27.11
23.11
28.11
27.11
27.11
8.8
26.11
20.11
27.11
27.11
27.11
27.11
24.10
17.10
4.9
21.11
10.10
26.9
17.8
25.8
26.8
6.9
19.8
8.9
9.10
31.8
23.8
4.9
20.11
21.11
13.11
10.10
16.10
21.11
19.9
20‐21.11
18.9
21.11
24.8
19.8
16.10
4.9
13.11
6.11
12‐14.11
6.11
3.10
2.10
8.10
12.9
19.8
28.8
30.10
19.9
12.9
7.11
7.11
24.10
16.10
19.9
7.11
19.9
10.10
18.9
16.10
5‐7.11
6.11
7.11
2.10
24.10
30.10
22.10
11.9
19.9
3.10
16.10
17.10
30.10
3.10
26.9
10.10
21.8
9.10
9.10
17.10
13.9
31.10
11.9
2.10
16.10
2.10
16.10
23.10
28.8
22.10
22.10
18.8
22.10
17.10
26.8
Arena: Slottsskogavallen
Tävlande: 140 (72+68)   Starter: 140 (72+68)

Män
M 200 m     

Vind: -1.9

Final A

Final

Vind: -1.9
1Richard Kilty
Richard Kilty 89, GBR
20.86
89GBR
20.86
  
2Ryan Shields
Ryan Shields 83, JAM
21.00
83JAM
21.00
  
3Ahmed Ali
Ahmed Ali 93, SUD
21.03
93SUD
21.03
  
4Karol Zalewski
Karol Zalewski 93, POL
21.07
93POL
21.07
  
5Dwayne Cowan
Dwayne Cowan 85, GBR
21.46
85GBR
21.46
  
6Shavez Hart
Shavez Hart 92, BAH
21.54
92BAH
21.54
  
7Federico Raguni
Federico Raguni 90, ITA
21.69
90ITA
21.69
  
8Sulayman Bah
21.81
Ullevi FK
21.81
  
Final B
Vind: -0.9
Vind: -0.9
1Dennis Leal
Dennis Leal 94, Spårvägen
21.23
Spårvägens FK
21.23
PB
  
2Henrik Larsson
21.54
IF Göta Karlstad
21.54
  
3Alexander LesserUllevi FK
21.84
  
4Sebastian KadestålMalmö AI
22.36
  
5Linus Andersson
22.78
Alingsås IF
22.78
SB
  
M 400 m     


Final A

Final

1Rabah Yousif
Rabah Yousif 86, GBR
45.81
86GBR
45.81
  
2Sadam Koumi
Sadam Koumi 94, SUD
46.46
94SUD
46.46
  
3Felix Francois
47.91
Örgryte IS
47.91
  
4Rodwell Ndlovu
Rodwell Ndlovu 91, ZIM
48.07
91ZIM
48.07
  
5Oskar Greilert
49.00
Ullevi FK
49.00
  
6Benjamin Mullen
49.01
Turebergs FK
49.01
  
7Martin Selin
49.84
Ullevi FK
49.84
  
Final B
1Truls Axelson
Truls Axelson 93, Spårvägen
49.66
Spårvägens FK
49.66
SB
  
2Filip Wadman
50.22
Mölndals AIK
50.22
PB
  
3Benjamin ÅbergHälle IF
50.78
SB
  
4Erik Lindahl
50.87
Ullevi FK
50.87
  
5Robin Sterner
52.58
Malmö AI
52.58
  
M 1000 m     


Final A

Final

1Alexander Nilsson
2:27.48
Mölndals AIK
2:27.48
PB
  
2Reuben Bett
Reuben Bett 84, KEN
2:27.54
84KEN
2:27.54
SB
  
3Ali Al-Janabi
2:28.40
Ullevi FK
2:28.40
PB
  
4Bienvenue Musore
2:29.44
Hammarby IF
2:29.44
PB
  
5Mahamuud Ahmed
2:31.08
Örgryte IS
2:31.08
PB
  
6Mathias Söder
2:32.08
Ullevi FK
2:32.08
PB
  
M 3000 m     


Final A

Final

1Cornelius Kangogo
Cornelius Kangogo 93, KEN
7:51.17
93KEN
7:51.17
SB
  
2Altobelli da Silva
Altobelli da Silva 90, BRA
7:52.10
90BRA
7:52.10
  
3Phillip Kipyeko
Phillip Kipyeko 95, UGA
7:54.62
95UGA
7:54.62
SB
  
4Moses Koech
Moses Koech 97, KEN
8:01.50
97KEN
8:01.50
SB
  
5Suldan Hassan
8:03.16
Ullevi FK
8:03.16
  
6Andrew Heyes
Andrew Heyes 90, GBR
8:04.48
90GBR
8:04.48
SB
  
7Mohamed Ali Mohamed
Mohamed Ali Mohamed 89, NED
8:09.41
89NED
8:09.41
  
8Mikkel Dahl-Jessen
Mikkel Dahl-Jessen 94, DEN
8:09.81
94DEN
8:09.81
PB
  
9Robin Lindgren FjellnerÖrgryte IS
8:20.57
SB
  
Sylvester Kipchirchir
Sylvester Kipchirchir 86, KEN
DNF
86KEN
DNF
  
Final B
1Awet Mengsteab
8:17.00
Örgryte IS
8:17.00
PB
  
2Jonatan Fridolfsson
8:17.17
Sävedalens AIK
8:17.17
PB
  
3Anders Grahl
8:17.72
Hälle IF
8:17.72
PB
  
4Simon Sundström
8:17.77
IFK Lidingö
8:17.77
PB
  
5Hussein Ibrahim
8:32.33
Ullevi FK
8:32.33
SB
  
6Sibusiso Madikizela
Sibusiso Madikizela 91, RSA
8:33.32
91RSA
8:33.32
SB
  
7Jakob Ranglin GrisslerÖrgryte IS
8:43.15
PB
  
8Mohammed Loukili
8:55.88
IFK Lidingö
8:55.88
PB
  
9Ludvig Danielsson
Ludvig Danielsson 95, IK Norrköping FI
8:58.05
IK Norrköping FI
8:58.05
  
Linus Hultegård
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
M Tresteg     


Final A

Final

1Cristian Atanay Nápoles
Cristian Atanay Nápoles 98, CUB
17.00
98CUB
17.00
–0.2
  
2Jhon Murillo
Jhon Murillo 84, COL
16.41
84COL
16.41
  
3Nonso Okolo
Nonso Okolo 89, GBR
16.21
89GBR
16.21
  
4Mateus Daniel de Sá
Mateus Daniel de Sá 95, BRA
16.00
95BRA
16.00
  
5Nathan Fox
Nathan Fox 90, GBR
15.87
90GBR
15.87
  
6Marian Oprea
Marian Oprea 82, ROU
15.52
82ROU
15.52
  
7Moteba Mbumba
15.30
Hässelby SK
15.30
+1.2 SB
  
8Daniel LennartssonÖrgryte IS
15.07
+2.0 SB
  
Mathias StrömÖrgryte IS
NM
  
Nápolesx
+0.5
16.43
+0.1
x
+2.8
16.74
+1.6
17.00
-0.2
x
+1.6
Murillo16.03
+2.0
13.48
+0.7
16.41
+1.9
x
+0.9
16.30
+1.5
Okolo15.66
+1.9
16.21
+1.2
15.96
+1.5
16.05
+1.1
16.05w
+2.3
x
+0.9
de Sá16.00
+1.9
x
-0.4
x
+0.9
x
+1.6
x
+2.2
15.91
+0.9
Foxx
+0.7
15.69
+1.8
x
+0.5
x
+1.0
15.32
-0.3
15.87
+0.7
Oprea15.52
+0.1
x
-0.1
x
+0.9
x
+2.3
Mbumba14.96
+1.0
x
+1.9
15.27
+0.8
15.30
+1.2
x
+0.6
x
+0.5
Lennartsson14.86
+2.0
15.07
+2.0
x
+1.2
14.91w
+2.2
x
+1.5
x
Strömx
+0.4
x
+0.4
x
+2.4
M Kula     


Final A

Final

1Chuk Enekwechi
Chuk Enekwechi 93, NGR
20.08
93NGR
20.08
  
2Mikhail Abramchuk
Mikhail Abramchuk 92, BLR
19.96
92BLR
19.96
  
3Mateusz Mikos
Mateusz Mikos 87, POL
19.41
87POL
19.41
  
4Arttu Kangas
Arttu Kangas 93, FIN
19.32
93FIN
19.32
  
5Youcef Zatat
Youcef Zatat 94, GBR
17.63
94GBR
17.63
  
Enekwechi19.0919.4519.3519.3320.08x
Abramchuk18.4519.10x19.5019.6619.96
Mikos18.71xxx18.7219.41
Kangasxxx19.02x19.32
Zatatxx17.0517.63xx
M Diskus     


Final A

Final

1Martin Wierig
Martin Wierig 87, GER
64.71
87GER
64.71
  
2Simon Pettersson
64.17
Upsala IF
64.17
  
3David Wrobel
David Wrobel 91, GER
62.19
91GER
62.19
  
4Daniel Jasinski
Daniel Jasinski 89, GER
61.81
89GER
61.81
  
5Axel Härstedt
60.09
Malmö AI
60.09
  
6Zane Duquemin
Zane Duquemin 91, GBR
56.73
91GBR
56.73
  
7Nicholas Percy
Nicholas Percy 94, GBR
56.51
94GBR
56.51
  
Wierigxx64.71x63.03x
Pettersson59.88x62.6164.17xx
Wrobel59.37xx60.2362.1961.10
Jasinski60.3261.39xx61.81x
Härstedt56.8660.0157.52x60.09x
Duqueminxx42.2556.7355.14x
Percy48.63xx55.0956.51x
Kvinnor
K 200 m     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Vitoria Cristina Rosa
Vitoria Cristina Rosa 96, BRA
23.35
96BRA
23.35
  
2Marika Popowicz-Drapala
Marika Popowicz-Drapala 88, POL
23.61
88POL
23.61
  
3Martyna Dąbrowska
Martyna Dąbrowska 94, POL
23.74
94POL
23.74
SB
  
4Shavine Hodges
Shavine Hodges 91, JAM
23.81
91JAM
23.81
  
5Alexis Love
Alexis Love 91, USA
23.82
91USA
23.82
  
6Matilda HellqvistUllevi FK
24.30
  
7Milja Thureson
Milja Thureson 94, FIN
24.57
94FIN
24.57
  
Final B
Vind: -0.5
Vind: -0.5
1Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
24.68
  
2Alice SvantessonUllevi FK
25.14
SB
  
3Vendela Rydbäck
Vendela Rydbäck 97, Göteborgs KIK
25.29
Göteborgs KIK
25.29
  
4Virva Rylander
25.79
Västerås FK
25.79
  
5Mathilda GustafssonTanums IF
26.16
  
K 1000 m     


Final A

Final

1Lovisa Lindh
2:35.15
Ullevi FK
2:35.15
PB NR
  
2Hanna Hermansson
2:38.13
Turebergs FK
2:38.13
PB
  
3Sarah McDonald
Sarah McDonald 93, GBR
2:38.49
93GBR
2:38.49
PB
  
4Anna Silvander
2:45.65
IFK Lidingö
2:45.65
SB
  
5Elina Johansson
2:48.84
Spårvägens FK
2:48.84
PB
  
6Gaël De Coninck
2:51.77
Sävedalens AIK
2:51.77
SB
  
7Beatrice Brink
2:52.67
IF Kville
2:52.67
PB
  
8Amanda Ekblad
Amanda Ekblad 98, Oskarshamn
3:07.66
Oskarshamns SK
3:07.66
PB
  
Lydia Wafula
Lydia Wafula 88, KEN
DNF
88KEN
DNF
  pace
K 3000 m hinder     


Final A

Final

1Caroline Chepkurui
Caroline Chepkurui 90, KEN
9:35.57
90KEN
9:35.57
  
2Katie Landwehr
Katie Landwehr 93, USA
9:37.00
93USA
9:37.00
PB
  
3Lennie Waite
Lennie Waite 86, GBR
9:37.94
86GBR
9:37.94
SB
  
4Maria Larsson
9:39.96
Örgryte IS
9:39.96
PB
  
5 SWE AT
5Maeva Danois
Maeva Danois 93, FRA
9:41.19
93FRA
9:41.19
SB
  
6Jessica Kamilos
Jessica Kamilos 93, USA
9:45.82
93USA
9:45.82
  
7Agrie Belachew
Agrie Belachew 99, ETH
9:51.76
99ETH
9:51.76
  
8Kerry O'Flaherty
Kerry O'Flaherty 81, IRL
9:54.40
81IRL
9:54.40
SB
  
9Rolanda Bell
Rolanda Bell 87, PAN
10:00.27
87PAN
10:00.27
SB
  
10Victoria Mitchell
Victoria Mitchell 82, AUS
10:02.69
82AUS
10:02.69
  
11Erin Teschuk
Erin Teschuk 94, CAN
10:08.54
94CAN
10:08.54
  
12Frida Kristiansson
10:14.21
Örgryte IS
10:14.21
PB
  
13Erika Barr
Erika Barr 94, USA
10:40.18
94USA
10:40.18
  
K 100 m häck     

Vind: -1.2

Final A

Final

Vind: -1.2
1Rikenette Steenkamp
Rikenette Steenkamp 92, RSA
13.14
92RSA
13.14
  
2Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen 92, NOR
13.20
92NOR
13.20
  
3Karolina Kołeczek
Karolina Kołeczek 93, POL
13.32
93POL
13.32
  
4Raven Clay
Raven Clay 90, USA
13.39
90USA
13.39
  
5Franziska Hofmann
Franziska Hofmann 94, GER
13.45
94GER
13.45
  
6Elin Westerlund
13.53
Spårvägens FK
13.53
  
7Deborah John
Deborah John 90, TTO
13.75
90TTO
13.75
  
8Emma Tuvesson
14.11
Hammarby IF
14.11
  
K Stav     


Final A

Final

1Katie Nageotte
Katie Nageotte 91, USA
4.72
91USA
4.72
PB
  
2Emily Grove
Emily Grove 93, USA
4.57
93USA
4.57
  
3Michaela Meijer
4.52
Örgryte IS
4.52
  
4Kelsie Ahbe
Kelsie Ahbe 91, CAN
4.16
91CAN
4.16
  
5Nikol Jiroutová
Nikol Jiroutová 92, CZE
4.04
92CZE
4.04
  
Aino Siitonen
Aino Siitonen 94, FIN
NH
94FIN
NH
  
Fanny BerglundÖrgryte IS
NH
  
3.864.044.164.284.364.444.524.574.72
Nageotte----xoo-xxoxo
Grove--oxooxo-xxoxxx
Meijer----o-xo-x
Ahbe--xo-xxx
Jiroutováooxxx
Siitonenxxx
Berglundxxx
K Längd     


Final A

Final

1Khaddi Sagnia
6.67
Ullevi FK
6.67
+1.9
  
2Eliane Martins
Eliane Martins 86, BRA
6.64
86BRA
6.64
+1.8
  
3Lauma Grīva
Lauma Grīva 84, LAT
6.58
84LAT
6.58
+0.6 SB
  
4Jazmin Sawyers
Jazmin Sawyers 94, GBR
6.55w
94GBR
6.55w
+2.8
  
5Angela Moroşanu
Angela Moroşanu 86, ROU
6.50w
86ROU
6.50w
+2.9
  
6Jana Korešová
Jana Korešová 81, CZE
6.28
81CZE
6.28
+2.0 SB
  
7Malin Marmbrandt
6.23
Västerås FK
6.23
+1.9
  
8Dovilė Dzindzaletaitė
Dovilė Dzindzaletaitė 93, LTU
6.07
93LTU
6.07
+1.9 SB
  
Bianca Stuart
Bianca Stuart 88, BAH
NM
88BAH
NM
  
Sagnia6.40
+0.7
x
+2.4
6.66w
+2.3
6.67
+1.9
6.56
+1.2
x
+0.5
Martins6.11
+0.7
6.42
+0.8
6.48w
+2.7
x
+1.2
x
+2.1
6.64
+1.8
Grīva6.39
+1.4
x
+0.4
6.58
+0.6
x
+1.0
x
+4.0
x
+2.0
Sawyers6.43
+1.6
x
+1.5
4.02
+1.4
6.47
+1.1
6.49
+1.7
6.55w
+2.8
Moroşanu6.50w
+2.9
6.17
+0.3
x
+2.5
x
+0.4
x
+0.8
x
+2.4
Korešováx
+2.3
6.19
+1.8
x6.01
-0.4
6.28
+2.0
x
+2.7
Marmbrandt6.22w
+2.4
5.63
+0.9
x
+2.3
x
+1.2
6.14
+2.0
6.23
+1.9
Dzindzaletaitėx
+1.2
6.07
+1.9
4.88
+1.8
x
+1.2
x
+1.7
x
+1.6
Stuartx
+1.2
x
+0.7
x
+1.8
K Diskus     


Final A

Final

1Gia Lewis-Smallwood
Gia Lewis-Smallwood 79, USA
62.69
79USA
62.69
  
2Andressa de Morais
Andressa de Morais 90, BRA
62.05
90BRA
62.05
  
3Shanice Craft
Shanice Craft 93, GER
59.93
93GER
59.93
  
4Anna Rüh
Anna Rüh 93, GER
59.62
93GER
59.62
  
5Kristin Pudenz
Kristin Pudenz 93, GER
55.76
93GER
55.76
  
6Jade Lally
Jade Lally 87, GBR
55.75
87GBR
55.75
  
Lewis-Smallwoodx61.2460.24x62.69x
de Morais58.0862.05x59.0359.0159.06
Craftx59.45x58.52x59.93
Rüh59.6259.47xx59.48x
Pudenz55.76xxx54.57x
Lally55.52x55.44x55.75x
K Spjut     


Final A

Final

1Elisabeth Lithell
52.78
KFUM Örebro
52.78
  
2Kristina Kristianslund
Kristina Kristianslund 93, NOR
51.36
93NOR
51.36
  
3Carolin NäslundSK Bore
48.85
  
4Malin Haglund
48.50
Ullevi FK
48.50
  
Lithell49.6951.1447.7649.7452.7851.14
Kristianslund49.8147.7348.62x51.36x
Näslund47.5247.65x48.85x45.12
Haglund48.5047.31x46.39x44.48