21.9
5.10
2.10
15.9
1.10
1.10
5.10
25.9
10.9
1.10
17.9
6.8
1.10
4.10
9.7
28.9
17.6
23‐24.9
1.10
25.9
25.9
25.9
18.9
21.9
17.9
2.10
3.10
3.10
2.10
2.10
2.10
2.10
2.10
2.10
29.9
26.9
25.9
18.9
13.8
2.10
2.10
24.9
1.10
28.9
1.10
2.10
25.9
18.9
8.9
2.10
2.10
2.10
1.10
1.10
1.10
1.10
24.9
18.9
5.9
30.7
29.9
3.9
3.9
6.9
27.9
28.9
11.9
12.9
22.9
26.9
20.9
13.9
24.9
26.9
25.9
6.9
24.9
21.9
18.9
24.9
24.9
22.9
25.9
24.9
28.9
28.9
22.9
24.9
10.9
7.9
25.9
24.9
24.9
21.9
17.9
26.9
25.9
25.9
25.9
17.9
Tävlande: 76 (30+46)   Starter: 91 (36+55)

Män
M 200 m     
Final B
8 jun Vind: +1.4
8 junVind: +1.4
1Desmond RogoAIK
22.00
SB
  
2Arvid Gustafsson
22.05
Upsala IF
22.05
SB
  
M 800 m     
8 jun

Final A

Final
8 jun
1Anton Persson
1:52.83
Hässelby SK
1:52.83
SB
  
2Aleksej Pirgholizadeh
1:54.31
Eskilstuna FI
1:54.31
PB
  
3Erik Rosqvist
1:55.25
AIK
1:55.25
SB
  
4Henry Jacobson
1:55.92
Hammarby IF
1:55.92
SB
  
5Tobias Eknor
Tobias Eknor 00, Spårvägen
1:56.01
Spårvägens FK
1:56.01
PB
  
M 1500 m     
8 jun

Final A

Final
8 jun
1Yared Kidane
3:56.11
Ärla IF
3:56.11
SB
  
2Gustav Nordling
3:57.60
Spårvägens FK
3:57.60
PB
  
M 3000 m hinder     
8 jun

Final A

Final
8 jun
1Axel Djurberg
9:10.07
Hässelby SK
9:10.07
PB
  
M 400 m häck     
8 jun

Final A

Final
8 jun
1Filip Pestić
53.00
Hässelby SK
53.00
SB
  
2Gustav Karlsson
Gustav Karlsson 00, KFUM Örebro
53.83
KFUM Örebro
53.83
PB
  
M Längd     
8 jun

Final A

Final
8 jun
3Simon Björnstedt
7.17
Upsala IF
7.17
+1.5
  
4Melker Gustavsson
7.16w
IF Göta Karlstad
7.16w
+2.6
  
5Erik Ehrlin
7.03
Hammarby IF
7.03
+1.2 SB
  
P19 100 m     
8 jun
Vind: +3.3

Final A

Final
8 jun
Vind: +3.3
1Marcus HagerudAIK
11.01w
  
2Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
11.10w
  
Heat 2
8 jun Vind: +2.0
8 junVind: +2.0
1William Gardell
11.04
Spårvägens FK
11.04
  
2Marcus HagerudAIK
11.04
PB
  
P19 Kula (6.0 kg)     
8 jun

Final A

Final
8 jun
1Jesper Ahlin
16.25
Turebergs FK
16.25
PB
  
P19 Diskus (1.75 kg)     
8 jun

Final A

Final
8 jun
1Victor Wisén
50.06
Upsala IF
50.06
  
P19 Slägga (6.0 kg)     
8 jun

Final A

Final
8 jun
1Ivar Moisander
Ivar Moisander 00, Spårvägen
66.33
Spårvägens FK
66.33
PB
  
2Hugo Sörby
Hugo Sörby 01, Upsala IF
64.83
Upsala IF
64.83
PB
  
P17 100 m     
8 jun
Vind: +1.8

Final A

Final
8 jun
Vind: +1.8
1Milo WahlgrenAIK
10.89
PB
  
2Emil Johansson
10.94
Turebergs FK
10.94
  
3Ludvig All
11.02
Täby IS
11.02
PB
  
4Viktor Wall
11.05
Tyresö FK
11.05
PB
  
Heat 4
8 jun Vind: +3.2
8 junVind: +3.2
1Milo WahlgrenAIK
10.91w
  
P17 200 m     
8 jun
Vind: +1.8

Final A

Final
8 jun
Vind: +1.8
1Viktor Wall
22.00
Tyresö FK
22.00
PB
  
2Ludvig All
22.22
Täby IS
22.22
PB
  
P17 300 m häck (83.8 cm)     
8 jun

Final A

Final
8 jun
1Fred ÖsterblomTäby IS
38.58
PB
  
2Markus Moberg
39.10
Hammarby IF
39.10
PB
  
P17 Kula (5.0 kg)     
8 jun

Final A

Final
8 jun
1Jesper Ahlin
18.08
Turebergs FK
18.08
  
P17 Diskus (1.5 kg)     
8 jun

Final A

Final
8 jun
1Karl Ludvik
51.07
Turebergs FK
51.07
PB
  
P17 Slägga (5.0 kg)     
8 jun

Final A

Final
8 jun
1Alfons Haals
Alfons Haals 02, Västerås FK
65.53
Västerås FK
65.53
PB
  
2Karl Ludvik
63.02
Turebergs FK
63.02
  
Kvinnor
K 200 m     
9 jun
Vind: +2.7

Final A

Final
9 jun
Vind: +2.7
1Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
23.34w
KFUM Örebro
23.34w
  
2Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
23.51w
Spårvägens FK
23.51w
  
3Irene Ekelund
Irene Ekelund 97, Spårvägen
23.69w
Spårvägens FK
23.69w
  
4Emelie RantzowIK Ymer
24.28w
  
5Sandra Knezevic
24.56w
Hammarby IF
24.56w
  
6Klara Helander
25.03w
Upsala IF
25.03w
  
Final B
9 jun Vind: +3.7
9 junVind: +3.7
1Nikki Sjöberg
24.71w
Bollnäs FIK
24.71w
  
2Lovisa Linde
25.32w
Täby IS
25.32w
  
K 800 m     
8 jun

Final A

Final
8 jun
1Greta Graziani
2:12.08
Täby IS
2:12.08
SB
  
2Maja Sund
Maja Sund 01, Tureberg
2:12.17
Turebergs FK
2:12.17
PB
  
3Wilma Marcusson
Wilma Marcusson 99, Trångsviken
2:14.88
Trångsvikens IF
2:14.88
SB
  
4Linnéa Ericsson BäckvallTurebergs FK
2:15.00
PB
  
K 1500 m     
8 jun

Final A

Final
8 jun
1Mika Söderström
4:40.21
IFK Lidingö
4:40.21
SB
  
2Emilia Lillemo
4:43.14
Täby IS
4:43.14
  
K 400 m häck     
8 jun

Final A

Final
8 jun
1Vendela Rydbäck
Vendela Rydbäck 97, Göteborgs KIK
1:00.69
Göteborgs KIK
1:00.69
  
2Lovisa Linde
1:00.87
Täby IS
1:00.87
  
3Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
1:02.10
Lidköpings IS
1:02.10
SB
  
Final B
8 jun
8 jun
1Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
1:00.21
Vallentuna FK
1:00.21
PB
  
2Caroline Larsson
1:02.87
Täby IS
1:02.87
PB
  
K Stav     
8 jun

Final A

Final
8 jun
1Alva Sundin
3.90
Täby IS
3.90
=SB
  
2Hilma Hindsberg
3.60
Kvarnsvedens GoIF
3.60
PB
  
K Längd     
8 jun

Final A

Final
8 jun
1Amanda Hansson
5.90
Hässelby SK
5.90
–1.3
  
2Izabella RipswedenHuddinge AIS
5.82
+0.6 PB
  
3Emelie EklundTäby IS
5.60
+0.7 SB
  
4Marion Sackey MensahMalmö AI
5.56
+1.3 =PB
  
5Irene Ekelund
Irene Ekelund 97, Spårvägen
5.55
Spårvägens FK
5.55
+1.3 SB
  
F19 100 m     
8 jun
Vind: +3.7

Final A

Final
8 jun
Vind: +3.7
1Gabriella Holmström
11.98w
Upsala IF
11.98w
  
2Marie Ebbestad
12.37w
Upsala IF
12.37w
  
F19 200 m     
8 jun
Vind: +2.2

Final A

Final
8 jun
Vind: +2.2
1Hanna EnlundAIK
25.13w
  
2Amanda Finney NilssonTäby IS
25.32w
  
3Sarah Karlsson
25.49w
Huddinge AIS
25.49w
  
F19 Diskus     
8 jun

Final A

Final
8 jun
1Daniella PerssonHälle IF
47.08
  
F19 Slägga     
9 jun

Final A

Final
9 jun
1Jennifer Andersson
55.26
Västerås FK
55.26
  
2Jennifer QuickIFK Lund
54.56
  
3Oda Marie Myklebust
Oda Marie Myklebust 01, NOR
52.88
01NOR
52.88
  
4Emma Palmgren
Emma Palmgren 01, Nyköpings BIS
51.58
Nyköpings BIS
51.58
  
F17 100 m     
8 jun
Vind: +2.4

Final A

Final
8 jun
Vind: +2.4
1Katharina Gråman
12.02w
Tyresö FK
12.02w
  
2Frida Hjorth
12.22w
Säters IF
12.22w
  
3Ella SjöblomAIK
12.23w
  
4Ella Hagman
12.33w
Huddinge AIS
12.33w
  
Heat 3
8 jun Vind: +1.8
8 junVind: +1.8
1Katharina GråmanTyresö FK
12.23
PB
  
F17 200 m     
8 jun
Vind: +3.4

Final A

Final
8 jun
Vind: +3.4
1Ella SjöblomAIK
25.33w
  
2Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
25.54w
Råby-Rekarne FIF
25.54w
  
F17 Längd     
8 jun

Final A

Final
8 jun
1Frida Hjorth
5.68
Säters IF
5.68
+1.5 PB
  
2Katharina GråmanTyresö FK
5.60
+1.6 SB
  
3Emilia SjöstrandAIK
5.58
+2.0 PB
  
F17 Kula (3.0 kg)     
9 jun

Final A

Final
9 jun
1Hannah Hilding
Hannah Hilding 02, Spårvägen
14.10
Spårvägens FK
14.10
=PB
  
F17 Diskus     
8 jun

Final A

Final
8 jun
1Hillevi CarlssonFalu IK
44.40
PB
  
2Amanda Fridberg
40.23
IF Göta Karlstad
40.23
SB
  
F17 Slägga (3.0 kg)     
9 jun

Final A

Final
9 jun
1Hillevi CarlssonFalu IK
60.17
  
2Amanda Fridberg
54.59
IF Göta Karlstad
54.59
  
3Hannah Hilding
Hannah Hilding 02, Spårvägen
54.30
Spårvägens FK
54.30
=PB
  
4Molly Skugge
52.57
Turebergs FK
52.57
PB
  
F17 Spjut (500 g)     
8 jun

Final A

Final
8 jun
1Amanda Rask
Amanda Rask 02, Brännans FF
46.81
Brännans FF
46.81
PB
  
F15 Höjd     
8 jun

Final A

Final
8 jun
1Tilde BjeragerHöörs IS
1.68
  

© 2022 Friidrottsstatistik