0

27.2
14.2
24.2
27.2
27.2
25.2
25.2
24‐25.2
24.2
24‐25.2
21.2
22.2
22.2
21.2
16.2
19.2
19.2
18.2
18.2
13.2
18.2
18.2
18.2
18.2
18.2
17‐18.2
16‐18.2
17.2
17.2
17.2
17.2
10.2
14.2
14.2
14.2
12.2
13.2
12.2
10.2
7.2
12.2
11.2
10‐11.2
10‐11.2
10‐11.2
9‐11.2
11.2
10‐11.2
10.2
8.2
10.2
8.2
4.1
7.2
6.2
6.2
6.2
6.2
6.2
6.2
27.1
1.2
5.2
5.2
1.2
5.2
3.2
2‐4.2
4.2
4.2
3.2
4.2
3.2
3.2
3.2
3‐4.2
3.2
2‐4.2
29.1
18.12
22.1
18.12
31.1
31.1
30.1
29.1
26‐28.1
27.1
28.1
27.1
27‐28.1
27‐28.1
27‐28.1
27‐28.1
26‐28.1
27.1
25.1
24.1
24.1
24.1
Arena: Källbrinks IP   Arrangör: Huddinge AIS
Tävlande: 81 (39+42)   Starter: 184 (87+97)

Män
P14 80 m     

Vind: +1.2

Final A

Final

Vind: +1.2
1Edvin Sidwall
10.35
Täby IS
10.35
  
2Sebastian GustavssonVisby IF Gute
10.53
PB
  
3Carl Bergmark
10.62
Hammarby IF
10.62
PB
  
4Gustav KällströmTurebergs FK
10.64
  
5Edwin EngsfridRoma IF
10.64
PB
  
6Felix Johnsson
10.71
Upsala IF
10.71
  
7Lucas Vesterlund
11.16
Rånäs 4H
11.16
  
P14 300 m     


Final A

Final

1Neo Hall
Neo Hall 06, Hammarby
40.44
Hammarby IF
40.44
PB
  
2Daniel Jerndorf
40.99
Hammarby IF
40.99
PB
  
3David Hedrén
41.12
LK Roslagen
41.12
PB
  
4Gustav KällströmTurebergs FK
41.22
  
5Sebastian GustavssonVisby IF Gute
41.80
PB
  
Viktor Norrby
DNF
Upsala IF
DNF
  
P14 800 m     


Final A

Final

1Karl Ottfalk
2:06.36
IFK Lidingö
2:06.36
PB
  
2Erik Nederheim
2:08.33
Täby IS
2:08.33
PB
  
3Alexander Hägg
2:14.49
Hässelby SK
2:14.49
  
4David Hedrén
2:16.02
LK Roslagen
2:16.02
PB
  
5Edvin Tögenmark
2:26.35
Upsala IF
2:26.35
  
6Lucas Vesterlund
2:33.14
Rånäs 4H
2:33.14
  
P14 2000 m     


Final A

Final

1Karl Ottfalk
6:05.08
IFK Lidingö
6:05.08
  
2Erik Nederheim
6:19.61
Täby IS
6:19.61
  
3Felix Johnsson
6:37.40
Upsala IF
6:37.40
PB
  
4William Nilsson
6:39.45
IFK Lidingö
6:39.45
  
5David Hedrén
7:10.51
LK Roslagen
7:10.51
PB
  
6Lucas Vesterlund
7:32.42
Rånäs 4H
7:32.42
PB
  
P14 1500 m hinder (76.2 cm)     


Final A

Final

1Max Österberg
4:53.46
Värmdö IF
4:53.46
  
2Felix Johnsson
5:03.64
Upsala IF
5:03.64
PB
  
3Alexander Hägg
5:03.65
Hässelby SK
5:03.65
  
4Hugo Sundström
5:56.79
Hammarby IF
5:56.79
  
5Hugo Engkvist
6:31.28
Upsala IF
6:31.28
  
P14 80 m häck (83.8 cm)     

Vind: +0.4

Final A

Final

Vind: +0.4
1Elias Kapell
11.99
Hammarby IF
11.99
PB
  
2Emil Kågström TyboniHanvikens SK
12.12
PB
  
3Filip Herre
12.99
Hammarby IF
12.99
  
4Felix Johnsson
13.76
Upsala IF
13.76
  
5Hannes ErlingssonF Bålsta IK
14.10
PB
  
P14 300 m häck (76.2 cm)     


Final A

Final

1Elias Kapell
43.62
Hammarby IF
43.62
PB
  
2Filip Herre
45.16
Hammarby IF
45.16
  
3John Bäck
John Bäck 06, Tureberg
46.51
Turebergs FK
46.51
  
4Edvin Tögenmark
46.67
Upsala IF
46.67
PB
  
5Felix Johnsson
47.47
Upsala IF
47.47
PB
  
P14 Höjd     


Final A

Final

1Gustav KällströmTurebergs FK
1.67
  
2Simon JohannessonIFK Lidingö
1.67
  
3Jonathan Edberg
1.67
Turebergs FK
1.67
  
4Gabriel MattssonRånäs 4H
1.64
PB
  
5Edvin Tögenmark
1.55
Upsala IF
1.55
PB
  
6Edwin EngsfridRoma IF
1.55
PB
  
7Hannes ErlingssonF Bålsta IK
1.49
  
1.39
1.64
1.43
1.67
1.46
1.70
1.49
1.52
1.55
1.58
1.61
Källström-
o
-
o
-
xxx
-
-
-
-
xo
Johannesson-
o
-
o
-
xxx
-
-
xo
o
xo
Edberg-
o
-
xo
-
xxx
-
-
o
o
o
Mattsson-
xo
-
xxx
-
o
o
o
xo
o
Tögenmarko
o
o
o
o
o
xxx

Engsfrido
o
o
o
xo
o
xxx

Erlingsson-
-
o
o
xxx



P14 Stav     


Final A

Final

1Jacob Semb-JosefsonTurebergs FK
3.22
  
2Aron Gullberg
3.22
Hammarby IF
3.22
PB
  
3Hugo Engkvist
3.02
Upsala IF
3.02
  
4Gabriel Öhrner
2.72
Hammarby IF
2.72
PB
  
5Hannes ErlingssonF Bålsta IK
1.72
  
1.72
3.02
2.32
3.12
2.42
3.22
2.52
3.32
2.62
2.72
2.82
2.92
Semb-Josefson-
-
-
-
-
o
-
xxx
-
-
-
-
Gullberg-
o
-
o
-
xxo
-
xxx
o
o
xo
o
Engkvist-
o
-
-
-
xxx
-
-
o
-
-
Öhrner-
o
o
o
o
xxo
xxx

Erlingssonxo







P14 Längd     


Final A

Final

1Elias Kapell
5.46
Hammarby IF
5.46
0.0 PB
  
2Hugo Aronsson
Hugo Aronsson 06, Åkersberga
5.05
Åkersberga SK
5.05
+1.8
  
3Edvin Tögenmark
4.95
Upsala IF
4.95
+0.4
  
4Gabriel MattssonRånäs 4H
4.79
+0.3
  
5Alfred Berglind
4.71
Hammarby IF
4.71
+1.8
  
Kapellx
0.0
5.24
+1.6
5.46
0.0
5.27
+1.9
Aronsson4.82
-1.4
4.63w
+2.1
4.86
+1.2
5.05
+1.8
Tögenmark4.62
+0.4
4.95
+0.4
Mattsson4.79
+0.3
x
+0.9
Berglind4.60
+2.0
x
+3.1
x
+0.1
4.71
+1.8
P14 Tresteg     


Final A

Final

1Alfred Berglind
11.65
Hammarby IF
11.65
0.0 PB
  
2Gabriel Mattsson
11.09
Rånäs 4H
11.09
0.0 PB
  
3Viktor Norrby
10.54
Upsala IF
10.54
+1.2 PB
  
4Aron Gullberg
10.50
Hammarby IF
10.50
–0.6
  
5Filip Herre
9.91
Hammarby IF
9.91
+0.1
  
6Hugo Engkvist
9.81
Upsala IF
9.81
+0.3
  
Berglind11.39
0.0
11.46
+1.1
11.34
-0.3
11.65
0.0
Mattsson10.80
+0.9
x
+0.1
10.92
0.0
11.09
0.0
Norrby10.06
+0.1
9.94
-0.1
10.07
+1.1
10.54
+1.2
Gullberg10.28
+0.8
10.50
-0.6
10.48
+1.1
10.44
+1.8
Herre9.91
+0.1
x
+1.2
x
0.0
Engkvist9.60
+0.4
9.65
+0.3
9.81
+0.3
x
+0.7
P14 Kula (4.0 kg)     


Final A

Final

1Ludvig Fredman
13.47
IFK Märsta
13.47
PB
  
2Joel Wikström
12.05
Huddinge AIS
12.05
  
3Gabriel Mattsson
10.77
Rånäs 4H
10.77
  
4Felix Holmqvist
10.72
Hanvikens SK
10.72
  
5Edwin EngsfridRoma IF
8.99
PB
  
Elias Kapell
NM
Hammarby IF
NM
  
Fredman13.4713.15x12.61
Wikström11.28xx12.05
Mattssonx9.9110.77x
Holmqvist9.1710.3510.729.13
Engsfrid8.818.798.448.99
Kapellx
P14 Diskus (1.0 kg)     


Final A

Final

1Ludvig Fredman
44.15
IFK Märsta
44.15
PB
  
2Felix Holmqvist
42.12
Hanvikens SK
42.12
PB
  
3Joel Wikström
35.98
Huddinge AIS
35.98
PB
  
4Carl Bergmark
32.52
Hammarby IF
32.52
PB
  
5Gabriel Mattsson
28.15
Rånäs 4H
28.15
  
6Erik Bromée
25.08
Upsala IF
25.08
PB
  
Fredman39.1244.15xx
Holmqvist42.12x35.5837.70
Wikström32.76x35.98x
Bergmark27.5532.5231.53x
Mattssonxx28.15x
Bromée24.6424.2525.08x
P14 Slägga (4.0 kg)     


Final A

Final

1Ludvig Fredman
44.61
IFK Märsta
44.61
  
2Alfred Berglind
38.66
Hammarby IF
38.66
  
3Oliver Sandberg
37.76
Huddinge AIS
37.76
  
4Leo Marcus
Leo Marcus 06, Huddinge
29.01
Huddinge AIS
29.01
PB
  
5Viktor Norrby
25.45
Upsala IF
25.45
  
Fredman42.3937.4344.61x
Berglind38.6633.98xx
Sandbergxxx37.76
Marcusx27.82x29.01
Norrbyx23.5924.8125.45
P14 Spjut (600 g)     


Final A

Final

1Jacob Semb-JosefsonTurebergs FK
39.67
  
2Oliver Sandberg
36.24
Huddinge AIS
36.24
  
3Sebastian GustavssonVisby IF Gute
33.58
  
4Daniel Opdahl
33.23
Turebergs FK
33.23
  
5Ludvig Fredman
29.81
IFK Märsta
29.81
  
6Hannes ErlingssonF Bålsta IK
29.51
  
7Erik Bromée
26.77
Upsala IF
26.77
  
Semb-Josefson38.6139.6735.5133.82
Sandberg36.2435.9835.8835.36
Gustavsson33.0333.5829.7129.58
Opdahl28.7930.8032.1133.23
Fredman29.8127.57xx
Erlingsson27.5729.5122.79x
Bromée25.7726.7726.61x
Kvinnor
F14 80 m     

Vind: -1.4

Final A

Final

Vind: -1.4
1Elsa Kagevik
10.55
Turebergs FK
10.55
  
2Maja Simonsson
10.91
Hammarby IF
10.91
  
3Emmy Wolgast
10.92
Hammarby IF
10.92
PB
  
4Angelica VinbergVisby IF Gute
11.25
PB
  
5Leona Widell
11.34
F Bålsta IK
11.34
PB
  
6Juni Bengtsson
11.40
Rånäs 4H
11.40
  
F14 300 m     


Final A

Final

1Elsa Kagevik
41.83
Turebergs FK
41.83
PB
  
2Emmy Wolgast
43.18
Hammarby IF
43.18
PB
  
3Alice Enetjärn
Alice Enetjärn 06, Nyköpings BIS
44.11
Nyköpings BIS
44.11
  
4Emilia HermanssonTäby IS
44.17
PB
  
5Leona Widell
49.91
F Bålsta IK
49.91
PB
  
6Disa Stighäll
54.76
Rånäs 4H
54.76
  
F14 800 m     


Final A

Final

1Hannah Kinane
2:20.07
Hässelby SK
2:20.07
  
2Ella Fallope
2:24.32
Turebergs FK
2:24.32
  
3Clara Knutsson
2:30.12
Upsala IF
2:30.12
  
4Liv Hanell
2:35.97
IFK Tumba
2:35.97
  
5Disa Stighäll
3:07.13
Rånäs 4H
3:07.13
  
F14 2000 m     


Final A

Final

1Hannah Kinane
6:56.35
Hässelby SK
6:56.35
  
2Olivia Grahn
6:57.40
Hammarby IF
6:57.40
PB
  
3Cajsa Alenius
Cajsa Alenius 06, Nyköpings BIS
6:59.54
Nyköpings BIS
6:59.54
PB
  
4Linn Adolfsson
7:02.29
Hässelby SK
7:02.29
  
5Emelie Hammarqvist
10:40.31
F Bålsta IK
10:40.31
  
6Lovisa Blomsten
10:40.35
Rånäs 4H
10:40.35
PB
  
F14 1500 m hinder     


Final A

Final

1Olivia Grahn
5:24.30
Hammarby IF
5:24.30
  
2Linn Adolfsson
5:28.14
Hässelby SK
5:28.14
PB
  
3Liv Hanell
6:14.34
IFK Tumba
6:14.34
  
4Disa Stighäll
7:25.75
Rånäs 4H
7:25.75
PB
  
5Tova Björngard
7:44.76
Upsala IF
7:44.76
PB
  
F14 80 m häck (76.2 cm, 8 m)     

Vind: -0.8

Final A

Final

Vind: -0.8
1Esther Sahlqvist
11.88
Hammarby IF
11.88
  
2Rut Grufman
13.32
Täby IS
13.32
  
3Eleonora WahlinTäby IS
13.56
  
4Clara Knutsson
13.61
Upsala IF
13.61
  
5Leona Widell
13.64
F Bålsta IK
13.64
  
6Angelica VinbergVisby IF Gute
13.90
PB
  
F14 300 m häck     


Final A

Final

1Alva Back
Alva Back 06, Tureberg
47.29
Turebergs FK
47.29
PB
  
2Clara Knutsson
48.56
Upsala IF
48.56
  
3Emilia HermanssonTäby IS
50.23
  
4Eleonora WahlinTäby IS
50.70
  
6Disa Stighäll
1:00.36
Rånäs 4H
1:00.36
PB
  
Stina Ekengren
DNF
Upsala IF
DNF
  
F14 Höjd     


Final A

Final

1Ayla Hallberg HossainTurebergs FK
1.70
  
2Alice Enetjärn
Alice Enetjärn 06, Nyköpings BIS
1.60
Nyköpings BIS
1.60
  
3Irma Dahlborn
1.58
Huddinge AIS
1.58
PB
  
4Wilma AlexanderssonHuddinge AIS
1.58
  
5Lovisa BlomstenRånäs 4H
1.46
PB
  
6Emelie HammarqvistF Bålsta IK
1.43
PB
  
7Leona Widell
1.35
F Bålsta IK
1.35
  
1.22
1.52
1.27
1.55
1.31
1.58
1.35
1.60
1.39
1.64
1.43
1.70
1.46
1.75
1.49
Hallberg Hossain-
-
-
o
-
-
-
o
-
o
-
xxo
-
xxx
-
Enetjärn-
xo
-
o
-
o
-
xxo
-
xxx
-
o
o
Dahlborn-
o
-
o
-
o
-
xxx
-
o
o
o
Alexandersson-
xxo
-
o
-
xo
-
xxx
-
-
xo
o
Blomsteno
o
o
o
o
xo
o
xxx
Hammarqvisto
o
o
o
o
xxo
xxx

Widello
o
o
o
xpp



F14 Stav     


Final A

Final

1Alva Back
Alva Back 06, Tureberg
3.22
Turebergs FK
3.22
  
2Esther Sahlqvist
2.72
Hammarby IF
2.72
  
3Rut Grufman
2.52
Täby IS
2.52
  
4Lovisa BlomstenRånäs 4H
1.72
PB
  
1.32
2.52
1.52
2.62
1.72
2.72
1.92
2.82
2.12
3.02
2.22
3.22
2.32
3.32
2.42
Back-
-
-
-
-
-
-
-
-
o
-
xo
-
xxx
-
Sahlqvist-
o
-
o
-
o
-
xxx
-
-
-
-
Grufman-
xo
-
xxx
-
-
o
o
o
xxo
Blomsteno
o
o
xxx




F14 Längd     


Final A

Final

1Ayla Hallberg HossainTurebergs FK
5.28
0.0
  
2Kristelle Grahn
4.87
Spårvägens FK
4.87
–1.6
  
3Alice Enetjärn
Alice Enetjärn 06, Nyköpings BIS
4.77
Nyköpings BIS
4.77
0.0
  
4Elin Hjertzell
4.76
Huddinge AIS
4.76
+1.8
  
5Stina Ekengren
4.64
Upsala IF
4.64
+1.9
  
6Juni Bengtsson
4.62
Rånäs 4H
4.62
+1.0
  
7Tova Björngard
3.89
Upsala IF
3.89
+1.9
  
Hallberg Hossain5.28
0.0
5.26
0.0
5.25
0.0
5.03
0.0
Grahnx
+0.1
4.79
+1.9
x
+1.3
4.87
-1.6
Enetjärn4.77
0.0
4.48
0.0
x
0.0
4.68
-0.2
Hjertzell4.74
+2.0
4.69
-1.4
3.48
+1.6
4.76
+1.8
Ekengren4.64
+1.9
4.47
-0.6
4.16
0.0
4.61w
+2.6
Bengtsson4.59
+0.4
4.54
+0.4
4.55
+1.1
4.62
+1.0
Björngard3.89
+1.9
x
-0.5
3.81
0.0
x
+1.2
F14 Tresteg     


Final A

Final

1Alice Enetjärn
Alice Enetjärn 06, Nyköpings BIS
10.80w
Nyköpings BIS
10.80w
+2.4
  
2Kristelle Grahn
10.54
Spårvägens FK
10.54
+0.4 =PB
  
3Esther Sahlqvist
10.53
Hammarby IF
10.53
+0.5 PB
  
4Juni Bengtsson
9.69
Rånäs 4H
9.69
–0.4
  
5Nora Hägg
Nora Hägg 06, Hässelby
9.57
Hässelby SK
9.57
+0.9
  
6Tova Björngard
9.53
Upsala IF
9.53
+0.1 PB
  
7Kajsa Berg
Kajsa Berg 06, Östhammar
9.12
Östhammar FI
9.12
+0.1
  
Enetjärn10.09
-0.9
x
+0.2
10.53
0.0
10.80w
+2.4
Grahn10.54
+0.4
10.51
0.0
10.22
+0.9
x
+1.4
Sahlqvist10.36
+0.6
10.53
+0.5
10.33
+1.0
10.52
-0.2
Bengtsson9.69
-0.4
9.39
+1.3
Häggx
+4.7
9.57
+0.9
9.37
0.0
9.49
0.0
Björngard9.53
+0.1
9.46
0.0
9.09
+0.1
Bergx
+0.4
8.95
0.0
9.12
+0.1
7.68
0.0
F14 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Kajsa Cabanas AnderssonTurebergs FK
12.40
  
2Ellen Forsell
11.89
Hammarby IF
11.89
PB
  
3Ida Chrifi
Ida Chrifi 06, Tureberg
11.86
Turebergs FK
11.86
PB
  
4Hanna Gabrielli GustafssonRåby-Rekarne FIF
11.24
  
5Desiree Essman
Desiree Essman 06, Råby-Rekarne
10.66
Råby-Rekarne FIF
10.66
  
6Elise Angsten
10.24
Upsala IF
10.24
  
7Angelica VinbergVisby IF Gute
9.18
  
8Kajsa Berg
Kajsa Berg 06, Östhammar
8.33
Östhammar FI
8.33
  
9Emelie HammarqvistF Bålsta IK
7.79
  
Cabanas Andersson12.4011.9612.2812.40
Forsell11.2411.8911.1610.81
Chrifix10.1911.8611.50
Gabrielli Gustafsson10.5911.24x10.74
Essman9.979.7310.669.99
Angsten9.859.9910.0810.24
Vinberg9.169.128.779.18
Berg7.898.118.248.33
Hammarqvist7.777.79
F14 Diskus (0.75 kg)     


Final A

Final

1Tindra Törnestam
40.76
Spårvägens FK
40.76
PB
  
2Hanna Gabrielli GustafssonRåby-Rekarne FIF
32.07
  
3Elise Angsten
31.52
Upsala IF
31.52
  
4Elsa Kjellström
30.40
Hässelby SK
30.40
PB
  
5Angelica VinbergVisby IF Gute
26.76
  
6Tova Björngard
26.59
Upsala IF
26.59
  
7Stina Ekengren
26.13
Upsala IF
26.13
  
8Matilda Petersson
23.36
Turebergs FK
23.36
  
Desiree Essman
Desiree Essman 06, Råby-Rekarne
NM
Råby-Rekarne FIF
NM
  
Törnestamx35.1137.9840.76
Gabrielli Gustafsson32.0730.12xx
Angsten30.37x31.52x
Kjellström30.40x29.5629.90
Vinberg25.0925.5026.7626.67
Björngardx26.59xx
Ekengren24.89xx26.13
Peterssonxx23.3620.77
Essmanxxxx
F14 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

1Tindra Törnestam
48.51
Spårvägens FK
48.51
PB
  
2Hanna Gabrielli GustafssonRåby-Rekarne FIF
47.96
  
3Ellen Forsell
41.80
Hammarby IF
41.80
  
4Kajsa Berg
Kajsa Berg 06, Östhammar
40.82
Östhammar FI
40.82
  
5Desiree Essman
Desiree Essman 06, Råby-Rekarne
40.59
Råby-Rekarne FIF
40.59
  
6Patricia Kamga
39.88
Upsala IF
39.88
  
7Maja Simonsson
39.04
Hammarby IF
39.04
PB
  
8Stina Ekengren
34.39
Upsala IF
34.39
  
Törnestam47.96x48.5146.29
Gabrielli Gustafssonx47.7247.8247.96
Forsellxx41.8040.61
Berg38.9736.5838.7040.82
Essman40.5940.20xx
Kamgaxx39.88x
Simonsson36.7239.04xx
Ekengren34.39xxx
F14 Spjut (500 g)     


Final A

Final

1Tove Olsson
39.36
Hammarby IF
39.36
PB
  
2Ida Chrifi
Ida Chrifi 06, Tureberg
30.90
Turebergs FK
30.90
  
3Kajsa Cabanas AnderssonTurebergs FK
30.41
  
4Elise Angsten
19.89
Upsala IF
19.89
  
5Tova Björngard
19.73
Upsala IF
19.73
  
6Disa Stighäll
18.89
Rånäs 4H
18.89
PB
  
Olsson38.2339.3635.8132.21
Chrifi28.6130.8130.9025.94
Cabanas Andersson30.4127.9829.21x
Angstenxx19.4419.89
Björngardx19.73x18.81
Stighällxx14.5218.89