31.7‐1.8
27.6
31.7
31.7
24.7
29.7
29.7
28.7
26.7
7.7
28.7
27.7
28.7
28.7
28.7
28.7
27.7
27.7
28.7
28.7
28.7
24.7
25.7
27.7
24.7
27.7
26.7
25.7
21.7
21.7
19.7
27.7
25‐26.7
28.6
19.7
26.7
25.7
24.7
21.7
21.7
24.7
24‐25.7
24‐25.7
21.7
21.7
24‐25.7
25.7
25.7
25.7
24.7
24.7
23.7
22.7
24.7
24.7
24.7
24.7
22.7
20.7
17.7
24.6
24.7
22.7
22.7
19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
16.7
Arena: Slottsskogsvallen
Tävlande: 43 (25+18)   Starter: 44 (25+19)

Män
M 800 m     


Final A

Final

1Johan Eriksson
1:50.20
Turebergs FK
1:50.20
PB
  
2Håkon Mushom
Håkon Mushom 93, NOR
1:50.69
93NOR
1:50.69
SB
  
3Nick Jensen
Nick Jensen 91, DEN
1:51.08
91DEN
1:51.08
  
4Joonas Rinne
Joonas Rinne 95, FIN
1:51.51
95FIN
1:51.51
  
5Andreas Roth
Andreas Roth 93, NOR
1:52.06
93NOR
1:52.06
  
6Johan Svensson
Johan Svensson 89, Spårvägen
1:52.91
Spårvägens FK
1:52.91
  
7Mattias Ohlsson
1:54.03
Heleneholms IF
1:54.03
  
Final B
1Stuart McCallum
Stuart McCallum 95, GBR
1:51.88
95GBR
1:51.88
PB
  
2Ådne Andersen
Ådne Andersen 94, NOR
1:53.57
94NOR
1:53.57
  
3Antton Launto
Antton Launto 90, FIN
1:53.79
90FIN
1:53.79
PB
  
4Rasmus Bengtsson
1:54.35
Spårvägens FK
1:54.35
  
5Gustav Bivstedt
1:54.67
Hässelby SK
1:54.67
  
6Johan Henningsson
1:55.36
Turebergs FK
1:55.36
  
Final C
1Hampus Börjesson
1:55.20
Ullevi FK
1:55.20
SB
  
2Alexander Nilsson
1:55.26
Mölndals AIK
1:55.26
  
Final D
2Josef Wallenlind
1:57.11
Mölndals AIK
1:57.11
PB
  
M 1 mile     


Final A

Final

1Marco Bertolotti
Marco Bertolotti 92, FIN
4:14.13
92FIN
4:14.13
PB
  
M 5000 m     


Final A

Final

1Okubamichael Fissehatsion
Okubamichael Fissehatsion 93, ERI
14:10.35
93ERI
14:10.35
SB
  
2Per Svela
Per Svela 92, NOR
14:13.81
92NOR
14:13.81
  
3Ababa Lama
14:16.11
Hälle IF
14:16.11
SB
  
4Andreas Åhwall
14:17.87
Hässelby SK
14:17.87
PB
  
5Martti Siikaluoma
Martti Siikaluoma 92, FIN
14:20.02
92FIN
14:20.02
  
6Lars Södergård
14:44.82
Spårvägens FK
14:44.82
SB
  
7Ossi Kekki
Ossi Kekki 93, FIN
14:51.82
93FIN
14:51.82
  
8Oscar Carlsson
14:52.95
Hässelby SK
14:52.95
SB
  
Mellantider
M 3000 m     


Final A

Final

1Okubamichael Fissehatsion
Okubamichael Fissehatsion 93, ERI
8:24.15
93ERI
8:24.15
SB
  
2Ababa Lama
8:32.58
Hälle IF
8:32.58
SB
  
3Andreas Åhwall
8:39.01
Hässelby SK
8:39.01
  
4Per Svela
Per Svela 92, NOR
8:39.34
92NOR
8:39.34
  
5Ossi Kekki
Ossi Kekki 93, FIN
8:39.63
93FIN
8:39.63
  
6Martti Siikaluoma
Martti Siikaluoma 92, FIN
8:39.90
92FIN
8:39.90
  
7Lars Södergård
8:48.44
Spårvägens FK
8:48.44
SB
  
8Oscar Carlsson
8:48.78
Hässelby SK
8:48.78
PB
  
Kvinnor
K 800 m     


Final A

Final

1Hanna Hermansson
2:04.21
Turebergs FK
2:04.21
  
2Yolanda Ngarambe
2:06.90
Turebergs FK
2:06.90
  
3Aino Paunonen
Aino Paunonen 92, FIN
2:06.92
92FIN
2:06.92
  
4Martine Eikemo Borge
Martine Eikemo Borge 90, NOR
2:08.28
90NOR
2:08.28
  
5Line K Schulz
Line K Schulz 96, DEN
2:08.78
96DEN
2:08.78
  
6Maria Valtanen
Maria Valtanen 91, FIN
2:09.72
91FIN
2:09.72
  
7Elina Johansson
2:11.61
Spårvägens FK
2:11.61
PB
  
8Josefine Rytter
Josefine Rytter 94, DEN
2:12.51
94DEN
2:12.51
  
9Madeleine Björlin-Delmar
2:12.98
IFK Göteborg
2:12.98
  
Final B
1Lisa Öhberg
2:14.26
Hälle IF
2:14.26
=SB
  
2Jennie Hurkmans
2:14.92
Turebergs FK
2:14.92
  
3Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
2:15.46
Mölndals AIK
2:15.46
  
K 1 mile     


Final A

Final

1Yolanda Ngarambe
4:57.65
Turebergs FK
4:57.65
SB
  
K 5000 m     


Final A

Final

1Kristine Eikrem Engeset
Kristine Eikrem Engeset 88, NOR
16:06.28
88NOR
16:06.28
PB
  
2Frida Kristiansson
16:38.09
Örgryte IS
16:38.09
PB
  
3Sara Holmgren
Sara Holmgren 90, Sävedalen
16:47.82
Sävedalens AIK
16:47.82
  
4Kristine Helle
Kristine Helle 94, NOR
16:49.49
94NOR
16:49.49
SB
  
5Malin Strand
Malin Strand 93, Sävedalen
17:04.82
Sävedalens AIK
17:04.82
PB
  
6Elin Borglund
Elin Borglund 91, Sävedalen
17:27.02
Sävedalens AIK
17:27.02
  
Mellantider
K 3000 m     


Final A

Final

1Sara Holmgren
Sara Holmgren 90, Sävedalen
9:51.96
Sävedalens AIK
9:51.96
  
2Kristine Eikrem Engeset
Kristine Eikrem Engeset 88, NOR
9:52.09
88NOR
9:52.09
SB
  
3Frida Kristiansson
9:55.90
Örgryte IS
9:55.90
  
4Kristine Helle
Kristine Helle 94, NOR
10:01.98
94NOR
10:01.98
SB