9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
Tävlande: 263 (142+121)   Starter: 338 (186+152)

Män
M 100 m     

Vind: +0.2

Final A

Final

Vind: +0.2
Josef Abu-Eesa
Josef Abu-Eesa 75, DEN
10.94
75DEN
10.94
  
Ivan Moses
Ivan Moses 91, DEN
11.38w
91DEN
11.38w
  
Kasper Olsen
Kasper Olsen 91, DEN
11.41
91DEN
11.41
SB
  
Kristian Ørnsø
Kristian Ørnsø 88, DEN
11.58
88DEN
11.58
  
Nicklas B. Müller
Nicklas B. Müller 92, DEN
11.64
92DEN
11.64
  
Brian Brandt Jørgensen
Brian Brandt Jørgensen 74, DEN
11.66
74DEN
11.66
  
Ivan Moses
Ivan Moses 91, DEN
11.69
91DEN
11.69
  
Nicklas B. Müller
Nicklas B. Müller 92, DEN
11.72
92DEN
11.72
  
Jens Agger
Jens Agger 93, DEN
11.80
93DEN
11.80
  
Mathias Andersen
Mathias Andersen 88, DEN
11.83
88DEN
11.83
PB
  
Billy Top Jaroenphon
Billy Top Jaroenphon 93, DEN
11.84
93DEN
11.84
  
Søren Skov Sjølund
Søren Skov Sjølund 82, DEN
11.92
82DEN
11.92
  
Jens Agger
Jens Agger 93, DEN
11.93
93DEN
11.93
  
Billy Top Jaroenphon
Billy Top Jaroenphon 93, DEN
12.01
93DEN
12.01
  
Emil Strøm
Emil Strøm 93, DEN
12.01
93DEN
12.01
  
Emil Strøm
Emil Strøm 93, DEN
12.07
93DEN
12.07
  
Nicolaj Rasmussen
Nicolaj Rasmussen 93, DEN
12.39
93DEN
12.39
  
Nicolai Aggersbøl
Nicolai Aggersbøl 84, DEN
12.76
84DEN
12.76
PB
  
M 200 m     

Vind: -0.2

Final A

Final

Vind: -0.2
Nicklas Hyde
Nicklas Hyde 86, DEN
21.88
86DEN
21.88
  
Andreas Bube
Andreas Bube 87, DEN
21.94
87DEN
21.94
  
Andreas Bjørn
Andreas Bjørn 86, DEN
22.53
86DEN
22.53
SB
  
Kasper Olsen
Kasper Olsen 91, DEN
22.68
91DEN
22.68
SB
  
Andreas Trajkovski
Andreas Trajkovski 93, DEN
22.71
93DEN
22.71
PB
  
Kristian Ørnsø
Kristian Ørnsø 88, DEN
22.95
88DEN
22.95
  
Martin Holbøl Kristensen
Martin Holbøl Kristensen 92, DEN
23.08
92DEN
23.08
PB
  
Marc Lorentzen
Marc Lorentzen 81, DEN
23.13
81DEN
23.13
  
Andreas Trajkovski
Andreas Trajkovski 93, DEN
23.28
93DEN
23.28
  
Martin Holbøl Kristensen
Martin Holbøl Kristensen 92, DEN
23.65
92DEN
23.65
  
Emil Strøm
Emil Strøm 93, DEN
23.76
93DEN
23.76
PB
  
Mark Ahlehuus
Mark Ahlehuus 88, DEN
23.91
88DEN
23.91
  
Søren Skov Sjølund
Søren Skov Sjølund 82, DEN
23.95
82DEN
23.95
  
Nicolaj Rasmussen
Nicolaj Rasmussen 93, DEN
24.18
93DEN
24.18
PB
  
Frederik Fürstenberg
Frederik Fürstenberg 93, DEN
24.21
93DEN
24.21
PB
  
Mathias Andersen
Mathias Andersen 88, DEN
24.93
88DEN
24.93
  
Kenneth Olsen
Kenneth Olsen 93, DEN
25.41
93DEN
25.41
PB
  
Heat 2
Vind: -0.1
Vind: -0.1
5Pär Malmros
23.36
Bollnäs FIK
23.36
SB
  
Heat 4
Vind: -0.2
Vind: -0.2
3Fredrik Hallinder
22.30
Turebergs FK
22.30
=PB
  
Heat 5
Vind: +2.8
Vind: +2.8
4Elias Amado
23.02w
Falu IK
23.02w
  
6Robin Andersson
23.91w
IFK Växjö
23.91w
  
Heat 7
Vind: -3.9
Vind: -3.9
7Patchely LáfyolHellas FK
23.95
PB
  
Heat 9
Vind: -0.7
Vind: -0.7
5Jonas Mårtensson
23.81
IFK Växjö
23.81
SB
  
M 300 m     


Final A

Final

2Adrian HanssonLomma FIK
37.14
PB
  
5Emil Thessén
Emil Thessén 94, Västerås
37.61
Västerås FK
37.61
PB
  
Final B
1Niklas Pålsson
37.84
Mölndals AIK
37.84
PB
  
5Anton E LarssonUllevi FK
38.77
PB
  
7Christopher Swenning
39.11
Eslövs AI
39.11
PB
  
Final C
4Oscar Johansson
39.41
Klippans FK
39.41
PB
  
5Martin Lindén
39.85
Hanvikens SK
39.85
PB
  
M 400 m     


Final A

Final

Andreas Bjørn
Andreas Bjørn 86, DEN
49.82
86DEN
49.82
  
Brian Brandt Jørgensen
Brian Brandt Jørgensen 74, DEN
50.38
74DEN
50.38
  
Marc Lorentzen
Marc Lorentzen 81, DEN
50.39
81DEN
50.39
  
Flemming Andreetto
Flemming Andreetto 79, DEN
50.88
79DEN
50.88
PB
  
Martin Holbøl Kristensen
Martin Holbøl Kristensen 92, DEN
51.95
92DEN
51.95
  
Nicolaj Nørgård Jensen
Nicolaj Nørgård Jensen 91, DEN
53.18
91DEN
53.18
  
Søren Brasen
Søren Brasen 84, DEN
53.58
84DEN
53.58
PB
  
Nicolaj Rasmussen
Nicolaj Rasmussen 93, DEN
54.33
93DEN
54.33
  
M 800 m     


Final A

Final

1Per Sjögren
Per Sjögren 79, KFUM Örebro
1:56.88
KFUM Örebro
1:56.88
PB
  
6Joakim Johansson
2:00.81
Örgryte IS
2:00.81
SB
  
1Johan Walldén
1:50.43
Gefle IF
1:50.43
=PB
  
5Gustaf Altin
Gustaf Altin 90, Kvarnsveden
1:56.01
Kvarnsvedens GoIF
1:56.01
SB
  
6Jeppe Thomsen
1:53.23
Malmö AI
1:53.23
SB
  
Andreas Bueno
Andreas Bueno 88, DEN
1:53.81
88DEN
1:53.81
PB
  
Flemming Andreetto
Flemming Andreetto 79, DEN
1:57.33
79DEN
1:57.33
PB
  
Nicolaj Nørgård Jensen
Nicolaj Nørgård Jensen 91, DEN
1:57.95
91DEN
1:57.95
SB
  
Flemming Eriksen
Flemming Eriksen 89, DEN
1:58.46
89DEN
1:58.46
PB
  
Abdi Hakin Ulad
Abdi Hakin Ulad 91, DEN
1:59.39
91DEN
1:59.39
PB
  
Peter Andreas Laursen
Peter Andreas Laursen 85, DEN
2:00.20
85DEN
2:00.20
SB
  
Søren Brasen
Søren Brasen 84, DEN
2:00.53
84DEN
2:00.53
PB
  
Thijs Nijhuis
Thijs Nijhuis 92, DEN
2:00.88
92DEN
2:00.88
PB
  
Frederik Fürstenberg
Frederik Fürstenberg 93, DEN
2:01.82
93DEN
2:01.82
PB
  
Nicolai Aggersbøl
Nicolai Aggersbøl 84, DEN
2:03.68
84DEN
2:03.68
PB
  
Jonas Andersen
Jonas Andersen 93, DEN
2:09.10
93DEN
2:09.10
  
Morten Winckelmann
Morten Winckelmann 89, DEN
2:09.50
89DEN
2:09.50
  
Joachim Larsen
Joachim Larsen 92, DEN
2:11.85
92DEN
2:11.85
  
Klaus Præst Jaqué
Klaus Præst Jaqué 92, DEN
2:20.33
92DEN
2:20.33
  
Martin Bligaard Sørensen
Martin Bligaard Sørensen 93, DEN
2:22.03
93DEN
2:22.03
  
Final B
1Mattias Grahn
1:59.98
Ullevi FK
1:59.98
SB
  
2John Eliasson
John Eliasson 89, Sävedalen
1:53.52
Sävedalens AIK
1:53.52
PB
  
4Patrik Pettersson
1:59.45
Rånäs 4H
1:59.45
SB
  
6Patrik Andersson
1:54.54
Hälle IF
1:54.54
SB
  
Final C
7Carl Larsson
1:59.03
Hässelby SK
1:59.03
SB
  
M 1500 m     


Final A

Final

Brian Lindberg
Brian Lindberg 84, DEN
3:54.23
84DEN
3:54.23
  
Andreas Bueno
Andreas Bueno 88, DEN
3:56.37
88DEN
3:56.37
  
Jens Munk Nielsen
4:05.11
Spårvägens FK
4:05.11
  
Thijs Nijhuis
Thijs Nijhuis 92, DEN
4:05.42
92DEN
4:05.42
  
David Høg Møller
David Høg Møller 80, DEN
4:07.20
80DEN
4:07.20
  
Frederik Fürstenberg
Frederik Fürstenberg 93, DEN
4:16.41
93DEN
4:16.41
  
Peter Andreas Laursen
Peter Andreas Laursen 85, DEN
4:16.71
85DEN
4:16.71
SB
  
Claus Bukhave Knudsen
Claus Bukhave Knudsen 91, DEN
4:20.00
91DEN
4:20.00
  
Jonas Andersen
Jonas Andersen 93, DEN
4:39.31
93DEN
4:39.31
  
M 2000 m     


Final A

Final

1Jens Petrusson
5:52.01
Ullevi FK
5:52.01
PB
  
1David Roos
David Roos 94, Eslövs AI
6:17.10
Eslövs AI
6:17.10
PB
  
Final B
1Erik Tunemar
6:45.11
Skeninge IK
6:45.11
PB
  
1Ludvig Danielsson
Ludvig Danielsson 95, IK Norrköping FI
6:47.21
IK Norrköping FI
6:47.21
PB
  
2Emanuel Örtengren
6:21.97
IFK Lidingö
6:21.97
SB
  
7Patrik Björkman
6:32.87
SK Graal
6:32.87
PB
  
8Rickard Lindoff
6:37.01
Hässelby SK
6:37.01
PB
  
M 3000 m     


Final A

Final

1Erik Norrbom
9:37.19
Turebergs FK
9:37.19
PB
  
1Sebastian Lundberg
9:51.96
Ljungby FIK
9:51.96
SB
  
5Marcus Hallbäck
9:02.89
F Bålsta IK
9:02.89
PB
  
Thijs Nijhuis
Thijs Nijhuis 92, DEN
8:51.65
92DEN
8:51.65
  
Patrick Mølholm
Patrick Mølholm 93, DEN
10:30.06
93DEN
10:30.06
PB
  
M 5000 m     


Final A

Final

Abdi Hakin Ulad
Abdi Hakin Ulad 91, DEN
15:27.26
91DEN
15:27.26
  
Morten Fransen
Morten Fransen 88, DEN
15:28.35
88DEN
15:28.35
  
David Høg Møller
David Høg Møller 80, DEN
15:34.47
80DEN
15:34.47
PB
  
Jens Munk Nielsen
15:43.16
Spårvägens FK
15:43.16
  
Morten Jespersen
Morten Jespersen 88, DEN
15:52.27
88DEN
15:52.27
PB
  
M 2000 m hinder     


Final A

Final

Claus Bukhave Knudsen
Claus Bukhave Knudsen 91, DEN
6:21.17
91DEN
6:21.17
PB
  
M 110 m häck     
Heat 1
Vind: +1.0
Vind: +1.0
5Joao Gulherme RaposoIF Kville
16.70
PB
  
Heat 2
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1Niclas Åkerström
15.10
IFK Växjö
15.10
PB
  
M 400 m häck     


Final A

Final

Marc Lorentzen
Marc Lorentzen 81, DEN
57.48
81DEN
57.48
  
Joachim Larsen
Joachim Larsen 92, DEN
1:02.52
92DEN
1:02.52
  
M Höjd     


Final A

Final

Morten Bonde
Morten Bonde 91, DEN
1.86
91DEN
1.86
  
Christoffer Durafour
Christoffer Durafour 93, DEN
1.70
93DEN
1.70
  
Emil Strøm
Emil Strøm 93, DEN
1.65
93DEN
1.65
  
M Stav     


Final A

Final

1Johan Ramberg
4.49
Örgryte IS
4.49
PB
  
6Reine Eklund
4.83
Örgryte IS
4.83
SB
  
7Rasmus Nim
Rasmus Nim 89, Gäddede
4.83
Gäddede SK
4.83
PB
  
8Jonathan Eklund
4.66
Hammarby IF
4.66
PB
  
Mikkel M. Nielsen
Mikkel M. Nielsen 88, DEN
4.83
88DEN
4.83
SB
  
Martin Stensvig
Martin Stensvig 88, DEN
4.66
88DEN
4.66
PB
  
Andreas Rønning
Andreas Rønning 93, DEN
4.22
93DEN
4.22
PB
  
Christoffer Durafour
Christoffer Durafour 93, DEN
4.22
93DEN
4.22
PB
  
Lasse Kolding Aackmann
Lasse Kolding Aackmann 92, DEN
4.11
92DEN
4.11
PB
  
Kristian Ipsen
Kristian Ipsen 93, DEN
3.44
93DEN
3.44
  
M Längd     


Final A

Final

Jeppe Lauridsen
Jeppe Lauridsen 84, DEN
6.77
84DEN
6.77
0.0
  
Mark Ahlehuus
Mark Ahlehuus 88, DEN
6.45
88DEN
6.45
+0.3
  
Morten Laugesen
Morten Laugesen 90, DEN
6.21
90DEN
6.21
+0.1
  
Jakob Larsen
Jakob Larsen 84, DEN
6.11
84DEN
6.11
–1.5 SB
  
Christoffer Durafour
Christoffer Durafour 93, DEN
5.86
93DEN
5.86
–0.1
  
Billy Top Jaroenphon
Billy Top Jaroenphon 93, DEN
5.75
93DEN
5.75
–0.3
  
Mikkel Roald-Arbøl
Mikkel Roald-Arbøl 92, DEN
5.47
92DEN
5.47
–3.5 PB
  
M Tresteg     


Final A

Final

Jeppe Lauridsen
Jeppe Lauridsen 84, DEN
14.16
84DEN
14.16
+0.5 SB
  
Mikkel Roald-Arbøl
Mikkel Roald-Arbøl 92, DEN
12.61
92DEN
12.61
+0.7 PB
  
Lasse Lauridsen
Lasse Lauridsen 92, DEN
11.68w
92DEN
11.68w
+2.5
  
Lasse Lauridsen
Lasse Lauridsen 92, DEN
11.30
92DEN
11.30
+1.4
  
M Diskus     


Final A

Final

5Peter Edfors
44.47
IFK Umeå
44.47
PB
  
8Jonathan Gren
37.80
Örgryte IS
37.80
PB
  
P19 200 m     
Heat 2
Vind: +3.8
Vind: +3.8
4Alexander Wittlock
22.73w
Hanvikens SK
22.73w
  
5Andrew Inyoin
23.04w
Hellas FK
23.04w
  
6Markus Åsberg
23.05w
Söderhamns IF
23.05w
  
Heat 5
Vind: +1.1
Vind: +1.1
4Michael SkaleniusIF Kville
23.52
PB
  
Heat 6
Vind: -1.0
Vind: -1.0
6Adam WretströmSK Graal
23.90
SB
  
7Patrik Holmberg
23.99
Huddinge AIS
23.99
SB
  
Heat 7
Vind: -2.4
Vind: -2.4
3André Vadström-BjörkHammarby IF
23.32
SB
  
P19 800 m     


Final A

Final

2Alexis Mutabazi
2:01.43
Mölndals AIK
2:01.43
PB
  
5Erik Isacsson
Erik Isacsson 91, Eksjö Södra
2:03.52
Eksjö Södra IK
2:03.52
PB
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
Heat 2
Vind: -0.1
Vind: -0.1
6Mattias Bäckman
16.08
Bollnäs FIK
16.08
PB
  
P19 Tresteg     


Final A

Final

1Tobias Thorwid
Tobias Thorwid 91, Stockholm Snipers IF
12.28
Stockholm Snipers IF
12.28
+0.3 PB
  
4Mattias Bäckman
13.70
Bollnäs FIK
13.70
–1.2 PB
  
5Daniel Nordqvist
13.58
IF Göta
13.58
+1.4 PB
  
7John Carlsson
13.26
Riviera FI
13.26
+0.9 PB
  
P17 200 m     
Heat 1
Vind: +1.0
Vind: +1.0
2Anton Nilsson
23.08
Huddinge AIS
23.08
PB
  
4Johan PerssonIK Ymer
23.28
PB
  
5Johan Forsberg
23.48
IFK Lidingö
23.48
PB
  
Heat 2
Vind: +0.8
Vind: +0.8
4Robert Filipsson
Robert Filipsson 92, KFUM Örebro
23.35
KFUM Örebro
23.35
PB
  
5Erik Hoff
23.57
IFK Lund
23.57
PB
  
Heat 4
Vind: -0.1
Vind: -0.1
1Alexander Nertlinge-AspÅhus FIK
23.16
PB
  
2Christoffer Gustavsson
23.50
GoIF Tjalve
23.50
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     

Vind: +0.8

Final A

Final

Vind: +0.8
4Albin Axelsson
14.90
IF Göta
14.90
PB
  
Heat 2
Vind: +1.3
Vind: +1.3
4Tobias Nilsson
15.29
Alvesta FI
15.29
PB
  
P17 Höjd     


Final A

Final

2Tom Södrén
1.92
Rånäs 4H
1.92
SB
  
4Claes Nordström
1.85
Katrineholms SK
1.85
PB
  
P17 Tresteg     


Final A

Final

1Mattias Karlsson
14.70
Enköpings AI
14.70
+0.9 PB
  
3Mattias OlanderHögby IF
14.14
+1.3 PB
  
P17 Diskus (1.5 kg)     


Final A

Final

8Sebastian ThörngrenSK Bore
41.81
PB
  
P16 200 m     
Heat 1
Vind: -0.9
Vind: -0.9
2Arjan Abdullah FarajMalmö AI
23.26
PB
  
3Tobias Nilsson
23.43
Ullevi FK
23.43
PB
  
4Alexander Lesser
23.62
Sävedalens AIK
23.62
PB
  
Heat 3
Vind: +1.2
Vind: +1.2
2Marcus Backman
Marcus Backman 93, Råby-Rekarne
23.25
Råby-Rekarne FIF
23.25
PB
  
P16 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     

Vind: +1.3

Final A

Final

Vind: +1.3
1Lucas Persson
14.83
Mölndals AIK
14.83
PB
  
2Kevin Perera
Kevin Perera 93, Helsingborg
15.06
IFK Helsingborg
15.06
PB
  
7Gunnar Odenman
15.78
Hammarby IF
15.78
PB
  
Heat 1
Vind: +1.0
Vind: +1.0
3Melker ZettermanLomma FIK
15.97
PB
  
P16 Tresteg     


Final A

Final

1Gustav Fridh
13.25
Huddinge AIS
13.25
–0.5 PB
  
9Daniel Pils
Daniel Pils 93, Linköpings GIF
11.99
Linköpings GIF
11.99
–0.6 SB
  
P15 100 m häck (83.8 cm, 8.25 m)     

Vind: +0.6

Final A

Final

Vind: +0.6
1Fredrick Ekholm
13.28
Huddinge AIS
13.28
PB
  
2Eric Bergvall
13.62
Hässelby SK
13.62
PB
  
3Rickard Willman
13.75
Västerås FK
13.75
PB
  
Heat 2
Vind: +1.2
Vind: +1.2
8Philip Ejenstam
15.71
Sundsvalls FI
15.71
PB
  
P15 Höjd     


Final A

Final

2Philip AnderssonSOK Träff
1.81
PB
  
P15 Diskus (1.0 kg)     


Final A

Final

8Johan Green PetterssonBokenäs IF
37.02
PB
  
P14 100 m häck (83.8 cm, 8.25 m)     

Vind: +0.6

Final A

Final

Vind: +0.6
2Felix Norén
Felix Norén 95, Katrineholm
14.81
Katrineholms SK
14.81
PB
  
3Filip Romeo
14.98
Ullevi FK
14.98
PB
  
4Philip Ngwe
15.67
Mölndals AIK
15.67
PB
  
P14 Höjd     


Final A

Final

3Fredrik SamuelssonHässelby SK
1.67
PB
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: -1.9

Final A

Final

Vind: -1.9
Anna Olsson
12.27
Tingbergs AIS
12.27
  
Luisa Falk
Luisa Falk 93, DEN
13.04
93DEN
13.04
SB
  
Louise B. Biede
Louise B. Biede 93, DEN
13.06
93DEN
13.06
  
Sif Hansen
Sif Hansen 91, DEN
13.10
91DEN
13.10
  
Katrine Holten Winther
Katrine Holten Winther 89, DEN
13.13
89DEN
13.13
SB
  
Luisa Falk
Luisa Falk 93, DEN
13.31
93DEN
13.31
  
Anne Sofie Vermund
Anne Sofie Vermund 93, DEN
13.38
93DEN
13.38
  
Ida Regitze Krag
Ida Regitze Krag 75, DEN
13.71
75DEN
13.71
  
Louise H. Madsen
Louise H. Madsen 90, DEN
14.34
90DEN
14.34
  
K 200 m     

Vind: -0.3

Final A

Final

Vind: -0.3
1Sofia Eklund
26.88
Mölndals AIK
26.88
PB
  
6Emma Agerbjer
Emma Agerbjer 85, Söderhamn
24.92
Söderhamns IF
24.92
SB
  
Anna Olsson
24.94
Tingbergs AIS
24.94
  
Helena Schmidt-Scherer
Helena Schmidt-Scherer 84, DEN
26.11
84DEN
26.11
SB
  
Ida Regitze Krag
Ida Regitze Krag 75, DEN
26.58
75DEN
26.58
PB
  
Huma H. Nielsen
Huma H. Nielsen 93, DEN
27.15
93DEN
27.15
PB
  
Nathalie Kold Hansen
Nathalie Kold Hansen 91, DEN
27.52
91DEN
27.52
SB
  
Louise H. Madsen
Louise H. Madsen 90, DEN
28.78
90DEN
28.78
PB
  
Heat 1
Vind: +1.8
Vind: +1.8
2Sofia Hellberg-JonsénHammarby IF
24.68
SB
  
3Emelie SvenssonUllevi FK
24.69
PB
  
4Josefin MagnussonMalmö AI
24.75
PB
  
6Malin JohanssonHellas FK
26.05
PB
  
9Angelica Engberg
26.69
Hässelby SK
26.69
PB
  
Heat 2
Vind: +0.9
Vind: +0.9
5Caroline EnbergTäby IS
25.90
SB
  
Heat 3
Vind: -1.0
Vind: -1.0
6Emma Lagerqvist
26.97
IFK Växjö
26.97
SB
  
K 300 m     


Final A

Final

7Alice Petersson
41.89
Kalmar SK
41.89
PB
  
Final B
4Frida OlofssonIF Udd
43.07
PB
  
Final C
2Josefin la FleurYstads IF
42.66
PB
  
3Anja Persson-HellbergHeleneholms IF
42.67
PB
  
6Sanna Ohlström
43.02
Rånäs 4H
43.02
PB
  
8Erica JohanssonTanums IF
43.22
PB
  
K 400 m     


Final A

Final

Helena Schmidt-Scherer
Helena Schmidt-Scherer 84, DEN
56.73
84DEN
56.73
SB
  
Ida Regitze Krag
Ida Regitze Krag 75, DEN
59.67
75DEN
59.67
PB
  
Nathalie Kold Hansen
Nathalie Kold Hansen 91, DEN
1:01.07
91DEN
1:01.07
SB
  
Nanna Boholm
Nanna Boholm 92, DEN
1:01.93
92DEN
1:01.93
PB
  
Stine Sjøholtstrand
Stine Sjøholtstrand 88, DEN
1:04.52
88DEN
1:04.52
  
K 800 m     


Final A

Final

4Elin Borglund
Elin Borglund 91, Sävedalen
2:14.44
Sävedalens AIK
2:14.44
PB
  
Katrine Toft Væsel
Katrine Toft Væsel 91, DEN
2:12.90
91DEN
2:12.90
  
Nanna Bagger
Nanna Bagger 93, DEN
2:21.31
93DEN
2:21.31
PB
  
Fanny Sørensen
Fanny Sørensen 93, DEN
2:22.88
93DEN
2:22.88
  
Karina Klok
Karina Klok 92, DEN
2:23.24
92DEN
2:23.24
  
Annemette Scheel Fischer
Annemette Scheel Fischer 75, DEN
2:23.67
75DEN
2:23.67
PB
  
Stine Sjøholtstrand
Stine Sjøholtstrand 88, DEN
2:26.79
88DEN
2:26.79
  
Final B
7Ellinor Norman
2:23.04
Hellas FK
2:23.04
SB
  
K 1500 m     


Final A

Final

Katrine Toft Væsel
Katrine Toft Væsel 91, DEN
4:40.28
91DEN
4:40.28
  
Fanny Sørensen
Fanny Sørensen 93, DEN
4:48.12
93DEN
4:48.12
  
Annemette Scheel Fischer
Annemette Scheel Fischer 75, DEN
5:09.19
75DEN
5:09.19
  
Rikke Ratzer
Rikke Ratzer 80, DEN
5:33.33
80DEN
5:33.33
PB
  
K 2000 m     


Final A

Final

4Maria Larsson
6:49.29
Ullevi FK
6:49.29
PB
  
7Sandra Olsson
6:53.98
SK Bore
6:53.98
PB
  
Final B
7Amelie Toft
7:34.59
Malmö AI
7:34.59
PB
  
K 3000 m     


Final A

Final

Katrine Toft Væsel
Katrine Toft Væsel 91, DEN
10:19.55
91DEN
10:19.55
PB
  
Nanna Bagger
Nanna Bagger 93, DEN
10:19.81
93DEN
10:19.81
PB
  
K 2000 m hinder     


Final A

Final

Fanny Sørensen
Fanny Sørensen 93, DEN
7:19.95
93DEN
7:19.95
PB
  
K 100 m häck     

Vind: +0.2

Final A

Final

Vind: +0.2
Line R Jensen
Line R Jensen 92, DEN
15.42
92DEN
15.42
  
K 400 m häck     


Final A

Final

Nanna Boholm
Nanna Boholm 92, DEN
1:04.50
92DEN
1:04.50
PB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Sara JohanssonIFK Lund
1.52
SB
  
1Shade OluwareIK Ymer
1.52
SB
  
Line Skriver
Line Skriver 91, DEN
1.65
91DEN
1.65
  
Janne Nielsen
Janne Nielsen 93, DEN
1.62
93DEN
1.62
  
Huma H. Nielsen
Huma H. Nielsen 93, DEN
1.58
93DEN
1.58
  
Louise Kjærulff Tietze
Louise Kjærulff Tietze 93, DEN
1.49
93DEN
1.49
  
K Stav     


Final A

Final

1Anna Jacobsson
3.36
IFK Lidingö
3.36
PB
  
Line R Jensen
Line R Jensen 92, DEN
3.29
92DEN
3.29
  
Karoline Bebe
Karoline Bebe 93, DEN
2.65
93DEN
2.65
  
Victoria Uggerhøj
Victoria Uggerhøj 91, DEN
2.60
91DEN
2.60
=SB
  
K Längd     


Final A

Final

Anne Sofie Vermund
Anne Sofie Vermund 93, DEN
5.48
93DEN
5.48
+0.9 PB
  
Katrine Holten Winther
Katrine Holten Winther 89, DEN
5.32
89DEN
5.32
–1.2 PB
  
Maren Høgberget
Maren Høgberget 89, NOR
5.04
89NOR
5.04
+0.6 PB
  
Anne Sofie Vermund
Anne Sofie Vermund 93, DEN
4.91
93DEN
4.91
0.0
  
Louise H. Madsen
Louise H. Madsen 90, DEN
4.54
90DEN
4.54
+1.3 PB
  
Louise Kjærulff Tietze
Louise Kjærulff Tietze 93, DEN
4.39
93DEN
4.39
–1.4
  
K Tresteg     


Final A

Final

9Alexandra AxellIK Lerum FI
11.15
+1.5 PB
  
Jessie Ipsen
Jessie Ipsen 83, DEN
11.78
83DEN
11.78
+0.1 PB
  
Janne Nielsen
Janne Nielsen 93, DEN
11.62
93DEN
11.62
+1.2 PB
  
Lotte Thiesen
Lotte Thiesen 81, DEN
11.43
81DEN
11.43
+0.1 SB
  
Jeannette Hedeager
Jeannette Hedeager 91, DEN
11.33
91DEN
11.33
–1.6
  
Maren Høgberget
Maren Høgberget 89, NOR
10.97
89NOR
10.97
+0.4 PB
  
K Kula     


Final A

Final

1Sandra Sääw
Sandra Sääw 87, KFUM Örebro
9.26
KFUM Örebro
9.26
SB
  
K Diskus     


Final A

Final

Kathrine Bebe
Kathrine Bebe 91, DEN
38.74
91DEN
38.74
  
Louise Odgaard
Louise Odgaard 93, DEN
30.96
93DEN
30.96
  
Jasmin Sønderkær
Jasmin Sønderkær 93, DEN
25.53
93DEN
25.53
  
Maria Behrens
Maria Behrens 93, DEN
22.43
93DEN
22.43
  
K Slägga     


Final A

Final

Louise Odgaard
Louise Odgaard 93, DEN
35.63
93DEN
35.63
  
Louise Laugesen
Louise Laugesen 92, DEN
31.85
92DEN
31.85
SB
  
Jasmin Sønderkær
Jasmin Sønderkær 93, DEN
26.72
93DEN
26.72
  
K Spjut     


Final A

Final

Mie Nelander
Mie Nelander 93, DEN
38.15
93DEN
38.15
  
Louise Kjærulff Tietze
Louise Kjærulff Tietze 93, DEN
33.08
93DEN
33.08
  
Louise Odgaard
Louise Odgaard 93, DEN
31.98
93DEN
31.98
  
F19 200 m     
Heat 1
Vind: -0.3
Vind: -0.3
3Evelin Hindrikes
25.88
Kvarnsvedens GoIF
25.88
PB
  
Heat 2
Vind: -0.7
Vind: -0.7
2Emilia Granqvist
Emilia Granqvist 90, Östersunds GIF
25.79
Östersunds GIF
25.79
SB
  
3Anna Klackenberg
25.98
Turebergs FK
25.98
PB
  
Heat 4
Vind: 0.0
Vind: 0.0
4Mia Stenvall
26.97
Piteå IF
26.97
SB
  
F19 100 m häck     

Vind: +1.6

Final A

Final

Vind: +1.6
5Maja Rogemyr
14.47
IF Göta
14.47
PB
  
Heat 2
Vind: +0.3
Vind: +0.3
3Josephine Rohr
14.89
F Bålsta IK
14.89
SB
  
Heat 3
Vind: +1.4
Vind: +1.4
4Evelin Hindrikes
14.95
Kvarnsvedens GoIF
14.95
PB
  
4Caroline Tegel
Caroline Tegel 90, Trollhättan FIK
14.96
Trollhättan FIK
14.96
SB
  
F19 Tresteg     


Final A

Final

3Sara Olsson
11.74
IK Finish
11.74
+1.1 SB
  
6Annie Brickman
Annie Brickman 91, IFK Växjö
11.20
IFK Växjö
11.20
+0.7 SB
  
9Viktoria Carlsson
10.73
IF Göta
10.73
+0.4 SB
  
F19 Diskus     


Final A

Final

3Frida Åkerström
42.75
Huddinge AIS
42.75
SB
  
F17 200 m     
Heat 1
Vind: +1.2
Vind: +1.2
3Matilda LindholmTäby IS
26.53
SB
  
4Rebecca ArnessonSkruvs IF
26.65
PB
  
Heat 2
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1Linnea KullbergUllevi FK
26.17
SB
  
5Frida Retsloff
26.98
Hammarby IF
26.98
SB
  
Heat 3
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Hedda Linderstam
Hedda Linderstam 92, Göteborgs KIK
25.56
Göteborgs KIK
25.56
SB
  
3Zehra JusupovicÅhus FIK
26.17
PB
  
Heat 4
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1Hanna Adriansson
24.85
Wärnamo SK
24.85
SB
  
2Malin Nyberg
26.24
Bromma IF
26.24
SB
  
4Louise Swärd
26.33
IK Finish
26.33
PB
  
Heat 5
Vind: 0.0
Vind: 0.0
3Josefine Gabrielsson
26.37
Oskarshamns SK
26.37
PB
  
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     

Vind: +1.0

Final A

Final

Vind: +1.0
1Frida Lüppert ThomssonTäby IS
13.93
PB
  
4Mergime Jashari
14.42
IK Westmannia
14.42
PB
  
5Louise Thornander
14.61
Upsala IF
14.61
SB
  
F17 Höjd     


Final A

Final

2Anna Greilert
1.64
Hellas FK
1.64
PB
  
4Viktoria Bengtsson
1.56
IFK Helsingborg
1.56
SB
  
5Amanda Klöv
1.56
Ullevi FK
1.56
SB
  
F17 Tresteg     


Final A

Final

2Nathalie Nagy
11.74
Mölndals AIK
11.74
–0.2 PB
  
3Amanda Klöv
11.42
Ullevi FK
11.42
+0.5 PB
  
4Jasmin Sabir
11.34w
Hammarby IF
11.34w
+2.5
  
6Sofie Hallman
Sofie Hallman 92, Sävedalen
10.98
Sävedalens AIK
10.98
–1.3 PB
  
8Ellen IsacssonÅhus FIK
10.70
+0.4 PB
  
9Emmy Jardén
Emmy Jardén 92, Eksjö Södra
10.44
Eksjö Södra IK
10.44
+1.3 SB
  
F17 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Malin Emilsson
10.42
Rånäs 4H
10.42
SB
  
3Fredrica KremlhoferHuddinge AIS
14.31
PB
  
8Hanna HultqvistMotala AIF
11.93
PB
  
F17 Diskus     


Final A

Final

1Julia Wiberg
42.39
UF Contact
42.39
PB
  
4Rebecka Johansson
38.14
Karlskoga FI
38.14
PB
  
F16 200 m     

Vind: +1.0

Final A

Final

Vind: +1.0
9Lisa Duffy
26.49
Bromma IF
26.49
PB
  
Heat 1
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Emma Hermansson
25.50
Villstad GIF
25.50
PB
  
4Eleonor Broström
Eleonor Broström 93, Linköpings GIF
26.20
Linköpings GIF
26.20
PB
  
Heat 2
Vind: +2.6
Vind: +2.6
2Rebecca Nilsson
25.99w
Ullevi FK
25.99w
  
3Lisa Duffy
26.06w
Bromma IF
26.06w
  
Heat 3
Vind: +1.6
Vind: +1.6
2Nicole UddénIK Sisu
25.85
PB
  
Heat 4
Vind: +1.3
Vind: +1.3
3Petronella WikanderUmedalens IF
27.00
PB
  
Heat 5
Vind: +0.6
Vind: +0.6
3Åsa Söderlund
26.49
Västerås FK
26.49
SB
  
F16 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     

Vind: +0.5

Final A

Final

Vind: +0.5
1Ulrika Nyhlén
13.90
Mölndals AIK
13.90
PB
  
3Jasmine Burestam
14.30
Huddinge AIS
14.30
PB
  
Heat 2
Vind: +0.3
Vind: +0.3
6Moa Grate
Moa Grate 93, Umedalen
16.68
Umedalens IF
16.68
PB
  
F16 Tresteg     


Final A

Final

1Elina Rapp
12.06
IK Sisu
12.06
+0.5 PB
  
1Kristin Dahlin HedqvistIK Viking
10.55
+1.3 PB
  
2Louise Arvidsson
11.92
Vittsjö GIK
11.92
+1.1 PB
  
5Susanna BäckerMalmö AI
11.22
+1.6 PB
  
F15 300 m     


Final A

Final

2Stina M JanssonGefle IF
42.88
PB
  
Heat ?
1Tova Eurén Magnusson
43.80
Göteborgs KIK
43.80
SB
  
F15 Höjd     


Final A

Final

1Lisa EngmanKils AIK
1.71
PB
  
1Petra Levtshuk
1.56
Mosjö FK
1.56
PB
  
5Sofia Jäger StenbergSundbybergs IK
1.62
PB
  
9Stina PeterssonLjungby FIK
1.59
PB
  
F15 Stav     


Final A

Final

6Jessica Nilsson
2.61
Stocksäters IF
2.61
SB
  
F14 Höjd     


Final A

Final

1Elin Andersson
Elin Andersson 95, IFK Växjö
1.65
IFK Växjö
1.65
PB
  
3Jenny Axelsson
Jenny Axelsson 95, Båstads GoIF
1.62
Båstads GoIF
1.62
PB
  
5Petra Svanberg
Petra Svanberg 95, Stenungsunds FI
1.59
F Stenungsunds FI
1.59
SB