24.6
23.6
20.6
23.6
23.6
23.6
21.6
19.6
12.6
20.6
15‐16.6
22.6
22.6
21.6
21.6
19.6
19.6
19.6
19.6
22.6
22.6
22.6
22.6
22.6
23.6
12.6
12.6
17.6
19.6
22.6
22.6
19.6
19.6
16.6
3.6
22.6
16.6
19‐20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19.6
12.6
17.6
17.6
16.6
15.6
8.6
6.6
19.6
3.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
8.6
17.6
16.6
18.6
11.6
20.6
20.6
20.6
20.6
15.6
10.6
19‐20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19‐20.6
19.6
20.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
Arena: Arosvallen   Arrangör: Västerås FK
Tävlande: 70 (52+18)   Starter: 72 (54+18)
Män
M 800 m     


Final A

Final

1Anton Persson
1:52.07
Hässelby SK
1:52.07
  
2Johan Eriksson
1:52.79
Turebergs FK
1:52.79
  
3Björn Seifert
1:52.99
Upsala IF
1:52.99
  
4Anton Axelsson
1:53.14
Hässelby SK
1:53.14
SB
  
5Gustav Bivstedt
1:53.71
Hässelby SK
1:53.71
  
Gustav Gahne
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Final B
1Aleksej Pirgholizadeh
1:56.17
Eskilstuna FI
1:56.17
SB
  
2Faustin Mugabo
1:56.39
Väsby IK
1:56.39
PB
  
3Abdul Majiid Musse
Abdul Majiid Musse 00, Linköpings LK
1:56.49
Linköpings LK
1:56.49
PB
  
4Max Bechtel
Max Bechtel 01, Hässelby
1:58.55
Hässelby SK
1:58.55
  
5Gustav Harning
1:58.87
Upsala IF
1:58.87
SB
  
Final C
1Yassin Abdi
Yassin Abdi 99, Hässelby
2:00.13
Hässelby SK
2:00.13
PB
  
2Rasmus AhlgrenAIK
2:00.45
PB
  
3Axel Hagerud
2:03.48
Bromma IF
2:03.48
  
4Lukas Holm
2:04.58
Gefle IF
2:04.58
  
5Simon Öberg
Simon Öberg 03, Västerås
2:07.80
Västerås FK
2:07.80
SB
  
6Sebastian Svedhammer
2:13.00
Spårvägens FK
2:13.00
  
Final D
1Yusuf Abdirahim Omar
2:14.74
Turebergs FK
2:14.74
PB
  
2Fredrik Sundvall
2:20.78
Gefle IF
2:20.78
PB
  
3Filippa Ramberg
2:21.89
Hammarby IF
2:21.89
  
K 1
4Alice Berg
Alice Berg 02, Tureberg
2:27.41
Turebergs FK
2:27.41
  
K 2
5Emma Hättestrand
2:32.78
Högbo GIF
2:32.78
  
K 3
6Izabella Lukic
2:33.30
Västerås FK
2:33.30
  
K 4
M 5000 m     


Final A

Final

1Adhanom Abraha
14:16.44
Eskilstuna FI
14:16.44
SB
  
2Emil Svensk
Emil Svensk 93, Tjalve IF
14:19.24
Tjalve IF Norrköping
14:19.24
PB
  
3Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås
14:47.79
Västerås FK
14:47.79
SB
  
4Yassin Abdi
Yassin Abdi 99, Hässelby
14:47.96
Hässelby SK
14:47.96
PB
  
5Axel Granqvist
14:50.73
OK Ravinen
14:50.73
PB
  
6Jack Karlsson
Jack Karlsson 99, KFUM Örebro
14:51.86
KFUM Örebro
14:51.86
PB
  
7Adam Hammarberg
14:53.05
Eskilstuna FI
14:53.05
PB
  
8Mattias Östberg
Mattias Östberg 03, Borlänge LK
14:58.80
Borlänge LK
14:58.80
PB
  
9Viktor Zackrisson
15:07.47
Enhörna IF
15:07.47
PB
  
10Kristoffer Tengroth
15:17.10
Hässelby SK
15:17.10
PB
  
11Jimmy Öhman
15:29.91
Gefle IF
15:29.91
PB
  
12Anders Österlund
Anders Österlund 73, Västerås SOK
15:30.89
Västerås SOK
15:30.89
PB
  
13Maximilian Ueda
15:34.44
Spårvägens FK
15:34.44
  
14Markus Andersson
15:41.51
Västerås FK
15:41.51
PB
  
15Dennis Olsson
Dennis Olsson 97, Spårvägen
15:41.75
Spårvägens FK
15:41.75
SB
  
16Carolina Wikström
15:42.19
LK Roslagen
15:42.19
  
K 1
17Samuel Eriksson Lidbrink
15:56.29
Spårvägens FK
15:56.29
SB
  
18Elias Rapp
Elias Rapp 99, Västerås
16:03.06
Västerås FK
16:03.06
  
19Johannes Fahlström
16:09.86
FK Studenterna
16:09.86
SB
  
20Andreas Åkesson
Andreas Åkesson 87, Saltsjöbaden
16:34.79
Saltsjöbadens IF
16:34.79
SB
  
Hassan Abdiqadir
DNF
Västerås FK
DNF
  
Einar JohanssonÄrla IF
DNF
  
Final B
1Love Berzell
15:54.85
OK Ravinen
15:54.85
PB
  
2Linus Jansson
16:11.81
Hässelby SK
16:11.81
PB
  
3Lukas Segersten
16:36.27
Enköpings AI
16:36.27
  
4Axel Hagerud
16:38.72
Bromma IF
16:38.72
PB
  
5Mirza Nalic
Mirza Nalic 80, Löpardojorna
16:44.02
Löpardojorna FIF
16:44.02
SB
  
6Liduina van Sitteren
16:51.10
Örebro AIK
16:51.10
  
K 1
7Elsa Wallenius
16:56.42
Västerås FK
16:56.42
  
K 2
8Oskar Hansson
Oskar Hansson 97, KFUM Örebro
16:57.55
KFUM Örebro
16:57.55
PB
  
9Andreas Pettersson
17:10.92
Eskilstuna FI
17:10.92
  
10Kader Abdi
Kader Abdi 98, Västerås
17:15.82
Västerås FK
17:15.82
PB
  
11Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl 95, Sävedalen
17:20.91
Sävedalens AIK
17:20.91
  
K 3
12Helena Bjälkemo
Helena Bjälkemo 81, Terrible Tuesday
17:24.22
Terrible Tuesdays TC
17:24.22
  
K 4
13Elias Vitell
Elias Vitell 01, Fredrikshof
17:26.16
Fredrikshofs FIF
17:26.16
PB
  
14Felix Davidsson-BerndtssonHammarby IF
17:32.73
PB
  
15Karl Forslin
Karl Forslin 85, Västerås LK
17:35.00
Västerås LK
17:35.00
PB
  
16Moa Rothman
Moa Rothman 96, Västerås
17:38.23
Västerås FK
17:38.23
  
K 5
17Elin Marcusson
Elin Marcusson 99, Trångsviken
17:38.99
Trångsvikens IF
17:38.99
  
K 6
18Pernilla Elmgren
17:46.04
Ärla IF
17:46.04
  
K 7
19Adam Forngren
17:48.77
Ärla IF
17:48.77
PB
  
20Tamás Szüts
Tamás Szüts 02, Västerås
18:08.00
Västerås FK
18:08.00
PB
  
21Joakim Rosendal
18:10.26
Ärla IF
18:10.26
PB
  
22Emilia Brangefält
18:17.13
Västerås FK
18:17.13
  
K 8
23Ida Tryggveson
18:27.37
Upsala IF
18:27.37
  
K 9
24Julia Forslin
Julia Forslin 82, Västerås LK
18:36.06
Västerås LK
18:36.06
  
K 10
25Astrid Wallenius
19:18.07
Västerås FK
19:18.07
  
K 11
26Josefine Jonsson
19:35.96
Eskilstuna FI
19:35.96
  
K 12
27Josefine Jerner
20:34.50
IFK Lidingö
20:34.50
  
K 13