31.7‐1.8
27.6
31.7
31.7
24.7
29.7
29.7
28.7
26.7
7.7
28.7
27.7
28.7
28.7
28.7
28.7
27.7
27.7
28.7
28.7
28.7
24.7
25.7
27.7
24.7
27.7
26.7
25.7
21.7
21.7
19.7
27.7
25‐26.7
28.6
19.7
26.7
25.7
24.7
21.7
21.7
24.7
24‐25.7
24‐25.7
21.7
21.7
24‐25.7
25.7
25.7
25.7
24.7
24.7
23.7
22.7
24.7
24.7
24.7
24.7
22.7
20.7
17.7
24.6
24.7
22.7
22.7
19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
16.7
Tävlande: 60 (37+23)   Starter: 65 (42+23)

Män
P17 100 m     

Vind: +1.0

Final A

Final

Vind: +1.0
4Niklas Johansson
Niklas Johansson 92, Stenungsunds FI
11.23
F Stenungsunds FI
11.23
PB
  
P17 400 m     


Final A

Final

1Axel Bergrahm
Axel Bergrahm 92, IFK Göteborg
48.89
IFK Göteborg
48.89
PB
  
4Anton GustavssonIFK Arboga
50.12
PB
  
P17 3000 m     


Final A

Final

1Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
8:43.30
F Stenungsunds FI
8:43.30
PB
  
P17 300 m häck (83.8 cm)     


Final A

Final

4Albin Axelsson
39.59
IF Göta
39.59
PB
  
P15 800 m     


Final A

Final

1Andreas Almgren
1:59.83
Turebergs FK
1:59.83
PB
  
2Jens Petrusson
2:01.38
Ullevi FK
2:01.38
PB
  
4Nigusu Solomon
2:04.12
Huddinge AIS
2:04.12
PB
  
6Younes Jilali
2:04.66
Huddinge AIS
2:04.66
PB
  
6Henrik Malmberg
2:06.16
Huddinge AIS
2:06.16
PB
  
Heat 8
1Christian Runge WildnerTäby IS
2:04.3m
PB
  
Heat 9
1David Sjöblom
2:11.55
Rånäs 4H
2:11.55
PB
  
2Pierre Lundqvist
2:13.76
Turebergs FK
2:13.76
PB
  
5Noah Elliott
2:15.36
Ullevi FK
2:15.36
PB
  
P15 100 m häck (83.8 cm, 8.25 m)     

Vind: -1.2

Final A

Final

Vind: -1.2
1Teodor Aleksejev
14.94
Hanvikens SK
14.94
PB
  
2Jacob Hjalmarsson
15.18
Hovslätts IK
15.18
PB
  
Heat 5
Vind: 0.0
Vind: 0.0
2Erik Grundberg
15.90
Hammarby IF
15.90
PB
  
Heat 7
Vind: -2.8
Vind: -2.8
1Andreas Almgren
15.96
Turebergs FK
15.96
PB
  
2Fredrik LöfgrenIFK Lund
15.99
PB
  
Heat 8
Vind: -1.0
Vind: -1.0
1Kevin Fankl
15.62
Ullevi FK
15.62
PB
  
2Martin Löfblom
16.02
Hanvikens SK
16.02
PB
  
Heat 9
Vind: -1.3
Vind: -1.3
1Martin Lindén
15.09
Hanvikens SK
15.09
PB
  
2Carl Moskuvaara
15.33
Huddinge AIS
15.33
PB
  
3Gustav CarlsteinTäby IS
15.71
PB
  
5Tobias Westman
15.90
Rånäs 4H
15.90
PB
  
P15 Längd     


Final A

Final

1Teodor Aleksejev
5.89
Hanvikens SK
5.89
–0.2 PB
  
1Gustaf PetterssonIFK Växjö
5.86
+1.4 PB
  
1Fredrik SamuelssonHässelby SK
5.85
+1.1 PB
  
1Philip Ejenstam
5.83
Sundsvalls FI
5.83
+2.0 PB
  
1Filip Schützer
5.76
IF Göta
5.76
+0.4 PB
  
2Rickard Willman
6.52
Västerås FK
6.52
–0.5 PB
  
2Christian Runge WildnerTäby IS
5.46
+1.9 PB
  
3Simon Pettersson
6.24w
Örbyhus IF
6.24w
+2.2
  
3Johan MeckbachTäby IS
5.44
+0.3 PB
  
3Noah Elliott
5.44
Ullevi FK
5.44
+1.7 PB
  
4Carl Bergström
6.23
Örbyhus IF
6.23
+1.6 PB
  
6Henrik Malmberg
6.06
Huddinge AIS
6.06
+0.4 PB
  
P15 Spjut (600 g)     


Final A

Final

1Hannes Kvist WirdmoIFK Växjö
40.48
PB
  
1Hannes Burman
Hannes Burman 96, Skellefteå
39.66
Skellefteå AIK
39.66
PB
  
1Noak Ringman
Noak Ringman 95, IK Norrköping FI
38.52
IK Norrköping FI
38.52
PB
  
7Andreas Karlstrand
43.39
Trångsvikens IF
43.39
PB
  
8Pontus Johansson
42.71
IFK Växjö
42.71
PB
  
Kvinnor
K 800 m     
Heat 7
1Alice Sjölén
2:29.4m
Sundsvalls FI
2:29.4m
PB
  
F17 400 m     


Final A

Final

3Caroline AnderssonIF Göta
57.11
PB
  
F17 1500 m hinder     


Final A

Final

1Jenny Håland
5:00.30
IFK Tumba
5:00.30
PB
  
3Stina Jansson
5:08.02
Gefle IF
5:08.02
PB
  
F17 300 m häck     


Final A

Final

2Jasmin Sabir
43.62
Hammarby IF
43.62
PB
  
F17 Tresteg     


Final A

Final

1Ekanem Etim
12.68
Ullevi FK
12.68
+0.1
  
F15 800 m     
Heat 8
1Eveliina Hiltunen
2:28.1m
Ullevi FK
2:28.1m
PB
  
Heat 9
5Sofia Johnsson
2:29.8m
Hässelby SK
2:29.8m
PB
  
F15 80 m häck (76.2 cm, 8 m)     

Vind: -0.9

Final A

Final

Vind: -0.9
1Khaddi Sagnia
11.72
Ullevi FK
11.72
PB
  
1Evelina Nilsson
12.61
Skellefteå AIK
12.61
PB
  
2Siri Lindén
12.69
Falu IK
12.69
PB
  
5Hanna Kober
12.06
IFK Lund
12.06
PB
  
Heat 9
Vind: -1.0
Vind: -1.0
1Fanny Panboon
Fanny Panboon 95, Skellefteå
12.94
Skellefteå AIK
12.94
PB
  
2Sofia Nilsson
12.97
Gefle IF
12.97
PB
  
F15 Höjd     


Final A

Final

1Emma Nors
Emma Nors 94, Hammarby
1.52
Hammarby IF
1.52
PB
  
8Julia Strömberg
1.56
Sundsvalls FI
1.56
PB
  
F15 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Amanda Karlsson
10.42
Huddinge AIS
10.42
PB
  
1Farydah Inoussa
10.40
Hässelby SK
10.40
PB
  
1Matilda ÅströmGefle IF
10.38
PB
  
1Sara Söderberg
Sara Söderberg 94, IK Norrköping FI
10.38
IK Norrköping FI
10.38
PB
  
1Lovisa Engstrand
10.37
PB
  
5Frida Godling
11.38
Huddinge AIS
11.38
PB
  
8Sofia Linde
11.07
Täby IS
11.07
PB