28.6
19.7
26.7
25.7
24.7
21.7
21.7
24.7
24‐25.7
25.7
24‐25.7
21.7
21.7
24‐25.7
25.7
25.7
25.7
24.7
24.7
23.7
22.7
24.7
24.7
24.7
24.7
22.7
20.7
17.7
24.6
24.7
22.7
22.7
19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
16.7
15.7
15.7
15.7
13.7
13.7
12.7
8.7
8.7
7.7
6.7
4.7
3.7
16.7
14.7
14.7
15.7
13.7
13.7
14.7
14.7
14.7
13.7
13.7
13.7
13.7
12.7
12.7
12.7
7.7
6.7
3.7
14.7
Arena: Källbrinks IP   Arrangör: Huddinge AIS
Tävlande: 133 (81+52)   Starter: 146 (90+56)

Män
M 1500 m     


Final A

Final

1Suldan Hassan
3:41.22
Ullevi FK
3:41.22
  
2Simon Sundström
3:42.11
IFK Lidingö
3:42.11
PB
  
3Emil Blomberg
3:42.48
Hässelby SK
3:42.48
PB
  
4Emil Danielsson
3:43.02
Spårvägens FK
3:43.02
  
5Samuel Pihlström
3:44.65
Hälle IF
3:44.65
PB
  
6Daniel Lundgren
3:45.28
Turebergs FK
3:45.28
SB
  
7Arvid Öhrn
3:46.65
Hälle IF
3:46.65
PB
  
8Mohammad Reza
Mohammad Reza 89, Spårvägen
3:47.39
Spårvägens FK
3:47.39
PB
  
Gustav Berlin
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Elmar Engholm
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Alexander NilssonMölndals AIK
DNF
  
David NilssonHögby IF
DNF
  
Final B
1Jonatan Gustafsson
3:51.55
KFUM Örebro
3:51.55
PB
  
2Olof Silvander
3:52.04
IFK Lidingö
3:52.04
PB
  
3Joakim Andersson
3:52.30
Spårvägens FK
3:52.30
PB
  
4Sharmarke Ahmed
3:52.65
Hälle IF
3:52.65
PB
  
5Axel Djurberg
3:54.40
Hässelby SK
3:54.40
PB
  
6Fredrik Johansson
3:55.92
IFK Växjö
3:55.92
SB
  
7Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
3:59.45
Spårvägens FK
3:59.45
SB
  
8Oliver Löfqvist
4:01.21
Spårvägens FK
4:01.21
  
9Rasmus Bengtsson
4:02.19
Spårvägens FK
4:02.19
  
10Nils Bredin
4:05.40
Hälle IF
4:05.40
  
11Karim Mohammadi
4:07.70
Spårvägens FK
4:07.70
SB
  
Estifanos Faid
Estifanos Faid 92, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Final C
1Anton Axelsson
4:04.48
Hässelby SK
4:04.48
SB
  
2Michael Welday
Michael Welday 99, Stocksäter
4:05.69
Stocksäters IF
4:05.69
SB
  
3Noha Olsson
Noha Olsson 02, KFUM Örebro
4:07.45
KFUM Örebro
4:07.45
PB
  
4Edvin Hagberg
4:07.56
Turebergs FK
4:07.56
SB
  
5Linus Jansson
4:14.89
Hässelby SK
4:14.89
PB
  
6Samuel Berhane
4:22.27
Hässelby SK
4:22.27
PB
  
7Alice Magnell Millán
4:24.41
Eskilstuna FI
4:24.41
PB
  
K 1
8Nora Lundin
4:25.62
Hammarby IF
4:25.62
PB
  
K 2
9Benjamin Edman
4:26.88
Umedalens IF
4:26.88
PB
  
10Hanna Bergström
4:30.90
Huddinge AIS
4:30.90
SB
  
K 3
Final D
1Olivia Weslien
4:34.15
IF Göta Karlstad
4:34.15
SB
  
K 1
2Elin Marcusson
Elin Marcusson 99, Trångsviken
4:34.43
Trångsvikens IF
4:34.43
PB
  
K 2
3Mikael Rosengren
4:38.15
Huddinge AIS
4:38.15
PB
  
4Filippa Ramberg
4:43.99
Hammarby IF
4:43.99
PB
  
K 3
5Malin Dahlbäck
4:46.06
Eskilstuna FI
4:46.06
PB
  
K 4
6Anders Klockar
4:47.59
Huddinge AIS
4:47.59
PB
  
7Elvira Bredin
4:49.52
Turebergs FK
4:49.52
PB
  
K 5
8Emma Jansson
4:52.23
Hässelby SK
4:52.23
SB
  
K 6
9Hannah Kinane
4:52.92
Hässelby SK
4:52.92
PB
  
K 7
10Ella Johansson
4:54.28
Hammarby IF
4:54.28
PB
  
K 8
M 5000 m     


Final A

Final

1Heshlu Andemariam
14:36.41
IFK Lidingö
14:36.41
  
2Robert AlexanderssonHälle IF
15:20.85
PB
  
3Ludvig Johansson
15:23.04
IFK Lidingö
15:23.04
PB
  
4Kristoffer Tengroth
15:33.32
Hässelby SK
15:33.32
PB
  
5Johan Herbert
15:37.97
IFK Umeå
15:37.97
PB
  
6Linn Nilsson
15:40.69
Hälle IF
15:40.69
SB
  
K 1
7Mateusz Kaluza
Mateusz Kaluza 94, POL
16:10.57
94POL
16:10.57
PB
  
8Cecilia Norrbom
16:14.37
Spårvägens FK
16:14.37
PB
  
K 2
9Hanna Hermansson
16:23.25
Turebergs FK
16:23.25
PB
  
K 3
10Thomas Pickelner
16:28.08
PB
  
11Camilla Elofsson
16:29.05
Huddinge AIS
16:29.05
PB
  
K 4
12Johanna Salminen
16:34.74
FK Studenterna
16:34.74
PB
  
K 5
13Emma Dahl
Emma Dahl 91, Örgryte
16:38.46
Örgryte IS
16:38.46
PB
  
K 6
14Louise Wiker
16:38.67
Hässelby SK
16:38.67
SB
  
K 7
15Linnéa Sennström
16:39.88
Hässelby SK
16:39.88
PB
  
K 8
16Daniel Alemu
Daniel Alemu 97, Spårvägen
16:56.75
Spårvägens FK
16:56.75
SB
  
Mikaela Arfwedson
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
K
Final B
1Milian Hentschke
16:34.86
Tullinge FI
16:34.86
PB
  
2Henrik Forsberg
17:05.24
IF Linnéa
17:05.24
PB
  
3Kristina AxelssonSya SK
17:10.06
PB
  
K 1
4Angelica Strandberg
17:10.49
Spårvägens FK
17:10.49
PB
  
K 2
5Weronika Brzuchalska
17:15.76
FK Studenterna
17:15.76
PB
  
K 3
6Alva Olsson
17:18.29
IK Akele
17:18.29
PB
  
K 4
7Elias Vitell
Elias Vitell 01, Fredrikshof
17:56.93
Fredrikshofs FIF
17:56.93
PB
  
8Ida Tryggveson
18:00.39
Upsala IF
18:00.39
PB
  
K 5
9Ulf Eriksson
18:14.84
Huddinge AIS
18:14.84
SB
  
10Filipa Rodrigues
18:15.19
Järla IF
18:15.19
PB
  
K 6
11Herbie Ashworth
Herbie Ashworth 04, GBR
18:42.92
04GBR
18:42.92
PB
  
M 10 000 m     


Final A

Final

1Ebba Tulu Chala
29:58.77
Huddinge AIS
29:58.77
SB
  
2John Börjesson
30:05.52
Spårvägens FK
30:05.52
  
3Axel Granqvist
30:19.16
OK Ravinen
30:19.16
PB
  
4Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
30:25.04
Spårvägens FK
30:25.04
SB
  
5Johan Fagerberg
30:28.35
Spårvägens FK
30:28.35
PB
  
6Victor Smångs
Victor Smångs 86, Fredrikshof
30:29.41
Fredrikshofs FIF
30:29.41
PB
  
7Peter Hodkinson
Peter Hodkinson 91, Lidingö SOK
30:33.94
IFK Lidingö SOK
30:33.94
PB
  
8Tim Robertson
Tim Robertson 95, NZL
30:43.96
95NZL
30:43.96
PB
  
9Mathias Hall
32:29.30
Järla IF
32:29.30
PB
  
10Maximilian Ueda
32:45.35
Spårvägens FK
32:45.35
SB
  
11Joel Kronborg
32:51.45
Hässelby SK
32:51.45
PB
  
12Simon Hector
32:53.24
Huddinge AIS
32:53.24
PB
  
13Hannes Bjernhagen
33:05.93
Pite Runners LDK
33:05.93
  
14Molle Olson
Molle Olson 93, Källbotten
33:15.80
Källbottens IK
33:15.80
PB
  
15Johannes Fahlström
33:42.58
FK Studenterna
33:42.58
SB
  
16Mikael Svensson
39:53.24
Huddinge AIS
39:53.24
PB
  
Archibald Casteel
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
David NilssonHögby IF
DNF
  
John Kingstedt
DNF
Huddinge AIS
DNF
  
M Höjd     


Final A

Final

1Jonatan HåkanssonHässelby SK
1.74
PB
  
1.651.681.711.741.77
Håkanssonoxooxxoxxx
M Stav     


Final A

Final

1Alexsander HeatonHuddinge AIS
3.36
PB
  
2Oliver Sandberg
2.96
Huddinge AIS
2.96
  
Dennis Elms JanssonHuddinge AIS
NH
  
Johan SundgrenHuddinge AIS
NH
  
2.762.862.963.063.163.263.363.46
Heatonooxoxxooxooxxx
Sandbergxxoxxoxxoxxx
Elms Jansson-------xxx
Sundgren-------xxx
M Längd     


Final A

Final

1Joakim Hellbratt
6.52
Huddinge AIS
6.52
+0.5 PB
  
2Josh Routh
Josh Routh 02, Huddinge
6.50
Huddinge AIS
6.50
+0.4 PB
  
3Joel Borrman
6.09
Huddinge AIS
6.09
+0.3 PB
  
4Jonatan HåkanssonHässelby SK
5.90
–1.2 SB
  
5Kenan Kuru
Kenan Kuru 04, Tullinge
5.13
Tullinge FI
5.13
–0.5 SB
  
Hellbrattx
+0.4
6.18
+0.9
4.07
+0.3
6.37
+0.5
6.26
0.0
6.52
+0.5
Routh6.50
+0.4
6.25
-0.7
6.33
-1.0
6.31
+0.2
6.28
+0.6
6.14
-1.5
Borrman6.03
+0.7
6.09
+0.3
5.92
0.0
5.88
0.0
5.79
-0.4
x
-0.2
Håkansson5.83
-0.4
5.48
-0.6
5.79
+0.2
5.81
-0.2
5.90
-1.2
5.80
-0.4
Kurux
+2.0
4.35
-1.5
5.13
-0.5
5.03
-2.4
5.10
0.0
4.96
-0.5
M Diskus     


Final A

Final

1Linus Bernhult
Linus Bernhult 75, KFUM Örebro
43.44
KFUM Örebro
43.44
SB
  
2Tony Karlsson
32.78
Huddinge AIS
32.78
SB
  
Bernhultxx41.2943.4441.2542.45
Karlssonx30.84x32.66x32.78
M Slägga     


Final A

Final

1Tony Karlsson
26.72
Huddinge AIS
26.72
  
Karlsson23.44xxx26.7224.68
P19 Kula (6.0 kg)     


Final A

Final

1Caspar Larsson
15.70
Huddinge AIS
15.70
  
2Robin Isaksson
11.32
IFK Lidingö
11.32
PB
  
3Jonatan Håkansson
10.27
Hässelby SK
10.27
PB
  
Larsson14.14x15.3114.54x15.70
Isaksson10.19x10.7110.4810.7911.32
Håkansson10.277.445.759.599.619.64
P19 Diskus (1.75 kg)     


Final A

Final

1Johannes Lilius
43.64
Huddinge AIS
43.64
  
2Robin Isaksson
30.65
IFK Lidingö
30.65
PB
  
Lilius43.194.2041.93x43.6442.09
Isakssonxx30.0428.1829.8430.65
P17 Kula (5.0 kg)     


Final A

Final

1Martin Sundberg
14.91
Hammarby IF
14.91
  
2Oscar Niklasson
14.55
Hanvikens SK
14.55
PB
  
3David Höglund
9.88
Huddinge AIS
9.88
  
Sundbergxxx14.91x14.70
Niklassonx14.5514.30xxx
Höglund9.629.039.76x9.88x
P17 Diskus (1.5 kg)     


Final A

Final

1Martin Sundberg
42.57
Hammarby IF
42.57
  
2Oscar Niklasson
34.92
Hanvikens SK
34.92
PB
  
3David Höglund
31.75
Huddinge AIS
31.75
PB
  
Sundberg40.6940.10xx42.57x
Niklasson34.9233.2631.9331.16x29.06
Höglundx29.9531.75x27.48x
P17 Slägga (5.0 kg)     


Final A

Final

1David Höglund
39.09
Huddinge AIS
39.09
  
Höglundxx36.5738.5039.09x
Mellantider
M 3000 m     


Final A

Final

Mikaela Arfwedson
9:47.11
Spårvägens FK
9:47.11
PB
  
K
Linnéa Sennström
9:58.32
Hässelby SK
9:58.32
PB
  
K
Kristina AxelssonSya SK
10:20.58
  
K
Alva Olsson
10:22.00
IK Akele
10:22.00
PB
  
K
Kvinnor
K Höjd     


Final A

Final

1Kajsa Engblom
1.68
Huddinge AIS
1.68
=SB
  
2Klara Rådbo
1.68
Hässelby SK
1.68
SB
  
3Vendela Einberg
1.59
Huddinge AIS
1.59
SB
  
4Lina Bjerkestam
1.56
Huddinge AIS
1.56
  
5Alvah Lind
1.56
Tyresö FK
1.56
  
1.501.531.561.591.621.651.681.71
Engblom----oxooxxx
Rådbo---ooxoxxoxxx
Einbergooxxoxxoxxx
Bjerkestamoooxxx
Lindo-xxoxxx
K Stav     


Final A

Final

1Emelie Forsberg
3.16
Huddinge AIS
3.16
PB
  
2Ebba KristianssonHuddinge AIS
3.06
PB
  
3Rebecka Forsling
3.06
Huddinge AIS
3.06
SB
  
4Ylva Björnsjö
2.76
Huddinge AIS
2.76
SB
  
2.662.762.862.963.063.163.26
Forsberg----ooxxx
Kristiansson---ooxxx
Forsling---xoxoxxx
Björnsjöxxoxoxxx
K Längd     


Final A

Final

1Klara Rådbo
5.63
Hässelby SK
5.63
0.0 =SB
  
2Alvah Lind
5.23
Tyresö FK
5.23
+0.8 SB
  
3Josefin Wikfeldt
Josefin Wikfeldt 02, Mälarhöjden
5.22
Mälarhöjdens IK
5.22
–0.1 SB
  
4Tyra Tunander CedreniusIFK Lidingö
5.14
+0.9
  
5Emilia StenströmHuddinge AIS
4.91
–0.3
  
6Anelia DanielssonTullinge FI
4.54
–0.3 PB
  
7Victoria DavidssonTyresö FK
4.52
+0.6 =SB
  
8Maya Domanowsky
4.44
Tullinge FI
4.44
–0.2 PB
  
Rådbo5.57
+0.6
5.63
0.0
x
+0.3
x
-0.3
x
+0.7
Lind5.23
+0.8
5.09
+0.1
4.91
-1.5
4.98
-0.4
Wikfeldt5.10
-0.3
5.22
-0.1
5.21
-0.2
x
-0.4
x
-0.9
x
+0.3
Tunander Cedrenius5.14
+0.9
x
+0.1
3.30
-1.5
4.98
-0.6
x
+0.3
Stenström4.46
-0.4
4.87
-0.9
4.91
-0.3
4.73
-0.8
4.78
-1.0
x
0.0
Danielsson4.47
+0.6
4.38
-0.5
4.36
-1.3
4.54
-0.3
4.36
-0.9
x
+0.3
Davidsson4.52
+0.6
x
-0.4
x
-0.8
4.51
-1.0
x
+0.1
x
+0.2
Domanowsky4.33
+0.4
4.44
-0.2
3.93
-1.3
4.22
-0.2
x
+0.3
4.04
+0.1
K Diskus     


Final A

Final

1Lena Björk
36.09
IFK Lidingö
36.09
SB
  
2Tilda Bernhult
Tilda Bernhult 04, KFUM Örebro
34.83
KFUM Örebro
34.83
  
3Frida Krantz
31.72
Hammarby IF
31.72
  
4Embla Wihk
Embla Wihk 02, Hammarby
30.49
Hammarby IF
30.49
  
5Jennie Gregestam
24.28
Huddinge AIS
24.28
  
Björkxxx35.0636.0935.02
Bernhultxx33.1334.83xx
Krantz31.72x26.59x29.2130.49
Wihk29.64x29.67x28.1330.49
Gregestamxx20.1623.1524.28x
K Slägga     


Final A

Final

1Caroline Wallin
46.55
Spårvägens FK
46.55
  
2Ida Forss
Ida Forss 99, Hammarby
41.79
Hammarby IF
41.79
SB
  
3Jonna Geiryd
Jonna Geiryd 00, Spårvägen
39.09
Spårvägens FK
39.09
SB
  
Wallin43.6944.63x46.5544.46x
Forssx35.95x41.79xx
Geirydxx39.09xxx
F17 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

1Norah Lind
49.92
Tyresö FK
49.92
  
2Simone Adolfsson
39.76
Huddinge AIS
39.76
  
3Jennie Gregestam
38.88
Huddinge AIS
38.88
  
4Maja Martinsson
38.80
Huddinge AIS
38.80
PB
  
Lindxx48.0349.92xx
Adolfssonx37.9436.2737.3239.7638.20
Gregestam38.88x35.9636.5438.3236.27
Martinsson38.80xxx34.67x
F15 Diskus (0.75 kg)     


Final A

Final

1Norah Lind
37.64
Tyresö FK
37.64
  
Lind37.64xx34.24x33.43