15.6
15.6
8.6
8.6
6.6
15.6
3.6
11.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
13.6
14.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
10.6
10.6
8.6
13.6
13.6
13.6
8.6
13.6
13.6
6.6
6.6
10.6
10.6
12.6
10.6
12.6
12.6
12.6
10.6
10.6
10.6
10.6
9.6
3.6
1.6
30.5
12‐13.6
13.6
12‐13.6
3.6
5.6
2.6
2.6
5‐6.6
11.6
10.6
29.5
6.6
8.6
7.6
7.6
9.6
8.6
8.6
8.6
7.6
6.6
9.6
5.6
6.6
5‐6.6
3.6
9.6
8.6
8.6
8.6
8.6
7.6
6.6
6.6
5.6
31.5
29.5
23.5
2.6
8.6
6.6
5‐6.6
5.6
6.6
6.6
3.6
3.6
25.5
5.6
6.6
6.6
6.6
6.6
6.6
Arena: Skölvboslätt IP   Arrangör: Närkes FIF
Tävlande: 58 (24+34)   Starter: 132 (54+78)
Män
P17 100 m     

Vind: -2.8

Final A

Final

Vind: -2.8
1Shane MwebazaIFK Nora
12.80
PB
  
2Zinédine Eade
Zinédine Eade 04, Stocksäter
13.60
Stocksäters IF
13.60
PB
  
P17 Längd     


Final A

Final

1Shane MwebazaIFK Nora
5.89
+1.7 PB
  
2Zinédine Eade
Zinédine Eade 04, Stocksäter
4.88w
Stocksäters IF
4.88w
+5.2
  
Mwebaza5.37w
+3.1
5.89
+1.7
5.22w
+3.6
5.65w
+2.9
5.39
+1.8
x
0.0
Eade4.58w
+3.6
4.76w
+3.1
4.88w
+5.2
4.79w
+2.1
4.60
+0.9
x
0.0
P17 Spjut (700 g)     


Final A

Final

1Zinédine Eade
Zinédine Eade 04, Stocksäter
24.41
Stocksäters IF
24.41
PB
  
P15 80 m     

Vind: -1.7

Final A

Final

Vind: -1.7
1Sigge Bergentz
Sigge Bergentz 06, KFUM Örebro
10.26
KFUM Örebro
10.26
  
2Hampus Hillding
Hampus Hillding 06, KFUM Örebro
10.36
KFUM Örebro
10.36
  
3Edwin Gyllander
Edwin Gyllander 05, KFUM Örebro
10.36
KFUM Örebro
10.36
PB
  
4Daniel Kindvall
11.10
Fjugesta IF
11.10
PB
  
5Jon Joelsson
Jon Joelsson 06, KFUM Örebro
11.31
KFUM Örebro
11.31
  
6Hampus Wiborg
Hampus Wiborg 05, KFUM Örebro
11.45
KFUM Örebro
11.45
PB
  
7Einar GothnierIFK Nora
11.95
PB
  
P15 800 m     


Final A

Final

1Viggo Olsson
Viggo Olsson 06, KFUM Örebro
2:08.85
KFUM Örebro
2:08.85
  
2Anton Eklind
Anton Eklind 05, KFUM Örebro
2:19.83
KFUM Örebro
2:19.83
SB
  
3Lucas Asplund
Lucas Asplund 06, KFUM Örebro
2:20.48
KFUM Örebro
2:20.48
PB
  
P15 80 m häck (83.8 cm)     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Albin Gyhlenius
Albin Gyhlenius 05, KFUM Örebro
11.65
KFUM Örebro
11.65
PB
  
2Sigge Bergentz
Sigge Bergentz 06, KFUM Örebro
12.71
KFUM Örebro
12.71
PB
  
P15 Höjd     


Final A

Final

1Albin Gyhlenius
Albin Gyhlenius 05, KFUM Örebro
1.70
KFUM Örebro
1.70
  
2Hampus Hillding
Hampus Hillding 06, KFUM Örebro
1.45
KFUM Örebro
1.45
PB
  
1.451.491.571.651.701.73
Gyhlenius-ooooxxx
Hilldingoxxx
P15 Längd     


Final A

Final

1Albin Gyhlenius
Albin Gyhlenius 05, KFUM Örebro
5.62w
KFUM Örebro
5.62w
+5.5
  
2Hampus Hillding
Hampus Hillding 06, KFUM Örebro
5.59
KFUM Örebro
5.59
+2.0 PB
  
3Edwin Gyllander
Edwin Gyllander 05, KFUM Örebro
4.83w
KFUM Örebro
4.83w
+3.6
  
4Jon Joelsson
Jon Joelsson 06, KFUM Örebro
4.66w
KFUM Örebro
4.66w
+3.3
  
5Daniel Kindvall
4.56w
Fjugesta IF
4.56w
+2.7
  
6Einar GothnierIFK Nora
4.10w
+3.3
  
7Lucas Asplund
Lucas Asplund 06, KFUM Örebro
4.01w
KFUM Örebro
4.01w
+3.7
  
Gyhlenius5.54w
+3.7
5.43
+2.0
5.03w
+3.0
5.41w
+3.8
5.62w
+5.5
5.50w
+3.9
Hillding5.59
+2.0
5.23w
+2.9
5.35
+1.3
5.52w
+4.6
5.53w
+3.8
x
0.0
Gyllander4.57w
+2.1
x
0.0
4.62w
+2.9
4.83w
+3.6
4.68w
+3.2
4.72w
+3.3
Joelsson4.66w
+3.3
4.36
0.0
4.61w
+3.9
4.56w
+3.8
4.34w
+3.9
4.61w
+2.3
Kindvallx
0.0
x
0.0
4.56w
+2.3

0.0
x
0.0
4.56w
+2.7
Gothnierx
0.0
x
0.0
x
0.0
4.10w
+3.3
3.98w
+2.7
x
0.0
Asplund4.01w
+3.7
3.82w
+2.7
x
0.0
3.98w
+3.3

0.0

0.0
P15 Kula (4.0 kg)     


Final A

Final

1Daniel Kindvall
10.46
Fjugesta IF
10.46
SB
  
Kindvall10.1110.2910.1610.4610.189.97
P15 Diskus (1.0 kg)     


Final A

Final

1Daniel Kindvall
27.04
Fjugesta IF
27.04
PB
  
P15 Spjut (600 g)     


Final A

Final

1Edwin Gyllander
Edwin Gyllander 05, KFUM Örebro
36.98
KFUM Örebro
36.98
PB
  
P13 60 m     

Vind: -2.3

Final A

Final

Vind: -2.3
1Neo Kanedal
Neo Kanedal 07, KFUM Örebro
8.60
KFUM Örebro
8.60
  
2Albin WallgrenÅsbro GoIF
9.80
  
3Lukas Kellner
Lukas Kellner 08, Glanshammar
10.24
Glanshammars IF
10.24
PB
  
4Gunnar WistrandÅsbro GoIF
10.53
  
P13 200 m     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Neo Kanedal
Neo Kanedal 07, KFUM Örebro
26.95
KFUM Örebro
26.95
PB
  
2Gunnar WistrandÅsbro GoIF
36.12
  
P13 600 m     


Final A

Final

1Hampus Östring
Hampus Östring 08, KFUM Örebro
1:50.97
KFUM Örebro
1:50.97
PB
  
2Albin Wallgren
1:55.10
Åsbro GoIF
1:55.10
  
3Gunnar Wistrand
2:21.21
Åsbro GoIF
2:21.21
  
P13 Höjd     


Final A

Final

1Samuel Berglund
Samuel Berglund 07, KFUM Örebro
1.59
KFUM Örebro
1.59
PB
  
2Sigvard Einarson
1.38
Wedevågs IF
1.38
PB
  
1.20
1.57
1.25
1.59
1.30
1.60
1.34
1.38
1.41
1.44
1.47
1.50
1.53
1.55
Berglundo
xo
o
o
o
xxx
o
o
o
o
o
xo
o
xo
Einarsono
o
o
xo
o
xxx





P13 Längd (zon)     


Final A

Final

1Albin WallgrenÅsbro GoIF
3.99
+1.3 PB
  
2Lukas Kellner
Lukas Kellner 08, Glanshammar
3.99w
Glanshammars IF
3.99w
+2.7
  
3Gunnar WistrandÅsbro GoIF
3.79w
+3.3
  
4Isak Olsson
Isak Olsson 08, Glanshammar
3.33w
Glanshammars IF
3.33w
+2.4
  
Wallgren3.90w
+3.3
3.85
+2.0
3.99
+1.3
3.80w
+2.2
3.98
+0.8
3.86w
+3.1
Kellner3.95w
+4.3
x
0.0
3.99w
+2.7
3.79
+1.8
x
0.0
x
0.0
Wistrand3.40w
+3.3
3.67w
+2.4
3.79w
+3.3
x
0.0
3.22
-0.8
3.55w
+5.0
Olsson3.06
+2.0
x
0.0
3.19w
+3.7
3.21w
+2.5
3.26
+1.5
3.33w
+2.4
P13 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Hannes Kindvall
9.49
Fjugesta IF
9.49
PB
  
2Noah Karlsson HjortborgKFUM Örebro
8.99
  
3Isak Olsson
Isak Olsson 08, Glanshammar
7.36
Glanshammars IF
7.36
PB
  
4Samuel Skogwik
6.80
Fjugesta IF
6.80
PB
  
Kindvall8.918.789.158.728.869.49
Karlsson Hjortborg8.328.868.998.458.528.41
Olsson6.79x6.195.796.927.36
Skogwik6.466.606.686.626.296.80
P13 Diskus (0.6 kg)     


Final A

Final

1Hannes Kindvall
30.44
Fjugesta IF
30.44
PB
  
2Sigvard Einarson
28.38
Wedevågs IF
28.38
PB
  
3Isak Olsson
Isak Olsson 08, Glanshammar
18.35
Glanshammars IF
18.35
  
P13 Spjut (400 g)     


Final A

Final

1Sigvard Einarson
25.94
Wedevågs IF
25.94
  
2Hannes Kindvall
23.05
Fjugesta IF
23.05
PB
  
3Samuel Skogwik
15.13
Fjugesta IF
15.13
PB
  
Kvinnor
F17 100 m     

Vind: -1.2

Final A

Final

Vind: -1.2
1Tindra Frykholm
12.66
Glanshammars IF
12.66
PB
  
2Ebba Asp
Ebba Asp 04, KFUM Örebro
12.81
KFUM Örebro
12.81
  
3Klara Frykholm
Klara Frykholm 03, Glanshammar
13.07
Glanshammars IF
13.07
SB
  
4Elin Wallin
Elin Wallin 03, Glanshammar
13.43
Glanshammars IF
13.43
SB
  
5Myra Eriksson
Myra Eriksson 03, Stocksäter
13.50
Stocksäters IF
13.50
SB
  
6Agnes Bjerke
Agnes Bjerke 04, Glanshammar
13.96
Glanshammars IF
13.96
PB
  
F17 Höjd     


Final A

Final

1Klara Frykholm
Klara Frykholm 03, Glanshammar
1.60
Glanshammars IF
1.60
  
2Tindra Frykholm
1.52
Glanshammars IF
1.52
=PB
  
3Myra Eriksson
Myra Eriksson 03, Stocksäter
1.52
Stocksäters IF
1.52
PB
  
1.401.441.481.521.551.601.64
Frykholm----ooxxx
Frykholm-ooxoxxx
Erikssonooxoxoxxx
F17 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Tilda Bernhult
Tilda Bernhult 04, KFUM Örebro
14.61
KFUM Örebro
14.61
PB
  
Bernhult13.44x13.7913.7114.2514.61
F17 Diskus     


Final A

Final

1Tilda Bernhult
Tilda Bernhult 04, KFUM Örebro
37.06
KFUM Örebro
37.06
  
F17 Spjut (500 g)     


Final A

Final

1Tilda Bernhult
Tilda Bernhult 04, KFUM Örebro
36.71
KFUM Örebro
36.71
  
F15 80 m     

Vind: -1.7

Final A

Final

Vind: -1.7
1Chekube Roseangela AnichukwuKFUM Örebro
11.08
SB
  
2Linn von Hofsten
11.14
Glanshammars IF
11.14
PB
  
3Ida Larsson
Ida Larsson 06, KFUM Örebro
11.81
KFUM Örebro
11.81
PB
  
4Elin Jakobsson
Elin Jakobsson 05, KFUM Örebro
11.85
KFUM Örebro
11.85
  
5Tuwa Karlsson
Tuwa Karlsson 05, KFUM Örebro
12.98
KFUM Örebro
12.98
SB
  
F15 300 m     


Final A

Final

1Chekube Roseangela AnichukwuKFUM Örebro
45.50
SB
  
2Stella Önander
Stella Önander 06, KFUM Örebro
47.13
KFUM Örebro
47.13
PB
  
3Tilde Söberg Lager
47.42
KFUM Örebro
47.42
PB
  
4Vera Lech
Vera Lech 06, KFUM Örebro
50.48
KFUM Örebro
50.48
PB
  
F15 800 m     


Final A

Final

1Elin Freed
Elin Freed 06, KFUM Örebro
2:18.76
KFUM Örebro
2:18.76
  
2Tilde Söberg Lager
2:41.41
KFUM Örebro
2:41.41
PB
  
3Vera Lech
Vera Lech 06, KFUM Örebro
2:47.44
KFUM Örebro
2:47.44
PB
  
4Wera Falk
Wera Falk 06, KFUM Örebro
2:53.05
KFUM Örebro
2:53.05
PB
  
F15 80 m häck (76.2 cm, 8 m)     

Vind: -2.2

Final A

Final

Vind: -2.2
1Stella Önander
Stella Önander 06, KFUM Örebro
13.94
KFUM Örebro
13.94
  
F15 Längd     


Final A

Final

1Elin Jakobsson
Elin Jakobsson 05, KFUM Örebro
4.68w
KFUM Örebro
4.68w
+2.3
  
2Maja Särnholm
Maja Särnholm 05, KFUM Örebro
4.30w
KFUM Örebro
4.30w
+3.4
  
3Stella Holmquist
Stella Holmquist 06, KFUM Örebro
3.95w
KFUM Örebro
3.95w
+3.2
  
Jakobsson4.58w
+2.4
4.65w
+2.8
x
0.0
4.68w
+2.3
4.53w
+2.4
4.54w
+2.2
Särnholm4.30w
+3.4
4.03w
+4.4
3.91
+1.9
3.99w
+3.7
3.77w
+4.1
3.78w
+3.0
Holmquist3.63
+2.0
x
0.0
3.95w
+3.2
3.64w
+2.7
3.85w
+2.4
3.60w
+2.1
F15 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Ilva Gunnarsson
7.98
Glanshammars IF
7.98
PB
  
2Stella Önander
Stella Önander 06, KFUM Örebro
7.79
KFUM Örebro
7.79
PB
  
Gunnarsson7.957.577.607.777.98x
Önander7.207.477.477.797.197.73
F15 Diskus (0.75 kg)     


Final A

Final

1Ilva Gunnarsson
25.32
Glanshammars IF
25.32
PB
  
F13 60 m     

Vind: -3.9

Final A

Final

Vind: -3.9
1Tuva Frih
8.96
Åsbro GoIF
8.96
  
2Svea Victorén
Svea Victorén 08, KFUM Örebro
9.25
KFUM Örebro
9.25
PB
  
3Julia Karlsson
9.50
Fjugesta IF
9.50
PB
  
4Wilma Larsson
Wilma Larsson 07, KFUM Örebro
9.61
KFUM Örebro
9.61
  
5Miranda Koubek
Miranda Koubek 08, Stocksäter
9.69
Stocksäters IF
9.69
  
6Evi Larsson
Evi Larsson 08, KFUM Örebro
9.82
KFUM Örebro
9.82
PB
  
7Doris Blomqvist BlomÅsbro GoIF
9.85
  
8Vera Alton
Vera Alton 07, Fjugesta
10.00
Fjugesta IF
10.00
  
F13 200 m     
Heat 1
Vind: -0.9
Vind: -0.9
1Doris Blomqvist BlomÅsbro GoIF
31.98
PB
  
2Miranda Koubek
Miranda Koubek 08, Stocksäter
32.16
Stocksäters IF
32.16
PB
  
3Evi Larsson
Evi Larsson 08, KFUM Örebro
33.17
KFUM Örebro
33.17
PB
  
4Vera Alton
Vera Alton 07, Fjugesta
34.05
Fjugesta IF
34.05
PB
  
Heat 2
Vind: -1.3
Vind: -1.3
1Tuva Frih
29.66
Åsbro GoIF
29.66
PB
  
2Svea Victorén
Svea Victorén 08, KFUM Örebro
30.52
KFUM Örebro
30.52
PB
  
3Olivia Okara
Olivia Okara 07, KFUM Örebro
31.04
KFUM Örebro
31.04
PB
  
4Wilma Larsson
Wilma Larsson 07, KFUM Örebro
33.03
KFUM Örebro
33.03
  
F13 600 m     


Final A

Final

1Tuva Frih
2:02.42
Åsbro GoIF
2:02.42
  
2Kim Semstrand
2:03.19
IFK Nora
2:03.19
PB
  
3Ester Skoglund
Ester Skoglund 07, Östansjö SK
2:05.16
Östansjö SK
2:05.16
PB
  
4Miranda Koubek
Miranda Koubek 08, Stocksäter
2:07.57
Stocksäters IF
2:07.57
  
F13 60 m häck (68.6 cm, 7.65 m)     

Vind: -3.8

Final A

Final

Vind: -3.8
1Tuva Frih
10.86
Åsbro GoIF
10.86
  
F13 Höjd     


Final A

Final

1Svea Victorén
Svea Victorén 08, KFUM Örebro
1.57
KFUM Örebro
1.57
PB
  
2Doris Blomqvist BlomÅsbro GoIF
1.25
  
1.10
1.53
1.15
1.55
1.20
1.57
1.25
1.59
1.30
1.34
1.38
1.41
1.44
1.47
1.50
Victorén-
o
-
xxo
-
xo
o
xxx
o
o
o
o
o
o
xo
Blomqvist Blomo
o
o
xo







F13 Längd (zon)     


Final A

Final

1Tuva Frih
4.58w
Åsbro GoIF
4.58w
+3.0
  
2Julia Karlsson
4.48w
Fjugesta IF
4.48w
+6.4
  
3Wilma Larsson
Wilma Larsson 07, KFUM Örebro
4.34
KFUM Örebro
4.34
+1.9 PB
  
4Olivia Okara
Olivia Okara 07, KFUM Örebro
4.21w
KFUM Örebro
4.21w
+4.6
  
5Svea Victorén
Svea Victorén 08, KFUM Örebro
4.19
KFUM Örebro
4.19
+0.9 PB
  
6Amanda Sjöberg
4.05w
Fjugesta IF
4.05w
+4.9
  
7Doris Blomqvist BlomÅsbro GoIF
3.80w
+3.3
  
8Vera Alton
Vera Alton 07, Fjugesta
3.80
Fjugesta IF
3.80
+0.2 PB
  
9Evi Larsson
Evi Larsson 08, KFUM Örebro
3.35w
KFUM Örebro
3.35w
+3.9
  
10Signe SpännarIFK Nora
2.04
+1.9 PB
  
Frih4.58w
+3.0
4.57w
+3.2
4.34w
+2.2
4.08
+2.0
4.39
+1.7
4.40
-0.2
Karlsson4.48w
+6.4
x
0.0
4.26
+1.9
x
0.0
x
0.0
4.12
+1.1
Larssonx
0.0
4.07w
+3.0
x
0.0
x
0.0
4.00
+1.2
4.34
+1.9
Okara4.21w
+4.6
4.00w
+3.2
3.95
+1.8
3.90
+0.8
4.06
+1.1
x
0.0
Victorén4.14w
+3.4
3.97w
+2.7
4.19w
+2.1
4.19
+0.9
4.02
+0.1
3.80
0.0
Sjöberg4.05w
+4.9
3.85w
+2.1
4.01
-0.5
3.78
+1.2
x
0.0
3.75
+1.3
Blomqvist Blom3.80w
+3.3
3.78w
+2.7
3.47w
+2.3
3.71
0.0
3.73
+1.4
3.77
+1.3
Alton3.41w
+3.7
3.46
+2.0
3.73w
+3.0
3.65
+0.8
3.80
+0.2
3.73
+1.0
Larsson3.35w
+3.9
3.22
+2.0
2.81
+1.9

0.0

0.0

0.0
Spännar2.04
+1.9
1.70w
+4.3

0.0

0.0

0.0

0.0
F13 Kula (2.0 kg)     


Final A

Final

1Julia Karlsson
12.27
Fjugesta IF
12.27
PB
  
2Amanda Sjöberg
10.38
Fjugesta IF
10.38
PB
  
3Doris Blomqvist BlomÅsbro GoIF
8.05
PB
  
4Signe SpännarIFK Nora
6.62
PB
  
5Elvira SpalinIFK Nora
6.36
PB
  
Karlsson12.1212.0811.7411.4611.9012.27
Sjöberg9.449.919.9010.0210.3810.14
Blomqvist Blom8.057.547.657.546.817.86
Spännar6.186.536.626.336.596.47
Spalin4.826.186.366.235.666.01
F13 Diskus (0.6 kg)     


Final A

Final

1Julia Karlsson
27.53
Fjugesta IF
27.53
PB
  
2Signe SpännarIFK Nora
19.51
PB
  
3Vera Alton
Vera Alton 07, Fjugesta
18.60
Fjugesta IF
18.60
PB
  
4Amanda Sjöberg
18.44
Fjugesta IF
18.44
PB
  
5Elvira SpalinIFK Nora
13.73
PB
  
F13 Spjut (400 g)     


Final A

Final

1Julia Karlsson
22.02
Fjugesta IF
22.02
  
2Amanda Sjöberg
14.51
Fjugesta IF
14.51
  
3Signe SpännarIFK Nora
12.54
PB