0

24.8
16.10
11.9
13.11
12.11
27.11
26.11
26.11
27.11
26.11
19.11
5.11
19.11
23.10
5.11
15.11
12.11
16.8
19‐20.11
19‐20.11
19‐20.11
19.11
20.11
19‐20.11
29.10
15.10
6.10
12.11
11‐13.11
12.11
22.10
5.11
5.11
30.10
15.10
8.9
1.9
30.8
25.8
23.8
30.10
29.10
15.10
6.8
29.10
24.9
5.8
20.9
16.10
9.10
22.10
15.10
29.10
10.9
2.10
16.10
23.10
15.10
18.9
10.9
8‐9.10
22‐23.10
22.10
23.10
23.10
23.10
22.10
8.10
1.10
15.10
16.10
16.10
22.10
18.9
23.10
23.10
23.10
22.10
15.10
20.10
19.10
15.10
16.10
16.10
18.10
15.10
25.9
23‐25.9
18.9
15.10
15.10
8.10
19‐20.8
27.8
18.9
15.10
8.10
15.10
15.10
16.10
Arena: Ekängens Friidrottsarena   Arrangör: Råby-Rekarne FIF
Tävlande: 119 (45+74)   Starter: 193 (67+126)

Män
M 100 m     
28 jun
Vind: -0.1

Final A

Final
28 jun
Vind: -0.1
1Anders Pihlblad
Anders Pihlblad 98, KFUM Örebro
10.88
KFUM Örebro
10.88
PB
  
2Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
11.01
KFUM Örebro
11.01
SB
  
3Amir Shaker
11.41
Hammarby IF
11.41
SB
  
4Stefan Franzén
Stefan Franzén 03, KFUM Örebro
11.52
KFUM Örebro
11.52
SB
  
5Viktor Palmén
11.55
Karlskoga FI
11.55
SB
  
6Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
11.68
SB
  
7Philip Wilhelmsson
12.24
KFUM Örebro
12.24
SB
  
M 200 m     
27 jun
Vind: 0.0

Final A

Final
27 jun
Vind: 0.0
1Anders Pihlblad
Anders Pihlblad 98, KFUM Örebro
21.56
KFUM Örebro
21.56
SB
  
2Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
22.03
KFUM Örebro
22.03
PB
  
3Arvid Gustafsson
22.76
Upsala IF
22.76
SB
  
4Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
23.53
SB
  
5Petter Berner-WikGefle IF
24.53
SB
  
6Pierre Nordkvist
Pierre Nordkvist 83, Linköpings GIF
24.87
Linköpings GIF
24.87
  
7Daniel Berr
Daniel Berr 75, Västerås FK
25.01
Västerås FK
25.01
PB
  
M 1500 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Adam Hammarberg
Adam Hammarberg 90, Eskilstuna FI
4:03.85
Eskilstuna FI
4:03.85
PB
  
2Jimmy Öhman
4:04.63
Gefle IF
4:04.63
PB
  
3Mattias Östberg
Mattias Östberg 03, Borlänge LK
4:11.34
Borlänge LK
4:11.34
PB
  
4Einar Johansson
4:23.29
Ärla IF
4:23.29
PB
  
5Arturs Steinbergs
4:35.32
Huddinge AIS
4:35.32
SB
  
6Martin Larsson
Martin Larsson 71, IKJ Haninge
6:20.33
IKJ Haninge
6:20.33
PB
  
M 400 m häck     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Petter Berner-WikGefle IF
59.79
SB
  
M Längd     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Andreas OtterlingIFK Lidingö
7.44
0.0 SB
  
2Melwin Lycke HolmKils AIK
7.17
+0.9 PB
  
3Rickard Willman
Rickard Willman 94, Västerås FK
6.94
Västerås FK
6.94
+1.5 SB
  
4Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
6.48
–0.4 SB
  
5Daniel Berr
Daniel Berr 75, Västerås FK
6.27
Västerås FK
6.27
+2.0 PB
  
6Albin Melin
Albin Melin 00, Katrineholm
5.17
Katrineholms SK
5.17
+1.2 PB
  
Otterlingx
+1.9
7.44
0.0
x
0.0
x
0.0
x
+3.4
x
+0.5
Lycke Holm7.17
+0.9
x
+2.1
x
0.0
x
0.0
x
+2.6
x
+1.5
Willman6.64
+1.0
x
+3.1
x
-1.2
6.26
0.0
6.94
+1.5
x
+2.0
Elhendy Gunnarsson6.16w
+3.5
6.48
-0.4
6.06
-1.6
6.14
-1.0
x
+2.1
6.36
+0.3
Berrx
+2.7
x
+0.3
x
+1.3
6.00
0.0
6.27
+2.0
x
-0.2
Melinx
+2.7
5.17
+1.2
5.07
+0.8
3.17
0.0
5.02w
+2.8
5.04
-0.7
M Tresteg     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Erik Ehrlin
14.99
Hammarby IF
14.99
–1.3 SB
  
Ehrlinx
+1.0
x
+0.3
x
+1.1
x
-0.4
x
+0.2
14.99
-1.3
M Diskus     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Linus Bernhult
Linus Bernhult 75, KFUM Örebro
42.92
KFUM Örebro
42.92
SB
  
Bernhultxx40.51x42.9242.59
M Slägga     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Johannes Nilsson
Johannes Nilsson 98, Västerås FK
49.90
Västerås FK
49.90
  
2Henrik Arnerdal
Henrik Arnerdal 74, Råby-Rekarne
35.93
Råby-Rekarne FIF
35.93
SB
  
Nilsson49.2646.0149.9049.2449.5947.90
Arnerdalx35.9332.2335.28xx
P19 Slägga (6.0 kg)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Alfons Haals
Alfons Haals 02, Västerås FK
64.74
Västerås FK
64.74
PB
  
Haals63.38xx64.74xx
P17 100 m     
28 jun
Vind: -2.1

Final A

Final
28 jun
Vind: -2.1
1Philip Tennhed
Philip Tennhed 04, Råby-Rekarne
11.64
Råby-Rekarne FIF
11.64
  
2Arvid Borg
Arvid Borg 04, Nyköpings BIS
11.72
Nyköpings BIS
11.72
  
3Ludvig Molinder
Ludvig Molinder 03, KFUM Örebro
12.28
KFUM Örebro
12.28
PB
  
P17 Längd     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Philip Tennhed
Philip Tennhed 04, Råby-Rekarne
6.12
Råby-Rekarne FIF
6.12
0.0 =PB
  
2Douglas Goldén
5.90
Katrineholms SK
5.90
–0.3
  
Tennhed5.89
+0.6
4.35
0.0
x
+0.4
x
-1.2
6.12
0.0
x
+2.0
Goldén3.65
+1.7
2.81
0.0
3.66
+0.2
5.90
-0.3
x
+0.1
x
+2.3
P17 Diskus (1.5 kg)     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Filip Sundin
37.97
IF Göta Karlstad
37.97
  
2Tushar Nyqvist
Tushar Nyqvist 03, Råby-Rekarne
37.93
Råby-Rekarne FIF
37.93
  
Sundin36.7237.5336.4035.15x37.97
Nyqvistx36.4437.87x37.93x
P17 Slägga (5.0 kg)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Leo Bystedt
Leo Bystedt 03, Västerås FK
66.11
Västerås FK
66.11
  
Bystedt65.18xx65.6466.11x
P15 80 m     
28 jun
Vind: -2.9

Final A

Final
28 jun
Vind: -2.9
1Oliver Ericsson
9.93
Spårvägens FK
9.93
PB
  
2Adrian Siwek
Adrian Siwek 05, Nyköpings BIS
10.31
Nyköpings BIS
10.31
  
3William Klacksell
William Klacksell 05, Råby-Rekarne
10.81
Råby-Rekarne FIF
10.81
  
4Max Holm
Max Holm 06, Råby-Rekarne
11.74
Råby-Rekarne FIF
11.74
  
P15 200 m     
27 jun
Vind: +0.6

Final A

Final
27 jun
Vind: +0.6
1Filip OlssonBromma IF
NT
PB
  
2Filip EkströmBromma IF
NT
  
3Johan RunessonFjugesta IF
NT
PB
  
P15 80 m häck (83.8 cm)     
27 jun
Vind: +2.6

Final A

Final
27 jun
Vind: +2.6
1Filip Olsson
11.56w
Bromma IF
11.56w
  
2Elis Gemzell
14.48w
Tierps IF
14.48w
  
P15 300 m häck (76.2 cm)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Oliver Ericsson
46.78
Spårvägens FK
46.78
PB
  
2Max Holm
Max Holm 06, Råby-Rekarne
49.52
Råby-Rekarne FIF
49.52
  
P15 Längd     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Filip Olsson
6.21
Bromma IF
6.21
+0.2
  
2Filip Ekström
6.16w
Bromma IF
6.16w
+4.4
  
3Oliver Ericsson
6.11
Spårvägens FK
6.11
+1.6 PB
  
4Elis Gemzell
5.34w
Tierps IF
5.34w
+2.2
  
5William Klacksell
William Klacksell 05, Råby-Rekarne
5.15
Råby-Rekarne FIF
5.15
+0.8 PB
  
6Daniel Kindvall
5.02
Fjugesta IF
5.02
+1.9 PB
  
7Johan Runesson
4.82
Fjugesta IF
4.82
+1.4 PB
  
8Max Holm
Max Holm 06, Råby-Rekarne
4.18
Råby-Rekarne FIF
4.18
0.0
  
Olsson6.17
+0.2
5.93
-1.1
x
+0.3
x
+2.7
6.13
+1.3
6.21
+0.2
Ekström5.71
-2.0
x
0.0
6.16w
+4.4
5.31
+0.3
6.10
+0.3
x
-2.3
Ericsson5.74
-1.0
5.82
0.0
5.99
+1.5
5.88
+1.1
6.11
+1.6
6.05
0.0
Gemzell5.10
0.0
5.22
0.0
5.27w
+2.5
5.01
0.0
x
+0.4
5.34w
+2.2
Klacksell4.87
-1.8
x
-1.4
5.02
+1.6
5.15
+0.8
x
+1.0
x
-1.9
Kindvall4.70
-1.2
4.56
+0.5
4.78
-0.9
4.94
+0.7
5.02
+1.9
4.97w
+2.1
Runesson4.76
-1.0
4.82
+1.4
x
+2.2
4.53
0.0
4.79
+0.4
4.68
0.0
Holm4.13
-0.1
4.18
0.0
4.03
+0.5
3.98
+1.7
3.97
-2.1
P15 Tresteg     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Oliver Ericsson
12.70
Spårvägens FK
12.70
+0.3 PB
  
2William Klacksell
William Klacksell 05, Råby-Rekarne
11.11
Råby-Rekarne FIF
11.11
+0.2 PB
  
3Max Holm
Max Holm 06, Råby-Rekarne
9.84
Råby-Rekarne FIF
9.84
+0.6
  
Ericsson12.70
+0.3
12.29
+0.4
x
+0.6
12.00w
+2.1
12.58
-0.4
12.50
-1.4
Klacksell11.11
+0.2
10.63
+1.5
10.42
+1.5
Holmx
+0.3
9.84
+0.6
9.74
+0.4
x
-1.3
x
-0.8
x
-2.0
P15 Slägga (4.0 kg)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Daniel Kindvall
39.06
Fjugesta IF
39.06
PB
  
2Johan Runesson
34.56
Fjugesta IF
34.56
PB
  
Kindvall39.06xxxxx
Runesson28.02x34.5630.5133.2634.15
P15 Spjut (600 g)     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Leon Bodén
55.32
Motala AIF
55.32
  
2Viktor Lögdahl
Viktor Lögdahl 05, Råby-Rekarne
47.22
Råby-Rekarne FIF
47.22
  
Bodén55.3249.3353.6253.0053.0353.56
Lögdahl47.2243.8845.8842.80xx
P13 Spjut (400 g)     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Oskar Tennhed
Oskar Tennhed 07, Råby-Rekarne
34.76
Råby-Rekarne FIF
34.76
PB
  
Tennhed33.4834.1929.7029.9330.0734.76
Kvinnor
K 100 m     
28 jun
Vind: -2.4

Final A

Final
28 jun
Vind: -2.4
1Irene Ekelund
Irene Ekelund 97, Spårvägen
12.19
Spårvägens FK
12.19
SB
  
2Hanna Wiss
Hanna Wiss 91, KFUM Örebro
12.52
KFUM Örebro
12.52
SB
  
3Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
12.88
Råby-Rekarne FIF
12.88
  
4Tuva Lindqvist
13.01
Finspångs AIK
13.01
PB
  
5Annina Stens
Annina Stens 99, Spårvägen
13.32
Spårvägens FK
13.32
PB
  
6Camilla Larson
Camilla Larson 69, Tjalve IF Norrköping
14.85
Tjalve IF Norrköping
14.85
  
K 200 m     
27 jun
Vind: +0.5

Final A

Final
27 jun
Vind: +0.5
1Klara Helander
25.26
Upsala IF
25.26
SB
  
2Lova Perman
25.40
IF Göta Karlstad
25.40
PB
  
3Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
25.75
Råby-Rekarne FIF
25.75
SB
  
4Lovisa Ellström
26.48
IF Göta Karlstad
26.48
PB
  
5Klara Frih
26.92
Åsbro GoIF
26.92
SB
  
6Irma Jonhed
26.96
IF Göta Karlstad
26.96
PB
  
7Filippa Dedorsson
29.77
IFK Kristinehamn
29.77
PB
  
K 400 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Lova Perman
55.20
IF Göta Karlstad
55.20
PB
  
2Klara Helander
55.63
Upsala IF
55.63
PB
  
3Lovisa Ellström
58.90
IF Göta Karlstad
58.90
SB
  
4Tyra Landin
Tyra Landin 02, Västerås FK
59.06
Västerås FK
59.06
PB
  
5Carolina SöderbomÄrla IF
59.95
SB
  
6Filippa Dedorsson
1:06.07
IFK Kristinehamn
1:06.07
  
K 1500 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Tilda Östberg
Tilda Östberg 01, Borlänge LK
4:41.07
Borlänge LK
4:41.07
PB
  
2Pernilla Elmgren
4:45.94
Ärla IF
4:45.94
PB
  
3Elvira Fredin
Elvira Fredin 03, Spårvägen
5:21.21
Spårvägens FK
5:21.21
PB
  
K 100 m häck     
27 jun
Vind: +1.6

Final A

Final
27 jun
Vind: +1.6
1Levina Ahlgren
15.82
Upsala IF
15.82
SB
  
K 400 m häck     
27 jun

Final A

Final
27 jun
2Tyra Landin
Tyra Landin 02, Västerås FK
1:04.84
Västerås FK
1:04.84
SB
  
K Längd     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
6.01
Råby-Rekarne FIF
6.01
+0.2 PB
  
2Tuva Lindqvist
5.35
Finspångs AIK
5.35
+0.2
  
3Ebba Melin
Ebba Melin 02, Katrineholm
5.07
Katrineholms SK
5.07
+1.5 PB
  
4Maja Karlsson
4.96
IF Göta Karlstad
4.96
+0.2 PB
  
5Filippa Dedorsson
4.63
IFK Kristinehamn
4.63
0.0 SB
  
Åskag6.01
+0.2
5.99
+0.9
x
+0.3
5.65
0.0
x
0.0
5.89
+1.4
Lindqvist4.92
+1.4
4.67x
-1.3
5.35
+0.2
5.01
+1.5
x
+1.6
Melinx
+1.5
5.00
+2.0
5.07
+1.5
x
+1.4
4.91
+1.5
4.99w
+2.3
Karlsson4.96
+0.2
4.71
+1.7
4.64
+1.4
4.61
+0.2
4.41
+1.5
4.76
+1.7
Dedorsson4.51
+0.2
4.29
-0.1
4.53
0.0
4.60
0.0
4.63
0.0
4.51
+1.5
K Tresteg     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
12.55
Råby-Rekarne FIF
12.55
+1.8 SB
  
2Emma Ehrlin
12.27w
Hammarby IF
12.27w
+2.4
  
3Annina Stens
Annina Stens 99, Spårvägen
11.63
Spårvägens FK
11.63
–1.1 PB
  
4Emelina WirebroMotala AIF
10.97
–1.5
  
5Smilla Örling
Smilla Örling 01, Spårvägen
9.66
Spårvägens FK
9.66
–1.3 PB
  
Åskagx
+2.3
x
+1.1
12.55
+1.8
x
-0.2
x
0.0
11.35
-2.8
Ehrlin12.27w
+2.4
x
+0.3
x
+1.1
x
+0.4
x
-0.6
x
-2.7
Stensx
+2.8
11.63
-1.1
x
+0.5
x
+1.8
11.47
-1.0
11.32
-1.6
Wirebro10.88
+1.0
10.97
-1.5
x
+0.6
x
+0.3
10.93
-0.6
10.67
-3.5
Örling9.40
+0.4
x
+0.7
x
0.0
9.42
+1.2
9.66
-1.3
9.65
-2.7
K Slägga     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Grete Ahlberg
65.69
Hammarby IF
65.69
SB
  
2Hillevi Carlsson
57.00
Hässelby SK
57.00
  
3Kristina Andersson
55.65
Råby-Rekarne FIF
55.65
  
4Jennifer Andersson
54.30
Västerås FK
54.30
  
5Amanda Fridberg
51.02
IF Göta Karlstad
51.02
PB
  
6Tilde Jönsson
Tilde Jönsson 02, Linköpings GIF
46.35
Linköpings GIF
46.35
  
7Alexandra Nilsson
45.90
Götlunda IF
45.90
PB
  
8Sanna Tollefors
44.80
Vallentuna FK
44.80
PB
  
9Ida Arnerdal
Ida Arnerdal 02, Råby-Rekarne
35.59
Råby-Rekarne FIF
35.59
PB
  
Maja Åkerblom
Maja Åkerblom 02, Västerås FK
NM
Västerås FK
NM
  
Ahlberg64.7665.69xx63.5565.16
Carlsson51.0257.0054.60x54.48x
Andersson54.7554.67xx51.2555.65
Anderssonx50.7252.3752.9550.7154.30
Fridberg42.8350.1251.0244.1748.46x
Jönsson46.1846.3545.4645.2245.6044.55
Nilsson41.1345.5245.74x45.90x
Tollefors43.2340.0142.6944.5444.80x
Arnerdal33.6535.59x
Åkerblomxxx
F17 100 m     
28 jun
Vind: -3.0

Final A

Final
28 jun
Vind: -3.0
1Ebba Asp
Ebba Asp 04, KFUM Örebro
12.95
KFUM Örebro
12.95
SB
  
2Lina Ånstad
13.17
Motala AIF
13.17
SB
  
3Nova FogelkvistMotala AIF
13.24
SB
  
4Tyra Tunander CedreniusIFK Lidingö
13.56
PB
  
5Moa Gustafsson
Moa Gustafsson 04, Råby-Rekarne
13.64
Råby-Rekarne FIF
13.64
PB
  
6Rebecka Essman
Rebecka Essman 03, Råby-Rekarne
14.20
Råby-Rekarne FIF
14.20
PB
  
F17 200 m     
27 jun
Vind: +2.4

Final A

Final
27 jun
Vind: +2.4
1Ebba Asp
Ebba Asp 04, KFUM Örebro
26.18w
KFUM Örebro
26.18w
  
2Nova Fogelkvist
27.27w
Motala AIF
27.27w
  
3Smilla Gejdeman
Smilla Gejdeman 03, Eskilstuna FI
27.78w
Eskilstuna FI
27.78w
  
4Rebecka Essman
Rebecka Essman 03, Råby-Rekarne
29.79w
Råby-Rekarne FIF
29.79w
  
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
27 jun
Vind: +1.6

Final A

Final
27 jun
Vind: +1.6
1Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
14.31
Vallentuna FK
14.31
PB
  
2Hanna Karlsson
15.12
IF Göta Karlstad
15.12
SB
  
3Silvia Popa
Silvia Popa 03, Mariestads AIF
15.19
Mariestads AIF
15.19
PB
  
4Lizette Carlsson
15.50
Vallentuna FK
15.50
PB
  
5Myra Eriksson
Myra Eriksson 03, Stocksäter
15.69
Stocksäters IF
15.69
  
F17 300 m häck     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
42.12
Vallentuna FK
42.12
SB
  
2Hanna Karlsson
45.59
IF Göta Karlstad
45.59
SB
  
3Lizette Carlsson
45.92
Vallentuna FK
45.92
PB
  
4Lisen Rignell
46.17
Bromma IF
46.17
  
5Silvia Popa
Silvia Popa 03, Mariestads AIF
48.99
Mariestads AIF
48.99
SB
  
F17 Längd     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Tyra Tunander CedreniusIFK Lidingö
5.36
+0.3 SB
  
2Lina Ånstad
5.25
Motala AIF
5.25
+0.5 PB
  
3Lisen Rignell
5.24
Bromma IF
5.24
0.0 =PB
  
4Moa Gustafsson
Moa Gustafsson 04, Råby-Rekarne
5.11
Råby-Rekarne FIF
5.11
+0.4
  
5Nova FogelkvistMotala AIF
4.82
+1.8 SB
  
Tunander Cedrenius5.03
+0.1
x
+0.9
x
+1.2
5.36
+0.3
5.15
-0.3
5.13
-0.5
Ånstad4.97
+1.4
5.06
+0.7
5.16
+0.4
5.25
+0.5
5.11
-0.2
x
+2.2
Rignell4.70
+0.2
5.24
0.0
5.17
+0.2
4.95
-0.3
4.59
-0.2
4.84
+1.8
Gustafsson5.11
+0.4
5.08
+1.5
x
+1.4
5.09
+0.2
4.94
+0.4
3.75
0.0
Fogelkvistx
0.0
4.59
0.0
x
+0.2
4.41
-0.3
4.72
-0.2
4.82
+1.8
F17 Diskus     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Edvina Norberg
38.17
Ransäters AIS
38.17
PB
  
2Tilda Bernhult
Tilda Bernhult 04, KFUM Örebro
34.69
KFUM Örebro
34.69
  
Norberg35.67xx32.59x38.17
Bernhultxxx31.6034.5934.69
F17 Slägga (3.0 kg)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Isabella Wiklund
Isabella Wiklund 03, Västerås FK
54.65
Västerås FK
54.65
  
2Sofie Moroni
Sofie Moroni 04, Råby-Rekarne
46.72
Råby-Rekarne FIF
46.72
PB
  
3Rebecka Essman
Rebecka Essman 03, Råby-Rekarne
45.99
Råby-Rekarne FIF
45.99
PB
  
Wiklundxx51.9854.6553.21x
Moroni43.3841.92x45.6944.3046.72
Essman40.3444.0945.4443.4945.99x
F17 Spjut (500 g)     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Tilda Bernhult
Tilda Bernhult 04, KFUM Örebro
42.16
KFUM Örebro
42.16
  
2Desiree Essman
Desiree Essman 06, Råby-Rekarne
19.06
Råby-Rekarne FIF
19.06
  
Bernhult42.16x41.73xx41.17
Essman19.0616.59xxx18.86
F15 80 m     
28 jun
Vind: -0.3

Final A

Final
28 jun
Vind: -0.3
1Lina Ånstad
10.70
Motala AIF
10.70
  
2Ebba Hållén
Ebba Hållén 06, Eskilstuna FI
11.29
Eskilstuna FI
11.29
PB
  
3Alice Enetjärn
Alice Enetjärn 06, Nyköpings BIS
11.35
Nyköpings BIS
11.35
PB
  
4Edvina Norberg
11.56
Ransäters AIS
11.56
PB
  
F15 200 m     
27 jun
Vind: -1.9

Final A

Final
27 jun
Vind: -1.9
1Lina Ånstad
26.91
Motala AIF
26.91
  
2Ebba Eklund
27.03
IF Hagen
27.03
PB
  
3Mellanie Neudinger NellmerBromma IF
27.41
SB
  
4Ophelia ViirmanBromma IF
27.44
PB
  
5Alice Enetjärn
Alice Enetjärn 06, Nyköpings BIS
28.23
Nyköpings BIS
28.23
PB
  
6Isabelle Johansson
Isabelle Johansson 05, Nyköpings BIS
28.67
Nyköpings BIS
28.67
PB
  
7Emma Eriksson
Emma Eriksson 06, Westmannia
29.10
IK Westmannia
29.10
PB
  
F15 1000 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Emma Eriksson
Emma Eriksson 06, Westmannia
3:22.82
IK Westmannia
3:22.82
PB
  
2Anastasia Rozhkova
3:25.35
Tullinge FI
3:25.35
PB
  
3Evelina Swärdborn
Evelina Swärdborn 06, Nyköpings BIS
3:28.87
Nyköpings BIS
3:28.87
PB
  
4Matilda Martini
3:30.01
Motala AIF
3:30.01
PB
  
5Clara Widfeldt
Clara Widfeldt 06, Tjalve IF Norrköping
3:33.44
Tjalve IF Norrköping
3:33.44
  
F15 80 m häck (76.2 cm, 8 m)     
27 jun
Vind: +0.9

Final A

Final
27 jun
Vind: +0.9
1Ebba Eklund
11.75
IF Hagen
11.75
PB
  
2Emma Hjelm
12.92
Motala AIF
12.92
  
3Stella Önander
Stella Önander 06, KFUM Örebro
13.85
KFUM Örebro
13.85
PB
  
4Isabelle Johansson
Isabelle Johansson 05, Nyköpings BIS
14.00
Nyköpings BIS
14.00
PB
  
5Caroline Johansson
Caroline Johansson 05, Nyköpings BIS
14.34
Nyköpings BIS
14.34
PB
  
6Frida Ekstav
14.74
Tierps IF
14.74
PB
  
F15 300 m häck     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Irma Jonhed
48.79
IF Göta Karlstad
48.79
SB
  
2Isabelle Johansson
Isabelle Johansson 05, Nyköpings BIS
51.28
Nyköpings BIS
51.28
PB
  
F15 Längd     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Matilda HalfwordsonBromma IF
5.21
–0.6 PB
  
2Melina Lidberg
5.00
Hammarby IF
5.00
+1.1 PB
  
3Irma Jonhed
4.93
IF Göta Karlstad
4.93
+1.3
  
4Ophelia ViirmanBromma IF
4.88
–0.6 PB
  
5Emma Hjelm
4.88
Motala AIF
4.88
–0.1 PB
  
6Mellanie Neudinger NellmerBromma IF
4.73
+1.3
  
7Stella Önander
Stella Önander 06, KFUM Örebro
4.53
KFUM Örebro
4.53
+0.1 PB
  
8Emma Eriksson
Emma Eriksson 06, Westmannia
4.51
IK Westmannia
4.51
–1.8 PB
  
9Caroline Johansson
Caroline Johansson 05, Nyköpings BIS
4.44
Nyköpings BIS
4.44
–0.3
  
10Isabelle Johansson
Isabelle Johansson 05, Nyköpings BIS
4.32
Nyköpings BIS
4.32
0.0
  
11Ebba Hållén
Ebba Hållén 06, Eskilstuna FI
4.23
Eskilstuna FI
4.23
–0.7 PB
  
12Frida EkstavTierps IF
4.15
+0.1 =PB
  
13Alice Enetjärn
Alice Enetjärn 06, Nyköpings BIS
3.87
Nyköpings BIS
3.87
–0.7
  
Halfwordsonx
+1.3
4.96
-0.9
5.02
-1.3
5.21
-0.6
4.92
-1.7
5.09
-0.1
Lidbergx
+2.7
4.71
-2.1
4.96
-0.4
4.91
+0.3
5.00
+1.1
4.90
-0.6
Jonhed4.76
0.0
4.46
-0.4
4.81
-0.8
4.93
+1.3
4.82
+1.4
4.91
-0.4
Viirmanx
-0.4
4.66
-0.8
x
0.0
x
0.0
4.88
-0.6
4.69
-0.9
Hjelm4.78
0.0
4.71
-1.3
4.72
-0.6
3.22
+0.1
4.81
-1.4
4.88
-0.1
Neudinger Nellmer4.45w
+2.7
4.59
-1.0
4.69
-0.8
4.56
+0.3
x
-1.1
4.73
+1.3
Önander4.48
+0.9
4.43
-0.3
3.10
-1.6
4.47
+1.3
4.53
+0.1
4.50
-0.3
Erikssonx
-0.3
4.44
-1.4
2.74
-1.7
4.51
-1.8
4.41
-0.1
Johansson3.77
+1.0
4.44
-0.3
4.18
-0.8
x
0.0
4.24
-0.3
4.07
-0.1
Johansson4.07
0.0
x
-0.2
4.32
0.0
Hållén3.93
+0.8
3.92
0.0
4.23
-0.7
Ekstav4.15
+1.3
3.90
-1.8
4.15
+0.1
Enetjärnx
+1.7
x
-2.2
3.87
-0.7
F15 Tresteg     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Matilda HalfwordsonBromma IF
11.41
–1.3 PB
  
2Melina Lidberg
11.06
Hammarby IF
11.06
0.0
  
3Alice Enetjärn
Alice Enetjärn 06, Nyköpings BIS
10.67
Nyköpings BIS
10.67
+0.6 PB
  
Halfwordson11.06
+1.3
11.21
+1.1
x
+0.7
x
-1.0
11.21
+1.5
11.41
-1.3
Lidbergx
+0.7
10.95
+1.2
10.69
+1.1
10.54
-0.9
11.06
0.0
10.87
-0.3
Enetjärn9.95
+0.9
10.09
+1.4
10.45
0.0
10.12
0.0
10.67
+0.6
10.41
-0.6
F15 Diskus (0.75 kg)     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Edvina Norberg
40.31
Ransäters AIS
40.31
SB
  
2Desiree Essman
Desiree Essman 06, Råby-Rekarne
26.49
Råby-Rekarne FIF
26.49
PB
  
Norbergx37.2439.6140.3139.8137.23
Essman25.3625.5024.2926.4923.15x
F15 Slägga (3.0 kg)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Emma Krantz
48.93
Bohus IF
48.93
  
2Edvina Norberg
43.04
Ransäters AIS
43.04
SB
  
3Linnea Fohlén Gladh
Linnea Fohlén Gladh 06, Trollhättan FIK
42.94
Trollhättan FIK
42.94
  
4Desiree Essman
Desiree Essman 06, Råby-Rekarne
40.57
Råby-Rekarne FIF
40.57
PB
  
5Molly Åkerblom
Molly Åkerblom 07, Västerås FK
31.49
Västerås FK
31.49
  
6Altea Mellberg
Altea Mellberg 06, Västerås FK
29.11
Västerås FK
29.11
PB
  
7Midea Allard
Midea Allard 08, Västerås FK
21.88
Västerås FK
21.88
PB
  
Krantz47.2448.9344.6347.13xx
Norberg35.6236.4843.0442.1540.2841.59
Fohlén Gladhx41.9741.4642.9442.3541.49
Essman40.0140.5738.74x31.8537.81
Åkerblom31.4931.0929.85x30.89x
Mellberg24.9229.1127.17x27.49x
Allard21.88xxxxx
F13 Spjut (400 g)     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Eunice Karlsson
Eunice Karlsson 98, Eskilstuna FI
36.30
Eskilstuna FI
36.30
PB
  
Karlsson36.3035.40x34.80xx

© 2022 Friidrottsstatistik