11.9
8.9
25.8
26.9
6.9
6.9
25.9
23.9
25.9
23.9
19.9
16.9
5.9
25.9
26.9
26.9
26.9
26.9
26.9
26.9
25.9
25.9
25.9
25.9
25.9
25.9
24.9
23.9
23.9
19.9
18.9
18.9
12.9
8.9
5.9
22.9
19.9
4.9
25.9
18‐19.9
25.9
25.9
18.9
18.9
23.9
12.8
22.9
22.9
22.9
22.9
23.9
22.9
22.9
18.9
19.9
22.9
22.9
16.9
11.9
19.9
11.9
21.9
25.6
22.9
16.9
11‐12.9
29.8
18.9
16.9
12.9
18‐19.9
19.9
20.9
19.9
19.9
19.9
18.9
16.9
15.9
5.9
12.9
18.9
18‐19.9
18.9
18‐19.9
19.9
19.9
18.9
16.9
13.9
16.9
16.9
14.9
13.9
12.9
16.9
16.9
2.9
18.9
18.9
Arena: Södertälje IP   Arrangör: Södertälje IF
Tävlande: 61 (25+36)   Starter: 79 (31+48)

Män
M 100 m     

Vind: -1.8

Final A

Final

Vind: -1.8
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.83
SB
  
2Marcus Berggren
11.55
Spårvägens FK
11.55
SB
  
3Björn Jóhann ThorssonSpårvägens FK
11.79
PB
  
4Mattias Sunneborn
11.85
Spårvägens FK
11.85
SB
  
5Edvin Habermann
12.01
Spårvägens FK
12.01
SB
  
6Peter Johansson
12.09
Spårvägens FK
12.09
SB
  
7Hjalmar Didrikson
12.24
Spårvägens FK
12.24
PB
  
8Anssi Lehtevä
Anssi Lehtevä 66, Spårvägen
12.95
Spårvägens FK
12.95
PB
  
M 200 m     

Vind: -2.5

Final A

Final

Vind: -2.5
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
21.44
SB
  
2Desmond RogoAIK
21.88
SB
  
3Mattias Sunneborn
23.51
Spårvägens FK
23.51
SB
  
4Björn Jóhann ThorssonSpårvägens FK
23.64
PB
  
5Edvin Habermann
23.82
Spårvägens FK
23.82
PB
  
6Hjalmar Didrikson
24.72
Spårvägens FK
24.72
PB
  
7Jens Falk
Jens Falk 72, Lidingö
25.83
IFK Lidingö
25.83
PB
  
8Henrik Tegnér
Henrik Tegnér 70, Spårvägen
26.39
Spårvägens FK
26.39
PB
  
M Kula     


Final A

Final

1Wictor PeterssonMalmö AI
20.55
  
2Malek Emghemes
Malek Emghemes 01, Södertälje IF
12.42
Södertälje IF
12.42
PB
  
3Fredrik Andersson
Fredrik Andersson 93, Södertälje IF
9.68
Södertälje IF
9.68
PB
  
Petersson20.55x19.9219.9020.1819.95
Emghemes11.75xx12.42xx
Andersson8.939.589.68x
M Diskus     


Final A

Final

1Simon Pettersson
61.66
Hässelby SK
61.66
  
2Jakob Gardenkrans
Jakob Gardenkrans 97, Athletics 24Seven
53.26
Athletics 24Seven SK
53.26
  
3Jussi Kiviniemi
Jussi Kiviniemi 93, Södertälje IF
51.86
Södertälje IF
51.86
SB
  
4Gustav Liberg
51.57
Ullevi FK
51.57
  
5Theodor WaltherUllevi FK
48.99
  
Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
NM
Spårvägens FK
NM
  
Pettersson60.0461.66xxxx
Gardenkransxxxxx53.26
Kiviniemix51.86xxx49.23
Libergxxxxx51.57
Waltherxxxx48.9946.15
Ståhlxxxxxx
M Spjut     


Final A

Final

1Kim Amb
Kim Amb 90, Bålsta
82.96
F Bålsta IK
82.96
SB
  
2Tim Holmberg
63.86
Upsala IF
63.86
SB
  
3Sebastian Ruthström
60.39
Spårvägens FK
60.39
SB
  
4Theodor Thor
Theodor Thor 93, Eskilstuna
60.26
Eskilstuna FI
60.26
SB
  
5Fredrik Andersson
Fredrik Andersson 93, Södertälje IF
52.47
Södertälje IF
52.47
SB
  
Amb82.9675.99xx78.5081.23
Holmberg60.3159.5658.5356.5359.2963.86
Ruthström55.4760.39x60.2658.73x
Thorx60.26xxxx
Andersson51.1650.92xxx52.47
P15 Slägga (4.0 kg)     


Final A

Final

1Fabian Mix
48.49
Täby IS
48.49
PB
  
Mix47.2848.4939.45xxx
Kvinnor
K 100 m     

Vind: -1.3

Final A

Final

Vind: -1.3
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
12.00
Spårvägens FK
12.00
SB
  
2Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
12.02
KFUM Örebro
12.02
SB
  
3Isabelle Eurenius
12.29
Spårvägens FK
12.29
SB
  
4Maia Eppelin
Maia Eppelin 96, Spårvägen
12.84
Spårvägens FK
12.84
SB
  
5Helen Hermundstad
13.27
Spårvägens FK
13.27
SB
  
6Jenny Åkervall
13.67
Spårvägens FK
13.67
SB
  
7Linda Tham
Linda Tham 85, Spårvägen
14.65
Spårvägens FK
14.65
PB
  
8Kerstin Grape
15.94
IFK Lidingö
15.94
PB
  
Final B
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1Saga Berneryd
Saga Berneryd 99, Spårvägen
13.10
Spårvägens FK
13.10
SB
  
2Anna Björkstedt
13.39
Spårvägens FK
13.39
SB
  
K 200 m     

Vind: -1.0

Final A

Final

Vind: -1.0
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
23.85
Spårvägens FK
23.85
SB
  
2Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
23.90
KFUM Örebro
23.90
SB
  
3Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
24.18
KFUM Örebro
24.18
SB
  
4Sandra Knezevic
24.72
Hammarby IF
24.72
SB
  
5Maia Eppelin
Maia Eppelin 96, Spårvägen
25.51
Spårvägens FK
25.51
PB
  
6Celina Reichardt
25.79
Spårvägens FK
25.79
PB
  
7Saga Berneryd
Saga Berneryd 99, Spårvägen
26.65
Spårvägens FK
26.65
SB
  
8Helen Hermundstad
26.92
Spårvägens FK
26.92
SB
  
Final B
Vind: -1.7
Vind: -1.7
1Jenny Åkervall
27.62
Spårvägens FK
27.62
SB
  
2Anna Björkstedt
27.96
Spårvägens FK
27.96
SB
  
3Annette Rylander
30.29
Spårvägens FK
30.29
PB
  
K 400 m     


Final A

Final

1Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
55.64
KFUM Örebro
55.64
PB
  
2Klara Helander
55.83
Upsala IF
55.83
SB
  
3Rebecca Högberg
Rebecca Högberg 84, KFUM Örebro
56.05
KFUM Örebro
56.05
SB
  
K Kula     


Final A

Final

1Fanny Roos
Fanny Roos 95, Athletics 24Seven
18.19
Athletics 24Seven SK
18.19
SB
  
2Frida Åkerström
17.12
Hässelby SK
17.12
PB
  
3Caisa-Marie LindforsUpsala IF
15.46
PB
  
4Victoria Engström KindmarkUpsala IF
12.75
SB
  
5Hannah Hilding
Hannah Hilding 02, Spårvägen
12.01
Spårvägens FK
12.01
SB
  
Roos17.1917.9818.0617.9717.8118.19
Åkerström17.12xx16.2116.99x
Lindfors13.5215.46x14.7114.3014.85
Engström Kindmarkx12.7512.47x12.5712.60
Hilding11.21x11.6211.7612.01x
K Diskus     


Final A

Final

1Vanessa Kamga
60.01
Upsala IF
60.01
PB NU23R
  
2 SWE AT
2Fanny Roos
Fanny Roos 95, Athletics 24Seven
51.62
Athletics 24Seven SK
51.62
  
3Caisa-Marie LindforsUpsala IF
51.58
SB
  
4Emma Ljungberg
Emma Ljungberg 94, Spårvägen
50.51
Spårvägens FK
50.51
  
5Ellen PetterssonUpsala IF
49.79
SB
  
6Ásdís Hjálmsdóttir AnnerudSpårvägens FK
49.70
SB
  
7Daniella Persson
47.65
Spårvägens FK
47.65
  
Kamga54.5557.2860.01x56.89x
Roos48.1249.97x51.6151.6249.56
Lindforsx51.04xxx51.58
Ljungberg47.8248.10x50.5150.5148.78
Pettersson49.2646.10x49.6949.7948.69
Hjálmsdóttir Annerud49.7045.94xxxx
Persson45.74x44.16x47.65x
K Slägga     


Final A

Final

1Eleni Larsson
Eleni Larsson 93, Spårvägen
64.07
Spårvägens FK
64.07
SB
  
2Rebecka Hallerth
59.59
Spårvägens FK
59.59
SB
  
3Linnéa JönssonUpsala IF
54.25
SB
  
4Michaela NorrbeliusGefle IF
54.24
SB
  
5Emma Holmgren LöfUpsala IF
50.87
  
6Caroline Wallin
45.81
Spårvägens FK
45.81
SB
  
7Hannah Hilding
Hannah Hilding 02, Spårvägen
39.09
Spårvägens FK
39.09
  
Larsson62.9564.07xxx63.51
Hallerth55.9953.6157.3759.59x52.83
Jönsson53.23xx53.8754.25x
Norrbelius52.9853.7454.2452.9352.79x
Holmgren Löf50.87xx49.6649.3050.05
Wallin45.7145.81xx43.37x
Hildingxx38.92x39.09x
K Spjut     


Final A

Final

1Ásdís Hjálmsdóttir AnnerudSpårvägens FK
61.24
SB
  
2Sofi Flink
Sofi Flink 95, Västerås
49.35
Västerås FK
49.35
SB
  
3Bianca Salming
46.45
Turebergs FK
46.45
SB
  
4Klara Rådbo
41.15
Hässelby SK
41.15
SB
  
Hjálmsdóttir Annerudx56.3656.4854.0960.5561.24
Flink46.4549.3548.7648.4448.1747.09
Salming46.3745.7546.4545.8343.7845.60
Rådbo39.7134.8241.1536.7437.48x
F16 Spjut (500 g)     


Final A

Final

1Tilda Bernhult
Tilda Bernhult 04, KFUM Örebro
46.20
KFUM Örebro
46.20
  
Bernhultx43.84xx43.8146.20