24.7
29.7
29.7
28.7
26.7
7.7
28.7
27.7
28.7
28.7
28.7
28.7
27.7
27.7
28.7
28.7
28.7
24.7
25.7
27.7
24.7
27.7
26.7
25.7
21.7
21.7
19.7
27.7
25‐26.7
28.6
19.7
26.7
25.7
24.7
21.7
21.7
24.7
24‐25.7
24‐25.7
21.7
21.7
24‐25.7
25.7
25.7
25.7
24.7
24.7
23.7
22.7
24.7
24.7
24.7
24.7
22.7
20.7
17.7
24.6
24.7
22.7
22.7
19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
16.7
15.7
15.7
15.7
13.7
Arena: Sollentunavallen och Edsbergs Sportfält   Arrangör: Turebergs FK
Tävlande: 372 (176+196)   Starter: 628 (287+341)

Män
M 100 m     
8 aug
Vind: +0.8

Final A

Final
8 aug
Vind: +0.8
1Jean-Christian ZirignonMalmö AI
10.86
  
2Oskar Motta
10.96
Upsala IF
10.96
SB
  
3Grigorios KyriakoudisHässelby SK
11.12
SB
  
4Jacob Ewertzh
11.20
Malmö AI
11.20
  
5Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
11.50
  
6Rickard Willman
11.58
Västerås FK
11.58
  
Final B
8 aug Vind: +3.4
8 augVind: +3.4
1David Cenner
11.40w
Upsala IF
11.40w
  
2Lukas Guerrero
Lukas Guerrero 00, Spårvägen
11.77w
Spårvägens FK
11.77w
  
3Ibrahim Abakar
11.78w
Täby IS
11.78w
  
4Jens Falk
Jens Falk 72, Lidingö
12.33w
IFK Lidingö
12.33w
  
5Marcus Lehto
12.52w
Boden FI
12.52w
  
6Tobias Rauch
12.88w
IFK Lidingö
12.88w
  
M 200 m     
9 aug
Vind: -2.2

Final A

Final
9 aug
Vind: -2.2
1Jacob Ewertzh
22.94
Malmö AI
22.94
SB
  
2Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
23.38
  
3Lukas Guerrero
Lukas Guerrero 00, Spårvägen
24.61
Spårvägens FK
24.61
PB
  
4Petter Berner-WikGefle IF
25.02
  
5Jens Falk
Jens Falk 72, Lidingö
25.99
IFK Lidingö
25.99
  
6Marcus Lehto
26.13
Boden FI
26.13
PB
  
7Tobias Rauch
26.93
IFK Lidingö
26.93
  
8Marcus Dahlman
26.99
IFK Lidingö
26.99
PB
  
M 400 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Kristian Efremov
50.55
Spårvägens FK
50.55
=SB
  
2Markus Ögren
50.72
IF Göta Karlstad
50.72
  
3Tor Ekström
Tor Ekström 02, Spårvägen
51.96
Spårvägens FK
51.96
PB
  
4Albin Johansson
52.51
IF Göta Karlstad
52.51
  
5Lukas Sällström
54.02
IFK Umeå
54.02
  
Final B
8 aug
8 aug
1Kevin Duvert
53.10
Turebergs FK
53.10
SB
  
2Albin Jakobsson
53.92
Huddinge AIS
53.92
  
3Adam Westermark
54.64
Turebergs FK
54.64
  
4Melker Tingberg
57.27
Hässelby SK
57.27
PB
  
5Tomas Kobayashi
1:11.63
Domnarvets GoIF
1:11.63
PB
  
M 800 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Tobias Eknor
Tobias Eknor 00, Spårvägen
1:55.38
Spårvägens FK
1:55.38
PB
  
2Gustav Harning
1:57.80
Upsala IF
1:57.80
PB
  
3Julius Mördrup
1:58.08
IFK Lidingö
1:58.08
  
4Faustin Mugabo
1:58.69
Väsby IK
1:58.69
  
5Jacob Klinth
1:58.78
IFK Lidingö
1:58.78
  
6Rasmus AhlgrenAIK
1:58.88
  
7Jakob Sandström
2:09.18
IFK Umeå
2:09.18
PB
  
Final B
9 aug
9 aug
1Eric Björfors
2:05.16
Rånäs 4H
2:05.16
PB
  
2Sebastian ChristensonTurebergs FK
2:05.46
PB
  
3Joakim Ståhl
2:05.84
Gefle IF
2:05.84
PB
  
4Sebastian Svedhammer
2:08.50
Spårvägens FK
2:08.50
PB
  
5Jakob Tapani
Jakob Tapani 01, Kiruna Skidor
2:10.17
Kiruna Skidor
2:10.17
PB
  
6Anders Klockar
2:11.70
Huddinge AIS
2:11.70
PB
  
7Björn Axelsson
2:22.73
Turebergs FK
2:22.73
SB
  
Final C
9 aug
9 aug
1Simon Sandkvist
2:02.73
IF Triangeln
2:02.73
PB
  
2Adam Westermark
2:06.32
Turebergs FK
2:06.32
SB
  
3Fredrik Sundvall
2:20.36
Gefle IF
2:20.36
PB
  
4Morten Linnes
2:22.06
IFK Märsta
2:22.06
PB
  
5Fredrik Nybäck
2:24.77
Spårvägens FK
2:24.77
PB
  
6Marcus Dahlman
2:25.52
IFK Lidingö
2:25.52
PB
  
M 1500 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Andreas Jansson
4:01.06
Hässelby SK
4:01.06
SB
  
2Bienvenue Musore
4:03.70
Spårvägens FK
4:03.70
  
3Filip Svahn
Filip Svahn 03, Sundsvall
4:21.18
Sundsvalls FI
4:21.18
PB
  
4Anders Danielson Frost
4:22.59
Dala-Järna IK
4:22.59
  
5Axel Månsson
4:28.12
Hässelby SK
4:28.12
PB
  
6Pelle Nilsson
4:28.22
Upsala IF
4:28.22
  
7Conor Hogan
4:28.79
Turebergs FK
4:28.79
  
8Felix Davidsson-BerndtssonHammarby IF
4:29.99
  
9Martin Törnqvist
4:38.43
Turebergs FK
4:38.43
PB
  
10Nils Gähler
4:40.17
Bromma IF
4:40.17
  
11Svante Lenke
4:45.54
Upsala IF
4:45.54
  
12Fredrik Nybäck
4:47.86
Spårvägens FK
4:47.86
  
13Tomas Kobayashi
5:08.12
Domnarvets GoIF
5:08.12
PB
  
M 110 m häck     
9 aug
Vind: -1.2

Final A

Final
9 aug
Vind: -1.2
1Fredrick Ekholm
14.32
IFK Lidingö
14.32
  
2Anton Levin
14.56
Malmö AI
14.56
  
3Staffan Risberg
14.75
Turebergs FK
14.75
PB
  
4Eelco Sintnicolaas
Eelco Sintnicolaas 87, NED
14.76
87NED
14.76
SB
  
5Viktor Wahlén DiederichsenSpårvägens FK
15.72
  
6David Adrian
15.80
Huddinge AIS
15.80
  
M Höjd     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Olle Bång
Olle Bång 02, Umedalen
2.00
Umedalens IF
2.00
PB
  
2Erik Dahlberg
1.88
Turebergs FK
1.88
  
3Emil Petersson
1.83
Turebergs FK
1.83
  
4Kevin Duvert
1.78
Turebergs FK
1.78
  
1.731.781.831.881.911.941.972.002.02
Bång-o-xxooooxoxxx
Dahlberg--xoxoxxx
Petersson-oxoxxx
Duvertooxxx
M Stav     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Jonas Asplund
4.70
IFK Märsta
4.70
  
2Gustav Kullman
4.20
Turebergs FK
4.20
PB
  
3Felix Nyberg
4.10
Bromma IF
4.10
SB
  
3Linus Jönsson
4.10
Tjalve IF Norrköping
4.10
  
3Viktor Rahm
Viktor Rahm 05, Västerås
4.10
Västerås FK
4.10
  
6Alfons Elmgren HallingerKFUM Örebro
3.80
  
7Jacob Semb-JosefsonTurebergs FK
3.80
PB
  
8Erik Zetterlund
Erik Zetterlund 04, KFUM Örebro
3.45
KFUM Örebro
3.45
  
9Jack Forsberg
Jack Forsberg 06, Västerås
3.00
Västerås FK
3.00
PB
  
9Eric Mathier
3.00
Huddinge AIS
3.00
  
Per Drageryd
Per Drageryd 91, KFUM Örebro
NH
KFUM Örebro
NH
  
Johan JuranderMotala AIF
NH
  
2.55
4.00
2.70
4.10
2.85
4.20
3.00
4.30
3.15
4.40
3.30
4.50
3.45
4.70
3.60
4.90
3.70
3.80
3.90
Asplund-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
o
-
xo
-
xxx
-
-
-
Kullman-
xo
-
o
-
xxo
-
xxx
-
-
-
-
-
-
-
Nyberg-
o
-
xxo
-
-
-
xxx
-
-
-
-
o
o
o
Jönsson-
-
-
xxo
-
-
-
-
-
xxx
-
-
-
-
-
-
Rahm-
o
-
xxo
-
xxx
-
-
-
-
-
-
o
-
Elmgren Hallinger-
-
-
-
-
-
-
-
xxo
o
xxx
Semb-Josefson-
-
-
-
-
o
o
xxo
o
xxo
xxx
Zetterlund-
-
-
-
-
o
xo
xxx



Forsbergo
o
o
o
xxx






Mathier-
-
o
o
xxx






Drageryd-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
xxx
-
-
-
-
-
Jurander-
-
-
-
-
-
-
-
-
xxx

M Längd     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
7.05
Västerås FK
7.05
+1.7
  
2Alexander Nyman
6.93w
Hässelby SK
6.93w
+2.3
  
3Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
6.68
+1.5
  
4Rickard Willman
6.63w
Västerås FK
6.63w
+2.2
  
5Elias Sahlin
6.37
Hellas FK
6.37
+1.0
  
6Wilhelm Eidenstedt
6.05w
Hässelby SK
6.05w
+3.0
  
Hjortx
+2.7
7.05
+1.7
6.89
+0.7
x
+2.9
6.84
+1.2
6.80
+0.4
Nymanx
+2.3
6.37
+1.9
6.72
+0.6
x
+1.0
6.82w
+2.9
6.93w
+2.3
Elhendy Gunnarsson6.52
+1.6
6.68
+1.5
6.55
+0.9
x
+0.9
6.51
+1.8
6.48
+0.9
Willman6.63w
+2.2
5.12
+0.9
x
+2.8
x
+1.5
x
+1.2
x
+0.8
Sahlin6.32w
+3.4
x
-0.5
6.37
+1.0

0.0

0.0

0.0
Eidenstedt6.05w
+3.0

0.0

0.0

0.0

0.0

0.0
M Spjut     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Stellan Back
56.69
Turebergs FK
56.69
  
2Edvin Hagberg
48.43
Turebergs FK
48.43
  
Back56.6956.2556.59
Hagberg45.8748.4346.7047.76x47.33
P19 100 m     
8 aug
Vind: +1.8

Final A

Final
8 aug
Vind: +1.8
1Simon Plesse
10.82
Upsala IF
10.82
PB
  
2Milo WahlgrenAIK
10.90
SB
  
3Ludvig All
10.91
Täby IS
10.91
PB
  
4Paul Förnestig
11.03
Hammarby IF
11.03
PB
  
5Linus SuwanakooUpsala IF
11.76
  
6William Larsson SvenssonGefle IF
11.93
SB
  
P19 200 m     
9 aug
Vind: -3.0

Final A

Final
9 aug
Vind: -3.0
1Paul Förnestig
23.06
Hammarby IF
23.06
  
2Viktor Skoglund
23.80
Danderyds SK
23.80
PB
  
3Hugo Holmlund
23.87
Hammarby IF
23.87
  
4Lukas Sällström
23.98
IFK Umeå
23.98
  
5Philip Tennhed
Philip Tennhed 04, Råby-Rekarne
24.09
Råby-Rekarne FIF
24.09
  
Final B
9 aug Vind: -2.5
9 augVind: -2.5
1Noah Bucht WesslénHammarby IF
24.13
  
2David SteinbergBromma IF
24.15
PB
  
3Petter LundbergBromma IF
24.37
  
4Elias Sadek
24.43
Gefle IF
24.43
  
5William Larsson SvenssonGefle IF
24.91
  
6Alfred Sandström
24.91
IFK Mora
24.91
  
Final C
9 aug Vind: -2.2
9 augVind: -2.2
1David Mattiasson
23.14
Turebergs FK
23.14
PB
  
2Albin Jakobsson
24.05
Huddinge AIS
24.05
PB
  
3Frans IngelstamUpsala IF
24.17
SB
  
4Axel Glavare KarlssonTäby IS
24.25
PB
  
5Viktor Möller
24.91
Hässelby SK
24.91
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
9 aug
Vind: -1.6

Final A

Final
9 aug
Vind: -1.6
1Benjamin TinglöfÄrla IF
14.28
SB
  
2Ludvig All
14.99
Täby IS
14.99
PB
  
3Fred ÖsterblomTäby IS
15.08
PB
  
4Måns Boshuis
16.03
IFK Lidingö
16.03
  
P19 Diskus (1.75 kg)     
8 aug

Final A

Final
8 aug
Emil Holm
Emil Holm 01, Tureberg
NM
Turebergs FK
NM
  
Holmxxxxxx
P17 100 m     
8 aug
Vind: +1.3

Final A

Final
8 aug
Vind: +1.3
1Kristoffer AnderssonFalu IK
11.25
  
2Arvid Wändesjö
11.31
Hammarby IF
11.31
PB
  
3Arvid Borg
Arvid Borg 04, Nyköping
11.39
Nyköpings BIS
11.39
PB
  
4Petter LundbergBromma IF
11.40
  
5Philip Tennhed
Philip Tennhed 04, Råby-Rekarne
11.50
Råby-Rekarne FIF
11.50
PB
  
6David SteinbergBromma IF
11.75
  
7Oskari Peura
11.77
Upsala IF
11.77
  
Final B
8 aug Vind: +2.2
8 augVind: +2.2
1Nick Heidarian
11.36w
Turebergs FK
11.36w
  
2Erik Skoglund
11.64w
Danderyds SK
11.64w
  
3Joakim Hellbratt
11.94w
Huddinge AIS
11.94w
  
4Felix Nyberg
12.05w
Bromma IF
12.05w
  
5Alfred Sandström
12.11w
IFK Mora
12.11w
  
6Kalle Aldskogius
12.16w
Hammarby IF
12.16w
  
7Jacob Vestman
12.31w
Huddinge AIS
12.31w
  
8Eric Mathier
12.73w
Huddinge AIS
12.73w
  
P17 400 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Casper Elliot
53.07
Huddinge AIS
53.07
PB
  
2Tadesse Johansson
53.22
Spårvägens FK
53.22
SB
  
3Valter Kjellberg
54.13
Turebergs FK
54.13
PB
  
4Leonardo Huayna FernándezTurebergs FK
56.26
PB
  
5John Bäck
John Bäck 06, Tureberg
1:01.06
Turebergs FK
1:01.06
  
P17 800 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Tadesse Johansson
2:02.67
Spårvägens FK
2:02.67
  
2Lukas Holm
2:02.78
Gefle IF
2:02.78
  
3Valter Kjellberg
2:03.11
Turebergs FK
2:03.11
PB
  
4Samuel Berhane
2:03.45
Hässelby SK
2:03.45
PB
  
5Erik Skoglund
2:03.50
Danderyds SK
2:03.50
SB
  
6Mårten Nystrand
2:03.58
Hässelby SK
2:03.58
PB
  
7Johan Olsson
2:04.03
Upsala IF
2:04.03
PB
  
8Elias Liljestrand
2:04.14
Upsala IF
2:04.14
PB
  
9Pelle Nilsson
2:05.61
Upsala IF
2:05.61
PB
  
Final B
9 aug
9 aug
1Linus Jansson
2:05.89
Hässelby SK
2:05.89
PB
  
2Axel Månsson
2:07.57
Hässelby SK
2:07.57
PB
  
3Yusuf Abdirahim Omar
2:08.44
Turebergs FK
2:08.44
PB
  
4Leonardo Huayna FernándezTurebergs FK
2:11.98
PB
  
5Gustav Sandkvist
2:12.32
IF Triangeln
2:12.32
PB
  
6Simon Bratt
Simon Bratt 05, Triangeln
2:12.74
IF Triangeln
2:12.74
PB
  
7Nils Gähler
2:13.02
Bromma IF
2:13.02
PB
  
8Alexander Hägg
2:13.17
Hässelby SK
2:13.17
  
9Leonardo Garavini
2:13.33
IFK Lidingö
2:13.33
  
10Vilhelm Werner
2:16.31
Hässelby SK
2:16.31
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
9 aug
Vind: -0.2

Final A

Final
9 aug
Vind: -0.2
1Oskari Peura
14.85
Upsala IF
14.85
SB
  
2David SteinbergBromma IF
15.22
  
3Lukas Holm
15.72
Gefle IF
15.72
  
4Elias Boman
Elias Boman 04, Hässelby
16.03
Hässelby SK
16.03
PB
  
5David Höglund
16.99
Huddinge AIS
16.99
PB
  
6Alfred Sandström
17.08
IFK Mora
17.08
PB
  
P17 Höjd     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Jonatan Borg
1.92
Hammarby IF
1.92
PB
  
2Valter Kjellberg
1.78
Turebergs FK
1.78
PB
  
2William Peiro
1.78
Turebergs FK
1.78
PB
  
4Rasmus Berg
1.73
Gefle IF
1.73
PB
  
5Ludvig Granberg
1.68
Huddinge AIS
1.68
  
6Edvin Unger
1.68
IFK Lidingö
1.68
SB
  
7Anton Hellstrand HellebergIFK Lidingö
1.63
  
1.581.631.681.731.781.831.881.921.95
Borg----ooooxxx
Kjellberg-oooxoxxx
Peiro--ooxoxxx
Bergoooxxoxxx
Granbergoooxxx
Ungerooxxoxxx
Hellstrand Hellebergoxoxxx
P17 Längd     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Joakim Hellbratt
6.67w
Huddinge AIS
6.67w
+2.6
  
2Nick Heidarian
6.51w
Turebergs FK
6.51w
+3.0
  
3Joel Borrman
6.35w
Huddinge AIS
6.35w
+3.7
  
4Philip Tennhed
Philip Tennhed 04, Råby-Rekarne
6.17w
Råby-Rekarne FIF
6.17w
+4.6
  
5Lucas Lindberg
6.11w
Hässelby SK
6.11w
+3.1
  
6Hugo Holmlund
6.02
Hammarby IF
6.02
+1.8
  
7Jacob Vestman
5.91w
Huddinge AIS
5.91w
+3.5
  
8Kenan Kuru
Kenan Kuru 04, Tullinge
5.69
Tullinge FI
5.69
+0.8 PB
  
9Ludvig Granberg
5.46
Huddinge AIS
5.46
+1.9
  
10Kalle Aldskogius
5.30w
Hammarby IF
5.30w
+2.6
  
Hellbrattx
+4.1
x
+2.7
6.43w
+3.8
6.57w
+2.9
6.67w
+2.6
6.51w
+3.1
Heidarian6.19w
+3.2
5.68w
+4.0
6.40w
+4.2
5.93
+2.0
6.10w
+2.2
6.51w
+3.0
Borrman6.35w
+3.7
5.88w
+3.2
x
+4.2
x
+5.0
x
+2.6
6.01
+1.4
Tennhed5.70
+1.3
6.17w
+4.6
5.74w
+3.3
x
+4.4
5.86
+1.7
6.16
+1.6
Lindbergx
+3.5
6.01w
+2.1
6.11w
+3.1
x
+2.4
6.03
+1.0

0.0
Holmlund5.89
+2.0
5.90
+1.8
6.01w
+2.8
5.87w
+2.9
5.82w
+3.0
6.02
+1.8
Vestmanx
+1.8
5.91w
+3.5
x
+3.6
5.66w
+4.0
x
+2.4
x
+2.8
Kuru5.69
+0.8
x
+4.5
5.53
+1.9
x
+1.6
5.65
+1.5
5.63w
+2.3
Granberg5.46
+1.9
5.27w
+2.6
5.35w
+2.4
Aldskogius5.30w
+2.6
3.89w
+6.5
3.59w
+3.1
P17 Kula (5.0 kg)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Elias Lind
Elias Lind 03, Hässelby
15.89
Hässelby SK
15.89
  
2Tushar Nyqvist
Tushar Nyqvist 03, Råby-Rekarne
14.91
Råby-Rekarne FIF
14.91
  
3Ludvig Wallén
12.39
Bromma IF
12.39
PB
  
4Elias Boman
Elias Boman 04, Hässelby
10.54
Hässelby SK
10.54
  
Lind15.27x15.89xx15.68
Nyqvistx13.6914.0314.91x14.53
Wallén11.4712.0411.6312.3911.88x
Bomanxxxx10.5410.29
P17 Diskus (1.5 kg)     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Melker Albertsson
48.04
Brännans IF
48.04
PB
  
2Viktor Rönnqvist
45.61
Brännans IF
45.61
PB
  
3Albin Silén
44.57
Strands IF
44.57
  
4Elias Lind
Elias Lind 03, Hässelby
43.61
Hässelby SK
43.61
  
5Tushar Nyqvist
Tushar Nyqvist 03, Råby-Rekarne
40.01
Råby-Rekarne FIF
40.01
  
6Elias Boman
Elias Boman 04, Hässelby
32.98
Hässelby SK
32.98
PB
  
7David Höglund
32.94
Huddinge AIS
32.94
PB
  
Albertssonx48.04x46.0444.7247.95
Rönnqvistx45.6144.5144.87x43.18
Silén44.5044.4244.5743.7544.02x
Lindxx37.8643.61xx
Nyqvistxxxxx40.01
Bomanxx26.92x28.8532.98
Höglundxx32.9428.1926.7526.58
P17 Slägga (5.0 kg)     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Albin Silén
53.48
Strands IF
53.48
  
2Mille Edwardsson
45.50
Bollnäs FIK
45.50
  
3David Höglund
42.19
Huddinge AIS
42.19
  
4Ludvig Wallén
39.92
Bromma IF
39.92
PB
  
Silén53.48xxxxx
Edwardssonx45.50x45.07x45.30
Höglundx41.9842.19xx40.77
Wallén38.90x39.92x35.17x
P17 Spjut (700 g)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Teodor Lundvall
50.14
Bollnäs FIK
50.14
  
2Elias Boman
Elias Boman 04, Hässelby
20.62
Hässelby SK
20.62
  
Lundvall45.2144.07x47.0048.2150.14
Bomanx20.62xxxx
P15 80 m     
8 aug
Vind: +0.9

Final A

Final
8 aug
Vind: +0.9
1Joel EnanderTäby IS
9.57
PB
  
2Filip Olsson
9.59
Bromma IF
9.59
PB
  
3August Calles
9.71
Bromma IF
9.71
  
4Elias Sadek
9.81
Gefle IF
9.81
  
5Babu Badjie
9.90
Bromma IF
9.90
PB
  
6Filip EkströmBromma IF
9.92
PB
  
7Valter Löwkvist
10.21
Västerås FK
10.21
PB
  
8Gustav KällströmTurebergs FK
10.46
PB
  
Final B
8 aug Vind: +1.6
8 augVind: +1.6
1Emil Klockar
10.37
Huddinge AIS
10.37
PB
  
2Adam Söder
10.54
Gefle IF
10.54
PB
  
3Joel Wikström
10.67
Huddinge AIS
10.67
PB
  
4Victor Johnson
10.70
Bromma IF
10.70
PB
  
5John Bäck
John Bäck 06, Tureberg
11.33
Turebergs FK
11.33
  
6Oliver Lindblom
11.38
Huddinge AIS
11.38
  
Final C
8 aug Vind: +1.1
8 augVind: +1.1
1Albert SöderqvistTullinge FI
10.39
PB
  
2Rasmus Berg
10.48
Gefle IF
10.48
PB
  
3Elis Gemzell
10.59
Tierps IF
10.59
PB
  
4Jacob Semb-JosefsonTurebergs FK
10.63
PB
  
5Jack Forsberg
Jack Forsberg 06, Västerås
10.79
Västerås FK
10.79
PB
  
P15 80 m häck (83.8 cm)     
9 aug
Vind: -3.4

Final A

Final
9 aug
Vind: -3.4
1Albin Edgert
11.39
Täby IS
11.39
  
2Viggo Stridh
11.64
Täby IS
11.64
  
3Jacob Semb-JosefsonTurebergs FK
12.94
  
4Emil Klockar
13.29
Huddinge AIS
13.29
  
5John Bäck
John Bäck 06, Tureberg
13.85
Turebergs FK
13.85
  
Final B
9 aug Vind: -1.7
9 augVind: -1.7
1Gustav KällströmTurebergs FK
12.58
PB
  
2Leo Wickert
Leo Wickert 05, Hässelby
13.49
Hässelby SK
13.49
PB
  
3Jonathan Edberg
13.62
Turebergs FK
13.62
PB
  
4Valter Löwkvist
13.73
Västerås FK
13.73
  
5Leonardo Garavini
14.56
IFK Lidingö
14.56
PB
  
P15 Längd     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1August Calles
6.25
Bromma IF
6.25
–0.2 PB
  
2Filip EkströmBromma IF
6.15
+1.7 PB
  
3Joel Enander
6.14w
Täby IS
6.14w
+4.1
  
4Filip Olsson
6.12
Bromma IF
6.12
+1.6
  
5Viggo Stridh
6.03w
Täby IS
6.03w
+3.5
  
6Rasmus Berg
5.91w
Gefle IF
5.91w
+2.3
  
7Albin Edgert
5.83w
Täby IS
5.83w
+2.3
  
8Edvin Unger
5.69w
IFK Lidingö
5.69w
+2.7
  
9Tim Forsberg
5.66w
Huddinge AIS
5.66w
+2.2
  
10Mindor Bergler
5.48
Hässelby SK
5.48
+1.9
  
11Emil Klockar
5.28w
Huddinge AIS
5.28w
+3.6
  
12Valter Löwkvist
5.18
Västerås FK
5.18
+1.7 PB
  
13Elis Gemzell
5.00w
Tierps IF
5.00w
+2.7
  
14Victor JohnsonBromma IF
4.86
+1.6
  
15Jacob Semb-JosefsonTurebergs FK
4.76
+1.2
  
16Babu Badjie
4.74
Bromma IF
4.74
+1.4
  
17Oliver Lindblom
4.72w
Huddinge AIS
4.72w
+5.2
  
18Gustav KällströmTurebergs FK
4.70w
+2.2
  
19Jack Forsberg
Jack Forsberg 06, Västerås
4.51w
Västerås FK
4.51w
+2.5
  
Calles5.78
+1.9
5.56w
+2.5
5.59w
+2.1
5.83w
+2.8
6.20
+1.7
6.25
-0.2
Ekström5.70
+0.9
5.84w
+2.1
6.02w
+3.6
5.94w
+5.8
6.03
+2.0
6.15
+1.7
Enander5.68
+1.8
5.92
+1.9
6.14w
+4.1
5.35
+0.5
5.90w
+2.6
6.03
+1.9
Olsson6.12
+1.6
5.80
+1.9
6.00
+1.7
5.10
+1.7
6.03
0.0
6.04
+1.5
Stridh5.70w
+2.3
5.42
+1.0
6.03w
+3.5
5.77w
+3.2
x
+2.3
x
+2.3
Berg5.52
+0.3
5.68
+1.6
5.91w
+2.3
5.42w
+3.8
5.81w
+3.5
x
+3.1
Edgert5.76
+0.5
5.65
+1.3
5.83w
+2.3
x
+1.2
5.79
+2.0
5.69w
+4.0
Unger5.48
+1.3
5.69w
+2.7
5.68w
+2.5

0.0

0.0

0.0
Forsberg5.66w
+2.2
5.66w
+3.6
5.49
+0.1
Bergler5.48
+1.9

0.0

0.0
Klockar4.68w
+2.5
5.28w
+3.6
5.22w
+2.5
Löwkvist4.99
+0.7
x
+3.0
5.18
+1.7
Gemzell5.00w
+2.7
x
+2.2
x
+3.5
Johnson4.86
+1.6
4.59
+1.5
4.59w
+2.6
Semb-Josefson4.47w
+2.4
4.48w
+3.4
4.76
+1.2
Badjie4.54
+0.8
4.74
+1.4
4.63w
+3.3
Lindblom4.57
+0.8
4.72w
+5.2
4.41w
+3.8
Källström4.70w
+2.2
4.65w
+2.5
4.69
+2.0
Forsbergx
+2.0
x
+3.5
4.51w
+2.5
P15 Kula (4.0 kg)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Fabian Mix
15.77
Täby IS
15.77
PB
  
2Viktor Lögdahl
Viktor Lögdahl 05, Råby-Rekarne
15.32
Råby-Rekarne FIF
15.32
  
3Jacob Nilsson
Jacob Nilsson 05, Spårvägen
13.10
Spårvägens FK
13.10
  
4Niklas Lundahl
12.90
Väsby IK
12.90
PB
  
5Filip Ekström
12.67
Bromma IF
12.67
PB
  
6August Calles
12.64
Bromma IF
12.64
  
7Adam Söder
11.23
Gefle IF
11.23
  
8Victor JohnsonBromma IF
8.57
  
Mix14.8515.1514.53x13.9015.77
Lögdahlxx14.5515.32x14.83
Nilssonxx13.10xxx
Lundahl11.7912.90xxx12.51
Ekström11.6712.6712.5211.93xx
Calles11.78x11.8112.4312.64x
Söder10.3810.5110.1311.2311.0711.05
Johnson7.52x8.57x8.408.25
P15 Diskus (1.0 kg)     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Niklas Lundahl
52.93
Väsby IK
52.93
PB
  
2Adam Söder
42.30
Gefle IF
42.30
PB
  
3Jacob Nilsson
Jacob Nilsson 05, Spårvägen
40.68
Spårvägens FK
40.68
PB
  
4Anton Hellstrand HellebergIFK Lidingö
33.73
  
5Victor Johnson
25.52
Bromma IF
25.52
PB
  
6Vidar Lind
Vidar Lind 05, Hässelby
23.09
Hässelby SK
23.09
PB
  
Lundahl51.3452.93xx48.22x
Söder42.30xxx37.5738.22
Nilsson40.68xxxxx
Hellstrand Helleberg33.73xx31.0826.72x
Johnson25.5223.1519.35xxx
Lindxx23.0921.97xx
P15 Slägga (4.0 kg)     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Niklas Lundahl
57.79
Väsby IK
57.79
PB
  
2Fabian Mix
52.57
Täby IS
52.57
PB
  
3Filip Ekström
35.46
Bromma IF
35.46
PB
  
Lundahlxx53.1555.6557.7954.76
Mix51.62xx52.57xx
Ekströmx27.2229.8535.4634.3431.84
P15 Spjut (600 g)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Leon Bodén
54.00
Motala AIF
54.00
  
2Filip Ekström
40.47
Bromma IF
40.47
PB
  
3Leonardo Garavini
27.84
IFK Lidingö
27.84
PB
  
4Victor Johnson
22.43
Bromma IF
22.43
  
Bodén54.0050.3649.4052.04x52.93
Ekström36.4136.9137.2740.3337.8940.47
Garavini23.4427.8426.9514.6922.72x
Johnson18.2622.4319.99x21.03x
P14 Kula (4.0 kg)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Ludvig Fredman
12.22
IFK Märsta
12.22
PB
  
2Joel Wikström
11.11
Huddinge AIS
11.11
  
3Gustav KällströmTurebergs FK
10.32
PB
  
4Jonathan Edberg
9.18
Turebergs FK
9.18
PB
  
5Oliver Sandberg
9.11
Huddinge AIS
9.11
  
Fredmanx12.0012.22x10.9310.53
Wikström10.8810.5311.09x11.11x
Källström8.8610.3210.099.2810.0110.06
Edberg8.198.948.849.189.038.76
Sandberg8.799.058.878.968.529.11
P14 Diskus (1.0 kg)     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Ludvig Fredman
38.22
IFK Märsta
38.22
  
2Joel Wikström
35.81
Huddinge AIS
35.81
PB
  
3Emil Klockar
31.32
Huddinge AIS
31.32
PB
  
4Gustav KällströmTurebergs FK
28.68
PB
  
5Leo Marcus
Leo Marcus 06, Huddinge
23.95
Huddinge AIS
23.95
  
Fredman30.3435.6738.2234.16xx
Wikströmxx30.3631.00x35.81
Klockar28.70x30.4127.4531.32x
Källström25.7028.6826.5028.6327.02x
Marcus19.19xx20.6323.9522.12
P14 Slägga (4.0 kg)     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Ludvig Fredman
44.34
IFK Märsta
44.34
  
2Oliver Sandberg
37.40
Huddinge AIS
37.40
  
3Joel Wikström
33.80
Huddinge AIS
33.80
  
4Leo Marcus
Leo Marcus 06, Huddinge
22.74
Huddinge AIS
22.74
PB
  
5Valter Löwkvist
20.47
Västerås FK
20.47
  
Fredman42.1444.34x42.0744.1942.55
Sandberg36.84xx37.4035.12x
Wikströmxxx31.0433.80x
Marcusx22.56x22.74xx
Löwkvistx18.05xxx20.47
P14 Spjut (600 g)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Oliver Sandberg
40.25
Huddinge AIS
40.25
PB
  
2Joel Wikström
31.60
Huddinge AIS
31.60
  
3Jonathan Edberg
25.50
Turebergs FK
25.50
  
4Leo Marcus
Leo Marcus 06, Huddinge
23.84
Huddinge AIS
23.84
  
Sandberg39.1240.2536.1735.9237.1836.22
Wikström31.6026.4330.9030.14xx
Edberg25.0121.7920.5718.6618.4425.50
Marcusx20.39xxx23.84
Kvinnor
K 100 m     
8 aug
Vind: +2.6

Final A

Final
8 aug
Vind: +2.6
1Karolina Svensson
12.41w
Marieby GIF
12.41w
  
2Freja Avebäck
13.05w
Malmö AI
13.05w
  
3Marina Janhunen
13.07w
Malmö AI
13.07w
  
4Charlotte Andersson
13.08w
Hässelby SK
13.08w
  
5Helen Hermundstad
13.14w
Spårvägens FK
13.14w
  
6Maria Björkman
18.02w
Turebergs FK
18.02w
  
K 200 m     
9 aug
Vind: -1.5

Final A

Final
9 aug
Vind: -1.5
1Emelie RantzowIK Ymer
25.12
SB
  
2Virva Rylander
25.65
Västerås FK
25.65
  
3Maia Eppelin
Maia Eppelin 96, Spårvägen
25.65
Spårvägens FK
25.65
  
4Linnéa Frobe
25.73
Täby IS
25.73
  
5Carolina SöderbomÄrla IF
26.18
SB
  
6Maria Björkman
39.86
Turebergs FK
39.86
  
K 400 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Linnéa Frobe
57.17
Täby IS
57.17
SB
  
2Carolina SöderbomÄrla IF
58.90
  
3Isabelle Pettersson
1:03.46
Huddinge AIS
1:03.46
PB
  
K 800 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Nora Lundin
2:13.82
Hammarby IF
2:13.82
PB
  
2Malin Persson
2:15.84
Bollnäs FIK
2:15.84
SB
  
3Filippa Ramberg
2:18.79
Hammarby IF
2:18.79
SB
  
4Linn Tapani
Linn Tapani 01, Kiruna Skidor
2:20.42
Kiruna Skidor
2:20.42
PB
  
5Lovisa Ellström
2:20.93
IF Göta Karlstad
2:20.93
  
6Emelie Svensson
2:21.45
IFK Mora
2:21.45
SB
  
7Alice Berg
Alice Berg 02, Tureberg
2:29.67
Turebergs FK
2:29.67
  
8Jessica Olsson AounTäby IS
2:31.65
PB
  
9Carolina Larson
2:37.69
IFK Lidingö
2:37.69
SB
  
10Emilia Larson
2:42.16
Täby IS
2:42.16
  
K 1500 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Lowa Branth
4:50.70
Upsala IF
4:50.70
PB
  
2Sofia Amini
4:55.05
Upsala IF
4:55.05
  
3Elvira Bredin
4:57.64
Turebergs FK
4:57.64
  
4Jessica Österberg
5:01.50
Spårvägens FK
5:01.50
  
5Linn Tapani
Linn Tapani 01, Kiruna Skidor
5:02.72
Kiruna Skidor
5:02.72
  
6Ida Blom
Ida Blom 02, Hässelby
5:03.76
Hässelby SK
5:03.76
SB
  
7Alice Berg
Alice Berg 02, Tureberg
5:14.06
Turebergs FK
5:14.06
SB
  
8Maya Swedin
5:32.55
IFK Lidingö
5:32.55
SB
  
9Alina Vuokila
5:39.58
IFK Lidingö
5:39.58
  
10Isabella Tapper
5:41.52
IFK Lidingö
5:41.52
  
K 100 m häck     
9 aug
Vind: -1.1

Final A

Final
9 aug
Vind: -1.1
1Elin Westerlund
13.87
Spårvägens FK
13.87
SB
  
2Maria SödergrenTäby IS
14.75
SB
  
3Levina Ahlgren
15.95
Upsala IF
15.95
  
K Höjd     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Vendela Einberg
1.52
Huddinge AIS
1.52
  
1.521.57
Einbergoxxx
K Stav     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Myra Eriksson
Myra Eriksson 03, Stocksäter
3.65
Stocksäters IF
3.65
PB
  
2Alvah Lind
3.55
Tyresö FK
3.55
  
3Clara Billing
3.35
Turebergs FK
3.35
  
4Alva Back
Alva Back 06, Tureberg
3.35
Turebergs FK
3.35
PB
  
5Emelie Forsberg
3.25
Huddinge AIS
3.25
  
6Rebecka Forsling
3.05
Huddinge AIS
3.05
  
7Emma Carlsson
2.95
Turebergs FK
2.95
  
8Moa Ivarsson
2.95
Huddinge AIS
2.95
  
9Ebba KristianssonHuddinge AIS
2.95
  
10Elsa Eriksson
2.85
Hässelby SK
2.85
=SB
  
11Lovisa BlomqvistMarieby GIF
2.85
  
12Ylva Björnsjö
2.75
Huddinge AIS
2.75
  
13Ida Abser
Ida Abser 03, Huddinge
2.75
Huddinge AIS
2.75
=SB
  
2.65
3.70
2.75
2.85
2.95
3.05
3.15
3.25
3.35
3.45
3.55
3.65
Eriksson-
xxx
-
-
-
-
-
o
o
xo
o
o
Lind-
-
-
-
-
-
-
o
o
o
xxx
Billing-
-
-
-
-
o
o
o
xxx


Back-
-
-
o
-
o
xxo
xxo
xxx


Forsberg-
-
-
-
-
xo
xxo
xxx



Forsling-
-
-
-
o
xxx





Carlsson-
xo
-
o
xxx






Ivarsson-
-
o
xo
xxx






Kristiansson-
-
-
xxo
xxr






Eriksson-
xo
xo
xxx







Blomqvist-
xo
xxo
xxx







Björnsjö-
xo
xxx








Abserxxo
xo
xxx








K Längd     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Emelie EklundTäby IS
5.58
+1.6 SB
  
2Hannah StenbeckTäby IS
5.38w
+2.6
  
3Izabella RipswedenHuddinge AIS
5.31w
+2.5
  
4Ebba Lindblom
5.28
Alunda SK
5.28
+1.9 SB
  
5Kajsa LindqvistUpsala IF
5.27w
+4.1
  
6Karolina SvenssonMarieby GIF
5.16w
+3.1
  
7Madeleine SöderqvistHuddinge AIS
4.94w
+3.7
  
8Amanda Möller
4.88w
Hässelby SK
4.88w
+2.7
  
9Vendela Einberg
4.82
Huddinge AIS
4.82
+1.7 SB
  
10Fredrika PetterssonHammarby IF
4.80w
+5.0
  
11Victoria DavidssonTyresö FK
4.76w
+2.6
  
Eklund5.58
+1.6
5.50w
+2.6
5.41w
+2.7
4.22w
+2.4
5.58
+1.2
4.30
+1.4
Stenbeckx
+3.4
4.21w
+3.2
5.38w
+2.6
4.20w
+2.2
5.12
+1.5
x
+2.4
Ripsweden5.31w
+2.5
x
+3.1

0.0
x
+2.0
5.09w
+2.9
5.04w
+2.1
Lindblom5.09w
+2.6
5.08
+1.5
4.95w
+2.7
5.01
+1.4
4.98
+1.2
5.28
+1.9
Lindqvistx
+1.1
4.99w
+3.4
5.25
+1.8
5.27w
+4.1
3.77
+1.3

0.0
Svenssonx
+1.4
5.16w
+3.1
x
+1.2
x
+2.5
x
+2.7
x
+1.5
Söderqvist3.78
+1.7
x
+3.5
4.94w
+3.7
4.93
+1.7
4.91w
+2.2
x
+2.3
Möller4.88w
+2.7
4.81w
+2.8
4.80w
+2.8
4.80w
+3.2
4.71w
+2.1
4.81
+1.9
Einberg4.74
+1.1
4.82
+1.7
4.81
+1.0
Pettersson4.57
+1.9
4.75w
+2.2
4.80w
+5.0
Davidsson4.74
+1.1
4.67w
+3.8
4.76w
+2.6
K Kula     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Embla Wihk
Embla Wihk 02, Hammarby
10.85
Hammarby IF
10.85
PB
  
2Wilja Wickert
9.39
Hässelby SK
9.39
  
Wihk10.2910.4110.289.8910.8510.66
Wickert9.068.708.968.569.029.39
K Diskus     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Heidi Schmidt
Heidi Schmidt 93, Spårvägen
45.76
Spårvägens FK
45.76
  
2Fanny Öhrn SelahnTurebergs FK
43.79
SB
  
3Nina Björkman
43.55
Västerås FK
43.55
  
4Embla Wihk
Embla Wihk 02, Hammarby
33.07
Hammarby IF
33.07
  
5Sofia Boman
Sofia Boman 02, Hässelby
30.99
Hässelby SK
30.99
  
6Wilja Wickert
28.17
Hässelby SK
28.17
  
Schmidt44.3843.8845.76xx42.54
Öhrn Selahn43.7943.78xx43.0543.36
Björkman37.0034.56x43.55xx
Wihk27.5831.0831.2733.0733.0330.33
Boman27.5828.0930.9930.13x27.71
Wickert28.1727.0924.96x26.82x
K Slägga     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Rebecka Hallerth
61.07
Spårvägens FK
61.07
  
2Michaela NorrbeliusGefle IF
55.71
SB
  
3Kristina Andersson
55.61
Råby-Rekarne FIF
55.61
  
4Maj Yngveson
Maj Yngveson 02, Västerås
48.32
Västerås FK
48.32
  
5Nina Björkman
46.77
Västerås FK
46.77
  
6Sofia Boman
Sofia Boman 02, Hässelby
46.28
Hässelby SK
46.28
  
7Tilde Jönsson
Tilde Jönsson 02, Linköpings GIF
44.39
Linköpings GIF
44.39
  
8Harriet Hjern
44.27
Strands IF
44.27
  
9Hannah Luxemburg
43.00
Turebergs FK
43.00
SB
  
10Sanna Tollefors
42.89
Vallentuna FK
42.89
  
11Wilja Wickert
42.28
Hässelby SK
42.28
  
Hallerth58.0256.6961.0758.4658.5358.99
Norrbelius54.6355.7154.70xx53.59
Anderssonx51.7255.61xxx
Yngveson46.5647.1948.3247.90x46.33
Björkman46.6945.9346.77x45.0945.24
Bomanx45.2546.2844.9944.6645.98
Jönsson43.81x44.04xx44.39
Hjernx44.27x42.63xx
Luxemburg43.0041.96x
Tollefors40.4442.8942.64
Wickertx42.28x
K Spjut     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Maria Olsson
38.75
Gefle IF
38.75
  
2Linnea WesterbergF Bålsta IK
34.68
  
3Sarah Olsson
33.08
Turebergs FK
33.08
  
4Sofia Boman
Sofia Boman 02, Hässelby
28.77
Hässelby SK
28.77
  
5Wilja Wickert
27.50
Hässelby SK
27.50
  
Olsson38.41xx38.75x38.42
Westerberg34.4231.4734.6832.1631.5132.53
Olssonx33.08xx
Boman28.0727.99x27.3926.8128.77
Wickert24.6827.5026.1524.6125.17x
F19 100 m     
8 aug
Vind: +3.1

Final A

Final
8 aug
Vind: +3.1
1Leticia Buchli
12.63w
Täby IS
12.63w
  
2Sarah Karlsson
12.68w
Huddinge AIS
12.68w
  
3Ronja Chrifi
12.84w
Turebergs FK
12.84w
  
4Fredrika Pettersson
12.90w
Hammarby IF
12.90w
  
5Hannah StenbeckTäby IS
12.95w
  
F19 200 m     
9 aug
Vind: -1.8

Final A

Final
9 aug
Vind: -1.8
1Lisen Rignell
26.21
Bromma IF
26.21
  
2Tuva Lindqvist
26.33
Finspångs AIK
26.33
  
3Elisabeth HvalgrenIFK Lidingö
26.39
SB
  
4Edda Chin NygårdsIFK Lidingö
26.51
SB
  
5Clara Billing
26.81
Turebergs FK
26.81
  
Leticia BuchliTäby IS
DNF
  
Final B
9 aug Vind: -1.3
9 augVind: -1.3
1Ayla Hallberg HossainTurebergs FK
26.26
SB
  
2Thea Ädling Ring
26.62
IFK Mora
26.62
SB
  
3Tova GabrielssonTäby IS
27.05
  
4Elsa Kagevik
27.13
Turebergs FK
27.13
  
5Moa Nyström
27.16
Turebergs FK
27.16
PB
  
6Ida Chrifi
Ida Chrifi 06, Tureberg
27.31
Turebergs FK
27.31
PB
  
F19 100 m häck     
9 aug
Vind: -1.1

Final A

Final
9 aug
Vind: -1.1
1Clara Billing
15.13
Turebergs FK
15.13
PB
  
2Leticia BuchliTäby IS
16.16
PB
  
3Anna Back Nilsson
16.22
Leksands FIK
16.22
PB
  
F17 100 m     
8 aug
Vind: +2.3

Final A

Final
8 aug
Vind: +2.3
1Lisen Rignell
12.78w
Bromma IF
12.78w
  
2Stella Andersson
12.80w
Nyköpings BIS
12.80w
  
3Stella Sällström
12.87w
IFK Umeå
12.87w
  
4Edda Chin Nygårds
12.94w
IFK Lidingö
12.94w
  
5Thea Ädling Ring
12.96w
IFK Mora
12.96w
  
6Tova GabrielssonTäby IS
13.16w
  
7Moa Nyström
13.21w
Turebergs FK
13.21w
  
Final B
8 aug Vind: +1.5
8 augVind: +1.5
1Minna Silvell
12.88
Huddinge AIS
12.88
PB
  
2Lovisa Blomqvist
13.30
Marieby GIF
13.30
PB
  
3Clara SpangenbergUpsala IF
13.38
PB
  
4Anelia Danielsson
13.60
Tullinge FI
13.60
PB
  
5Karin Andersson BergerTurebergs FK
13.62
PB
  
6Lorena Guzman
14.18
Turebergs FK
14.18
PB
  
F17 400 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Vanna Ullén
1:00.44
Turebergs FK
1:00.44
  
2Lizette Carlsson
1:00.49
Vallentuna FK
1:00.49
PB
  
3Filippa Hägglund
1:01.24
Upsala IF
1:01.24
  
4Stella Sällström
1:02.23
IFK Umeå
1:02.23
PB
  
Minna Silvell
DNF
Huddinge AIS
DNF
  
F17 800 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Louise Eliasson
2:17.59
Bromma IF
2:17.59
PB
  
2Hannah Kinane
2:18.37
Hässelby SK
2:18.37
  
3Elvira Bredin
2:20.08
Turebergs FK
2:20.08
PB
  
4Maja Björnsson
2:21.97
Upsala IF
2:21.97
  
5Filippa Hägglund
2:22.85
Upsala IF
2:22.85
PB
  
6Linn Adolfsson
2:22.96
Hässelby SK
2:22.96
  
7Estelle Strand
2:23.17
IFK Lidingö
2:23.17
SB
  
8Elsa Hedin
2:24.83
Upsala IF
2:24.83
PB
  
Final B
9 aug
9 aug
1Elina Hellgren
2:19.32
Vallentuna FK
2:19.32
PB
  
2Julia Meijer
2:25.52
IFK Mora
2:25.52
SB
  
3Emma Hättestrand
2:29.21
Högbo GIF
2:29.21
  
4Maya Swedin
2:29.41
IFK Lidingö
2:29.41
  
5Tindra Dahlberg
2:31.51
Upsala IF
2:31.51
SB
  
6Liv Hanell
2:34.61
IFK Tumba
2:34.61
PB
  
7Izabella Lukic
2:35.45
Västerås FK
2:35.45
  
8Albertina Brandt
2:40.09
Hammarby IF
2:40.09
PB
  
9Agnes Olsson
2:47.18
Turebergs FK
2:47.18
PB
  
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
9 aug
Vind: -1.7

Final A

Final
9 aug
Vind: -1.7
1Thea Ädling Ring
15.64
IFK Mora
15.64
  
2Julia Håkansson
15.64
Spårvägens FK
15.64
  
3Maja Björk
16.03
Huddinge AIS
16.03
  
4Stella Sällström
16.53
IFK Umeå
16.53
  
5Lovisa Blomqvist
20.00
Marieby GIF
20.00
  
Final B
9 aug Vind: -0.6
9 augVind: -0.6
1Alma Flygt
14.56
Täby IS
14.56
PB
  
2Julia Nilsson
Julia Nilsson 03, Sundbyberg
15.62
Sundbybergs IK
15.62
PB
  
3Edda Chin NygårdsIFK Lidingö
15.81
PB
  
4Louise Tilly
16.22
Täby IS
16.22
  
F17 Höjd     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Elvira Jonsson
1.62
Västerås FK
1.62
SB
  
2Olivia Kålen
1.57
Marieby GIF
1.57
  
3Emma Karlsson Svedestam
1.52
Råby-Rekarne FIF
1.52
  
4Anja LalanderTäby IS
1.47
  
Moa Ringqvist
NH
Hanvikens SK
NH
  
Rebecka SjöbergTäby IS
NH
  
1.371.421.471.521.571.621.67
Jonsson--ooooxxx
Kålen--oooxxx
Karlsson Svedestam--oxxoxxx
Lalanderoooxxx
Ringqvist--xxx
Sjöbergxxx
F17 Längd     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Nicole Nyberg
5.39w
Hässelby SK
5.39w
+3.6
  
2Alma Flygt
5.34
Täby IS
5.34
+1.8 PB
  
3Tindra Frykholm
5.32w
Glanshammars IF
5.32w
+3.1
  
4Alva Nordvarg
5.31
Upsala IF
5.31
+2.0 PB
  
5Lisen Rignell
5.27
Bromma IF
5.27
+1.9
  
6Caroline Graveley
5.25
Hässelby SK
5.25
+0.9
  
7Olivia Kålen
5.21w
Marieby GIF
5.21w
+2.4
  
8Fanny Karlsson
5.20w
Hässelby SK
5.20w
+2.5
  
9Moa Gustafsson
Moa Gustafsson 04, Råby-Rekarne
5.10
Råby-Rekarne FIF
5.10
+0.9
  
10Tova GabrielssonTäby IS
5.07w
+2.6
  
11Minna Silvell
5.03w
Huddinge AIS
5.03w
+2.9
  
12Thea Ädling RingIFK Mora
4.94
+1.8 =SB
  
13Julia Nilsson
Julia Nilsson 03, Sundbyberg
4.93
Sundbybergs IK
4.93
+1.8 PB
  
14Jessica Holmberg
4.62w
Hässelby SK
4.62w
+2.5
  
15Anelia Danielsson
4.61w
Tullinge FI
4.61w
+3.4
  
16Anja LalanderTäby IS
4.56
+1.6 PB
  
17Rosa Sadig GaforAlunda SK
4.18w
+4.1
  
18Alva Lindblom
4.18w
Alunda SK
4.18w
+3.5
  
19Linnéa Frejd
Linnéa Frejd 04, Vallentuna
4.12w
Vallentuna FK
4.12w
+4.0
  
20Thilde BerglundGefle IF
3.51
+1.8
  
Maja Björk
NM
Huddinge AIS
NM
  
Nyberg5.26w
+2.3
5.39w
+3.6
5.08
+1.8
5.35w
+3.4
x
+2.7
5.16
+1.5
Flygt5.34
+1.8
5.10w
+4.0
5.05w
+3.6
4.97w
+2.5
4.99
+2.0

0.0
Frykholm4.87w
+4.1
5.07w
+3.4
5.20w
+4.1
5.24w
+2.4
5.20
+1.9
5.32w
+3.1
Nordvarg5.31
+2.0
x
+1.6

0.0
5.24w
+2.5
5.23
+2.0
5.15
+0.9
Rignell5.00w
+3.1
5.27
+1.9
4.75
+1.9
5.15w
+2.4
5.23w
+4.3
5.16
+1.5
Graveleyx
+2.1
x
+2.6
5.19
+1.6
5.25
+0.9
5.02
+0.8
x
+3.8
Kålen5.21w
+2.4
5.19w
+3.7
5.10w
+2.3
4.99w
+2.3
x
+3.6
x
+1.8
Karlsson5.14w
+2.7
5.08w
+2.6
5.13w
+2.3
x
+3.6
5.20w
+2.5
x
+4.8
Gustafsson5.05
+1.4
5.10
+0.9
x
+2.5
Gabrielsson4.80w
+3.1
5.07w
+2.6
4.60w
+2.2
Silvell4.79
+2.0
5.03w
+2.9
4.69w
+2.3
Ädling Ring4.94
+1.8
4.73w
+2.2
4.91
+0.8
Nilsson4.93
+1.8
4.31w
+2.9
4.83w
+3.2
Holmberg4.62w
+2.5
4.58w
+2.2
4.56w
+3.7
Danielsson4.61w
+3.4
4.35w
+2.3
x
+4.6
Lalander4.55w
+2.5
4.51
+1.3
4.56
+1.6
Sadig Gafor4.18w
+4.1
4.09w
+3.8
4.09w
+3.3
Lindblom4.18w
+3.5
x
+1.2
x
+1.5
Frejd3.87
+1.3
3.92
-0.1
4.12w
+4.0
Berglund3.51
+1.8
x
+2.5
x
+2.4
Björkx
+1.2
x
+2.0
x
+4.3
F17 Kula (3.0 kg)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Frida Krantz
12.19
Hammarby IF
12.19
  
2Levina Ringdahl
11.49
Marieby GIF
11.49
  
3Moa Ehrenbrand
10.64
Strands IF
10.64
  
4Simone Adolfsson
8.76
Huddinge AIS
8.76
  
Krantz11.50xx11.5612.1911.98
Ringdahl11.01x11.1410.4811.4910.99
Ehrenbrand10.4410.0810.61xx10.64
Adolfsson8.108.148.558.768.198.67
F17 Diskus     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Frida Krantz
35.27
Hammarby IF
35.27
PB
  
2Levina Ringdahl
33.01
Marieby GIF
33.01
  
3Sofia HammarwallIFK Tumba
28.39
  
4Jennie Gregestam
27.89
Huddinge AIS
27.89
PB
  
Krantz30.1129.3535.27xxx
Ringdahlx29.6332.7333.01xx
Hammarwall28.39xx22.7224.9626.58
Gregestam24.7125.5926.3526.4427.89x
F17 Slägga (3.0 kg)     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Vilma Damberg
52.77
Turebergs FK
52.77
  
2Ebba Lind
Ebba Lind 04, Hanviken
50.79
Hanvikens SK
50.79
  
3Rebecka Essman
Rebecka Essman 03, Råby-Rekarne
47.27
Råby-Rekarne FIF
47.27
PB
  
4Amanda Jönsson
Amanda Jönsson 04, Linköpings GIF
46.49
Linköpings GIF
46.49
  
5Sofia HammarwallIFK Tumba
44.47
PB
  
6Sofie Moroni
Sofie Moroni 04, Råby-Rekarne
44.03
Råby-Rekarne FIF
44.03
  
7Jennie Gregestam
41.59
Huddinge AIS
41.59
  
8Sara Rask
Sara Rask 04, Hedesunda
35.91
Hedesunda IF
35.91
  
9Levina Ringdahl
35.84
Marieby GIF
35.84
  
Emelie MalmborgHässelby SK
NM
  
Molly Skugge
NM
Turebergs FK
NM
  
Damberg50.35x47.97x52.77x
Lind50.79xx47.1348.29x
Essman46.9147.27xx45.48x
Jönsson42.8445.0546.49xxx
Hammarwall41.47xxx44.4737.92
Moroni44.0342.8741.90x43.0341.80
Gregestam38.6838.40x40.9439.1041.59
Rask35.9133.23xx35.5029.37
Ringdahl32.2635.6135.84
Malmborgxxx
Skuggexxx
F17 Spjut (500 g)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Ingrid Lundkvist
41.59
Brännans IF
41.59
  
2Frida Krantz
36.23
Hammarby IF
36.23
SB
  
3Lovisa Blomqvist
33.71
Marieby GIF
33.71
  
4Levina Ringdahl
33.28
Marieby GIF
33.28
PB
  
5Moa Ehrenbrand
30.58
Strands IF
30.58
  
6Caroline Graveley
29.78
Hässelby SK
29.78
  
Lundkvistx41.5940.45xxx
Krantz31.170.3035.1336.2334.0934.97
Blomqvist32.6932.0932.6133.3933.7133.08
Ringdahl30.4731.2732.4729.5733.280.30
Ehrenbrandx30.5830.19x27.6224.54
Graveleyx29.7826.84xx23.00
F15 80 m     
8 aug
Vind: +1.0

Final A

Final
8 aug
Vind: +1.0
1Ayla Hallberg HossainTurebergs FK
10.24
  
2Emma Carlsson
10.54
Turebergs FK
10.54
  
3Elsa Kagevik
10.63
Turebergs FK
10.63
  
4Meja Wolwan
10.64
Upsala IF
10.64
  
5Ophelia ViirmanBromma IF
10.71
PB
  
6Ida Chrifi
Ida Chrifi 06, Tureberg
10.80
Turebergs FK
10.80
  
7Joline JonssonGefle IF
10.89
  
8Clara Knutsson
10.94
Upsala IF
10.94
  
Final B
8 aug Vind: +1.5
8 augVind: +1.5
1Kajsa Myhr
11.03
Marieby GIF
11.03
  
2Frida WestfeldtUpsala IF
11.04
PB
  
3Sara Johansson
Sara Johansson 05, Åkersberga
11.12
Åkersberga SK
11.12
PB
  
4Elin Hjertzell
11.20
Huddinge AIS
11.20
PB
  
5Alva Back
Alva Back 06, Tureberg
11.30
Turebergs FK
11.30
  
6Lara Johnsson
11.46
Turebergs FK
11.46
PB
  
7Märta HedströmGefle IF
11.53
PB
  
Final C
8 aug Vind: +1.4
8 augVind: +1.4
1Kajsa Cabanas AnderssonTurebergs FK
10.97
PB
  
2Ella Fallope
11.13
Turebergs FK
11.13
PB
  
3Emilia Nielsen
11.36
Turebergs FK
11.36
PB
  
4Rebecka SjöbergTäby IS
11.41
PB
  
5Annie Grindange
11.42
Turebergs FK
11.42
PB
  
6Ella SilvergrenGefle IF
11.76
PB
  
7Annie Sjölund
11.83
Turebergs FK
11.83
PB
  
8Frida Ekstav
11.92
Tierps IF
11.92
PB
  
F15 80 m häck (76.2 cm, 8 m)     
9 aug
Vind: -1.4

Final A

Final
9 aug
Vind: -1.4
1Olivia Sipos
Olivia Sipos 05, Linköpings GIF
12.87
Linköpings GIF
12.87
  
2Linnéa Lindefalk
12.89
Hammarby IF
12.89
  
3Ida Chrifi
Ida Chrifi 06, Tureberg
13.10
Turebergs FK
13.10
  
4Kajsa Myhr
13.31
Marieby GIF
13.31
  
5Joline JonssonGefle IF
13.39
  
6Rut Grufman
13.39
Täby IS
13.39
  
7Clara Knutsson
13.40
Upsala IF
13.40
  
8Kajsa Cabanas AnderssonTurebergs FK
13.97
  
Final B
9 aug Vind: -2.1
9 augVind: -2.1
1Alva Back
Alva Back 06, Tureberg
13.14
Turebergs FK
13.14
PB
  
2Frida WestfeldtUpsala IF
13.64
PB
  
3Elsa Kagevik
13.72
Turebergs FK
13.72
PB
  
4Elin Hjertzell
13.81
Huddinge AIS
13.81
  
5Lara Johnsson
14.21
Turebergs FK
14.21
  
6Lisa AppelquistBromma IF
14.73
SB
  
7Annie Grindange
28.88
Turebergs FK
28.88
PB
  
F15 Längd     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Ayla Hallberg HossainTurebergs FK
5.65w
+2.1
  
2Ida Chrifi
Ida Chrifi 06, Tureberg
5.30w
Turebergs FK
5.30w
+2.4
  
3Alvah Lind
5.16w
Tyresö FK
5.16w
+3.2
  
4Ophelia ViirmanBromma IF
5.11
+1.9
  
5Meja Wolwan
5.04w
Upsala IF
5.04w
+4.5
  
6Alva Back
Alva Back 06, Tureberg
5.04w
Turebergs FK
5.04w
+2.3
  
7Frida WestfeldtUpsala IF
5.03
+0.2 PB
  
8Elsa Kagevik
4.97w
Turebergs FK
4.97w
+2.6
  
9Tindra DahlbergUpsala IF
4.80w
+3.6
  
10Annie Sjölund
4.78
Turebergs FK
4.78
+1.4 PB
  
11Kajsa Cabanas AnderssonTurebergs FK
4.72w
+2.7
  
12Lara Johnsson
4.72w
Turebergs FK
4.72w
+2.7
  
13Kajsa Myhr
4.69
Marieby GIF
4.69
+0.9 PB
  
14Stina Ekengren
4.68w
Upsala IF
4.68w
+3.4
  
15Elin Hjertzell
4.64w
Huddinge AIS
4.64w
+2.8
  
16Annie Grindange
4.64w
Turebergs FK
4.64w
+3.3
  
17Rebecka SjöbergTäby IS
4.55w
+3.6
  
18Emilia Nielsen
4.54
Turebergs FK
4.54
+2.0 PB
  
19Frida Ekstav
4.31w
Tierps IF
4.31w
+3.6
  
20Ella SilvergrenGefle IF
4.29w
+2.2
  
21Linnea SandströmTurebergs FK
3.15
+1.8
  
Hallberg Hossain5.38
+0.4
5.41
+1.1
5.14
+1.1
5.40
+1.3
5.65w
+2.1
x
+1.4
Chrifi5.30w
+2.4
4.89w
+3.3
5.12w
+2.5
3.56
+1.7
4.80w
+2.3
x
+3.0
Lind5.16w
+3.2
5.09
+1.4

0.0
3.47w
+2.3

0.0
5.11w
+4.0
Viirman5.11
+1.9
x
+1.6
x
+2.8
4.81w
+4.9
x
+2.3
x
+3.4
Wolwanx
+4.0
x
+2.3
5.03w
+3.0
5.00w
+2.4
5.04w
+4.5
x
+1.3
Back5.04w
+2.3
4.81
+0.9
4.80
+1.8
x
+0.3
4.74w
+2.6
3.43w
+3.0
Westfeldt4.70w
+2.9
5.03
+0.2
4.97w
+3.0
4.52w
+4.0
4.42w
+2.1
x
+3.2
Kagevik4.34
+1.6
4.74w
+2.6
4.97w
+2.6
4.92w
+3.2
4.97w
+4.2
x
+3.4
Dahlbergx
+2.9
4.76w
+2.8
4.80w
+3.6
Sjölund4.61w
+2.9
4.45
+1.6
4.78
+1.4
Cabanas Andersson4.37
+1.9
4.72w
+2.7
4.62w
+3.0
Johnsson4.38w
+3.8
4.72w
+2.7
4.52
+0.7
Myhrx
+1.8
4.69
+0.9
x
+1.3
Ekengren4.68w
+3.4
4.50
+1.4
4.48
+1.3
Hjertzell4.64w
+2.8
4.62
+0.6
4.60w
+2.5
Grindange4.53w
+2.5
x
+2.5
4.64w
+3.3
Sjöberg4.36
+1.3
x
+1.4
4.55w
+3.6
Nielsen4.54
+2.0
x
+2.8
4.29
+1.2
Ekstav3.84
+0.7
4.18
+1.9
4.31w
+3.6
Silvergren4.29w
+2.2
3.37
-0.4
3.91w
+3.3
Sandström3.13
+1.1
3.15
+1.8
2.97w
+2.4
F15 Kula (3.0 kg)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Norah Lind
12.13
Tyresö FK
12.13
  
2Anna Strunke
11.85
Turebergs FK
11.85
  
3Hanna AnderssonFalu IK
11.24
  
4Tindra DahlbergUpsala IF
10.76
SB
  
5Olivia Ellgren
10.49
Turebergs FK
10.49
  
6Linnea Blidborg StenbergHammarby IF
10.38
  
7Lisa Mårtensson
9.97
Huddinge AIS
9.97
  
8Kajsa Myhr
9.35
Marieby GIF
9.35
  
9Philippa KastbergTäby IS
8.87
  
10Lara Johnsson
8.62
Turebergs FK
8.62
  
11Rebecka SjöbergTäby IS
7.99
  
Lind12.11x12.1311.98xx
Strunke11.8511.4710.82x11.5011.34
Andersson11.2411.2311.15x10.78x
Dahlbergx10.12xx10.76x
Ellgren10.49x10.12x10.3010.40
Blidborg Stenberg9.789.97xxx10.38
Mårtensson9.979.209.929.839.569.39
Myhr9.35x9.278.81x8.85
Kastberg8.758.87x
Johnsson8.627.778.43
Sjöberg7.297.857.99
F15 Diskus (0.75 kg)     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Norah Lind
40.39
Tyresö FK
40.39
PB
  
2Alvah Lind
34.32
Tyresö FK
34.32
SB
  
3Tindra DahlbergUpsala IF
31.83
SB
  
4Julia Samuelsson
30.27
Hässelby SK
30.27
  
5Olivia Ellgren
27.16
Turebergs FK
27.16
  
6Irene Dahl
Irene Dahl 05, Huddinge
19.05
Huddinge AIS
19.05
  
Lind33.2538.0836.3639.3140.3939.69
Lind28.7333.0234.32x28.6030.14
Dahlbergx30.03x30.8431.8329.59
Samuelsson29.34x30.27xxx
Ellgrenxx27.16x26.22x
Dahl19.05xxxxx
F15 Slägga (3.0 kg)     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Norah Lind
53.42
Tyresö FK
53.42
  
2Emma Krantz
50.89
Bohus IF
50.89
  
3Alvah Lind
46.74
Tyresö FK
46.74
  
4Alva Nylander
41.69
Gefle IF
41.69
  
5Olivia Ellgren
40.93
Turebergs FK
40.93
  
6Lisa Nordin
39.50
Gefle IF
39.50
PB
  
7Tindra DahlbergUpsala IF
38.40
  
8Ella Green
Ella Green 05, Östersunds GIF
35.78
Östersunds GIF
35.78
  
9Johanna Schlyter
30.24
Huddinge AIS
30.24
  
Philippa KastbergTäby IS
NM
  
Lind52.5852.8553.4252.1651.52x
Krantzx43.5150.1250.89xx
Lindx43.4746.39x46.4246.74
Nylanderx40.8341.69xxx
Ellgrenxx40.8740.3440.93x
Nordinx36.8137.9936.3539.50x
Dahlbergxx34.02x38.40x
Greenxx35.78x33.46x
Schlyterxx30.24
Kastbergxxx
F15 Spjut (500 g)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Norah Lind
35.99
Tyresö FK
35.99
  
2Anna Strunke
30.08
Turebergs FK
30.08
  
3Kajsa Myhr
29.76
Marieby GIF
29.76
PB
  
4Lisa Mårtensson
26.18
Huddinge AIS
26.18
  
5Tindra DahlbergUpsala IF
20.86
  
6Philippa KastbergTäby IS
17.76
  
Hanna AnderssonFalu IK
NM
  
Linnea Blidborg StenbergHammarby IF
NM
  
Lindx34.8433.9735.9635.99x
Strunkexx29.8630.0826.25x
Myhrx27.49x29.76xx
Mårtenssonxx24.59x26.18x
Dahlbergxxx20.86xx
Kastbergxxx17.76xx
Anderssonxxxxxx
Blidborg Stenbergx
F14 Kula (3.0 kg)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Kajsa Cabanas AnderssonTurebergs FK
12.24
  
2Ida Chrifi
Ida Chrifi 06, Tureberg
10.78
Turebergs FK
10.78
  
3Matilda PeterssonTurebergs FK
9.74
  
4Elise Angsten
9.59
Upsala IF
9.59
  
5Linnéa WestlinGefle IF
9.42
  
6Elsa Kjellström
9.28
Hässelby SK
9.28
PB
  
7Joline JonssonGefle IF
8.98
  
8Elsa Kagevik
8.94
Turebergs FK
8.94
PB
  
9Annie Grindange
7.89
Turebergs FK
7.89
  
10Linnea SandströmTurebergs FK
6.54
PB
  
11Rebecka Paska
6.08
Turebergs FK
6.08
PB
  
12Amisha Aubun
6.07
Turebergs FK
6.07
PB
  
Cabanas Andersson11.98x11.5512.2411.53x
Chrifi9.949.8810.78x10.76x
Petersson8.948.979.749.569.02
Angsten9.239.59xxx9.25
Westlin9.368.919.199.429.119.27
Kjellström8.249.278.919.287.938.62
Jonsson8.988.927.947.947.967.78
Kagevik8.608.657.978.387.978.94
Grindange7.89x7.51
Sandström5.866.546.08
Paska6.084.955.76
Aubun5.825.666.07
F14 Diskus (0.75 kg)     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Tindra Törnestam
38.99
Spårvägens FK
38.99
PB
  
2Stina Ekengren
30.68
Upsala IF
30.68
  
3Alva Back
Alva Back 06, Tureberg
30.11
Turebergs FK
30.11
PB
  
4Elsa Kjellström
29.87
Hässelby SK
29.87
PB
  
5Linnéa WestlinGefle IF
26.05
  
6Ella Fallope
22.05
Turebergs FK
22.05
PB
  
7Linnea Sandström
20.62
Turebergs FK
20.62
PB
  
8Annie Sjölund
17.35
Turebergs FK
17.35
PB
  
9Amisha Aubun
15.44
Turebergs FK
15.44
PB
  
10Selma Persson
15.32
Turebergs FK
15.32
PB
  
Törnestamx33.0037.2638.99x34.31
Ekengren30.33xxx30.6830.64
Back28.8230.1130.08xxx
Kjellströmx23.7224.3520.4229.8724.59
Westlinx23.9121.3021.0625.6626.05
Fallope17.0818.8717.1118.7214.0222.05
Sandström20.6220.41xx17.7020.32
Sjölund16.6716.3917.3515.86x16.03
Aubun12.8613.2615.44
Persson13.7315.3213.31
F14 Slägga (3.0 kg)     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Tindra Törnestam
45.39
Spårvägens FK
45.39
PB
  
2Stina Ekengren
43.38
Upsala IF
43.38
PB
  
3Altea Mellberg
40.88
Västerås FK
40.88
PB
  
4Desiree Essman
Desiree Essman 06, Råby-Rekarne
40.09
Råby-Rekarne FIF
40.09
  
5Rut Grufman
33.26
Täby IS
33.26
PB
  
6Linnéa WestlinGefle IF
30.47
  
7Elsa Kjellström
29.25
Hässelby SK
29.25
  
8Alva Back
Alva Back 06, Tureberg
25.88
Turebergs FK
25.88
PB
  
9Matilda Petersson
25.80
Turebergs FK
25.80
PB
  
10Elsa Kagevik
20.05
Turebergs FK
20.05
PB
  
Hanna Gabrielli GustafssonRåby-Rekarne FIF
NM
  
Törnestam44.15xx43.3344.0645.39
Ekengrenx43.38x37.30x36.93
Mellbergx37.4038.70x40.8839.52
Essmanxx34.8140.09x39.03
Grufmanx31.3731.03x33.26x
Westlin23.4228.8430.47x28.9527.84
Kjellström28.0826.6328.2326.4729.2528.95
Back25.88x24.66xxx
Petersson25.80xx
Kagevik19.0720.0519.61
Gabrielli Gustafssonxxx
F14 Spjut (500 g)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Alva Back
Alva Back 06, Tureberg
34.14
Turebergs FK
34.14
  
2Kajsa Cabanas AnderssonTurebergs FK
31.69
PB
  
3Ida Chrifi
Ida Chrifi 06, Tureberg
29.25
Turebergs FK
29.25
  
4Märta HedströmGefle IF
26.39
  
5Elsa Kagevik
26.05
Turebergs FK
26.05
PB
  
6Ella Fallope
22.03
Turebergs FK
22.03
  
7Matilda Petersson
21.90
Turebergs FK
21.90
  
8Linnéa WestlinGefle IF
20.76
  
9Annie Grindange
18.36
Turebergs FK
18.36
  
10Amisha Aubun
12.97
Turebergs FK
12.97
PB
  
11Linnea Sandström
11.75
Turebergs FK
11.75
  
Back29.8533.5629.7532.1134.1434.12
Cabanas Andersson28.3929.8530.89x31.0131.69
Chrifi27.02xxx29.2527.65
Hedström26.3024.5024.5723.8926.3925.26
Kagevik26.0525.28x23.7020.9317.61
Fallope20.0322.0321.58xx19.00
Petersson20.6418.1218.9118.9819.9821.90
Westlinx19.9320.7617.1920.0218.27
Grindangex18.36x
Aubun11.7612.97x
Sandström11.2611.7511.58