19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
16.7
15.7
15.7
15.7
13.7
13.7
12.7
8.7
8.7
7.7
6.7
4.7
3.7
16.7
14.7
14.7
15.7
13.7
13.7
14.7
14.7
14.7
13.7
13.7
13.7
13.7
12.7
12.7
12.7
7.7
6.7
3.7
14.7
4.7
4.7
9‐11.7
11.7
12.7
11.7
11.7
11.7
11.7
10.7
10.7
10.7
10.7
8.7
8.7
7.7
7.7
6.7
4.7
1.7
30.6
11.7
10‐11.7
30.6
8.7
7.7
7.7
5.7
3.7
8.7
8.7
8.7
Arena: Olympic Stadium
Tävlande: 259 (154+105)   Starter: 278 (171+107)

Män
M 100 m     

Vind: +4.8

Final A

Final

Vind: +4.8
1Andre De Grasse
Andre De Grasse 94, CAN
9.69w
94CAN
9.69w
  
2Ben Youssef Meité
Ben Youssef Meité 86, CIV
9.84w
86CIV
9.84w
  
3Ryan Shields
Ryan Shields 83, JAM
9.89w
83JAM
9.89w
  
4Yunier Pérez
Yunier Pérez 85, ESP
9.92w
85ESP
9.92w
  
5Julian Reus
Julian Reus 88, GER
9.99w
88GER
9.99w
  
6Churandy Martina
Churandy Martina 84, NED
10.00w
84NED
10.00w
  
7Alex Wilson
Alex Wilson 90, SUI
10.08w
90SUI
10.08w
  
8Austin Hamilton
10.16w
Malmö AI
10.16w
  
M 400 m     


Final A

Final

1Steven Gardiner
Steven Gardiner 95, BAH
44.58
95BAH
44.58
  
2Baboloki Thebe
Baboloki Thebe 97, BOT
44.99
97BOT
44.99
  
3Kevin Borlée
Kevin Borlée 88, BEL
45.47
88BEL
45.47
SB
  
4Luka Janežič
Luka Janežič 95, SLO
45.56
95SLO
45.56
  
5Rafał Omelko
Rafał Omelko 89, POL
45.76
89POL
45.76
  
6Rabah Yousif
Rabah Yousif 86, GBR
46.06
86GBR
46.06
  
7Onkabetse Nkobolo
Onkabetse Nkobolo 93, BOT
46.24
93BOT
46.24
  
8Pieter Conradie
Pieter Conradie 94, RSA
47.22
94RSA
47.22
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Timothy Cheruiyot
Timothy Cheruiyot 95, KEN
3:30.77
95KEN
3:30.77
PB
  
2Aman Wote
Aman Wote 84, ETH
3:31.63
84ETH
3:31.63
SB
  
3Asbel Kiprop
Asbel Kiprop 89, KEN
3:33.17
89KEN
3:33.17
SB
  
4Jakub Holuša
Jakub Holuša 88, CZE
3:34.26
88CZE
3:34.26
SB
  
5Ryan Gregson
Ryan Gregson 90, AUS
3:34.37
90AUS
3:34.37
SB
  
6Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski 87, POL
3:34.50
87POL
3:34.50
PB
  
7David Torrence
David Torrence 85, PER
3:34.67
85PER
3:34.67
SB NR
  
8Abdelaati Iguider
Abdelaati Iguider 87, MAR
3:34.99
87MAR
3:34.99
SB
  
9Kumari Taki
Kumari Taki 99, KEN
3:38.86
99KEN
3:38.86
  
10Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 00, NOR
3:39.92
00NOR
3:39.92
PB
  
Elijah Kiptoo
Elijah Kiptoo 86, KEN
DNF
86KEN
DNF
  pace 1:52.43 800m
Andrew Rotich
Andrew Rotich 87, KEN
DNF
87KEN
DNF
  pace 55.06 400m
Sadik Mikhou
Sadik Mikhou 90, BRN
3:31.49DQ
90BRN
3:31.49DQ
  
M 3000 m hinder     


Final A

Final

1Soufiane El Bakkali
Soufiane El Bakkali 96, MAR
8:15.01
96MAR
8:15.01
  
2Yemane Hailesilassie
Yemane Hailesilassie 98, ERI
8:18.29
98ERI
8:18.29
  
3Nicholas Bett
Nicholas Bett 96, KEN
8:21.98
96KEN
8:21.98
  
4Chala Beyo
Chala Beyo 96, ETH
8:22.65
96ETH
8:22.65
  
5Sebastián Martos
Sebastián Martos 89, ESP
8:22.85
89ESP
8:22.85
  
6Lawrence Kemboi
Lawrence Kemboi 93, KEN
8:23.93
93KEN
8:23.93
SB
  
7Clement Kemboi
Clement Kemboi 92, KEN
8:23.98
92KEN
8:23.98
SB
  
8Krystian Zalewski
Krystian Zalewski 89, POL
8:28.50
89POL
8:28.50
  
9Yoann Kowal
Yoann Kowal 87, FRA
8:31.49
87FRA
8:31.49
  
10John Koech
John Koech 95, BRN
8:35.25
95BRN
8:35.25
  
11Ole Hesselbjerg
Ole Hesselbjerg 90, DEN
8:39.18
90DEN
8:39.18
  
12Emil Blomberg
8:41.53
Hässelby SK
8:41.53
  
13Nelson Kipkosgei
Nelson Kipkosgei 93, BRN
8:47.97
93BRN
8:47.97
  
Bernard Nganga
Bernard Nganga 85, KEN
DNF
85KEN
DNF
  pace 2:39.02 1000m
Hicham Sigueni
Hicham Sigueni 93, MAR
DNF
93MAR
DNF
  
Mohammed Tindoufti
Mohammed Tindoufti 93, MAR
DNF
93MAR
DNF
  
M 110 m häck     

Vind: +3.5

Final A

Final

Vind: +3.5
1Orlando Ortega
Orlando Ortega 91, ESP
13.09w
91ESP
13.09w
  
2Sergey Shubenkov
Sergey Shubenkov 90, RUS
13.10w
90RUS
13.10w
  
3Shane Brathwaite
Shane Brathwaite 90, BAR
13.25w
90BAR
13.25w
  
4Aurel Manga
Aurel Manga 92, FRA
13.30w
92FRA
13.30w
  
5Damian Czykier
Damian Czykier 92, POL
13.36w
92POL
13.36w
  
Antonio Alkana
Antonio Alkana 90, RSA
DQ
90RSA
DQ
  
Andy Pozzi
Andy Pozzi 92, GBR
DQ
92GBR
DQ
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Karsten Warholm
Karsten Warholm 96, NOR
48.82
96NOR
48.82
  
2Rasmus Mägi
Rasmus Mägi 92, EST
49.16
92EST
49.16
  
3Yasmani Copello
Yasmani Copello 87, TUR
49.18
87TUR
49.18
  
4Jack Green
Jack Green 91, GBR
49.29
91GBR
49.29
  
5Mamadou Kasse Hann
Mamadou Kasse Hann 86, FRA
49.72
86FRA
49.72
  
6Bershawn Jackson
Bershawn Jackson 83, USA
50.28
83USA
50.28
  
7Isak Andersson
50.50
Upsala IF
50.50
PB
  
8LJ van Zyl
LJ van Zyl 85, RSA
51.42
85RSA
51.42
  
M Längd     


Final A

Final

1Luvo Manyonga
Luvo Manyonga 91, RSA
8.36w
91RSA
8.36w
+3.3
  
2Ruswahl Samaai
Ruswahl Samaai 91, RSA
8.29
91RSA
8.29
+1.3
  
3Radek Juška
Radek Juška 93, CZE
8.09
93CZE
8.09
+1.8
  
4Michel Tornéus
8.06
Hammarby IF
8.06
+1.3
  
5Emiliano Lasa
Emiliano Lasa 90, URU
8.00w
90URU
8.00w
+4.3
  
6Godfrey Mokoena
Godfrey Mokoena 85, RSA
7.98
85RSA
7.98
+0.9
  
7Andreas OtterlingIFK Lidingö
7.87
+2.0 SB
  
8Fabrice LaPierre
Fabrice LaPierre 83, AUS
7.78
83AUS
7.78
+1.0
  
Manyonga8.36w
+3.3
8.28w
+2.3
2.56
-0.2
8.33
+1.4
8.20
-3.7
8.28
-1.0
Samaai8.04
-1.2
8.29
+1.3
8.05
+0.1
7.98
+0.8
8.11
-1.1
x
+0.1
Juška7.78
-0.1
7.88
+0.4
7.69
+1.5
7.92w
+3.5
8.09
+1.8
7.75
+0.5
Tornéus8.06
+1.3
7.69
-0.2
x
+2.3
7.96w
+2.7
7.92
+0.5
7.93
+1.3
Lasa7.60
+0.2
x
+3.1
7.92
+1.0
x
+1.5
8.00w
+4.3
7.96
+1.6
Mokoena6.69
+1.3
7.82x
+0.8
7.64
+1.3
7.98
+0.9
7.84
+1.7
Otterling7.77
+0.7
x
-0.2
7.87
+2.0
7.66
+1.1
7.59
+0.3
x
+2.9
LaPierre7.54
+0.9
7.42
-0.5
7.61w
+2.9
x
+2.7
7.49
-3.1
7.78
+1.0
M Diskus     


Final A

Final

1Fedrick Dacres
Fedrick Dacres 94, JAM
68.36
94JAM
68.36
  
2Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
68.13
Spårvägens FK
68.13
  
3Andrius Gudžius
Andrius Gudžius 91, LTU
67.29
91LTU
67.29
  
4Philip Milanov
Philip Milanov 91, BEL
67.05
91BEL
67.05
SB
  
5Robert Harting
Robert Harting 84, GER
66.20
84GER
66.20
SB
  
6Piotr Małachowski
Piotr Małachowski 83, POL
64.60
83POL
64.60
  
7Christoph Harting
Christoph Harting 90, GER
61.75
90GER
61.75
  
8Axel Härstedt
60.28
Malmö AI
60.28
  
Dacres64.9067.0467.0068.3665.7867.23
Ståhl66.2567.3466.88x66.9568.13
Gudžius66.1665.0466.0067.2963.6464.48
Milanov63.6166.4167.05x65.3466.09
Harting65.5966.20xxx65.74
Małachowski62.0364.6063.67xx61.33
Harting60.23x61.38xx61.75
Härstedt59.1460.2859.4859.59x58.79
P19 Diskus (1.75 kg)     


Final A

Final

1Wictor PeterssonMalmö AI
55.72
  
2Patrik Lindstedt
49.82
Hässelby SK
49.82
  
3Jakob Samuelsson
45.65
Hässelby SK
45.65
  
Petersson53.3755.7255.2454.6854.7655.70
Lindstedt48.5749.82x48.86xx
Samuelsson45.6544.12x45.46xx
P17 100 m     

Vind: +1.2

Final A

Final

Vind: +1.2
1Vidar StenqvistTäby IS
10.84
PB
  
2Emil Sandström
11.10
Söderhamns IF
11.10
PB
  
3Ahmed Bahaa
11.11
Huddinge AIS
11.11
SB
  
Heat 2
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1Vidar StenqvistTäby IS
10.96
q
  
M Nationell 100 m     

Vind: +1.7

Final A

Final

Vind: +1.7
1Ryan Shields
Ryan Shields 83, JAM
10.19
83JAM
10.19
  
2Julian Reus
Julian Reus 88, GER
10.21
88GER
10.21
SB
  
4Eric Cray
Eric Cray 88, PHI
10.38
88PHI
10.38
  
Final B
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1Odain Rose
Odain Rose 92, Thorengruppen
10.56
Thorengruppen TFC
10.56
  
2Desmond Rogo
10.75
Hammarby IF
10.75
  
3Austin HamiltonMalmö AI
10.35
PB
  
3Patrik AnderssonUllevi FK
10.81
  
4Jean-Christian ZirignonHammarby IF
10.83
  
5Tony Darkwah
10.42
Hammarby IF
10.42
  
5Amadou Sussoho
10.94
Hammarby IF
10.94
  
6Odain Rose
Odain Rose 92, Thorengruppen
10.45
Thorengruppen TFC
10.45
SB
  
6Linus Kapstad
10.97
Umedalens IF
10.97
  
7Sulayman Bah
10.51
Ullevi FK
10.51
  
7Douglas Hellbratt
10.99
Hammarby IF
10.99
  
8Dennis Leal
Dennis Leal 94, Spårvägen
10.55
Spårvägens FK
10.55
  
8David Sennung
11.14
Ullevi FK
11.14
  
Heat 1
Vind: -1.9
Vind: -1.9
1Odain Rose
Odain Rose 92, Thorengruppen
10.74
Thorengruppen TFC
10.74
q
  
2Desmond Rogo
10.75
Hammarby IF
10.75
q
  
3Douglas Hellbratt
10.85
Hammarby IF
10.85
q
  
4Jean-Christian ZirignonHammarby IF
10.91
q
  
5Patrik AnderssonUllevi FK
10.93
q
  
6David Sennung
10.98
Ullevi FK
10.98
q
  
Heat 2
Vind: +1.4
Vind: +1.4
1Amadou Sussoho
10.99
Hammarby IF
10.99
q
  
2Linus Kapstad
11.00
Umedalens IF
11.00
q
  
3Fritz Ekane
Fritz Ekane 90, Spårvägen
11.28
Spårvägens FK
11.28
  
4Rodi Kay
Rodi Kay 98, Hammarby
11.37
Hammarby IF
11.37
  
M Nationell 400 m     


Final A

Final

1Pieter Conradie
Pieter Conradie 94, RSA
45.88
94RSA
45.88
  
2Marquis Caldwell
Marquis Caldwell 90, USA
47.71
90USA
47.71
=SB
  
6Andreas Movin
49.32
IFK Lidingö
49.32
SB
  
7Kristian Efremov
50.22
Hammarby IF
50.22
  
Final B
1Edom Abreham
49.84
Hässelby SK
49.84
SB
  
3Benjamin Mullen
48.37
Turebergs FK
48.37
SB
  
4Dennis Forsman
48.72
Ullevi FK
48.72
  
5Alexander NordkvistHuddinge AIS
48.98
SB
  
M Nationell 800 m     


Final A

Final

1Thijmen Kupers
Thijmen Kupers 91, NED
1:45.02
91NED
1:45.02
  
2Mark English
Mark English 93, IRL
1:45.42
93IRL
1:45.42
SB
  
3Rynardt van Rensburg
Rynardt van Rensburg 92, RSA
1:45.73
92RSA
1:45.73
SB
  
4Adam Kszczot
Adam Kszczot 89, POL
1:46.06
89POL
1:46.06
  
5Samir Dahmani
Samir Dahmani 91, FRA
1:46.09
91FRA
1:46.09
  
6Andreas Kramer
1:47.35
Sävedalens AIK
1:47.35
  
7Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen 93, NOR
1:47.94
93NOR
1:47.94
SB
  
8Andreas Almgren
1:50.23
Turebergs FK
1:50.23
  
9Luke Mathews
Luke Mathews 95, AUS
1:53.86
95AUS
1:53.86
  
Bram Som
Bram Som 80, NED
DNF
80NED
DNF
  pace 50.85 400m
M Nationell 1500 m     


Final A

Final

8Alexander Nilsson
3:51.19
Mölndals AIK
3:51.19
PB
  
10Abdelfath Yassin
3:52.28
Gefle IF
3:52.28
PB
  
Tamás Kazi
Tamás Kazi 85, HUN
DNF
85HUN
DNF
  pace 58.07 400m 1:57.18 800m
Final B
1Ali Laaroubi
3:44.23
Malmö AI
3:44.23
PB
  
1Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna
3:55.02
Eskilstuna FI
3:55.02
PB
  
2Elmar Engholm
3:44.51
Hässelby SK
3:44.51
SB
  
2Estifanos Faid
Estifanos Faid 92, Spårvägen
3:55.38
Spårvägens FK
3:55.38
PB
  
3Jonas Leanderson
3:44.67
Malmö AI
3:44.67
SB
  
3Iyuel Ayele
3:56.65
Huddinge AIS
3:56.65
PB
  
4William Levay
William Levay 96, Spårvägen
3:48.50
Spårvägens FK
3:48.50
SB
  
4Erik Djurberg
3:57.35
Hässelby SK
3:57.35
PB
  
5Oliver Löfqvist
3:50.42
Spårvägens FK
3:50.42
PB
  
5Joel Norling
3:58.07
Turebergs FK
3:58.07
  
6Rasmus Bengtsson
3:50.49
Spårvägens FK
3:50.49
PB
  
6Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
3:59.29
Spårvägens FK
3:59.29
SB
  
7Hampus Börjesson
3:50.97
Ullevi FK
3:50.97
PB
  
7Anton Persson
4:00.30
Hässelby SK
4:00.30
PB
  
8Mohammed Loukili
4:00.94
IFK Lidingö
4:00.94
PB
  
9Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
3:52.16
Sävedalens AIK
3:52.16
PB
  
Anton Asplund
DNF
Turebergs FK
DNF
  pace 59.97 400m 2:04.35 800m
M Nationell 110 m häck     

Vind: +0.9

Final A

Final

Vind: +0.9
2Charles Mitala
14.74
Malmö AI
14.74
  
Final B
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Anton Levin
14.33
Malmö AI
14.33
SB
  
2Fredrik Samuelsson
14.39
Hässelby SK
14.39
  
3Charles Mitala
14.56
Malmö AI
14.56
SB
  
Final C
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Jonathan Holm
14.48
Strands IF
14.48
SB
  
M Nationell 400 m häck     


Final A

Final

1Eric Cray
Eric Cray 88, PHI
50.43
88PHI
50.43
  
6Campbell Wu
Campbell Wu 93, NZL
53.99
93NZL
53.99
SB
  
Final B
1Benjamin Mullen
54.00
Turebergs FK
54.00
SB
  
2Alexander LundskogUllevi FK
51.46
PB
  
2Anton Nilsson
54.16
Huddinge AIS
54.16
SB
  
3Hampus Widlund
52.37
IFK Växjö
52.37
SB
  
3Viktor BondessonMalmö AI
56.05
PB
  
4Viktor NylanderMalmö AI
53.21
SB
  
5Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
53.30
  
Erik LindahlUllevi FK
DNF
  
M Nationell Höjd     


Final A

Final

1Philip Frifelt LundqvistMölndals AIK
2.08
  
2Otto Brinkman
Otto Brinkman 97, Spårvägen
2.08
Spårvägens FK
2.08
PB
  
3Filip BjörklundUpsala IF
2.05
SB
  
4Fredrik LöfgrenIFK Lund
2.02
  
5Henrik Thoms
2.02
IF Göta Karlstad
2.02
SB
  
5Jakob ThorvaldssonIFK Lidingö
2.02
  
1.891.941.982.022.052.082.102.12
Frifelt Lundqvist--xoxooo-xxx
Brinkmanxoo-xxo-xxoxxx
Björklund-oxooxxo--xxx
Löfgren-oxooxxx
Thomsoooxoxxx
Thorvaldsson-ooxoxxx
M Nationell Stav     


Final A

Final

1Oscar Janson
5.31
Ullevi FK
5.31
SB
  
2Carl Sténson
5.26
Hellas FK
5.26
  
3Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse 01, NOR
5.03
01NOR
5.03
  
4.704.825.035.125.195.265.315.36
Janson--o-o-oxxx
Sténson--xoxo-xxx
Lillefosseoxxooxxx
Kvinnor
K 200 m     

Vind: +1.1

Final A

Final

Vind: +1.1
1Murielle Ahouré
Murielle Ahouré 87, CIV
22.68
87CIV
22.68
SB
  
2Crystal Emmanuel
Crystal Emmanuel 91, CAN
22.69
91CAN
22.69
PB
  
3Rebekka Haase
Rebekka Haase 93, GER
22.76
93GER
22.76
PB
  
4Ivet Lalova-Collio
Ivet Lalova-Collio 84, BUL
22.82
84BUL
22.82
SB
  
5Estela García
Estela García 89, ESP
23.16
89ESP
23.16
PB
  
6Ella Nelson
Ella Nelson 94, AUS
23.27
94AUS
23.27
  
7Fanny Peltier
Fanny Peltier 97, FRA
23.31
97FRA
23.31
  
8Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
23.82
KFUM Örebro
23.82
  
K 800 m     


Final A

Final

1Francine Niyonsaba
Francine Niyonsaba 93, BDI
1:59.11
93BDI
1:59.11
  
2Lovisa Lindh
1:59.41
Ullevi FK
1:59.41
  
3Selina Büchel
Selina Büchel 91, SUI
1:59.66
91SUI
1:59.66
  
4Melissa Bishop
Melissa Bishop 88, CAN
1:59.70
88CAN
1:59.70
  
5Olha Lyakhova
Olha Lyakhova 92, UKR
1:59.84
92UKR
1:59.84
SB
  
6Rose M. Almanza
Rose M. Almanza 92, CUB
1:59.93
92CUB
1:59.93
SB
  
7Aníta Hinriksdóttir
Aníta Hinriksdóttir 96, ISL
2:00.06
96ISL
2:00.06
  
8Lynsey Sharp
Lynsey Sharp 90, GBR
2:00.19
90GBR
2:00.19
SB
  
9Angelika Cichocka
Angelika Cichocka 88, POL
2:03.30
88POL
2:03.30
SB
  
Jenny Meadows
Jenny Meadows 81, GBR
DNF
81GBR
DNF
  pace 56.81 400m
K Höjd     


Final A

Final

1Mariya Lasitskene
Mariya Lasitskene 93, RUS
2.00
93RUS
2.00
  
2Kamila Lićwinko
Kamila Lićwinko 86, POL
1.97
86POL
1.97
SB
  
3Sofie Skoog
1.94
IF Göta Karlstad
1.94
=PB
  
4Yuliya Levchenko
Yuliya Levchenko 97, UKR
1.94
97UKR
1.94
=SB
  
5Oksana Okuneva
Oksana Okuneva 90, UKR
1.90
90UKR
1.90
  
6Erika Kinsey
Erika Kinsey 88, Trångsviken
1.90
Trångsvikens IF
1.90
  
7Alessia Trost
Alessia Trost 93, ITA
1.85
93ITA
1.85
  
8Mirela Demireva
Mirela Demireva 89, BUL
1.85
89BUL
1.85
  
9Michaela Hrubá
Michaela Hrubá 98, CZE
1.80
98CZE
1.80
  
Bianca SalmingTurebergs FK
NH
  
1.801.851.901.941.972.002.06
Lasitskene-oooooxxx
Lićwinko-oooxxoxxx
Skoogooooxxx
Levchenkooooxoxxx
Okunevaoooxxx
Kinseyooxoxxx
Trostooxxx
Demirevaxoxoxxx
Hrubáoxxx
Salmingxxx
K Stav     


Final A

Final

1Nicole Büchler
Nicole Büchler 83, SUI
4.65
83SUI
4.65
SB
  
2Angelica BengtssonHässelby SK
4.65
SB
  
3Robeilys Peinado
Robeilys Peinado 97, VEN
4.65
97VEN
4.65
PB AR
  
4Anzhelika Sidorova
Anzhelika Sidorova 91, RUS
4.55
91RUS
4.55
  
5Yarisley Silva
Yarisley Silva 87, CUB
4.55
87CUB
4.55
  
6Michaela Meijer
4.40
Örgryte IS
4.40
=SB
  
6Lisa Ryzih
Lisa Ryzih 88, GER
4.40
88GER
4.40
  
8Eliza McCartney
Eliza McCartney 96, NZL
4.20
96NZL
4.20
  
Alysha Newman
Alysha Newman 94, CAN
NH
94CAN
NH
  
4.204.404.554.654.75
Büchler-oxxooxxx
Bengtsson-xxoxooxr
Peinadooooxoxxx
Sidorova--oxxx
Silva--xoxxx
Meijerooxxx
Ryzih-oxxx
McCartneyoxxx
Newman-xxx
K Diskus     


Final A

Final

1Yaimé Pérez
Yaimé Pérez 91, CUB
67.92
91CUB
67.92
SB
  
2Sandra Perković
Sandra Perković 90, CRO
67.75
90CRO
67.75
  
3Nadine Müller
Nadine Müller 85, GER
65.74
85GER
65.74
  
4Mélina Robert-Michon
Mélina Robert-Michon 79, FRA
61.91
79FRA
61.91
  
5Denia Caballero
Denia Caballero 90, CUB
60.48
90CUB
60.48
  
6Julia Harting
Julia Harting 90, GER
58.90
90GER
58.90
  
Pérez67.9264.83x65.6766.8764.06
Perković67.61xxx67.75x
Müller62.0962.6365.7465.7262.2962.20
Robert-Michon58.79x60.51xx61.91
Caballeroxx60.48xx60.01
Harting58.0858.90xxx57.86
F19 Diskus     


Final A

Final

1Anna Karlsson
48.67
Motala AIF
48.67
  
2Mathilda Eriksson
48.18
Huddinge AIS
48.18
  
3Vanessa Kamga
46.54
Upsala IF
46.54
  
4Caisa-Marie LindforsUpsala IF
41.42
  
5Ida StenbäckSK Bore
35.58
  
Karlssonx48.6747.4047.12xx
Eriksson45.76x48.18x45.85x
Kamgaxx37.3646.54x46.18
Lindforsx39.13xx41.42x
Stenbäck35.58xxxx32.41
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     

Vind: +1.3

Final A

Final

Vind: +1.3
1Lovisa KarlssonHögby IF
14.05
PB
  
K 200 m     

Vind: -0.9

Final A

Final

Vind: -0.9
1Jamile Samuel
Jamile Samuel 92, NED
23.39
92NED
23.39
SB
  
2Matilda HellqvistUllevi FK
23.99
  
3Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist 94, NOR
24.45
94NOR
24.45
SB
  
4Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
24.51
Spårvägens FK
24.51
SB
  
5Malin Ström
24.64
Bollnäs FIK
24.64
  
6Nikki Sjöberg
24.81
Bollnäs FIK
24.81
  
7Emelie RantzowIK Ymer
24.88
  
Final B
Vind: +0.2
Vind: +0.2
1Emma Jansson
24.06
Falu IK
24.06
PB
  
2Hanna Wiss
Hanna Wiss 91, KFUM Örebro
24.31
KFUM Örebro
24.31
PB
  
3Denise ErikssonUllevi FK
24.33
PB
  
4Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
24.46
SB
  
5Jessica Östlund
24.61
Hässelby SK
24.61
SB
  
6Estelle MontlerUllevi FK
25.41
SB
  
Final C
Vind: +3.2
Vind: +3.2
1Linnéa Frobe
24.86w
Täby IS
24.86w
  
2Caroline KihlblomTäby IS
24.91w
  
3Klara Helander
25.02w
Upsala IF
25.02w
  
5Charlotte Andersson
25.67w
Huddinge AIS
25.67w
  
6Sara Hermansson
26.01w
Huddinge AIS
26.01w
  
K 800 m     


Final A

Final

1Sofia Öberg
2:05.53
IFK Lidingö
2:05.53
SB
  
2Aino Paunonen
Aino Paunonen 92, FIN
2:05.91
92FIN
2:05.91
SB
  
3Amalie Sæten
Amalie Sæten 97, NOR
2:09.60
97NOR
2:09.60
  
4Gaël De Coninck
2:10.44
Sävedalens AIK
2:10.44
  
5Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
2:11.37
Mölndals AIK
2:11.37
PB
  
6Madeleine Björlin-Delmar
2:12.33
IFK Göteborg
2:12.33
SB
  
7Ida Holm
2:20.18
Täby IS
2:20.18
  
Klara HelanderUpsala IF
DNF
  pace 61.35 400m
Final B
1Lovisa Skoglund
2:13.30
Höörs IS
2:13.30
PB
  
3Olivia Weslien
2:14.12
IF Göta Karlstad
2:14.12
PB
  
4Frida Wallström
2:15.88
IFK Umeå
2:15.88
=PB
  
5Malin Persson
2:16.02
Bollnäs FIK
2:16.02
SB
  
6Jennie Hurkmans
2:16.40
Turebergs FK
2:16.40
SB
  
7Hanna Bergström
2:20.24
Huddinge AIS
2:20.24
SB
  
K 3000 m     


Final A

Final

1Meraf Bahta
8:47.07
Hälle IF
8:47.07
SB
  
2Azmera Gebru
Azmera Gebru 95, ETH
8:47.26
95ETH
8:47.26
SB
  
3Dalilah Abdelkadir Gosa
Dalilah Abdelkadir Gosa 98, BRN
8:50.24
98BRN
8:50.24
SB
  
4Sarah Lahti
Sarah Lahti 95, Hässelby
8:54.95
Hässelby SK
8:54.95
SB
  
5Haftamnesh Tesfay
Haftamnesh Tesfay 94, ETH
8:57.95
94ETH
8:57.95
SB
  
6Margherita Magnani
Margherita Magnani 87, ITA
8:58.62
87ITA
8:58.62
SB
  
7Linn Nilsson
9:01.50
Hälle IF
9:01.50
PB
  
8Camille Buscomb
Camille Buscomb 90, NZL
9:08.74
90NZL
9:08.74
SB
  
9Peruth Chemutai
Peruth Chemutai 99, UGA
9:13.09
99UGA
9:13.09
PB
  
10Paulina Kaczyńska
Paulina Kaczyńska 91, POL
9:16.26
91POL
9:16.26
SB
  
Zoe Buckman
Zoe Buckman 88, AUS
DNF
88AUS
DNF
  
Tamara Tverdostup
Tamara Tverdostup 79, UKR
DNF
79UKR
DNF
  pace 2:52.09 1000m
K 400 m häck     


Final A

Final

1Johanna Holmén SvenssonUllevi FK
59.11
  
2Sofia Johnsson
1:01.29
Hässelby SK
1:01.29
  
K Längd     


Final A

Final

1Malin Marmbrandt
6.31
Västerås FK
6.31
+0.8
  
2Kaiza Karlén
6.20
KFUM Arvika
6.20
+1.2 SB
  
3Malin Olsson
6.00
IFK Lidingö
6.00
+0.9
  
4Lovisa KarlssonHögby IF
5.99
+1.9 =SB
  
5Emilia KjellbergIFK Sunne
5.95w
+3.2
  
6Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
5.89w
Hässelby SK
5.89w
+2.9
  
7Thilda SärnevångIF Udd
5.77
+1.7
  
Marmbrandt6.05
+1.7
6.31
+0.8
x
+3.4
6.23w
+2.6
x
-0.7
x
+0.6
Karlénx
+1.1
6.17
+1.3
x
+1.2
6.20
+1.2
6.15
+0.3
6.00
-0.7
Olsson5.72
-0.3
5.85
+1.8
5.75
+1.1
5.99
+0.8
5.82w
+2.1
6.00
+0.9
Karlsson4.30
+1.1
5.72
-0.3
5.99
+1.9
5.62
-0.2
5.74
+1.4
5.62
+1.6
Kjellberg5.75w
+2.7
5.95w
+3.2
x
+2.5
x
+1.4
x
+0.6
x
-0.4
Berghx
+0.1
5.88
+1.5
x
+0.9
x
+1.3
5.89w
+2.9
x
+0.8
Särnevångx
-0.5
x
+0.3
5.77
+1.7
x
-0.3
x
-0.6
x
+0.1
K Spjut     


Final A

Final

1Sofi Flink
Sofi Flink 95, Västerås
56.13
Västerås FK
56.13
  
2Elisabeth Lithell
49.52
KFUM Örebro
49.52
  
3Carolin NäslundSK Bore
49.14
  
4Jennifer Björklund
47.22
Spårvägens FK
47.22
  
5Matilda ElfgaardHabo FIF-04
44.29
SB
  
Flink56.1353.3754.1754.2249.6054.42
Lithell46.2944.9748.63xx49.52
Näslund48.28xx45.7948.2549.14
Björklund43.2447.2243.7342.47xx
Elfgaard44.2942.66xxx43.24