21.9
5.10
2.10
15.9
1.10
1.10
5.10
25.9
10.9
1.10
17.9
6.8
1.10
4.10
9.7
28.9
17.6
23‐24.9
1.10
25.9
25.9
25.9
18.9
21.9
17.9
2.10
3.10
3.10
2.10
2.10
2.10
2.10
2.10
2.10
29.9
26.9
25.9
18.9
13.8
2.10
2.10
24.9
1.10
28.9
1.10
2.10
25.9
18.9
8.9
2.10
2.10
2.10
1.10
1.10
1.10
1.10
24.9
18.9
5.9
30.7
29.9
3.9
3.9
6.9
27.9
28.9
11.9
12.9
22.9
26.9
20.9
13.9
24.9
26.9
25.9
6.9
24.9
21.9
18.9
24.9
24.9
22.9
25.9
24.9
28.9
28.9
22.9
24.9
10.9
7.9
25.9
24.9
24.9
21.9
17.9
26.9
25.9
25.9
25.9
17.9
Tävlande: 121 (55+66)   Starter: 128 (58+70)

Män
M 200 m     
17 jun
Vind: +2.2

Final A

Final
17 jun
Vind: +2.2
1Emil Thölix
Emil Thölix 95, FIN
21.99w
95FIN
21.99w
  
2Amadou Sussoho
22.00w
Hammarby IF
22.00w
  
7Sebastian LandströmHammarby IF
23.00w
  
Final B
17 jun Vind: +1.2
17 junVind: +1.2
1Lion Martinez
Lion Martinez 78, Spårvägen
22.29
Spårvägens FK
22.29
SB
  
3Dennis Elms JanssonHuddinge AIS
22.99
PB
  
4Gustaf Borg
Gustaf Borg 98, Linköpings GIF
23.07
Linköpings GIF
23.07
PB
  
5Filip Nyström
23.53
Turebergs FK
23.53
PB
  
Final C
17 jun Vind: +1.2
17 junVind: +1.2
1Johan Ndure
Johan Ndure 81, Stockholm Snipers IF
23.56
Stockholm Snipers IF
23.56
SB
  
2Magnus Nilsson
Magnus Nilsson 72, Spårvägen
23.87
Spårvägens FK
23.87
PB
  
Final D
17 jun Vind: +2.1
17 junVind: +2.1
3Jonathan KarlssonTäby IS
23.40w
  
M 1500 m     
17 jun

Final A

Final
17 jun
9Gustav Nordling
4:05.46
Spårvägens FK
4:05.46
SB
  
10Viktor Frisk
4:09.56
Huddinge AIS
4:09.56
PB
  
Final B
17 jun
17 jun
1Rasmus Ahlgren
Rasmus Ahlgren 99, Spårvägen
4:09.13
Spårvägens FK
4:09.13
PB
  
M 5000 m     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Anders Fox
Anders Fox 95, Spårvägen
15:04.27
Spårvägens FK
15:04.27
PB
  
2Love Carlsson
15:30.18
Högby IF
15:30.18
PB
  
4Ludvig Johansson
15:51.30
IFK Lidingö
15:51.30
PB
  
5Johan Svaxén
Johan Svaxén 80, Fredrikshof
16:02.42
Fredrikshofs FIF
16:02.42
PB
  
6Henrik Engström
16:08.31
Fredrikshofs FIF
16:08.31
PB
  
7Niklas Bitén
16:22.06
Svillinge IF
16:22.06
PB
  
9Alexander Käll
17:47.49
IFK Tumba
17:47.49
PB
  
M 110 m häck     
17 jun
Vind: +1.2

Final A

Final
17 jun
Vind: +1.2
2David Adrian
16.10
Huddinge AIS
16.10
PB
  
P17 200 m     
17 jun
Vind: +0.9

Final A

Final
17 jun
Vind: +0.9
2Marcus HagerudAIK
23.00
PB
  
5Anton Sjölund
Anton Sjölund 01, Spårvägen
23.64
Spårvägens FK
23.64
PB
  
6Leon Johansson
24.01
Hammarby IF
24.01
SB
  
P17 3000 m     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Jacob Klinth
9:59.71
IFK Lidingö
9:59.71
PB
  
P17 Spjut (700 g)     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Daniel RihtnesbergHammarby IF
48.12
SB
  
3Emil Lavett
41.16
Hammarby IF
41.16
SB
  
P16 200 m     
17 jun
Vind: +2.8

Final A

Final
17 jun
Vind: +2.8
1Milo WahlgrenAIK
22.46w
  
2Anton Runemar
22.87w
Turebergs FK
22.87w
  
3Robin Isaksson
23.05w
IFK Lidingö
23.05w
  
4Sebastian IsaksonTäby IS
23.33w
  
5Tor Ekström
Tor Ekström 02, Spårvägen
23.47w
Spårvägens FK
23.47w
  
6Gustav Harning
23.63w
Upsala IF
23.63w
  
Final B
17 jun Vind: +2.0
17 junVind: +2.0
1Simon Plesse
23.62
Upsala IF
23.62
PB
  
2Rasmus Skoglund
23.83
Upsala IF
23.83
PB
  
P16 1500 m     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Samuel Bergman
4:36.97
Hässelby SK
4:36.97
PB
  
P16 3000 m     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Albin Carlerud
10:00.03
Täby IS
10:00.03
PB
  
P16 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
17 jun
Vind: +1.5

Final A

Final
17 jun
Vind: +1.5
1Fred ÖsterblomTäby IS
15.49
PB
  
2Simon Plesse
15.86
Upsala IF
15.86
PB
  
P15 300 m     
17 jun

Final A

Final
17 jun
4Esbjörn Eriksson
39.50
Turebergs FK
39.50
PB
  
6Erik Wrede
Erik Wrede 03, Råby-Rekarne
39.92
Råby-Rekarne FIF
39.92
PB
  
Final B
17 jun
17 jun
1Casper Elliot
38.86
Huddinge AIS
38.86
PB
  
2David Thid
39.28
Tyresö FK
39.28
PB
  
3Anton Säll
40.02
Huddinge AIS
40.02
PB
  
4Colin Von Hofsten
40.98
IFK Lidingö
40.98
PB
  
P15 2000 m     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Evert Jonsson
Evert Jonsson 03, Eskilstuna FI
6:11.95
Eskilstuna FI
6:11.95
PB
  
2Vidar Arvidsson
6:22.59
Upsala IF
6:22.59
PB
  
P15 Stav     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Elliot Duvert
4.03
Turebergs FK
4.03
PB
  
2Felix Nyberg
3.74
Bromma IF
3.74
PB
  
4Casper Elliot
3.24
Huddinge AIS
3.24
PB
  
P15 Längd     
17 jun

Final A

Final
17 jun
5Felix Nyberg
5.60
Bromma IF
5.60
+0.6 PB
  
P14 2000 m     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Albin Öberg
Albin Öberg 04, Björnstorp
6:10.62
Björnstorps IF
6:10.62
PB
  
3Tobias Pettersson
6:29.66
Hammarby IF
6:29.66
PB
  
5Erik Skoglund
6:53.45
Danderyds SK
6:53.45
PB
  
P14 Längd     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Oscar Niklasson
5.93
Hanvikens SK
5.93
+2.0 PB
  
2Kalle Aldskogius
5.64
Hammarby IF
5.64
+2.0 PB
  
6Gustav Hinnas
5.25w
Hanvikens SK
5.25w
+2.1
  
P14 Slägga (4.0 kg)     
17 jun

Final A

Final
17 jun
3David Höglund
22.85
Huddinge AIS
22.85
PB
  
Kvinnor
K 200 m     
17 jun
Vind: +2.4

Final A

Final
17 jun
Vind: +2.4
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
23.38w
Spårvägens FK
23.38w
  
2Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
24.04w
KFUM Örebro
24.04w
  
3Amanda Hansson
24.14w
Hässelby SK
24.14w
  
8Sofia Mossberg
26.57w
Upsala IF
26.57w
  
Final B
17 jun Vind: +2.9
17 junVind: +2.9
1Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
24.69w
Spårvägens FK
24.69w
  
1Anna Westher
Anna Westher 97, KFUM Örebro
25.64w
KFUM Örebro
25.64w
  
2Maia Eppelin
Maia Eppelin 96, Spårvägen
26.06w
Spårvägens FK
26.06w
  
3Lena Axelson
Lena Axelson 72, Spårvägen
26.42w
Spårvägens FK
26.42w
  
3Lovisa Glavare KarlssonTäby IS
26.88w
  
Final C
17 jun Vind: +2.9
17 junVind: +2.9
2Celina Reichardt
25.83w
Spårvägens FK
25.83w
  
K 1500 m     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Emilia Lillemo
4:39.01
Täby IS
4:39.01
PB
  
1Julia Arnhult
5:05.34
IFK Lidingö
5:05.34
SB
  
2Hanna Bergström
4:39.76
Huddinge AIS
4:39.76
PB
  
2Tyra Morell
Tyra Morell 02, Upsala IF
5:31.16
Upsala IF
5:31.16
SB
  
5Klara Ygeby
Klara Ygeby 02, Upsala IF
4:49.35
Upsala IF
4:49.35
PB
  
7Karin Olsson
4:56.49
Täby IS
4:56.49
SB
  
K 2000 m     
17 jun

Final A

Final
17 jun
3Amanda Helgesson
7:07.15
Hanvikens SK
7:07.15
SB
  
3Ebba Johansson
7:22.58
Upsala IF
7:22.58
PB
  
4Sofia Amini
Sofia Amini 03, Upsala IF
7:24.46
Upsala IF
7:24.46
PB
  
5Ida Knutsson
7:17.21
Upsala IF
7:17.21
PB
  
6Izabella Lukic
Izabella Lukic 03, Västerås FK
7:36.61
Västerås FK
7:36.61
PB
  
7Albertina Brandt
7:38.43
Hammarby IF
7:38.43
PB
  
K 5000 m     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Louise Berlin
Louise Berlin 87, Studenterna
20:15.58
FK Studenterna
20:15.58
PB
  
K 100 m häck     
17 jun
Vind: +2.1

Final A

Final
17 jun
Vind: +2.1
1Emma Tuvesson
13.99w
Hammarby IF
13.99w
  
2Sofia Mossberg
14.29w
Upsala IF
14.29w
  
K 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
17 jun
Vind: +1.7

Final A

Final
17 jun
Vind: +1.7
1Leticia BuchliTäby IS
14.86
PB
  
3Josefin Wikfeldt
Josefin Wikfeldt 02, Mälarhöjden
16.39
Mälarhöjdens IK
16.39
PB
  
K Höjd     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Lea Jogic
Lea Jogic 01, Huddinge
1.50
Huddinge AIS
1.50
PB
  
1Jeanne Lindestam
1.50
Danderyds SK
1.50
SB
  
K Stav     
17 jun

Final A

Final
17 jun
2Norah Lind
3.04
Tyresö FK
3.04
PB
  
2Maja Thodenius
Maja Thodenius 03, Mälarhöjden
2.84
Mälarhöjdens IK
2.84
PB
  
4Lana Lackanovic
2.64
Hammarby IF
2.64
PB
  
6Anna Strunke
2.04
Turebergs FK
2.04
PB
  
K Längd     
17 jun

Final A

Final
17 jun
2Amanda Eriksson
5.45
Spårvägens FK
5.45
0.0 SB
  
2Alicia Löwhagen
5.21
Hammarby IF
5.21
+1.5 PB
  
2Maja Björk
5.20w
Huddinge AIS
5.20w
+3.1
  
3Saga Berneryd
Saga Berneryd 99, Spårvägen
5.25
Spårvägens FK
5.25
+1.4 PB
  
3Caroline Graveley
5.11
Hässelby SK
5.11
+0.7 PB
  
5Victoria DavidssonTyresö FK
5.10
+1.5
  
6Tyra Tunander CedreniusIFK Lidingö
5.03
+1.1 PB
  
K Slägga     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Michaela NorrbeliusGefle IF
57.78
PB
  
47 SWE AT
2Hanna Mårtensson
57.01
Turebergs FK
57.01
  
3Kristina Andersson
52.83
Råby-Rekarne FIF
52.83
  
F17 Slägga (3.0 kg)     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Emma Palmgren
Emma Palmgren 01, Nyköpings BIS
56.21
Nyköpings BIS
56.21
  
2Linnea WesterbergF Bålsta IK
48.86
PB
  
F16 200 m     
17 jun
Vind: +2.5

Final A

Final
17 jun
Vind: +2.5
2Sophie Okejeme
25.99w
Täby IS
25.99w
  
3Vera Lindblad
26.02w
Bromma IF
26.02w
  
4Nora Lindahl
26.07w
Täby IS
26.07w
  
5Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
26.72w
Vallentuna FK
26.72w
  
7Clara Billing
26.80w
Turebergs FK
26.80w
  
Final B
17 jun Vind: +1.6
17 junVind: +1.6
1Leticia BuchliTäby IS
26.06
PB
  
2Josefin Wikfeldt
Josefin Wikfeldt 02, Mälarhöjden
26.24
Mälarhöjdens IK
26.24
PB
  
F16 Slägga (3.0 kg)     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Hannah LuxemburgTäby IS
50.24
  
2Sofia Boman
Sofia Boman 02, Hässelby
47.39
Hässelby SK
47.39
PB
  
8Wilma Wilkman
Wilma Wilkman 02, Ösmo Nynäs
25.70
Ösmo Nynäs FIK
25.70
PB
  
F15 300 m     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Laura Fodor
Laura Fodor 03, Hässelby
42.62
Hässelby SK
42.62
PB
  
2Vanna Ullén
43.52
Turebergs FK
43.52
PB
  
3Rebecca ÖstergrenHuddinge AIS
44.92
SB
  
Final B
17 jun
17 jun
1Karin Bengtsson
42.94
Hanvikens SK
42.94
PB
  
2Felicia Johansson
43.37
Hanvikens SK
43.37
PB
  
3Tyra Tunander CedreniusIFK Lidingö
44.28
PB
  
F15 80 m häck (76.2 cm, 8 m)     
17 jun
Vind: +2.7

Final A

Final
17 jun
Vind: +2.7
2Beata Edelholm
12.12w
Hammarby IF
12.12w
  
Final B
17 jun Vind: +1.8
17 junVind: +1.8
1Alma Flygt
12.45
Täby IS
12.45
PB
  
F15 Slägga (3.0 kg)     
17 jun

Final A

Final
17 jun
5Olivia Riddle
38.54
Hammarby IF
38.54
PB
  
9Alice Lind
Alice Lind 03, Hanviken
27.44
Hanvikens SK
27.44
PB
  
F14 Slägga (3.0 kg)     
17 jun

Final A

Final
17 jun
2Amanda Eriksson
32.79
Huddinge AIS
32.79
PB
  
6Molly HaraldssonAlunda SK
28.62
PB
  
F13 200 m     
17 jun
Vind: +2.7

Final A

Final
17 jun
Vind: +2.7
1Alexandra Hovenäs
26.91w
Huddinge AIS
26.91w
  
2Ida Egnell
Ida Egnell 05, Lidingö
26.98w
IFK Lidingö
26.98w
  
3Olivia Wredendal
27.27w
Huddinge AIS
27.27w
  

© 2022 Friidrottsstatistik