13.1
13.1
13.1
5.1
3.1
9.12
12.1
4.12
7‐8.1
10.1
9.1
9.1
8.1
8‐9.1
11.12
8‐9.1
8.1
7.1
6.1
6.1
8.1
27.12
14.12
9.12
6.12
4.1
4.1
4.1
30.12
30.12
4.1
6.1
6.1
9.1
6.1
2.1
2.1
28.12
31.12
29.12
11.12
27.11
13.11
16.10
9.11
17.10
27.12
6.11
20.11
31.10
2.10
2.10
9.10
6.11
21.12
18.12
30.11
28.12
26.12
16.10
6.11
6.11
6.11
20.12
20.12
16.10
18.12
13.12
18.12
2.10
2.10
20.12
18.12
19.12
16.10
18.12
19.12
18.12
16.12
17‐18.12
16.12
13.11
14.12
15.12
11.12
10.12
16.12
11.12
11.12
15.12
11.12
12.12
12.12
16.10
4.11
12.12
11.12
10‐12.12
11.12
9.10
Arena: Sollentunavallen och Edsbergs Sportfält   Arrangör: Turebergs FK
Tävlande: 105 (65+40)   Starter: 171 (103+68)

Män
M 200 m     
28 jun
Vind: +2.4

Final A

Final
28 jun
Vind: +2.4
1Emil Johansson
21.88w
Turebergs FK
21.88w
  
2David Mattiasson
22.71w
Turebergs FK
22.71w
  
3Rodi Kay
23.39w
Täby IS
23.39w
  
4Axel Glavare KarlssonTäby IS
23.75w
  
5Sidrak Afework
Sidrak Afework 01, Spårvägen
24.41w
Spårvägens FK
24.41w
  
Anton Runemar
DNF
Turebergs FK
DNF
  
Final B
28 jun Vind: +2.7
28 junVind: +2.7
1Esbjörn Eriksson
23.55w
Turebergs FK
23.55w
  
2Joel Enander
23.89w
Täby IS
23.89w
  
3Nick Heidarian
24.27w
Turebergs FK
24.27w
  
4Elias BouloussaaTäby IS
24.61w
  
5Albin Edgert
24.69w
Täby IS
24.69w
  
6Max Lind
Max Lind 04, Tureberg
24.86w
Turebergs FK
24.86w
  
7Leo Bergström
25.15w
Täby IS
25.15w
  
8Viggo Stridh
25.22w
Täby IS
25.22w
  
Final C
28 jun Vind: +1.9
28 junVind: +1.9
1Joel Djerf
Joel Djerf 78, Tureberg
25.32
Turebergs FK
25.32
PB
  
2Alexander MickelsonTurebergs FK
26.34
PB
  
3Jacob Semb-JosefsonTurebergs FK
26.85
PB
  
4Joar Eriksson
27.14
Turebergs FK
27.14
PB
  
5Gustav KällströmTurebergs FK
27.76
PB
  
6John Bäck
John Bäck 06, Tureberg
28.63
Turebergs FK
28.63
SB
  
7Hans Säll
Hans Säll 61, Tureberg
28.69
Turebergs FK
28.69
PB
  
8Magnus Ingvarsson
28.78
Turebergs FK
28.78
PB
  
M 800 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Axel Hagerud
2:03.48
Bromma IF
2:03.48
PB
  
2Valter Kjellberg
2:03.99
Turebergs FK
2:03.99
PB
  
3Samuel Berhane
2:04.95
Hässelby SK
2:04.95
PB
  
4Abdullahi Adan
2:05.77
Hässelby SK
2:05.77
SB
  
5Sebastian ChristensonTurebergs FK
2:06.76
SB
  
6Conor Hogan
2:08.53
Turebergs FK
2:08.53
PB
  
Final B
28 jun
28 jun
1Linus Jansson
2:10.02
Hässelby SK
2:10.02
  
2Sebastian Svedhammer
2:12.35
Spårvägens FK
2:12.35
PB
  
3Alexander Hägg
2:14.06
Hässelby SK
2:14.06
  
4Erik Norlén
2:15.95
Täby IS
2:15.95
  
5Matthew Kinane
2:16.76
Hässelby SK
2:16.76
SB
  
Final C
28 jun
28 jun
1Vincent Wettergren
2:21.56
Turebergs FK
2:21.56
PB
  
2Fabian Wallin
2:22.20
Turebergs FK
2:22.20
PB
  
3Vilhelm Lood Falgén
2:22.25
Turebergs FK
2:22.25
PB
  
4Anton Petersson
2:23.19
Hässelby SK
2:23.19
  
5Lowe Fuxe Barkvall
2:23.36
Turebergs FK
2:23.36
  
6Fabian Törnqvist
2:24.65
Turebergs FK
2:24.65
PB
  
7Simon Berhane
2:37.43
Hässelby SK
2:37.43
  
8Oliver Sörman
2:40.99
Hässelby SK
2:40.99
  
M 110 m häck     
28 jun
Vind: +1.0

Final A

Final
28 jun
Vind: +1.0
1Staffan Risberg
14.94
Turebergs FK
14.94
PB
  
2Leo BergströmTäby IS
17.29
SB
  
M Kula     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Lukas Björninger
16.13
Turebergs FK
16.13
PB
  
2Edvin Hagberg
11.13
Turebergs FK
11.13
PB
  
Björninger15.5715.9015.62xx16.13
Hagberg11.1210.68x11.1310.3310.79
M Diskus     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Lukas Björninger
44.31
Turebergs FK
44.31
  
Björningerx44.31xxxx
M Spjut     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Stellan Back
58.13
Turebergs FK
58.13
SB
  
2Edvin Hagberg
51.45
Turebergs FK
51.45
PB
  
Back56.2058.1356.2254.6555.3455.15
Hagberg46.4047.5446.1247.6948.0051.45
P19 110 m häck (99.1 cm)     
28 jun
Vind: +1.0

Final A

Final
28 jun
Vind: +1.0
1Sidrak Afework
Sidrak Afework 01, Spårvägen
14.66
Spårvägens FK
14.66
  
2Robin Isaksson
16.13
IFK Lidingö
16.13
PB
  
3Theodor Duvert
16.17
Turebergs FK
16.17
  
P19 Kula (6.0 kg)     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Karl Ludvik
14.10
Turebergs FK
14.10
  
2Robin Isaksson
11.13
IFK Lidingö
11.13
PB
  
Ludvik13.33x13.0813.72x14.10
Isaksson11.10x11.13xx10.95
P19 Diskus (1.75 kg)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Karl Ludvik
51.08
Turebergs FK
51.08
PB
  
2Theodor Duvert
30.81
Turebergs FK
30.81
PB
  
Mert Affan
Mert Affan 02, Mälarhöjden
NM
Mälarhöjdens IK
NM
  
Ludvik49.9051.08xx47.77x
Duvert29.89xxxx30.81
Affanxxxxxx
P19 Slägga (6.0 kg)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Karl Ludvik
64.60
Turebergs FK
64.60
  
Ludvikx61.7264.60xx62.29
P19 Spjut     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Theodor Duvert
38.82
Turebergs FK
38.82
  
Duvertxxx38.03x38.82
P17 Kula (5.0 kg)     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Jesper Ahlin
19.61
Turebergs FK
19.61
PB
  
2Elias Lind
Elias Lind 03, Hässelby
16.71
Hässelby SK
16.71
PB
  
3Martin Sundberg
13.36
Hammarby IF
13.36
  
Ahlin19.61xxx
Lind16.00x16.2416.6916.7116.70
Sundberg13.36xx13.08x13.20
P17 Diskus (1.5 kg)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Jesper Ahlin
53.47
Turebergs FK
53.47
PB
  
2Teo Paganus
49.44
Turebergs FK
49.44
  
3August Schmidt
August Schmidt 03, Mälarhöjden
45.15
Mälarhöjdens IK
45.15
PB
  
4Elias Lind
Elias Lind 03, Hässelby
44.77
Hässelby SK
44.77
PB
  
5Martin Sundberg
43.39
Hammarby IF
43.39
  
6Fredrik Frunck
39.80
Turebergs FK
39.80
  
7Elliot Duvert
39.25
Turebergs FK
39.25
SB
  
Ahlin44.4950.20xx53.4749.64
Paganusxxx49.4448.6648.16
Schmidt45.1541.26x43.0239.0842.30
Lind42.31x42.6743.9744.7742.67
Sundberg39.77xx43.39xx
Frunck38.9739.80xxx38.93
Duvert39.24xx34.8339.0239.25
P17 Slägga (5.0 kg)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Elias Lind
Elias Lind 03, Hässelby
41.42
Hässelby SK
41.42
  
2Ludvig Wallén
37.73
Bromma IF
37.73
PB
  
Fredrik FrunckTurebergs FK
NM
  
Lindx41.4240.64x37.2439.54
Wallénx37.2837.73x34.64x
Frunckxxxxxx
P17 Spjut (700 g)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Elliot Duvert
48.76
Turebergs FK
48.76
SB
  
Duvertx40.1539.9644.88x48.76
P15 80 m häck (83.8 cm)     
28 jun
Vind: +0.2

Final A

Final
28 jun
Vind: +0.2
1Joel Enander
11.03
Täby IS
11.03
PB
  
2Albin Edgert
11.17
Täby IS
11.17
PB
  
3Viggo Stridh
11.38
Täby IS
11.38
PB
  
4Jacob Semb-JosefsonTurebergs FK
12.38
PB
  
5Erik Norlén
12.71
Täby IS
12.71
PB
  
Final B
28 jun Vind: +2.1
28 junVind: +2.1
1Elias BouloussaaTäby IS
12.51w
  
2Gustav Källström
12.58w
Turebergs FK
12.58w
  
3John Bäck
John Bäck 06, Tureberg
13.33w
Turebergs FK
13.33w
  
4Jonathan Edberg
14.06w
Turebergs FK
14.06w
  
P15 Kula (4.0 kg)     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Jonathan Edberg
9.01
Turebergs FK
9.01
PB
  
Edberg8.929.01x8.54x8.64
P15 Diskus (1.0 kg)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Jacob Semb-JosefsonTurebergs FK
31.23
PB
  
2Jonathan Edberg
24.45
Turebergs FK
24.45
PB
  
P15 Slägga (4.0 kg)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Fabian Mix
51.90
Täby IS
51.90
PB
  
2Jacob Semb-JosefsonTurebergs FK
27.90
PB
  
P15 Spjut (600 g)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Jacob Semb-JosefsonTurebergs FK
42.26
PB
  
2Jonathan Edberg
29.53
Turebergs FK
29.53
PB
  
P13 Kula (3.0 kg)     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Alexander MickelsonTurebergs FK
11.88
  
2Erik WallnäsAIK
11.38
PB
  
Mickelson11.4111.3811.6811.46x11.88
Wallnäsx11.3810.93xxx
P13 Diskus (0.6 kg)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Lowe Wängelin
36.16
Upsala IF
36.16
  
2Simon Lindström
32.30
Turebergs FK
32.30
PB
  
3Joar Eriksson
26.38
Turebergs FK
26.38
PB
  
4Ludwig Engde
25.13
Turebergs FK
25.13
  
5Olle Ekengren
21.22
Upsala IF
21.22
  
P13 Slägga (3.0 kg)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Lowe Wängelin
36.85
Upsala IF
36.85
PB
  
2Olle Ekengren
19.10
Upsala IF
19.10
  
3Joar Eriksson
18.76
Turebergs FK
18.76
  
P13 Spjut (400 g)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Olle Ekengren
34.24
Upsala IF
34.24
PB
  
2Simon Lindström
32.86
Turebergs FK
32.86
PB
  
3Lowe Wängelin
32.75
Upsala IF
32.75
  
4Joar Eriksson
24.98
Turebergs FK
24.98
PB
  
5Tristan Back
20.55
Turebergs FK
20.55
  
Kvinnor
K 200 m     
28 jun
Vind: +1.2

Final A

Final
28 jun
Vind: +1.2
1Lovisa Linde
25.61
Täby IS
25.61
PB
  
2Linnéa Frobe
25.89
Täby IS
25.89
SB
  
3Caroline LarssonTäby IS
25.95
PB
  
4Bianca Salming
26.14
Turebergs FK
26.14
SB
  
5Sara HermanssonTäby IS
26.62
SB
  
6Maria SödergrenTäby IS
26.69
SB
  
7Clara Billing
26.77
Turebergs FK
26.77
  
Final B
28 jun Vind: 0.0
28 junVind: 0.0
1Emma Carlsson
26.81
Turebergs FK
26.81
  
2Vanna Ullén
27.67
Turebergs FK
27.67
SB
  
3Karin Andersson BergerTurebergs FK
28.52
PB
  
4Annie Sjölund
30.29
Turebergs FK
30.29
PB
  
5Gunnel Tolfes
32.97
Turebergs FK
32.97
PB
  
6Ulla Karnebäck
33.59
Turebergs FK
33.59
PB
  
7Anita ChristenssonTurebergs FK
37.39
PB
  
8Maria Björkman
39.70
Turebergs FK
39.70
PB
  
K 800 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Bianca Salming
2:13.30
Turebergs FK
2:13.30
SB
  
2Linn Adolfsson
2:23.30
Hässelby SK
2:23.30
PB
  
3Linnea Josefsson
2:28.68
Spårvägens FK
2:28.68
PB
  
4Mina Hägglund
2:30.62
Hässelby SK
2:30.62
  
5Emilia Larson
2:33.54
Täby IS
2:33.54
SB
  
K 100 m häck     
28 jun
Vind: -1.6

Final A

Final
28 jun
Vind: -1.6
1Bianca Salming
14.66
Turebergs FK
14.66
SB
  
2Lovisa Östervall
14.71
Upsala IF
14.71
SB
  
K Diskus     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Fanny Öhrn SelahnTurebergs FK
42.16
SB
  
Öhrn Selahnxx42.1641.68x40.75
K Spjut     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Bianca Salming
48.87
Turebergs FK
48.87
SB
  
Salming42.4044.0843.2644.1646.7048.87
F19 100 m häck     
28 jun
Vind: -1.6

Final A

Final
28 jun
Vind: -1.6
1Clara Billing
15.24
Turebergs FK
15.24
PB
  
F19 Kula     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Embla Wihk
Embla Wihk 02, Hammarby
10.29
Hammarby IF
10.29
SB
  
Wihk9.199.8910.0410.0710.29x
F19 Diskus     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Embla Wihk
Embla Wihk 02, Hammarby
34.38
Hammarby IF
34.38
  
2Wilja Wickert
27.61
Hässelby SK
27.61
  
3Sofia Boman
Sofia Boman 02, Hässelby
26.19
Hässelby SK
26.19
  
Wihk28.1232.3932.6634.0034.38x
Wickert24.7326.2327.6125.7623.72x
Boman21.23x26.19xx23.60
F19 Slägga     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Sofia Boman
Sofia Boman 02, Hässelby
44.64
Hässelby SK
44.64
  
2Wilja Wickert
43.76
Hässelby SK
43.76
  
Boman42.9244.64x43.3441.09x
Wickertxx43.76xxx
F19 Spjut     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Sarah Olsson
31.27
Turebergs FK
31.27
  
2Sofia Boman
Sofia Boman 02, Hässelby
28.83
Hässelby SK
28.83
  
3Embla Wihk
Embla Wihk 02, Hammarby
27.58
Hammarby IF
27.58
SB
  
4Wilja Wickert
24.87
Hässelby SK
24.87
  
Olssonx31.27
Boman27.7128.6028.8326.2427.2427.53
Wihkx24.4825.4827.5825.1324.95
Wickert24.8724.3122.4324.3624.7323.37
F17 Kula (3.0 kg)     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Frida Krantz
12.81
Hammarby IF
12.81
PB
  
2Elin Runemar
10.05
Turebergs FK
10.05
PB
  
Krantz12.5012.6912.5512.8112.27x
Runemar10.05xxxxx
F17 Diskus     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Frida Krantz
31.96
Hammarby IF
31.96
PB
  
2Linn Gellar
Linn Gellar 03, Mälarhöjden
26.26
Mälarhöjdens IK
26.26
SB
  
Krantzx31.96xxx29.35
Gellar24.1123.6023.2220.5326.2622.51
F17 Slägga (3.0 kg)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Molly Skugge
53.28
Turebergs FK
53.28
  
2Linn Harryson
52.50
Hammarby IF
52.50
PB
  
3Vilma Damberg
51.46
Turebergs FK
51.46
  
4Ella Nilsson
39.60
Hanvikens SK
39.60
  
5Alva Enblad
39.56
Hammarby IF
39.56
  
6Elin Runemar
36.88
Turebergs FK
36.88
  
Ebba Lind
Ebba Lind 04, Hanviken
NM
Hanvikens SK
NM
  
Skuggex53.2853.00xx50.78
Harrysonxxx51.14x52.50
Damberg51.46x49.02xx51.26
Nilsson34.8836.1637.6036.1036.9639.60
Enbladxx39.56xxx
Runemarxxxx36.88x
Lindxxxxxx
F17 Spjut (500 g)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Frida Krantz
34.61
Hammarby IF
34.61
SB
  
Krantzxx27.1230.1634.6133.72
F15 Diskus (0.75 kg)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Emilia Johansson
31.32
Rånäs 4H
31.32
PB
  
2Stina Ekengren
29.93
Upsala IF
29.93
  
3Elise Angsten
27.92
Upsala IF
27.92
PB
  
4Linnea Sandström
16.03
Turebergs FK
16.03
PB
  
5Annie Sjölund
14.82
Turebergs FK
14.82
PB
  
F15 Slägga (3.0 kg)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Emilia Johansson
38.92
Rånäs 4H
38.92
PB
  
2Stina Ekengren
37.76
Upsala IF
37.76
PB
  
3Elise Angsten
31.74
Upsala IF
31.74
PB
  
4Linnea Sandström
20.55
Turebergs FK
20.55
PB
  
5Annie Sjölund
17.16
Turebergs FK
17.16
PB
  
F15 Spjut (500 g)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Emilia Johansson
27.68
Rånäs 4H
27.68
PB
  
2Elise Angsten
19.15
Upsala IF
19.15
  
3Annie Sjölund
16.48
Turebergs FK
16.48
PB
  
4Linnea Sandström
13.33
Turebergs FK
13.33
PB
  
F13 Kula (2.0 kg)     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Ida Edling
Ida Edling 07, Bollnäs
13.46
Bollnäs FIK
13.46
PB
  
2Elin Runemar
13.08
Turebergs FK
13.08
PB
  
Edling11.7412.6212.6412.8013.4612.65
Runemar12.68x13.08x12.85x
F13 Diskus (0.6 kg)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Elin Runemar
30.43
Turebergs FK
30.43
  
F13 Slägga (2.0 kg)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Elin Runemar
38.64
Turebergs FK
38.64
PB
  
2Ida Edling
Ida Edling 07, Bollnäs
35.52
Bollnäs FIK
35.52
PB
  
F13 Spjut (400 g)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Elin Runemar
24.70
Turebergs FK
24.70
  
2Beate Pott
Beate Pott 07, Tureberg
23.35
Turebergs FK
23.35
PB
  

© 2022 Friidrottsstatistik