0

25.2
25.2
24‐25.2
24.2
24‐25.2
21.2
22.2
22.2
21.2
16.2
19.2
19.2
18.2
18.2
13.2
18.2
18.2
18.2
18.2
18.2
17‐18.2
16‐18.2
17.2
17.2
17.2
17.2
10.2
14.2
14.2
14.2
12.2
13.2
12.2
10.2
7.2
12.2
11.2
10‐11.2
10‐11.2
10‐11.2
9‐11.2
11.2
10‐11.2
10.2
8.2
10.2
8.2
4.1
7.2
6.2
6.2
6.2
6.2
6.2
6.2
27.1
1.2
5.2
5.2
1.2
5.2
3.2
2‐4.2
4.2
4.2
3.2
4.2
3.2
3.2
3.2
3‐4.2
3.2
2‐4.2
29.1
18.12
22.1
18.12
31.1
31.1
30.1
29.1
26‐28.1
27.1
28.1
27.1
27‐28.1
27‐28.1
27‐28.1
27‐28.1
26‐28.1
27.1
25.1
24.1
24.1
24.1
23.1
15.1
22.1
23.1
23.1
Arena: Ekängens Friidrottsarena   Arrangör: Råby-Rekarne FIF
Tävlande: 77 (37+40)   Starter: 102 (49+53)

Män
M 200 m     

Vind: +0.9

Final A

Final

Vind: +0.9
1Desmond RogoAIK
21.67
  
2Ívar Kristinn JasonarsonSpårvägens FK
21.95
SB
  
3Johan Claeson
Johan Claeson 01, Linköpings GIF
22.46
Linköpings GIF
22.46
SB
  
4Robin Isaksson
22.88
IFK Lidingö
22.88
  
5Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FIF
22.89
SB
  
6Olle Billgren
23.11
Hellas FK
23.11
  
Marcus Berggren
DQ
Spårvägens FK
DQ
  
Heat 1
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1Desmond RogoAIK
21.67
  
2Ívar Kristinn JasonarsonSpårvägens FK
21.97
SB
  
3Marcus Berggren
22.67
Spårvägens FK
22.67
SB
  
4Robin Isaksson
22.78
IFK Lidingö
22.78
PB
  
5Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FIF
22.90
SB
  
6Edvin Habermann
23.50
Spårvägens FK
23.50
PB
  
7Jonathan Kjellén
Jonathan Kjellén 00, Västerås FK
25.05
Västerås FK
25.05
SB
  
8Marcus Lehto
26.19
Boden FI
26.19
PB
  
Heat 2
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1Johan Claeson
Johan Claeson 01, Linköpings GIF
22.54
Linköpings GIF
22.54
SB
  
2Olle Billgren
22.69
Hellas FK
22.69
PB
  
3Lion MartinezAIK
23.11
SB
  
4Tim Singmandeewised
23.92
Västerås FK
23.92
SB
  
5Pierre Nordkvist
Pierre Nordkvist 83, Linköpings GIF
24.40
Linköpings GIF
24.40
PB
  
6William Larsson SvenssonGefle IF
24.51
  
7Victor Bengtsson
24.58
IFK Umeå
24.58
  
8Olle Ek
Olle Ek 02, Råby-Rekarne
25.45
Råby-Rekarne FIF
25.45
SB
  
M 300 m     


Final A

Final

1August Kallin
August Kallin 02, Västerås FK
37.98
Västerås FK
37.98
PB
  
2Pierre Nordkvist
Pierre Nordkvist 83, Linköpings GIF
39.92
Linköpings GIF
39.92
PB
  
Jakob Dalenbring
Jakob Dalenbring 99, Västerås FK
DQ
Västerås FK
DQ
  
M Tresteg     


Final A

Final

1Erik Ehrlin
15.41
Hammarby IF
15.41
+0.2 SB
  
2David Århammar
13.81
IFK Lidingö
13.81
+0.8 SB
  
3Mattias Sunneborn
13.24
Spårvägens FK
13.24
+0.8 SB
  
4Philip Wilhelmsson
11.00
KFUM Örebro
11.00
0.0 SB
  
Ehrlinx
0.0
15.37
0.0
x
0.0
15.03
-0.1
x
+1.1
15.41
+0.2
Århammar13.81
+0.8
Sunneborn12.52
+0.5
12.72
-0.1
12.89
0.0
13.24
+0.8
13.19
+0.1
Wilhelmsson10.91
0.0
11.00
0.0
x
+1.1
10.68
-0.1
11.00
+0.6
10.73
+0.6
P17 200 m     

Vind: -0.3

Final A

Final

Vind: -0.3
1Lucas Lindberg
23.94
Hässelby SK
23.94
  
2Lucas Ulegård
Lucas Ulegård 03, Västerås FK
24.03
Västerås FK
24.03
PB
  
3Joakim Hellbratt
24.08
Huddinge AIS
24.08
  
4Joel Borrman
24.85
Huddinge AIS
24.85
  
5Kenan Kuru
Kenan Kuru 04, Tullinge FI
24.97
Tullinge FI
24.97
PB
  
6William Brändeborn
25.16
Råby-Rekarne FIF
25.16
PB
  
7Mikola Ahlgren
Mikola Ahlgren 05, Västerås FK
26.24
Västerås FK
26.24
PB
  
P17 Tresteg     


Final A

Final

1Joel Borrman
11.93
Huddinge AIS
11.93
–1.3 PB
  
Borrman11.55
-3.3
11.26
-2.0
11.78
-1.8
11.69
-1.2
11.84
-0.7
11.93
-1.3
P15 300 m     


Final A

Final

1Elias Sadek
38.99
Gefle IF
38.99
PB
  
2Ludvig HjertbergGefle IF
42.07
PB
  
P15 Tresteg     


Final A

Final

1Mikola Ahlgren
Mikola Ahlgren 05, Västerås FK
12.12
Västerås FK
12.12
–1.1 PB
  
2William Brändeborn
11.62
Råby-Rekarne FIF
11.62
–1.4 PB
  
3William Klacksell
William Klacksell 05, Råby-Rekarne
10.55
Råby-Rekarne FIF
10.55
–2.2
  
Ahlgren12.11
-1.6
11.83
-1.0
12.12
-1.1
x
-1.4
11.41
-0.8
11.98
-1.0
Brändeborn11.21
-1.9
11.44
-1.0
11.45
-1.5
11.62
-1.4
x
-1.0
11.37
-1.1
Klacksell10.55
-2.2
x
-1.7
x
-1.5
x
-2.5
x
-1.8
x
-0.9
P15 Spjut (400 g)     


Final A

Final

1Viktor Lögdahl
Viktor Lögdahl 05, Råby-Rekarne
49.49
Råby-Rekarne FIF
49.49
PB
  
2Isaac Lind Olsson
39.43
Bollnäs FIK
39.43
PB
  
3Mikola Ahlgren
Mikola Ahlgren 05, Västerås FK
29.73
Västerås FK
29.73
PB
  
4Elias Press
Elias Press 06, Råby-Rekarne
19.05
Råby-Rekarne FIF
19.05
  
Lögdahl49.4948.9547.18xx46.08
Lind Olsson37.65x32.58x39.43x
Ahlgren29.7328.5029.2527.83
Pressxxxxx19.05
P13 200 m     

Vind: +0.6

Final A

Final

Vind: +0.6
4Emil Winnerstam
Emil Winnerstam 10, Råby-Rekarne
32.55
Råby-Rekarne FIF
32.55
PB
  
5Isak Winnerstam
Isak Winnerstam 08, Råby-Rekarne
33.10
Råby-Rekarne FIF
33.10
PB
  
Kvinnor
K 200 m     

Vind: +1.5

Final A

Final

Vind: +1.5
1Sandra Knezevic
24.73
Hammarby IF
24.73
  
2Klara Helander
24.84
Upsala IF
24.84
  
3Ebba Svantesson
25.00
Upsala IF
25.00
SB
  
4Nike Isaksson
25.20
IFK Lidingö
25.20
  
5Virva Rylander
Virva Rylander 00, Västerås FK
25.37
Västerås FK
25.37
PB
  
6Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
25.41
Råby-Rekarne FIF
25.41
SB
  
7Maia Eppelin
Maia Eppelin 96, Spårvägen
25.52
Spårvägens FK
25.52
  
Heat 1
Vind: +1.9
Vind: +1.9
1Sandra Knezevic
24.89
Hammarby IF
24.89
  
2Nike Isaksson
25.09
IFK Lidingö
25.09
PB
  
3Ida Jansson
Ida Jansson 95, Upsala IF
25.33
Upsala IF
25.33
  
4Maia Eppelin
Maia Eppelin 96, Spårvägen
25.39
Spårvägens FK
25.39
PB
  
5Virva Rylander
Virva Rylander 00, Västerås FK
25.43
Västerås FK
25.43
SB
  
6Saga Berneryd
Saga Berneryd 99, Spårvägen
26.68
Spårvägens FK
26.68
  
7Bilge Kaya
27.55
Hellas FK
27.55
SB
  
Heat 2
Vind: +1.8
Vind: +1.8
1Klara Helander
24.78
Upsala IF
24.78
PB
  
2Ebba Svantesson
25.02
Upsala IF
25.02
SB
  
3Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
25.56
Råby-Rekarne FIF
25.56
SB
  
4Tuva Lindqvist
26.33
Finspångs AIK
26.33
PB
  
5Ebba Asp
Ebba Asp 04, KFUM Örebro
26.34
KFUM Örebro
26.34
PB
  
6Kristina Hvalgren
28.61
IFK Lidingö
28.61
PB
  
K Tresteg     


Final A

Final

1Emilia SjöstrandHellas FK
11.95
+1.7 SB
  
2Emelina WirebroMotala AIF
10.98
0.0
  
Sjöstrand11.76
+0.7
11.54
-0.2
11.54
+1.2
11.95
+1.7
11.53
0.0
Wirebrox
+0.7
10.98
0.0
x
+0.9
x
-0.6
10.89
+1.2
10.75
+0.7
K Spjut     


Final A

Final

1Ida Thunberg
Ida Thunberg 99, KFUM Örebro
43.68
KFUM Örebro
43.68
SB
  
2Eunice Karlsson
Eunice Karlsson 98, Eskilstuna FI
34.01
Eskilstuna FI
34.01
  
3Primrose Ulegård
Primrose Ulegård 76, Västerås FK
30.43
Västerås FK
30.43
PB
  
Thunberg43.1242.3643.6843.5542.1842.30
Karlsson34.01x33.76
Ulegård30.4328.1826.56
F17 200 m     

Vind: +1.2

Final A

Final

Vind: +1.2
1Elsa Kagevik
27.02
Turebergs FK
27.02
PB
  
2Ida Palmqvist
Ida Palmqvist 03, Västerås FK
28.19
Västerås FK
28.19
PB
  
3Anelia Danielsson
28.45
Tullinge FI
28.45
PB
  
4Rebecka Essman
Rebecka Essman 03, Råby-Rekarne
28.74
Råby-Rekarne FIF
28.74
PB
  
5Emma Karlsson Svedestam
28.84
Råby-Rekarne FIF
28.84
PB
  
6Alicia Nordmark-Niska
28.95
Tullinge FI
28.95
PB
  
F17 Spjut (500 g)     


Final A

Final

1Cornelia KennerstadKils AIK
29.51
  
2Lathifa Afrah
25.41
IF Göta Karlstad
25.41
PB
  
3Desiree Essman
Desiree Essman 06, Råby-Rekarne
21.73
Råby-Rekarne FIF
21.73
PB
  
4Caroline Johansson
Caroline Johansson 05, Nyköpings BIS
15.48
Nyköpings BIS
15.48
PB
  
Kennerstad29.51xx28.10xx
Afrah24.8424.1024.9521.2125.4122.13
Essman16.9321.7318.2617.1119.3320.57
Johansson12.2710.1813.7215.48x15.10
F15 300 m     


Final A

Final

1Lathifa Afrah
40.82
IF Göta Karlstad
40.82
PB
  
2Elsa Kagevik
43.96
Turebergs FK
43.96
PB
  
3Caroline Johansson
Caroline Johansson 05, Nyköpings BIS
45.72
Nyköpings BIS
45.72
PB
  
4Isabelle Johansson
Isabelle Johansson 05, Nyköpings BIS
46.18
Nyköpings BIS
46.18
PB
  
5Eleonore StellansdotterÄrla IF
46.66
  
6Maya Domanowsky
48.05
Tullinge FI
48.05
PB
  
7Stina Östholm
Stina Östholm 09, Eskilstuna FI
51.37
Eskilstuna FI
51.37
PB
  
8Zelda Lukic
Zelda Lukic 09, Västerås FK
53.26
Västerås FK
53.26
  
F15 Tresteg     


Final A

Final

1Linnea VillskogGefle IF
10.36
+0.8 PB
  
2Tindra Olsson
9.95
Bollnäs FIK
9.95
0.0
  
3Maja McCarthy
9.94
Hellas FK
9.94
0.0
  
4Iris Kihl
9.85
Hellas FK
9.85
0.0
  
5Isabelle Johansson
Isabelle Johansson 05, Nyköpings BIS
9.51
Nyköpings BIS
9.51
+0.8 PB
  
Villskog9.99
+0.7
9.59
+0.4
x
+1.3
10.28
0.0
10.27
+1.5
10.36
+0.8
Olsson9.88
+0.5
9.74
+0.4
9.69
+1.1
9.95
0.0
9.83
0.0
9.63
+0.6
McCarthy9.93
+0.3
9.94
0.0
9.56
+1.1
x
-0.3
9.44
+1.5
x
+1.0
Kihl9.38
+0.7
9.85
0.0
x
0.0
x
0.0
x
+1.1
x
+1.0
Johanssonx
+0.6
x
+0.1
x
+0.6
x
0.0
x
0.0
9.51
+0.8
F13 200 m     

Vind: +0.6

Final A

Final

Vind: +0.6
1Amanda Cederberg
30.15
Åkersberga SK
30.15
PB
  
2Stina Östholm
Stina Östholm 09, Eskilstuna FI
31.64
Eskilstuna FI
31.64
PB
  
3Freja Kagevik
32.25
Turebergs FK
32.25
PB
  
F13 Tresteg (zon)     


Final A

Final

1Vendela Dekreon
Vendela Dekreon 09, Eskilstuna FI
7.14
Eskilstuna FI
7.14
–1.2 PB
  
Dekreon6.75
-1.6
6.88
-1.5
x
-0.9
6.84
-1.4
7.03
-2.1
7.14
-1.2
F13 Spjut (400 g)     


Final A

Final

1Vendela Dekreon
Vendela Dekreon 09, Eskilstuna FI
19.53
Eskilstuna FI
19.53
  
Dekreon17.5319.5315.6118.7514.0817.95