18.9
21.9
17.9
2.10
3.10
3.10
2.10
2.10
2.10
2.10
2.10
2.10
29.9
26.9
25.9
18.9
13.8
2.10
2.10
24.9
1.10
28.9
1.10
2.10
25.9
18.9
8.9
2.10
2.10
2.10
1.10
1.10
1.10
1.10
24.9
18.9
5.9
30.7
29.9
3.9
3.9
6.9
27.9
28.9
11.9
12.9
22.9
26.9
20.9
13.9
24.9
26.9
25.9
6.9
24.9
21.9
18.9
24.9
24.9
22.9
25.9
24.9
28.9
28.9
22.9
24.9
10.9
7.9
25.9
24.9
24.9
21.9
17.9
26.9
25.9
25.9
25.9
17.9
10.9
25.9
25.9
25.9
25.9
25.9
25.9
25.9
25.9
24.9
25.9
25.9
22.9
24.9
24.9
24.9
23.9
21.9
18.9
17.9
17.9
17.9
Arena: Ekängens Friidrottsarena   Arrangör: Råby-Rekarne FIF
Tävlande: 76 (39+37)   Starter: 99 (57+42)

Män
M 200 m     

Vind: +1.2

Final A

Final

Vind: +1.2
1Marcus Berggren
22.50
Spårvägens FK
22.50
SB
  
2Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
22.62
SB
  
3Philip Tennhed
Philip Tennhed 04, Råby-Rekarne
23.54
Råby-Rekarne FIF
23.54
  
4Jesper RilegårdTäby IS
24.09
  
Heat 1
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1Zion Eriksson
21.56
Täby IS
21.56
PB
  
2Viktor Wall
21.88
Hammarby IF
21.88
PB
  
3Ludvig Molinder
Ludvig Molinder 03, KFUM Örebro
23.54
KFUM Örebro
23.54
PB
  
4Jesper RilegårdTäby IS
23.99
PB
  
Heat 2
Vind: +2.3
Vind: +2.3
1Paul Förnestig
22.30w
Hammarby IF
22.30w
  
2Marcus Berggren
22.43w
Spårvägens FK
22.43w
  
3Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
22.62w
  
4Philip Tennhed
Philip Tennhed 04, Råby-Rekarne
23.46w
Råby-Rekarne FIF
23.46w
  
5Pierre Nordkvist
Pierre Nordkvist 83, Linköpings GIF
24.25w
Linköpings GIF
24.25w
  
M 300 m     


Final A

Final

1Andreas Movin
34.90
IFK Lidingö
34.90
PB
  
2Jesper RilegårdTäby IS
37.72
PB
  
3David Hedlund CarlsonBromma IF
38.46
PB
  
4Viktor Rahm
Viktor Rahm 05, Västerås FK
38.48
Västerås FK
38.48
PB
  
5Babu Badjie
40.20
Bromma IF
40.20
  
6Folke Eriksson
Folke Eriksson 06, KFUM Örebro
42.75
KFUM Örebro
42.75
PB
  
M 400 m     


Final A

Final

1Ívar Kristinn JasonarsonSpårvägens FK
48.98
SB
  
2Johan Claeson
Johan Claeson 01, Linköpings GIF
49.22
Linköpings GIF
49.22
SB
  
3Robin Isaksson
49.63
IFK Lidingö
49.63
PB
  
4Andreas Movin
49.69
IFK Lidingö
49.69
SB
  
5Markus Ögren
50.63
IF Göta Karlstad
50.63
SB
  
6Kristian Efremov
50.83
Spårvägens FK
50.83
  
7Viktor Bergkvist
Viktor Bergkvist 00, Linköpings GIF
51.36
Linköpings GIF
51.36
  
8Edvin Habermann
52.42
Spårvägens FK
52.42
PB
  
Final B
1Josef Malsher
54.29
Alunda SK
54.29
PB
  
2Kenan Kuru
Kenan Kuru 04, Tullinge FI
55.84
Tullinge FI
55.84
  
3Pierre Nordkvist
Pierre Nordkvist 83, Linköpings GIF
56.72
Linköpings GIF
56.72
PB
  
4Andreas Daun
Andreas Daun 80, Katrineholm
59.12
Katrineholms SK
59.12
SB
  
M Tresteg     


Final A

Final

1Albin Boestad
14.64
IFK Lidingö
14.64
+1.8 PB
  
2David Århammar
14.35
IFK Lidingö
14.35
+2.0 PB
  
3Andreas Daun
Andreas Daun 80, Katrineholm
12.32
Katrineholms SK
12.32
+1.7 SB
  
Boestadx
+2.0
x
+1.7
14.33
+0.7
x
+1.1
14.46
+1.4
14.64
+1.8
Århammar13.88
+1.5
14.06
+1.9
13.95
+0.6
14.19
+0.6
14.35
+2.0
14.27
+1.6
Daun11.35
+1.9
12.32
+1.7
12.22
+0.1
x
+1.5
P17 Tresteg     


Final A

Final

1Niklas Wall
13.75
Hammarby IF
13.75
+1.3 PB
  
2Douglas Goldén
12.76
Katrineholms SK
12.76
+1.9 PB
  
3Joel Borrman
12.46
Huddinge AIS
12.46
+1.4 PB
  
4Josef Malsher
12.44
Alunda SK
12.44
+1.8 PB
  
5Ludvig Molinder
Ludvig Molinder 03, KFUM Örebro
11.72
KFUM Örebro
11.72
+1.6 PB
  
Wall13.75
+1.3
12.55w
+2.1
12.53
+1.8
12.56w
+2.7
Goldén12.76
+1.9
x
+1.3
Borrmanx
+2.0
x
+1.3
12.46
+1.4
x
+2.0
12.08
+0.7
x
+1.2
Malsher12.44
+1.8
x
+2.0
12.18
+0.9
x
+1.3
12.23
+1.0
x
+1.9
Molinder11.36
+1.3
11.72
+1.6
11.29
+1.0
11.47
+1.6
P15 200 m     

Vind: +1.9

Final A

Final

Vind: +1.9
1William Brändeborn
25.06
Råby-Rekarne FIF
25.06
PB
  
2Tuva Lindqvist
25.89
Finspångs AIK
25.89
PB
  
K 1
3Sarah Karlsson
26.50
Huddinge AIS
26.50
SB
  
K 2
P15 Tresteg     


Final A

Final

1Babu Badjie
11.78
Bromma IF
11.78
+1.5
  
2William Brändeborn
11.24w
Råby-Rekarne FIF
11.24w
+2.6
  
3William Klacksell
William Klacksell 05, Råby-Rekarne
10.75
Råby-Rekarne FIF
10.75
+2.0
  
4Victor Johnson
10.70
Bromma IF
10.70
+0.9 PB
  
Badjie11.45
+1.7
10.64w
+2.1
11.24
+2.0
11.43
+0.4
11.78
+1.5
11.41w
+2.1
Brändeborn10.62
+1.2
11.05
+1.4
10.36
+1.4
x
+1.2
10.70
+1.6
11.24w
+2.6
Klacksellx
+0.9
10.75
+2.0
x
+0.6
9.58
+1.1
x
+1.2
10.60
+1.3
Johnson10.62
+1.1
10.48
+1.1
10.06
+1.4
10.66
+0.9
10.70
+0.9
10.42
+1.0
P15 Spjut (600 g)     


Final A

Final

1Viktor Lögdahl
Viktor Lögdahl 05, Råby-Rekarne
51.26
Råby-Rekarne FIF
51.26
  
Lögdahl49.5846.7249.5151.2649.5250.24
P13 200 m     

Vind: +2.0

Final A

Final

Vind: +2.0
1Jacob Rune
26.16
Täby IS
26.16
PB
  
2Oskar Tennhed
Oskar Tennhed 07, Råby-Rekarne
26.44
Råby-Rekarne FIF
26.44
PB
  
3Elias Ekman
Elias Ekman 07, Upsala IF
26.59
Upsala IF
26.59
PB
  
4William Daun
William Daun 09, Katrineholm
29.67
Katrineholms SK
29.67
PB
  
5Wilmer Åkerlund
Wilmer Åkerlund 09, Västerås FK
29.82
Västerås FK
29.82
PB
  
6Sebastian Simon
30.70
Hammarby IF
30.70
PB
  
P13 Tresteg (zon)     


Final A

Final

1William Daun
William Daun 09, Katrineholm
9.55w
Katrineholms SK
9.55w
+2.8
  
2Wilmer Åkerlund
Wilmer Åkerlund 09, Västerås FK
9.36w
Västerås FK
9.36w
+2.4
  
3Sebastian Simon
9.18w
Hammarby IF
9.18w
+2.4
  
Daun9.45w
+3.0
x
+1.6
9.55w
+2.8
9.26
+1.8
9.26
+2.0
9.42w
+2.7
Åkerlund8.83w
+2.5
9.36w
+2.4
9.15w
+2.3
8.92w
+2.4
8.60w
+2.3
8.54
+1.7
Simon8.97w
+2.6
9.06w
+2.3
9.01w
+2.7
8.79w
+4.1
9.03
+2.0
9.18w
+2.4
P13 Spjut (400 g)     


Final A

Final

1Oskar Tennhed
Oskar Tennhed 07, Råby-Rekarne
36.04
Råby-Rekarne FIF
36.04
PB
  
2Sebastian Simon
23.34
Hammarby IF
23.34
PB
  
3Wilmer Åkerlund
Wilmer Åkerlund 09, Västerås FK
15.68
Västerås FK
15.68
PB
  
Tennhed35.1434.0134.5234.3435.2836.04
Simon23.3416.1622.05x16.5019.33
Åkerlund14.2014.9913.9615.68x13.55
Kvinnor
K 400 m     


Final A

Final

1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
54.33
Spårvägens FK
54.33
  
2Nike Isaksson
55.80
IFK Lidingö
55.80
PB
  
3Ebba Svantesson
55.83
Upsala IF
55.83
SB
  
4Maia Eppelin
Maia Eppelin 96, Spårvägen
58.15
Spårvägens FK
58.15
  
5Carolina SöderbomÄrla IF
58.80
SB
  
6Greta GrazianiTäby IS
59.73
SB
  
Celina Reichardt
DQ
Spårvägens FK
DQ
  
Final B
1Louise EliassonBromma IF
59.80
PB
  
2Elina Hellgren
1:02.15
Vallentuna FK
1:02.15
PB
  
3Ella Fallope
1:02.52
Turebergs FK
1:02.52
PB
  
K Tresteg     


Final A

Final

1Malin Otterling MarmbrandtVästerås FK
12.61
+1.0
  
2Lisa Weyhenmeyer
11.66w
Upsala IF
11.66w
+2.5
  
3Emelie Eklund
11.40
Täby IS
11.40
+1.4 PB
  
4Klara Pedersen
10.80
Upsala IF
10.80
+1.2
  
Tilde SöderlundAlunda SK
NM
  
Otterling Marmbrandtx
+2.1
12.55w
+2.2
12.38
+1.7
12.34
+1.2
12.61
+1.0
x
+1.7
Weyhenmeyer11.66w
+2.5
x
+1.4
x
+1.7
11.55
+1.0
x
+1.4
Eklund11.30
+1.1
11.40
+1.4
11.39w
+3.2
10.95
+1.0
10.85
+1.1
Pedersenx
+3.0
x
+1.8
10.80
+1.2
10.70
+0.3
x
+1.0
x
+0.1
Söderlundx
+1.6
x
+1.6
x
+2.6
x
+0.3
x
+1.3
x
+0.6
K Spjut     


Final A

Final

1Elisabeth Lithell
45.82
KFUM Örebro
45.82
  
Lithell44.5645.8242.8542.3144.5244.68
F17 200 m     

Vind: +2.1

Final A

Final

Vind: +2.1
1Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
24.54w
Vallentuna FK
24.54w
  
2Annie Norström
26.41w
Alunda SK
26.41w
  
3Lizette Carlsson
26.97w
Vallentuna FK
26.97w
  
4Stella Andersson
Stella Andersson 04, Nyköpings BIS
27.14w
Nyköpings BIS
27.14w
  
5Anelia Danielsson
28.59w
Tullinge FI
28.59w
  
6Alicia Nordmark-Niska
30.47w
Tullinge FI
30.47w
  
F17 Tresteg     


Final A

Final

1Tilde SöderlundAlunda SK
11.15
+1.0
  
2Agnes Jansson
10.96 nwi
Hammarby IF
10.96 nwi
  
3Tindra Frykholm
10.89 nwi
Glanshammars IF
10.89 nwi
  
Söderlundx
+1.0
x
+1.4
10.56w
+2.4
x
+2.0
11.15
+1.0
x
+3.4
Janssonx
+1.0
x
+2.1
10.96
+1.5
x
+0.8
x
+1.4
x
+1.4
Frykholm10.69
+1.6
10.87w
+3.6
10.45
+1.9
10.65
+1.1
10.73w
+2.1
10.89w
+2.4
F15 300 m     


Final A

Final

1Linnéa Frobe
40.82
Täby IS
40.82
PB
  
2Ophelia ViirmanBromma IF
43.18
PB
  
3Clara Knutsson
44.14
Upsala IF
44.14
PB
  
4Stina Östholm
Stina Östholm 09, Eskilstuna FI
53.54
Eskilstuna FI
53.54
  
F15 Spjut (500 g)     


Final A

Final

1Desiree Essman
Desiree Essman 06, Råby-Rekarne
21.72
Råby-Rekarne FIF
21.72
  
Essmanx21.7221.4321.0918.5319.32
F13 200 m     

Vind: +2.1

Final A

Final

Vind: +2.1
1Wilda Runeborg
Wilda Runeborg 07, Råby-Rekarne
27.53w
Råby-Rekarne FIF
27.53w
  
2Amanda Cederberg
29.39w
Åkersberga SK
29.39w
  
3Nora Forsberg
Nora Forsberg 09, Västerås FK
30.50w
Västerås FK
30.50w
  
4Stina Östholm
Stina Östholm 09, Eskilstuna FI
31.39w
Eskilstuna FI
31.39w
  
5Miranda Nordmark-Niska
31.84w
Tullinge FI
31.84w
  
6Midea Allard
Midea Allard 08, Västerås FK
32.95w
Västerås FK
32.95w
  
7Embla Allard
Embla Allard 12, Västerås FK
36.05w
12Västerås FK
36.05w
  
F13 Spjut (400 g)     


Final A

Final

1Midea Allard
Midea Allard 08, Västerås FK
32.59
Västerås FK
32.59
PB
  
2Wilda Runeborg
Wilda Runeborg 07, Råby-Rekarne
30.68
Råby-Rekarne FIF
30.68
  
3Nora Forsberg
Nora Forsberg 09, Västerås FK
20.16
Västerås FK
20.16
PB
  
Allard24.4729.1129.7930.4132.5931.61
Runeborgx27.9526.40x29.5430.68
Forsberg19.9417.4718.6418.4119.0320.16

© 2022 Friidrottsstatistik