  
5Sebastian Höglin-TordénUllevi FK
43.77
SB
  
6Dejan Mirkovic
27.34
Hammarby IF
27.34
PB
  
M Spjut     


Final A

Final

1Andreas Wulff
72.63
IFK Växjö
72.63
SB
  
2Lasse Haka
Lasse Haka 78, IF Göta
66.48
IF Göta
66.48
SB
  
3Ingmar Veinberg
63.35
Spårvägens FK
63.35
SB
  
4Joel Thorén
58.38
Hammarby IF
58.38
  
5Nebez Kurban
Nebez Kurban 72, Spårvägen
55.94
Spårvägens FK
55.94
SB
  
6Alexander IgelströmUllevi FK
45.45
PB
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +0.6

Final A

Final

Vind: +0.6
1Emma Rienas
11.68
IF Göta
11.68
PB
  
2Linnéa Collin
Linnéa Collin 89, Helsingborg
12.14
IFK Helsingborg
12.14
SB
  
3Lena Berntsson
12.30
Ullevi FK
12.30
SB
  
4Emma Magnusson
12.39
IFK Växjö
12.39
SB
  
5Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
12.53
Spårvägens FK
12.53
  
6Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
12.64
Hässelby SK
12.64
PB
  
K 200 m     

Vind: +1.8

Final A

Final

Vind: +1.8
1Carolina Klüft
23.89
IFK Växjö
23.89
SB
  
2Emma Rienas
24.22
IF Göta
24.22
PB
  
3Sofia Eriksson
24.69
Hässelby SK
24.69
PB
  
4Elin Källander
24.71
IFK Helsingborg
24.71
PB
  
5Therése Bohlén-KinnUllevi FK
25.23
SB
  
6Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
26.24
Spårvägens FK
26.24
  
K 400 m     


Final A

Final

1Emma Björkman
54.68
IF Göta
54.68
  
2Sofie Persson
Sofie Persson 87, Helsingborg
54.89
IFK Helsingborg
54.89
SB
  
3Ulrika Johansson
56.45
Rånäs 4H
56.45
PB
  
4Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
57.74
Spårvägens FK
57.74
PB
  
Elin Wiik
Elin Wiik 85, Hässelby
DQ
Hässelby SK
DQ
  
Linda Luts
DNS
Ullevi FK
DNS
  
K 800 m     


Final A

Final

1Johanna Hallberg
2:10.74
Hässelby SK
2:10.74
  
2Flo Jonsson
Flo Jonsson 78, Spårvägen
2:12.73
Spårvägens FK
2:12.73
SB
  
3Erica Mårtensson
2:19.46
IF Göta
2:19.46
SB
  
4Elin Borglund
2:27.78
Ullevi FK
2:27.78
PB
  
5Jenny Nilsson
2:32.66
IFK Växjö
2:32.66
SB
  
6Viktoria Norstedt
2:33.68
IFK Helsingborg
2:33.68
PB
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Annika Gerner
Annika Gerner 75, Spårvägen
4:35.41
Spårvägens FK
4:35.41
  
2Magdalena Ottersten
4:37.07
Sävedalens AIK
4:37.07
  
3Louise Fredriksson
4:39.02
IF Göta
4:39.02
PB
  
4Maria Borglund
5:05.16
Ullevi FK
5:05.16
PB
  
5Maria Biesért
5:08.02
IFK Växjö
5:08.02
PB
  
6Anna Forshufvud
5:24.52
IFK Helsingborg
5:24.52
  
K 5000 m     


Final A

Final

1Malin Öhrn
17:10.04
IFK Växjö
17:10.04
SB
  
2Christina Lindblom
17:24.63
Hässelby SK
17:24.63
PB
  
3Anja Lindberg
Anja Lindberg 76, Spårvägen
17:37.31
Spårvägens FK
17:37.31
PB
  
4Marie Nilsson
18:54.27
IF Göta
18:54.27
SB
  
5Emelie Andrén
22:16.04
Ullevi FK
22:16.04
PB
  
K 1500 m hinder     


Final A

Final

1Linda Ström
5:03.32
Hässelby SK
5:03.32
PB
  
2Ann-Sofie Landström
5:13.84
Spårvägens FK
5:13.84
PB
  
3Anna Stenbäck
5:18.62
Ullevi FK
5:18.62
PB
  
4Anna Forshufvud
5:35.61
IFK Helsingborg
5:35.61
  
5Sara Holmgren
5:44.00
IF Göta
5:44.00
PB
  
6Maja Olofsson
5:51.25
IFK Växjö
5:51.25
SB
  
K 100 m häck     

Vind: +1.8

Final A

Final

Vind: +1.8
1Jessica Samuelsson
14.06
Hässelby SK
14.06
PB
  
2Emma Magnusson
14.48
IFK Växjö
14.48
  
3Erika Persson
14.55
IF Göta
14.55
  
4Åsa Carlsson
Åsa Carlsson 72, Spårvägen
14.71
Spårvägens FK
14.71
SB
  
5Emma Tuvesson
Emma Tuvesson 91, Helsingborg
14.73
IFK Helsingborg
14.73
PB
  
6Moa Larsson
14.98
Ullevi FK
14.98
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Erica Mårtensson
57.20
IF Göta
57.20
SB
  
2Anneli Melin
Anneli Melin 76, Helsingborg
57.44
IFK Helsingborg
57.44
PB
  
16 SWE AT
3Louise Martin
1:01.65
Hässelby SK
1:01.65
SB
  
4Marlin Brown
Marlin Brown 75, Spårvägen
1:02.60
Spårvägens FK
1:02.60
PB
  
5Izehi Ileso
1:09.92
Ullevi FK
1:09.92
PB
  
6Elin Nilsson
1:11.05
IFK Växjö
1:11.05
PB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Carolina KlüftIFK Växjö
1.79
  
2Jenny Isgren
Jenny Isgren 81, Spårvägen
1.76
Spårvägens FK
1.76
  
3Stina Ekholm
1.67
Ullevi FK
1.67
SB
  
4Victoria DronsfieldIF Göta
1.63
  
5Jessica SamuelssonHässelby SK
1.63
  
6Emilia Bengtsson
1.47
IFK Helsingborg
1.47
  
K Stav     


Final A

Final

1Linda Persson
4.40
IFK Växjö
4.40
PB
  
6 SWE AT
2Klara Persson
Klara Persson 80, Spårvägen
3.78
Spårvägens FK
3.78
  
3Martina WahnströmUllevi FK
3.58
  
4Karin Sindsjö
3.38
IF Göta
3.38
PB
  
5Alissa White
3.28
Hässelby SK
3.28
SB
  
6Anna Natt och Dag
2.60
IFK Helsingborg
2.60
=SB
  
K Längd     


Final A

Final

1Camilla JohanssonIFK Växjö
6.11
+1.3 SB
  
2Emma Björkman
5.95
IF Göta
5.95
+2.0 PB
  
3Erica Jarder
Erica Jarder 86, Spårvägen
5.87w
Spårvägens FK
5.87w
+3.5
  
4Elin Andersson
5.67w
Hässelby SK
5.67w
+2.7
  
5Maja Lidén
Maja Lidén 88, Helsingborg
5.42w
IFK Helsingborg
5.42w
+2.9
  
6Maria Augutis
5.17w
Ullevi FK
5.17w
+2.6
  
K Tresteg     


Final A

Final

1Camilla JohanssonIFK Växjö
13.41
–2.4
  
2Malin Svensson
Malin Svensson 78, Helsingborg
12.77
IFK Helsingborg
12.77
–0.6 PB
  
44 SWE AT
3Sara Gelin
Sara Gelin 80, Spårvägen
12.05
Spårvägens FK
12.05
–2.3 SB
  
4Linda Svensson
11.54
IF Göta
11.54
+1.6
  
5Maria Augutis
11.50
Ullevi FK
11.50
–1.4 SB
  
6Elin Andersson
10.72
Hässelby SK
10.72
–1.2 PB
  
K Kula     


Final A

Final

1Linda-Marie MårtenssonHässelby SK
15.57
  
2Linda NestorssonUllevi FK
15.17
  
3Karin Olsson
Karin Olsson 75, Helsingborg
12.93
IFK Helsingborg
12.93
SB
  
4Marie Barenfeld
12.30
IFK Växjö
12.30
  
5Amanda Öberg
11.52
IF Göta
11.52
PB
  
6Jessica Jansson
10.88
Spårvägens FK
10.88
  
K Diskus     


Final A

Final

1Maria PetterssonUllevi FK
51.29
  
2Caroline Höglund
40.99
IF Göta
40.99
SB
  
3Linda-Marie MårtenssonHässelby SK
40.58
  
4Emma Ståhlberg
33.15
Spårvägens FK
33.15
SB
  
5Frida Karlsson
32.17
IFK Växjö
32.17
SB
  
K Slägga     


Final A

Final

1Karolina PedersenUllevi FK
58.97
  
2Catarina Andersson
55.41
Hässelby SK
55.41
SB
  
3Karin Engström
54.08
IF Göta
54.08
  
4Emma Ståhlberg
45.42
Spårvägens FK
45.42
SB
  
5Maria Bengtsson
39.52
IFK Växjö
39.52
SB
  
6Karin Olsson
Karin Olsson 75, Helsingborg
33.72
IFK Helsingborg
33.72
  
K Spjut     


Final A

Final

1Izabel Savic
45.69
IF Göta
45.69
SB
  
2Mikaela WieslanderIFK Växjö
44.97
  
3Josefin Nilsson
39.84
Hässelby SK
39.84
PB
  
4Malin Svensson
Malin Svensson 78, Helsingborg
34.83
IFK Helsingborg
34.83
  
5Jessica Jansson
30.98
Spårvägens FK
30.98
SB
  
6Therese HolmqvistUllevi FK
28.48
SB