24.6
23.6
20.6
23.6
23.6
23.6
21.6
19.6
12.6
20.6
15‐16.6
22.6
22.6
21.6
21.6
19.6
19.6
19.6
19.6
22.6
22.6
22.6
22.6
22.6
23.6
12.6
12.6
17.6
19.6
22.6
22.6
19.6
19.6
16.6
3.6
22.6
16.6
19‐20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19.6
12.6
17.6
17.6
16.6
15.6
8.6
6.6
19.6
3.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
8.6
17.6
16.6
18.6
11.6
20.6
20.6
20.6
20.6
15.6
10.6
19‐20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19‐20.6
19.6
20.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
Tävlande: 438 (194+244)   Starter: 637 (276+361)
Män
M 100 m     
2 jul
Vind: -0.7

Final A

Final
2 jul
Vind: -0.7
1Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali 93, NOR
10.78
93NOR
10.78
  
2Tony Darkwah
10.78
Hammarby IF
10.78
  
3Frederik Schou-Nielsen
Frederik Schou-Nielsen 96, DEN
10.79
96DEN
10.79
  
4Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen 95, NOR
10.79
95NOR
10.79
  
5Jacob Ewertzh
10.83
Hammarby IF
10.83
  
6Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
10.93
Mariestads AIF
10.93
  
7Desmond Rogo
10.93
Hammarby IF
10.93
  
8David Sennung
10.95
Ullevi FK
10.95
  
9Øystein Klareng
Øystein Klareng 96, NOR
11.06
96NOR
11.06
  
Final B
2 jul Vind: -0.4
2 julVind: -0.4
1Hallgeir Martinsen
Hallgeir Martinsen 89, NOR
10.97
89NOR
10.97
  
2Sunday Ojuri
11.06
Hammarby IF
11.06
  
3Viktor Elvung-NilssonKA 2 IF
11.06
  
4Jostein Joshua Fossøy
Jostein Joshua Fossøy 92, NOR
11.08
92NOR
11.08
  
5Filip SjövallIFK Lund
11.09
  
6Martin Astner
11.10
Ullevi FK
11.10
  
7Philip NilssonIFK Lund
11.10
=PB
  
Heat 1
2 jul Vind: +0.3
2 julVind: +0.3
1Tony Darkwah
10.89
Hammarby IF
10.89
  
2Viktor Elvung-NilssonKA 2 IF
11.00
  
Heat 2
2 jul Vind: +0.1
2 julVind: +0.1
1Frederik Schou-Nielsen
Frederik Schou-Nielsen 96, DEN
10.79
96DEN
10.79
  
2Øystein Klareng
Øystein Klareng 96, NOR
10.89
96NOR
10.89
  
3Martin Astner
11.03
Ullevi FK
11.03
PB
  
4Sunday Ojuri
11.07
Hammarby IF
11.07
  
Heat 3
2 jul Vind: -1.3
2 julVind: -1.3
1Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen 95, NOR
10.81
95NOR
10.81
  
2Desmond Rogo
10.89
Hammarby IF
10.89
  
Heat 4
2 jul Vind: 0.0
2 julVind: 0.0
1David Sennung
10.97
Ullevi FK
10.97
  
2Hallgeir Martinsen
Hallgeir Martinsen 89, NOR
11.06
89NOR
11.06
  
Heat 5
2 jul Vind: -0.2
2 julVind: -0.2
1Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
10.87
Mariestads AIF
10.87
  
2Jostein Joshua Fossøy
Jostein Joshua Fossøy 92, NOR
11.04
92NOR
11.04
  
Heat 6
2 jul Vind: -0.2
2 julVind: -0.2
1Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali 93, NOR
10.75
93NOR
10.75
  
Heat 7
2 jul Vind: -0.6
2 julVind: -0.6
1Jacob Ewertzh
10.95
Hammarby IF
10.95
  
M 200 m     
3 jul
Vind: 0.0

Final A

Final
3 jul
Vind: 0.0
1Andrew Howe
Andrew Howe 85, ITA
21.16
85ITA
21.16
SB
  
2Joachim Sandberg
Joachim Sandberg 95, NOR
21.42
95NOR
21.42
PB
  
3Mauritz Kåshagen
Mauritz Kåshagen 89, NOR
21.59
89NOR
21.59
PB
  
4Alexander LesserUllevi FK
21.62
  
5Carl Emil Kåshagen
Carl Emil Kåshagen 91, NOR
21.64
91NOR
21.64
SB
  
6Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali 93, NOR
21.74
93NOR
21.74
  
7Torbjørn Lysne
Torbjørn Lysne 90, NOR
21.83
90NOR
21.83
  
8Anders Erlend Idås
Anders Erlend Idås 90, NOR
21.84
90NOR
21.84
  
9Jonathan Carbe
22.05
Örgryte IS
22.05
SB
  
Final B
3 jul Vind: +1.2
3 julVind: +1.2
1Jacob Ewertzh
21.53
Hammarby IF
21.53
PB
  
2Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen 95, NOR
21.62
95NOR
21.62
PB
  
3David Sennung
21.78
Ullevi FK
21.78
PB
  
4Viktor Elvung-NilssonKA 2 IF
21.84
SB
  
5Frederik Schou-Nielsen
Frederik Schou-Nielsen 96, DEN
21.85
96DEN
21.85
SB
  
6Kasper Olsen
Kasper Olsen 91, DEN
21.86
91DEN
21.86
SB
  
7Øystein Klareng
Øystein Klareng 96, NOR
21.89
96NOR
21.89
  
Final C
3 jul Vind: +0.8
3 julVind: +0.8
1Patrick Monga Bifuko
Patrick Monga Bifuko 96, NOR
22.07
96NOR
22.07
PB
  
2Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
22.09
Mariestads AIF
22.09
SB
  
M 400 m     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Erik MartinssonGefle IF
47.25
PB
  
2Axel Bergrahm
Axel Bergrahm 92, Spårvägen
47.46
Spårvägens FK
47.46
SB
  
3Felix Francois
47.72
Örgryte IS
47.72
  
4Adam DanielssonUllevi FK
47.87
  
5Dennis Forsman
47.95
Ullevi FK
47.95
SB
  
6Torbjørn Lysne
Torbjørn Lysne 90, NOR
48.56
90NOR
48.56
  
7Alexander LesserUllevi FK
49.11
SB
  
Benjamin MullenTurebergs FK
DQ
  
Final B
2 jul
2 jul
1Joakim Andersson
48.43
IFK Trelleborg
48.43
PB
  
2Joachim Sandberg
Joachim Sandberg 95, NOR
48.70
95NOR
48.70
  
3Alexander LundskogUllevi FK
48.87
  
4Filip NilssonIFK Lund
48.95
  
5Kasper Olsen
Kasper Olsen 91, DEN
48.97
91DEN
48.97
  
M 800 m     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Joakim Andersson
1:52.26
IFK Trelleborg
1:52.26
  
2Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 00, NOR
1:52.60
00NOR
1:52.60
  
3Mattias Ohlsson
1:52.97
Heleneholms IF
1:52.97
  
4Kristinn Thór Kristinsson
Kristinn Thór Kristinsson 89, ISL
1:53.11
89ISL
1:53.11
  
5Stephen Mackay
Stephen Mackay 92, GBR
1:53.36
92GBR
1:53.36
  
6Bjartmar Örnuson
Bjartmar Örnuson 88, ISL
1:53.56
88ISL
1:53.56
  
7Rickard Gunnarsson
1:54.14
Hässelby SK
1:54.14
SB
  
8Warsame Doley
1:54.36
Malmö AI
1:54.36
  
Final B
3 jul
3 jul
1Simon Wallenlind
1:52.84
Mölndals AIK
1:52.84
PB
  
2Håvard Hildeskor
Håvard Hildeskor 92, NOR
1:53.96
92NOR
1:53.96
  
3Ali Kanini
1:54.09
Ullevi FK
1:54.09
  
4Trygve Feidje Mjelde
Trygve Feidje Mjelde 94, NOR
1:54.14
94NOR
1:54.14
  
5Henrik Irgens Gravdal
Henrik Irgens Gravdal 98, NOR
1:54.77
98NOR
1:54.77
  
6Erik Hovlandsdal
Erik Hovlandsdal 89, NOR
1:54.94
89NOR
1:54.94
SB
  
7Rasmus Bengtsson
1:54.95
Spårvägens FK
1:54.95
SB
  
8Frederik Fürstenberg
Frederik Fürstenberg 93, DEN
1:55.19
93DEN
1:55.19
  
Final C
3 jul
3 jul
1Kristoffer Janson Grindedal
Kristoffer Janson Grindedal 89, NOR
1:54.06
89NOR
1:54.06
  
2Ådne Andersen
Ådne Andersen 94, NOR
1:54.45
94NOR
1:54.45
  
3Edom Abreham
1:55.27
Hässelby SK
1:55.27
PB
  
4Simon Sundström
1:55.39
IFK Lidingö
1:55.39
PB
  
5Mats Hauge
Mats Hauge 97, NOR
1:55.98
97NOR
1:55.98
PB
  
Final D
3 jul
3 jul
1Awet Mengsteab
1:54.68
Örgryte IS
1:54.68
PB
  
2Alexander Nilsson
1:55.22
Mölndals AIK
1:55.22
PB
  
3Håkon Hanssønn Jakobsen
Håkon Hanssønn Jakobsen 96, NOR
1:55.32
96NOR
1:55.32
PB
  
4Martin Hayes
Martin Hayes 89, GBR
1:55.50
89GBR
1:55.50
PB
  
M 1500 m     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 00, NOR
3:48.42
00NOR
3:48.42
  
2Andreas Holst Lindgreen
Andreas Holst Lindgreen 98, DEN
3:51.14
98DEN
3:51.14
  
3Stephen Mackay
Stephen Mackay 92, GBR
3:51.77
92GBR
3:51.77
  
4Thomas Jefferson Byrkjeland
Thomas Jefferson Byrkjeland 98, NOR
3:52.32
98NOR
3:52.32
  
5Mats Hauge
Mats Hauge 97, NOR
3:52.76
97NOR
3:52.76
  
6Erik Hovlandsdal
Erik Hovlandsdal 89, NOR
3:52.80
89NOR
3:52.80
  
7Simon Wallenlind
3:53.30
Mölndals AIK
3:53.30
  
8Vidar Johansson
3:53.50
Sävedalens AIK
3:53.50
  
9Henrik Irgens Gravdal
Henrik Irgens Gravdal 98, NOR
3:53.56
98NOR
3:53.56
  
10Alexander Nilsson
3:53.92
Mölndals AIK
3:53.92
  
11Robin Lindgren
3:54.23
Örgryte IS
3:54.23
  
12Joel Zachrisson
3:54.48
Ullevi FK
3:54.48
  
13Jens Larsen Åstveit
Jens Larsen Åstveit 97, NOR
3:54.59
97NOR
3:54.59
  
M 5000 m     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Hussein Ibrahim
14:53.38
Ullevi FK
14:53.38
PB
  
2Halfdan-Emil Færø
Halfdan-Emil Færø 91, NOR
14:53.58
91NOR
14:53.58
PB
  
M 3000 m hinder     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Thomas Jefferson Byrkjeland
Thomas Jefferson Byrkjeland 98, NOR
9:12.61
98NOR
9:12.61
  
M 110 m häck     
3 jul
Vind: -1.3

Final A

Final
3 jul
Vind: -1.3
1Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.18
Spårvägens FK
14.18
SB
  
2Charles Mitala
14.70
Malmö AI
14.70
  
3Jonathan Holm
14.72
Strands IF
14.72
SB
  
David Omoregie
David Omoregie 95, GBR
DNS
95GBR
DNS
  
Amir Shaker
DNS
Hammarby IF
DNS
  
Heat 1
3 jul Vind: -0.3
3 julVind: -0.3
1David Omoregie
David Omoregie 95, GBR
14.13
95GBR
14.13
  
Heat 2
3 jul Vind: -2.4
3 julVind: -2.4
1Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.29
Spårvägens FK
14.29
SB
  
2Amir Shaker
14.47
Hammarby IF
14.47
  
M 400 m häck     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Karsten Warholm
Karsten Warholm 96, NOR
49.45
96NOR
49.45
PB NR NU23R
  
2Jonathan Carbe
51.75
Örgryte IS
51.75
SB
  
3Benjamin Mullen
51.83
Turebergs FK
51.83
PB
  
4Viktor NylanderMalmö AI
52.12
PB
  
5Isak Andersson
52.76
Upsala IF
52.76
SB
  
6Erik Lindahl
53.72
Ullevi FK
53.72
  
Final B
1 jul
1 jul
1Anton Nilsson
53.90
Huddinge AIS
53.90
  
2Oskar Greilert
54.15
Ullevi FK
54.15
PB
  
3Andreas Almlöf
54.20
Spårvägens FK
54.20
  
4Markus Nikolai Berner
Markus Nikolai Berner 97, NOR
54.47
97NOR
54.47
PB
  
5Anton BertilssonHabo FIF-04
54.67
PB
  
6Martin Holbøl Kristensen
Martin Holbøl Kristensen 92, DEN
54.68
92DEN
54.68
PB
  
M Höjd     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Hamdi Mahamat Alamine Saleh
Hamdi Mahamat Alamine Saleh 97, QAT
2.17
97QAT
2.17
  
2Janick Klausen
Janick Klausen 93, DEN
2.14
93DEN
2.14
  
3Andreas CarlssonIK Ymer
2.14
SB
  
4Fabian DelrydTäby IS
2.11
SB
  
5Emil Svensson
2.11
Örgryte IS
2.11
  
6Jakob ThorvaldssonIFK Lidingö
2.08
SB
  
7Yuan-Zhong Wu
2.04
IFK Växjö
2.04
  
8Simon Wiklund
2.00
IK Wilske
2.00
  
M Stav     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Filip GyllenstenIF Kville
5.21
PB
  
2Oscar Janson
5.08
Ullevi FK
5.08
  
3Michael Christiansen
Michael Christiansen 88, DEN
4.90
88DEN
4.90
PB
  
4Micael Fagö
4.90
Kalmar SK
4.90
PB
  
5Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen 99, NOR
4.78
99NOR
4.78
  
6Fredrik Weiseth
Fredrik Weiseth 94, NOR
4.78
94NOR
4.78
  
M Stav extra     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Armand DuplantisUpsala IF
5.40
  
2Rasmus Carlsson
Rasmus Carlsson 88, KFUM Örebro
4.82
KFUM Örebro
4.82
  
3Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen 99, NOR
4.82
99NOR
4.82
  
4Björn AnderssonF Bålsta IK
4.82
PB
  
4Fredrik Weiseth
Fredrik Weiseth 94, NOR
4.82
94NOR
4.82
PB
  
M Längd     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Ingar Kiplesund
Ingar Kiplesund 96, NOR
7.75w
96NOR
7.75w
+3.5
  
2Andreas Trajkovski
Andreas Trajkovski 93, DEN
7.57
93DEN
7.57
+0.9
  
3Fabian Rosenquist
7.52
Tjalve IF Norrköping
7.52
+1.1 =PB
  
4Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.48w
Eskilstuna FI
7.48w
+3.4
  
5Andrew Howe
Andrew Howe 85, ITA
7.48w
85ITA
7.48w
+3.4
  
6Benjamin Gabrielsen
Benjamin Gabrielsen 95, DEN
7.45w
95DEN
7.45w
+3.8
  
7Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
7.42w
+2.3
  
8Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
7.22w
Spårvägens FK
7.22w
+2.5
  
9Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
7.09
Västerås FK
7.09
+1.1
  
Final B
2 jul
2 jul
1Andreas CarlssonIK Ymer
7.53
–1.7 PB
  
2Arvid Reddmann
Arvid Reddmann 88, GER
7.29
88GER
7.29
–1.2 PB
  
3Erik Olsson
6.97
Örgryte IS
6.97
–1.9 SB
  
4Adam StålbergUpsala IF
6.97
+0.3 SB
  
M Tresteg     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Jesper Hellström
15.32w
Hässelby SK
15.32w
+2.1
  
2Sebastian Ekstrand
15.01w
Mölndals AIK
15.01w
+2.3
  
3Erik Ehrlin
14.98
Hammarby IF
14.98
–0.2
  
4Artur Engström
14.80
Örgryte IS
14.80
–1.1 PB
  
5Antonis DinopoulosUpsala IF
14.75
+1.1 SB
  
6Erik Olsson
14.55w
Örgryte IS
14.55w
+2.8
  
7Jonathan Varela Byrkjenes
Jonathan Varela Byrkjenes 91, NOR
14.31
91NOR
14.31
–1.5
  
M Kula     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Leif Arrhenius
Leif Arrhenius 86, Spårvägen
19.60
Spårvägens FK
19.60
  
2Arwid Koskinen
17.48
Huddinge AIS
17.48
  
3Viktor GardenkransMalmö AI
17.10
  
4Jonas Meyer
16.76
Örgryte IS
16.76
  
M Diskus     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene 95, NOR
60.10
95NOR
60.10
  
2Andreas Jørgensen
Andreas Jørgensen 91, DEN
49.43
91DEN
49.43
SB
  
3Albin Lager
Albin Lager 96, KFUM Örebro
48.88
KFUM Örebro
48.88
  
Thor Olav Rosvold
Thor Olav Rosvold 96, NOR
NM
96NOR
NM
  
M Slägga     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Elias Håkansson
64.20
Spårvägens FK
64.20
  
2Kristoffer FagerlundUllevi FK
63.02
PB
  
3Tim SöderqvistHälle IF
61.96
  
4Anton Andersson
60.60
Umedalens IF
60.60
  
M Spjut     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Huang Shih-Feng 
Huang Shih-Feng  92, TPE
76.92
92TPE
76.92
  
2Jonathan HarleyRydö ASK
68.70
  
3Quincy AnderssonMalmö AI
64.80
SB
  
4Mikkel Bach Garbrecht
Mikkel Bach Garbrecht 96, DEN
63.68
96DEN
63.68
  
P19 100 m     
2 jul
Vind: -0.5

Final A

Final
2 jul
Vind: -0.5
1Kristoffer Hari
Kristoffer Hari 97, DEN
10.50
97DEN
10.50
  
2Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
10.69
IFK Helsingborg
10.69
  
3Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen 98, NOR
10.82
98NOR
10.82
  
4Steffen Udengaard Knudsen
Steffen Udengaard Knudsen 98, DEN
10.97
98DEN
10.97
  
Heat 2
2 jul Vind: 0.0
2 julVind: 0.0
1Kristoffer Hari
Kristoffer Hari 97, DEN
10.56
97DEN
10.56
  
Heat 3
2 jul Vind: -0.4
2 julVind: -0.4
1Simon Hansen
Simon Hansen 98, DEN
10.87
98DEN
10.87
  
Heat 4
2 jul Vind: +0.3
2 julVind: +0.3
1Steffen Udengaard Knudsen
Steffen Udengaard Knudsen 98, DEN
11.06
98DEN
11.06
  
Heat 5
2 jul Vind: -0.5
2 julVind: -0.5
1Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
10.72
IFK Helsingborg
10.72
  
Heat 6
2 jul Vind: +0.6
2 julVind: +0.6
1Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen 98, NOR
10.91
98NOR
10.91
  
P19 200 m     
3 jul
Vind: 0.0

Final A

Final
3 jul
Vind: 0.0
1Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
21.23
IFK Helsingborg
21.23
PB
  
2Kristoffer Hari
Kristoffer Hari 97, DEN
21.23
97DEN
21.23
  
3Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen 98, NOR
21.31
98NOR
21.31
PB
  
4Simon Hansen
Simon Hansen 98, DEN
21.62
98DEN
21.62
=SB
  
5Steffen Udengaard Knudsen
Steffen Udengaard Knudsen 98, DEN
21.80
98DEN
21.80
SB
  
6Markus Nikolai Berner
Markus Nikolai Berner 97, NOR
22.07
97NOR
22.07
=PB
  
P19 2000 m hinder     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Fredrik Sandvik
Fredrik Sandvik 98, NOR
6:06.34
98NOR
6:06.34
PB
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
3 jul
Vind: +0.1

Final A

Final
3 jul
Vind: +0.1
1Max Hrelja
Max Hrelja 98, Linköpings GIF
13.88
Linköpings GIF
13.88
  
2Elias Martinsson
14.19
Brattås CK
14.19
=PB
  
P19 110 m häck (99.1 cm) extra     
3 jul
Vind: +0.3

Final A

Final
3 jul
Vind: +0.3
1Max Hrelja
Max Hrelja 98, Linköpings GIF
13.94
Linköpings GIF
13.94
  
2Elias Martinsson
14.38
Brattås CK
14.38
  
P19 Höjd     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Hamdi Mahamat Alamine Saleh
Hamdi Mahamat Alamine Saleh 97, QAT
2.14
97QAT
2.14
  
2Oskar LundqvistUpsala IF
2.03
  
P19 Längd     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Sebastian Ree Pedersen
Sebastian Ree Pedersen 97, DEN
7.51
97DEN
7.51
+1.9 PB
  
2Elias Martinsson
7.39
Brattås CK
7.39
+2.0 PB
  
3Jonatan Åsman
7.21w
Öresund FK
7.21w
+3.5
  
4David SvenssonIFK Tumba
7.16w
+2.4
  
5Erik Lund
Erik Lund 97, NOR
7.16
97NOR
7.16
+1.1 PB
  
P19 Tresteg     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Torúr Mortensen
Torúr Mortensen 98, DEN
14.94
98DEN
14.94
+2.0 PB
  
2Erik Lund
Erik Lund 97, NOR
14.66w
97NOR
14.66w
+2.1
  
3Marcus Nyberg
14.56w
Malmö AI
14.56w
+2.2
  
4Christofer Pool Wiklund
14.44
Falköpings FIK
14.44
+0.7 SB
  
P19 Kula (6.0 kg)     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Marcus Thomsen
Marcus Thomsen 98, NOR
20.23
98NOR
20.23
PB NU20R
  
2Wictor PeterssonMalmö AI
19.95
  
3Jesper Arbinge
17.54
Huddinge AIS
17.54
  
P19 Diskus (1.75 kg)     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Wictor PeterssonMalmö AI
58.43
  
2Jakob GardenkransMalmö AI
58.07
  
3Thomas Mardal
Thomas Mardal 97, NOR
57.48
97NOR
57.48
  
4Oscar Gustafsson
Oscar Gustafsson 97, Södertälje IF
50.56
Södertälje IF
50.56
  
P19 Slägga (6.0 kg)     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Martin Kornerud
Martin Kornerud 98, NOR
61.00
98NOR
61.00
PB
  
P19 Spjut     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Rasmus ErikssonKils AIK
65.71
  
2Andreè NilssonSK Bore
64.24
PB
  
3Sondre Alexander Høyland
Sondre Alexander Høyland 98, NOR
62.65
98NOR
62.65
PB
  
4Dagbjartur Dadi Jónsson
Dagbjartur Dadi Jónsson 97, ISL
62.38
97ISL
62.38
  
P17 100 m     
2 jul
Vind: -0.9

Final A

Final
2 jul
Vind: -0.9
1Henrik Larsson
10.83
IF Göta Karlstad
10.83
  
2Kasper Kadestål
10.90
Öresund FK
10.90
  
3Michael Nyabako
11.05
IFK Helsingborg
11.05
  
Heat 1
2 jul Vind: -0.2
2 julVind: -0.2
1Michael Nyabako
10.96
IFK Helsingborg
10.96
SB
  
Heat 3
2 jul Vind: +1.0
2 julVind: +1.0
1Henrik Larsson
10.88
IF Göta Karlstad
10.88
  
Heat 5
2 jul Vind: -2.3
2 julVind: -2.3
1Kasper Kadestål
10.93
Öresund FK
10.93
  
P17 200 m     
3 jul
Vind: -0.7

Final A

Final
3 jul
Vind: -0.7
1Henrik Larsson
21.49
IF Göta Karlstad
21.49
PB
  
2Kasper Kadestål
21.73
Öresund FK
21.73
  
3Alexander AndreassonÖrgryte IS
22.39
PB
  
P17 400 m     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Carl Bengtström
49.00
Örgryte IS
49.00
PB
  
P17 800 m     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1William Devantier
William Devantier 00, DEN
1:54.47
00DEN
1:54.47
  
2Iyuel Ayele
1:55.99
Huddinge AIS
1:55.99
  
3Karl-Gustav Brockdorff
Karl-Gustav Brockdorff 99, DEN
1:56.37
99DEN
1:56.37
  
P17 3000 m     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Petter Myhr
Petter Myhr 00, NOR
8:46.37
00NOR
8:46.37
  
2Simen Halle Haugen
Simen Halle Haugen 99, NOR
8:47.21
99NOR
8:47.21
PB
  
3Magnus Nyman Hall
Magnus Nyman Hall 99, DEN
8:48.14
99DEN
8:48.14
  
P17 2000 m hinder (83.8 cm)     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Martin Berntzen Engevik
Martin Berntzen Engevik 00, NOR
6:10.52
00NOR
6:10.52
PB
  
2Andreas Vågen
Andreas Vågen 00, NOR
6:17.46
00NOR
6:17.46
PB
  
3August Mollén
6:18.22
Tjalve IF Norrköping
6:18.22
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
3 jul
Vind: -1.1

Final A

Final
3 jul
Vind: -1.1
1Marcus Moen
Marcus Moen 99, NOR
14.09
99NOR
14.09
PB
  
2Anton BertilssonHabo FIF-04
14.40
PB
  
3Robin Gustafsson
14.49
Brattås CK
14.49
  
4Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen 99, NOR
14.77
99NOR
14.77
PB
  
Heat 1
3 jul Vind: -0.6
3 julVind: -0.6
1Marcus Moen
Marcus Moen 99, NOR
14.47
99NOR
14.47
  
2Robin Gustafsson
14.65
Brattås CK
14.65
  
Heat 2
3 jul Vind: -0.9
3 julVind: -0.9
1Joel Bengtsson
Joel Bengtsson 99, Helsingborg
14.51
IFK Helsingborg
14.51
  
P17 300 m häck (83.8 cm)     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Arvid GustafssonUpsala IF
37.78
PB
  
P17 Höjd     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Simon Wiklund
2.03
IK Wilske
2.03
PB
  
P17 Längd     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Emil Ipsen
Emil Ipsen 99, DEN
7.09w
99DEN
7.09w
+3.0
  
2Jonas Renz
Jonas Renz 99, Tjalve IF
6.93
Tjalve IF Norrköping
6.93
+0.6 PB
  
3Kasper Larsen
Kasper Larsen 99, DEN
6.91
99DEN
6.91
+1.5 PB
  
P17 Kula (5.0 kg)     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Patrik Lindstedt
17.23
Hässelby SK
17.23
  
2August BergstrandUllevi FK
16.83
PB
  
3Casper Jørgensen
Casper Jørgensen 99, DEN
16.04
99DEN
16.04
  
P17 Diskus (1.5 kg)     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Casper Jørgensen
Casper Jørgensen 99, DEN
51.94
99DEN
51.94
  
2Ragnar CarlssonFalu IK
50.74
PB
  
3Alexander Sjögren
49.54
Kalmar SK
49.54
SB
  
P17 Slägga (5.0 kg)     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Patrik Lindstedt
71.16
Hässelby SK
71.16
  
2Ragnar CarlssonFalu IK
68.44
  
3August BergstrandUllevi FK
67.35
  
4Hans Barrett
Hans Barrett 99, DEN
64.69
99DEN
64.69
  
5Victor Hongell
Victor Hongell 99, FIN
63.28
99FIN
63.28
  
P16 100 m     
Heat 1
2 jul Vind: +1.9
2 julVind: +1.9
1Tobias Gorgone Larsen
Tobias Gorgone Larsen 00, DEN
11.08
00DEN
11.08
  
Heat 3
2 jul Vind: +1.5
2 julVind: +1.5
1Filip Bøe
Filip Bøe 00, NOR
11.04
00NOR
11.04
  
Heat 7
2 jul Vind: +0.3
2 julVind: +0.3
1Filip Bøe
Filip Bøe 00, NOR
10.91
00NOR
10.91
  
2Linus Kapstad
11.00
Umedalens IF
11.00
PB
  
3Tobias Gorgone Larsen
Tobias Gorgone Larsen 00, DEN
11.02
00DEN
11.02
  
4Owaab Barrow
Owaab Barrow 01, QAT
11.09
01QAT
11.09
  
P16 200 m     
3 jul
Vind: +0.2

Final A

Final
3 jul
Vind: +0.2
1Filip Bøe
Filip Bøe 00, NOR
21.87
00NOR
21.87
PB
  
2Tobias Gorgone Larsen
Tobias Gorgone Larsen 00, DEN
22.24
00DEN
22.24
=PB
  
P16 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
3 jul
Vind: -2.0

Final A

Final
3 jul
Vind: -2.0
1Gjert Høie Sjursen
Gjert Høie Sjursen 00, NOR
14.41
00NOR
14.41
PB
  
2Linus Kapstad
14.65
Umedalens IF
14.65
PB
  
Heat 1
3 jul Vind: -0.3
3 julVind: -0.3
1Owaab Barrow
Owaab Barrow 01, QAT
14.61
01QAT
14.61
PB
  
Heat 2
3 jul Vind: -0.7
3 julVind: -0.7
1Gjert Høie Sjursen
Gjert Høie Sjursen 00, NOR
14.53
00NOR
14.53
PB
  
P16 Höjd     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Vetle Raa Ellingsen
Vetle Raa Ellingsen 00, NOR
1.98
00NOR
1.98
PB
  
P16 Tresteg     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Erlend Bolstad Raa
Erlend Bolstad Raa 00, NOR
14.58
00NOR
14.58
–2.2 PB
  
Kvinnor
K 100 m     
2 jul
Vind: -1.3

Final A

Final
2 jul
Vind: -1.3
1Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
11.87
KFUM Örebro
11.87
  
2Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
11.91
Spårvägens FK
11.91
  
3Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
12.00
  
4Emilia KjellbergIFK Sunne
12.03
SB
  
5Mari Gilde Brubak
Mari Gilde Brubak 90, NOR
12.05
90NOR
12.05
  
6Sara Söderberg
12.08
Tjalve IF Norrköping
12.08
  
7Matilda HellqvistUllevi FK
12.21
  
8Jessica Östlund
12.27
Hässelby SK
12.27
  
9Karolina NikamoUpsala IF
12.28
  
Final B
2 jul Vind: -1.1
2 julVind: -1.1
1Hanna Wiss
Hanna Wiss 91, KFUM Örebro
12.18
KFUM Örebro
12.18
  
2Laura Thomsen
Laura Thomsen 94, GER
12.26
94GER
12.26
  
3Lisa Lilja
12.26
Malmö AI
12.26
SB
  
Heat 1
2 jul Vind: -0.8
2 julVind: -0.8
1Jessica Östlund
12.11
Hässelby SK
12.11
SB
  
2Sara Söderberg
12.12
Tjalve IF Norrköping
12.12
  
Heat 2
2 jul Vind: -1.3
2 julVind: -1.3
1Mari Gilde Brubak
Mari Gilde Brubak 90, NOR
12.18
90NOR
12.18
  
Heat 3
2 jul Vind: -0.2
2 julVind: -0.2
1Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
12.06
KFUM Örebro
12.06
  
2Matilda HellqvistUllevi FK
12.18
SB
  
3Hanna Wiss
Hanna Wiss 91, KFUM Örebro
12.30
KFUM Örebro
12.30
  
Heat 4
2 jul Vind: -1.7
2 julVind: -1.7
1Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
11.95
Spårvägens FK
11.95
  
2Emilia KjellbergIFK Sunne
12.08
SB
  
3Karolina NikamoUpsala IF
12.25
  
Heat 5
2 jul Vind: -0.7
2 julVind: -0.7
1Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
12.13
  
2Josefin Palm
12.35
Gefle IF
12.35
  
K 200 m     
Heat 1
3 jul Vind: -0.6
3 julVind: -0.6
1Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen 93, NOR
23.73
93NOR
23.73
PB
  
2Matilda HellqvistUllevi FK
24.23
  
3Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
24.29
PB
  
4Anne Skudal Dolvik
Anne Skudal Dolvik 88, NOR
24.55
88NOR
24.55
  
5Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
24.59
95DEN
24.59
SB
  
6Mari Gilde Brubak
Mari Gilde Brubak 90, NOR
24.72
90NOR
24.72
SB
  
7Sara Söderberg
24.72
Tjalve IF Norrköping
24.72
PB
  
8Astrid Glenner-Frandsen
Astrid Glenner-Frandsen 93, DEN
25.02
93DEN
25.02
  
Heat 2
3 jul Vind: +0.8
3 julVind: +0.8
1Stina Gustavsson
24.69
Hammarby IF
24.69
PB
  
2Caroline Kihlblom
24.83
Turebergs FK
24.83
=PB
  
3Linda Frödin GladIFK Lidingö
25.01
SB
  
4Hanna Palmqvist
25.08
Mölndals AIK
25.08
PB
  
K 400 m     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Anne Sofie Kirkegaard
Anne Sofie Kirkegaard 98, DEN
54.49
98DEN
54.49
SB
  
2Elin Moraiti
55.06
Hässelby SK
55.06
SB
  
3Anne Skudal Dolvik
Anne Skudal Dolvik 88, NOR
55.19
88NOR
55.19
PB
  
4Ingrid Linn Nordahl
Ingrid Linn Nordahl 97, NOR
55.75
97NOR
55.75
  
5Ebba SvantessonUllevi FK
56.31
SB
  
6Alice SvantessonUllevi FK
57.20
SB
  
7Stephanie Saavedra
Stephanie Saavedra 89, ESP
57.21
89ESP
57.21
SB
  
Final B
2 jul
2 jul
1Isabelle Eriksson
57.24
IFK Lidingö
57.24
SB
  
K 800 m     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Helene Holm Gottlieb
Helene Holm Gottlieb 98, DEN
2:08.37
98DEN
2:08.37
  
2Charlotte Schönbeck
2:09.88
IFK Lidingö
2:09.88
SB
  
3Astrid Rosvall
2:10.51
Hässelby SK
2:10.51
SB
  
4Anna Zielinkiewicz
Anna Zielinkiewicz 89, POL
2:10.68
89POL
2:10.68
SB
  
5Josefine Rytter
Josefine Rytter 94, DEN
2:10.90
94DEN
2:10.90
  
6Patricia Striner
2:11.15
Malmö AI
2:11.15
SB
  
7Mia Helene Mørck
Mia Helene Mørck 99, DEN
2:11.31
99DEN
2:11.31
  
8Linn Nilsson
2:11.34
Hälle IF
2:11.34
SB
  
9Josephine Thestrup
Josephine Thestrup 96, DEN
2:15.18
96DEN
2:15.18
  
Final B
3 jul
3 jul
1Dagmar Olsen
Dagmar Olsen 94, DEN
2:11.34
94DEN
2:11.34
  
2Beatrice Brink
2:12.15
IF Kville
2:12.15
PB
  
3Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 00, NOR
2:12.28
00NOR
2:12.28
  
4Rebekka Fuglø
Rebekka Fuglø 93, DEN
2:12.79
93DEN
2:12.79
SB
  
5Helena SILTBERG
2:12.83
Upsala IF
2:12.83
  
6Anniken Rostad Johansen
Anniken Rostad Johansen 88, NOR
2:13.15
88NOR
2:13.15
  
7Annikken Amos Ruud
Annikken Amos Ruud 91, NOR
2:14.25
91NOR
2:14.25
  
8Vilde Våge Henriksen
Vilde Våge Henriksen 00, NOR
2:14.48
00NOR
2:14.48
  
9Lisa Öhberg
2:14.71
Hälle IF
2:14.71
SB
  
9Ane Bakken Hodt
Ane Bakken Hodt 95, NOR
2:14.71
95NOR
2:14.71
  
Final C
3 jul
3 jul
1Christina Toogood
Christina Toogood 89, NOR
2:13.24
89NOR
2:13.24
  
2Mika Söderström
2:13.73
IFK Lidingö
2:13.73
PB
  
3Sara Christiansson
2:14.14
Sävedalens AIK
2:14.14
PB
  
4Pia Bålsrud
Pia Bålsrud 95, NOR
2:15.77
95NOR
2:15.77
  
5Jennie Hurkmans
2:16.17
Turebergs FK
2:16.17
  
K 1500 m     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 00, NOR
4:25.23
00NOR
4:25.23
PB
  
2Josephine Thestrup
Josephine Thestrup 96, DEN
4:25.41
96DEN
4:25.41
SB
  
3Christina Toogood
Christina Toogood 89, NOR
4:28.17
89NOR
4:28.17
PB
  
4Maria Larsson
4:28.28
Örgryte IS
4:28.28
SB
  
5Lisa Öhberg
4:28.60
Hälle IF
4:28.60
  
6Josefine Rytter
Josefine Rytter 94, DEN
4:29.36
94DEN
4:29.36
PB
  
7Frida Kristiansson
4:30.01
Örgryte IS
4:30.01
SB
  
8Rebekka Fuglø
Rebekka Fuglø 93, DEN
4:30.71
93DEN
4:30.71
PB
  
9Annikken Amos Ruud
Annikken Amos Ruud 91, NOR
4:31.39
91NOR
4:31.39
SB
  
10Sara Christiansson
4:32.28
Sävedalens AIK
4:32.28
  
11Elin Borglund
Elin Borglund 91, Sävedalen
4:36.34
Sävedalens AIK
4:36.34
SB
  
12Anniken Rostad Johansen
Anniken Rostad Johansen 88, NOR
4:38.97
88NOR
4:38.97
  
Final B
2 jul
2 jul
1Vienna Søyland Dahle
Vienna Søyland Dahle 92, NOR
4:39.68
92NOR
4:39.68
PB
  
2Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl 95, Sävedalen
4:40.58
Sävedalens AIK
4:40.58
  
K 3000 m     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Sara Holmgren
Sara Holmgren 90, Sävedalen
9:35.19
Sävedalens AIK
9:35.19
PB
  
2Elin Borglund
Elin Borglund 91, Sävedalen
9:36.83
Sävedalens AIK
9:36.83
SB
  
3Frida Kristiansson
9:41.03
Örgryte IS
9:41.03
SB
  
4Frida Karlsson
9:47.75
Sollefteå GIF
9:47.75
PB
  
5Mariann Roe
Mariann Roe 97, NOR
9:48.36
97NOR
9:48.36
PB
  
6Gillian Black
Gillian Black 98, GBR
9:51.02
98GBR
9:51.02
PB
  
7Malin Strand
Malin Strand 93, Sävedalen
9:54.98
Sävedalens AIK
9:54.98
PB
  
8Christine Næss
Christine Næss 00, NOR
9:56.97
00NOR
9:56.97
  
9Vienna Søyland Dahle
Vienna Søyland Dahle 92, NOR
9:58.62
92NOR
9:58.62
=PB
  
10Asta Susan Rustad
Asta Susan Rustad 99, NOR
10:05.24
99NOR
10:05.24
  
11Kristine Lande Dommersnes
Kristine Lande Dommersnes 99, NOR
10:09.52
99NOR
10:09.52
PB
  
12Maria Borglund
10:13.90
Sävedalens AIK
10:13.90
SB
  
K 3000 m hinder     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Louise Rode
Louise Rode 97, DEN
10:46.53
97DEN
10:46.53
  
K 100 m häck     
3 jul
Vind: +0.6

Final A

Final
3 jul
Vind: +0.6
1Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen 93, NOR
13.56
93NOR
13.56
PB
  
2Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
14.06
95DEN
14.06
  
3Malin Skogström
14.08
Hässelby SK
14.08
  
4Estelle MontlerUllevi FK
14.31
PB
  
5Annemarie Nissen
Annemarie Nissen 94, DEN
14.38
94DEN
14.38
  
6Johanna Carlsson
14.53
IFK Helsingborg
14.53
  
7Eline Breilid
Eline Breilid 93, NOR
14.69
93NOR
14.69
  
Heat 1
3 jul Vind: -1.1
3 julVind: -1.1
1Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen 93, NOR
13.73
93NOR
13.73
  
2Eline Breilid
Eline Breilid 93, NOR
14.68
93NOR
14.68
SB
  
Heat 2
3 jul Vind: -0.3
3 julVind: -0.3
1Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
14.01
95DEN
14.01
  
2Malin Skogström
14.24
Hässelby SK
14.24
  
3Estelle MontlerUllevi FK
14.44
PB
  
4Johanna Carlsson
14.44
IFK Helsingborg
14.44
=PB
  
K 400 m häck     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Amalie Hammild Iuel
Amalie Hammild Iuel 94, NOR
57.21
94NOR
57.21
  
2Johanna DyremarkIFK Tumba
58.67
PB
  
30 SWE AT, 8 SWE F19 AT
3Marlen Aakre
Marlen Aakre 93, NOR
59.32
93NOR
59.32
PB
  
4Anne Sofie Kirkegaard
Anne Sofie Kirkegaard 98, DEN
59.80
98DEN
59.80
  
5Johanna Holmén SvenssonUllevi FK
1:00.52
SB
  
6Nora Kollerød Wold
Nora Kollerød Wold 97, NOR
1:00.81
97NOR
1:00.81
=PB
  
7Sara Bley
Sara Bley 91, Tjalve IF
1:01.21
Tjalve IF Norrköping
1:01.21
SB
  
8Sara Svensson
1:02.09
Åhus FIK
1:02.09
SB
  
9Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
1:02.63
Lidköpings IS
1:02.63
SB
  
Final B
1 jul
1 jul
1Vår Åsheim
Vår Åsheim 99, NOR
1:01.10
99NOR
1:01.10
PB
  
2Hanna Palmqvist
1:01.14
Mölndals AIK
1:01.14
SB
  
3Lovisa Linde
1:01.76
Täby IS
1:01.76
PB
  
4Lisa Björklund
Lisa Björklund 98, Göteborgs KIK
1:03.16
Göteborgs KIK
1:03.16
  
5Isabelle Eriksson
1:03.22
IFK Lidingö
1:03.22
SB
  
Final C
1 jul
1 jul
1Katinka Vaag Prestøy
Katinka Vaag Prestøy 98, NOR
1:02.90
98NOR
1:02.90
PB
  
2Emma Söderström
Emma Söderström 98, Göteborgs KIK
1:03.20
Göteborgs KIK
1:03.20
  
3Tina Helen Bergem
Tina Helen Bergem 94, NOR
1:03.44
94NOR
1:03.44
SB
  
K Höjd     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Tonje Angelsen
Tonje Angelsen 90, NOR
1.90
90NOR
1.90
SB
  
2Ellen Ekholm
1.81
Ullevi FK
1.81
SB
  
3Ellen BjörklundIFK Lund
1.78
=SB
  
4Linda Skantze
1.74
IFK Lidingö
1.74
  
5My Nordström
1.74
Tjalve IF Norrköping
1.74
  
6Caroline Fleischer
Caroline Fleischer 96, NOR
1.74
96NOR
1.74
  
7Maja Nilsson
1.74
Motala AIF
1.74
SB
  
7Sandra B. Christensen
Sandra B. Christensen 95, DEN
1.74
95DEN
1.74
=SB
  
9Beatriz Ferrando
Beatriz Ferrando 86, ESP
1.70
86ESP
1.70
  
9Hanne Berit Irgens
Hanne Berit Irgens 94, NOR
1.70
94NOR
1.70
=PB
  
11Vendela von CorswantÖrgryte IS
1.70
  
12Elin Dale
Elin Dale 96, NOR
1.70
96NOR
1.70
=PB
  
K Stav     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Michaela Meijer
4.23
Örgryte IS
4.23
  
2Hulda Thorsteinsdóttir
Hulda Thorsteinsdóttir 91, ISL
4.06
91ISL
4.06
SB
  
3Lene Retzius
Lene Retzius 96, NOR
3.95
96NOR
3.95
  
4Sara Cannmo
3.83
Örgryte IS
3.83
SB
  
5Amanda GabrielssonÖrgryte IS
3.67
  
6Karin Fisher
Karin Fisher 88, USA
3.67
88USA
3.67
SB
  
7Linnea Jönsson
3.67
IFK Helsingborg
3.67
  
Cathrine Larsåsen
Cathrine Larsåsen 86, NOR
NH
86NOR
NH
  
K Stav extra     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Lene Retzius
Lene Retzius 96, NOR
4.31
96NOR
4.31
PB
  
2Hulda Thorsteinsdóttir
Hulda Thorsteinsdóttir 91, ISL
4.05
91ISL
4.05
  
3Klara MattssonIK Orient
3.95
  
4Minna Svärd
3.74
IF Göta Karlstad
3.74
SB
  
4Karin Fisher
Karin Fisher 88, USA
3.74
88USA
3.74
SB
  
6Sara Cannmo
3.63
Örgryte IS
3.63
  
6Amanda GabrielssonÖrgryte IS
3.63
  
Cathrine Larsåsen
Cathrine Larsåsen 86, NOR
NH
86NOR
NH
  
K Längd     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Malin Marmbrandt
6.46w
Västerås FK
6.46w
+3.1
  
2Margrethe Renstrøm
Margrethe Renstrøm 85, NOR
6.42
85NOR
6.42
–0.6 SB
  
3Martha Traoré
Martha Traoré 95, DEN
6.23
95DEN
6.23
–1.7 SB
  
4Oda Utsi Onstad
Oda Utsi Onstad 90, NOR
6.14
90NOR
6.14
+0.2
  
5Kaiza Karlén
6.12w
KFUM Arvika
6.12w
+2.7
  
6Johanna Carlsson
6.08
IFK Helsingborg
6.08
–0.7 PB
  
7Malin Olsson
6.05w
IFK Lidingö
6.05w
+2.6
  
8Sandra TörnrosGefle IF
5.99w
+2.3
  
9Jessie Ipsen
Jessie Ipsen 83, DEN
5.91
83DEN
5.91
0.0 =SB
  
10Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, Tjalve IF
5.65
Tjalve IF Norrköping
5.65
+1.3
  
Final B
2 jul
2 jul
1Hanna Wiss
Hanna Wiss 91, KFUM Örebro
6.15
KFUM Örebro
6.15
–0.3 SB
  
2Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö 98, Göteborgs KIK
6.06
Göteborgs KIK
6.06
+1.6 PB
  
3Sara Kviberg
6.00
Hässelby SK
6.00
–0.7 PB
  
4Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
5.96
Hässelby SK
5.96
–2.4 SB
  
5Jonna Lindéen
5.91
Kalmar SK
5.91
–0.5 SB
  
6Thilda SärnevångIF Udd
5.84
–0.8 PB
  
7Emelie Nilsson
Emelie Nilsson 88, Spårvägen
5.84
Spårvägens FK
5.84
+0.1 PB
  
8Nadja Casadei
Nadja Casadei 83, Atleticum Växjö
5.75
Atleticum Växjö SK
5.75
+0.3 SB
  
9Emilia KjellbergIFK Sunne
5.65
–1.7
  
10Malin Skogström
5.64
Hässelby SK
5.64
–1.6
  
K Tresteg     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Oda Utsi Onstad
Oda Utsi Onstad 90, NOR
12.89w
90NOR
12.89w
+2.3
  
2Ewa Marcinkiewicz
12.69w
Västerås FK
12.69w
+3.2
  
3Jasmin Sabir
12.68
Hammarby IF
12.68
–1.4
  
4Jessie Ipsen
Jessie Ipsen 83, DEN
12.56
83DEN
12.56
+1.5 SB
  
5Monika Elisabeth Benserud
Monika Elisabeth Benserud 96, NOR
12.54
96NOR
12.54
+1.5
  
6Chiamaka Okparaebo
Chiamaka Okparaebo 92, NOR
12.08
92NOR
12.08
+0.2
  
7Nellie MårtenssonMalmö AI
12.03
+0.1
  
K Kula     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Maria Nilsson
13.96
IK Orient
13.96
  
K Diskus     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Kathrine Bebe
Kathrine Bebe 91, DEN
50.69
91DEN
50.69
  
2Lisa Brix Pedersen
Lisa Brix Pedersen 96, DEN
44.90
96DEN
44.90
  
3Lydia Sundin
44.56
IFK Mora
44.56
  
4Marie Aagaard
Marie Aagaard 96, DEN
42.67
96DEN
42.67
  
5Maria Wennlund
41.96
IF Göta Karlstad
41.96
  
6Tenna Riber Thordahl
Tenna Riber Thordahl 95, DEN
41.77
95DEN
41.77
  
K Slägga     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Mona Holm Solberg
Mona Holm Solberg 83, NOR
63.80
83NOR
63.80
SB
  
2Helene Sofie Ingvaldsen
Helene Sofie Ingvaldsen 96, NOR
56.30
96NOR
56.30
  
3Kajsa Wennberg
55.04
Upsala IF
55.04
  
4Kristina Andersson
53.72
Råby-Rekarne FIF
53.72
SB
  
5Hanna Mårtensson
53.39
Hässelby SK
53.39
SB
  
K Spjut     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Andrea Enerstad Bolle
Andrea Enerstad Bolle 92, NOR
48.90
92NOR
48.90
  
2Elisabeth HöglundIF Göta Karlstad
48.53
  
3Malin Andersson
46.40
Heleneholms IF
46.40
SB
  
4Kristina Kristianslund
Kristina Kristianslund 93, NOR
44.61
93NOR
44.61
SB
  
5Lena Marie Hansen
Lena Marie Hansen 93, NOR
44.17
93NOR
44.17
  
6Camilla Leonardsen Rønning
Camilla Leonardsen Rønning 95, NOR
41.45
95NOR
41.45
  
F19 100 m     
2 jul
Vind: -0.2

Final A

Final
2 jul
Vind: -0.2
1Vilde Humstad Aasmo
Vilde Humstad Aasmo 98, NOR
11.97
98NOR
11.97
  
2Emelie RantzowIK Ymer
12.02
  
3Wiebke Griephan
Wiebke Griephan 98, GER
12.11
98GER
12.11
  
4Josefin Persson
12.27
Sävedalens AIK
12.27
  
5Emilie Pedersen
Emilie Pedersen 98, DEN
12.33
98DEN
12.33
  
Heat 2
2 jul Vind: +0.5
2 julVind: +0.5
1Wiebke Griephan
Wiebke Griephan 98, GER
12.21
98GER
12.21
  
Heat 4
2 jul Vind: -0.9
2 julVind: -0.9
1Vilde Humstad Aasmo
Vilde Humstad Aasmo 98, NOR
12.02
98NOR
12.02
  
Heat 5
2 jul Vind: +0.2
2 julVind: +0.2
1Emelie RantzowIK Ymer
12.03
  
Heat 6
2 jul Vind: -1.2
2 julVind: -1.2
1Josefin Persson
12.29
Sävedalens AIK
12.29
  
F19 200 m     
Heat 1
3 jul Vind: -0.1
3 julVind: -0.1
1Emelie RantzowIK Ymer
24.53
PB
  
2Vilde Humstad Aasmo
Vilde Humstad Aasmo 98, NOR
24.78
98NOR
24.78
  
3Denise ErikssonUllevi FK
25.17
PB
  
F19 400 m     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Lovisa Linde
56.39
Täby IS
56.39
PB
  
2Linnea TebeliusIK Lerum FI
56.53
PB
  
3Anna Engelin
Anna Engelin 98, Östersunds GIF
56.78
Östersunds GIF
56.78
PB
  
4Sofia HultgrenTäby IS
56.78
PB
  
5Vilhelmína Thór Óskarsdóttir
Vilhelmína Thór Óskarsdóttir 98, ISL
57.17
98ISL
57.17
PB
  
F19 800 m     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Nathalie Richter-Mikkelsen
Nathalie Richter-Mikkelsen 00, DEN
2:11.17
00DEN
2:11.17
  
1Helene Holm Gottlieb
Helene Holm Gottlieb 98, DEN
2:12.66
98DEN
2:12.66
  
2Anna Mark Helwigh
Anna Mark Helwigh 00, DEN
2:11.93
00DEN
2:11.93
PB
  
2Olivia Weslien
2:14.99
IF Göta Karlstad
2:14.99
PB
  
3Vilde Våge Henriksen
Vilde Våge Henriksen 00, NOR
2:12.67
00NOR
2:12.67
PB
  
3Amanda Marie Grefstad Frøynes
Amanda Marie Grefstad Frøynes 98, NOR
2:16.07
98NOR
2:16.07
PB
  
4Beatrice Brink
2:12.78
IF Kville
2:12.78
PB
  
5Sanne Njaastad
Sanne Njaastad 00, NOR
2:14.33
00NOR
2:14.33
PB
  
F19 1500 m     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Gillian Black
Gillian Black 98, GBR
4:39.62
98GBR
4:39.62
PB
  
2Mariann Roe
Mariann Roe 97, NOR
4:40.71
97NOR
4:40.71
PB
  
F19 Höjd     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Bianca SalmingTäby IS
1.81
PB
  
2Emma Söderström
Emma Söderström 98, Göteborgs KIK
1.75
Göteborgs KIK
1.75
=PB
  
3Lovisa ÖstervallIFK Tumba
1.71
  
4Rikke Andersen
Rikke Andersen 98, DEN
1.71
98DEN
1.71
  
F19 Stav     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Klara MattssonIK Orient
4.05
PB
  
2Minna Svärd
3.59
IF Göta Karlstad
3.59
SB
  
3Ellen Olsson
3.59
Wärnamo SK
3.59
  
F19 Längd     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö 98, Göteborgs KIK
6.23w
Göteborgs KIK
6.23w
+3.0
  
2Emma Beiter Bomme
Emma Beiter Bomme 98, DEN
5.96
98DEN
5.96
+0.1
  
3Emilie Berge
Emilie Berge 97, NOR
5.92
97NOR
5.92
+1.5 PB
  
4Sara Sjögren
Sara Sjögren 98, Stenungsunds FI
5.92
F Stenungsunds FI
5.92
+0.9 PB
  
5Madeleine Dalberg
5.88
Piteå IF
5.88
+0.3 PB
  
6Jenny Lestander
Jenny Lestander 98, Linköpings GIF
5.86w
Linköpings GIF
5.86w
+2.1
  
7Lovisa ÖstervallIFK Tumba
5.86
+0.9
  
8Emilie Pedersen
Emilie Pedersen 98, DEN
5.78w
98DEN
5.78w
+2.1
  
9Kristine Berger Akervold
Kristine Berger Akervold 98, NOR
5.68
98NOR
5.68
+1.0 PB
  
Kval
1 jul
1 jul
1Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö 98, Göteborgs KIK
5.72w
Göteborgs KIK
5.72w
+3.3
  
F19 Tresteg     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Jenny Lestander
Jenny Lestander 98, Linköpings GIF
12.14
Linköpings GIF
12.14
–1.7 PB
  
2Mari Sellevåg Aarø
Mari Sellevåg Aarø 98, NOR
12.04
98NOR
12.04
–2.2
  
F19 Kula     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Emma Harrysson
13.55
Hälle IF
13.55
  
2Elise Gravningen
Elise Gravningen 98, NOR
13.38
98NOR
13.38
  
3Beatrice Lantz
13.11
IFK Växjö
13.11
  
4Bianca SalmingTäby IS
13.08
  
F19 Diskus     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Anna Karlsson
46.93
Motala AIF
46.93
  
F19 Slägga     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Grete Ahlberg
61.09
Hammarby IF
61.09
PB
  
2Emma Thor
Emma Thor 97, Tureberg
59.52
Turebergs FK
59.52
  
3Frida Bååth
56.32
Timrå AIF
56.32
  
4Linn Forssell
55.62
Motala AIF
55.62
  
F19 Spjut     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Linn Peura
Linn Peura 97, Råby-Rekarne
46.98
Råby-Rekarne FIF
46.98
  
2Stella Weinberg
Stella Weinberg 98, NOR
45.42
98NOR
45.42
  
3Carolin NäslundSK Bore
45.27
  
4Mali Ingeborg Vollan Marstad
Mali Ingeborg Vollan Marstad 97, NOR
42.99
97NOR
42.99
  
5Maja Gustavsson
41.27
Västerås FK
41.27
  
6Amanda Marie Grefstad Frøynes
Amanda Marie Grefstad Frøynes 98, NOR
41.00
98NOR
41.00
  
F17 100 m     
2 jul
Vind: -0.4

Final A

Final
2 jul
Vind: -0.4
1Amanda Hansson
12.20
Hässelby SK
12.20
  
2Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton 99, NOR
12.22
99NOR
12.22
  
3Victoria Almerén HanssonHammarby IF
12.28
SB
  
Heat 1
2 jul Vind: +0.3
2 julVind: +0.3
1Amanda Hansson
12.12
Hässelby SK
12.12
  
Heat 4
2 jul Vind: +0.1
2 julVind: +0.1
1Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton 99, NOR
12.25
99NOR
12.25
  
Heat 5
2 jul Vind: -0.2
2 julVind: -0.2
1Victoria Almerén HanssonHammarby IF
12.29
SB
  
F17 200 m     
3 jul
Vind: +1.2

Final A

Final
3 jul
Vind: +1.2
1Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton 99, NOR
24.47
99NOR
24.47
PB
  
2Saga Berneryd
Saga Berneryd 99, Spårvägen
25.29
Spårvägens FK
25.29
PB
  
F17 400 m     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Solveig Hernandez Vråle
Solveig Hernandez Vråle 99, NOR
56.55
99NOR
56.55
PB
  
2June Sæbøe Tveit
June Sæbøe Tveit 99, NOR
56.71
99NOR
56.71
PB
  
3Vår Åsheim
Vår Åsheim 99, NOR
56.84
99NOR
56.84
PB
  
4Nathalie Richter-Mikkelsen
Nathalie Richter-Mikkelsen 00, DEN
56.89
00DEN
56.89
PB
  
F17 1500 m     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Anna Mark Helwigh
Anna Mark Helwigh 00, DEN
4:32.11
00DEN
4:32.11
  
2Sophie Søefeldt
Sophie Søefeldt 00, DEN
4:32.87
00DEN
4:32.87
  
3Kristine Lande Dommersnes
Kristine Lande Dommersnes 99, NOR
4:38.47
99NOR
4:38.47
  
F17 1500 m hinder     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Sophie Søefeldt
Sophie Søefeldt 00, DEN
5:02.51
00DEN
5:02.51
PB
  
2Sara Gunnarsson
5:04.29
Mölndals AIK
5:04.29
PB
  
3Ellinor Aurell
5:08.08
Ängelholms IF
5:08.08
PB
  
4Hanna Näslund
Hanna Näslund 00, Trångsviken
5:17.06
Trångsvikens IF
5:17.06
PB
  
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
3 jul
Vind: +0.2

Final A

Final
3 jul
Vind: +0.2
1Amanda Hansson
13.40
Hässelby SK
13.40
  
1Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö 98, Göteborgs KIK
14.24
Göteborgs KIK
14.24
SB
  
2Katrine Koch Jacobsen
Katrine Koch Jacobsen 99, DEN
14.04
99DEN
14.04
PB
  
2Synnøve Bjørgo Adam
Synnøve Bjørgo Adam 97, NOR
14.34
97NOR
14.34
=PB
  
3Mai Stæhr Rødtnes
Mai Stæhr Rødtnes 99, DEN
14.26
99DEN
14.26
PB
  
3Karoline Mangor
Karoline Mangor 98, DEN
14.48
98DEN
14.48
PB
  
4Linnéa Frobe
14.60
Täby IS
14.60
SB
  
5Kristi Strømmen Kjerpeset
Kristi Strømmen Kjerpeset 98, NOR
14.66
98NOR
14.66
  
Heat 1
3 jul Vind: -2.0
3 julVind: -2.0
1Victoria Almerén HanssonHammarby IF
14.10
  
1Kristi Strømmen Kjerpeset
Kristi Strømmen Kjerpeset 98, NOR
14.42
98NOR
14.42
SB
  
Heat 2
3 jul Vind: +0.2
3 julVind: +0.2
1Katrine Koch Jacobsen
Katrine Koch Jacobsen 99, DEN
14.34
99DEN
14.34
PB
  
1Synnøve Bjørgo Adam
Synnøve Bjørgo Adam 97, NOR
14.56
97NOR
14.56
SB
  
2Mai Stæhr Rødtnes
Mai Stæhr Rødtnes 99, DEN
14.48
99DEN
14.48
PB
  
Heat 3
3 jul Vind: -0.9
3 julVind: -0.9
1Amanda Hansson
13.70
Hässelby SK
13.70
  
1Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö 98, Göteborgs KIK
14.34
Göteborgs KIK
14.34
SB
  
2Linnéa Frobe
14.61
Täby IS
14.61
SB
  
F17 Höjd     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Maja Nilsson
1.78
Motala AIF
1.78
SB
  
2Filippa RodriguesLaholm IF
1.70
  
3Linnea Jönsson
1.70
IFK Helsingborg
1.70
  
F17 Stav     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Birgitte Kjuus
Birgitte Kjuus 99, NOR
3.72
99NOR
3.72
  
F17 Längd     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Amanda Hansson
6.12
Hässelby SK
6.12
+0.9 PB
  
2Ida ThunbergIK Stål
5.80
+1.2 SB
  
3Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton 99, NOR
5.78
99NOR
5.78
+1.8
  
4Klara EkelundKA 2 IF
5.76w
+5.3
  
Kval
1 jul
1 jul
1Amanda Hansson
5.67
Hässelby SK
5.67
+0.2
  
2Birgitte Kjuus
Birgitte Kjuus 99, NOR
5.65
99NOR
5.65
+0.9
  
2Anna Øbakke Lange
Anna Øbakke Lange 99, DEN
5.65
99DEN
5.65
+1.7 PB
  
4Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton 99, NOR
5.61
99NOR
5.61
+1.0
  
F17 Tresteg     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Fatima Koné
12.61
Ullevi FK
12.61
0.0 PB
  
2Klara EkelundKA 2 IF
12.39
–0.3 PB
  
3Julie Woie Flølo
Julie Woie Flølo 99, NOR
12.11
99NOR
12.11
+1.2 PB
  
F17 Kula (3.0 kg)     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Thea Jensen
Thea Jensen 99, DEN
15.20
99DEN
15.20
  
2Anna Øbakke Lange
Anna Øbakke Lange 99, DEN
13.73
99DEN
13.73
PB
  
3Ida StenbäckSK Bore
13.63
  
4Frida Bergvall
13.61
IFK Växjö
13.61
  
5Emilie R Hansen
Emilie R Hansen 99, DEN
13.55
99DEN
13.55
PB
  
6Anette Sagmo
Anette Sagmo 99, NOR
13.00
99NOR
13.00
PB
  
F17 Diskus     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Thea Jensen
Thea Jensen 99, DEN
41.03
99DEN
41.03
  
F17 Slägga (3.0 kg)     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Cecilia Larsson
59.32
IFK Växjö
59.32
  
2Ida StenbäckSK Bore
56.06
  
3Ida Olsson
55.59
IF Hagen
55.59
  
4Vilde Emilie Ingvaldsen
Vilde Emilie Ingvaldsen 99, NOR
55.10
99NOR
55.10
  
5Thea Jensen
Thea Jensen 99, DEN
53.88
99DEN
53.88
PB
  
F17 Spjut (500 g)     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Ida Thunberg
45.13
IK Stål
45.13
  
F16 100 m     
2 jul
Vind: -1.7

Final A

Final
2 jul
Vind: -1.7
1Jonna Claesson
Jonna Claesson 00, Stora Skedvi
12.34
Stora Skedvi IK
12.34
  
F16 200 m     
3 jul
Vind: -0.3

Final A

Final
3 jul
Vind: -0.3
1Jonna Claesson
Jonna Claesson 00, Stora Skedvi
24.95
Stora Skedvi IK
24.95
PB
  
2Mathilde Prietzel Nielsen
Mathilde Prietzel Nielsen 00, DEN
25.16
00DEN
25.16
PB
  
3Mathilda GustafssonTanums IF
25.24
  
F16 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
3 jul
Vind: -0.9

Final A

Final
3 jul
Vind: -0.9
1Emmy SmedbergKA 2 IF
14.15
PB
  
2Lovisa KarlssonHögby IF
14.23
  
3Emilie Sandberg
Emilie Sandberg 00, NOR
14.31
00NOR
14.31
PB
  
4Erika Wärff
14.60
Malmö AI
14.60
  
Heat 1
3 jul Vind: -0.9
3 julVind: -0.9
1Emmy SmedbergKA 2 IF
14.55
  
Heat 2
3 jul Vind: -0.2
3 julVind: -0.2
1Emilie Sandberg
Emilie Sandberg 00, NOR
14.42
00NOR
14.42
PB
  
Heat 3
3 jul Vind: -2.1
3 julVind: -2.1
1Lovisa KarlssonHögby IF
14.27
  
F16 Höjd     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Erika Wärff
1.81
Malmö AI
1.81
PB
  
2Lovisa KarlssonHögby IF
1.73
PB
  
F16 Längd     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Lovisa KarlssonHögby IF
6.02w
+3.5
  
Kval
1 jul
1 jul
1Lovisa KarlssonHögby IF
5.69
+1.8
  
F16 Tresteg     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Lovisa KarlssonHögby IF
12.13
–0.3
  
F16 Kula (3.0 kg)     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Axelina Johansson
15.06
Hovslätts IK
15.06
  
2Erika Wärff
13.37
Malmö AI
13.37
  
3Filippa Blomqvist
13.33
Öresund FK
13.33
PB
  
F16 Slägga (3.0 kg)     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Vicki Dahl
Vicki Dahl 00, DEN
60.25
00DEN
60.25
  
2Sara Forssell
55.47
Motala AIF
55.47
  
3Jennifer QuickIFK Lund
54.62
  
F15 300 m     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Tilde Johansson
37.54
Falkenbergs IK
37.54
PB
  
2Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir 01, ISL
37.98
01ISL
37.98
PB
  
F15 800 m     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Lovisa Bivstedt
2:11.37
Hässelby SK
2:11.37
PB
  
1Pernille Karlsen Antonsen
Pernille Karlsen Antonsen 02, NOR
2:14.64
02NOR
2:14.64
PB
  
2Gaël De Coninck
2:11.40
Sävedalens AIK
2:11.40
  
3Hilda Lindberg
2:13.29
Västerås FK
2:13.29
PB
  
4Lovisa Skoglund
2:14.81
Höörs IS
2:14.81
PB
  
5Elsa Wallenius
2:16.04
Västerås FK
2:16.04
PB
  
F15 300 m häck     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Tilde Johansson
41.50
Falkenbergs IK
41.50
PB
  
F15 Höjd     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Maja Küßner
Maja Küßner 01, GER
1.68
01GER
1.68
PB
  
F15 Stav     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Hedda Marie Kjølberg Hauge
Hedda Marie Kjølberg Hauge 01, NOR
3.53
01NOR
3.53
PB
  
F15 Längd     
1 jul

Final A

Final
1 jul
1Tilde Johansson
6.50
Falkenbergs IK
6.50
+0.2 PB
  
2Fanny Jansson
5.73w
IFK Sunne
5.73w
+4.2
  
3Klara Rådbo
5.61w
Hammarby IF
5.61w
+3.1
  
Johansson5.72w
+3.3
6.50
+0.2
5.75
-0.7
x5.89
+1.6
6.20w
+2.7
Jansson
Rådbo
F15 Tresteg     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Tilde Johansson
12.03
Falkenbergs IK
12.03
+0.6 PB
  
F15 Slägga (3.0 kg)     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Helle Henriksen Hvidsten
Helle Henriksen Hvidsten 01, NOR
55.18
01NOR
55.18
PB
  
2Hillevi CarlssonFalu IK
54.07
  
3Oda Marie Myklebust
Oda Marie Myklebust 01, NOR
53.51
01NOR
53.51
PB