15.1
15.1
11.1
6.12
16.1
15.1
31.12
31.12
9.1
17.1
15‐16.1
15.1
15.1
19.12
16.1
14.1
31.12
31.12
9.1
2.1
15.1
13.1
13.1
13.1
5.1
3.1
9.12
12.1
4.12
7‐8.1
10.1
9.1
9.1
8.1
8‐9.1
11.12
8‐9.1
8.1
7.1
6.1
6.1
8.1
27.12
14.12
9.12
6.12
4.1
4.1
4.1
30.12
30.12
4.1
6.1
6.1
9.1
6.1
2.1
2.1
28.12
31.12
29.12
11.12
27.11
13.11
16.10
9.11
17.10
27.12
6.11
20.11
31.10
2.10
2.10
9.10
6.11
21.12
18.12
30.11
28.12
26.12
16.10
6.11
6.11
6.11
20.12
20.12
16.10
18.12
13.12
18.12
2.10
2.10
20.12
18.12
19.12
16.10
18.12
19.12
18.12
16.12
Arena: Sannavallen   Arrangör: IFK Kristinehamn
Tävlande: 98 (44+54)   Starter: 389 (178+211)

Män
P14 80 m     
12 sep
Vind: +1.7

Final A

Final
12 sep
Vind: +1.7
1Sigge Bergentz
Sigge Bergentz 06, KFUM Örebro
9.84
KFUM Örebro
9.84
PB
  
2Hampus Hillding
Hampus Hillding 06, KFUM Örebro
9.92
KFUM Örebro
9.92
PB
  
3Tinh Lundström
Tinh Lundström 06, Leksands FIK
9.94
Leksands FIK
9.94
PB
  
4Carl Lindgren
10.08
Falu IK
10.08
PB
  
5Valter Löwkvist
Valter Löwkvist 06, Västerås FK
10.21
Västerås FK
10.21
=PB
  
6Benjamin Bodin
10.63
Säters IF
10.63
  
7Jon Joelsson
Jon Joelsson 06, KFUM Örebro
10.89
KFUM Örebro
10.89
PB
  
8Jack Forsberg
Jack Forsberg 06, Västerås FK
10.91
Västerås FK
10.91
  
Heat 1
12 sep Vind: +1.4
12 sepVind: +1.4
1Sigge Bergentz
Sigge Bergentz 06, KFUM Örebro
9.94
KFUM Örebro
9.94
  
2Hampus Hillding
Hampus Hillding 06, KFUM Örebro
10.15
KFUM Örebro
10.15
  
3Jack Forsberg
Jack Forsberg 06, Västerås FK
11.02
Västerås FK
11.02
  
4Melvin Dahlén
Melvin Dahlén 06, Västerås FK
11.20
Västerås FK
11.20
PB
  
5Isac Danielsson
11.77
Säffle FIK
11.77
PB
  
Heat 2
12 sep Vind: -0.8
12 sepVind: -0.8
1Tinh Lundström
Tinh Lundström 06, Leksands FIK
10.08
Leksands FIK
10.08
PB
  
2Carl Lindgren
10.19
Falu IK
10.19
PB
  
3Valter Löwkvist
Valter Löwkvist 06, Västerås FK
10.23
Västerås FK
10.23
  
4Benjamin Bodin
10.72
Säters IF
10.72
  
5Jon Joelsson
Jon Joelsson 06, KFUM Örebro
11.11
KFUM Örebro
11.11
  
6David Jonhed
12.14
IF Göta Karlstad
12.14
  
P14 300 m     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1Viggo Olsson
Viggo Olsson 06, KFUM Örebro
39.74
KFUM Örebro
39.74
  
2Tinh Lundström
Tinh Lundström 06, Leksands FIK
42.84
Leksands FIK
42.84
PB
  
3Nils Hammar
Nils Hammar 06, Västerås FK
47.45
Västerås FK
47.45
PB
  
4Melvin Dahlén
Melvin Dahlén 06, Västerås FK
50.20
Västerås FK
50.20
PB
  
Final B
13 sep
13 sep
1Carl Lindgren
42.47
Falu IK
42.47
PB
  
2Jon Joelsson
Jon Joelsson 06, KFUM Örebro
44.21
KFUM Örebro
44.21
PB
  
3Oskar Bergman
48.27
IFK Mora
48.27
PB
  
4David Jonhed
49.88
IF Göta Karlstad
49.88
PB
  
P14 800 m     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Viggo Olsson
Viggo Olsson 06, KFUM Örebro
2:11.18
KFUM Örebro
2:11.18
  
2Oskar Bergman
2:33.21
IFK Mora
2:33.21
PB
  
3Samuel Ungerberg
2:34.84
IF Göta Karlstad
2:34.84
PB
  
4Nils Hammar
Nils Hammar 06, Västerås FK
2:36.62
Västerås FK
2:36.62
  
5David Jonhed
5:58.48
IF Göta Karlstad
5:58.48
  
P14 2000 m     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1William DesmeulesFalu IK
6:30.78
PB
  
2Viggo Olsson
Viggo Olsson 06, KFUM Örebro
6:43.86
KFUM Örebro
6:43.86
PB
  
3Lucas Asplund
Lucas Asplund 06, KFUM Örebro
6:52.82
KFUM Örebro
6:52.82
  
4Sigge Bergentz
Sigge Bergentz 06, KFUM Örebro
7:17.54
KFUM Örebro
7:17.54
PB
  
5Oskar Bergman
7:17.87
IFK Mora
7:17.87
PB
  
6Jack Forsberg
Jack Forsberg 06, Västerås FK
8:29.30
Västerås FK
8:29.30
PB
  
7Oscar Dahlén
Oscar Dahlén 06, Västerås FK
10:01.45
Västerås FK
10:01.45
PB
  
P14 1500 m hinder (76.2 cm)     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Viggo Olsson
Viggo Olsson 06, KFUM Örebro
5:11.22
KFUM Örebro
5:11.22
PB
  
2Lucas Asplund
Lucas Asplund 06, KFUM Örebro
5:28.52
KFUM Örebro
5:28.52
PB
  
3Samuel Ungerberg
6:09.27
IF Göta Karlstad
6:09.27
PB
  
P14 80 m häck (76.2 cm)     
13 sep
Vind: 0.0

Final A

Final
13 sep
Vind: 0.0
1Sigge Bergentz
Sigge Bergentz 06, KFUM Örebro
12.46
KFUM Örebro
12.46
PB
  
2Nils Hammar
Nils Hammar 06, Västerås FK
NT
Västerås FK
NT
PB
  
3Oscar Dahlén
Oscar Dahlén 06, Västerås FK
NT
Västerås FK
NT
PB
  
P14 300 m häck (76.2 cm)     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Valter Löwkvist
Valter Löwkvist 06, Västerås FK
55.38
Västerås FK
55.38
PB
  
P14 Höjd     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Hampus Hillding
Hampus Hillding 06, KFUM Örebro
1.55
KFUM Örebro
1.55
PB
  
2Jack Forsberg
Jack Forsberg 06, Västerås FK
1.52
Västerås FK
1.52
PB
  
3Isac DanielssonSäffle FIK
1.27
PB
  
P14 Stav     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1Hampus Hillding
Hampus Hillding 06, KFUM Örebro
3.82
KFUM Örebro
3.82
PB
  
2Casper Bergfelt BengtssonKFUM Örebro
3.22
  
3Valter Löwkvist
Valter Löwkvist 06, Västerås FK
3.12
Västerås FK
3.12
  
Jack Forsberg
Jack Forsberg 06, Västerås FK
NH
Västerås FK
NH
  
P14 Längd     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1Hampus Hillding
Hampus Hillding 06, KFUM Örebro
5.80w
KFUM Örebro
5.80w
+2.6
  
2Valter Löwkvist
Valter Löwkvist 06, Västerås FK
5.14w
Västerås FK
5.14w
+4.0
  
3Benjamin BodinSäters IF
5.10
+0.8
  
4Carl Lindgren
5.02w
Falu IK
5.02w
+2.6
  
5Sigge Bergentz
Sigge Bergentz 06, KFUM Örebro
4.79w
KFUM Örebro
4.79w
+2.4
  
6Jack Forsberg
Jack Forsberg 06, Västerås FK
4.72w
Västerås FK
4.72w
+2.3
  
7Nils Hammar
Nils Hammar 06, Västerås FK
4.55
Västerås FK
4.55
+1.5 PB
  
8Isac Danielsson
4.35w
Säffle FIK
4.35w
+2.8
  
9Tinh Lundström
Tinh Lundström 06, Leksands FIK
4.33w
Leksands FIK
4.33w
+3.2
  
P14 Tresteg     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Hampus Hillding
Hampus Hillding 06, KFUM Örebro
10.74
KFUM Örebro
10.74
+1.5 PB
  
2Oskar Bergman
9.53
IFK Mora
9.53
+0.8 PB
  
3Tinh Lundström
Tinh Lundström 06, Leksands FIK
9.46
Leksands FIK
9.46
+1.9
  
4Oscar Dahlén
Oscar Dahlén 06, Västerås FK
9.33
Västerås FK
9.33
+0.9 PB
  
P14 Kula (4.0 kg)     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1Oscar Setthammar
Oscar Setthammar 06, Västerås FK
10.97
Västerås FK
10.97
PB
  
2Benjamin Bodin
10.63
Säters IF
10.63
  
3Melvin Dahlén
Melvin Dahlén 06, Västerås FK
8.62
Västerås FK
8.62
  
4Viggo Olsson
Viggo Olsson 06, KFUM Örebro
8.37
KFUM Örebro
8.37
PB
  
5Tinh Lundström
Tinh Lundström 06, Leksands FIK
8.19
Leksands FIK
8.19
  
6Elias VikersjöLudvika FFI
6.95
  
7Isac DanielssonSäffle FIK
6.01
PB
  
8Lucas Asplund
Lucas Asplund 06, KFUM Örebro
5.70
KFUM Örebro
5.70
PB
  
9David Jonhed
5.09
IF Göta Karlstad
5.09
  
P14 Diskus (1.0 kg)     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1Benjamin Bodin
30.76
Säters IF
30.76
  
2Oscar Setthammar
Oscar Setthammar 06, Västerås FK
27.49
Västerås FK
27.49
  
3Marcus Gangstad
Marcus Gangstad 06, Västerås FK
23.61
Västerås FK
23.61
PB
  
4Oscar Dahlén
Oscar Dahlén 06, Västerås FK
22.35
Västerås FK
22.35
PB
  
5Elias Vikersjö
16.88
Ludvika FFI
16.88
PB
  
6Isac Danielsson
16.34
Säffle FIK
16.34
PB
  
P14 Slägga (4.0 kg)     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Valter Löwkvist
Valter Löwkvist 06, Västerås FK
22.71
Västerås FK
22.71
  
2Melvin Dahlén
Melvin Dahlén 06, Västerås FK
19.51
Västerås FK
19.51
  
P14 Spjut (600 g)     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Benjamin Bodin
34.03
Säters IF
34.03
  
2Oscar Dahlén
Oscar Dahlén 06, Västerås FK
24.17
Västerås FK
24.17
PB
  
3Marcus Gangstad
Marcus Gangstad 06, Västerås FK
22.89
Västerås FK
22.89
PB
  
4Elias Vikersjö
19.54
Ludvika FFI
19.54
PB
  
P13 60 m     
12 sep
Vind: +1.9

Final A

Final
12 sep
Vind: +1.9
1Leo Blomberg
7.95
IF Göta Karlstad
7.95
PB
  
2Neo Kanedal
Neo Kanedal 07, KFUM Örebro
8.00
KFUM Örebro
8.00
  
3Elias Lindén
Elias Lindén 07, Kvarnsveden
8.24
Kvarnsvedens GoIF
8.24
  
4Sebastian Alin
8.51
IFK Mora
8.51
  
5Daniel AsplundKils AIK
8.70
  
6Victor Borsch
8.79
IF Göta Karlstad
8.79
PB
  
7Samuel Berglund
Samuel Berglund 07, KFUM Örebro
9.02
KFUM Örebro
9.02
  
8Tim Henriksson
Tim Henriksson 07, Västerås FK
9.25
Västerås FK
9.25
  
Heat 1
12 sep Vind: +1.2
12 sepVind: +1.2
1Neo Kanedal
Neo Kanedal 07, KFUM Örebro
7.99
KFUM Örebro
7.99
PB
  
2Elias Lindén
Elias Lindén 07, Kvarnsveden
8.19
Kvarnsvedens GoIF
8.19
PB
  
3Victor Borsch
8.86
IF Göta Karlstad
8.86
PB
  
4Samuel Berglund
Samuel Berglund 07, KFUM Örebro
8.95
KFUM Örebro
8.95
PB
  
5Max Lann
Max Lann 07, KFUM Örebro
9.43
KFUM Örebro
9.43
PB
  
Heat 2
12 sep Vind: +0.2
12 sepVind: +0.2
1Leo Blomberg
7.97
IF Göta Karlstad
7.97
PB
  
2Sebastian Alin
8.36
IFK Mora
8.36
PB
  
3Daniel AsplundKils AIK
8.53
PB
  
4Tim Henriksson
Tim Henriksson 07, Västerås FK
8.96
Västerås FK
8.96
PB
  
5Lucas Ohlsson
Lucas Ohlsson 07, Västerås FK
9.32
Västerås FK
9.32
PB
  
P13 200 m     
13 sep
Vind: 0.0

Final A

Final
13 sep
Vind: 0.0
1Neo Kanedal
Neo Kanedal 07, KFUM Örebro
25.50
KFUM Örebro
25.50
PB
  
2Leo Blomberg
26.12
IF Göta Karlstad
26.12
PB
  
3Oscar Fabretto
Oscar Fabretto 07, Västerås FK
27.46
Västerås FK
27.46
  
4Gustav Fabretto
Gustav Fabretto 07, Västerås FK
29.28
Västerås FK
29.28
  
Final B
13 sep Vind: +0.7
13 sepVind: +0.7
1Sebastian Alin
27.80
IFK Mora
27.80
PB
  
2Daniel AsplundKils AIK
28.14
PB
  
3Max Lann
Max Lann 07, KFUM Örebro
32.23
KFUM Örebro
32.23
PB
  
4Tim Henriksson
Tim Henriksson 07, Västerås FK
56.00
Västerås FK
56.00
  
P13 600 m     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Jacob Åhman
1:36.38
IF Göta Karlstad
1:36.38
PB
  
2Albin Wallgren
1:54.59
Åsbro GoIF
1:54.59
PB
  
3Lucas Ohlsson
Lucas Ohlsson 07, Västerås FK
2:04.48
Västerås FK
2:04.48
PB
  
4Mattis Fleck
Mattis Fleck 07, Kristinehamn
2:16.65
IFK Kristinehamn
2:16.65
PB
  
P13 1500 m     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1Jacob Åhman
4:42.88
IF Göta Karlstad
4:42.88
  
2Albin Wallgren
5:32.16
Åsbro GoIF
5:32.16
  
3Samuel Wiklund
Samuel Wiklund 07, Västerås FK
6:19.95
Västerås FK
6:19.95
PB
  
4Lucas Ohlsson
Lucas Ohlsson 07, Västerås FK
6:39.46
Västerås FK
6:39.46
PB
  
5Mattis Fleck
Mattis Fleck 07, Kristinehamn
6:40.37
IFK Kristinehamn
6:40.37
PB
  
P13 60 m häck (76.2 cm, 7.65 m)     
13 sep
Vind: -0.3

Final A

Final
13 sep
Vind: -0.3
1Victor Borsch
12.74
IF Göta Karlstad
12.74
PB
  
P13 200 m häck (68.6 cm)     
12 sep
Vind: +2.0

Final A

Final
12 sep
Vind: +2.0
1Mattis Fleck
Mattis Fleck 07, Kristinehamn
40.02
IFK Kristinehamn
40.02
PB
  
P13 Höjd     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Albin WestlundKils AIK
1.63
PB
  
2Leo Blomberg
1.60
IF Göta Karlstad
1.60
PB
  
3Sebastian Alin
1.60
IFK Mora
1.60
PB
  
4Samuel Berglund
Samuel Berglund 07, KFUM Örebro
1.54
KFUM Örebro
1.54
  
5Elliot Smedstad
Elliot Smedstad 07, KFUM Örebro
1.51
KFUM Örebro
1.51
PB
  
6Samuel Wiklund
Samuel Wiklund 07, Västerås FK
1.42
Västerås FK
1.42
  
7Victor Borsch
1.39
IF Göta Karlstad
1.39
PB
  
8Max Lann
Max Lann 07, KFUM Örebro
1.27
KFUM Örebro
1.27
PB
  
9Lucas Ohlsson
Lucas Ohlsson 07, Västerås FK
1.27
Västerås FK
1.27
PB
  
10Tim Henriksson
Tim Henriksson 07, Västerås FK
1.17
Västerås FK
1.17
  
P13 Stav     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1Max Lann
Max Lann 07, KFUM Örebro
2.65
KFUM Örebro
2.65
PB
  
2Samuel Wiklund
Samuel Wiklund 07, Västerås FK
2.42
Västerås FK
2.42
PB
  
3Gustav Karlén
Gustav Karlén 07, Västerås FK
1.57
Västerås FK
1.57
  
P13 Längd (zon)     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1Albin WestlundKils AIK
5.61w
+2.5
  
2Sebastian Alin
5.37
IFK Mora
5.37
+1.2
  
3Neo Kanedal
Neo Kanedal 07, KFUM Örebro
5.17
KFUM Örebro
5.17
+0.8 PB
  
4Leo Blomberg
4.97
IF Göta Karlstad
4.97
+2.0 PB
  
5Victor Borsch
4.70
IF Göta Karlstad
4.70
+1.5 PB
  
6Tim Henriksson
Tim Henriksson 07, Västerås FK
4.30
Västerås FK
4.30
+1.1 PB
  
7Lucas Ohlsson
Lucas Ohlsson 07, Västerås FK
4.11
Västerås FK
4.11
+1.0 PB
  
8Albin WallgrenÅsbro GoIF
3.69
+1.6
  
9Gustav Karlén
Gustav Karlén 07, Västerås FK
3.63
Västerås FK
3.63
+1.2 PB
  
10Simon LindahlIFK Nora
3.39
+0.7 PB
  
P13 Tresteg (zon)     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Sebastian Alin
10.92
IFK Mora
10.92
+1.5 PB
  
2Daniel AsplundKils AIK
10.00
+1.0 PB
  
3Tim Henriksson
Tim Henriksson 07, Västerås FK
9.66
Västerås FK
9.66
+1.8 PB
  
4Samuel Wiklund
Samuel Wiklund 07, Västerås FK
9.38
Västerås FK
9.38
+1.9 PB
  
Gustav Karlén
Gustav Karlén 07, Västerås FK
NM
Västerås FK
NM
  
P13 Kula (3.0 kg)     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1Albin WestlundKils AIK
12.31
PB
  
2Gustav Fabretto
Gustav Fabretto 07, Västerås FK
11.72
Västerås FK
11.72
PB
  
3Oscar Fabretto
Oscar Fabretto 07, Västerås FK
10.76
Västerås FK
10.76
PB
  
4Hannes Kindvall
9.39
Fjugesta IF
9.39
  
5Leo Blomberg
8.85
IF Göta Karlstad
8.85
PB
  
6Max Lann
Max Lann 07, KFUM Örebro
7.62
KFUM Örebro
7.62
PB
  
7Simon LindahlIFK Nora
7.18
PB
  
8Fredrik Jansson
6.19
IF Göta Karlstad
6.19
  
P13 Diskus (0.6 kg)     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1Gustav Fabretto
Gustav Fabretto 07, Västerås FK
35.41
Västerås FK
35.41
PB
  
2Albin WestlundKils AIK
26.34
  
3Daniel AsplundKils AIK
25.77
  
4Oscar Fabretto
Oscar Fabretto 07, Västerås FK
21.62
Västerås FK
21.62
  
5Hannes Kindvall
21.28
Fjugesta IF
21.28
  
6Gustav Karlén
Gustav Karlén 07, Västerås FK
20.98
Västerås FK
20.98
PB
  
7Fredrik Jansson
18.97
IF Göta Karlstad
18.97
PB
  
P13 Slägga (3.0 kg)     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Gustav Fabretto
Gustav Fabretto 07, Västerås FK
28.09
Västerås FK
28.09
PB
  
2Daniel AsplundKils AIK
26.46
  
3Oscar Fabretto
Oscar Fabretto 07, Västerås FK
18.63
Västerås FK
18.63
PB
  
4Fredrik Jansson
17.64
IF Göta Karlstad
17.64
  
5Mattis Fleck
Mattis Fleck 07, Kristinehamn
17.59
IFK Kristinehamn
17.59
PB
  
P13 Spjut (400 g)     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Albin WestlundKils AIK
35.62
  
2Oscar Fabretto
Oscar Fabretto 07, Västerås FK
28.37
Västerås FK
28.37
PB
  
3Mattis Fleck
Mattis Fleck 07, Kristinehamn
25.22
IFK Kristinehamn
25.22
PB
  
4Gustav Fabretto
Gustav Fabretto 07, Västerås FK
23.91
Västerås FK
23.91
PB
  
5Gustav Karlén
Gustav Karlén 07, Västerås FK
21.89
Västerås FK
21.89
PB
  
6Fredrik Jansson
13.40
IF Göta Karlstad
13.40
PB
  
Kvinnor
F14 80 m     
12 sep
Vind: +1.7

Final A

Final
12 sep
Vind: +1.7
1Ebba Vold JohannessonIFK Sunne
10.39
  
2Linn von Hofsten
10.92
Glanshammars IF
10.92
PB
  
3Johanna Fernberg
11.00
IK Westmannia
11.00
PB
  
4Wilma Högberg
Wilma Högberg 06, Kvarnsveden
11.11
Kvarnsvedens GoIF
11.11
PB
  
5Adela TryggvesonFalu IK
11.15
  
6Lovisa TostebyFalu IK
11.35
  
7Elin Rodefors
Elin Rodefors 06, KFUM Örebro
11.36
KFUM Örebro
11.36
PB
  
8Altea Mellberg
Altea Mellberg 06, Västerås FK
11.60
Västerås FK
11.60
PB
  
Heat 1
12 sep Vind: +1.6
12 sepVind: +1.6
1Johanna Fernberg
11.01
IK Westmannia
11.01
PB
  
2Linn von Hofsten
11.13
Glanshammars IF
11.13
PB
  
3Wilma Högberg
Wilma Högberg 06, Kvarnsveden
11.29
Kvarnsvedens GoIF
11.29
PB
  
4Elin Rodefors
Elin Rodefors 06, KFUM Örebro
11.56
KFUM Örebro
11.56
  
5Ella Grimheden
Ella Grimheden 06, Västerås FK
11.77
Västerås FK
11.77
  
Heat 2
12 sep Vind: +1.8
12 sepVind: +1.8
1Ebba Vold JohannessonIFK Sunne
10.35
  
2Adela TryggvesonFalu IK
11.01
PB
  
3Lovisa TostebyFalu IK
11.24
PB
  
4Altea Mellberg
Altea Mellberg 06, Västerås FK
11.64
Västerås FK
11.64
PB
  
5Ida Larsson
Ida Larsson 06, KFUM Örebro
11.79
KFUM Örebro
11.79
PB
  
F14 300 m     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1Tilde Söberg Lager
46.70
KFUM Örebro
46.70
PB
  
2Wilma Högberg
Wilma Högberg 06, Kvarnsveden
47.06
Kvarnsvedens GoIF
47.06
PB
  
3Johanna Oldberg
52.11
IK Westmannia
52.11
PB
  
4Thyra LundströmKils AIK
57.19
PB
  
Final B
13 sep
13 sep
1Elin Freed
Elin Freed 06, KFUM Örebro
43.43
KFUM Örebro
43.43
PB
  
2Johanna Fernberg
44.75
IK Westmannia
44.75
  
3Adela TryggvesonFalu IK
49.89
PB
  
4Tilda Eriksson
52.07
Filipstads IF
52.07
PB
  
F14 800 m     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Elin Freed
Elin Freed 06, KFUM Örebro
2:18.02
KFUM Örebro
2:18.02
PB
  
2Emma Eriksson
Emma Eriksson 06, Westmannia
2:29.26
IK Westmannia
2:29.26
PB
  
3Tilde Söberg Lager
2:34.50
KFUM Örebro
2:34.50
PB
  
4Vera Lech
Vera Lech 06, KFUM Örebro
2:47.33
KFUM Örebro
2:47.33
PB
  
5Tilda Eriksson
2:48.69
Filipstads IF
2:48.69
PB
  
F14 2000 m     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1Elin Freed
Elin Freed 06, KFUM Örebro
7:00.40
KFUM Örebro
7:00.40
PB
  
2Elin Gezelius
7:40.44
IFK Mora
7:40.44
PB
  
3Clara Jansson
Clara Jansson 06, Västerås FK
8:20.40
Västerås FK
8:20.40
PB
  
4Vera Lech
Vera Lech 06, KFUM Örebro
8:21.41
KFUM Örebro
8:21.41
PB
  
5Lilly Brusling
Lilly Brusling 06, Västerås FK
8:22.62
Västerås FK
8:22.62
PB
  
6Wera Falk
Wera Falk 06, KFUM Örebro
8:36.66
KFUM Örebro
8:36.66
PB
  
7Lovisa Tosteby
10:07.39
Falu IK
10:07.39
PB
  
8Adela Tryggveson
10:09.40
Falu IK
10:09.40
PB
  
F14 1500 m hinder     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Elin Gezelius
5:58.22
IFK Mora
5:58.22
PB
  
2Thyra LundströmKils AIK
9:49.71
PB
  
3Ebba Vold JohannessonIFK Sunne
9:49.72
PB
  
Elin Freed
Elin Freed 06, KFUM Örebro
DNF
KFUM Örebro
DNF
  
F14 80 m häck (76.2 cm, 8 m)     
13 sep
Vind: 0.0

Final A

Final
13 sep
Vind: 0.0
1Clara Jansson
Clara Jansson 06, Västerås FK
14.14
Västerås FK
14.14
PB
  
2Stella Önander
Stella Önander 06, KFUM Örebro
14.61
KFUM Örebro
14.61
SB
  
3Tilde Söberg Lager
15.04
KFUM Örebro
15.04
PB
  
4Lilly Brusling
Lilly Brusling 06, Västerås FK
15.11
Västerås FK
15.11
PB
  
5Ella Grimheden
Ella Grimheden 06, Västerås FK
15.21
Västerås FK
15.21
PB
  
6Ellen MählerSK Bore
15.56
PB
  
7Vera Lech
Vera Lech 06, KFUM Örebro
16.96
KFUM Örebro
16.96
PB
  
F14 300 m häck     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Elin Freed
Elin Freed 06, KFUM Örebro
48.34
KFUM Örebro
48.34
PB
  
2Emma Eriksson
Emma Eriksson 06, Westmannia
51.81
IK Westmannia
51.81
PB
  
3Lilly Brusling
Lilly Brusling 06, Västerås FK
57.31
Västerås FK
57.31
PB
  
4Clara Jansson
Clara Jansson 06, Västerås FK
54.33
Västerås FK
54.33
PB
  
F14 Höjd     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1Ebba Vold JohannessonIFK Sunne
1.55
PB
  
2Emma Eriksson
Emma Eriksson 06, Westmannia
1.46
IK Westmannia
1.46
  
3Altea Mellberg
Altea Mellberg 06, Västerås FK
1.39
Västerås FK
1.39
PB
  
4Elin Rodefors
Elin Rodefors 06, KFUM Örebro
1.35
KFUM Örebro
1.35
PB
  
5Ellen MählerSK Bore
1.27
PB
  
6Linn von Hofsten
1.22
Glanshammars IF
1.22
  
6Stella Holmquist
Stella Holmquist 06, KFUM Örebro
1.22
KFUM Örebro
1.22
PB
  
F14 Stav     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Clara Jansson
Clara Jansson 06, Västerås FK
2.50
Västerås FK
2.50
PB
  
2Lilly Brusling
Lilly Brusling 06, Västerås FK
2.22
Västerås FK
2.22
  
3Lovisa TostebyFalu IK
1.92
PB
  
F14 Längd     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1Ebba Vold JohannessonIFK Sunne
5.16w
+3.9
  
2Johanna Fernberg
5.09w
IK Westmannia
5.09w
+3.6
  
3Wilma Högberg
Wilma Högberg 06, Kvarnsveden
4.72w
Kvarnsvedens GoIF
4.72w
+2.5
  
4Stella Önander
Stella Önander 06, KFUM Örebro
4.69w
KFUM Örebro
4.69w
+4.4
  
5Lovisa TostebyFalu IK
4.61w
+3.2
  
6Ella Grimheden
Ella Grimheden 06, Västerås FK
4.39
Västerås FK
4.39
+2.0
  
7Linn von Hofsten
4.28w
Glanshammars IF
4.28w
+2.9
  
8Johanna Oldberg
4.07
IK Westmannia
4.07
+1.7
  
9Tilda Eriksson
3.61
Filipstads IF
3.61
+1.8 PB
  
10Stella Holmquist
Stella Holmquist 06, KFUM Örebro
3.32w
KFUM Örebro
3.32w
+2.1
  
F14 Tresteg     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Johanna Fernberg
10.24
IK Westmannia
10.24
+1.5 PB
  
2Stella Önander
Stella Önander 06, KFUM Örebro
9.70
KFUM Örebro
9.70
+0.9 PB
  
3Ella Grimheden
Ella Grimheden 06, Västerås FK
9.70
Västerås FK
9.70
+1.6 PB
  
F14 Kula (3.0 kg)     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1Ebba Vold JohannessonIFK Sunne
8.46
PB
  
2Tilda Eriksson
8.33
Filipstads IF
8.33
PB
  
3Ella Grimheden
Ella Grimheden 06, Västerås FK
7.21
Västerås FK
7.21
PB
  
4Elin Rodefors
Elin Rodefors 06, KFUM Örebro
7.17
KFUM Örebro
7.17
PB
  
5Linn von Hofsten
6.38
Glanshammars IF
6.38
  
6Altea Mellberg
Altea Mellberg 06, Västerås FK
6.34
Västerås FK
6.34
PB
  
7Julia SunesonKils AIK
6.00
PB
  
F14 Diskus (0.75 kg)     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1Ellen MählerSK Bore
31.04
  
2Thyra LundströmKils AIK
28.25
  
3Julia SunesonKils AIK
18.99
PB
  
4Stella Önander
Stella Önander 06, KFUM Örebro
18.69
KFUM Örebro
18.69
PB
  
5Altea Mellberg
Altea Mellberg 06, Västerås FK
14.72
Västerås FK
14.72
  
6Stella Holmquist
Stella Holmquist 06, KFUM Örebro
13.61
KFUM Örebro
13.61
PB
  
F14 Slägga (3.0 kg)     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Altea Mellberg
Altea Mellberg 06, Västerås FK
36.91
Västerås FK
36.91
  
2Ellen MählerSK Bore
34.93
  
3Thyra LundströmKils AIK
21.34
PB
  
4Julia SunesonKils AIK
19.36
  
F14 Spjut (500 g)     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Ellen MählerSK Bore
35.64
  
2Thyra LundströmKils AIK
28.47
  
3Emma Eriksson
Emma Eriksson 06, Westmannia
23.30
IK Westmannia
23.30
  
4Tilda Eriksson
22.76
Filipstads IF
22.76
  
5Wilma Högberg
Wilma Högberg 06, Kvarnsveden
19.61
Kvarnsvedens GoIF
19.61
  
6Adela TryggvesonFalu IK
17.14
  
7Lilly Brusling
Lilly Brusling 06, Västerås FK
13.89
Västerås FK
13.89
  
F13 60 m     
12 sep
Vind: +0.3

Final A

Final
12 sep
Vind: +0.3
1Isolde Väinölä
8.35
IK Westmannia
8.35
=PB
  
2Amanda Minstedt
8.38
Karlskoga FI
8.38
PB
  
3Lia Hagström
8.41
Säters IF
8.41
PB
  
4Tilde Karlsson
8.62
IFK Mora
8.62
  
5Wilda Ehrs
8.93
Falu IK
8.93
  
6Julia Karlsson
9.06
Fjugesta IF
9.06
PB
  
7Leah Söder
9.18
IF Göta Karlstad
9.18
  
8Wilma Larsson
Wilma Larsson 07, KFUM Örebro
9.27
KFUM Örebro
9.27
  
Heat 1
12 sep Vind: 0.0
12 sepVind: 0.0
1Amanda Minstedt
8.43
Karlskoga FI
8.43
PB
  
2Lia Hagström
8.48
Säters IF
8.48
PB
  
3Leah Söder
9.10
IF Göta Karlstad
9.10
PB
  
4Julia Karlsson
9.18
Fjugesta IF
9.18
PB
  
5Wilma Larsson
Wilma Larsson 07, KFUM Örebro
9.30
KFUM Örebro
9.30
  
Heat 2
12 sep Vind: +1.9
12 sepVind: +1.9
1Isolde Väinölä
8.35
IK Westmannia
8.35
PB
  
2Tilde Karlsson
8.61
IFK Mora
8.61
PB
  
3Wilda Ehrs
8.79
Falu IK
8.79
=PB
  
4Vera Alton
Vera Alton 07, Fjugesta
9.43
Fjugesta IF
9.43
PB
  
5Aliz Halász
9.49
IF Göta Karlstad
9.49
PB
  
F13 200 m     
13 sep
Vind: 0.0

Final A

Final
13 sep
Vind: 0.0
1Isolde Väinölä
27.44
IK Westmannia
27.44
PB
  
2Amanda Minstedt
27.52
Karlskoga FI
27.52
PB
  
3Tuva Frih
28.03
Åsbro GoIF
28.03
PB
  
4Tilde Karlsson
28.23
IFK Mora
28.23
PB
  
5Olivia Okara
Olivia Okara 07, KFUM Örebro
30.55
KFUM Örebro
30.55
PB
  
Final B
13 sep Vind: +1.5
13 sepVind: +1.5
1Filippa Engström
Filippa Engström 07, Västerås FK
29.66
Västerås FK
29.66
PB
  
2Anja Ericsson
29.67
Säters IF
29.67
PB
  
3Amanda Karlsson
30.96
IF Göta Karlstad
30.96
PB
  
4Wilma Larsson
Wilma Larsson 07, KFUM Örebro
31.45
KFUM Örebro
31.45
PB
  
5Lorna Gibson
33.29
IF Göta Karlstad
33.29
PB
  
F13 600 m     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Tuva Frih
1:57.32
Åsbro GoIF
1:57.32
  
2Olivia Okara
Olivia Okara 07, KFUM Örebro
1:59.04
KFUM Örebro
1:59.04
PB
  
3Fanny Hagberg
2:01.08
Kils AIK
2:01.08
PB
  
4Amanda Karlsson
2:03.08
IF Göta Karlstad
2:03.08
PB
  
F13 1500 m     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1Emma Eriksson
5:40.63
Falu IK
5:40.63
PB
  
2Kim Semstrand
5:42.83
IFK Nora
5:42.83
  
3Fanny Hagberg
6:20.01
Kils AIK
6:20.01
PB
  
4Nora Johansson
6:42.71
IK Stål
6:42.71
PB
  
5Wilda Ehrs
6:51.16
Falu IK
6:51.16
PB
  
6Aliz Halász
7:34.95
IF Göta Karlstad
7:34.95
PB
  
F13 60 m häck (68.6 cm, 7.65 m)     
13 sep
Vind: +3.5

Final A

Final
13 sep
Vind: +3.5
1Lia Hagström
9.79w
Säters IF
9.79w
  
1Kayla Collin
9.79w
Åsbro GoIF
9.79w
  
3Tuva Frih
10.00w
Åsbro GoIF
10.00w
  
4Agnes Kjellgren
Agnes Kjellgren 07, Kristinehamn
10.78w
IFK Kristinehamn
10.78w
  
5Aliz Halász
12.12w
IF Göta Karlstad
12.12w
  
F13 200 m häck (68.6 cm)     
12 sep
Vind: +0.3

Final A

Final
12 sep
Vind: +0.3
1Tuva Frih
30.78
Åsbro GoIF
30.78
PB
  
2Anja Ericsson
32.68
Säters IF
32.68
PB
  
3Agnes Kjellgren
Agnes Kjellgren 07, Kristinehamn
34.07
IFK Kristinehamn
34.07
PB
  
4Lorna Gibson
37.85
IF Göta Karlstad
37.85
PB
  
F13 Höjd     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1Isolde Väinölä
1.45
IK Westmannia
1.45
  
2Majken KjellinFalu IK
1.42
PB
  
3Agnes Kjellgren
Agnes Kjellgren 07, Kristinehamn
1.39
IFK Kristinehamn
1.39
  
4Elin Rubertsson
Elin Rubertsson 07, Kristinehamn
1.35
IFK Kristinehamn
1.35
PB
  
5Wilma Larsson
Wilma Larsson 07, KFUM Örebro
1.31
KFUM Örebro
1.31
PB
  
6Emma Eriksson
Emma Eriksson 06, Westmannia
1.31
IK Westmannia
1.31
  
7Wilda Ehrs
1.27
Falu IK
1.27
PB
  
8Aliz Halász
1.22
IF Göta Karlstad
1.22
PB
  
9Olivia Okara
Olivia Okara 07, KFUM Örebro
1.22
KFUM Örebro
1.22
PB
  
Kayla CollinÅsbro GoIF
NH
  
F13 Stav     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Emma ErikssonFalu IK
1.92
PB
  
2Molly Åkerblom
Molly Åkerblom 07, Västerås FK
1.47
Västerås FK
1.47
  
F13 Längd (zon)     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1Tilde Karlsson
5.10w
IFK Mora
5.10w
+2.4
  
2Lia Hagström
5.00
Säters IF
5.00
+1.7 PB
  
3Amanda Minstedt
4.83
Karlskoga FI
4.83
+1.5 PB
  
4Kayla Collin
4.74
Åsbro GoIF
4.74
+2.0
  
5Filippa Engström
Filippa Engström 07, Västerås FK
4.35w
Västerås FK
4.35w
+2.6
  
6Majken KjellinFalu IK
4.34w
+3.1
  
7Wilma Larsson
Wilma Larsson 07, KFUM Örebro
4.11
KFUM Örebro
4.11
+1.0
  
8Olivia Okara
Olivia Okara 07, KFUM Örebro
4.02
KFUM Örebro
4.02
+1.8
  
9Molly Åkerblom
Molly Åkerblom 07, Västerås FK
4.00
Västerås FK
4.00
+1.5 PB
  
10Leah Söder
3.92
IF Göta Karlstad
3.92
+1.3
  
11Lorna Gibson
3.57
IF Göta Karlstad
3.57
+0.6 PB
  
F13 Tresteg (zon)     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Kayla Collin
9.97
Åsbro GoIF
9.97
–0.5 PB
  
2Tuva Frih
9.73
Åsbro GoIF
9.73
0.0
  
3Anja Ericsson
9.26w
Säters IF
9.26w
+2.3
  
4Olivia Okara
Olivia Okara 07, KFUM Örebro
8.80
KFUM Örebro
8.80
+1.2 PB
  
5Emma ErikssonFalu IK
8.78
+1.7 PB
  
6Fanny HagbergKils AIK
8.42
+1.5 PB
  
7Elin Rubertsson
Elin Rubertsson 07, Kristinehamn
8.13
IFK Kristinehamn
8.13
+0.1
  
F13 Kula (2.0 kg)     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1Lia Hagström
13.10
Säters IF
13.10
PB
  
2Julia Karlsson
12.45
Fjugesta IF
12.45
PB
  
3Ida Klingberg
11.46
Falu IK
11.46
PB
  
4Amanda Minstedt
11.41
Karlskoga FI
11.41
PB
  
5Nora JohanssonIK Stål
10.27
  
6Amanda Sjöberg
9.59
Fjugesta IF
9.59
  
7Molly Åkerblom
Molly Åkerblom 07, Västerås FK
8.21
Västerås FK
8.21
PB
  
8Astrid Wall
8.06
Säffle FIK
8.06
PB
  
9Amanda Karlsson
7.94
IF Göta Karlstad
7.94
PB
  
10Vera Alton
Vera Alton 07, Fjugesta
6.99
Fjugesta IF
6.99
PB
  
F13 Diskus (0.6 kg)     
13 sep

Final A

Final
13 sep
1Nora JohanssonIK Stål
34.91
PB
  
2Molly Åkerblom
Molly Åkerblom 07, Västerås FK
25.38
Västerås FK
25.38
  
3Isolde Väinölä
23.26
IK Westmannia
23.26
  
4Signe SpännarIFK Nora
18.06
  
5Vera Alton
Vera Alton 07, Fjugesta
17.96
Fjugesta IF
17.96
  
6Julia Karlsson
17.08
Fjugesta IF
17.08
  
7Elin Rubertsson
Elin Rubertsson 07, Kristinehamn
16.59
IFK Kristinehamn
16.59
  
F13 Slägga (2.0 kg)     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Lia Hagström
34.35
Säters IF
34.35
PB
  
2Molly Åkerblom
Molly Åkerblom 07, Västerås FK
32.86
Västerås FK
32.86
  
3Astrid Wall
31.96
Säffle FIK
31.96
  
4Ida Klingberg
25.72
Falu IK
25.72
PB
  
5Julia Karlsson
22.66
Fjugesta IF
22.66
  
6Kayla Collin
22.37
Åsbro GoIF
22.37
  
7Elin Rubertsson
Elin Rubertsson 07, Kristinehamn
20.61
IFK Kristinehamn
20.61
  
8Amanda Sjöberg
19.10
Fjugesta IF
19.10
  
9Agnes Kjellgren
Agnes Kjellgren 07, Kristinehamn
17.20
IFK Kristinehamn
17.20
  
F13 Spjut (400 g)     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Nora JohanssonIK Stål
30.07
PB
  
2Julia Karlsson
24.62
Fjugesta IF
24.62
PB
  
3Elin Rubertsson
Elin Rubertsson 07, Kristinehamn
23.10
IFK Kristinehamn
23.10
  
4Wilda Ehrs
22.91
Falu IK
22.91
PB
  
5Amanda Minstedt
22.84
Karlskoga FI
22.84
  
6Agnes Kjellgren
Agnes Kjellgren 07, Kristinehamn
17.25
IFK Kristinehamn
17.25
PB
  
7Wilma Larsson
Wilma Larsson 07, KFUM Örebro
12.19
KFUM Örebro
12.19
PB
  

© 2022 Friidrottsstatistik