24.6
23.6
20.6
23.6
23.6
23.6
21.6
19.6
12.6
20.6
15‐16.6
22.6
22.6
21.6
21.6
19.6
19.6
19.6
19.6
22.6
22.6
22.6
22.6
22.6
23.6
12.6
12.6
17.6
19.6
22.6
22.6
19.6
19.6
16.6
3.6
22.6
16.6
19‐20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19.6
12.6
17.6
17.6
16.6
15.6
8.6
6.6
19.6
3.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
8.6
17.6
16.6
18.6
11.6
20.6
20.6
20.6
20.6
15.6
10.6
19‐20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19‐20.6
19.6
20.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
Arena: Ekängens Friidrottsarena   Arrangör: Ärla IF
Tävlande: 46 (27+19)   Starter: 49 (29+20)
Män
M 300 m     


Final A

Final

1Emil Johansson
34.54
Turebergs FK
34.54
PB
  
2Esbjörn Eriksson
37.63
Turebergs FK
37.63
PB
  
3Daniel EkströmÄrla IF
38.26
PB
  
4William Brändeborn
40.14
Råby-Rekarne FIF
40.14
PB
  
5Oskar StenforsÄrla IF
43.28
PB
  
6John Bäck
John Bäck 06, Tureberg
44.08
Turebergs FK
44.08
PB
  
7Magnus Nyzell
44.71
Ärla IF
44.71
PB
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Jonatan Gustafsson
3:59.56
KFUM Örebro
3:59.56
SB
  
2Adam Hammarberg
4:02.18
Eskilstuna FI
4:02.18
PB
  
3Wilhelm Bergentz
Wilhelm Bergentz 02, KFUM Örebro
4:02.75
KFUM Örebro
4:02.75
PB
  
4Albin Wallenius
4:05.54
Västerås FK
4:05.54
SB
  
5Michael Welday
Michael Welday 99, Stocksäter
4:06.93
Stocksäters IF
4:06.93
SB
  
6Noha Olsson
Noha Olsson 02, KFUM Örebro
4:15.62
KFUM Örebro
4:15.62
SB
  
7Linus Jansson
4:19.06
Hässelby SK
4:19.06
  
8Einar Johansson
4:20.73
Ärla IF
4:20.73
PB
  
9Daniel Ekström
4:29.82
Ärla IF
4:29.82
PB
  
10Felix Davidsson-BerndtssonHammarby IF
4:30.51
  
11Kader Abdi
Kader Abdi 98, Västerås
4:45.32
Västerås FK
4:45.32
PB
  
Final B
1Martin Huldt
Martin Huldt 89, Eskilstuna
4:32.77
Eskilstuna FI
4:32.77
PB
  
2Adam Forngren
4:35.59
Ärla IF
4:35.59
PB
  
3Andreas Pettersson
4:36.14
Eskilstuna FI
4:36.14
PB
  
4Elsa Wallenius
4:36.63
Västerås FK
4:36.63
  
K 1
5Olivia Weslien
4:37.07
IF Göta Karlstad
4:37.07
  
K 2
6Klara Frih
4:44.89
Åsbro GoIF
4:44.89
  
K 3
7Filippa Ramberg
4:45.74
Hammarby IF
4:45.74
  
K 4
8Pernilla Elmgren
4:48.85
Ärla IF
4:48.85
  
K 5
9Joakim Rosendal
4:51.19
Ärla IF
4:51.19
PB
  
10Stellan Rydin
4:51.31
Ärla IF
4:51.31
PB
  
11Ida Blom
Ida Blom 02, Hässelby
5:13.01
Hässelby SK
5:13.01
  
K 6
Gustav NorlanderÄrla IF
DNF
  
Final C
1Sebastian ThysellÄrla IF
5:07.11
PB
  
2Astrid Wallenius
5:11.66
Västerås FK
5:11.66
  
K 1
3Elvira Fredin
Elvira Fredin 03, Spårvägen
5:11.81
Spårvägens FK
5:11.81
  
K 2
4Nora Siltberg AlmlöfHammarby IF
5:15.95
  
K 3
5Ken Nordström
5:23.50
Ärla IF
5:23.50
PB
  
6Ella Fallope
5:51.48
Turebergs FK
5:51.48
  
K 4
7Gustav Mörkberg
5:54.68
Ärla IF
5:54.68
PB
  
8Midea Allard
Midea Allard 08, Västerås
6:02.05
Västerås FK
6:02.05
  
K 5
9Embla Allard
Embla Allard 12, Västerås
6:04.29
12Västerås FK
6:04.29
  
K 6
10Filip Thysell
Filip Thysell 10, Ärla
6:26.58
10Ärla IF
6:26.58
PB
  
Einar JohanssonÄrla IF
DNF
  
Kvinnor
K22 300 m     


Final A

Final

1Carolina SöderbomÄrla IF
42.19
SB
  
2Vanna Ullén
43.50
Turebergs FK
43.50
PB
  
3Elsa Kagevik
44.08
Turebergs FK
44.08
PB
  
4Ella Fallope
44.95
Turebergs FK
44.95
PB
  
5Tuva Frih
45.18
Åsbro GoIF
45.18
PB
  
6Eleonore StellansdotterÄrla IF
46.46
PB
  
7Doris Blomqvist BlomÅsbro GoIF
50.51
PB
  
Matilda PeterssonTurebergs FK
DNF