27.7
24.7
27.7
26.7
25.7
21.7
21.7
19.7
27.7
25‐26.7
28.6
19.7
26.7
25.7
24.7
21.7
21.7
24.7
24‐25.7
24‐25.7
21.7
21.7
24‐25.7
25.7
25.7
25.7
24.7
24.7
23.7
22.7
24.7
24.7
24.7
24.7
22.7
20.7
17.7
24.6
24.7
22.7
22.7
19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
15.7
15.7
15.7
13.7
13.7
12.7
8.7
8.7
7.7
6.7
4.7
3.7
16.7
14.7
14.7
15.7
13.7
13.7
14.7
14.7
14.7
13.7
13.7
13.7
Arena: Kvarnsvedens IP   Arrangör: Kvarnsvedens GoIF
Tävlande: 74 (41+33)   Starter: 136 (64+72)

Män
M 200 m     

Vind: -1.6

Final A

Final

Vind: -1.6
1Mattias SandströmFalu IK
27.79
PB
  
2Tomas Kobayashi
33.41
Domnarvets GoIF
33.41
PB
  
M 10 000 m     


Final A

Final

1Eskil Kinneberg
Eskil Kinneberg 92, IFK Göteborg
30:53
IFK Göteborg
30:53
PB
  
2Markus Living
31:54
Gefle IF
31:54
PB
  
3Anders Danielson Frost
33:19
Dala-Järna IK
33:19
PB
  
4Kalle Zidén
Kalle Zidén 90, Qwarnsveden
34:26
Qwarnsveden Triathlon
34:26
PB
  
4Jakob Stenbacka
Jakob Stenbacka 92, Borlänge LK
38:50
Borlänge LK
38:50
PB
  
5Emil Norberg
Emil Norberg 89, Qwarnsveden
38:58
Qwarnsveden Triathlon
38:58
PB
  
M Stav     


Final A

Final

1Philip StömneValbo AIF
3.70
  
3.603.703.80
Stömneoxxoxxx
M Längd     


Final A

Final

1Gustav Magnusson
6.62
Tjalve IF Norrköping
6.62
0.0
  
2Simon BjörnstedtUpsala IF
6.51
0.0
  
3Mattias SandströmFalu IK
4.28
0.0 PB
  
Magnusson6.44
0.0
5.83
0.0
6.37
0.0
6.62
0.0
6.60
+0.2
x
0.0
Björnstedt3.60
0.0
6.48
0.0
6.42
+0.2
3.85
+0.2
6.51
0.0
6.42
+0.4
Sandström4.28
0.0
x
0.0
4.03
+0.4
3.77
-0.2
M Kula     


Final A

Final

1Philip StömneValbo AIF
10.25
  
Stömne9.389.979.68x9.8910.25
M Spjut     


Final A

Final

1Philip StömneValbo AIF
37.37
  
Stömne36.13x35.4237.3733.4533.02
P17 200 m     

Vind: -1.6

Final A

Final

Vind: -1.6
1Birck WärnströmFalu IK
24.85
SB
  
2Alfred Sandström
25.48
IFK Mora
25.48
PB
  
P17 Längd     


Final A

Final

1Birck WärnströmFalu IK
6.34
0.0
  
2Adam HellbomFalu IK
5.96
0.0 PB
  
3Arvid Klingberg
5.42
Kvarnsvedens GoIF
5.42
+0.3
  
4Alfred SandströmIFK Mora
5.18
+0.3 PB
  
Wärnström6.34
0.0
6.22
0.0
4.74
0.0
6.15
0.0
6.20
+0.6
5.96
+0.2
Hellbom5.28
0.0
5.43
0.0
5.72
0.0
5.51
+0.4
5.66
0.0
5.96
0.0
Klingberg5.40
0.0
5.25
0.0
x
0.0
x
0.0
5.42
+0.3
Sandström5.11
0.0
4.89
0.0
5.11
0.0
5.12
+0.4
4.76
+0.2
5.18
+0.3
P17 Kula (5.0 kg)     


Final A

Final

1Adam Hellbom
12.83
Falu IK
12.83
  
2Pontus Rimsler
Pontus Rimsler 04, Kvarnsveden
7.82
Kvarnsvedens GoIF
7.82
PB
  
Hellbom11.8912.2312.3212.83x12.55
Rimsler7.827.667.68x7.687.39
P17 Spjut (700 g)     


Final A

Final

1Leo Anfält
Leo Anfält 04, Kvarnsveden
47.22
Kvarnsvedens GoIF
47.22
  
2Arvid Klingberg
46.17
Kvarnsvedens GoIF
46.17
  
Anfält43.6642.17x47.2245.0243.09
Klingberg41.72xx46.17x42.92
P15 200 m     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Tinh Lundström
Tinh Lundström 06, Leksands FIK
27.55
Leksands FIK
27.55
PB
  
2Benjamin Bodin
28.99
Säters IF
28.99
  
3Edwin Almroth
29.73
IK Stål
29.73
PB
  
P15 Stav     


Final A

Final

1Viktor Rahm
Viktor Rahm 05, Västerås
3.60
Västerås FK
3.60
  
3.603.80
Rahmxoxxx
P15 Längd     


Final A

Final

1Benjamin BodinSäters IF
4.79
0.0
  
2Tinh Lundström
Tinh Lundström 06, Leksands FIK
4.14
Leksands FIK
4.14
0.0
  
3Edwin AlmrothIK Stål
3.91
0.0 PB
  
Bodin4.53
0.0
4.72
0.0
4.74
0.0
4.51
0.0
4.74
0.0
4.79
0.0
Lundström4.14
0.0
4.09
0.0
3.84
0.0
x
0.0
x
0.0
x
0.0
Almrothx
0.0
x
0.0
3.77
0.0
x
0.0
3.91
0.0
3.81
0.0
P15 Kula (4.0 kg)     


Final A

Final

1Benjamin Bodin
10.82
Säters IF
10.82
PB
  
2Tinh Lundström
Tinh Lundström 06, Leksands FIK
8.12
Leksands FIK
8.12
PB
  
3Edwin AlmrothIK Stål
6.32
PB
  
Bodin10.68x10.0810.82xx
Lundström8.127.897.947.827.698.03
Almrothx6.146.046.325.75x
P15 Spjut (600 g)     


Final A

Final

1Benjamin Bodin
40.49
Säters IF
40.49
  
Bodinxxx40.49xx
P13 60 m     


Final A

Final

1Elias Lindén
Elias Lindén 07, Kvarnsveden
8.43 nwi
Kvarnsvedens GoIF
8.43 nwi
  
2Malte Boberg
Malte Boberg 07, Kvarnsveden
9.30 nwi
Kvarnsvedens GoIF
9.30 nwi
  
P13 800 m     


Final A

Final

1Malte Boberg
Malte Boberg 07, Kvarnsveden
2:44.15
Kvarnsvedens GoIF
2:44.15
PB
  
P13 Längd (zon)     


Final A

Final

1Elias Lindén
Elias Lindén 07, Kvarnsveden
4.16 nwi
Kvarnsvedens GoIF
4.16 nwi
  
2Malte Boberg
Malte Boberg 07, Kvarnsveden
4.08 nwi
Kvarnsvedens GoIF
4.08 nwi
  
Lindén3.85
0.0
4.16
0.0
2.22
0.0
3.85
0.0
Boberg4.04
0.0
4.06
0.0
4.08
0.0
3.98
0.0
P13 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Malte Boberg
Malte Boberg 07, Kvarnsveden
8.40
Kvarnsvedens GoIF
8.40
PB
  
2Elias Lindén
Elias Lindén 07, Kvarnsveden
7.00
Kvarnsvedens GoIF
7.00
PB
  
Boberg7.897.958.407.89
Lindén4.977.006.386.41
P13 Spjut (400 g)     


Final A

Final

1Malte Boberg
Malte Boberg 07, Kvarnsveden
24.01
Kvarnsvedens GoIF
24.01
PB
  
Boberg20.9624.0116.6221.06
P12 60 m     


Final A

Final

1Alex Freiholtz
Alex Freiholtz 08, Kvarnsveden
10.19 nwi
Kvarnsvedens GoIF
10.19 nwi
  
P12 Längd (zon)     


Final A

Final

1Alex Freiholtz
Alex Freiholtz 08, Kvarnsveden
3.58 nwi
Kvarnsvedens GoIF
3.58 nwi
  
Freiholtz3.58
0.0
3.55
0.0
3.46
0.0
3.57
0.0
P12 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Alex Freiholtz
Alex Freiholtz 08, Kvarnsveden
5.05
Kvarnsvedens GoIF
5.05
  
Freiholtz4.605.054.844.50
P12 Spjut (400 g)     


Final A

Final

1Alex Freiholtz
Alex Freiholtz 08, Kvarnsveden
11.78
Kvarnsvedens GoIF
11.78
PB
  
Freiholtz10.8611.7810.048.25
M35 10 000 m     


Final A

Final

1Herbert Thiele
Herbert Thiele 84, Borlänge LK
51:38
Borlänge LK
51:38
PB
  
Mikael Tisjö
34:33
F Bålsta IK
34:33
PB
  
M40 10 000 m     


Final A

Final

1Johan Henriksson
36:20
Kvarnsvedens GoIF
36:20
SB
  
2Mårten LångKisa SK
36:22
PB
  
M45 10 000 m     


Final A

Final

1Johan Hedlund
Johan Hedlund 72, Borlänge LK
39:36
Borlänge LK
39:36
PB
  
2Kjell-Olof Matsson
40:15
Borlänge LK
40:15
PB
  
3Toshihide Shirahama
45:40
Borlänge LK
45:40
PB
  
M50 10 000 m     


Final A

Final

1Börje Holst
Börje Holst 66, Borlänge LK
36:40
Borlänge LK
36:40
SB
  
2Anders BerglundFalu IK
38:03
PB
  
3Tomas Åsen
Tomas Åsen 70, Borlänge LK
44:01
Borlänge LK
44:01
PB
  
4Håkan Arnesson
Håkan Arnesson 68, Borlänge LK
48:52
Borlänge LK
48:52
PB
  
M55 10 000 m     


Final A

Final

1Håkan Eriksson
Håkan Eriksson 61, Malungs SoFK
35:16
Malungs SoFK
35:16
  
2Anders Modigs
Anders Modigs 61, Borlänge LK
40:30
Borlänge LK
40:30
PB
  
3Ola BäckströmIK Stål
42:37
PB
  
M65 10 000 m     


Final A

Final

1Benny Östlund
Benny Östlund 52, Borlänge LK
45:48
Borlänge LK
45:48
PB
  
2Leif Andersson
Leif Andersson 54, Borlänge LK
46:59
Borlänge LK
46:59
PB
  
3Dan-Alvar Larsson
49:00
Borlänge LK
49:00
PB
  
Kvinnor
K 200 m     

Vind: -2.0

Final A

Final

Vind: -2.0
1Jonna Claesson
Jonna Claesson 00, Stora Skedvi
26.16
Stora Skedvi IK
26.16
  
2Elsa Hårrskog
28.09
IFK Mora
28.09
PB
  
3Sofia Olsson
Sofia Olsson 96, Kvarnsveden
29.76
Kvarnsvedens GoIF
29.76
PB
  
K 10 000 m     


Final A

Final

1Beata Falk
36:40
Falu IK
36:40
SB
  
2Hanna Gustafsson
Hanna Gustafsson 90, Borlänge LK
48:30
Borlänge LK
48:30
PB
  
K Stav     


Final A

Final

1Linn JanssonFalu IK
2.55
  
2.352.552.65
Janssonoxoxxx
K Längd     


Final A

Final

1Ebba Melin
Ebba Melin 02, Katrineholm
4.86
Katrineholms SK
4.86
0.0
  
2Elsa Hårrskog
4.71
IFK Mora
4.71
0.0 PB
  
3Anna Klingberg
Anna Klingberg 02, Kvarnsveden
4.67
Kvarnsvedens GoIF
4.67
0.0
  
Melin4.79
-1.2
4.78
-0.7
4.69
-1.5
4.76
0.0
4.79
0.0
4.86
0.0
Hårrskogx
0.0
4.67
+0.2
x
0.0
4.67
0.0
4.48
0.0
4.71
0.0
Klingberg4.58
-0.3
4.56
+0.9
4.40
-0.6
4.51
0.0
4.29
0.0
4.67
0.0
K Kula     


Final A

Final

1Anna Klingberg
Anna Klingberg 02, Kvarnsveden
8.45
Kvarnsvedens GoIF
8.45
  
Klingberg8.367.968.258.45xx
K Spjut     


Final A

Final

1Anna Klingberg
Anna Klingberg 02, Kvarnsveden
27.87
Kvarnsvedens GoIF
27.87
PB
  
Klingberg27.87x24.69x24.03x
F17 200 m     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Thea Ädling Ring
40.00
IFK Mora
40.00
SB
  
2Ebba Hedberg
Ebba Hedberg 03, Kvarnsveden
41.00
Kvarnsvedens GoIF
41.00
  
3Filippa NordgrenTäby IS
42.00
PB
  
4Ebba Lindgren
Ebba Lindgren 03, Djurmo Sifferbo
43.00
Djurmo Sifferbo IF
43.00
PB
  
F17 Stav     


Final A

Final

1Thilde Hansson
Thilde Hansson 04, Kvarnsveden
2.35
Kvarnsvedens GoIF
2.35
  
2.152.352.45
Hanssonooxxx
F17 Längd     


Final A

Final

1Justina Esangbedo
4.96
Kvarnsvedens GoIF
4.96
0.0
  
2Thea Ädling RingIFK Mora
4.88
0.0 SB
  
3Karin Hårrskog
4.67
IFK Mora
4.67
+0.2 PB
  
4Ebba Hedberg
Ebba Hedberg 03, Kvarnsveden
4.60
Kvarnsvedens GoIF
4.60
0.0
  
5Ebba Lindgren
Ebba Lindgren 03, Djurmo Sifferbo
3.78
Djurmo Sifferbo IF
3.78
0.0 PB
  
Esangbedox
0.0
x
0.0
4.96
0.0
4.83
0.0
x
0.0
Ädling Ringx
0.0
4.52
0.0
4.65
0.0
4.57
0.0
4.46
0.0
4.88
0.0
Hårrskog4.51
-0.8
4.67
+0.2
4.29
0.0
4.40
0.0
4.37
0.0
4.32
0.0
Hedbergx
0.0
x
0.0
4.60
0.0
x
0.0
x
0.0
x
0.0
Lindgren3.77
-1.4
3.60
+0.2
3.52
-0.3
3.69
0.0
3.51
0.0
3.78
0.0
F17 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Clara Jansson
8.81
Säters IF
8.81
  
2Liv Norberg
8.79
IK Stål
8.79
PB
  
Jansson8.428.638.588.81x8.75
Norberg7.967.857.658.097.968.79
F17 Spjut (500 g)     


Final A

Final

1Matilda Eriksson
34.98
Västerås FK
34.98
  
2Ebba Hedberg
Ebba Hedberg 03, Kvarnsveden
33.44
Kvarnsvedens GoIF
33.44
  
3Clara Jansson
24.94
Säters IF
24.94
  
4Justina Esangbedo
24.84
Kvarnsvedens GoIF
24.84
  
5Liv Norberg
20.28
IK Stål
20.28
PB
  
Erikssonx34.98xxx29.00
Hedberg33.4432.2131.41xxx
Janssonx24.8324.9424.6924.6423.44
Esangbedoxx24.84x
Norberg16.9118.7218.36x20.2819.18
F15 200 m     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Ida Nyström-JonssonFalu IK
29.39
PB
  
2Wilma Högberg
Wilma Högberg 06, Kvarnsveden
29.59
Kvarnsvedens GoIF
29.59
PB
  
3Tilde Bergsten Ek
34.76
Kvarnsvedens GoIF
34.76
PB
  
F15 Längd     


Final A

Final

1Edith Viklund
5.15
Hulåns IF
5.15
0.0
  
2Tuva Grop
Tuva Grop 05, Djurmo Sifferbo
4.41
Djurmo Sifferbo IF
4.41
0.0 =PB
  
3Hanna AnderssonFalu IK
4.38
0.0
  
4Wilma Högberg
Wilma Högberg 06, Kvarnsveden
4.35
Kvarnsvedens GoIF
4.35
0.0 PB
  
5Ida Nyström-JonssonFalu IK
4.23
0.0 PB
  
6Tilde Bergsten Ek
3.55
Kvarnsvedens GoIF
3.55
0.0 PB
  
Viklund5.00
0.0
5.15
0.0
4.92
0.0
4.99
0.0
x
0.0
4.64
0.0
Grop4.41
0.0
4.24
0.0
4.12
0.0
4.13
0.0
3.79
0.0
3.97
0.0
Anderssonx
0.0
4.31
0.0
4.28
0.0
x
0.0
4.14
0.0
4.38
0.0
Högberg4.20
0.0
4.19
0.0
x
0.0
4.18
0.0
4.14
0.0
4.35
0.0
Nyström-Jonsson3.89
0.0
4.15
0.0
4.13
0.0
3.99
0.0
4.17
0.0
4.23
0.0
Bergsten Ek3.39
0.0
3.55
0.0
x
0.0
3.54
0.0
3.07
0.0
x
0.0
F15 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Hanna AnderssonFalu IK
11.28
PB
  
2Wilma Högberg
Wilma Högberg 06, Kvarnsveden
7.04
Kvarnsvedens GoIF
7.04
PB
  
3Tilde Bergsten Ek
6.90
Kvarnsvedens GoIF
6.90
PB
  
Andersson10.52x10.34x11.2810.50
Högberg6.336.706.907.04x6.76
Bergsten Ek6.426.676.906.736.796.51
F15 Spjut (500 g)     


Final A

Final

1Ellen Heldt CasselLudvika FFI
33.21
SB
  
2Hanna AnderssonFalu IK
28.84
SB
  
3Wilma Högberg
Wilma Högberg 06, Kvarnsveden
21.02
Kvarnsvedens GoIF
21.02
PB
  
4Tilde Bergsten Ek
13.14
Kvarnsvedens GoIF
13.14
PB
  
Heldt Cassel33.2126.1829.9733.1731.5931.44
Andersson24.5228.8426.3826.3826.98x
Högberg16.9119.0121.0218.5314.6417.89
Bergsten Ek9.1010.9410.9312.8412.2913.14
F13 60 m     


Final A

Final

1Tove Norgren
Tove Norgren 07, Kvarnsveden
9.99 nwi
Kvarnsvedens GoIF
9.99 nwi
  
2Tuva Eklund
Tuva Eklund 07, Kvarnsveden
10.19 nwi
Kvarnsvedens GoIF
10.19 nwi
  
3Elin Andersson
Elin Andersson 07, Kvarnsveden
10.76 nwi
Kvarnsvedens GoIF
10.76 nwi
  
F13 800 m     


Final A

Final

1Tove Norgren
Tove Norgren 07, Kvarnsveden
2:46.29
Kvarnsvedens GoIF
2:46.29
PB
  
2Tuva Eklund
Tuva Eklund 07, Kvarnsveden
3:11.70
Kvarnsvedens GoIF
3:11.70
PB
  
3Elin Andersson
Elin Andersson 07, Kvarnsveden
3:12.91
Kvarnsvedens GoIF
3:12.91
PB
  
F13 Höjd     


Final A

Final

1Tove Norgren
Tove Norgren 07, Kvarnsveden
1.25
Kvarnsvedens GoIF
1.25
PB
  
Tuva Eklund
Tuva Eklund 07, Kvarnsveden
NH
Kvarnsvedens GoIF
NH
  
1.001.051.101.151.201.251.28
Norgrenooooxoxxoxxx
Eklundxxx
F13 Längd (zon)     


Final A

Final

1Tove Norgren
Tove Norgren 07, Kvarnsveden
3.60 nwi
Kvarnsvedens GoIF
3.60 nwi
  
2Elin Andersson
Elin Andersson 07, Kvarnsveden
2.80 nwi
Kvarnsvedens GoIF
2.80 nwi
  
Norgren3.60
0.0
3.52
0.0
3.47
0.0
3.28
0.0
Andersson2.75
0.0
2.67
0.0
2.80
0.0
2.74
0.0
F13 Kula (2.0 kg)     


Final A

Final

1Tove Norgren
Tove Norgren 07, Kvarnsveden
7.41
Kvarnsvedens GoIF
7.41
PB
  
2Tuva Eklund
Tuva Eklund 07, Kvarnsveden
6.24
Kvarnsvedens GoIF
6.24
PB
  
Norgren6.906.627.347.41
Eklund5.635.676.245.58
F12 60 m     


Final A

Final

1Hilda Säfström
9.70 nwi
Kvarnsvedens GoIF
9.70 nwi
  
2Amanda Åslund
Amanda Åslund 08, Kvarnsveden
10.66 nwi
Kvarnsvedens GoIF
10.66 nwi
  
F12 800 m     


Final A

Final

1Ebba Bergsten Ek
3:10.67
Kvarnsvedens GoIF
3:10.67
PB
  
F12 Höjd     


Final A

Final

1Clara Söderlind
1.31
Kvarnsvedens GoIF
1.31
PB
  
2Hilda Säfström
1.20
Kvarnsvedens GoIF
1.20
=PB
  
3Ebba Bergsten Ek
1.15
Kvarnsvedens GoIF
1.15
PB
  
1.001.051.101.151.201.251.281.31
Söderlind-ooxooooo
Säfström-oooxoxxx
Bergsten Ekooxxooxxx
F12 Längd (zon)     


Final A

Final

1Hilda Säfström
4.29 nwi
Kvarnsvedens GoIF
4.29 nwi
  
2Clara Söderlind
3.95 nwi
Kvarnsvedens GoIF
3.95 nwi
  
3Ebba Bergsten Ek
3.38 nwi
Kvarnsvedens GoIF
3.38 nwi
  
4Amanda Åslund
Amanda Åslund 08, Kvarnsveden
3.32 nwi
Kvarnsvedens GoIF
3.32 nwi
  
Säfström4.29
0.0
4.18
0.0
4.24
0.0
4.17
0.0
Söderlind3.95
0.0
3.83
0.0
3.63
0.0
Bergsten Ek3.38
0.0
3.23
0.0
2.84
0.0
3.13
0.0
Åslund3.30
0.0
3.32
0.0
3.31
0.0
3.29
0.0
F12 Kula (2.0 kg)     


Final A

Final

1Hilda Säfström
9.37
Kvarnsvedens GoIF
9.37
  
2Amanda Åslund
Amanda Åslund 08, Kvarnsveden
6.04
Kvarnsvedens GoIF
6.04
  
Säfström9.078.529.379.37
Åslund6.006.045.976.00
F12 Spjut (400 g)     


Final A

Final

1Hilda Säfström
16.11
Kvarnsvedens GoIF
16.11
PB
  
2Amanda Åslund
Amanda Åslund 08, Kvarnsveden
13.19
Kvarnsvedens GoIF
13.19
PB
  
3Clara Söderlind
12.55
Kvarnsvedens GoIF
12.55
PB
  
Säfström14.9115.8916.1115.90
Åslund13.1912.0311.9213.19
Söderlind10.378.4212.5510.12
K40 10 000 m     


Final A

Final

1Kristina Broman
Kristina Broman 78, Borlänge LK
53:41.4m
Borlänge LK
53:41.4m
PB