11.8
11.8
11.8
9.8
10.8
3.8
6.8
9.8
9.8
6.8
3.8
9.8
9.8
6.8
9.8
9.8
21.7
3.8
6.8
9.8
9.8
6.8
4.8
23.7
19.7
6.8
30.7
27.7
7.8
7.8
6.8
6.8
6.8
2.8
5.8
5‐7.8
27.7
2.8
3.8
2.7
23.7
6.7
18.6
22.7
23.7
30.6
30.6
2.8
1.8
31.7
23‐24.7
30.7
1.8
29‐31.7
31.7
31.7
31.7
26.7
1.8
28.7
30‐31.7
28.7
31.7
31.7
30.7
30.7
26.7
30.7
30‐31.7
30.7
13.7
28.7
27.7
23.7
12.7
9.7
18.7
25.7
18.7
26.7
26.7
25‐26.7
26.7
23‐24.7
24.7
16.7
23.6
24.7
20.7
23.7
23.7
21.7
21.7
22.6
21.7
21.7
23‐24.7
7.7
23.7
23‐24.7
Arena: Rimnersvallen
Tävlande: 753 (418+335)   Starter: 1457 (818+639)

Män
M22 100 m     
24 aug
Vind: +1.0

Final A

Final
24 aug
Vind: +1.0
1Stefan Tärnhuvud
10.58
Sundsvalls FI
10.58
SB
  
1Fredrik Johansson
22.21
Vittangi SK
22.21
  
2Fredrik Johansson
10.63
Vittangi SK
10.63
PB
  
2Jonathan WalterssonBollnäs FIK
22.49
  
3Jens Löfgren
10.81
Malmö AI
10.81
=PB
  
3André Brännström
André Brännström 87, Skellefteå AIK
22.55
Skellefteå AIK
22.55
  
4Sebastian Öberg
10.90
Turebergs FK
10.90
  
4Judel Kibondo
Judel Kibondo 86, Sundbyberg
22.94
Sundbybergs IK
22.94
  
5André Brännström
André Brännström 87, Skellefteå AIK
10.93
Skellefteå AIK
10.93
  
5Per-Erik Söderqvist
23.03
Söderhamns IF
23.03
  
6Emil Zail
10.96
Malmö AI
10.96
  
Heat 1
24 aug Vind: +1.4
24 augVind: +1.4
1Stefan Tärnhuvud
10.70
Sundsvalls FI
10.70
  
2André Brännström
André Brännström 87, Skellefteå AIK
10.83
Skellefteå AIK
10.83
PB
  
3Sebastian Öberg
10.88
Turebergs FK
10.88
PB
  
4Jonathan WalterssonBollnäs FIK
11.06
PB
  
5David Tegel
David Tegel 87, Trollhättans SK
11.35
Trollhättans SK
11.35
  
6Amadeus Rosberg
11.82
IFK Halmstad
11.82
  
Heat 2
24 aug Vind: +2.1
24 augVind: +2.1
1Emil Zail
10.87w
Malmö AI
10.87w
  
1Victor Lohr
22.18w
IK Orient
22.18w
  
2Erik Karlsson
Erik Karlsson 87, IFK Växjö
10.91w
IFK Växjö
10.91w
  
2Emil Zail
22.34w
Malmö AI
22.34w
  
3Christian Hedman
11.18w
Falkenbergs IK
11.18w
  
3Erik Nordström
22.61w
Hammarby IF
22.61w
  
4Judel Kibondo
Judel Kibondo 86, Sundbyberg
11.26w
Sundbybergs IK
11.26w
  
4Johan Kågeman
22.62w
Turebergs FK
22.62w
  
5Tobias Dahlberg
11.47w
IK Finish
11.47w
  
5David Tegel
David Tegel 87, Trollhättans SK
22.94w
Trollhättans SK
22.94w
  
6Erik Pettersson
Erik Pettersson 85, Linköpings GIF
12.05w
Linköpings GIF
12.05w
  
Heat 3
24 aug Vind: +1.9
24 augVind: +1.9
1Fredrik Johansson
10.69
Vittangi SK
10.69
PB
  
1Sebastian Öberg
21.94w
Turebergs FK
21.94w
  
2Jens Löfgren
10.89
Malmö AI
10.89
  
2Erik Karlsson
Erik Karlsson 87, IFK Växjö
21.99w
IFK Växjö
21.99w
  
3Erik Lindberg
Erik Lindberg 87, Haparanda SKT
11.17
Haparanda SKT
11.17
SB
  
3Gustav Karnebäck
22.94w
Turebergs FK
22.94w
  
4Kleverton Santos RodriguesAlingsås IF
11.30
SB
  
4Elias Amado
23.20w
Falu IK
23.20w
  
5Viktor Granholm
11.36
Spårvägens FK
11.36
  
6Sebastian HolmbergLomma FIK
11.65
  
M22 200 m     
26 aug
Vind: +5.0

Final A

Final
26 aug
Vind: +5.0
1Fredrik Johansson
21.18w
Vittangi SK
21.18w
  
2Sebastian Öberg
21.84w
Turebergs FK
21.84w
  
3Erik Karlsson
Erik Karlsson 87, IFK Växjö
21.97w
IFK Växjö
21.97w
  
4Victor Lohr
21.98w
IK Orient
21.98w
  
5Jonathan Waltersson
22.57w
Bollnäs FIK
22.57w
  
Emil Zail
DNS
Malmö AI
DNS
  
M22 400 m     
Heat 1
24 aug
24 aug
1Victor Lohr
49.55
IK Orient
49.55
  
2Niklas Larsson
49.93
Hässelby SK
49.93
  
3Gustav Karnebäck
50.11
Turebergs FK
50.11
SB
  
4Judel Kibondo
Judel Kibondo 86, Sundbyberg
51.00
Sundbybergs IK
51.00
PB
  
Heat 2
24 aug
24 aug
1Tor Pöllänen
49.30
Hässelby SK
49.30
  
2Johan Kågeman
49.52
Turebergs FK
49.52
  
3Tobias Olsson
Tobias Olsson 86, IFK Växjö
50.60
IFK Växjö
50.60
SB
  
4Elias Amado
51.13
Falu IK
51.13
  
Heat 3
25 aug
25 aug
1Tor Pöllänen
47.99
Hässelby SK
47.99
  
2Niklas Larsson
48.72
Hässelby SK
48.72
SB
  
3Victor Lohr
48.99
IK Orient
48.99
  
4Johan Kågeman
49.07
Turebergs FK
49.07
SB
  
5Gustav Karnebäck
50.04
Turebergs FK
50.04
SB
  
6Tobias Olsson
Tobias Olsson 86, IFK Växjö
55.50
IFK Växjö
55.50
  
M22 800 m     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Tor Pöllänen
1:55.85
Hässelby SK
1:55.85
  
2Adam Sewall
1:56.45
Malmö AI
1:56.45
  
3Henrik Astfors
Henrik Astfors 87, Västerås FK
1:56.85
Västerås FK
1:56.85
  
4Björn Johansson
1:56.95
Ullevi FK
1:56.95
  
5Henning Tunek
1:57.41
IK Akele
1:57.41
  
6Martin Stjernlöf
1:57.98
Turebergs FK
1:57.98
  
7Robin Höglund
2:01.82
IK Lerum FI
2:01.82
  
Mattias Grahn
DNF
Vännäs FI
DNF
  
Heat 1
25 aug
25 aug
1Björn Johansson
1:54.91
Ullevi FK
1:54.91
PB
  
2Tor Pöllänen
1:55.55
Hässelby SK
1:55.55
  
3Mattias Grahn
1:55.60
Vännäs FI
1:55.60
  
4Martin Stjernlöf
1:55.86
Turebergs FK
1:55.86
  
5Robin Höglund
1:57.07
IK Lerum FI
1:57.07
PB
  
6Erik Folke
Erik Folke 86, Västerås FK
1:57.12
Västerås FK
1:57.12
  
Fredrik JäwertHälle IF
DNF
  
Heat 2
25 aug
25 aug
1Adam Sewall
1:56.60
Malmö AI
1:56.60
  
2Henning Tunek
1:56.85
IK Akele
1:56.85
  
3Henrik Astfors
Henrik Astfors 87, Västerås FK
1:57.01
Västerås FK
1:57.01
  
4Simon Rasmussen
1:57.12
Rånäs 4H
1:57.12
  
5Martin Stjernlöf
1:58.28
Turebergs FK
1:58.28
  
6Christopher Svensson
2:00.78
IFK Helsingborg
2:00.78
  
7Fredrik BjörklundHälle IF
2:02.09
  
M22 1500 m     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Henning Tunek
4:01.83
IK Akele
4:01.83
  
2Daniel Lundgren
4:03.02
Turebergs FK
4:03.02
  
3Johan Walldén
4:04.76
Gefle IF
4:04.76
SB
  
4Fredrik BjörklundHälle IF
4:04.77
  
5Tobias Lundgren
4:10.00
Spårvägens FK
4:10.00
SB
  
6Johan Arnqvist
4:16.71
IF Göta
4:16.71
  
M22 5000 m     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Peter Gross
Peter Gross 85, Hässelby
15:33.85
Hässelby SK
15:33.85
  
2Tobias Lundgren
15:34.21
Spårvägens FK
15:34.21
  
3Fredrik Johansson
15:34.59
IFK Växjö
15:34.59
  
4David Nilsson
15:35.98
Högby IF
15:35.98
  
5Fredrik Johansson
15:42.10
Ullevi FK
15:42.10
  
6Marcus Millegård
15:45.67
Sävedalens AIK
15:45.67
PB
  
7Oscar Majling
Oscar Majling 86, Kungsängen
15:52.81
Kungsängen FK
15:52.81
SB
  
8Erik Widing
15:56.74
Turebergs FK
15:56.74
  
9Albert Mollén
Albert Mollén 85, IK Norrköping FI
15:58.82
IK Norrköping FI
15:58.82
SB
  
10Mikael Andersson
15:59.24
Vallentuna FK
15:59.24
  
11Henrik Åkerlund
16:07.22
Huddinge AIS
16:07.22
SB
  
12Per-Erik Hellström
16:22.53
Trångsvikens IF
16:22.53
PB
  
M22 2000 m hinder     
24 aug

Final A

Final
24 aug
1Daniel Lundgren
5:46.52
Turebergs FK
5:46.52
PB
  
2Fredrik Johansson
5:52.34
IFK Växjö
5:52.34
SB
  
3Mathias Borg
6:08.99
Ullevi FK
6:08.99
  
4Emil Ryberg
6:21.87
Ullevi FK
6:21.87
  
M22 110 m häck     
25 aug
Vind: +2.8

Final A

Final
25 aug
Vind: +2.8
1Björn Barrefors
14.57w
Hammarby IF
14.57w
  
2Andreas Andersson
14.84w
Upsala IF
14.84w
  
3Patrik Bagge
15.20w
Brattås CK
15.20w
  
4Michel TornéusIFK Tumba
16.21w
  
5Joel Thorén
16.40w
Hammarby IF
16.40w
  
6Sebastian HolmbergLomma FIK
18.22w
  
M22 400 m häck     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Niklas Larsson
52.83
Hässelby SK
52.83
  
2Henrik Astfors
Henrik Astfors 87, Västerås FK
54.36
Västerås FK
54.36
PB
  
3Tobias Olsson
Tobias Olsson 86, IFK Växjö
54.79
IFK Växjö
54.79
PB
  
4Björn Barrefors
55.71
Hammarby IF
55.71
PB
  
5Fredrik Andersson
57.15
Hammarby IF
57.15
  
6Jonas Elgered
1:07.70
Hammarby IF
1:07.70
  
Heat 1
25 aug
25 aug
1Niklas Larsson
57.42
Hässelby SK
57.42
  
2Björn Barrefors
58.35
Hammarby IF
58.35
PB
  
3Jonas Elgered
58.85
Hammarby IF
58.85
  
4Andreas Nyberg
Andreas Nyberg 87, IK Hakarpspojkarna
59.02
IK Hakarpspojkarna
59.02
  
5Daniel Hägg
Daniel Hägg 87, Eslövs IF
1:08.70
Eslövs IF
1:08.70
  
Heat 2
25 aug
25 aug
1Henrik Astfors
Henrik Astfors 87, Västerås FK
56.07
Västerås FK
56.07
SB
  
2Tobias Olsson
Tobias Olsson 86, IFK Växjö
56.21
IFK Växjö
56.21
  
3Fredrik Andersson
56.21
Hammarby IF
56.21
PB
  
4John Dunell
59.77
Rånäs 4H
59.77
SB
  
M22 Höjd     
24 aug

Final A

Final
24 aug
1Mehdi AlkhatibHellas FK
2.10
  
2Richard Huldén
2.06
IF Göta
2.06
  
3Joakim StrömvallIF Göta
1.96
  
4Joel Thorén
1.92
Hammarby IF
1.92
=PB
  
5Tommy Svensson
1.86
Falkenbergs IK
1.86
  
6Daniel Hägg
Daniel Hägg 87, Eslövs IF
1.80
Eslövs IF
1.80
  
M22 Stav     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Johan CarlssonMalmö AI
4.85
=SB
  
2Rasmus TjärndalUllevi FK
4.27
  
3Jonas Elgered
4.15
Hammarby IF
4.15
  
4Anjin Dahlhöjd
3.79
Örgryte IS
3.79
  
5Henrik JohanssonFIF Gnistan
3.61
  
Joakim Orreteg
NH
Hässelby SK
NH
  
M22 Längd     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Mehdi AlkhatibHellas FK
7.15
0.0 PB
  
2Sebastian EkstrandIK Finish
6.96
+1.6
  
3Robin Lundh
6.80
IF Göta
6.80
+0.3
  
4Patrik Olsson
Patrik Olsson 87, Östersunds GIF
6.76
Östersunds GIF
6.76
0.0
  
5Jimmie JohnssonIK Finish
6.67
+0.3 SB
  
6Minh Le
Minh Le 86, Lidköpings IS
6.55
Lidköpings IS
6.55
0.0
  
7Judel Kibondo
Judel Kibondo 86, Sundbyberg
6.41
Sundbybergs IK
6.41
+0.5
  
8Erik Lindberg
Erik Lindberg 87, Haparanda SKT
6.49
Haparanda SKT
6.49
0.0
  
9Christian Hedman
6.36
Falkenbergs IK
6.36
–1.1
  
10Fredrik PerssonGefle IF
6.24
–1.0
  
Joel Thorén
DNS
Hammarby IF
DNS
  
Kim FreiburghausLomma FIK
DNS
  
Kval
25 aug
25 aug
1Sebastian EkstrandIK Finish
7.06
–0.1
  
2Mehdi AlkhatibHellas FK
6.96
–0.6 PB
  
3Christian Hedman
6.65
Falkenbergs IK
6.65
–0.9
  
4Minh Le
Minh Le 86, Lidköpings IS
6.60
Lidköpings IS
6.60
–0.7
  
5Patrik Olsson
Patrik Olsson 87, Östersunds GIF
6.60
Östersunds GIF
6.60
0.0
  
6Erik Lindberg
Erik Lindberg 87, Haparanda SKT
6.60
Haparanda SKT
6.60
–0.9 SB
  
7Robin Lundh
6.55
IF Göta
6.55
–0.2
  
8Kim FreiburghausLomma FIK
6.45
–0.8
  
9Jimmie JohnssonIK Finish
6.37
–0.7 SB
  
10Judel Kibondo
Judel Kibondo 86, Sundbyberg
6.35
Sundbybergs IK
6.35
–1.9
  
11Fredrik PerssonGefle IF
6.24
–1.3
  
12Joel Thorén
6.21
Hammarby IF
6.21
–0.9
  
13Jens Mattisson
6.15
Vittsjö GIK
6.15
–1.5
  
14Björn BoströmIFK Lund
6.15
–1.5
  
15Jonas Elgered
6.13
Hammarby IF
6.13
–0.5
  
16Joakim StrömvallIF Göta
5.79
–0.1 PB
  
17Erik Nordström
2.16
Hammarby IF
2.16
–0.6
  
Björn BarreforsHammarby IF
NM
  
Adam Johansson
Adam Johansson 87, Skellefteå AIK
NM
Skellefteå AIK
NM
  
M22 Tresteg     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Andreas Otterling
15.47
KFUM Örebro
15.47
+0.6 PB
  
2Mathias Ström
14.96
Örgryte IS
14.96
+0.6
  
3Carl-August WestbergFalu IK
14.81
+2.0
  
4Sebastian EkstrandIK Finish
14.80
–2.4 PB
  
5Adam Johansson
Adam Johansson 87, Skellefteå AIK
14.36
Skellefteå AIK
14.36
–0.3 PB
  
6Minh Le
Minh Le 86, Lidköpings IS
13.92
Lidköpings IS
13.92
–2.3 PB
  
7Johan Damgren
Johan Damgren 86, IK Hakarpspojkarna
13.52
IK Hakarpspojkarna
13.52
+0.9 PB
  
M22 Kula     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Axel Härstedt
15.73
IK Finish
15.73
PB
  
2Per Rosell
14.91
Ullevi FK
14.91
  
3Odd Wiking
Odd Wiking 86, IFK Växjö
13.52
IFK Växjö
13.52
  
4Johan Pihlgren
13.32
Hässelby SK
13.32
  
5Samuel LindénFalu IK
13.25
  
6Nicklas ErikssonHellas FK
13.19
  
7Jens Wesemann WidmarkÖresund FK
12.32
  
M22 Diskus     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Axel Härstedt
52.44
IK Finish
52.44
  
2Per Rosell
51.09
Ullevi FK
51.09
  
3Tommy KristiansenSK Bore
44.98
SB
  
4Mats Olsson
42.78
Järvsö IF
42.78
  
5Dick Wiklund
Dick Wiklund 87, Skellefteå AIK
40.65
Skellefteå AIK
40.65
  
6Nicklas ErikssonHellas FK
39.09
  
7Niklas Wiklund
Niklas Wiklund 85, Skellefteå AIK
37.69
Skellefteå AIK
37.69
  
8Johan Pihlgren
37.46
Hässelby SK
37.46
  
9Jens Wesemann WidmarkÖresund FK
36.22
  
Adam PeterssonAlvesta FI
NH
  
M22 Slägga     
24 aug

Final A

Final
24 aug
1Stefan Kvist
60.63
Alvesta FI
60.63
  
2Hans ErikssonSK Bore
59.17
PB
  
3Daniel Nyman
Daniel Nyman 87, IFK Växjö
56.39
IFK Växjö
56.39
PB
  
4Torbjörn Sörman
53.96
Wedevågs IF
53.96
PB
  
5Mats Olsson
49.48
Järvsö IF
49.48
  
6Johan Bark
47.86
Valö IK
47.86
SB
  
7Daniel Hägg
Daniel Hägg 87, Eslövs IF
40.31
Eslövs IF
40.31
SB
  
8Joakim Axelsson
Joakim Axelsson 78, Trollhättans IF
40.18
Trollhättans IF
40.18
PB
  
M22 Spjut     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Jonas Lohse
79.48
Mölndals AIK
79.48
PB
  
2Niklas Wiklund
Niklas Wiklund 85, Skellefteå AIK
65.63
Skellefteå AIK
65.63
  
3Marcus Persson
65.50
KFUM Arvika
65.50
  
4Markus Hayden
64.67
Valbo AIF
64.67
  
5Odd Wiking
Odd Wiking 86, IFK Växjö
58.03
IFK Växjö
58.03
SB
  
6Joel Thorén
57.52
Hammarby IF
57.52
  
7Olof HanssonKA 2 IF
56.96
  
P19 100 m     
24 aug
Vind: +2.9

Final A

Final
24 aug
Vind: +2.9
1Oskar Åberg
10.64w
Solna FK
10.64w
  
2Jonas Mårtensson
10.89w
Villstad GIF
10.89w
  
3Henrik Adolfsson
Henrik Adolfsson 88, Nyköpings BIS
11.02w
Nyköpings BIS
11.02w
  
4Nils-Göran NilssonTäby IS
11.06w
  
5Markus SparrmanIK Ymer
11.08w
  
6Jonas Hilmersson
11.13w
Ullevi FK
11.13w
  
Semi 1
24 aug Vind: +2.0
24 augVind: +2.0
1Oskar Åberg
10.62
Solna FK
10.62
PB
  
2Henrik Adolfsson
Henrik Adolfsson 88, Nyköpings BIS
10.98
Nyköpings BIS
10.98
PB
  
3Jonas HilmerssonUllevi FK
11.07
=PB
  
4Fredrik Hög
11.13
Kyrkhults SK
11.13
PB
  
5Martin Rolander
Martin Rolander 89, Trollhättans SK
11.39
Trollhättans SK
11.39
  
6Marcus Carlsson
Marcus Carlsson 89, Kristianstad
11.57
KFUM Kristianstad
11.57
PB
  
Semi 2
24 aug Vind: +2.4
24 augVind: +2.4
1Jonas Mårtensson
10.88w
Villstad GIF
10.88w
  
2Markus SparrmanIK Ymer
10.99w
  
3Nils-Göran NilssonTäby IS
11.01w
  
4Patric Erlandsson
11.29w
Kungsängen FK
11.29w
  
5Fredrik KristofferssonIF Vingarna
11.34w
  
6Alexander LundholmIFK Tumba
11.37w
  
Heat 1
24 aug Vind: +2.3
24 augVind: +2.3
1Oskar Åberg
10.85w
Solna FK
10.85w
  
2Patric Erlandsson
11.29w
Kungsängen FK
11.29w
  
3Alexander LundholmIFK Tumba
11.42w
  
4Marcus Carlsson
Marcus Carlsson 89, Kristianstad
11.48w
KFUM Kristianstad
11.48w
  
5Jesper Berggren
11.64w
Sävedalens AIK
11.64w
  
Heat 2
24 aug Vind: -1.3
24 augVind: -1.3
1Jonas Mårtensson
11.12
Villstad GIF
11.12
  
2Markus SparrmanIK Ymer
11.21
SB
  
3Mikael Boije af GennäsMölndals AIK
11.56
  
4Rasmus Hansson
11.75
Sävedalens AIK
11.75
PB
  
5Erik Nilsson
11.82
IF Rigor
11.82
  
Heat 3
24 aug Vind: +0.4
24 augVind: +0.4
1Nils-Göran NilssonTäby IS
11.13
PB
  
2Henrik Adolfsson
Henrik Adolfsson 88, Nyköpings BIS
11.14
Nyköpings BIS
11.14
SB
  
3Martin Rolander
Martin Rolander 89, Trollhättans SK
11.37
Trollhättans SK
11.37
PB
  
4Jonas Nilsson
11.70
IK Finish
11.70
  
5Joacim AnderssonVäsby IK
12.07
PB
  
Heat 4
24 aug Vind: +1.4
24 augVind: +1.4
1Jonas HilmerssonUllevi FK
11.20
  
2Fredrik Hög
11.29
Kyrkhults SK
11.29
PB
  
3Fredrik KristofferssonIF Vingarna
11.45
PB
  
4Erik Magnusson
Erik Magnusson 89, Dals Södra
11.75
Dals Södra FFI
11.75
SB
  
5Johan Andersson
12.02
Villstad GIF
12.02
  
6Andreas Blom
Andreas Blom 88, Eslövs AI
12.08
Eslövs AI
12.08
PB
  
P19 200 m     
26 aug
Vind: +3.1

Final A

Final
26 aug
Vind: +3.1
1Oskar Åberg
21.61w
Solna FK
21.61w
  
2Fredrik Hallinder
22.01w
Turebergs FK
22.01w
  
3Patric Erlandsson
22.38w
Kungsängen FK
22.38w
  
4Henrik Adolfsson
Henrik Adolfsson 88, Nyköpings BIS
22.48w
Nyköpings BIS
22.48w
  
5Tomas OlssonKils AIK
22.85w
  
Carl-Adam LindrosHuddinge AIS
DNF
  
Semi 1
26 aug Vind: +2.8
26 augVind: +2.8
1Oskar Åberg
22.18w
Solna FK
22.18w
  
2Patric Erlandsson
22.70w
Kungsängen FK
22.70w
  
3Carl Dahllöf
22.79w
Ullevi FK
22.79w
  
4Fredrik Hög
22.88w
Kyrkhults SK
22.88w
  
5Robin NordenbergKils AIK
23.54w
  
Fabian FallgrenÅhus FIK
DNS
  
Semi 2
26 aug Vind: +3.8
26 augVind: +3.8
1Fredrik Hallinder
22.19w
Turebergs FK
22.19w
  
2Carl-Adam Lindros
22.38w
Huddinge AIS
22.38w
  
3Henrik Adolfsson
Henrik Adolfsson 88, Nyköpings BIS
22.51w
Nyköpings BIS
22.51w
  
4Tomas OlssonKils AIK
22.69w
  
5Nils-Göran NilssonTäby IS
23.40w
  
6Jonas Nilsson
23.49w
IK Finish
23.49w
  
Heat 1
25 aug Vind: +0.7
25 augVind: +0.7
1Fredrik Hallinder
22.46
Turebergs FK
22.46
SB
  
2Tomas OlssonKils AIK
22.81
PB
  
3Nils-Göran NilssonTäby IS
22.89
SB
  
4Patric Erlandsson
22.90
Kungsängen FK
22.90
  
5Alexander LundholmIFK Tumba
23.19
PB
  
Heat 2
25 aug Vind: +1.1
25 augVind: +1.1
1Fredrik Hög
22.92
Kyrkhults SK
22.92
  
2Robin NordenbergKils AIK
23.37
  
3Martin Rolander
Martin Rolander 89, Trollhättans SK
23.38
Trollhättans SK
23.38
PB
  
4Niklas Jonsson
Niklas Jonsson 88, Lidköpings IS
24.07
Lidköpings IS
24.07
PB
  
5Erik Magnusson
Erik Magnusson 89, Dals Södra
24.17
Dals Södra FFI
24.17
PB
  
Heat 3
25 aug Vind: +2.9
25 augVind: +2.9
1Carl-Adam Lindros
22.01w
Huddinge AIS
22.01w
  
2Carl Dahllöf
22.57w
Ullevi FK
22.57w
  
3Fabian FallgrenÅhus FIK
22.61w
  
4Henrik Adolfsson
Henrik Adolfsson 88, Nyköpings BIS
22.63w
Nyköpings BIS
22.63w
  
5Rasmus Hansson
23.17w
Sävedalens AIK
23.17w
  
6Andreas Blom
Andreas Blom 88, Eslövs AI
24.14w
Eslövs AI
24.14w
  
Heat 4
25 aug Vind: +4.0
25 augVind: +4.0
1Oskar Åberg
21.65w
Solna FK
21.65w
  
2Jonas Nilsson
23.01w
IK Finish
23.01w
  
3Fredrik KristofferssonIF Vingarna
23.14w
  
4Daniel Rogemark
Daniel Rogemark 89, IK Hakarpspojkarna
23.14w
IK Hakarpspojkarna
23.14w
  
5Joakim Hjelm
24.27w
IK Orient
24.27w
  
Jonas HilmerssonUllevi FK
DNF
  
P19 400 m     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Fredrik Hallinder
48.96
Turebergs FK
48.96
  
2Carl-Adam Lindros
49.86
Huddinge AIS
49.86
  
3Hjalmar Hallberg
50.21
Vittsjö GIK
50.21
SB
  
4Robin NordenbergKils AIK
51.05
  
5Dennis Karanda
51.13
Öresund FK
51.13
SB
  
6Daniel Rogemark
Daniel Rogemark 89, IK Hakarpspojkarna
51.37
IK Hakarpspojkarna
51.37
  
Heat 1
26 aug
26 aug
1Fredrik Hallinder
50.46
Turebergs FK
50.46
  
2Robin NordenbergKils AIK
50.94
  
3Daniel Jacksén
51.16
Spårvägens FK
51.16
  
4Simon Torell
53.35
Mölndals AIK
53.35
PB
  
5Per Jonsson
Per Jonsson 88, Dals Södra
54.35
Dals Södra FFI
54.35
PB
  
Heat 2
26 aug
26 aug
1Carl-Adam Lindros
49.80
Huddinge AIS
49.80
  
2Dennis Karanda
50.82
Öresund FK
50.82
PB
  
3Erik Åslin
Erik Åslin 89, Sundsvall
51.90
Sundsvalls FI
51.90
  
4Daniel MalmqvistIF Udd
53.60
  
5Mikael Åkerblom-AnderssonRånäs 4H
55.73
PB
  
Heat 3
26 aug
26 aug
1Hjalmar Hallberg
50.06
Vittsjö GIK
50.06
SB
  
2Daniel Rogemark
Daniel Rogemark 89, IK Hakarpspojkarna
50.83
IK Hakarpspojkarna
50.83
  
3Jonas Johansson
Jonas Johansson 88, Strömstad LK
52.54
Strömstad LK
52.54
  
4Sebastian Johansson
52.92
Karlskoga FI
52.92
  
5Niklas Jonsson
Niklas Jonsson 88, Lidköpings IS
54.47
Lidköpings IS
54.47
PB
  
6Alfred Olsson
Alfred Olsson 89, Lidköpings IS
54.60
Lidköpings IS
54.60
PB
  
P19 800 m     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Johan Svensson
1:53.15
FI Kalmarsund
1:53.15
  
2Thobias Ekhamre
1:53.75
Hammarby IF
1:53.75
  
3Conny Karlström
Conny Karlström 88, Gotländsk FI
1:53.91
F Gotländsk FI
1:53.91
PB
  
4Eric Hagelin
1:54.37
IK Akele
1:54.37
  
5Olle Olofsson
1:54.40
Bollnäs FIK
1:54.40
PB
  
6Viktor Ekelund
1:56.68
Malmö AI
1:56.68
  
7Martin Nilson
1:58.04
Malmö AI
1:58.04
  
8Kristoffer FranssonValbo AIF
2:00.18
  
Heat 1
25 aug
25 aug
1Johan Svensson
1:56.08
FI Kalmarsund
1:56.08
  
2Conny Karlström
Conny Karlström 88, Gotländsk FI
1:56.20
F Gotländsk FI
1:56.20
PB
  
3Martin Nilson
1:57.06
Malmö AI
1:57.06
  
4Joakim Johansson
1:58.04
Örgryte IS
1:58.04
  
5Erik Engqvist
2:01.11
SK Granan
2:01.11
  
6Mattias Karlsson
2:01.22
Åsbro GoIF
2:01.22
  
7Simon Torell
2:07.43
Mölndals AIK
2:07.43
  
8Mikael Åkerblom-AnderssonRånäs 4H
2:16.01
SB
  
Karim Mohammadi
DQ
Spårvägens FK
DQ
  
Heat 2
25 aug
25 aug
1Olle Olofsson
1:55.90
Bollnäs FIK
1:55.90
  
2Thobias Ekhamre
1:56.22
Hammarby IF
1:56.22
  
3Viktor Ekelund
1:56.48
Malmö AI
1:56.48
  
4Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
1:57.95
KFUM Örebro
1:57.95
  
5William Taudien
1:58.60
Ärla IF
1:58.60
  
6Carl Larsson
2:00.02
Hässelby SK
2:00.02
  
7Daniel MalmqvistIF Udd
2:03.98
PB
  
8Victor Andersson
2:06.06
Täby IS
2:06.06
PB
  
Heat 3
25 aug
25 aug
1Eric Hagelin
1:57.86
IK Akele
1:57.86
  
2Kristoffer FranssonValbo AIF
1:58.01
  
3John Eliasson
John Eliasson 89, Sävedalen
1:58.07
Sävedalens AIK
1:58.07
  
4Patrik Carlsson
1:59.07
Rånäs 4H
1:59.07
  
5Kristoffer Vilkancis
1:59.69
Hässelby SK
1:59.69
  
6Viktor Andersson
Viktor Andersson 89, Eksjö Södra
2:04.09
Eksjö Södra IK
2:04.09
PB
  
7Johan Jonsson Dahl
2:04.69
Spårvägens FK
2:04.69
  
Markus LivingGefle IF
DNS
  
P19 1500 m     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Thobias Ekhamre
4:00.99
Hammarby IF
4:00.99
  
2Kalle Johansson
4:01.44
Hässelby SK
4:01.44
  
3Eric Hagelin
4:01.72
IK Akele
4:01.72
  
4Marcus Gustafsson
Marcus Gustafsson 88, IK Norrköping FI
4:01.99
IK Norrköping FI
4:01.99
  
5Alexander Söderberg
4:03.53
Spårvägens FK
4:03.53
  
6Marcus Åberg
Marcus Åberg 88, Söderköping
4:05.32
Söderköpings FIK
4:05.32
  
7Oskar Danielsson
Oskar Danielsson 88, IK Norrköping FI
4:07.61
IK Norrköping FI
4:07.61
  
8Johan Hydén
4:11.96
IK Akele
4:11.96
  
9Viktor Weidenmo
4:13.74
IF Hagen
4:13.74
  
Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
DNS
KFUM Örebro
DNS
  
Heat 1
24 aug
24 aug
1Thobias Ekhamre
4:00.07
Hammarby IF
4:00.07
  
2Kalle Johansson
4:00.21
Hässelby SK
4:00.21
PB
  
3Marcus Åberg
Marcus Åberg 88, Söderköping
4:00.50
Söderköpings FIK
4:00.50
  
4Marcus Gustafsson
Marcus Gustafsson 88, IK Norrköping FI
4:00.89
IK Norrköping FI
4:00.89
  
5Viktor Weidenmo
4:04.36
IF Hagen
4:04.36
PB
  
6Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
4:07.56
KFUM Örebro
4:07.56
  
7Martin Lindqvist
4:11.65
Malmö AI
4:11.65
  
8Viktor Andersson
Viktor Andersson 89, Eksjö Södra
4:22.24
Eksjö Södra IK
4:22.24
PB
  
9Robert Åkerblom-AnderssonRånäs 4H
4:24.62
  
Heat 2
24 aug
24 aug
1Alexander Söderberg
4:01.73
Spårvägens FK
4:01.73
  
2Johan Hydén
4:02.76
IK Akele
4:02.76
  
3Eric Hagelin
4:03.79
IK Akele
4:03.79
  
4Oskar Danielsson
Oskar Danielsson 88, IK Norrköping FI
4:04.46
IK Norrköping FI
4:04.46
  
5Kristoffer Vilkancis
4:09.42
Hässelby SK
4:09.42
  
6Gustaf Jansson BjurhammerRånäs 4H
4:11.68
  
7Christian Tunek
4:16.04
IK Akele
4:16.04
  
8Carl Larsson
4:16.37
Hässelby SK
4:16.37
  
Mikael Åkerblom-AnderssonRånäs 4H
DNS
  
P19 5000 m     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Erik Johansson
14:49.17
Hässelby SK
14:49.17
PB
  
2Alexander Söderberg
14:52.11
Spårvägens FK
14:52.11
  
3Andreas Åhwall
Andreas Åhwall 89, Trollhättans IF
14:58.68
Trollhättans IF
14:58.68
PB
  
4Marcus Gustafsson
Marcus Gustafsson 88, IK Norrköping FI
14:59.67
IK Norrköping FI
14:59.67
PB
  
5Marcus Åberg
Marcus Åberg 88, Söderköping
15:15.33
Söderköpings FIK
15:15.33
PB
  
6Mikael Ekvall
Mikael Ekvall 89, Strömstad LK
15:30.54
Strömstad LK
15:30.54
  
7Robin Leanderson
15:47.73
Kyrkhults SK
15:47.73
PB
  
8Björn Martinsson
Björn Martinsson 88, Trollhättans IF
16:48.00
Trollhättans IF
16:48.00
PB
  
9Anton Lerståhl
Anton Lerståhl 89, Lidköpings IS
16:54.31
Lidköpings IS
16:54.31
PB
  
10Henrik Hansson
Henrik Hansson 89, Strömstad LK
17:03.53
Strömstad LK
17:03.53
PB
  
11Robert Åkerblom-AnderssonRånäs 4H
17:18.45
PB
  
12Patrik Karlsson
18:21.18
Hälle IF
18:21.18
PB
  
Linus Lagergren
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
P19 2000 m hinder     
24 aug

Final A

Final
24 aug
1Eric Senorski
5:59.03
Örgryte IS
5:59.03
  
2Markus Living
6:08.30
Gefle IF
6:08.30
PB
  
3Robin Leanderson
6:08.33
Kyrkhults SK
6:08.33
  
4Andreas Åhwall
Andreas Åhwall 89, Trollhättans IF
6:13.98
Trollhättans IF
6:13.98
PB
  
5Joakim Johansson
6:16.67
Örgryte IS
6:16.67
PB
  
6Mattias Karlsson
6:20.29
Åsbro GoIF
6:20.29
  
7Mikael Ekvall
Mikael Ekvall 89, Strömstad LK
6:22.30
Strömstad LK
6:22.30
  
8Emil Andersson
6:23.63
Ärla IF
6:23.63
PB
  
9Eric Wretström
6:39.60
SK Graal
6:39.60
  
10Kennie Pettersson
6:39.69
Klippans FK
6:39.69
PB
  
11Johan Blomberg
6:45.19
Ullevi FK
6:45.19
  
12Henrik Hansson
Henrik Hansson 89, Strömstad LK
6:48.38
Strömstad LK
6:48.38
PB
  
13Henok Weldegebriel Tsigab
6:54.33
Spårvägens FK
6:54.33
  
Lars Drageryd
Lars Drageryd 89, KFUM Örebro
DNF
KFUM Örebro
DNF
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
25 aug
Vind: +3.1

Final A

Final
25 aug
Vind: +3.1
1Markus SparrmanIK Ymer
14.06w
  
2Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna FI
14.21w
Eskilstuna FI
14.21w
  
3Jonathan Eklund
14.56w
Hammarby IF
14.56w
  
4Niclas ÅkerströmIK Ymer
14.80w
  
5Theo Söderberg
15.33w
IK Finish
15.33w
  
Josua GustafssonUllevi FK
DNF
  
Heat 1
25 aug Vind: +1.0
25 augVind: +1.0
1Josua GustafssonUllevi FK
14.40
  
2Theo SöderbergIK Finish
14.59
PB
  
3Niclas ÅkerströmIK Ymer
14.91
SB
  
4Philip Hebert WegmannHässelby SK
15.94
  
5Rasmus Carlsson
16.21
Kvarnsvedens GoIF
16.21
  
Heat 2
25 aug Vind: -0.4
25 augVind: -0.4
1Markus SparrmanIK Ymer
14.81
  
2Marcus Persson
15.17
Ullevi FK
15.17
PB
  
3Jonathan Gren
17.23
Örgryte IS
17.23
  
Vuk Djekic
DNS
Malmö AI
DNS
  
Björn Johansson
Björn Johansson 88, Västerås FK
DNS
Västerås FK
DNS
  
Heat 3
25 aug Vind: +1.2
25 augVind: +1.2
1Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna FI
14.43
Eskilstuna FI
14.43
  
2Jonathan Eklund
14.80
Hammarby IF
14.80
  
3Rasmus Nim
Rasmus Nim 89, Gäddede
15.23
Gäddede SK
15.23
PB
  
4Julius Haight
16.03
Örgryte IS
16.03
PB
  
P19 300 m häck     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna FI
37.43
Eskilstuna FI
37.43
PB
  
2Niclas ÅkerströmIK Ymer
37.55
PB
  
3Johan Edvinsson
37.78
Upsala IF
37.78
PB
  
4Jesper Madsen
39.26
IK Finish
39.26
PB
  
5Johan ErikssonÄrla IF
39.64
PB
  
Mohanad Abdul Karim
DNF
Råby-Rekarne FIF
DNF
  
Heat 1
25 aug
25 aug
1Niclas ÅkerströmIK Ymer
39.24
SB
  
2Jesper Madsen
39.65
IK Finish
39.65
PB
  
3Fredric Linansky
40.48
Klippans FK
40.48
  
4Erik JakobssonGefle IF
41.35
PB
  
5Sebastian Ekman
42.04
GoIF Tjalve
42.04
  
Heat 2
25 aug
25 aug
1Johan Edvinsson
39.10
Upsala IF
39.10
SB
  
2Mohanad Abdul Karim
39.60
Råby-Rekarne FIF
39.60
PB
  
3Johan ErikssonÄrla IF
39.66
PB
  
4Alexander SmithIK Finish
40.53
  
5Robin Eriksson GöbelSävedalens AIK
41.69
PB
  
Heat 3
25 aug
25 aug
1Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna FI
39.22
Eskilstuna FI
39.22
PB
  
2David Kallebäck
39.90
Varbergs GIF
39.90
PB
  
3Rasmus Carlsson
40.20
Kvarnsvedens GoIF
40.20
  
4Nils-Göran NilssonTäby IS
47.49
  
Philip Hebert WegmannHässelby SK
DNF
  
Joacim AnderssonVäsby IK
DNF
  
P19 Höjd     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Christoffer HolmströmFI Kalmarsund
2.03
PB
  
2Linus Karlsson MoodFalu IK
2.01
=PB
  
3Philip Frifelt LundqvistIFK Halmstad
1.96
  
4Mattias LennartssonSödra Vi IF
1.96
SB
  
5Johan Andersson
1.93
Spårvägens FK
1.93
=PB
  
6Jonathan Gustafsson
1.93
FI Kalmarsund
1.93
  
7Oscar AdolfssonIK Orient
1.89
  
8Freddie GärdhSkeninge IK
1.89
  
9Oskar Rybo
1.89
IF Kville
1.89
  
10Mattias Green
Mattias Green 88, Trelleborg
1.89
IFK Trelleborg
1.89
  
11Markus NilssonMalmö AI
1.85
SB
  
12Alfred Olsson
Alfred Olsson 89, Lidköpings IS
1.85
Lidköpings IS
1.85
  
13Anders Nihlstedt
1.79
FI Kalmarsund
1.79
  
P19 Stav     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Jonas Almqvist
Jonas Almqvist 88, Skellefteå AIK
4.82
Skellefteå AIK
4.82
  
2Erik Thorstensson
4.61
Spårvägens FK
4.61
  
3Rasmus Carlsson
4.52
Kvarnsvedens GoIF
4.52
SB
  
4Jonathan Eklund
4.38
Hammarby IF
4.38
SB
  
4Rasmus Nim
Rasmus Nim 89, Gäddede
4.38
Gäddede SK
4.38
PB
  
6Johan Ramberg
4.03
Örgryte IS
4.03
SB
  
7Daniel Östling
3.82
IFK Lidingö
3.82
PB
  
8Daniel L PerssonGefle IF
3.82
  
John Gustafsson
John Gustafsson 88, Skellefteå AIK
NH
Skellefteå AIK
NH
  
Jonathan Gren
NH
Örgryte IS
NH
  
P19 Längd     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Mattias LennartssonSödra Vi IF
6.90
0.0 PB
  
2Hans Lämås
6.88
IF Göta
6.88
+1.6
  
3Fabian FallgrenÅhus FIK
6.87
+0.9 PB
  
4Christoffer PerssonMalmö AI
6.66
+0.6 PB
  
5Jim Christensson
Jim Christensson 89, Trollhättans SK
6.61
Trollhättans SK
6.61
–0.1
  
6Anders Nihlstedt
6.59
FI Kalmarsund
6.59
+0.6
  
7Per Jonsson
Per Jonsson 88, Dals Södra
6.47
Dals Södra FFI
6.47
+0.7 =PB
  
8Fredrik KristofferssonIF Vingarna
6.37
–0.5
  
9Felix Siljebäck Larsen
6.25
Västerås FK
6.25
–1.5
  
10Mattias BrunströmIF Göta
6.24
–0.5
  
11Jonathan Eklund
5.95
Hammarby IF
5.95
–1.8
  
Björn Johansson
Björn Johansson 88, Västerås FK
DNS
Västerås FK
DNS
  
Kval
24 aug
24 aug
1Mattias LennartssonSödra Vi IF
6.84
+0.8 PB
  
2Felix Siljebäck Larsen
6.78
Västerås FK
6.78
–0.1
  
3Jim Christensson
Jim Christensson 89, Trollhättans SK
6.65
Trollhättans SK
6.65
+1.1
  
4Hans Lämås
6.64
IF Göta
6.64
+1.4
  
5Fabian FallgrenÅhus FIK
6.58w
+2.6
  
6Christoffer PerssonMalmö AI
6.54
–0.5 SB
  
7Anders Nihlstedt
6.51
FI Kalmarsund
6.51
–0.3
  
8Fredrik KristofferssonIF Vingarna
6.51
+0.9 SB
  
9Björn Johansson
Björn Johansson 88, Västerås FK
6.47
Västerås FK
6.47
+0.3
  
10Mattias BrunströmIF Göta
6.45
–1.5
  
11Jonathan Eklund
6.42
Hammarby IF
6.42
+0.2
  
12Per Jonsson
Per Jonsson 88, Dals Södra
6.41
Dals Södra FFI
6.41
+2.0
  
13Rasmus Carlsson
6.38
Kvarnsvedens GoIF
6.38
+0.8
  
14Kim Svensson
Kim Svensson 89, Spårvägen
6.30
Spårvägens FK
6.30
0.0 PB
  
15Nils-Göran NilssonTäby IS
6.03
–1.1
  
16Mikael BrinnenGefle IF
6.01
–0.8
  
17Jesper Berggren
5.84
Sävedalens AIK
5.84
+0.2
  
Johannes Bergkvist
NM
Trångsvikens IF
NM
  
William SvärdUllevi FK
NM
  
P19 Tresteg     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Mattias Lennartsson
14.41
Södra Vi IF
14.41
–0.6 PB
  
2Christoffer PerssonMalmö AI
14.40
+0.4 PB
  
3Jonathan Söderling
14.12w
Hammarby IF
14.12w
+2.1
  
4Niklas FagerssonUllevi FK
14.00
–1.2
  
5Karl Wilsborn
Karl Wilsborn 89, IFK Växjö
13.75
IFK Växjö
13.75
–1.7 PB
  
6Erik Olsson
13.49
Örgryte IS
13.49
–1.1
  
7Mikael BrinnenGefle IF
13.48
0.0 SB
  
8Johan Andersson
13.43w
Spårvägens FK
13.43w
+3.4
  
9Johannes Bergkvist
13.27
Trångsvikens IF
13.27
–0.5 PB
  
10Philip Frifelt LundqvistIFK Halmstad
13.09w
+3.2
  
11Mattias BrunströmIF Göta
12.83
–0.9 SB
  
12Richard Olsson
12.66
IF Göta
12.66
+1.6
  
13Tomas OlssonKils AIK
12.39w
+2.4
  
14Mattias Niklasson
11.71
Kongahälla AIK
11.71
–1.8
  
Henry Rebane
DNS
Huddinge AIS
DNS
  
P19 Kula (6.0 kg)     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Ulf Ankarling
16.63
IF Göta
16.63
  
2Anders Lundell
16.39
KFUM Arvika
16.39
PB
  
3David Hällgren
15.37
IFK Växjö
15.37
PB
  
4Emil Svensson
Emil Svensson 89, IFK Växjö
15.26
IFK Växjö
15.26
PB
  
5Jari Kemi
Jari Kemi 88, Huddinge
14.42
Huddinge AIS
14.42
PB
  
6Richard Johansson
Richard Johansson 88, Mariestads AIF
14.20
Mariestads AIF
14.20
  
7Rasmus Carlsson
13.58
Kvarnsvedens GoIF
13.58
  
8Marcus Mattisson
13.19
Vittsjö GIK
13.19
  
9Simon Spejare
Simon Spejare 89, Östersunds GIF
12.10
Östersunds GIF
12.10
  
10Gustav ErbenIK Ymer
11.35
  
Tobias Thor
Tobias Thor 88, Upsala IF
NM
Upsala IF
NM
  
P19 Diskus (1.75 kg)     
24 aug

Final A

Final
24 aug
1Ulf Ankarling
52.21
IF Göta
52.21
  
2Peter Edfors
Peter Edfors 89, Sollefteå
46.96
Sollefteå GIF
46.96
PB
  
3Anders Lundell
46.71
KFUM Arvika
46.71
  
4Johnny Karlsson
46.53
IFK Umeå
46.53
  
5Björn Johansson
Björn Johansson 88, Västerås FK
44.30
Västerås FK
44.30
PB
  
6Tobias Thor
Tobias Thor 88, Upsala IF
41.72
Upsala IF
41.72
  
7Jari Kemi
Jari Kemi 88, Huddinge
40.97
Huddinge AIS
40.97
PB
  
8Martin Gren
Martin Gren 89, Falköpings AIK
40.12
Falköpings AIK
40.12
PB
  
9David Kallebäck
39.56
Varbergs GIF
39.56
  
10Richard Olsson
38.31
IF Göta
38.31
  
11Gustav ErbenIK Ymer
38.18
  
12Jonathan Gren
38.10
Örgryte IS
38.10
  
13Erik MarkussonSK Bore
37.74
  
David Hällgren
NH
IFK Växjö
NH
  
P19 Slägga (6.0 kg)     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Karl-Erik LudvigssonSK Bore
66.34
PB
  
2Tommy Nordin
56.58
Falu IK
56.58
  
3Daniel Larsson
53.03
Filipstads IF
53.03
  
4Simon Spejare
Simon Spejare 89, Östersunds GIF
50.74
Östersunds GIF
50.74
PB
  
5Niklas Nyström
Niklas Nyström 89, Nyköpings BIS
48.76
Nyköpings BIS
48.76
PB
  
6Anders JohanssonKils AIK
47.01
  
7Anders ErikssonIF Udd
45.88
PB
  
8Andreas AdolfssonSK Bore
44.64
  
9Sebastian Mattsson
44.32
Eslövs AI
44.32
PB
  
Klas GöranssonHovslätts IK
NM
  
Daniel PetterssonKils AIK
NM
  
Peter Edfors
Peter Edfors 89, Sollefteå
NM
Sollefteå GIF
NM
  
P19 Spjut     
24 aug

Final A

Final
24 aug
1Joni Kaartinen
60.78
Bergsjöns FF
60.78
  
2Sebastian Mattsson
56.06
Eslövs AI
56.06
  
3Johan Holmberg
Johan Holmberg 88, Södertälje IF
54.77
Södertälje IF
54.77
  
4Axel HåkanssonYstads IF
52.91
  
5Oscar Wallin
Oscar Wallin 89, IK Hakarpspojkarna
52.46
IK Hakarpspojkarna
52.46
PB
  
6Jonas Carlsson
51.78
FI Kalmarsund
51.78
  
7Richard Olsson
51.27
IF Göta
51.27
PB
  
8Esbjörn Backlund
50.39
Hammarby IF
50.39
  
9Erik MarkussonSK Bore
45.84
  
10Stefan Lundin
43.43
Turebergs FK
43.43
PB
  
P17 100 m     
24 aug
Vind: +2.3

Final A

Final
24 aug
Vind: +2.3
1Alexander Nordkvist
10.76w
Huddinge AIS
10.76w
  
2Tom Kling-Baptiste
10.84w
Huddinge AIS
10.84w
  
3Carlos Maximus
Carlos Maximus 90, Strömstads IF
10.97w
Strömstads IF
10.97w
  
4Daniel Norgren
10.99w
IF Kville
10.99w
  
5Dennis Carlsson
11.07w
Alvesta FI
11.07w
  
6Robin Kruse
Robin Kruse 90, Upsala IF
11.17w
Upsala IF
11.17w
  
Heat 1
24 aug Vind: +2.3
24 augVind: +2.3
1Daniel Norgren
10.92w
IF Kville
10.92w
  
2Robin Kruse
Robin Kruse 90, Upsala IF
11.14w
Upsala IF
11.14w
  
3Simon Mukiibi
11.31w
Huddinge AIS
11.31w
  
4Pontus Lundin
Pontus Lundin 90, KFUM Örebro
11.41w
KFUM Örebro
11.41w
  
5Thomas Ljungblom
11.65w
IFK Helsingborg
11.65w
  
6Robert Kajsjö
11.97w
Hälle IF
11.97w
  
Heat 2
24 aug Vind: +2.6
24 augVind: +2.6
1Tom Kling-Baptiste
10.85w
Huddinge AIS
10.85w
  
2Carlos Maximus
Carlos Maximus 90, Strömstads IF
10.94w
Strömstads IF
10.94w
  
3Felix Grape
Felix Grape 90, Fredrikshof
11.41w
Fredrikshofs FIF
11.41w
  
4Johnny Johansson
11.55w
Hässelby SK
11.55w
  
5Adam Göthe
Adam Göthe 90, Trollhättans SK
11.55w
Trollhättans SK
11.55w
  
6Niklas Stjerndorff
11.92w
Eslövs IF
11.92w
  
Heat 3
24 aug Vind: +1.6
24 augVind: +1.6
1Alexander NordkvistHuddinge AIS
10.75
PB
  
2Dennis Carlsson
11.11
Alvesta FI
11.11
  
3Johan Lindh
Johan Lindh 90, Hovslätt
11.40
Hovslätts IK
11.40
PB
  
4André Drummond
11.41
Spårvägens FK
11.41
=PB
  
5Viktor do Rosario SundinUllevi FK
11.59
PB
  
6Linus Helgesson
Linus Helgesson 90, IK Hakarpspojkarna
11.75
IK Hakarpspojkarna
11.75
  
P17 200 m     
26 aug
Vind: +2.7

Final A

Final
26 aug
Vind: +2.7
1Alexander Nordkvist
21.54w
Huddinge AIS
21.54w
  
2Daniel Norgren
21.76w
IF Kville
21.76w
  
3Tom Kling-Baptiste
21.85w
Huddinge AIS
21.85w
  
4Robin Rohlén
21.87w
IFK Umeå
21.87w
  
5Robin Kruse
Robin Kruse 90, Upsala IF
22.17w
Upsala IF
22.17w
  
6David Östling
22.82w
Rånäs 4H
22.82w
  
Heat 1
25 aug Vind: +1.9
25 augVind: +1.9
1Alexander NordkvistHuddinge AIS
21.68
  
2Simon Mukiibi
22.95
Huddinge AIS
22.95
  
3Fredrik Bergström
23.35
KFUM Örebro
23.35
  
4Adam Göthe
Adam Göthe 90, Trollhättans SK
23.35
Trollhättans SK
23.35
PB
  
5Felix Grape
Felix Grape 90, Fredrikshof
23.51
Fredrikshofs FIF
23.51
  
6Jonas Tollefors
24.65
Vallentuna FK
24.65
PB
  
Heat 2
25 aug Vind: +2.0
25 augVind: +2.0
1Daniel Norgren
22.07
IF Kville
22.07
PB
  
2Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
22.14
PB
  
3David Östling
22.60
Rånäs 4H
22.60
PB
  
4Pontus Lundin
Pontus Lundin 90, KFUM Örebro
22.93
KFUM Örebro
22.93
PB
  
5Thomas Ljungblom
23.66
IFK Helsingborg
23.66
PB
  
6Niklas Stjerndorff
24.57
Eslövs IF
24.57
PB
  
Heat 3
25 aug Vind: +2.0
25 augVind: +2.0
1Robin Rohlén
22.20
IFK Umeå
22.20
PB
  
2Robin Kruse
Robin Kruse 90, Upsala IF
22.35
Upsala IF
22.35
PB
  
3Johan Lindh
Johan Lindh 90, Hovslätt
23.49
Hovslätts IK
23.49
PB
  
4Linus Helgesson
Linus Helgesson 90, IK Hakarpspojkarna
23.54
IK Hakarpspojkarna
23.54
PB
  
5Johnny Johansson
23.75
Hässelby SK
23.75
  
6Robert Kajsjö
24.30
Hälle IF
24.30
  
P17 400 m     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Robin Rohlén
49.10
IFK Umeå
49.10
  
2Daniel Norgren
49.87
IF Kville
49.87
  
3Joacim Bosson
50.73
Klippans FK
50.73
  
4Johan Lindh
Johan Lindh 90, Hovslätt
52.06
Hovslätts IK
52.06
  
5Patrik Gustavsson
53.80
IF Göta
53.80
  
6Martin Tunhag
56.45
IFK Halmstad
56.45
  
Heat 1
24 aug
24 aug
1Robin Rohlén
51.02
IFK Umeå
51.02
  
2Johan Lindh
Johan Lindh 90, Hovslätt
51.55
Hovslätts IK
51.55
PB
  
3Patrik Gustavsson
53.16
IF Göta
53.16
  
4Daniel Hansson
Daniel Hansson 90, Strömstads IF
55.27
Strömstads IF
55.27
PB
  
5Peter Svedlund
Peter Svedlund 90, Haparanda SKT
56.39
Haparanda SKT
56.39
PB
  
Heat 2
24 aug
24 aug
1Daniel Norgren
49.36
IF Kville
49.36
  
2Joacim Bosson
50.24
Klippans FK
50.24
PB
  
3Martin Tunhag
53.94
IFK Halmstad
53.94
PB
  
4Joakim Husberg
54.31
IS Göta
54.31
PB
  
Emil Hindrikes
Emil Hindrikes 89, Kvarnsveden
DNS
Kvarnsvedens GoIF
DNS
  
P17 800 m     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Anton Asplund
1:57.18
Rånäs 4H
1:57.18
PB
  
2Johan Henningsson
1:59.42
Bollnäs FIK
1:59.42
  
3Mikael RöjeråsIFK Sala
2:00.02
SB
  
4Markus Johansson
2:00.11
Öråns SK
2:00.11
  
5Mathias Berglund
2:01.56
Örgryte IS
2:01.56
SB
  
6Robin Lindgren
2:04.33
IFK Halmstad
2:04.33
  
7Patrik Pettersson
2:04.83
Rånäs 4H
2:04.83
  
8Joakim Husberg
2:07.43
IS Göta
2:07.43
  
Heat 1
25 aug
25 aug
1Anton Asplund
2:08.28
Ume FI
2:08.28
  
2Mathias Berglund
2:08.62
Örgryte IS
2:08.62
SB
  
3Mikael RöjeråsIFK Sala
2:08.66
SB
  
4Robin Lindgren
2:09.34
IFK Halmstad
2:09.34
  
5Joakim Husberg
2:09.49
IS Göta
2:09.49
  
6Joakim Frisk
Joakim Frisk 90, Västerås FK
2:13.37
Västerås FK
2:13.37
  
7Pär Sundh
Pär Sundh 90, Hässelby
2:18.42
Hässelby SK
2:18.42
SB
  
Heat 2
25 aug
25 aug
1Johan Henningsson
2:07.06
Bollnäs FIK
2:07.06
  
2Patrik Pettersson
2:07.81
Rånäs 4H
2:07.81
  
3Markus Johansson
2:08.13
Öråns SK
2:08.13
  
4Jonas Rappu
Jonas Rappu 90, Kongahälla
2:11.06
Kongahälla AIK
2:11.06
  
5Jonas Forsberg
2:24.26
Piteå IF
2:24.26
SB
  
Adam Uhrdin
DNS
Enhörna IF
DNS
  
Emil EnqvistFalu IK
DNS
  
P17 1500 m     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Olle Kalered
Olle Kalered 90, IK Norrköping FI
4:02.51
IK Norrköping FI
4:02.51
PB
  
2Anton Danielson
Anton Danielson 90, IK Norrköping FI
4:04.40
IK Norrköping FI
4:04.40
PB
  
3Oscar Edman
Oscar Edman 90, Sävedalen
4:08.33
Sävedalens AIK
4:08.33
PB
  
4David Lövgren
4:09.97
IF Göta
4:09.97
  
5Emil Enqvist
4:16.24
Falu IK
4:16.24
  
6Tore Wikander
4:19.33
IK Akele
4:19.33
PB
  
7Martin LundqvistIK Sisu
4:22.28
  
8Daniel Andersson
4:30.26
Glanshammars IF
4:30.26
  
9Lukas Melander
Lukas Melander 90, KFUM Örebro
4:32.03
KFUM Örebro
4:32.03
  
10Emil Jönsson
Emil Jönsson 90, Eslövs AI
4:36.83
Eslövs AI
4:36.83
  
Jesper Hamrin
DNF
Frösö IF
DNF
  
P17 3000 m     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Olle Kalered
Olle Kalered 90, IK Norrköping FI
8:48.33
IK Norrköping FI
8:48.33
  
2Gustaf Altin
Gustaf Altin 90, Kvarnsveden
8:48.87
Kvarnsvedens GoIF
8:48.87
  
3David Lövgren
8:54.83
IF Göta
8:54.83
  
4Oscar Edman
Oscar Edman 90, Sävedalen
9:17.82
Sävedalens AIK
9:17.82
PB
  
5Martin LundqvistIK Sisu
9:27.50
  
6Tore Wikander
9:27.84
IK Akele
9:27.84
PB
  
7Andreas Åkesson
9:32.73
Örgryte IS
9:32.73
PB
  
8Tobias Axelsson
9:43.68
IFK Halmstad
9:43.68
PB
  
9Jonathan Dart
9:49.21
Hässelby SK
9:49.21
  
10Joakim Frisk
Joakim Frisk 90, Västerås FK
9:49.73
Västerås FK
9:49.73
SB
  
11Daniel Andersson
9:52.02
Glanshammars IF
9:52.02
PB
  
12Lukas Melander
Lukas Melander 90, KFUM Örebro
9:52.79
KFUM Örebro
9:52.79
PB
  
13Adam Fransson
9:57.86
IF Göta
9:57.86
  
14Viktor Helander
Viktor Helander 90, Eksjö Södra
10:14.20
Eksjö Södra IK
10:14.20
  
15Edvin Olsson
Edvin Olsson 90, Stenungsunds FI
10:34.06
F Stenungsunds FI
10:34.06
PB
  
Anton Danielson
Anton Danielson 90, IK Norrköping FI
DNS
IK Norrköping FI
DNS
  
P17 2000 m hinder     
24 aug

Final A

Final
24 aug
1Robin Lindgren
6:22.61
IFK Halmstad
6:22.61
PB
  
2Jesper Hamrin
6:27.05
Frösö IF
6:27.05
PB
  
3Jonathan Dart
6:33.10
Hässelby SK
6:33.10
PB
  
4David Tholander
6:35.72
Hammarby IF
6:35.72
PB
  
5Adam Fransson
6:45.87
IF Göta
6:45.87
PB
  
6Andreas Åkesson
6:57.79
Örgryte IS
6:57.79
  
7Viktor Helander
Viktor Helander 90, Eksjö Södra
7:07.02
Eksjö Södra IK
7:07.02
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
25 aug
Vind: -0.7

Final A

Final
25 aug
Vind: -0.7
1Alexander Brorsson
14.24
Ulricehamns FK
14.24
PB
  
2Rasmus Ersson
14.26
Gefle IF
14.26
PB
  
3Niklas Karlsson
14.63
F Bålsta IK
14.63
SB
  
4Björn Wilson
14.65
IK Orient
14.65
  
5Max Nyman
Max Nyman 90, Hässleholm
15.04
Hässleholms AIS
15.04
  
6Marvin Tay
16.87
Malmö AI
16.87
  
Heat 1
25 aug Vind: +0.6
25 augVind: +0.6
1Björn Wilson
14.50
IK Orient
14.50
  
2Niklas Karlsson
14.67
F Bålsta IK
14.67
SB
  
3Marvin Tay
15.14
Malmö AI
15.14
PB
  
4Erik Ehrlin
15.71
Ärla IF
15.71
  
5Andreas Larsson
16.03
IF Göta
16.03
  
6Rikard Vinge
16.68
Hovslätts IK
16.68
PB
  
Heat 2
25 aug Vind: +2.7
25 augVind: +2.7
1Rasmus Ersson
14.18w
Gefle IF
14.18w
  
2Alexander Brorsson
14.18w
Ulricehamns FK
14.18w
  
3Max Nyman
Max Nyman 90, Hässleholm
15.08w
Hässleholms AIS
15.08w
  
4Joar Rüdrich SkogseldIFK Märsta
15.32w
  
5Filip Bergqvist
16.01w
Hässelby SK
16.01w
  
6Tommy Fors
Tommy Fors 90, IK Hakarpspojkarna
16.49w
IK Hakarpspojkarna
16.49w
  
P17 300 m häck (83.8 cm)     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Nicholas Coleman
Nicholas Coleman 90, Västerås FK
37.60
Västerås FK
37.60
PB
  
2Rasmus Ersson
38.70
Gefle IF
38.70
PB
  
3Torbjörn HöglundGefle IF
39.36
  
4Filip Bergqvist
41.59
Hässelby SK
41.59
PB
  
5Martin Tunhag
41.93
IFK Halmstad
41.93
  
6Tommy Fors
Tommy Fors 90, IK Hakarpspojkarna
42.22
IK Hakarpspojkarna
42.22
PB
  
Heat 1
25 aug
25 aug
1Nicholas Coleman
Nicholas Coleman 90, Västerås FK
41.37
Västerås FK
41.37
SB
  
2Filip Bergqvist
43.06
Hässelby SK
43.06
PB
  
Adam Björling
DNF
FI Kalmarsund
DNF
  
Joar Rüdrich SkogseldIFK Märsta
DNS
  
Heat 2
25 aug
25 aug
1Torbjörn HöglundGefle IF
40.54
  
2Rasmus Ersson
41.47
Gefle IF
41.47
SB
  
3Tommy Fors
Tommy Fors 90, IK Hakarpspojkarna
42.53
IK Hakarpspojkarna
42.53
PB
  
4Martin Tunhag
43.40
IFK Halmstad
43.40
  
P17 Höjd     
24 aug

Final A

Final
24 aug
1Lukas Odell
Lukas Odell 90, Trelleborg
2.00
IFK Trelleborg
2.00
=PB
  
2Kristian OlofssonIK Ymer
1.94
  
3Carl Rönnow
1.91
Danderyds SK
1.91
  
4Anton Södergren
1.87
IFK Helsingborg
1.87
  
5Stephan LarssonUllevi FK
1.87
PB
  
6Oskar Jonsson
Oskar Jonsson 90, IFK Växjö
1.77
IFK Växjö
1.77
  
7Michael Gakis-LindestrandFIF Gnistan
1.77
=PB
  
8Peter Svedlund
Peter Svedlund 90, Haparanda SKT
1.71
Haparanda SKT
1.71
PB
  
P17 Stav     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Robert Warensjö
Robert Warensjö 90, Nyköpings BIS
4.40
Nyköpings BIS
4.40
  
2Johan FougmanGefle IF
4.35
PB
  
3David Björn
4.25
Hovslätts IK
4.25
PB
  
4Niklas KarlssonF Bålsta IK
4.19
  
5Viktor FröbergIF Kville
3.81
PB
  
6Douglas Stenberg
3.81
IF Göta
3.81
  
7Adam Diffner
Adam Diffner 90, Kvarnsveden
3.67
Kvarnsvedens GoIF
3.67
  
8Andreas Larsson
3.67
IF Göta
3.67
  
9Oskar Wirén-TjärnerBoden FI
3.25
  
10Rikard Vinge
3.04
Hovslätts IK
3.04
  
11Pekka Matala
Pekka Matala 90, Haparanda SKT
3.04
Haparanda SKT
3.04
  
Peter Svedlund
Peter Svedlund 90, Haparanda SKT
NH
Haparanda SKT
NH
  
Andreas Rydberg
Andreas Rydberg 90, Västerås FK
NH
Västerås FK
NH
  
P17 Längd     
25 aug

Final A

Final
25 aug
1Björn Wilson
7.01
IK Orient
7.01
–0.2
  
2Nicholas Coleman
Nicholas Coleman 90, Västerås FK
6.83
Västerås FK
6.83
+0.4 PB
  
3David Östling
6.63w
Rånäs 4H
6.63w
+3.5
  
4Ekaluck NgoenbamrungHabo FIF-04
6.57
0.0 PB
  
5Markus KristianssonIFK Lund
6.46
–0.4
  
6Adam Björling
6.44w
FI Kalmarsund
6.44w
+3.1
  
7Milan Jovanovic
Milan Jovanovic 90, Linköpings GIF
6.38
Linköpings GIF
6.38
+0.9 =PB
  
8Nuhi AmerllahiMalmö AI
6.35
+1.8
  
9Ronald Kibirige
Ronald Kibirige 90, Västerås FK
6.33
Västerås FK
6.33
+1.5 PB
  
10Lucas Christiansen
6.13
Spårvägens FK
6.13
+0.7
  
11Max Nyman
Max Nyman 90, Hässleholm
6.11
Hässleholms AIS
6.11
+0.9
  
12Douglas Stenberg
5.61
IF Göta
5.61
–2.3
  
Kval
24 aug
24 aug
1Björn Wilson
6.64
IK Orient
6.64
0.0
  
2Nicholas Coleman
Nicholas Coleman 90, Västerås FK
6.58
Västerås FK
6.58
0.0 SB
  
3Markus KristianssonIFK Lund
6.50
–0.8 SB
  
4Ekaluck NgoenbamrungHabo FIF-04
6.46
0.0 PB
  
5Douglas Stenberg
6.42
IF Göta
6.42
–0.6
  
6Milan Jovanovic
Milan Jovanovic 90, Linköpings GIF
6.38
Linköpings GIF
6.38
+0.2 PB
  
7Adam Björling
6.37
FI Kalmarsund
6.37
+0.8
  
8David Östling
6.32
Rånäs 4H
6.32
+1.1 =PB
  
9Max Nyman
Max Nyman 90, Hässleholm
6.31
Hässleholms AIS
6.31
0.0 PB
  
10Ronald Kibirige
Ronald Kibirige 90, Västerås FK
6.18
Västerås FK
6.18
+0.8 PB
  
11Nuhi AmerllahiMalmö AI
6.16
0.0
  
12Lucas Christiansen
6.14
Spårvägens FK
6.14
–0.2
  
13Jakob Wendefors
6.10
Wärnamo SK
6.10
+0.8
  
14Kristian OlofssonIK Ymer
6.03
–1.0 SB
  
15Felix Grape
Felix Grape 90, Fredrikshof
6.02
Fredrikshofs FIF
6.02
–1.6
  
16Christer Phan
5.94
Ullevi FK
5.94
–0.5
  
17Anton AnderssonIK Orient
5.93
–0.6
  
18Daniel Persson
5.92
Mölndals AIK
5.92
+1.1
  
19Axel Fredriksen
5.89
Hovslätts IK
5.89
–1.1
  
20Andreas Larsson
5.81
IF Göta
5.81
–0.4
  
21Martin Bergqvist
5.80
IK Westmannia
5.80
–0.7 SB
  
22Rikard OlssonEds SK
5.60
0.0 PB
  
P17 Tresteg     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1David Östling
14.02
Rånäs 4H
14.02
–1.1 PB
  
2Björn Wilson
13.60
IK Orient
13.60
+0.8 PB
  
3Axel Fredriksen
13.48
Hovslätts IK
13.48
–0.2
  
4Johan LindquistKA 2 IF
13.41
+1.1
  
5Moteba Mohamed
13.39
Alingsås IF
13.39
–2.2 =PB
  
6Erik Ehrlin
13.24
Ärla IF
13.24
–1.0 PB
  
7Jens MarklundIK Ymer
13.15
–1.0 SB
  
8Ronald Kibirige
Ronald Kibirige 90, Västerås FK
13.09
Västerås FK
13.09
0.0
  
9Christer Phan
12.74
Ullevi FK
12.74
–0.3
  
10Andreas Larsson
12.61
IF Göta
12.61
+1.2 SB
  
11Lucas Christiansen
12.09
Spårvägens FK
12.09
–0.6 SB
  
P17 Kula (5.0 kg)     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Simon GustafssonUllevi FK
19.74
PB
  
2Pontus Rabe
17.04
F Bålsta IK
17.04
  
3Pontus Bjärkvik
14.83
Hovslätts IK
14.83
  
4Christian Hansson-Bergén
14.43
Nyköpings BIS
14.43
  
5Niklas Karlsson
14.25
F Bålsta IK
14.25
  
6Martin Jönsson
14.16
FI Kalmarsund
14.16
  
7Markus Johansson
13.79
Säffle FIK
13.79
  
8Michael Gakis-LindestrandFIF Gnistan
13.78
  
9Douglas Stenberg
13.04
IF Göta
13.04
  
10Jonas Meyer
Jonas Meyer 90, Strömstads IF
12.94
Strömstads IF
12.94
  
11Jonathan Carbe
12.74
Örgryte IS
12.74
PB
  
12Fredric Andersson
11.36
Bollnäs FIK
11.36
  
13Fredrik Bitén
10.87
Hässelby SK
10.87
PB
  
Martin AnderssonMalmö AI
NH
  
P17 Diskus (1.5 kg)     
26 aug

Final A

Final
26 aug
1Erik Romberg
55.83
Högby IF
55.83
PB
  
2Simon Gustafsson