0

20.4
13.4
22.4
17.4
17.4
21.4
1.4
14.4
17.3
7.4
16.3
29.3
7.4
7.4
14.4
13.4
10.4
27.3
7.4
6.4
9.4
7.4
1.4
6.4
7.4
6.4
28.3
23.3
16.3
4.2
16.3
29.3
29.3
23.3
26.3
21.3
19.3
23‐24.3
23‐24.3
23‐24.3
23.3
22.3
23.3
23.3
23.3
23.3
23‐24.3
19‐21.3
15‐16.3
15‐16.3
21.3
19.3
17.3
10.3
3.3
16.3
9.3
9.3
17.3
16‐17.3
16‐17.3
16.3
16.3
9.3
2.3
14.3
9.3
24.2
27.2
5.3
10.3
9‐10.3
9.3
9.3
9.3
9.3
3.3
21.2
5.3
2.3
2‐3.3
3.3
2‐3.3
2‐3.3
1‐3.3
2.3
29.2
27.2
29.2
27.2
14.2
27.2
27.2
25.2
25.2
24‐25.2
24.2
24‐25.2
21.2
22.2
Arena: Stockholms Stadion   Arrangör: Spårvägens FK
Tävlande: 66 (51+15)   Starter: 66 (51+15)

Män
M 10 000 m     


Final A

Final

1Otto Kingstedt
30:22.98
Huddinge AIS
30:22.98
  
2Abdelfath Yassin
30:38.21
Gefle IF
30:38.21
PB
  
3Johan Fagerberg
30:54.67
Spårvägens FK
30:54.67
  
4Nils Spetz
Nils Spetz 91, Spårvägen
31:01.35
Spårvägens FK
31:01.35
SB
  
5Merih Hagos
Merih Hagos 98, Eskilstuna FI
31:03.62
Eskilstuna FI
31:03.62
SB
  
6Samuel Eriksson Lidbrink
31:53.26
Spårvägens FK
31:53.26
PB
  
7Dennis Olsson
Dennis Olsson 97, Spårvägen
32:13.10
Spårvägens FK
32:13.10
PB
  
8Markus Vall
Markus Vall 92, Fredrikshof
32:18.50
Fredrikshofs FIF
32:18.50
PB
  
9Christofer Salmén
32:20.20
Spårvägens FK
32:20.20
PB
  
10Henrik Engström
32:25.72
Fredrikshofs FIF
32:25.72
PB
  
11Jonatan Westberg
32:28.33
Spårvägens FK
32:28.33
PB
  
12Mattias Derfält
32:50.77
PB
  
13Andreas Carlborg
33:13.26
Spårvägens FK
33:13.26
SB
  
14Martin Jarbeck
Martin Jarbeck 87, Åkersberga
33:16.16
Åkersberga SK
33:16.16
PB
  
15Philip Seweling
33:48.50
Fredrikshofs FIF
33:48.50
  
16Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna FI
34:09.73
Eskilstuna FI
34:09.73
PB
  
17Oskar Bäckström
34:46.89
Umeå TFC
34:46.89
PB
  
18Filip Ainouz
Filip Ainouz 84, Fredrikshof
34:52.71
Fredrikshofs FIF
34:52.71
SB
  
Heshlu AndemariamIFK Lidingö
DNF
  
Hugo SetthagenUmara SC
DNF
  
Axel Lönnqvist
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Alexander LindskogHemlingby LK
DNF
  
Ted Armgren
DNF
Dalasjö IK Framåt
DNF
  
Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Louise Wiker
DNF
Hässelby SK
DNF
  
K
Final B
1Martin Jansson
34:27.69
Stockholms Snipers IF
34:27.69
PB
  
2Mikael Svedjeholm
34:35.04
Fredrikshofs FIF
34:35.04
SB
  
3Antero Silva
Antero Silva 89, Fredrikshof
35:12.38
Fredrikshofs FIF
35:12.38
PB
  
4Maxime Barthe
Maxime Barthe 97, FRA
35:31.58
97FRA
35:31.58
PB
  
5Martin Gidewall
35:35.65
IFK Tumba
35:35.65
SB
  
6Fredrik Bernsmed
36:11.90
Fredrikshofs FIF
36:11.90
SB
  
7Eskil Svensson
Eskil Svensson 64, Fredrikshof
36:17.25
Fredrikshofs FIF
36:17.25
SB
  
8Anders Nordlander
36:37.14
Fredrikshofs FIF
36:37.14
PB
  
9Jonas Lembke
Jonas Lembke 80, Fredrikshof
37:08.67
Fredrikshofs FIF
37:08.67
PB
  
10Johannes Lörstad
37:13.41
FK Studenterna
37:13.41
PB
  
11Tomas Kobayashi
37:22.09
Domnarvets GoIF
37:22.09
PB
  
12Joel Fredman Klockar
37:36.39
PB
  
13Ulf Eriksson
37:49.67
Huddinge AIS
37:49.67
SB
  
14Emil Lundgren
Emil Lundgren 88, Studenterna
37:55.72
FK Studenterna
37:55.72
PB
  
15Christoffer Olsson
38:03.24
FK Studenterna
38:03.24
PB
  
16Björn Axelsson
38:04.37
Turebergs FK
38:04.37
PB
  
17André Odda
André Odda 97, Fredrikshof
38:28.21
Fredrikshofs FIF
38:28.21
PB
  
18Adam Fjägers
Adam Fjägers 01, Studenterna
38:40.72
FK Studenterna
38:40.72
PB
  
19Javier Cabello
38:57.64
Turebergs FK
38:57.64
PB
  
20Jakob Ringblom
Jakob Ringblom 79, Fredrikshof
39:05.75
Fredrikshofs FIF
39:05.75
  
21Johan Lindblom
Johan Lindblom 71, Fredrikshof
39:09.21
Fredrikshofs FIF
39:09.21
PB
  
22Staffan Sundberg
39:22.28
LK Roslagen
39:22.28
PB
  
23Thomas Jansson
Thomas Jansson 69, Löparnas vänner
39:54.78
Löparnas vänner IF
39:54.78
PB
  
24Vincent Rodin
Vincent Rodin 83, Studenterna
40:01.31
FK Studenterna
40:01.31
PB
  
Mikael Karlström
DNF
FK Studenterna
DNF
  
Mikael RosengrenHuddinge AIS
DNF
  
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Kvinnor
K 5000 m     


Final A

Final

1Leonie Balter
Leonie Balter 91, NED
16:54.73
91NED
16:54.73
PB
  
2Sara Trané
Sara Trané 85, Fredrikshof
17:46.61
Fredrikshofs FIF
17:46.61
  
3Ida Tryggveson
17:57.93
Upsala IF
17:57.93
  
4Anja Tjärdal
Anja Tjärdal 76, Spårvägen
18:02.94
Spårvägens FK
18:02.94
SB
  
5Kerstin Axelsson
18:17.74
Hässelby SK
18:17.74
  
6Filippa Ramberg
18:28.36
Hammarby IF
18:28.36
PB
  
7Sabina Korpela
19:10.71
IF Linnéa
19:10.71
SB
  
8Jennifer Dereborg
19:30.59
FK Studenterna
19:30.59
PB
  
9Alexandra Annerklev FahlströmLK Roslagen
19:43.99
PB
  
10Madelaine Örtengren
19:57.54
FK Studenterna
19:57.54
  
11Josefine Jerner
20:16.17
IFK Lidingö
20:16.17
PB
  
12Louise Berlin
Louise Berlin 87, Studenterna
20:35.52
FK Studenterna
20:35.52
SB
  
13Isa Ericsson
Isa Ericsson 87, Studenterna
20:44.97
FK Studenterna
20:44.97
  
14Camilla Höckenström
21:27.13
FK Studenterna
21:27.13
PB
  
Mellantider
K 3000 m     


Final A

Final

Leonie Balter
Leonie Balter 91, NED
10:15.68
91NED
10:15.68
SB
  
Sara Trané
Sara Trané 85, Fredrikshof
10:27.33
Fredrikshofs FIF
10:27.33
  
Ida Tryggveson
10:40.22
Upsala IF
10:40.22
  
Anja Tjärdal
Anja Tjärdal 76, Spårvägen
10:53.58
Spårvägens FK
10:53.58
SB
  
Kerstin Axelsson
10:54.41
Hässelby SK
10:54.41
  
Filippa Ramberg
10:54.97
Hammarby IF
10:54.97
  
Sabina Korpela
11:22.19
IF Linnéa
11:22.19
SB
  
Alexandra Annerklev FahlströmLK Roslagen
11:48.59
SB
  
Jennifer Dereborg
11:51.75
FK Studenterna
11:51.75
SB
  
Madelaine Örtengren
11:56.67
FK Studenterna
11:56.67
  
Josefine Jerner
12:08.58
IFK Lidingö
12:08.58
  
Isa Ericsson
Isa Ericsson 87, Studenterna
12:23.61
FK Studenterna
12:23.61
PB
  
Louise Berlin
Louise Berlin 87, Studenterna
12:25.48
FK Studenterna
12:25.48
  
Camilla Höckenström
12:56.19
FK Studenterna
12:56.19
PB