26.5
18.5
18.5
18.5
18.5
26.5
21.5
24.5
26.5
26.5
22.5
24.5
20.4
24.5
24.5
24.5
24.5
24.5
22.5
18.5
23.5
12.5
21.5
22.5
11.5
22.5
21.5
22.5
22.5
22.5
21.5
21‐22.5
22.5
22.5
21‐22.5
21‐22.5
21‐22.5
21.5
20.5
21.5
21.5
18‐19.5
12.5
18.5
17.5
19.5
19.5
17‐19.5
18.5
4.5
17.5
7.5
16.5
2.4
7.5
10.4
16.4
11.5
15.5
15.5
14.5
12.5
11.5
7.5
15.5
15.5
15.5
15.5
8.5
14‐15.5
14.5
14.5
12.5
10.5
15.5
14.5
14‐15.5
7.5
23.4
18.4
9.4
6.4
3.4
27.3
26.3
7.5
12.5
30.4
8.5
10.5
11.5
8.5
10.5
8.5
7.5
4.5
4.5
4.5
23.4
23.4
Tävlande: 36 (19+17)   Starter: 36 (19+17)

Men
Men 800m     
8 Jun

Final A

Final
8 Jun
1Felix Francois
1:53.40
Örgryte IS
1:53.40
SB
  
2Benjamin Åberg
1:54.23
Hälle IF
1:54.23
  
3Simon Wallenlind
1:54.41
Mölndals AIK
1:54.41
SB
  
Men 3000m     
9 Jun

Final A

Final
9 Jun
1Ali Al-Janabi
8:27.16
Ullevi FK
8:27.16
PB
  
2Jonatan Fridolfsson
8:27.58
Sävedalens AIK
8:27.58
SB
  
3Arvid Öhrn
8:29.25
Hälle IF
8:29.25
PB
  
4Hampus Börjesson
8:30.21
Ullevi FK
8:30.21
SB
  
5Omar Nuur
Omar Nuur 01, IFK Växjö
8:34.96
IFK Växjö
8:34.96
SB
  
6Abdelhafiz Ibrahim
8:35.32
Sävedalens AIK
8:35.32
=PB
  
7Jakob Ranglin GrisslerÖrgryte IS
8:42.88
SB
  
Men 400m Hurdles     
8 Jun

Final A

Final
8 Jun
1Anton Bertilsson
53.79
IFK Växjö
53.79
  
Men High Jump     
8 Jun

Final A

Final
8 Jun
1Herman Olvik
2.04
Ullevi FK
2.04
SB
  
Men Triple Jump     
9 Jun

Final A

Final
9 Jun
1Gustaf BålströmUllevi FK
15.15
+0.6 =PB
  
Men Javelin Throw     
8 Jun

Final A

Final
8 Jun
1Jonathan HarleyUllevi FK
68.22
SB
  
2Esa Hiltunen
63.01
Ullevi FK
63.01
PB
  
U20 M Shot Put (6kg)     
8 Jun

Final A

Final
8 Jun
1Arvid Mägi TheorinIF Kville
17.26
  
2Simon Lanngren
16.21
Sävedalens AIK
16.21
  
U20 M Hammer Throw (6kg)     
9 Jun

Final A

Final
9 Jun
1William LanndalenIF Kville
60.39
PB
  
U18 M Shot Put (5kg)     
8 Jun

Final A

Final
8 Jun
1Måns Roos
Måns Roos 02, Mölndal
16.85
Mölndals AIK
16.85
PB
  
Women
Women 400m     
9 Jun

Final A

Final
9 Jun
1Josephine Risberg ThoorIFK Helsingborg
56.37
SB
  
Women 800m     
8 Jun

Final A

Final
8 Jun
1Anne Hjorth Arntsen
Anne Hjorth Arntsen 01, NOR
2:11.57
01NOR
2:11.57
PB
  
Women 5000m     
9 Jun

Final A

Final
9 Jun
1Sara Christiansson
15:57.45
Sävedalens AIK
15:57.45
SB
  
2Samrawit Mengsteab
16:21.58
Hälle IF
16:21.58
PB
  
Tilde Axelsson FröjdenlundIFK Växjö
DNF
  
Linn Söderholm
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
Women 400m Hurdles     
8 Jun

Final A

Final
8 Jun
1Ebba Åhman
1:02.36
IK Ymer
1:02.36
  
Women Pole Vault     
9 Jun

Final A

Final
9 Jun
1Gabriella Jönsson
3.85
IFK Helsingborg
3.85
=PB
  
2Greta ErlandssonRånäs 4H
3.60
PB
  
Women Hammer Throw     
9 Jun

Final A

Final
9 Jun
1Luana Lund Klaric
Luana Lund Klaric 99, Göteborgs KIK
51.21
Göteborgs KIK
51.21
SB
  
Women Javelin Throw     
8 Jun

Final A

Final
8 Jun
1Emelie Larsson
45.81
Ullevi FK
45.81
SB
  
2Malin Haglund
44.88
Ullevi FK
44.88
SB
  
U18 W Pole Vault     
9 Jun

Final A

Final
9 Jun
1Rebecka KrüegerMalmö AI
3.60
SB
  
U18 W Discus Throw     
9 Jun

Final A

Final
9 Jun
1Lotta Flatum Fallingen
Lotta Flatum Fallingen 02, NOR
44.68
02NOR
44.68
  
U18 W Hammer Throw (3kg)     
9 Jun

Final A

Final
9 Jun
1Sarah Mikkelsen
Sarah Mikkelsen 02, NOR
55.21
02NOR
55.21
  
2Cajsa AugustssonIK Ymer
52.01
  
U18 W Javelin Throw (500g)     
8 Jun

Final A

Final
8 Jun
1Tilda BergströmIFK Sunne
41.92
PB
  
Intermediate Times
Women 3000m     
9 Jun

Final A

Final
9 Jun
1Linn Söderholm
9:37.88
Sävedalens AIK
9:37.88
PB
  
2Sara Christiansson
9:46.79
Sävedalens AIK
9:46.79
SB
  
3Samrawit MengsteabHälle IF
9:49.40
SB
  
4Tilde Axelsson FröjdenlundIFK Växjö
9:52.43
  

© 2022 Friidrottsstatistik