9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
Arena: Stadion   Arrangör: Stadionklubbarna
Tävlande: 146 (69+77)   Starter: 148 (70+78)

Män
M 200 m     

Vind: +3.0

Final A

Final

Vind: +3.0
1Adam Gemili
Adam Gemili 93, GBR
20.61w
93GBR
20.61w
  
2Felix Svensson
20.75w
Mölndals AIK
20.75w
  
3Silvan Wicki
Silvan Wicki 95, SUI
20.75w
95SUI
20.75w
  
4Mario Burke
Mario Burke 97, BAR
20.80w
97BAR
20.80w
  
5Jan Veleba
Jan Veleba 86, CZE
20.83w
86CZE
20.83w
  
6Richard Kilty
Richard Kilty 89, GBR
20.87w
89GBR
20.87w
  
7Elijah Hall-Thompson
Elijah Hall-Thompson 94, USA
20.90w
94USA
20.90w
  
Bruno Hortelano
Bruno Hortelano 91, ESP
DNF
91ESP
DNF
  
M 400 m     


Final A

Final

1Karsten Warholm
Karsten Warholm 96, NOR
45.05
96NOR
45.05
SB
  
2Luka Janežič
Luka Janežič 95, SLO
45.85
95SLO
45.85
=SB
  
3Jochem Dobber
Jochem Dobber 97, NED
46.23
97NED
46.23
  
4Rabah Yousif
Rabah Yousif 86, GBR
46.63
86GBR
46.63
  
5Marvin Schlegel
Marvin Schlegel 98, GER
46.99
98GER
46.99
  
6Davide Re
Davide Re 93, ITA
47.00
93ITA
47.00
  
7Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
47.42
  
8Emil Johansson
47.84
Turebergs FK
47.84
  
M 800 m     


Final A

Final

1Donavan Brazier
Donavan Brazier 97, USA
1:43.76
97USA
1:43.76
  
2Marco Arop
Marco Arop 98, CAN
1:44.67
98CAN
1:44.67
  
3Andreas Kramer
1:45.04
Sävedalens AIK
1:45.04
SB
  
4Ferguson Rotich
Ferguson Rotich 89, KEN
1:45.11
89KEN
1:45.11
SB
  
5Wesley Vázquez
Wesley Vázquez 94, PUR
1:45.88
94PUR
1:45.88
SB
  
6Max Burgin
Max Burgin 02, GBR
1:46.02
02GBR
1:46.02
  
7Peter Bol
Peter Bol 94, AUS
1:46.26
94AUS
1:46.26
  
8Amel Tuka
Amel Tuka 91, BIH
1:47.55
91BIH
1:47.55
  
9Erik Martinsson
1:50.06
Gefle IF
1:50.06
  
Žan Rudolf
Žan Rudolf 93, SLO
DNF
93SLO
DNF
  pace 49.90 400m
M 1500 m     


Final A

Final

1Timothy Cheruiyot
Timothy Cheruiyot 95, KEN
3:30.25
95KEN
3:30.25
  
2Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 00, NOR
3:30.74
00NOR
3:30.74
  
3Stewart McSweyn
Stewart McSweyn 95, AUS
3:31.48
95AUS
3:31.48
PB
  
4Jesús Gómez
Jesús Gómez 91, ESP
3:33.46
91ESP
3:33.46
  
5Matthew Ramsden
Matthew Ramsden 97, AUS
3:35.99
97AUS
3:35.99
SB
  
6Craig Engels
Craig Engels 94, USA
3:37.55
94USA
3:37.55
  
7Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
3:38.19
Spårvägens FK
3:38.19
  
8Neil Gourley
Neil Gourley 95, GBR
3:38.30
95GBR
3:38.30
SB
  
9Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
3:38.97
F Stenungsunds FI
3:38.97
SB
  
10Emil Danielsson
3:40.08
Spårvägens FK
3:40.08
PB
  
11Charlie Da’Vall Grice
Charlie Da’Vall Grice 93, GBR
3:41.75
93GBR
3:41.75
  
12Simon Sundström
3:47.76
IFK Lidingö
3:47.76
  
Mounir Akbache
Mounir Akbache 86, FRA
DNF
86FRA
DNF
  pace 54.04 400m
Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen 93, NOR
DNF
93NOR
DNF
  
Timothy Sein
Timothy Sein 88, KEN
DNF
88KEN
DNF
  pace 1:50.90 800m 2:49.06 1200m
M 400 m häck     


Final A

Final

1Karsten Warholm
Karsten Warholm 96, NOR
46.87
96NOR
46.87
PB AR
  
2Wilfried Happio
Wilfried Happio 98, FRA
49.14
98FRA
49.14
  
3Ludvy Vaillant
Ludvy Vaillant 95, FRA
49.18
95FRA
49.18
SB
  
4Rasmus Mägi
Rasmus Mägi 92, EST
49.40
92EST
49.40
  
5Dave Kendziera
Dave Kendziera 94, USA
49.47
94USA
49.47
SB
  
6Constantin Preis
Constantin Preis 98, GER
50.13
98GER
50.13
  
7Carl Bengtström
50.21
Örgryte IS
50.21
SB
  
8Ramsey Angela
Ramsey Angela 99, NED
51.90
99NED
51.90
  
M Stav     


Final A

Final

1Armand Duplantis
6.01
Upsala IF
6.01
SB
  
2Ben Broeders
Ben Broeders 95, BEL
5.73
95BEL
5.73
SB
  
3Sam Kendricks
Sam Kendricks 92, USA
5.53
92USA
5.53
  
4Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse 01, NOR
5.53
01NOR
5.53
  
5Raphael Holzdeppe
Raphael Holzdeppe 89, GER
5.33
89GER
5.33
  
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen 99, NOR
NH
99NOR
NH
  
5.335.535.735.836.016.15
Duplantis-ooooxxx
Broedersoxoxxoxxx
Kendricksooxxx
Lillefossexoxxoxxx
Holzdeppexxoxxx
Guttormsenxxx
M Längd     


Final A

Final

1Ruswahl Samaai
Ruswahl Samaai 91, RSA
8.09
91RSA
8.09
+1.5 SB
  
2Thobias MontlerMalmö AI
8.13
+1.6
  
3Kristian Pulli
Kristian Pulli 94, FIN
8.02
94FIN
8.02
+1.0
  
4Filippo Randazzo
Filippo Randazzo 96, ITA
7.87 nwi
96ITA
7.87 nwi
  
5Marko Čeko
Marko Čeko 00, CRO
7.84
00CRO
7.84
+1.4
  
6Andreas Carlsson
7.79 nwi
IK Ymer
7.79 nwi
  
7Ingar Kiplesund
Ingar Kiplesund 96, NOR
7.68
96NOR
7.68
+1.8 =SB
  
8Antonino Trio
Antonino Trio 93, ITA
7.64
93ITA
7.64
+1.1
  
Samaai8.077.80
+0.9
7.79
+0.8
7.67x8.09
+1.5
Montler7.83
+0.6
8.13w
+3.5
8.13
+1.6
8.01w
+3.6
x
+0.8
8.06
+0.3
Pulli7.94w
+2.9
7.84
+1.1
7.87x
+3.4
8.02
+1.0
x
Randazzox
+1.9
x
+1.1
7.66
+1.1
2.77w
+2.1
7.87
Čekox
+1.1
x
+2.2
7.84
+1.4
7.447.80
Carlsson7.71w
+2.6
xx
+2.1
7.73w
+3.8
7.79
Kiplesund7.50x
+2.1
7.68
+1.8
7.56
+1.6
x
Trio7.64
+1.1
7.59
+2.0
7.63
+0.7
7.53
+1.4
5.97
+2.0
M Diskus     


Final A

Final

1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
69.17
Spårvägens FK
69.17
  
2Simon Pettersson
67.72
Hässelby SK
67.72
PB
  
3Andrius Gudžius
Andrius Gudžius 91, LTU
66.80
91LTU
66.80
  
4Kristjan Čeh
Kristjan Čeh 99, SLO
65.73
99SLO
65.73
  
5Robert Urbanek
Robert Urbanek 87, POL
64.72
87POL
64.72
  
6Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene 95, NOR
62.39
95NOR
62.39
  
7Alin Alexandru Firfirica
Alin Alexandru Firfirica 95, ROU
61.14
95ROU
61.14
  
Ståhlx69.1767.3667.44x68.57
Pettersson60.5164.1966.0964.9667.7264.17
Gudžius65.8866.8066.5964.2364.8365.64
Čeh63.8662.6465.73x62.9064.56
Urbanek60.9263.0164.1763.9963.6164.72
Isenex62.3961.86x57.84x
Firfirica57.8659.0861.1458.4058.9160.98
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +1.3

Final A

Final

Vind: +1.3
1Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte 96, SUI
11.20
96SUI
11.20
  
2Marije van Hunenstijn
Marije van Hunenstijn 95, NED
11.28
95NED
11.28
SB
  
3Marie Josée Ta Lou
Marie Josée Ta Lou 88, CIV
11.32
88CIV
11.32
SB
  
4Rebekka Haase
Rebekka Haase 93, GER
11.32
93GER
11.32
  
5Gina Lückenkemper
Gina Lückenkemper 96, GER
11.33
96GER
11.33
  
6Carolle Zahi
Carolle Zahi 94, FRA
11.34
94FRA
11.34
  
7Ivet Lalova-Collio
Ivet Lalova-Collio 84, BUL
11.49
84BUL
11.49
  
8Fatou Sowe
11.53
Malmö AI
11.53
PB
  
K 400 m     


Final A

Final

1Wadeline Jonathas
Wadeline Jonathas 98, USA
51.94
98USA
51.94
  
2Laviai Nielsen
Laviai Nielsen 96, GBR
52.16
96GBR
52.16
SB
  
3Lieke Klaver
Lieke Klaver 98, NED
52.35
98NED
52.35
  
4Jessie Knight
Jessie Knight 94, GBR
52.42
94GBR
52.42
PB
  
5Lada Vondrová
Lada Vondrová 99, CZE
52.44
99CZE
52.44
  
6Barbora Malíková
Barbora Malíková 01, CZE
53.13
01CZE
53.13
  
7Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
53.79
Spårvägens FK
53.79
  
8Sandra Knezevic
55.24
Hammarby IF
55.24
  
K 800 m     


Final A

Final

1Jemma Reekie
Jemma Reekie 98, GBR
1:59.68
98GBR
1:59.68
  
2Raevyn Rogers
Raevyn Rogers 96, USA
2:01.02
96USA
2:01.02
SB
  
3Hedda Hynne
Hedda Hynne 90, NOR
2:01.44
90NOR
2:01.44
  
4Christina Hering
Christina Hering 94, GER
2:02.13
94GER
2:02.13
  
5Alexandra Bell
Alexandra Bell 92, GBR
2:02.25
92GBR
2:02.25
  
6Selina Büchel
Selina Büchel 91, SUI
2:02.38
91SUI
2:02.38
  
7Renelle Lamote
Renelle Lamote 93, FRA
2:02.53
93FRA
2:02.53
  
8Lovisa Lindh
2:04.98
Ullevi FK
2:04.98
  
Noélie Yarigo
Noélie Yarigo 85, BEN
DNF
85BEN
DNF
  pace 59.37 400m
K 1500 m     


Final A

Final

1Laura Muir
Laura Muir 93, GBR
3:57.86
93GBR
3:57.86
SB
  
2Laura Weightman
Laura Weightman 91, GBR
4:01.62
91GBR
4:01.62
SB
  
3Melissa Courtney-Bryant
Melissa Courtney-Bryant 93, GBR
4:01.81
93GBR
4:01.81
PB
  
4Winny Chebet
Winny Chebet 90, KEN
4:02.58
90KEN
4:02.58
SB
  
5Jessica Hull
Jessica Hull 96, AUS
4:02.65
96AUS
4:02.65
SB
  
6Shannon Rowbury
Shannon Rowbury 84, USA
4:03.04
84USA
4:03.04
SB
  
7Esther Guerrero
Esther Guerrero 90, ESP
4:03.13
90ESP
4:03.13
PB
  
8Eilish McColgan
Eilish McColgan 90, GBR
4:03.74
90GBR
4:03.74
SB
  
9Hanna Hermansson
4:09.51
Turebergs FK
4:09.51
SB
  
10Linn Söderholm
4:10.27
Sävedalens AIK
4:10.27
PB
  
16 SWE AT
11Hellen Obiri
Hellen Obiri 89, KEN
4:10.53
89KEN
4:10.53
SB
  
12Ciara Mageean
Ciara Mageean 92, IRL
4:10.99
92IRL
4:10.99
SB
  
Aneta Lemiesz
Aneta Lemiesz 81, POL
DNF
81POL
DNF
  pace 64.07 400m 2:09.08 800m
Katharina Trost
Katharina Trost 95, GER
DNF
95GER
DNF
  
K 100 m häck     

Vind: +1.4

Final A

Final

Vind: +1.4
1Luminosa Bogliolo
Luminosa Bogliolo 95, ITA
12.88
95ITA
12.88
  
2Lotta Harala
Lotta Harala 92, FIN
13.07
92FIN
13.07
=PB
  
3Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
13.13
95DEN
13.13
PB NR
  
4Julia WennerstenIK Ymer
13.72
  
5Lovisa KarlssonHögby IF
13.76
  
6Katarina Johnson-Thompson
Katarina Johnson-Thompson 93, GBR
13.94
93GBR
13.94
  
7Mari Klaup
13.98
Ullevi FK
13.98
  
8Malin Skogström
14.32
Hässelby SK
14.32
SB
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Femke Bol
Femke Bol 00, NED
54.68
00NED
54.68
  
2Anna Ryzhykova
Anna Ryzhykova 89, UKR
55.19
89UKR
55.19
SB
  
3Amalie Hammild Iuel
Amalie Hammild Iuel 94, NOR
55.92
94NOR
55.92
SB
  
4Sara Slott Petersen
Sara Slott Petersen 87, DEN
56.30
87DEN
56.30
SB
  
5Sage Watson
Sage Watson 94, CAN
56.31
94CAN
56.31
  
6Léa Sprunger
Léa Sprunger 90, SUI
56.40
90SUI
56.40
  
7Zuzana Hejnová
Zuzana Hejnová 86, CZE
56.75
86CZE
56.75
  
8Hanna Palmqvist
58.56
Mölndals AIK
58.56
  
K Höjd     


Final A

Final

1Yaroslava Mahuchikh
Yaroslava Mahuchikh 01, UKR
2.00
01UKR
2.00
SB
  
2Yuliya Levchenko
Yuliya Levchenko 97, UKR
1.98
97UKR
1.98
  
3Nicola McDermott
Nicola McDermott 96, AUS
1.93
96AUS
1.93
  
4Erika Kinsey
Erika Kinsey 88, Trångsviken
1.93
Trångsvikens IF
1.93
  
5Mirela Demireva
Mirela Demireva 89, BUL
1.90
89BUL
1.90
SB
  
6Levern Spencer
Levern Spencer 84, LCA
1.87
84LCA
1.87
  
7Sofie Skoog
1.84
IF Göta Karlstad
1.84
  
8Bianca Salming
1.80
Turebergs FK
1.80
  
1.751.801.841.871.901.931.961.982.002.03
Mahuchikh--ooxooxooxxoxxx
Levchenko-oooooxoxoxxx
McDermott--oooxoxxx
Kinseyooooxxoxxoxxx
Demireva--o-xo-xxx
Spenceroooxoxxx
Skoogoxooxxx
Salmingoxxoxxx
K Stav     


Final A

Final

1Holly Bradshaw
Holly Bradshaw 91, GBR
4.69
91GBR
4.69
  
2Angelica BengtssonHässelby SK
4.62
  
3Michaela Meijer
4.52
Örgryte IS
4.52
  
3Tina Šutej
Tina Šutej 88, SLO
4.52
88SLO
4.52
  
5Lisa Gunnarsson
4.42
Hässelby SK
4.42
  
6Nikoléta Kiriakopoúlou
Nikoléta Kiriakopoúlou 86, GRE
4.32
86GRE
4.32
  
4.174.324.424.524.624.694.74
Bradshaw--oooxxoxxx
Bengtsson--xooxoxxx
Meijer-oxooxxx
Šutej-oxooxxx
Gunnarssonooxxoxxx
Kiriakopoúlou-xxoxxx
K Längd     


Final A

Final

1Maryna Bekh-Romanchuk
Maryna Bekh-Romanchuk 95, UKR
6.85
95UKR
6.85
+1.6 SB
  
2Caterine Ibargüen
Caterine Ibargüen 84, COL
6.61
84COL
6.61
+1.1 SB
  
3Khaddi Sagnia
6.83
Ullevi FK
6.83
+1.6 PB
  
4Alina Rotaru
Alina Rotaru 93, ROU
6.59
93ROU
6.59
  
5Abigail Irozuru
Abigail Irozuru 90, GBR
6.57
90GBR
6.57
+1.3 SB
  
6Katarina Johnson-Thompson
Katarina Johnson-Thompson 93, GBR
6.52
93GBR
6.52
SB
  
7Tilde Johansson
6.52 nwi
Falkenbergs IK
6.52 nwi
  
8Erica Jarder
6.33
IF Göta Karlstad
6.33
+1.4
  
9Shara Proctor
Shara Proctor 88, GBR
6.14w
88GBR
6.14w
+2.1
  
Bekh-Romanchuk6.53
+1.7
x6.71xx6.85
+1.6
Ibargüen6.60
+1.2
6.29
+1.2
6.58xx6.61
+1.1
Sagniax6.83
+1.6
6.57w
+2.2
6.40x
+4.1
5.73w
+2.3
Rotaru6.54
+0.8
x6.596.50x
Irozuru6.43w
+3.0
6.326.57
+1.3
x
+2.0
6.52
Johnson-Thompson6.27
+0.5
x
+1.0
6.496.436.52
Johansson5.85
+1.3
x
+1.3
6.33
+1.2
6.526.41
Jarder6.11
+0.7
6.206.33
+1.4
6.286.13
Proctor6.06w
+2.2
6.14w
+2.1
5.86