11.9
8.9
25.8
26.9
6.9
6.9
25.9
23.9
25.9
23.9
19.9
16.9
5.9
25.9
26.9
26.9
26.9
26.9
26.9
26.9
25.9
25.9
25.9
25.9
25.9
25.9
24.9
23.9
23.9
19.9
18.9
18.9
12.9
8.9
5.9
22.9
19.9
4.9
25.9
18‐19.9
25.9
25.9
18.9
18.9
23.9
12.8
22.9
22.9
22.9
22.9
23.9
22.9
22.9
18.9
19.9
22.9
22.9
16.9
11.9
19.9
11.9
21.9
25.6
22.9
16.9
11‐12.9
29.8
18.9
16.9
12.9
18‐19.9
19.9
20.9
19.9
19.9
19.9
18.9
16.9
15.9
5.9
12.9
18.9
18‐19.9
18.9
18‐19.9
19.9
19.9
18.9
16.9
13.9
16.9
16.9
14.9
13.9
12.9
16.9
16.9
2.9
18.9
18.9
Arena: Olympic Stadium
Tävlande: 251 (146+105)   Starter: 256 (148+108)

Män
M 100 m     

Vind: +2.0

Final A

Final

Vind: +2.0
1Hassan Taftian
Hassan Taftian 93, IRI
10.07
93IRI
10.07
SB
  
2Yoshihide Kiryu
Yoshihide Kiryu 95, JPN
10.15
95JPN
10.15
SB
  
3Gavin Smellie
Gavin Smellie 86, CAN
10.17
86CAN
10.17
  
4Kemar Hyman
Kemar Hyman 89, CAY
10.28
89CAY
10.28
  
5Dennis Leal
Dennis Leal 94, Spårvägen
10.45
Spårvägens FK
10.45
  
6Edel Amores
Edel Amores 98, CUB
10.68
98CUB
10.68
  
7Odain Rose
Odain Rose 92, Thorengruppen
10.74
Thorengruppen TFC
10.74
  
8Eetu Rantala
Eetu Rantala 93, FIN
10.75
93FIN
10.75
  
M 200 m     

Vind: +0.9

Final A

Final

Vind: +0.9
1Ramil Guliyev
Ramil Guliyev 90, TUR
19.92
90TUR
19.92
  
2Aaron Brown
Aaron Brown 92, CAN
20.07
92CAN
20.07
  
3Luxolo Adams
Luxolo Adams 96, RSA
20.36
96RSA
20.36
  
4Ameer Webb
Ameer Webb 91, USA
20.41
91USA
20.41
SB
  
5Nethaneel Mitchell-Blake
Nethaneel Mitchell-Blake 94, GBR
20.47
94GBR
20.47
  
6Churandy Martina
Churandy Martina 84, NED
20.82
84NED
20.82
  
7Henrik Larsson
20.85
IF Göta Karlstad
20.85
PB
  
3 SWE P19 AT
8Steven Gardiner
Steven Gardiner 95, BAH
23.35
95BAH
23.35
  
M 800 m     


Final A

Final

1Peter Bol
Peter Bol 94, AUS
1:44.56
94AUS
1:44.56
PB
  
2Joseph Deng
Joseph Deng 98, AUS
1:44.61
98AUS
1:44.61
PB
  
3Rynardt van Rensburg
Rynardt van Rensburg 92, RSA
1:45.73
92RSA
1:45.73
  
4Jamie Webb
Jamie Webb 94, GBR
1:46.37
94GBR
1:46.37
  
5Thomas Roth
Thomas Roth 91, NOR
1:46.52
91NOR
1:46.52
  
6Andreas Bube
Andreas Bube 87, DEN
1:46.66
87DEN
1:46.66
  
7Elmar Engholm
1:48.19
Hässelby SK
1:48.19
PB
  
44 SWE AT
8Joakim Andersson
1:50.19
IFK Trelleborg
1:50.19
  
Andreas Roth
Andreas Roth 93, NOR
DNF
93NOR
DNF
  pace 50.24 400m
Mostafa Smaili
Mostafa Smaili 97, MAR
DNF
97MAR
DNF
  
M 1000 m     


Final A

Final

9Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
2:19.21
Spårvägens FK
2:19.21
PB
  
1Ferguson Rotich
Ferguson Rotich 89, KEN
2:14.88
89KEN
2:14.88
PB
  
2Jake Wightman
Jake Wightman 94, GBR
2:16.27
94GBR
2:16.27
PB
  
3Adam Kszczot
Adam Kszczot 89, POL
2:16.58
89POL
2:16.58
SB
  
4Antoine Gakeme
Antoine Gakeme 91, BDI
2:16.85
91BDI
2:16.85
PB
  
5Andrew Osagie
Andrew Osagie 88, GBR
2:17.18
88GBR
2:17.18
PB
  
6Alfred Kipketer
Alfred Kipketer 96, KEN
2:17.40
96KEN
2:17.40
PB
  
7Andreas Kramer
2:18.30
Sävedalens AIK
2:18.30
PB
  
8Tolesa Bodena
Tolesa Bodena 00, ETH
2:18.87
00ETH
2:18.87
PB
  
Bram Som
Bram Som 80, NED
DNF
80NED
DNF
  pace 52.62 400m
Sadik Mikhou
Sadik Mikhou 90, BRN
2:16.09DQ
90BRN
2:16.09DQ
  
Kipyegon Bett
Kipyegon Bett 98, KEN
2:16.98DQ
98KEN
2:16.98DQ
  
M 5000 m     


Final A

Final

1Selemon Barega
Selemon Barega 00, ETH
13:04.05
00ETH
13:04.05
SB
  
2Birhanu Yemataw
Birhanu Yemataw 96, BRN
13:04.25
96BRN
13:04.25
PB
  
3Abadi Hadis
Abadi Hadis 97, ETH
13:06.76
97ETH
13:06.76
SB
  
4Mohammed Ahmed
Mohammed Ahmed 91, CAN
13:14.88
91CAN
13:14.88
SB
  
5Ben True
Ben True 85, USA
13:16.48
85USA
13:16.48
SB
  
6Jacob Kiplimo
Jacob Kiplimo 00, UGA
13:19.66
00UGA
13:19.66
SB
  
7Morhad Amdouni
Morhad Amdouni 88, FRA
13:19.93
88FRA
13:19.93
SB
  
8Dawit Wolde
Dawit Wolde 91, ETH
13:28.86
91ETH
13:28.86
SB
  
9Henrik Ingebrigtsen
Henrik Ingebrigtsen 91, NOR
13:28.89
91NOR
13:28.89
  
10Richard Ringer
Richard Ringer 89, GER
13:37.37
89GER
13:37.37
SB
  
11Soufiyan Bouqantar
Soufiyan Bouqantar 93, MAR
13:43.85
93MAR
13:43.85
SB
  
12Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen 93, NOR
13:46.40
93NOR
13:46.40
PB
  
13Paul Tanui
Paul Tanui 90, KEN
13:49.06
90KEN
13:49.06
SB
  
Cornelius Kangogo
Cornelius Kangogo 93, KEN
DNF
93KEN
DNF
  
Tamás Kazi
Tamás Kazi 85, HUN
DNF
85HUN
DNF
  pace 2:32.53 1000m
Vincent Letting
Vincent Letting 93, KEN
DNF
93KEN
DNF
  pace 5:10.20 2000m
Hassan Mead
Hassan Mead 89, USA
DNF
89USA
DNF
  
Adel Mechaal
Adel Mechaal 90, ESP
DNF
90ESP
DNF
  
Cyrus Rutto
Cyrus Rutto 92, KEN
14:10.08DQ
92KEN
14:10.08DQ
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Abderrahmane Samba
Abderrahmane Samba 95, QAT
47.41
95QAT
47.41
PB AR
  
2Karsten Warholm
Karsten Warholm 96, NOR
47.81
96NOR
47.81
PB NR NU23R
  
3Yasmani Copello
Yasmani Copello 87, TUR
48.91
87TUR
48.91
  
4Mamadou Kasse Hann
Mamadou Kasse Hann 86, FRA
49.58
86FRA
49.58
  
5Jack Green
Jack Green 91, GBR
49.73
91GBR
49.73
  
6Sebastian Rodger
Sebastian Rodger 91, GBR
49.87
91GBR
49.87
  
7Rasmus Mägi
Rasmus Mägi 92, EST
50.11
92EST
50.11
  
8Isak Andersson
51.16
Upsala IF
51.16
SB
  
M Stav     


Final A

Final

1Armand DuplantisUpsala IF
5.86
  
2Sam Kendricks
Sam Kendricks 92, USA
5.81
92USA
5.81
  
3Piotr Lisek
Piotr Lisek 92, POL
5.76
92POL
5.76
  
4Paweł Wojciechowski
Paweł Wojciechowski 89, POL
5.76
89POL
5.76
  
5Shawnacy Barber
Shawnacy Barber 94, CAN
5.66
94CAN
5.66
  
6Raphael Holzdeppe
Raphael Holzdeppe 89, GER
5.66
89GER
5.66
SB
  
7Stanley Joseph
Stanley Joseph 91, FRA
5.50
91FRA
5.50
  
8Huang Bokai 
Huang Bokai  96, CHN
5.50
96CHN
5.50
  
9Konstadínos Filippídis
Konstadínos Filippídis 86, GRE
5.50
86GRE
5.50
  
10Scott Houston
Scott Houston 90, USA
5.50
90USA
5.50
  
5.305.505.665.765.815.865.915.96
Duplantis-ooxoooxxx
Kendricksooxoooxxx
Lisekooxooxxx
Wojciechowskio-xxoxoxxx
Barberooxoxxx
Holzdeppe-xoxoxxx
Josephooxxx
Huang Bokaixooxxx
Filippídisxxooxxx
Houstonxxoxoxxx
M Längd     


Final A

Final

1Juan Miguel Echevarría
Juan Miguel Echevarría 98, CUB
8.83w
98CUB
8.83w
+2.1
  
2Jeffery Henderson
Jeffery Henderson 89, USA
8.39w
89USA
8.39w
+3.4
  
3Luvo Manyonga
Luvo Manyonga 91, RSA
8.25
91RSA
8.25
+0.7
  
4Ruswahl Samaai
Ruswahl Samaai 91, RSA
8.20
91RSA
8.20
+1.9
  
5Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
8.09w
+3.3
  
6Miltiádis Tentóglou
Miltiádis Tentóglou 98, GRE
8.05w
98GRE
8.05w
+3.1
  
7Henry Frayne
Henry Frayne 90, AUS
8.04w
90AUS
8.04w
+2.8
  
8Tyrone Smith
Tyrone Smith 84, BER
7.94
84BER
7.94
–0.8 SB
  
Echevarría8.03
-1.6
x
+1.7
8.29
-0.1
8.50
+0.2
8.83w
+2.1
Henderson7.79
-1.8
7.91
+0.3
8.01w
+2.1
8.11w
+2.7
8.39w
+3.4
8.27w
+3.9
Manyongax
-2.1
8.25
+0.7
x
+0.8
x
+1.3
x
+0.6
x
+1.4
Samaai7.37
-2.0
8.02w
+2.3
8.16
+1.0
x
+3.5
8.20
+1.9
Nilsson Montler7.83
-1.0
7.67
-0.2
7.99w
+2.8
7.89w
+2.4
7.58w
+3.5
8.09w
+3.3
Tentóglou7.70
-1.3
7.80
-1.2
7.98
-0.3
x
+4.0
7.83
+1.7
8.05w
+3.1
Frayne7.89
-0.2
x
-3.0
x
+0.5
6.31
+0.9
7.81
+1.8
8.04w
+2.8
Smith7.70
-0.8
7.94
-0.8
7.68
+1.5
7.65
+0.9
x
+3.4
x
+0.9
M Diskus     


Final A

Final

1Fedrick Dacres
Fedrick Dacres 94, JAM
69.67
94JAM
69.67
PB NR
  
2Andrius Gudžius
Andrius Gudžius 91, LTU
69.59
91LTU
69.59
PB
  
3Ehsan Hadadi
Ehsan Hadadi 85, IRI
67.68
85IRI
67.68
  
4Philip Milanov
Philip Milanov 91, BEL
66.51
91BEL
66.51
SB
  
5Lukas Weißhaidinger
Lukas Weißhaidinger 92, AUT
66.25
92AUT
66.25
  
6Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
66.16
Spårvägens FK
66.16
  
7Simon Pettersson
65.49
Hässelby SK
65.49
  
8Mason Finley
Mason Finley 90, USA
62.86
90USA
62.86
  
9Robert Harting
Robert Harting 84, GER
62.33
84GER
62.33
  
Dacres68.1569.67x66.01xx
Gudžius67.6469.5966.5467.08x67.77
Hadadi63.2767.68x66.39x64.30
Milanov62.2764.1766.51xx64.06
Weißhaidinger61.5261.5266.25xxx
Ståhl66.1664.46xxxx
Pettersson62.3163.5964.4865.4963.67x
Finley62.72x62.0062.86x62.03
Harting62.33xx
M Trekamp     


Final A

Final

1Taavi Tšernjavski
Taavi Tšernjavski 95, EST
2.508
95EST
2.508
PB
  
2Eelco Sintnicolaas
Eelco Sintnicolaas 87, NED
2.473
87NED
2.473
PB
  
3Fredrik Samuelsson
2.465
Hässelby SK
2.465
PB
  
4Fredrick Ekholm
2.416
IFK Lidingö
2.416
PB
  
5Elmo Savola
Elmo Savola 95, FIN
2.287
95FIN
2.287
PB
  
Marcus NilssonHögby IF
DNF
  
P14 80 m     

Vind: -1.0

Final A

Final

Vind: -1.0
2Elias Bouloussaa
10.29
IFK Lidingö
10.29
PB
  
M 400 m trekamp    


Final A

Final

2Fredrick Ekholm
49.36
IFK Lidingö
49.36
PB
  
1Taavi Tšernjavski
Taavi Tšernjavski 95, EST
49.00
95EST
49.00
PB
  
3Eelco Sintnicolaas
Eelco Sintnicolaas 87, NED
49.46
87NED
49.46
SB
  
4Fredrik Samuelsson
49.61
Hässelby SK
49.61
SB
  
5Elmo Savola
Elmo Savola 95, FIN
50.78
95FIN
50.78
SB
  
M 110 m häck trekamp    

Vind: -0.4

Final A

Final

Vind: -0.4
1Fredrick Ekholm
13.98
IFK Lidingö
13.98
  
3Fredrik Samuelsson
14.39
Hässelby SK
14.39
  
2Eelco Sintnicolaas
Eelco Sintnicolaas 87, NED
14.22
87NED
14.22
SB
  
4Elmo Savola
Elmo Savola 95, FIN
14.62
95FIN
14.62
SB
  
5Taavi Tšernjavski
Taavi Tšernjavski 95, EST
14.76
95EST
14.76
PB
  
Marcus NilssonHögby IF
DNF
  
M Diskus trekamp    


Final A

Final

1Taavi Tšernjavski
Taavi Tšernjavski 95, EST
45.05
95EST
45.05
SB
  
2Marcus Nilsson
43.18
Högby IF
43.18
  
3Fredrik Samuelsson
42.09
Hässelby SK
42.09
  
4Eelco Sintnicolaas
Eelco Sintnicolaas 87, NED
41.09
87NED
41.09
SB
  
5Elmo Savola
Elmo Savola 95, FIN
37.42
95FIN
37.42
SB
  
6Fredrick Ekholm
36.55
IFK Lidingö
36.55
  
Tšernjavski44.7444.6943.5245.05
Nilsson43.1838.3342.90x
Samuelsson41.2141.23x42.09
Sintnicolaas29.4735.6040.8141.09
Savola36.83xx37.42
Ekholm36.55x34.12x
M Nationell 100 m     

Vind: -0.3

Final A

Final

Vind: -0.3
1Yoshihide Kiryu
Yoshihide Kiryu 95, JPN
10.25
95JPN
10.25
  
3Lion Martinez
Lion Martinez 78, Spårvägen
10.98
Spårvägens FK
10.98
  
4Jacob Ewertzh
10.99
Hammarby IF
10.99
  
5Jean-Christian ZirignonHammarby IF
11.04
  
6Oskar Motta
11.05
Upsala IF
11.05
  
7Grigorios KyriakoudisHässelby SK
11.21
PB
  
Final B
Vind: -0.3
Vind: -0.3
2Douglas Hellbratt
10.77
Hammarby IF
10.77
SB
  
M Nationell 800 m     


Final A

Final

1Johan Eriksson
1:51.77
Turebergs FK
1:51.77
SB
  
2Didrik Hexeberg Warlo
Didrik Hexeberg Warlo 99, NOR
1:52.40
99NOR
1:52.40
  
4Anton Persson
1:52.87
Hässelby SK
1:52.87
SB
  
5Gustav Berlin
1:52.93
Hässelby SK
1:52.93
  
6Gustav Bivstedt
1:54.54
Hässelby SK
1:54.54
SB
  
8Albert Nygren
1:55.66
Upsala IF
1:55.66
  
Edom Abreham
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna
DNF
Eskilstuna FI
DNF
  pace 54.22 400m
Final B
3Björn Seifert
1:52.49
Upsala IF
1:52.49
SB
  
7Robin Johansson
1:55.10
Turebergs FK
1:55.10
PB
  
M Nationell 1500 m     


Final A

Final

1Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 00, NOR
3:37.42
00NOR
3:37.42
  
2Jordan Williamsz
Jordan Williamsz 92, AUS
3:38.30
92AUS
3:38.30
  
3Charles Philibert-Thiboutot
Charles Philibert-Thiboutot 90, CAN
3:38.32
90CAN
3:38.32
  
4Sondre Juven
Sondre Juven 99, NOR
3:45.29
99NOR
3:45.29
SB
  
5Mohammed Ayoub Tiouali
Mohammed Ayoub Tiouali 91, BRN
3:46.42
91BRN
3:46.42
  
7Abdelfath Yassin
3:46.88
Gefle IF
3:46.88
PB
  
10Hampus Börjesson
3:51.99
Ullevi FK
3:51.99
SB
  
11Alexander Holmblad
3:52.77
Spårvägens FK
3:52.77
PB
  
12Alexander Nilsson
3:54.56
Mölndals AIK
3:54.56
SB
  
13Daniel Lundgren
3:55.66
Turebergs FK
3:55.66
SB
  
15Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
3:56.18
Spårvägens FK
3:56.18
SB
  
Tamás Kazi
Tamás Kazi 85, HUN
DNF
85HUN
DNF
  pace 1:57.15 800m
Final B
1Erik Jälknäs
3:58.51
Sävedalens AIK
3:58.51
PB
  
2William Wickholm
William Wickholm 98, KFUM Örebro
3:58.57
KFUM Örebro
3:58.57
PB
  
3Mohammed Loukili
3:59.73
IFK Lidingö
3:59.73
PB
  
4Olof Silvander
4:00.13
IFK Lidingö
4:00.13
PB
  
5Abdullahi Adan
4:05.28
Hässelby SK
4:05.28
PB
  
6Emil Danielsson
3:46.66
Spårvägens FK
3:46.66
SB
  
6Jack Karlsson
Jack Karlsson 99, KFUM Örebro
4:13.35
KFUM Örebro
4:13.35
  
7Melker Forsberg
Melker Forsberg 01, KFUM Örebro
4:13.66
KFUM Örebro
4:13.66
PB
  
8Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
3:50.27
Sävedalens AIK
3:50.27
PB
  
9Jonatan Fridolfsson
3:51.26
Sävedalens AIK
3:51.26
PB
  
14Anton Axelsson
3:55.91
Hässelby SK
3:55.91
PB
  
John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  pace 63.34 400m 2:09.37 800m
M Nationell 400 m häck     


Final A

Final

1Kurt Couto
Kurt Couto 85, MOZ
50.92
85MOZ
50.92
  
2Joachim Sandberg
Joachim Sandberg 95, NOR
51.50
95NOR
51.50
SB
  
Final B
3William Frobe
51.88
Täby IS
51.88
PB
  
4Hampus Widlund
52.33
IFK Växjö
52.33
SB
  
5Anton Bertilsson
52.50
IFK Växjö
52.50
PB
  
6Alexander LundskogUllevi FK
52.65
  
7Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
53.27
SB
  
8Oskar Greilert
54.01
Ullevi FK
54.01
SB
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: -0.1

Final A

Final

Vind: -0.1
1Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith 95, GBR
10.93
95GBR
10.93
  
2Murielle Ahouré
Murielle Ahouré 87, CIV
11.03
87CIV
11.03
  
3Michelle-Lee Ahye
Michelle-Lee Ahye 92, TTO
11.11
92TTO
11.11
  
4Gina Lückenkemper
Gina Lückenkemper 96, GER
11.23
96GER
11.23
  
5Blessing Okagbare
Blessing Okagbare 88, NGR
11.29
88NGR
11.29
  
6Carina Horn
Carina Horn 89, RSA
11.29
89RSA
11.29
  
7Khalifa St. Fort
Khalifa St. Fort 98, TTO
11.35
98TTO
11.35
  
8Irene Ekelund
Irene Ekelund 97, Spårvägen
11.77
Spårvägens FK
11.77
  
K 200 m     

Vind: -0.2

Final A

Final

Vind: -0.2
1Ivet Lalova-Collio
Ivet Lalova-Collio 84, BUL
22.63
84BUL
22.63
SB
  
2Beth Dobbin
Beth Dobbin 94, GBR
22.83
94GBR
22.83
PB
  
3Anyika Onuora
Anyika Onuora 84, GBR
23.38
84GBR
23.38
SB
  
4Eefje Boons
Eefje Boons 94, NED
23.67
94NED
23.67
SB
  
5Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist 94, NOR
23.69
94NOR
23.69
  
6Emelie RantzowIK Ymer
24.45
SB
  
7Amanda Hansson
24.60
Hässelby SK
24.60
SB
  
8Malin Skogström
25.32
Hässelby SK
25.32
PB
  
K 400 m     


Final A

Final

1Salwa Eid Naser
Salwa Eid Naser 98, BRN
49.84
98BRN
49.84
PB NR
  
2Phyllis Francis
Phyllis Francis 92, USA
50.07
92USA
50.07
SB
  
3Jessica Beard
Jessica Beard 89, USA
50.55
89USA
50.55
  
4Shamier Little
Shamier Little 95, USA
50.82
95USA
50.82
SB
  
5Jaide Stepter
Jaide Stepter 94, USA
50.99
94USA
50.99
  
6Courtney Okolo
Courtney Okolo 94, USA
51.28
94USA
51.28
  
7Justyna Święty-Ersetic
Justyna Święty-Ersetic 92, POL
51.34
92POL
51.34
  
8Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
53.47
Spårvägens FK
53.47
SB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Chaltu Shume
Chaltu Shume 96, ETH
2:01.16
96ETH
2:01.16
  
2Halimah Nakaayi
Halimah Nakaayi 94, UGA
2:01.37
94UGA
2:01.37
SB
  
3Shelayna Oskan-Clarke
Shelayna Oskan-Clarke 90, GBR
2:02.09
90GBR
2:02.09
  
4Aníta Hinriksdóttir
Aníta Hinriksdóttir 96, ISL
2:02.21
96ISL
2:02.21
SB
  
5Lynsey Sharp
Lynsey Sharp 90, GBR
2:02.78
90GBR
2:02.78
  
6Chrishuna Williams
Chrishuna Williams 93, USA
2:02.80
93USA
2:02.80
  
7Lovisa Lindh
2:02.81
Ullevi FK
2:02.81
  
8Hanna Hermansson
2:03.11
Turebergs FK
2:03.11
SB
  
9Hedda Hynne
Hedda Hynne 90, NOR
2:03.87
90NOR
2:03.87
  
Olha Bibik
Olha Bibik 90, UKR
DNF
90UKR
DNF
  pace 58.55 400m
K 1500 m     


Final A

Final

1Gudaf Tsegay
Gudaf Tsegay 97, ETH
3:57.64
97ETH
3:57.64
PB
  
2Laura Muir
Laura Muir 93, GBR
3:58.53
93GBR
3:58.53
SB
  
3Rababe Arafi
Rababe Arafi 91, MAR
4:00.28
91MAR
4:00.28
  
4Jenny Simpson
Jenny Simpson 86, USA
4:00.34
86USA
4:00.34
  
5Nelly Jepkosgei
Nelly Jepkosgei 91, BRN
4:01.95
91BRN
4:01.95
  
6Besu Sado
Besu Sado 96, ETH
4:02.81
96ETH
4:02.81
  
7Linden Hall
Linden Hall 91, AUS
4:02.89
91AUS
4:02.89
  
8Laura Weightman
Laura Weightman 91, GBR
4:02.90
91GBR
4:02.90
SB
  
9Karoline Bjerkeli Grøvdal
Karoline Bjerkeli Grøvdal 90, NOR
4:05.57
90NOR
4:05.57
PB
  
10Brenda Martinez
Brenda Martinez 87, USA
4:06.54
87USA
4:06.54
  
11Habitam Alemu
Habitam Alemu 97, ETH
4:08.19
97ETH
4:08.19
  
Emily Tuei
Emily Tuei 86, KEN
DNF
86KEN
DNF
  pace 2:03.93 800m
Noélie Yarigo
Noélie Yarigo 85, BEN
DNF
85BEN
DNF
  pace 59.96 400m
Meraf Bahta
4:02.31DQ
Hälle IF
4:02.31DQ
  
K 100 m häck     

Vind: +1.3

Final A

Final

Vind: +1.3
1Brianna McNeal
Brianna McNeal 91, USA
12.38
91USA
12.38
SB
  
2Danielle Williams
Danielle Williams 92, JAM
12.48
92JAM
12.48
PB
  
3Alina Talay
Alina Talay 89, BLR
12.55
89BLR
12.55
  
4Nadine Visser
Nadine Visser 95, NED
12.71
95NED
12.71
PB NR
  
5Christina Manning
Christina Manning 90, USA
12.75
90USA
12.75
SB
  
6Dawn Harper Nelson
Dawn Harper Nelson 84, USA
12.80
84USA
12.80
SB
  
7Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen 92, NOR
12.82
92NOR
12.82
  
8Elin Westerlund
13.29
Spårvägens FK
13.29
SB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Mariya Lasitskene
Mariya Lasitskene 93, RUS
2.00
93RUS
2.00
  
2Mirela Demireva
Mirela Demireva 89, BUL
2.00
89BUL
2.00
PB
  
3Erika Kinsey
Erika Kinsey 88, Trångsviken
1.94
Trångsvikens IF
1.94
=SB
  
4Yuliya Levchenko
Yuliya Levchenko 97, UKR
1.94
97UKR
1.94
=SB
  
5Alessia Trost
Alessia Trost 93, ITA
1.90
93ITA
1.90
SB
  
6Sofie Skoog
1.90
IF Göta Karlstad
1.90
SB
  
6Levern Spencer
Levern Spencer 84, LCA
1.90
84LCA
1.90
  
8Morgan Lake
Morgan Lake 97, GBR
1.90
97GBR
1.90
  
9Bianca Salming
1.85
Turebergs FK
1.85
  
1.801.851.901.941.972.002.02
Lasitskene-oooxooxxx
Demireva-xxooxo-xxoxxx
Kinseyooxoxoxxx
Levchenkooooxxoxxx
Trostoooxxx
Skoogooxoxxx
Spencerooxoxxx
Lakeoxoxxoxxx
Salmingxoxxoxxx
K Stav     


Final A

Final

1Sandi Morris
Sandi Morris 92, USA
4.86
92USA
4.86
  
2Angelica BengtssonHässelby SK
4.65
SB
  
3Maryna Kylypko
Maryna Kylypko 95, UKR
4.45
95UKR
4.45
=SB
  
4Iryna Zhuk
Iryna Zhuk 93, BLR
4.30
93BLR
4.30
  
Nikoléta Kiriakopoúlou
Nikoléta Kiriakopoúlou 86, GRE
NH
86GRE
NH
  
Ellen Olsson
NH
Wärnamo SK
NH
  
4.004.154.304.454.554.654.754.864.94
Morris----oooxxoxxx
Bengtsson---oooxxx
Kylypko-oxoxoxxx
Zhuk--xxoxxx
Kiriakopoúlou---xxx
Olssonxxx
K Längd     


Final A

Final

1Lorraine Ugen
Lorraine Ugen 91, GBR
6.85
91GBR
6.85
+1.7 SB
  
2Malaika Mihambo
Malaika Mihambo 94, GER
6.85
94GER
6.85
+1.8
  
3Christabel Nettey
Christabel Nettey 91, CAN
6.83
91CAN
6.83
+1.1
  
4Ivana Španović
Ivana Španović 90, SRB
6.81w
90SRB
6.81w
+2.4
  
5Sha'Keela Saunders
Sha'Keela Saunders 93, USA
6.72
93USA
6.72
+0.9 SB
  
6Quanesha Burks
Quanesha Burks 95, USA
6.59
95USA
6.59
+1.1 SB
  
7Sosthene Taroum Moguenara
Sosthene Taroum Moguenara 89, GER
6.58
89GER
6.58
+1.6
  
8Erica Jarder
Erica Jarder 86, Spårvägen
6.53w
Spårvägens FK
6.53w
+2.3
  
9Tianna Bartoletta
Tianna Bartoletta 85, USA
6.32
85USA
6.32
+1.0
  
Ugen6.85
+1.7
x
+2.6
x
+2.5
6.78
+1.2
6.85
+1.3
6.35w
+3.6
Mihambo6.63w
+4.0
6.67
+0.5
6.63
+1.3
6.85
+1.8
Nettey6.68
+1.7
6.83
+1.1
6.37
+0.6
6.67
+1.5
6.66
+0.8
x
+2.3
Španović6.57
+0.9
x
+2.6
6.81w
+2.4
6.55
+1.3
6.58
+1.1
Saunders6.26
-0.1
6.47
+1.6
6.68
-0.1
6.70
+1.8
6.70w
+2.5
6.72
+0.9
Burks6.59
+1.1
6.56w
+4.2
6.42
+1.4
6.26
+0.7
6.58
+0.8
6.59w
+2.9
Moguenara6.56w
+2.2
6.53
+1.0
6.58
+1.6
6.45w
+2.2
6.55
+0.7
6.34
+0.2
Jarderx
+1.3
6.36
+1.3
6.53w
+2.3
6.30
+1.2
6.42
+1.9
x
+0.6
Bartoletta6.21
+1.0
6.32
+1.0
6.32w
+2.7
F14 80 m     

Vind: +0.3

Final A

Final

Vind: +0.3
1Lykke Iacobaeus
10.66
Värmdö IF
10.66
PB
  
2Ida Egnell
Ida Egnell 05, Lidingö
10.79
IFK Lidingö
10.79
PB
  
3Evelina Sparf
Evelina Sparf 05, Åkersberga
10.85
Åkersberga SK
10.85
PB
  
Final D
Vind: +0.2
Vind: +0.2
1Saga HermundstadTäby IS
10.51
PB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Sandra Eriksson
2:06.74
Hammarby IF
2:06.74
PB
  
2Sara Christiansson
2:10.10
Sävedalens AIK
2:10.10
PB
  
3Lovisa Bivstedt
2:10.64
Hässelby SK
2:10.64
SB
  
4Astrid Rosvall
2:11.47
Hässelby SK
2:11.47
  
5Lovisa Skoglund
2:12.01
Höörs IS
2:12.01
PB
  
6Ida Holm
2:12.48
Täby IS
2:12.48
SB
  
7Greta Graziani
2:12.82
Täby IS
2:12.82
=SB
  
8Nadja Rugland
2:15.67
Kalmar SK
2:15.67
PB
  
9Ida Ekroth
2:16.35
Upsala IF
2:16.35
SB
  
10Filippa Ramberg
2:21.86
Hammarby IF
2:21.86
PB
  
Sofia Johnsson
DNF
Hässelby SK
DNF
  
K 100 m häck     

Vind: +1.3

Final A

Final

Vind: +1.3
1Elvira Herman
Elvira Herman 97, BLR
12.74
97BLR
12.74
  
2Rikenette Steenkamp
Rikenette Steenkamp 92, RSA
12.99
92RSA
12.99
  
3Eefje Boons
Eefje Boons 94, NED
13.06
94NED
13.06
SB
  
4Malin Skogström
13.66
Hässelby SK
13.66
  
5Amanda Hansson
13.80
Hässelby SK
13.80
  
6Emma Tuvesson
13.80
Hammarby IF
13.80
SB
  
7Josefine SandeliusHammarby IF
14.69
PB
  
K Längd     


Final A

Final

1Malin Marmbrandt
6.21
Västerås FK
6.21
+0.4 SB
  
2Sandra TörnrosGefle IF
6.20
+0.2
  
3Kaiza Karlén
6.17w
IF Göta Karlstad
6.17w
+2.4
  
4Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö 98, Göteborgs KIK
5.96
Göteborgs KIK
5.96
+0.8 SB
  
5Emilia KjellbergIFK Sunne
5.95
+0.3 SB
  
6Victoria Almerén HanssonHammarby IF
5.94
+1.2 PB
  
Marmbrandt6.01
+1.0
x
+0.7
x
-0.3
x
-1.0
6.21
+0.4
x
+1.6
Törnros6.03
-1.5
6.12
+1.2
6.20
+0.2
6.18
+1.9
6.16
-0.2
x
+3.0
Karlén6.03
+1.0
x
+0.9
x
+0.2
x
+0.6
x
+1.1
6.17w
+2.4
Hertz Saebböx
-0.2
5.96
+0.8
x
-0.5
5.68
+0.1
x
+0.9
5.86
+0.6
Kjellberg5.37
+0.6
5.93
-0.6
5.95
+0.3
x
-0.7
x
+1.0
x
+1.1
Almerén Hansson5.80
-0.5
5.91
+0.3
4.22
-0.3
5.94
+1.2
5.86
+1.8