19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
16.7
15.7
15.7
15.7
13.7
13.7
12.7
8.7
8.7
7.7
6.7
4.7
3.7
16.7
14.7
14.7
15.7
13.7
13.7
14.7
14.7
14.7
13.7
13.7
13.7
13.7
12.7
12.7
12.7
7.7
6.7
3.7
14.7
4.7
4.7
9‐11.7
11.7
12.7
11.7
11.7
11.7
11.7
10.7
10.7
10.7
10.7
8.7
8.7
7.7
7.7
6.7
4.7
1.7
30.6
11.7
10‐11.7
30.6
8.7
7.7
7.7
5.7
3.7
8.7
8.7
8.7
Arena: Ullevi Stadium
Tävlande: 484 (225+259)   Starter: 719 (330+389)

Män
M 100 m     
1 jul
Vind: +1.1

Final A

Final
1 jul
Vind: +1.1
1Dennis Leal
Dennis Leal 94, Spårvägen
10.37
Spårvägens FK
10.37
PB
  
2Odain Rose
Odain Rose 92, Thorengruppen
10.37
Thorengruppen TFC
10.37
SB
  
3Kojo Musah
Kojo Musah 96, DEN
10.48
96DEN
10.48
PB
  
4Desmond Rogo
10.60
Hammarby IF
10.60
  
5Nil de Oliveira
10.61
Spårvägens FK
10.61
SB
  
6Douglas Hellbratt
10.63
Hammarby IF
10.63
  
7Jean-Christian ZirignonHammarby IF
10.79
  
8Sebastian Guillen Perez
Sebastian Guillen Perez 97, NOR
10.81
97NOR
10.81
SB
  
Jakob Lindbom
DNS
KA 2 IF
DNS
  
Final B
1 jul Vind: +3.1
1 julVind: +3.1
1Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen 95, NOR
10.52w
95NOR
10.52w
  
2Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset 91, NOR
10.71w
91NOR
10.71w
  
3Nickolai Jallow
Nickolai Jallow 91, NOR
10.72w
91NOR
10.72w
  
4Kenneth Vik Gulbrandsen
Kenneth Vik Gulbrandsen 97, NOR
10.81w
97NOR
10.81w
  
5Jostein Joshua Fossøy
Jostein Joshua Fossøy 92, NOR
10.84w
92NOR
10.84w
  
6Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
10.89w
Spårvägens FK
10.89w
  
7Carl Emil Kåshagen
Carl Emil Kåshagen 91, NOR
10.90w
91NOR
10.90w
  
8Mathias Narum
Mathias Narum 97, NOR
11.01w
97NOR
11.01w
  
9Philip NilssonIFK Lund
11.01w
  
Heat 1
1 jul Vind: +3.6
1 julVind: +3.6
1Dennis Leal
Dennis Leal 94, Spårvägen
10.57w
Spårvägens FK
10.57w
  
2Jostein Joshua Fossøy
Jostein Joshua Fossøy 92, NOR
10.84w
92NOR
10.84w
  
3Mathias Narum
Mathias Narum 97, NOR
10.86w
97NOR
10.86w
  
4Philip NilssonIFK Lund
10.87w
  
5Sveinbjörn Óli Svavarsson
Sveinbjörn Óli Svavarsson 97, ISL
11.13w
97ISL
11.13w
  
Heat 2
1 jul Vind: +1.2
1 julVind: +1.2
1Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset 91, NOR
10.76
91NOR
10.76
  
2Amadou Sussoho
10.88
Hammarby IF
10.88
  
3Lion Martinez
Lion Martinez 78, Spårvägen
10.89
Spårvägens FK
10.89
SB
  
Heat 3
1 jul Vind: +1.0
1 julVind: +1.0
1Desmond Rogo
10.67
Hammarby IF
10.67
  
2Tarley Allison
10.94
Järvsö IF
10.94
  
3Patrick Monga Bifuko
Patrick Monga Bifuko 96, NOR
11.01
96NOR
11.01
SB
  
4Hallgeir Martinsen
Hallgeir Martinsen 89, NOR
11.06
89NOR
11.06
SB
  
5Martin JonssonSK Bore
11.06
PB
  
Heat 4
1 jul Vind: +3.2
1 julVind: +3.2
1Odain Rose
Odain Rose 92, Thorengruppen
10.47w
Thorengruppen TFC
10.47w
  
2Nickolai Jallow
Nickolai Jallow 91, NOR
10.72w
91NOR
10.72w
  
3Emil Strøm
Emil Strøm 93, DEN
11.05w
93DEN
11.05w
  
Heat 5
1 jul Vind: +2.5
1 julVind: +2.5
1Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen 95, NOR
10.70w
95NOR
10.70w
  
2Oscar Hjerm
10.95w
KA 2 IF
10.95w
  
3Sebastian KadestålMalmö AI
10.98w
  
Heat 6
1 jul Vind: +4.6
1 julVind: +4.6
1Jakob Lindbom
10.31w
KA 2 IF
10.31w
  
2Sebastian Guillen Perez
Sebastian Guillen Perez 97, NOR
10.57w
97NOR
10.57w
  
3Carl Emil Kåshagen
Carl Emil Kåshagen 91, NOR
10.77w
91NOR
10.77w
  
4Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
10.81w
Spårvägens FK
10.81w
  
5Nicolas Roppen Masters
Nicolas Roppen Masters 97, NOR
11.14w
97NOR
11.14w
  
Heat 7
1 jul Vind: +2.8
1 julVind: +2.8
1Douglas Hellbratt
10.50w
Hammarby IF
10.50w
  
2Nil de Oliveira
10.54w
Spårvägens FK
10.54w
  
3Kenneth Vik Gulbrandsen
Kenneth Vik Gulbrandsen 97, NOR
10.87w
97NOR
10.87w
  
4Mauritz Kåshagen
Mauritz Kåshagen 89, NOR
10.94w
89NOR
10.94w
  
5Grigorios KyriakoudisHässelby SK
10.98w
  
Heat 8
1 jul Vind: +3.3
1 julVind: +3.3
1Kojo Musah
Kojo Musah 96, DEN
10.52w
96DEN
10.52w
  
2Jean-Christian ZirignonHammarby IF
10.69w
  
3Kasper Andersson
Kasper Andersson 97, DEN
10.88w
97DEN
10.88w
  
4Vegard Fluge
Vegard Fluge 95, NOR
11.00w
95NOR
11.00w
  
5Giovanni Inostroza
11.12w
Turebergs FK
11.12w
  
M 200 m     
2 jul
Vind: +0.2

Final A

Final
2 jul
Vind: +0.2
1Austin HamiltonMalmö AI
21.40
SB
  
2Joachim Sandberg
Joachim Sandberg 95, NOR
21.47
95NOR
21.47
  
3Emil von Barth
21.54
Ullevi FK
21.54
SB
  
4Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen 95, NOR
21.56
95NOR
21.56
SB
  
5Sulayman Bah
21.70
Ullevi FK
21.70
SB
  
6Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset 91, NOR
21.74
91NOR
21.74
  
7Erik Annerfalk
22.02
Ullevi FK
22.02
  
8Josh-Kevin Ramirez Talm
Josh-Kevin Ramirez Talm 96, NOR
22.14
96NOR
22.14
  
Nickolai Jallow
Nickolai Jallow 91, NOR
DNF
91NOR
DNF
  
Final B
2 jul Vind: -0.2
2 julVind: -0.2
1Kojo Musah
Kojo Musah 96, DEN
21.33
96DEN
21.33
PB
  
2Douglas Hellbratt
21.50
Hammarby IF
21.50
PB
  
3Vidar StenqvistTäby IS
21.67
  
4Felix Francois
21.77
Örgryte IS
21.77
SB
  
5Sebastian Guillen Perez
Sebastian Guillen Perez 97, NOR
21.79
97NOR
21.79
SB
  
6Kasper Olsen
Kasper Olsen 91, DEN
21.94
91DEN
21.94
SB
  
7Amadou Sussoho
22.01
Hammarby IF
22.01
SB
  
8Carl Emil Kåshagen
Carl Emil Kåshagen 91, NOR
22.16
91NOR
22.16
  
Final C
2 jul Vind: +3.1
2 julVind: +3.1
1Sebastian Ree Pedersen
Sebastian Ree Pedersen 97, DEN
21.69w
97DEN
21.69w
  
2Kasper Andersson
Kasper Andersson 97, DEN
21.78w
97DEN
21.78w
  
3Eric Larsson
Eric Larsson 93, Thorengruppen
21.97w
Thorengruppen TFC
21.97w
  
4Frederik Peschardt
Frederik Peschardt 95, DEN
21.97w
95DEN
21.97w
  
5Hampus Widlund
22.05w
IFK Växjö
22.05w
  
6Patrick Monga Bifuko
Patrick Monga Bifuko 96, NOR
22.24w
96NOR
22.24w
  
Final D
2 jul Vind: +0.7
2 julVind: +0.7
1Emil Strøm
Emil Strøm 93, DEN
22.09
93DEN
22.09
SB
  
2Fredrik Samuelsson
22.12
Hässelby SK
22.12
PB
  
M 400 m     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Nicolai Trock Hartling
Nicolai Trock Hartling 94, DEN
48.35
94DEN
48.35
SB
  
2Marquis Caldwell
Marquis Caldwell 90, USA
48.42
90USA
48.42
  
3Joakim Andersson
49.08
IFK Trelleborg
49.08
SB
  
4Josh-Kevin Ramirez Talm
Josh-Kevin Ramirez Talm 96, NOR
49.26
96NOR
49.26
  
5Martin Astner
49.26
Ullevi FK
49.26
  
M 800 m     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Warsame Doley
1:52.36
Malmö AI
1:52.36
  
2Abduljaleel Hir
Abduljaleel Hir 95, NOR
1:53.09
95NOR
1:53.09
SB
  
3Estifanos Faid
Estifanos Faid 92, Spårvägen
1:53.47
Spårvägens FK
1:53.47
PB
  
4Gustav Bivstedt
1:54.54
Hässelby SK
1:54.54
  
5Simon Sundström
1:55.74
IFK Lidingö
1:55.74
SB
  
6Joel Norling
1:56.29
Turebergs FK
1:56.29
  
M 1500 m     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Abdelfath Yassin
3:49.50
Gefle IF
3:49.50
PB
  
2Alexander Nilsson
3:50.17
Mölndals AIK
3:50.17
PB
  
3Erik Hovlandsdal
Erik Hovlandsdal 89, NOR
3:50.55
89NOR
3:50.55
SB
  
4Oliver Löfqvist
3:50.67
Spårvägens FK
3:50.67
  
5Simon Sundström
3:51.20
IFK Lidingö
3:51.20
PB
  
6Cho Mihn Kyun
Cho Mihn Kyun 94, DEN
3:53.68
94DEN
3:53.68
SB
  
7Jonatan Fridolfsson
3:53.87
Sävedalens AIK
3:53.87
SB
  
8Joakim Sødal
Joakim Sødal 97, NOR
3:54.43
97NOR
3:54.43
PB
  
9Rasmus Bengtsson
3:54.43
Spårvägens FK
3:54.43
  
10Trygve Feidje Mjelde
Trygve Feidje Mjelde 94, NOR
3:57.48
94NOR
3:57.48
  
11Hampus Börjesson
3:57.77
Ullevi FK
3:57.77
  
M 5000 m     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Robin Lindgren
14:49.67
Örgryte IS
14:49.67
  
2Merih Hagos
Merih Hagos 98, Eskilstuna
14:59.66
Eskilstuna FI
14:59.66
PB
  
M 3000 m hinder     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Abduljaleel Hir
Abduljaleel Hir 95, NOR
9:13.24
95NOR
9:13.24
PB
  
2Awet Mengsteab
9:18.99
Örgryte IS
9:18.99
  
M 110 m häck     
2 jul
Vind: -1.6

Final A

Final
2 jul
Vind: -1.6
1Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic 91, NOR
13.90
91NOR
13.90
  
2Jonathan Holm
14.38
Strands IF
14.38
  
3Hampus Widlund
14.55
IFK Växjö
14.55
  
4Hannes Kvist Wirdmo
Hannes Kvist Wirdmo 94, Athletics 24Seven
14.74
Athletics 24Seven SK
14.74
  
Heat 1
2 jul Vind: +1.7
2 julVind: +1.7
1Jonathan Holm
14.22
Strands IF
14.22
PB
  
2Hampus Widlund
14.43
IFK Växjö
14.43
  
3Elias Martinsson
14.66
Mölndals AIK
14.66
  
Heat 2
2 jul Vind: -0.4
2 julVind: -0.4
1Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic 91, NOR
14.03
91NOR
14.03
  
2Hannes Kvist Wirdmo
Hannes Kvist Wirdmo 94, Athletics 24Seven
14.79
Athletics 24Seven SK
14.79
  
M 400 m häck     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Joachim Sandberg
Joachim Sandberg 95, NOR
52.55
95NOR
52.55
  
2Viktor NylanderMalmö AI
53.13
SB
  
3Nicolai Trock Hartling
Nicolai Trock Hartling 94, DEN
53.66
94DEN
53.66
  
4Anton BertilssonHabo FIF-04
54.81
  
5Campbell Wu
Campbell Wu 93, NZL
54.86
93NZL
54.86
  
6Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
55.12
  
Final B
30 jun
30 jun
1Samuel Wiik
54.22
Örgryte IS
54.22
PB
  
2William Frobe
54.65
Täby IS
54.65
PB
  
M Höjd     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Fabian DelrydTäby IS
2.14
  
2Fredrik LöfgrenIFK Lund
2.11
=SB
  
3Herman Olvik
2.04
Ullevi FK
2.04
SB
  
3Philip Frifelt LundqvistMölndals AIK
2.04
  
5Viktor HusmarkUllevi FK
2.00
=PB
  
5Henrik Thoms
2.00
IF Göta Karlstad
2.00
  
7Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
2.00
Spårvägens FK
2.00
SB
  
8Frederik Jahr
Frederik Jahr 91, NOR
2.00
91NOR
2.00
  
9Oskar LundqvistUpsala IF
2.00
  
11Jorgen Nirgi
Jorgen Nirgi 92, EST
1.91
92EST
1.91
SB
  
M Stav     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Micael Fagö
4.90
Kalmar SK
4.90
SB
  
2Martin Paakspuu
Martin Paakspuu 96, EST
4.78
96EST
4.78
  
3Rasmus Carlsson
Rasmus Carlsson 88, KFUM Örebro
4.78
KFUM Örebro
4.78
  
4Michael Christiansen
Michael Christiansen 88, DEN
4.78
88DEN
4.78
SB
  
5Björn Andersson
4.64
IFK Lidingö
4.64
SB
  
6Fredrik SamuelssonHässelby SK
4.64
  
M Längd     
1 jul

Final A

Final
1 jul
3Rickard Willman
7.30w
Västerås FK
7.30w
+2.1
  
4Elias Martinsson
7.11w
Mölndals AIK
7.11w
+2.3
  
5Max Andersson
7.10
Upsala IF
7.10
+1.1 SB
  
6Erik Lund
Erik Lund 97, NOR
7.08
97NOR
7.08
+1.0 SB
  
7Mathias Johansson
Mathias Johansson 90, Nedre Soppero
7.02
Nedre Soppero IK
7.02
+1.9 SB
  
8Kevin Fankl
6.97
Ullevi FK
6.97
+2.0
  
13Andreas Jeppesen
Andreas Jeppesen 88, DEN
6.84
88DEN
6.84
+1.6 SB
  
Final B
1 jul
1 jul
1Erik Ehrlin
7.43
Hammarby IF
7.43
+1.9 PB
  
2Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
7.38
Spårvägens FK
7.38
+1.9 SB
  
9Victor Pettersson
6.97w
IF Göta Karlstad
6.97w
+3.7
  
10Ritchie Moba
6.92
Hammarby IF
6.92
+1.9 SB
  
11Erik Olsson
6.88w
Örgryte IS
6.88w
+2.1
  
12Tobias JonssonIK Orient
6.84
+0.5 SB
  
M Tresteg     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Moteba Mbumba
15.16
Hässelby SK
15.16
–0.3 SB
  
2Simon Karlén
14.97
IF Göta Karlstad
14.97
–0.7
  
3Erik Ehrlin
14.90
Hammarby IF
14.90
+0.1
  
4Antonis DinopoulosUpsala IF
14.86
+2.0
  
5Massin Ait Bouziad
Massin Ait Bouziad 95, DEN
14.85
95DEN
14.85
+0.1 SB
  
6Artur Engström
14.83
Örgryte IS
14.83
+1.0
  
7Marcus Nyberg
14.78
Malmö AI
14.78
–0.3 SB
  
8Jannick Bagge
Jannick Bagge 94, DEN
14.72
94DEN
14.72
–1.3 SB
  
M Kula     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Jonas Meyer
16.59
Örgryte IS
16.59
SB
  
2Gabriel Heen
16.55
Hässelby SK
16.55
  
M Diskus     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad 95, NOR
63.97
95NOR
63.97
SB
  
2Simon PetterssonUpsala IF
62.72
  
3Albin Lager
Albin Lager 96, KFUM Örebro
53.35
KFUM Örebro
53.35
PB
  
4Thor Olav Rosvold
Thor Olav Rosvold 96, NOR
50.44
96NOR
50.44
SB
  
5Alexander Bertelsen
Alexander Bertelsen 91, DEN
49.63
91DEN
49.63
  
6Andreas Riber Thordahl
Andreas Riber Thordahl 91, DEN
47.99
91DEN
47.99
  
Skagestad57.1160.05x63.97xx
Pettersson58.3162.7262.2562.0462.32x
Lager
Rosvold
Bertelsen
Thordahl
M Spjut     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Jonathan HarleyUllevi FK
68.08
  
2Theodor Thor
Theodor Thor 93, Thorengruppen
64.81
Thoréngruppen TFC
64.81
  
3Gardar Johann Fridriksson
Gardar Johann Fridriksson 94, NOR
61.06
94NOR
61.06
  
M Stav     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Micael Fagö
4.82
Kalmar SK
4.82
  
2David Kappelin
4.82
Örgryte IS
4.82
  
3Björn Andersson
4.68
IFK Lidingö
4.68
SB
  
4Pablo Zaffaroni
Pablo Zaffaroni 01, ARG
4.68
01ARG
4.68
  
5Audun Bakke Jensen
Audun Bakke Jensen 98, NOR
4.68
98NOR
4.68
  
M Längd     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Andreas CarlssonIK Ymer
7.77w
+2.3
  
2Andreas OtterlingIFK Lidingö
7.76
+2.0
  
3Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
7.58
+1.5
  
4Sebastian Ree Pedersen
Sebastian Ree Pedersen 97, DEN
7.53
97DEN
7.53
+2.0 PB
  
5Jesper Hellström
7.50
Hässelby SK
7.50
+0.8
  
6Artur Engström
7.29w
Örgryte IS
7.29w
+3.1
  
7Fredrik SamuelssonHässelby SK
7.26
–0.4
  
8Morten Jensen
Morten Jensen 82, DEN
7.22
82DEN
7.22
+1.4
  
9Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.13
Eskilstuna FI
7.13
+1.7
  
P19 100 m     
1 jul
Vind: +1.6

Final A

Final
1 jul
Vind: +1.6
1Henrik Larsson
10.60
IF Göta Karlstad
10.60
  
2Peter Andersson
Peter Andersson 99, DEN
10.62
99DEN
10.62
PB
  
3Emil Mader Kjær
Emil Mader Kjær 99, DEN
10.89
99DEN
10.89
  
4Alexander AndreassonÖrgryte IS
10.96
  
5Charles Mårelid
11.04
Örgryte IS
11.04
  
Kasper KadestålMalmö AI
DNS
  
Final B
1 jul Vind: +0.4
1 julVind: +0.4
1Jonathan Aquino
Jonathan Aquino 99, CUB
11.09
99CUB
11.09
  
Heat 1
1 jul Vind: +0.3
1 julVind: +0.3
1Henrik Larsson
10.84
IF Göta Karlstad
10.84
  
Heat 2
1 jul Vind: +3.8
1 julVind: +3.8
1Peter Andersson
Peter Andersson 99, DEN
10.66w
99DEN
10.66w
  
2Daniel Johnsen
Daniel Johnsen 98, NOR
11.02w
98NOR
11.02w
  
3Linus Andersson
11.14w
Alingsås IF
11.14w
  
Heat 3
1 jul Vind: -0.3
1 julVind: -0.3
1Kasper KadestålMalmö AI
10.72
PB
  
2Filip Schwartz
11.01
Mölndals AIK
11.01
PB
  
3Toralv Opsal
Toralv Opsal 98, NOR
11.15
98NOR
11.15
PB
  
Heat 4
1 jul Vind: -0.3
1 julVind: -0.3
1Emil Mader Kjær
Emil Mader Kjær 99, DEN
10.91
99DEN
10.91
  
2Alexander AndreassonÖrgryte IS
11.06
  
Heat 5
1 jul Vind: -0.2
1 julVind: -0.2
1Charles Mårelid
11.11
Örgryte IS
11.11
  
P19 200 m     
2 jul
Vind: -1.0

Final A

Final
2 jul
Vind: -1.0
1Henrik Larsson
21.24
IF Göta Karlstad
21.24
PB
  
2Muhammed Jatta
Muhammed Jatta 98, NOR
21.97
98NOR
21.97
=PB
  
3Alexander AndreassonÖrgryte IS
22.10
PB
  
4Jonathan Aquino
Jonathan Aquino 99, CUB
22.11
99CUB
22.11
PB
  
5Jonatan Greni Bjerkaas
Jonatan Greni Bjerkaas 99, NOR
22.21
99NOR
22.21
PB
  
Final B
2 jul Vind: +0.8
2 julVind: +0.8
1Victor Koch
22.18
Örgryte IS
22.18
PB
  
P19 400 m     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Niklas Bergman Larsson
48.74
Linköpings GIF
48.74
  
2Muhammed Jatta
Muhammed Jatta 98, NOR
49.04
98NOR
49.04
  
3Gustav Lundholm Nielsen
Gustav Lundholm Nielsen 98, DEN
49.15
98DEN
49.15
  
Final B
1 jul
1 jul
2Rasmus Envall
Rasmus Envall 99, FIN
50.74
99FIN
50.74
PB
  
P19 800 m     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna
1:55.00
Eskilstuna FI
1:55.00
  
2Rasmus Rose-Hansen
Rasmus Rose-Hansen 99, DEN
1:56.10
99DEN
1:56.10
PB
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
2 jul
Vind: +0.6

Final A

Final
2 jul
Vind: +0.6
1Max Hrelja
13.76
Malmö AI
13.76
  
2Joel Bengtsson
Joel Bengtsson 99, Helsingborg
14.39
IFK Helsingborg
14.39
  
3Linus Kapstad
14.46
Umedalens IF
14.46
  
4Toralv Opsal
Toralv Opsal 98, NOR
14.67
98NOR
14.67
SB
  
Heat 1
2 jul Vind: 0.0
2 julVind: 0.0
1Max Hrelja
13.48
Malmö AI
13.48
  
2Toralv Opsal
Toralv Opsal 98, NOR
14.74
98NOR
14.74
SB
  
Heat 2
2 jul
2 jul
1Joel Bengtsson
Joel Bengtsson 99, Helsingborg
14.31
IFK Helsingborg
14.31
PB
  
2Anton BertilssonHabo FIF-04
14.61
PB
  
3Linus Kapstad
14.63
Umedalens IF
14.63
  
P19 Höjd     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Filip BjörklundUpsala IF
2.00
  
2Storm Koksvik
Storm Koksvik 98, NOR
2.00
98NOR
2.00
  
P19 Längd     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Toralv Opsal
Toralv Opsal 98, NOR
7.22
98NOR
7.22
+0.3 PB
  
2Kasper Larsen
Kasper Larsen 99, DEN
7.14w
99DEN
7.14w
+2.8
  
3Emil Ipsen
Emil Ipsen 99, DEN
7.06w
99DEN
7.06w
+2.7
  
4Jonatan Hirsh
Jonatan Hirsh 98, KFUM Örebro
7.05
KFUM Örebro
7.05
+2.0 PB
  
5Chris Mackay
Chris Mackay 84, GBR
6.96w
84GBR
6.96w
+2.1
  
6Nicolai Lind Andersen
Nicolai Lind Andersen 98, DEN
6.94w
98DEN
6.94w
+3.5
  
7Robin GustafssonHälle IF
6.92w
+2.2
  
P19 Tresteg     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Markus Lundborg
14.61w
Ullevi FK
14.61w
+3.9
  
2Timothy Olsson
14.54
Hammarby IF
14.54
–0.4 PB
  
3Max Hejdenberg
14.24
Örgryte IS
14.24
–0.2 PB
  
4Tobias Larsson
14.19
Örgryte IS
14.19
+1.9 PB
  
5Victor Koch
14.18w
Örgryte IS
14.18w
+2.8
  
P19 Kula (6.0 kg)     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Wictor PeterssonMalmö AI
19.25
  
2Patrik Lindstedt
16.42
Hässelby SK
16.42
  
P19 Diskus (1.75 kg)     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Wictor PeterssonMalmö AI
55.01
  
2Alexander Sjögren
51.87
Kalmar SK
51.87
  
3Patrik Lindstedt
49.41
Hässelby SK
49.41
  
P19 Slägga (6.0 kg)     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Patrik Lindstedt
65.54
Hässelby SK
65.54
  
2Victor Hongell
Victor Hongell 99, FIN
63.91
99FIN
63.91
PB
  
3August BergstrandUllevi FK
62.81
PB
  
4Hans Barrett
Hans Barrett 99, DEN
62.36
99DEN
62.36
  
5Martin Kornerud
Martin Kornerud 98, NOR
59.92
98NOR
59.92
  
P19 Spjut     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Rasmus ErikssonKils AIK
64.39
  
2Jakob Eriksson
63.99
IF Göta Karlstad
63.99
  
P17 100 m     
1 jul
Vind: +1.2

Final A

Final
1 jul
Vind: +1.2
1Adam Clayton
Adam Clayton 00, GBR
10.75
00GBR
10.75
  
2Owaab Barrow
Owaab Barrow 01, QAT
10.79
01QAT
10.79
PB
  
3Linus Kapstad
10.82
Umedalens IF
10.82
PB
  
4Saoud Al Humaidi
Saoud Al Humaidi 00, QAT
10.84
00QAT
10.84
PB
  
5Vidar StenqvistTäby IS
10.86
  
6Omar Chaaban
Omar Chaaban 00, Helsingborg
10.99
IFK Helsingborg
10.99
  
Final B
1 jul Vind: +3.8
1 julVind: +3.8
1Emil Frænde
Emil Frænde 00, DEN
11.11w
00DEN
11.11w
  
2William Thor
11.15w
Strands IF
11.15w
  
Heat 1
1 jul Vind: +1.2
1 julVind: +1.2
1Owaab Barrow
Owaab Barrow 01, QAT
10.85
01QAT
10.85
PB
  
Heat 2
1 jul Vind: +2.1
1 julVind: +2.1
1Adam Clayton
Adam Clayton 00, GBR
10.91w
00GBR
10.91w
  
Heat 3
1 jul Vind: +1.8
1 julVind: +1.8
1Linus Kapstad
10.92
Umedalens IF
10.92
  
2Viktor Thor
11.13
Strands IF
11.13
PB
  
Heat 4
1 jul Vind: +2.5
1 julVind: +2.5
1Omar Chaaban
Omar Chaaban 00, Helsingborg
10.99w
IFK Helsingborg
10.99w
  
Heat 5
1 jul Vind: +1.8
1 julVind: +1.8
1Vidar StenqvistTäby IS
11.04
  
Heat 6
1 jul Vind: -0.1
1 julVind: -0.1
1Saoud Al Humaidi
Saoud Al Humaidi 00, QAT
11.09
00QAT
11.09
PB
  
Heat ?
1 jul Vind: +1.2
1 julVind: +1.2
19Andreas Varter
Andreas Varter 00, EST
11.63
00EST
11.63
  
P17 200 m     
2 jul
Vind: +3.4

Final A

Final
2 jul
Vind: +3.4
1Rasmus Thornbjerg Klausen
Rasmus Thornbjerg Klausen 00, DEN
22.22w
00DEN
22.22w
  
P17 400 m     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Carl Bengtström
48.05
Örgryte IS
48.05
  
2Luca Thompson
Luca Thompson 00, NOR
49.46
00NOR
49.46
  
P17 3000 m     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Omar Ismail
8:36.60
Högby IF
8:36.60
PB
  
2Lars Agnar Hjelmeset
Lars Agnar Hjelmeset 01, NOR
8:38.29
01NOR
8:38.29
  
3Håkon Stavik
Håkon Stavik 00, NOR
8:46.42
00NOR
8:46.42
PB
  
4Omar Nuur
8:49.77
IFK Växjö
8:49.77
PB
  
5Oliver Bjørslev
Oliver Bjørslev 00, DEN
8:50.62
00DEN
8:50.62
  
6Emil Millán Magnell
8:52.34
Eskilstuna FI
8:52.34
PB
  
7Eric Källman
8:53.98
IK Ymer
8:53.98
PB
  
P17 2000 m hinder (83.8 cm)     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Lars Agnar Hjelmeset
Lars Agnar Hjelmeset 01, NOR
6:06.84
01NOR
6:06.84
PB
  
2Omar Nuur
6:10.52
IFK Växjö
6:10.52
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
2 jul
Vind: +0.2

Final A

Final
2 jul
Vind: +0.2
1Saoud Al Humaidi
Saoud Al Humaidi 00, QAT
13.69
00QAT
13.69
PB
  
2Owaab Barrow
Owaab Barrow 01, QAT
13.86
01QAT
13.86
PB
  
3Melker Gustavsson
14.48
IF Göta Karlstad
14.48
PB
  
4Gjert Høie Sjursen
Gjert Høie Sjursen 00, NOR
14.57
00NOR
14.57
  
Heat 1
2 jul Vind: -0.4
2 julVind: -0.4
1Saoud Al Humaidi
Saoud Al Humaidi 00, QAT
14.26
00QAT
14.26
PB
  
Heat 2
2 jul Vind: 0.0
2 julVind: 0.0
1Gjert Høie Sjursen
Gjert Høie Sjursen 00, NOR
14.34
00NOR
14.34
PB
  
2Owaab Barrow
Owaab Barrow 01, QAT
14.52
01QAT
14.52
PB
  
P17 300 m häck (83.8 cm)     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Carl Bengtström
37.33
Örgryte IS
37.33
PB
  
2Andreas Haara Bakketun
Andreas Haara Bakketun 01, NOR
38.17
01NOR
38.17
PB
  
P17 Höjd     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Erlend Bolstad Raa
Erlend Bolstad Raa 00, NOR
1.98
00NOR
1.98
  
P17 Stav     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Pablo Zaffaroni
Pablo Zaffaroni 01, ARG
4.80
01ARG
4.80
  
5Andreas Varter
Andreas Varter 00, EST
4.01
00EST
4.01
PB
  
15Ahti Roio
Ahti Roio 01, EST
3.26
01EST
3.26
  
P17 Längd     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Mads Lund
Mads Lund 00, DEN
7.19
00DEN
7.19
+0.9 PB
  
2Emil Frænde
Emil Frænde 00, DEN
6.92
00DEN
6.92
+0.5 PB
  
P17 Tresteg     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Erlend Bolstad Raa
Erlend Bolstad Raa 00, NOR
14.80
00NOR
14.80
0.0 SB
  
2Tobias Carlryd
14.27
Örgryte IS
14.27
–1.4 PB
  
P17 Kula (5.0 kg)     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Ragnar CarlssonFalu IK
16.06
SB
  
P17 Diskus (1.5 kg)     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Nazareno Sasia
Nazareno Sasia 01, ARG
54.64
01ARG
54.64
  
2Fabian Weinberg
Fabian Weinberg 01, NOR
52.12
01NOR
52.12
  
P17 Slägga (5.0 kg)     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Ragnar CarlssonFalu IK
83.17
PB
  
2Kristen Brosvik
Kristen Brosvik 00, NOR
61.77
00NOR
61.77
PB
  
3Ivar Moisander
60.59
Huddinge AIS
60.59
  
4Håkon Hjelle Roset
Håkon Hjelle Roset 00, NOR
60.28
00NOR
60.28
  
P17 Spjut (700 g)     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Carl Widenholm
61.45
Hellas FK
61.45
  
P16 100 m     
1 jul
Vind: +1.0

Final A

Final
1 jul
Vind: +1.0
1Stephan Skogheim Kyeremeh
Stephan Skogheim Kyeremeh 01, NOR
10.89
01NOR
10.89
  
2Oliwer DanielssonUllevi FK
10.90
  
3Jose Salvador
Jose Salvador 01, ARG
11.00
01ARG
11.00
PB
  
4Andreas Haara Bakketun
Andreas Haara Bakketun 01, NOR
11.09
01NOR
11.09
  
5Gabriel GunnarssonIF Göta Karlstad
11.16
PB
  
Heat 1
1 jul Vind: +1.6
1 julVind: +1.6
1Rasmus Hugosson
Rasmus Hugosson 01, KFUM Örebro
11.14
KFUM Örebro
11.14
PB
  
Heat 2
1 jul Vind: +0.4
1 julVind: +0.4
1Andreas Haara Bakketun
Andreas Haara Bakketun 01, NOR
11.13
01NOR
11.13
  
Heat 4
1 jul Vind: +2.0
1 julVind: +2.0
1Thomas Graftås
Thomas Graftås 01, NOR
11.17
01NOR
11.17
PB
  
Heat 5
1 jul Vind: +2.3
1 julVind: +2.3
1Jose Salvador
Jose Salvador 01, ARG
11.07w
01ARG
11.07w
  
Heat 6
1 jul Vind: +1.7
1 julVind: +1.7
1Oliwer DanielssonUllevi FK
10.96
  
Heat 7
1 jul Vind: +3.7
1 julVind: +3.7
1Stephan Skogheim Kyeremeh
Stephan Skogheim Kyeremeh 01, NOR
10.92w
01NOR
10.92w
  
2Jaber Al-Mamari
Jaber Al-Mamari 01, QAT
11.12w
01QAT
11.12w
  
P16 200 m     
2 jul
Vind: +1.2

Final A

Final
2 jul
Vind: +1.2
1Stephan Skogheim Kyeremeh
Stephan Skogheim Kyeremeh 01, NOR
21.64
01NOR
21.64
  
2Andreas Haara Bakketun
Andreas Haara Bakketun 01, NOR
21.95
01NOR
21.95
  
3Rasmus Hugosson
Rasmus Hugosson 01, KFUM Örebro
21.99
KFUM Örebro
21.99
PB
  
4Jose Salvador
Jose Salvador 01, ARG
22.07
01ARG
22.07
PB
  
5Oliwer DanielssonUllevi FK
22.10
PB
  
P16 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
2 jul
Vind: -0.1

Final A

Final
2 jul
Vind: -0.1
1Markus Rooth
Markus Rooth 01, NOR
14.42
01NOR
14.42
PB
  
2Johan Claeson
14.63
Tranås AIF
14.63
PB
  
P16 Höjd     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Carl af ForsellesHellas FK
2.06
  
12Ahti Roio
Ahti Roio 01, EST
1.70
01EST
1.70
PB
  
P16 Längd     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Oliwer DanielssonUllevi FK
6.99w
+3.2
  
2Caleb Conable
6.85w
Malmö AI
6.85w
+2.4
  
3Carl af ForsellesHellas FK
6.85
–1.1 PB
  
P16 Tresteg     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Luciano Méndez
Luciano Méndez 01, ARG
14.96
01ARG
14.96
–0.2 PB
  
2Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes 01, NOR
14.82
01NOR
14.82
+1.4 PB
  
3Carl af ForsellesHellas FK
14.53
–1.7 PB
  
P16 Kula (5.0 kg)     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Nazareno Sasia
Nazareno Sasia 01, ARG
18.11
01ARG
18.11
PB
  
2Arvid Mägi TheorinIF Kville
16.88
  
3Lázaro Bonora
Lázaro Bonora 01, ARG
15.99
01ARG
15.99
  
P15 Stav     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Emil Carlsson
4.50
IFK Växjö
4.50
PB
  
Kvinnor
K 100 m     
1 jul
Vind: -0.4

Final A

Final
1 jul
Vind: -0.4
1Mathilde U. Kramer
Mathilde U. Kramer 93, DEN
11.69
93DEN
11.69
  
2Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
11.76
KFUM Örebro
11.76
  
3Jessica Östlund
11.83
Hässelby SK
11.83
  
4Irene Ekelund
11.86
Malmö AI
11.86
=SB
  
5Louise Østergård
Louise Østergård 94, DEN
11.91
94DEN
11.91
  
6Emilia KjellbergIFK Sunne
11.96
SB
  
7Christine Bjelland Jensen
Christine Bjelland Jensen 94, NOR
12.02
94NOR
12.02
  
8Diana Suumann
Diana Suumann 92, EST
12.10
92EST
12.10
SB
  
9Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
12.11
95DEN
12.11
  
Final B
1 jul Vind: +1.5
1 julVind: +1.5
1Emma Jansson
11.99
Falu IK
11.99
  
2Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
12.05
  
3Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
12.09
Spårvägens FK
12.09
  
4Astrid Glenner-Frandsen
Astrid Glenner-Frandsen 93, DEN
12.15
93DEN
12.15
  
5Sandra TörnrosGefle IF
12.16
SB
  
6Ida Kathrine Karstoft
Ida Kathrine Karstoft 95, DEN
12.29
95DEN
12.29
  
Heat 1
1 jul Vind: +1.7
1 julVind: +1.7
1Mathilde U. Kramer
Mathilde U. Kramer 93, DEN
11.73
93DEN
11.73
  
2Astrid Glenner-Frandsen
Astrid Glenner-Frandsen 93, DEN
11.98
93DEN
11.98
=PB
  
3Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
12.34
Spårvägens FK
12.34
SB
  
Heat 2
1 jul Vind: +1.2
1 julVind: +1.2
1Louise Østergård
Louise Østergård 94, DEN
11.89
94DEN
11.89
PB
  
2Emma Jansson
11.99
Falu IK
11.99
  
3Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
12.05
Spårvägens FK
12.05
  
Heat 3
1 jul Vind: +1.5
1 julVind: +1.5
1Christine Bjelland Jensen
Christine Bjelland Jensen 94, NOR
11.92
94NOR
11.92
  
2Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
11.93
95DEN
11.93
  
3Klara Helander
12.28
Upsala IF
12.28
PB
  
4Lisa Lilja
12.35
Malmö AI
12.35
  
Heat 4
1 jul Vind: +2.8
1 julVind: +2.8
1Jessica Östlund
11.71w
Hässelby SK
11.71w
  
2Emilia KjellbergIFK Sunne
11.91w
  
3Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
11.94w
  
4Ida Kathrine Karstoft
Ida Kathrine Karstoft 95, DEN
12.14w
95DEN
12.14w
  
5Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, Tjalve IF
12.15w
Tjalve IF Norrköping
12.15w
  
Heat 5
1 jul Vind: +2.6
1 julVind: +2.6
1Irene Ekelund
11.77w
Malmö AI
11.77w
  
2Diana Suumann
Diana Suumann 92, EST
11.92w
92EST
11.92w
  
3Martha Traoré
Martha Traoré 95, DEN
12.05w
95DEN
12.05w
  
4Binai Ahmad
12.33w
KA 2 IF
12.33w
  
Heat 6
1 jul Vind: +2.2
1 julVind: +2.2
1Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
11.75w
KFUM Örebro
11.75w
  
2Sandra TörnrosGefle IF
12.08w
  
3Zarah Buchwald
Zarah Buchwald 95, DEN
12.27w
95DEN
12.27w
  
K 200 m     
2 jul
Vind: +0.8

Final A

Final
2 jul
Vind: +0.8
1Pernilla NilssonMalmö AI
24.02
SB
  
2Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
24.10
KFUM Örebro
24.10
  
3Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
24.16
95DEN
24.16
  
4Emma Jansson
24.17
Falu IK
24.17
  
5Christine Bjelland Jensen
Christine Bjelland Jensen 94, NOR
24.37
94NOR
24.37
SB
  
6Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
24.39
SB
  
7Mathilde U. Kramer
Mathilde U. Kramer 93, DEN
24.41
93DEN
24.41
PB
  
8Marie Sönnerfors
25.48
Spårvägens FK
25.48
SB
  
Final B
2 jul Vind: +1.9
2 julVind: +1.9
1Jessica Östlund
24.16
Hässelby SK
24.16
PB
  
2Benedicte Hauge
Benedicte Hauge 89, NOR
24.29
89NOR
24.29
PB
  
3Ida Kathrine Karstoft
Ida Kathrine Karstoft 95, DEN
24.45
95DEN
24.45
PB
  
4Hanna Palmqvist
24.56
Mölndals AIK
24.56
PB
  
5Astrid Glenner-Frandsen
Astrid Glenner-Frandsen 93, DEN
24.57
93DEN
24.57
PB
  
6Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
24.68
Spårvägens FK
24.68
SB
  
7Lisa Lilja
25.21
Malmö AI
25.21
  
Final C
2 jul Vind: +3.0
2 julVind: +3.0
1Vendela Rydbäck
Vendela Rydbäck 97, Göteborgs KIK
24.68w
Göteborgs KIK
24.68w
  
2Ebba Svantesson
24.83w
Ullevi FK
24.83w
  
3Linda Frödin Glad
25.13w
IFK Lidingö
25.13w
  
4Zarah Buchwald
Zarah Buchwald 95, DEN
25.13w
95DEN
25.13w
  
5Mathilde Prietzel Nielsen
Mathilde Prietzel Nielsen 00, DEN
25.13w
00DEN
25.13w
  
6Marte Pettersen
Marte Pettersen 97, NOR
25.19w
97NOR
25.19w
  
7Klara Helander
25.23w
Upsala IF
25.23w
  
Final D
2 jul Vind: +1.8
2 julVind: +1.8
1Rebecka Sellberg
24.84
Mölndals AIK
24.84
PB
  
2Marlen Aakre
Marlen Aakre 93, NOR
25.06
93NOR
25.06
PB
  
3Josephine Risberg ThoorIFK Helsingborg
25.09
PB
  
4Isabell Paprotny
Isabell Paprotny 97, GER
25.18
97GER
25.18
PB
  
5Felicia AscardIFK Lund
25.19
PB
  
K 300 m     
Final 14
2 jul
2 jul
2Vilma Itälinna
Vilma Itälinna 03, FIN
40.44
03FIN
40.44
PB
  
K 400 m     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Benedicte Hauge
Benedicte Hauge 89, NOR
54.63
89NOR
54.63
  
2Matilda HellqvistUllevi FK
54.92
SB
  
3Ebba SvantessonUllevi FK
56.32
  
4Alice SvantessonUllevi FK
56.39
SB
  
5Nathalie Richter-Mikkelsen
Nathalie Richter-Mikkelsen 00, DEN
57.48
00DEN
57.48
  
6Vendela Rydbäck
Vendela Rydbäck 97, Göteborgs KIK
57.56
Göteborgs KIK
57.56
  
7Freja Wærness
Freja Wærness 00, DEN
57.72
00DEN
57.72
  
Final B
1 jul
1 jul
1Klara Helander
56.46
Upsala IF
56.46
SB
  
2Josephine Risberg ThoorIFK Helsingborg
56.56
PB
  
3Sandra Knezevic
56.72
Hammarby IF
56.72
  
4Mina Marie Anglero
Mina Marie Anglero 97, NOR
57.02
97NOR
57.02
  
5Isabelle Eriksson
57.13
IFK Lidingö
57.13
SB
  
6Linda Frödin GladIFK Lidingö
57.31
SB
  
7Marlen Aakre
Marlen Aakre 93, NOR
57.61
93NOR
57.61
SB
  
Final C
1 jul
1 jul
1Ida Holm
57.50
Täby IS
57.50
SB
  
K 800 m     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Linn Söderholm
2:11.16
Sävedalens AIK
2:11.16
  
2Mina Marie Anglero
Mina Marie Anglero 97, NOR
2:14.19
97NOR
2:14.19
  
3Madeleine Björlin-Delmar
2:14.25
IFK Göteborg
2:14.25
  
4Nathalie Richter-Mikkelsen
Nathalie Richter-Mikkelsen 00, DEN
2:14.28
00DEN
2:14.28
  
5Karoline Skauen
Karoline Skauen 00, NOR
2:15.05
00NOR
2:15.05
  
6Dagmar Olsen
Dagmar Olsen 94, DEN
2:15.65
94DEN
2:15.65
  
7Christina Toogood
Christina Toogood 89, NOR
2:15.83
89NOR
2:15.83
  
Final B
2 jul
2 jul
1Helena SILTBERG
2:15.92
Upsala IF
2:15.92
  
2Sigrid Jervell Våg
2:16.01
Tjalve IF Norrköping
2:16.01
  
3Olivia Weslien
2:16.50
IF Göta Karlstad
2:16.50
  
Final C
2 jul
2 jul
1Ellinor Aurell
2:16.25
Ängelholms IF
2:16.25
  
2Silje Lindstad
Silje Lindstad 97, NOR
2:16.28
97NOR
2:16.28
PB
  
Final D
2 jul
2 jul
1Ingvild Myking
Ingvild Myking 99, NOR
2:15.31
99NOR
2:15.31
PB
  
K 1500 m     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Karoline Skauen
Karoline Skauen 00, NOR
4:25.54
00NOR
4:25.54
PB
  
2Sara Christiansson
4:26.73
Sävedalens AIK
4:26.73
  
3Anniken Rostad Johansen
Anniken Rostad Johansen 88, NOR
4:27.87
88NOR
4:27.87
PB
  
4Christina Toogood
Christina Toogood 89, NOR
4:28.38
89NOR
4:28.38
SB
  
5Elina Johansson
4:29.23
Spårvägens FK
4:29.23
  
6Sigrid Jervell Våg
4:29.27
Tjalve IF Norrköping
4:29.27
PB
  
7Kristine Lande Dommersnes
Kristine Lande Dommersnes 99, NOR
4:29.91
99NOR
4:29.91
PB
  
8Vienna Søyland Dahle
Vienna Søyland Dahle 92, NOR
4:35.05
92NOR
4:35.05
  
9Mariann Roe
Mariann Roe 97, NOR
4:35.30
97NOR
4:35.30
SB
  
10Olivia Weslien
4:35.73
IF Göta Karlstad
4:35.73
  
11Pernilla Epland
Pernilla Epland 90, NOR
4:35.74
90NOR
4:35.74
  
12Beatrice Brink
4:36.23
IF Kville
4:36.23
  
13Marie Synnøve Qvale
Marie Synnøve Qvale 94, NOR
4:40.05
94NOR
4:40.05
  
14Sara Holmgren
Sara Holmgren 90, Sävedalen
4:41.27
Sävedalens AIK
4:41.27
SB
  
15Jessica Edlund
4:42.27
Umedalens IF
4:42.27
SB
  
16Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl 95, Sävedalen
4:42.83
Sävedalens AIK
4:42.83
SB
  
Final B
1 jul
1 jul
1Nikoline Høegh Ørum-Nielsen
Nikoline Høegh Ørum-Nielsen 02, DEN
4:41.98
02DEN
4:41.98
PB
  
K 3000 m     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Frida Kristiansson
9:43.52
Örgryte IS
9:43.52
  
2Vienna Søyland Dahle
Vienna Søyland Dahle 92, NOR
9:45.77
92NOR
9:45.77
PB
  
3Mariann Roe
Mariann Roe 97, NOR
9:48.18
97NOR
9:48.18
  
4Pernilla Epland
Pernilla Epland 90, NOR
9:53.15
90NOR
9:53.15
  
5Ingvild Myking
Ingvild Myking 99, NOR
10:05.40
99NOR
10:05.40
  
6Mia Van Wagenen
Mia Van Wagenen 99, DEN
10:19.05
99DEN
10:19.05
  
K 3000 m hinder     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Linn Bengtsson
10:55.88
IFK Växjö
10:55.88
PB
  
47 SWE AT
2Julia Samuelsson
11:00.78
Högby IF
11:00.78
PB
  
K 100 m häck     
2 jul
Vind: +0.7

Final A

Final
2 jul
Vind: +0.7
1Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne 94, NOR
13.53
94NOR
13.53
PB
  
2Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
13.65
95DEN
13.65
  
3Diana Suumann
Diana Suumann 92, EST
13.76
92EST
13.76
  
4Emma Tuvesson
13.97
Hammarby IF
13.97
SB
  
5Mathilde U. Kramer
Mathilde U. Kramer 93, DEN
14.25
93DEN
14.25
  
6Annemarie Nissen
Annemarie Nissen 94, DEN
14.31
94DEN
14.31
  
7Lovisa ÖstervallUpsala IF
14.49
SB
  
8Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
14.59
Lidköpings IS
14.59
  
Madeleine ErikssonIFK Lidingö
DNF
  
Heat 1
2 jul Vind: -0.8
2 julVind: -0.8
1Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne 94, NOR
13.96
94NOR
13.96
  
2Diana Suumann
Diana Suumann 92, EST
14.21
92EST
14.21
  
3Emma Tuvesson
14.22
Hammarby IF
14.22
  
4Madeleine ErikssonIFK Lidingö
14.37
SB
  
Heat 2
2 jul Vind: +1.6
2 julVind: +1.6
1Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
13.74
95DEN
13.74
  
2Mathilde U. Kramer
Mathilde U. Kramer 93, DEN
13.88
93DEN
13.88
PB
  
3Annemarie Nissen
Annemarie Nissen 94, DEN
14.45
94DEN
14.45
  
4Lovisa ÖstervallUpsala IF
14.56
SB
  
5Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
14.64
Lidköpings IS
14.64
  
K 400 m häck     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Line Kloster
Line Kloster 90, NOR
59.16
90NOR
59.16
  
2Johanna Holmén SvenssonUllevi FK
59.44
  
3Marie Skjæggestad
Marie Skjæggestad 99, NOR
1:00.43
99NOR
1:00.43
  
4Marlen Aakre
Marlen Aakre 93, NOR
1:00.66
93NOR
1:00.66
  
5Nora Kollerød Wold
Nora Kollerød Wold 97, NOR
1:01.16
97NOR
1:01.16
  
6Mina Marie Anglero
Mina Marie Anglero 97, NOR
1:01.87
97NOR
1:01.87
  
Final B
30 jun
30 jun
1Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
1:02.85
Lidköpings IS
1:02.85
  
2Eliska Maslanova
Eliska Maslanova 95, SVK
1:02.89
95SVK
1:02.89
  
Final C
30 jun
30 jun
1Tina Helen Bergem
Tina Helen Bergem 94, NOR
1:03.47
94NOR
1:03.47
SB
  
Final D
30 jun
30 jun
1Frida Johansson
1:03.38
Tjalve IF Norrköping
1:03.38
PB
  
K Höjd     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Maja Nilsson
1.87
Motala AIF
1.87
  
2Tonje Angelsen
Tonje Angelsen 90, NOR
1.81
90NOR
1.81
  
3Ellen BjörklundIFK Lund
1.74
  
4Evelina ErlandssonIF Göta Karlstad
1.70
  
4Louise EkmanGefle IF
1.70
=SB
  
K Stav     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Hanna Jansson
4.10
Ullevi FK
4.10
PB
  
2Alva Sundin
3.85
Täby IS
3.85
PB
  
3Ellen Olsson
3.85
Wärnamo SK
3.85
SB
  
3Elin Olsson
Elin Olsson 93, Kvarnsveden
3.85
Kvarnsvedens GoIF
3.85
SB
  
5Sara Cannmo
3.75
Örgryte IS
3.75
=SB
  
6Annika Jönsson
3.60
IFK Helsingborg
3.60
  
7Gabriella Jönsson
3.60
IFK Helsingborg
3.60
  
9Tiina Tikk
Tiina Tikk 90, EST
3.20
90EST
3.20
  
K Längd     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Jessie Ipsen
Jessie Ipsen 83, DEN
6.10w
83DEN
6.10w
+2.7
  
2Johanna Carlsson
6.02w
IFK Helsingborg
6.02w
+2.7
  
3Lovisa ÖstervallUpsala IF
6.01w
+4.0
  
4Sofia Jäger StenbergSundbybergs IK
5.87
+2.0 PB
  
5Jonna Lindéen
5.84
Kalmar SK
5.84
+0.9 SB
  
6Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, Tjalve IF
5.78
Tjalve IF Norrköping
5.78
+0.1
  
7Thilda SärnevångIF Udd
5.73
+2.0
  
8Sara Skogman
5.66
Örgryte IS
5.66
+1.0
  
9Oda Utsi Onstad
Oda Utsi Onstad 90, NOR
5.57
90NOR
5.57
+0.6
  
K Tresteg     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Oda Utsi Onstad
Oda Utsi Onstad 90, NOR
12.96
90NOR
12.96
+0.8 SB
  
2Madeleine NilssonGefle IF
12.71w
+2.5
  
3Chiamaka Okparaebo
Chiamaka Okparaebo 92, NOR
12.39w
92NOR
12.39w
+2.1
  
4Sofie Olsholt
Sofie Olsholt 96, NOR
12.25
96NOR
12.25
–0.2
  
5Mai Britt Berge
Mai Britt Berge 95, NOR
12.24w
95NOR
12.24w
+2.3
  
6Nellie MårtenssonMalmö AI
12.23w
+2.3
  
7Hanna Gille
Hanna Gille 96, Sävedalen
12.04
Sävedalens AIK
12.04
+1.4 PB
  
8Izehi Ileso
11.97w
Mölndals AIK
11.97w
+2.6
  
9Katrine Holten Winther
Katrine Holten Winther 89, DEN
11.89w
89DEN
11.89w
+2.6
  
Angelica Ström
NM
Spårvägens FK
NM
  
K Kula     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Fawzie Otour
Fawzie Otour 96, DEN
12.87
96DEN
12.87
PB
  
2Erica Lantz
Erica Lantz 94, Atleticum Växjö
12.13
Atleticum Växjö SK
12.13
  
3Beatrice Nedberge Llano
Beatrice Nedberge Llano 97, NOR
11.88
97NOR
11.88
SB
  
K Diskus     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Kathrine Bebe
Kathrine Bebe 91, DEN
52.59
91DEN
52.59
  
2Lisa Brix Pedersen
Lisa Brix Pedersen 96, DEN
51.30
96DEN
51.30
  
3Matilde Roe
Matilde Roe 96, NOR
47.91
96NOR
47.91
  
4Erica Larsson
46.26
IF Göta Karlstad
46.26
  
5Ellen Pettersson
45.19
Örbyhus IF
45.19
PB
  
6Tenna Riber Thordahl
Tenna Riber Thordahl 95, DEN
41.40
95DEN
41.40
  
7Linn Hessler-BergstrandUllevi FK
41.22
  
8Elin Rubin
Elin Rubin 95, Hovslätt
40.93
Hovslätts IK
40.93
SB
  
K Slägga     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Beatrice Nedberge Llano
Beatrice Nedberge Llano 97, NOR
65.07
97NOR
65.07
  
2Helene Sofie Ingvaldsen
Helene Sofie Ingvaldsen 96, NOR
59.17
96NOR
59.17
  
3Kristina Andersson
53.11
Råby-Rekarne FIF
53.11
SB
  
K Spjut     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Malin Haglund
50.55
Ullevi FK
50.55
  
2Andrea Enerstad Bolle
Andrea Enerstad Bolle 92, NOR
47.80
92NOR
47.80
  
3Kristina Kristianslund
Kristina Kristianslund 93, NOR
45.01
93NOR
45.01
  
4Emilie Ingerø
Emilie Ingerø 95, NOR
43.18
95NOR
43.18
  
K Stav     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Michaela Meijer
4.71
Örgryte IS
4.71
PB NR
  
2Lene Retzius
Lene Retzius 96, NOR
4.30
96NOR
4.30
SB
  
3Malin DahlströmUllevi FK
4.23
SB
  
4Elin Olsson
Elin Olsson 93, Kvarnsveden
4.05
Kvarnsvedens GoIF
4.05
PB
  
23 SWE AT
5Annika Jönsson
3.85
IFK Helsingborg
3.85
SB
  
6Birgitte Kjuus
Birgitte Kjuus 99, NOR
3.85
99NOR
3.85
=PB
  
6Ellen Olsson
3.85
Wärnamo SK
3.85
=SB
  
8Sara Eriksson
3.74
Ullevi FK
3.74
  
9Hanna Viklund
3.63
Umedalens IF
3.63
  
10Fanny Berglund
3.63
Örgryte IS
3.63
  
11Sara Cannmo
3.63
Örgryte IS
3.63
  
12Theresia Wängborg NybergÖrgryte IS
3.63
SB
  
13Laura Grønbech
Laura Grønbech 99, DEN
3.63
99DEN
3.63
PB
  
15Tiina Tikk
Tiina Tikk 90, EST
3.43
90EST
3.43
SB
  
K Längd     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Khaddi Sagnia
6.72
Ullevi FK
6.72
–0.8 SB
  
2Malin Marmbrandt
6.48
Västerås FK
6.48
+1.3 SB
  
3Kaiza Karlén
6.31
KFUM Arvika
6.31
+1.2
  
4Martha Traoré
Martha Traoré 95, DEN
6.27
95DEN
6.27
+1.1
  
5Malin Olsson
5.97
IFK Lidingö
5.97
+0.2
  
6Rebecka AbrahamssonFIF Gnistan
5.95
+1.3 SB
  
7Emilia KjellbergIFK Sunne
5.84
–1.3
  
8Bianca Salming
5.65w
Turebergs FK
5.65w
+2.2
  
Sara Kviberg
NM
Hässelby SK
NM
  
F19 100 m     
Heat 2
1 jul Vind: +0.6
1 julVind: +0.6
1Ida Thunberg
Ida Thunberg 99, KFUM Örebro
12.31
KFUM Örebro
12.31
  
Heat 3
1 jul Vind: +1.5
1 julVind: +1.5
1Nathalie Johnsen
Nathalie Johnsen 98, NOR
12.13
98NOR
12.13
SB
  
2Hanna Axelsson
12.32
Upsala IF
12.32
  
Heat 4
1 jul Vind: +0.5
1 julVind: +0.5
1Amanda Hansson
11.90
Hässelby SK
11.90
SB
  
Heat 5
1 jul Vind: +0.9
1 julVind: +0.9
1Claudia Payton
12.12
IF Göta Karlstad
12.12
  
Heat 6
1 jul Vind: +1.6
1 julVind: +1.6
1Amanda Hansson
11.89
Hässelby SK
11.89
SB
  
2Claudia Payton
11.98
IF Göta Karlstad
11.98
  
3Nathalie Johnsen
Nathalie Johnsen 98, NOR
12.16
98NOR
12.16
  
4Ida Thunberg
Ida Thunberg 99, KFUM Örebro
12.17
KFUM Örebro
12.17
SB
  
5Hanna Axelsson
12.33
Upsala IF
12.33
  
6Rikke Hauan
Rikke Hauan 98, NOR
12.36
98NOR
12.36
PB
  
Heat 7
1 jul Vind: +2.9
1 julVind: +2.9
1Rebecca Strand
12.25w
Ullevi FK
12.25w
  
2Saga Berneryd
Saga Berneryd 99, Spårvägen
12.31w
Spårvägens FK
12.31w
  
3Celina Nilsen Lundevik
Celina Nilsen Lundevik 99, NOR
12.34w
99NOR
12.34w
  
F19 200 m     
2 jul
Vind: +0.6

Final A

Final
2 jul
Vind: +0.6
1Denise ErikssonUllevi FK
24.24
PB
  
1Gabriella HolmströmUpsala IF
24.97
PB
  
2Thale Leirfall Bremset
Thale Leirfall Bremset 99, NOR
24.89
99NOR
24.89
  
3Moa Mattisson
Moa Mattisson 98, Helsingborg
24.94
IFK Helsingborg
24.94
PB
  
4Linnéa Frobe
25.26
Täby IS
25.26
SB
  
5Kristine Berger Akervold
Kristine Berger Akervold 98, NOR
25.30
98NOR
25.30
  
6Saga Berneryd
Saga Berneryd 99, Spårvägen
25.42
Spårvägens FK
25.42
  
Final B
2 jul Vind: -0.1
2 julVind: -0.1
1Amanda Marie Grefstad Frøynes
Amanda Marie Grefstad Frøynes 98, NOR
25.23
98NOR
25.23
PB
  
F19 400 m     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Moa Mattisson
Moa Mattisson 98, Helsingborg
56.79
IFK Helsingborg
56.79
PB
  
2Marie Skjæggestad
Marie Skjæggestad 99, NOR
57.28
99NOR
57.28
  
3Linnéa Frobe
57.48
Täby IS
57.48
SB
  
4Solveig Hernandez Vråle
Solveig Hernandez Vråle 99, NOR
57.53
99NOR
57.53
SB
  
F19 800 m     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Maria Freij
2:15.30
Öresund FK
2:15.30
PB
  
2Beatrice Brink
2:16.44
IF Kville
2:16.44
  
3Hanna Frostdahl
Hanna Frostdahl 99, FIN
2:17.47
99FIN
2:17.47
  
F19 100 m häck     
2 jul
Vind: +1.3

Final A

Final
2 jul
Vind: +1.3
1Amanda Hansson
13.52
Hässelby SK
13.52
PB
  
2Ida Thunberg
Ida Thunberg 99, KFUM Örebro
14.12
KFUM Örebro
14.12
PB
  
3Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö 98, Göteborgs KIK
14.29
Göteborgs KIK
14.29
SB
  
4Kristi Strømmen Kjerpeset
Kristi Strømmen Kjerpeset 98, NOR
14.36
98NOR
14.36
SB
  
5Kristine Berger Akervold
Kristine Berger Akervold 98, NOR
14.56
98NOR
14.56
  
6Josefine Grønset Løken
Josefine Grønset Løken 99, NOR
14.58
99NOR
14.58
PB
  
7Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
14.73
Lidköpings IS
14.73
  
Heat 2
2 jul Vind: 0.0
2 julVind: 0.0
1Amanda Hansson
13.67
Hässelby SK
13.67
  
2Kristine Berger Akervold
Kristine Berger Akervold 98, NOR
14.29
98NOR
14.29
PB
  
3Ida Thunberg
Ida Thunberg 99, KFUM Örebro
14.32
KFUM Örebro
14.32
  
Heat 3
2 jul Vind: +0.5
2 julVind: +0.5
1Kristi Strømmen Kjerpeset
Kristi Strømmen Kjerpeset 98, NOR
14.50
98NOR
14.50
SB
  
2Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö 98, Göteborgs KIK
14.57
Göteborgs KIK
14.57
SB
  
F19 Höjd     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Amanda Marie Grefstad Frøynes
Amanda Marie Grefstad Frøynes 98, NOR
1.75
98NOR
1.75
  
2Filippa RodriguesLaholm IF
1.71
SB
  
3Frida Bergvall
1.67
IFK Växjö
1.67
  
4Thea Leirfall Bremset
Thea Leirfall Bremset 99, NOR
1.67
99NOR
1.67
SB
  
F19 Stav     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Birgitte Kjuus
Birgitte Kjuus 99, NOR
3.85
99NOR
3.85
=PB
  
2Hanna Viklund
3.73
Umedalens IF
3.73
  
3Sophie Ohlsson
3.59
IFK Växjö
3.59
PB
  
F19 Längd     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Thale Leirfall Bremset
Thale Leirfall Bremset 99, NOR
6.15
99NOR
6.15
+1.7 PB
  
2Sara Sjögren
Sara Sjögren 98, Stenungsunds FI
5.93
F Stenungsunds FI
5.93
+0.9 PB
  
3Nathalie Westman
Nathalie Westman 98, FIN
5.80w
98FIN
5.80w
+2.8
  
4Amanda Marie Grefstad Frøynes
Amanda Marie Grefstad Frøynes 98, NOR
5.78w
98NOR
5.78w
+2.7
  
5Karolina SvenssonMarieby GIF
5.76
+1.7 PB
  
6Filippa RodriguesLaholm IF
5.72w
+2.8
  
Kval
30 jun
30 jun
1Sara Sjögren
Sara Sjögren 98, Stenungsunds FI
5.89
F Stenungsunds FI
5.89
+1.6 SB
  
F19 Tresteg     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Mari Sellevåg Aarø
Mari Sellevåg Aarø 98, NOR
12.27w
98NOR
12.27w
+2.2
  
2Guri Sellevåg Aarø
Guri Sellevåg Aarø 99, NOR
12.21
99NOR
12.21
+0.5 PB
  
3Fatima Koné
12.12
Ullevi FK
12.12
–0.5
  
4Lizzie Hager
11.85
Ullevi FK
11.85
+1.1 SB
  
5Sara Sjögren
Sara Sjögren 98, Stenungsunds FI
11.84
F Stenungsunds FI
11.84
+1.7 PB
  
F19 Kula     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Amanda Malmehed
14.22
IF Göta Karlstad
14.22
  
2Elise Gravningen
Elise Gravningen 98, NOR
13.10
98NOR
13.10
SB
  
3Ayoe Bøgelund Røbel
Ayoe Bøgelund Røbel 98, DEN
12.83
98DEN
12.83
  
F19 Diskus     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Mathilda Eriksson
49.00
Huddinge AIS
49.00
  
2Berit Stunes Isene
Berit Stunes Isene 98, NOR
46.10
98NOR
46.10
  
3Ida StenbäckSK Bore
41.99
  
4Amanda Lejros
40.66
Hässelby SK
40.66
PB
  
F19 Slägga     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Grete Ahlberg
58.07
Hammarby IF
58.07
  
2Jessica Mattsson
51.78
Spårvägens FK
51.78
  
3Ida Olsson
50.19
IF Hagen
50.19
  
F19 Spjut     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Stella Weinberg
Stella Weinberg 98, NOR
49.48
98NOR
49.48
  
2Carolin NäslundSK Bore
47.21
  
3Bianca Salming
40.88
Turebergs FK
40.88
  
4Linnea Greiff
Linnea Greiff 98, NOR
40.34
98NOR
40.34
  
F17 100 m     
1 jul
Vind: +1.2

Final A

Final
1 jul
Vind: +1.2
1Greta Deltin
12.13
Hammarby IF
12.13
  
2Gabriella HolmströmUpsala IF
12.23
PB
  
Heat 3
1 jul Vind: +4.2
1 julVind: +4.2
1Greta Deltin
12.06w
Hammarby IF
12.06w
  
Heat 4
1 jul Vind: +2.5
1 julVind: +2.5
1Kristina Stensvoll Reppe
Kristina Stensvoll Reppe 00, NOR
12.29w
00NOR
12.29w
  
Heat 6
1 jul Vind: +2.8
1 julVind: +2.8
1Gabriella HolmströmUpsala IF
12.17w
  
F17 400 m     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Gaël De Coninck
56.99
Sävedalens AIK
56.99
PB
  
2Lovisa SkoglundHöörs IS
57.36
PB
  
F17 800 m     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Lovisa Bivstedt
2:12.97
Hässelby SK
2:12.97
  
2Lovisa Skoglund
2:13.09
Höörs IS
2:13.09
PB
  
3Kristin Svendby Otervik
Kristin Svendby Otervik 01, NOR
2:15.29
01NOR
2:15.29
  
4Ebba Berglin
2:15.91
KA 2 IF
2:15.91
PB
  
5Maja Sund
Maja Sund 01, Tureberg
2:16.46
Turebergs FK
2:16.46
PB
  
F17 3000 m     
Final B
30 jun
30 jun
1Linnéa Sennström
10:32.11
Hässelby SK
10:32.11
PB
  
F17 1500 m hinder     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Elsa Wallenius
5:01.47
Västerås FK
5:01.47
PB
  
2Ellinor Aurell
5:05.45
Ängelholms IF
5:05.45
SB
  
3Malin Jonson
5:08.12
Mölndals AIK
5:08.12
PB
  
4Thea Norlund
Thea Norlund 00, Skellefteå
5:12.12
Skellefteå AIK
5:12.12
PB
  
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
2 jul
Vind: +0.4

Final A

Final
2 jul
Vind: +0.4
1Lovisa KarlssonHögby IF
13.96
PB
  
2Tonje Moen
Tonje Moen 00, NOR
14.19
00NOR
14.19
PB
  
3Emilie Sandberg
Emilie Sandberg 00, NOR
14.57
00NOR
14.57
SB
  
Heat 1
2 jul Vind: 0.0
2 julVind: 0.0
1Tonje Moen
Tonje Moen 00, NOR
14.23
00NOR
14.23
PB
  
2Lovisa KarlssonHögby IF
14.33
  
Heat 2
2 jul Vind: 0.0
2 julVind: 0.0
1Erika Wärff
14.45
Malmö AI
14.45
  
Heat 3
2 jul Vind: +0.4
2 julVind: +0.4
1Emilie Sandberg
Emilie Sandberg 00, NOR
14.66
00NOR
14.66
SB
  
F17 Stav     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Alva Sundin
3.81
Täby IS
3.81
  
2Hedda Marie Kjølberg Hauge
Hedda Marie Kjølberg Hauge 01, NOR
3.72
01NOR
3.72
  
3Gabriella Jönsson
3.72
IFK Helsingborg
3.72
PB
  
22Angelina Pirogova
Angelina Pirogova 01, EST
2.45
01EST
2.45
  
F17 Längd     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Lovisa KarlssonHögby IF
5.78
–0.7
  
2Hannah Illum Petersen
Hannah Illum Petersen 00, DEN
5.69
00DEN
5.69
–0.8 PB
  
Kval
30 jun
30 jun
1Lovisa KarlssonHögby IF
5.71
0.0
  
F17 Kula (3.0 kg)     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Sigrid Kleive
Sigrid Kleive 00, NOR
13.15
00NOR
13.15
PB
  
F17 Diskus     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Ella Andersson
43.60
Eslövs AI
43.60
PB
  
2Ida Wåhlstrand
42.23
IFK Växjö
42.23
PB
  
F17 Slägga (3.0 kg)     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Helle Henriksen Hvidsten
Helle Henriksen Hvidsten 01, NOR
63.05
01NOR
63.05
PB
  
2Sara Forssell
59.77
Motala AIF
59.77
  
3Lise Lotte Jepsen
Lise Lotte Jepsen 00, DEN
58.51
00DEN
58.51
  
4Anna Götberg
Anna Götberg 01, Västerås
57.87
Västerås FK
57.87
  
5Inga Amalie Iversen
Inga Amalie Iversen 00, NOR
54.75
00NOR
54.75
  
6Oda Marie Myklebust
Oda Marie Myklebust 01, NOR
54.71
01NOR
54.71
  
7Jennifer QuickIFK Lund
54.17
SB
  
8Jonna Geiryd
52.78
Huddinge AIS
52.78
PB
  
9Jennifer Andersson
50.26
Västerås FK
50.26
  
F17 Spjut (500 g)     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Sigrid Kleive
Sigrid Kleive 00, NOR
44.87
00NOR
44.87
PB
  
2Erika Wärff
44.24
Malmö AI
44.24
  
F16 100 m     
1 jul
Vind: +2.4

Final A

Final
1 jul
Vind: +2.4
1Kajsa Kjellergren
12.06w
IFK Halmstad
12.06w
  
2Martine Hjørnevik
Martine Hjørnevik 01, NOR
12.22w
01NOR
12.22w
  
3Sarah Karlsson
12.31w
Huddinge AIS
12.31w
  
Heat 1
1 jul Vind: +2.1
1 julVind: +2.1
1Martine Hjørnevik
Martine Hjørnevik 01, NOR
12.32w
01NOR
12.32w
  
Heat 2
1 jul Vind: +1.1
1 julVind: +1.1
1Sarah Karlsson
12.26
Huddinge AIS
12.26
PB
  
Heat 3
1 jul Vind: +1.9
1 julVind: +1.9
1Filippa Sivnert
12.32
Öresund FK
12.32
=PB
  
Heat 4
1 jul Vind: +1.9
1 julVind: +1.9
1Wilma RosenquistMalmö AI
12.34
  
Heat 5
1 jul Vind: +0.7
1 julVind: +0.7
1Kajsa Kjellergren
12.27
IFK Halmstad
12.27
  
F16 200 m     
2 jul
Vind: 0.0

Final A

Final
2 jul
Vind: 0.0
1Kajsa Kjellergren
24.66
IFK Halmstad
24.66
PB
  
2Wilma RosenquistMalmö AI
25.25
  
F16 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
2 jul
Vind: -0.5

Final A

Final
2 jul
Vind: -0.5
1Martine Hjørnevik
Martine Hjørnevik 01, NOR
13.59
01NOR
13.59
PB
  
2Tilde Johansson
13.64
Falkenbergs IK
13.64
  
3Nellie ErlandssonMalmö AI
14.65
PB
  
Heat 1
2 jul Vind: -0.2
2 julVind: -0.2
1Tilde Johansson
13.97
Falkenbergs IK
13.97
  
Heat 2
2 jul Vind: +1.0
2 julVind: +1.0
1Martine Hjørnevik
Martine Hjørnevik 01, NOR
14.31
01NOR
14.31
  
F16 Längd     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Tilde Johansson
5.88
Falkenbergs IK
5.88
+1.6
  
2Emily Capobianco
Emily Capobianco 01, KFUM Örebro
5.71
KFUM Örebro
5.71
+1.6 PB
  
3Andrea Thorsheim
Andrea Thorsheim 01, NOR
5.65w
01NOR
5.65w
+3.2
  
4Freja AndersdotterKA 2 IF
5.65w
+2.3
  
5Sofía Aylén Levrino
Sofía Aylén Levrino 01, ARG
5.57w
01ARG
5.57w
+2.1
  
6Ida Beiter Bomme
Ida Beiter Bomme 01, DEN
5.56
01DEN
5.56
+1.8 PB
  
7Wilma RosenquistMalmö AI
5.52
+0.4 PB
  
Kval
30 jun
30 jun
1Tilde Johansson
5.84
Falkenbergs IK
5.84
–1.0
  
F16 Tresteg     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Karoline Jæger
Karoline Jæger 01, NOR
12.22
01NOR
12.22
+0.1 PB
  
F15 800 m     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Pernille Karlsen Antonsen
Pernille Karlsen Antonsen 02, NOR
2:15.52
02NOR
2:15.52
  
2Klara Frih
2:16.29
Åsbro GoIF
2:16.29
  
F15 Höjd     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Nea Lento
Nea Lento 02, FIN
1.65
02FIN
1.65
PB
  
F15 Längd     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Nikki AnderbergMalmö AI
5.93
+1.0 PB
  
2Nea Lento
Nea Lento 02, FIN
5.69
02FIN
5.69
–0.5 PB
  
3Hedda Tellow
5.58
Örgryte IS
5.58
+2.0 PB
  
4Ida PerssonIK Ymer
5.57
+1.1 PB
  
5Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
5.55
Råby-Rekarne FIF
5.55
+0.7 PB
  
6Vilde Marstein
Vilde Marstein 02, NOR
5.54
02NOR
5.54
+1.2 PB
  
Kval
30 jun
30 jun
1Ida Persson
5.52w
IK Ymer
5.52w
+2.8
  
F15 Tresteg     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
11.92
Råby-Rekarne FIF
11.92
–1.9 PB
  
F15 Kula (3.0 kg)     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Victoria QuainooMalmö AI
13.68
PB
  
2Hillevi CarlssonFalu IK
13.61
PB
  
F15 Slägga (3.0 kg)     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Hillevi CarlssonFalu IK
61.00
PB
  
2Amanda Fridberg
53.85
IF Göta Karlstad
53.85
PB
  
3Victoria QuainooMalmö AI
50.53
PB
  
F15 Spjut (500 g)     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Vibeke Engen
Vibeke Engen 02, NOR
46.88
02NOR
46.88
  
2Tuva Mathilde Jacobsen
Tuva Mathilde Jacobsen 02, NOR
45.11
02NOR
45.11
PB
  
3Tilda BergströmIFK Sunne
41.13
SB
  
F14 800 m     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Marie Falkebo Jensen
Marie Falkebo Jensen 03, DEN
2:11.86
03DEN
2:11.86
PB
  
2Eilén Brenne
Eilén Brenne 03, NOR
2:13.58
03NOR
2:13.58
PB
  
3Majken Lützen
Majken Lützen 03, DEN
2:14.02
03DEN
2:14.02
PB
  
4Sigrid Bjørnsdatter Wahlberg
Sigrid Bjørnsdatter Wahlberg 03, NOR
2:16.34
03NOR
2:16.34
PB
  
F14 Längd     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Frida Hjorth
5.59
Säters IF
5.59
+1.7 PB
  
2Ida Boe Rasmussen
Ida Boe Rasmussen 03, DEN
5.53
03DEN
5.53
+0.7
  
Kval
30 jun
30 jun
1Ida Boe Rasmussen
Ida Boe Rasmussen 03, DEN
5.50
03DEN
5.50
+1.5
  
F14 Spjut (500 g)     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Vivian Suominen
Vivian Suominen 03, FIN
41.34
03FIN
41.34
PB