24.6
23.6
20.6
23.6
23.6
23.6
21.6
19.6
12.6
20.6
15‐16.6
22.6
22.6
21.6
21.6
19.6
19.6
19.6
19.6
22.6
22.6
22.6
22.6
22.6
23.6
12.6
12.6
17.6
19.6
22.6
22.6
19.6
19.6
16.6
3.6
22.6
16.6
19‐20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19.6
12.6
17.6
17.6
16.6
15.6
8.6
6.6
19.6
3.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
8.6
17.6
16.6
18.6
11.6
20.6
20.6
20.6
20.6
15.6
10.6
19‐20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19‐20.6
19.6
20.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
Arena: Stadion   Arrangör: FK Studenterna
Tävlande: 185 (147+38)   Starter: 186 (148+38)
Män
M 5000 m     


Final A

Final

1Jonas Leandersson
14:17.30
IF Göta Karlstad
14:17.30
PB
  
2Otto Kingstedt
14:20.11
Huddinge AIS
14:20.11
PB
  
3Archibald Casteel
14:22.86
Spårvägens FK
14:22.86
PB
  
4Heshlu Andemariam
14:25.71
IFK Lidingö
14:25.71
PB
  
5Axel Djurberg
14:26.51
Hässelby SK
14:26.51
PB
  
6Fredrik Johansson
14:33.68
IFK Växjö
14:33.68
PB
  
7Peter Hodkinson
Peter Hodkinson 91, Lidingö SOK
14:35.33
IFK Lidingö SOK
14:35.33
PB
  
8Victor Smångs
Victor Smångs 86, Fredrikshof
14:36.38
Fredrikshofs FIF
14:36.38
PB
  
9Haben Kidane
14:48.84
IFK Lidingö
14:48.84
PB
  
10Johan Falk
Johan Falk 87, Studenterna
14:50.42
FK Studenterna
14:50.42
  
11Per Wangel
Per Wangel 91, Terrible Tuesday
14:50.79
Terrible Tuesdays TC
14:50.79
SB
  
12Nils Spetz
Nils Spetz 91, Spårvägen
14:50.95
Spårvägens FK
14:50.95
PB
  
13Johan Fagerberg
14:57.45
Spårvägens FK
14:57.45
  
14Rickard Emilsson
14:59.90
IK Akele
14:59.90
PB
  
15Isak Hellström
15:01.25
FK Studenterna
15:01.25
  
16Mårten Boström
Mårten Boström 82, Lidingö SOK
15:11.10
IFK Lidingö SOK
15:11.10
SB
  
John Kingstedt
DNF
Huddinge AIS
DNF
  
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Viktor Frisk
DNF
Huddinge AIS
DNF
  
Albin Wallenius
DNF
Västerås FK
DNF
  
Final B
1Martin Holm
Martin Holm 84, Studenterna
15:24.24
FK Studenterna
15:24.24
  
2Dennis Olsson
Dennis Olsson 97, Spårvägen
15:32.62
Spårvägens FK
15:32.62
  
3Anton Rehn
15:36.02
Högby IF
15:36.02
  
4Christofer Salmén
15:36.84
Spårvägens FK
15:36.84
SB
  
5Petter Svensson
15:39.95
Roma IF
15:39.95
  
Linn NilssonHälle IF
DNF
  
K
Final C
1Patrik Jennings
15:31.76
PB
  
2Hampus Månsson
15:35.17
Väsby IK
15:35.17
PB
  
3Johannes Fahlström
15:38.72
FK Studenterna
15:38.72
PB
  
4Kristofer Låås
15:39.31
Fredrikshofs FIF
15:39.31
  pace
5Henrik Engström
15:42.17
Fredrikshofs FIF
15:42.17
PB
  
6Mika Sällinen
15:43.49
Ununge IF
15:43.49
PB
  
7Karl Ottfalk
15:44.91
IFK Lidingö
15:44.91
PB
  
8Björn Kaijser
Björn Kaijser 84, Studenterna
15:46.60
FK Studenterna
15:46.60
PB
  
9Andreas Lundegård
15:48.50
FK Studenterna
15:48.50
  
10Joel Kronborg
15:52.91
Hässelby SK
15:52.91
PB
  
11Claes Theander
15:55.25
HiQ SC
15:55.25
PB
  
12Mattias Derfält
15:56.03
PB
  
13Martin Jarbeck
Martin Jarbeck 87, Åkersberga
15:57.18
Åkersberga SK
15:57.18
PB
  
14Oskar Djärv
Oskar Djärv 90, Mantra Sport
15:50.62
IF Mantra Sport
15:50.62
PB
  
15Philip Seweling
16:02.50
Fredrikshofs FIF
16:02.50
PB
  
16Linus Jansson
16:03.68
Ununge IF
16:03.68
PB
  
17Daniel Överfjord
Daniel Överfjord 77, Västerås LK
16:06.90
Västerås LK
16:06.90
PB
  
18Anastasia Denisova
16:13.35
Sävedalens AIK
16:13.35
  
K 1
19Adam Stenman
Adam Stenman 86, Terrible Tuesday
16:15.71
Terrible Tuesdays TC
16:15.71
PB
  
20Filip Andersson
16:18.33
PB
  
21Joel Grönwall
16:19.05
Ingarö IF
16:19.05
PB
  
22Alexander Berg Rendahl
16:20.63
FK Studenterna
16:20.63
PB
  
23David Sandberg
David Sandberg 85, Terrible Tuesday
16:26.35
Terrible Tuesdays TC
16:26.35
PB
  
24Daniel Arvidsson
16:28.42
Spårvägens FK
16:28.42
PB
  
25Albin Olofsson
Albin Olofsson 95, Fredrikshof
16:29.10
Fredrikshofs FIF
16:29.10
PB
  
26Markus Smed
Markus Smed 88, Fredrikshof
16:31.83
Fredrikshofs FIF
16:31.83
PB
  
Final D
1Albin Sjöblom
16:07.05
Turebergs FK
16:07.05
PB
  
2Andreas Carlborg
16:08.75
Spårvägens FK
16:08.75
SB
  
3Kristofer Låås
16:13.00
Fredrikshofs FIF
16:13.00
  pace
4Fredrik Johnsson
16:15.76
Örebro AIK
16:15.76
PB
  
5Andreas Åkesson
Andreas Åkesson 87, Saltsjöbaden
16:19.93
Saltsjöbadens IF
16:19.93
SB
  
6Håkan Eriksson
Håkan Eriksson 61, Malungs SoFK
16:22.73
Malungs SoFK
16:22.73
SB
  
7Alice Magnell Millán
16:22.75
Eskilstuna FI
16:22.75
  
K 1
8Sylvain Glos
16:24.16
IFK Umeå
16:24.16
PB
  
9Sebastian Stagh
16:24.52
IFK Lidingö
16:24.52
PB
  
10Oskar Bergström
16:24.62
PB
  
11Oskar Arvidsson
16:27.80
Fredrikshofs FIF
16:27.80
PB
  
12Joel Engström
Joel Engström 90, Studenterna
16:29.39
FK Studenterna
16:29.39
PB
  
13Tommy Guldstrand
16:31.53
PB
  
14Henrik Brattander
16:31.75
Huddinge AIS
16:31.75
PB
  
15Mikael Tisjö
16:32.51
F Bålsta IK
16:32.51
PB
  
16Louise Wiker
16:34.15
Hässelby SK
16:34.15
  
K 2
17Johan Forsstedt
16:49.93
Fredrikshofs FIF
16:49.93
PB
  
18Andreas Hardeström
16:50.87
IF Linnéa
16:50.87
PB
  
19Fredrik Sohlberg
16:50.98
Fredrikshofs FIF
16:50.98
SB
  
20Joel Spratt
Joel Spratt 92, Studenterna
16:54.65
FK Studenterna
16:54.65
  
21Herman Degselius
16:54.78
FK Studenterna
16:54.78
PB
  
22Halvor Eid Nielsen
16:58.86
FK Studenterna
16:58.86
PB
  
23Elsa Wallenius
17:08.46
Västerås FK
17:08.46
  
K 3
24Joakim Röstlund
17:17.95
FK Studenterna
17:17.95
SB
  
25Liduina van Sitteren
17:30.45
Örebro AIK
17:30.45
  
K 4
Final E
1Jonathan Gunnarsson
16:51.75
PB
  
2Stefan Wahlström
16:59.64
FK Studenterna
16:59.64
PB
  
3Emil Sultan
Emil Sultan 87, Fredrikshof
16:59.92
Fredrikshofs FIF
16:59.92
PB
  pace
4Henrik Forsberg
17:00.36
IF Linnéa
17:00.36
PB
  
5Mikael Lundberg
17:00.84
FK Studenterna
17:00.84
PB
  
6Artur Walerych
Artur Walerych 80, Terrible Tuesday
17:01.29
Terrible Tuesdays TC
17:01.29
PB
  
7Alva Olsson
17:06.41
IK Akele
17:06.41
  
K 1
8Fredrick Lee Ohlsson
17:09.96
FK Studenterna
17:09.96
  
9Louise Ringström
17:11.05
Spårvägens FK
17:11.05
  
K 2
10Emma Bjessmo
17:13.00
IFK Lidingö
17:13.00
  
K 3
11William Nilsson
17:14.84
IFK Lidingö
17:14.84
PB
  
12Martin Appelqvist
17:19.71
FK Studenterna
17:19.71
PB
  
13Angelica Strandberg
17:19.88
Spårvägens FK
17:19.88
  
K 4
14Anders Hellner
17:22.88
Bromma IF
17:22.88
SB
  
15Staffan Westerdahl
17:25.09
Fredrikshofs FIF
17:25.09
PB
  
16Mathias Lindström
Mathias Lindström 90, Löparnas Vänner
17:28.79
Löparnas Vänner IF
17:28.79
PB
  
17Johan Borgman
Johan Borgman 84, Studenterna
17:28.81
FK Studenterna
17:28.81
PB
  
18Weronika Brzuchalska
17:35.31
FK Studenterna
17:35.31
  
K 5
19Niklas Mylfalk
Niklas Mylfalk 73, Studenterna
17:37.58
FK Studenterna
17:37.58
PB
  
20Sara Trané
Sara Trané 85, Fredrikshof
17:39.16
Fredrikshofs FIF
17:39.16
  
K 6
21Mikael Rosengren
17:42.06
Huddinge AIS
17:42.06
  
22Mark Conrad
Mark Conrad 92, Studenterna
17:42.98
FK Studenterna
17:42.98
  
23Fredrik Nybäck
17:49.77
Spårvägens FK
17:49.77
  
24Markus Kaplun
Markus Kaplun 75, Terrible Tuesday
18:00.14
Terrible Tuesdays TC
18:00.14
PB
  
Jimmie Espling
Jimmie Espling 75, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  
Final F
1Mattias Ung
Mattias Ung 71, Studenterna
17:12.86
FK Studenterna
17:12.86
PB
  
2Sebastian Lörstad
17:24.28
IFK Lidingö
17:24.28
PB
  
3Ida Tryggveson
17:34.16
Upsala IF
17:34.16
  
K 1
4Björn Fröblom
Björn Fröblom 78, Terrible Tuesday
17:36.21
Terrible Tuesdays TC
17:36.21
PB
  
5Ulf Yngvesson
Ulf Yngvesson 64, Studenterna
17:39.96
FK Studenterna
17:39.96
PB
  
6Johannes Lörstad
17:42.43
FK Studenterna
17:42.43
PB
  
7Erik Adeler
Erik Adeler 79, NOR
17:45.07
79NOR
17:45.07
PB
  
8Sven Petersson
17:46.65
Huddinge AIS
17:46.65
PB
  
9Hans ter Veer
Hans ter Veer 88, Studenterna
17:47.32
FK Studenterna
17:47.32
PB
  
10Sofia Ewnert
Sofia Ewnert 89, Studenterna
17:47.61
FK Studenterna
17:47.61
  
K 2
11Veronica Paterlini
17:52.04
FK Studenterna
17:52.04
  
K 3
12Deri Thomas
17:55.51
Parkrun IF
17:55.51
PB
  
13Emil Lundgren
Emil Lundgren 88, Studenterna
18:02.42
FK Studenterna
18:02.42
  
14Simon Lefvert
Simon Lefvert 67, Studenterna
18:06.49
FK Studenterna
18:06.49
  
15Rickard Andersson
18:10.77
IF Linnéa
18:10.77
  
16Anton Helgman
18:11.48
IF Göta Karlstad
18:11.48
PB
  
17Erik Andersson
18:15.85
IF Linnéa
18:15.85
PB
  
18Andreas Bylund
Andreas Bylund 77, Studenterna
18:17.09
FK Studenterna
18:17.09
  
19Anders Nordlander
18:20.17
Fredrikshofs FIF
18:20.17
PB
  
20Jonas Hellström
18:23.84
Danderyds SK
18:23.84
PB
  
21Malin Gibrand
Malin Gibrand 81, Studenterna
18:34.84
FK Studenterna
18:34.84
  
K 4
22Robin Isaksson Vivungi
18:37.21
PB
  
23Jens Karlsson
Jens Karlsson 78, Studenterna
18:41.00
FK Studenterna
18:41.00
PB
  
24Fredrik Billström
18:47.63
FK Studenterna
18:47.63
  pace
Jonas Lembke
Jonas Lembke 80, Fredrikshof
DNF
Fredrikshofs FIF
DNF
  
Christian BengtzeliusFK Studenterna
DNF
  
Alice Hugosson
Alice Hugosson 94, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  
K
Final G
1David Åhman
17:50.27
IF Linnéa
17:50.27
PB
  
2Thomas Madesten
17:52.86
PB
  
3Lisa Clark
Lisa Clark 88, Studenterna
17:56.67
FK Studenterna
17:56.67
  
K 1
4Christian Wåhlstedt
17:58.56
FK Studenterna
17:58.56
PB
  
5Mathilda Edmark
18:04.84
IF Linnéa
18:04.84
  
K 2
6Christoffer Olsson
18:08.37
FK Studenterna
18:08.37
PB
  
7Vilhelm Öström
18:13.07
FK Studenterna
18:13.07
PB
  
8Jakob Ringblom
Jakob Ringblom 79, Fredrikshof
18:17.20
Fredrikshofs FIF
18:17.20
PB
  
9Ulf Eriksson
18:18.26
Huddinge AIS
18:18.26
  
10Dan Boman
Dan Boman 77, Mälarö
18:20.25
Mälarö SOK
18:20.25
PB
  
11Benjamin Norman
18:21.58
IF Linnéa
18:21.58
PB
  
12Fredrik Sundström
18:22.55
PB
  
13Ola Söderblom
Ola Söderblom 76, Studenterna
18:22.81
FK Studenterna
18:22.81
PB
  
14Emilia Brangefält
18:23.30
Västerås FK
18:23.30
  
K 3
15Mattias Arvidsson
18:25.20
Fredrikshofs FIF
18:25.20
PB
  
16Hjalmar Hylén
18:28.04
Huddinge AIS
18:28.04
PB
  
17Filipa Rodrigues
18:32.01
Järla IF
18:32.01
  
K 4
18Adam Fjägers
Adam Fjägers 01, Studenterna
18:34.11
FK Studenterna
18:34.11
PB
  
19Felix Fransson
Felix Fransson 03, Fredrikshof
18:34.43
Fredrikshofs FIF
18:34.43
PB
  
20Johan Palmquist
18:38.48
FK Studenterna
18:38.48
PB
  
21Emilia Todorovska Elias
18:39.91
FK Studenterna
18:39.91
  
K 5
22Julia Liv Gedin
Julia Liv Gedin 82, Terrible Tuesday
18:43.43
Terrible Tuesdays TC
18:43.43
  
K 6
23Leonardus Heemskerk
18:47.10
PB
  
24Tilda Månsson
18:59.96
Väsby IK
18:59.96
  
K 7
25Jonas Köhler
19:02.77
IF Linnéa
19:02.77
PB
  
26Mikael Svensson
19:04.08
Huddinge AIS
19:04.08
PB
  
Carin Brink
Carin Brink 71, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  
K
Final H
1Ludvig Grenmo
18:42.96
18:42.96
PB
  
2Martin Ullström
19:06.09
FK Studenterna
19:06.09
  
3Daniel Nitsler
19:08.39
19:08.39
PB
  
4Mikael Karlström
19:09.53
FK Studenterna
19:09.53
PB
  
5John Sterner
19:20.47
19:20.47
PB
  
6Olof Philipson
19:30.70
19:30.70
PB
  
7Madeleine Bokedal
19:31.62
Runacademy IF
19:31.62
  
K 1
8Jennifer Dereborg
19:34.96
FK Studenterna
19:34.96
  
K 2
9Sophie Höckenström
19:38.55
FK Studenterna
19:38.55
  
K 3
10Madelaine Örtengren
19:43.32
FK Studenterna
19:43.32
  
K 4
11Helena Edling
Helena Edling 74, Studenterna
19:46.66
FK Studenterna
19:46.66
SB
  
K 5
12Mikael Melto
19:51.73
Turebergs FK
19:51.73
PB
  
13Åsa Nylander
Åsa Nylander 67, Studenterna
19:52.53
FK Studenterna
19:52.53
SB
  
K 6
14Dan Welin
Dan Welin 67, Hässelby
19:53.60
Hässelby SK
19:53.60
PB
  
15Stefan Norman
19:56.98
19:56.98
PB
  
16Peter Långström
20:26.10
PB
  
17Isa Ericsson
Isa Ericsson 87, Studenterna
20:29.43
FK Studenterna
20:29.43
  
K 7
18Diane Sadik
Diane Sadik 88, Studenterna
20:32.96
FK Studenterna
20:32.96
  
K 8
19Jennie Lind
Jennie Lind 85, Hässelby
21:05.71
Hässelby SK
21:05.71
  
K 9
20Ola Eriksson
21:08.09
IF Linnéa
21:08.09
PB
  
21Monika Topel
Monika Topel 88, Studenterna
21:20.43
FK Studenterna
21:20.43
  
K 10
22Kalle Eriksson
21:37.70
IF Linnéa
21:37.70
PB
  
23Sara Kvarfordh
21:38.76
IF Linnéa
21:38.76
  
K 11
24Petter Beijer
22:13.03
IF Linnéa
22:13.03
PB
  
25Camilla Höckenström
22:21.08
FK Studenterna
22:21.08
  
K 12
26Sara Lidjan
Sara Lidjan 80, Studenterna
22:28.19
FK Studenterna
22:28.19
  
K 13
Jonatan Larsen
Jonatan Larsen 78, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  
Daniel Förberg
DNF
Fredrikshofs FIF
DNF
  
Kalle Svensson
Kalle Svensson 59, Mantra Sport
DNF
IF Mantra Sport
DNF
  
Per Gysing
Per Gysing 60, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  
Mellantider
M 3000 m     


Final A

Final

Archibald Casteel
8:40.93
Spårvägens FK
8:40.93
SB
  
Jonas Leandersson
8:41.18
IF Göta Karlstad
8:41.18
PB
  
Otto Kingstedt
8:41.41
Huddinge AIS
8:41.41
  
Heshlu Andemariam
8:41.74
IFK Lidingö
8:41.74
  
Axel Djurberg
8:41.98
Hässelby SK
8:41.98
  
Victor Smångs
Victor Smångs 86, Fredrikshof
8:42.62
Fredrikshofs FIF
8:42.62
PB
  
Per Wangel
Per Wangel 91, Terrible Tuesday
8:43.52
Terrible Tuesdays TC
8:43.52
PB
  
Fredrik Johansson
8:48.07
IFK Växjö
8:48.07
  
Peter Hodkinson
Peter Hodkinson 91, Lidingö SOK
8:48.33
IFK Lidingö SOK
8:48.33
SB
  
Johan Fagerberg
8:48.73
Spårvägens FK
8:48.73
  
Nils Spetz
Nils Spetz 91, Spårvägen
8:52.70
Spårvägens FK
8:52.70
SB
  
Haben Kidane
8:52.95
IFK Lidingö
8:52.95
SB
  
Johan Falk
Johan Falk 87, Studenterna
8:53.14
FK Studenterna
8:53.14
  
Isak Hellström
8:53.43
FK Studenterna
8:53.43
  
Rickard Emilsson
8:57.66
IK Akele
8:57.66
SB
  
Viktor Frisk
8:57.99
Huddinge AIS
8:57.99
  
Mårten Boström
Mårten Boström 82, Lidingö SOK
8:59.45
IFK Lidingö SOK
8:59.45
SB
  
Final B
Martin Holm
Martin Holm 84, Studenterna
9:10.83
FK Studenterna
9:10.83
  
Dennis Olsson
Dennis Olsson 97, Spårvägen
9:11.59
Spårvägens FK
9:11.59
  
Petter SvenssonRoma IF
9:12.37
PB
  
Anton Rehn
9:12.62
Högby IF
9:12.62
SB
  
Christofer Salmén
9:20.77
Spårvägens FK
9:20.77