13.1
13.1
13.1
5.1
3.1
9.12
12.1
4.12
7‐8.1
10.1
9.1
9.1
8.1
8‐9.1
11.12
8‐9.1
8.1
7.1
6.1
6.1
8.1
27.12
14.12
9.12
6.12
4.1
4.1
4.1
30.12
30.12
4.1
6.1
6.1
9.1
6.1
2.1
2.1
28.12
31.12
29.12
11.12
27.11
13.11
16.10
9.11
17.10
27.12
6.11
20.11
31.10
2.10
2.10
9.10
6.11
21.12
18.12
30.11
28.12
26.12
16.10
6.11
6.11
6.11
20.12
20.12
16.10
18.12
13.12
18.12
2.10
2.10
20.12
18.12
19.12
16.10
18.12
19.12
18.12
16.12
17‐18.12
16.12
13.11
14.12
15.12
11.12
10.12
16.12
11.12
11.12
15.12
11.12
12.12
12.12
16.10
4.11
12.12
11.12
10‐12.12
11.12
9.10
Arena: Slottsskogsvallen
Tävlande: 161 (90+71)   Starter: 228 (127+101)

Män
M 100 m     

Vind: +0.2

Final A

Final

Vind: +0.2
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.43
  
2Sulayman Bah
10.45
Ullevi FK
10.45
  
3Patrik AnderssonUllevi FK
10.50
SB
  
4Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
10.64
PB
  
5Sunday Ojuri
10.77
Hammarby IF
10.77
  
6Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset 91, NOR
10.85
91NOR
10.85
  
7David Sennung
10.88
Ullevi FK
10.88
  
Final B
Vind: -0.5
Vind: -0.5
1Festus Asante
Festus Asante 94, DEN
10.80
94DEN
10.80
  
2Hallgeir Martinsen
Hallgeir Martinsen 89, NOR
10.88
89NOR
10.88
  
3Alexander Dahlstrøm Winger
Alexander Dahlstrøm Winger 89, NOR
10.89
89NOR
10.89
PB
  
4Michael Rosenberg
Michael Rosenberg 90, NOR
10.98
90NOR
10.98
  
5Torbjørn Lysne
Torbjørn Lysne 90, NOR
10.99
90NOR
10.99
  
6Johan Forsberg
11.04
Huddinge AIS
11.04
  
7Martin Astner
11.08
Ullevi FK
11.08
PB
  
Victor FingalUllevi FK
DNS
  
Heat 1
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1Sunday Ojuri
10.75
Hammarby IF
10.75
  
2David Sennung
10.77
Ullevi FK
10.77
  
3Michael Rosenberg
Michael Rosenberg 90, NOR
10.91
90NOR
10.91
  
4Victor Fingal
10.93
Ullevi FK
10.93
PB
  
5Kasper Olsen
Kasper Olsen 91, DEN
11.14
91DEN
11.14
SB
  
6Patrik Björk
Patrik Björk 83, Sävedalen
11.33
Sävedalens AIK
11.33
PB
  
7Per-Joan LorentzonIK Orient
11.72
  
Heat 2
Vind: -1.0
Vind: -1.0
1Sulayman Bah
10.53
Ullevi FK
10.53
  
2Festus Asante
Festus Asante 94, DEN
10.79
94DEN
10.79
  
3Alexander Dahlstrøm Winger
Alexander Dahlstrøm Winger 89, NOR
10.98
89NOR
10.98
  
4Hallgeir Martinsen
Hallgeir Martinsen 89, NOR
11.02
89NOR
11.02
  
5Torbjørn Lysne
Torbjørn Lysne 90, NOR
11.03
90NOR
11.03
  
6Robin Nordkvist
11.31
Huddinge AIS
11.31
  
7Martin Holbøl Kristensen
Martin Holbøl Kristensen 92, DEN
11.40
92DEN
11.40
  
8Martin Selin
11.43
Ullevi FK
11.43
  
Heat 3
Vind: +1.4
Vind: +1.4
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.51
  
2Patrik AnderssonUllevi FK
10.52
SB
  
3Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
10.72
PB
  
4Anders Erlend Idås
Anders Erlend Idås 90, NOR
10.75
90NOR
10.75
SB
  
5Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset 91, NOR
10.78
91NOR
10.78
  
6Johan Forsberg
11.00
Huddinge AIS
11.00
PB
  
7Martin Astner
11.12
Ullevi FK
11.12
SB
  
8Andreas NorströmUllevi FK
11.33
SB
  
M 200 m     

Vind: -0.6

Final A

Final

Vind: -0.6
1Leon Reid
Leon Reid 94, GBR
20.77
94GBR
20.77
  
2Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
21.20
  
3Emil von Barth
21.40
Ullevi FK
21.40
  
4Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset 91, NOR
22.05
91NOR
22.05
  
5Torbjørn Lysne
Torbjørn Lysne 90, NOR
22.11
90NOR
22.11
  
Final B
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1Victor Fingal
21.97
Ullevi FK
21.97
PB
  
2Hallgeir Martinsen
Hallgeir Martinsen 89, NOR
22.21
89NOR
22.21
  
3Kasper Olsen
Kasper Olsen 91, DEN
22.26
91DEN
22.26
  
4Adam DanielssonUllevi FK
22.45
  
5Martin Selin
22.59
Ullevi FK
22.59
  
6Victor Koch
23.12
Örgryte IS
23.12
  
Alexander Dahlstrøm Winger
Alexander Dahlstrøm Winger 89, NOR
DQ
89NOR
DQ
  
Final C
Vind: -0.2
Vind: -0.2
1Martin Holbøl Kristensen
Martin Holbøl Kristensen 92, DEN
22.81
92DEN
22.81
  
2Alexander LundskogUllevi FK
22.94
SB
  
3Kevin Fankl
23.31
Ullevi FK
23.31
PB
  
4Max Hejdenberg
23.39
Örgryte IS
23.39
  
5Benjamin ÅbergHälle IF
23.48
  
6Michael SkaleniusIF Kville
23.56
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Valentin Smirnov
Valentin Smirnov 86, RUS
3:41.18
86RUS
3:41.18
  
2Andreas Bueno
Andreas Bueno 88, DEN
3:41.40
88DEN
3:41.40
  
3Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
3:41.92
Spårvägens FK
3:41.92
PB NU20R
  
1 SWE P19 AT
4Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
3:42.38
Spårvägens FK
3:42.38
SB
  
5Sindre Løchting
Sindre Løchting 93, NOR
3:43.66
93NOR
3:43.66
  
6Daniel Lundgren
3:44.81
Turebergs FK
3:44.81
PB
  
7Erik Hovlandsdal
Erik Hovlandsdal 89, NOR
3:45.89
89NOR
3:45.89
SB
  
8Håkon Mushom
Håkon Mushom 93, NOR
3:46.49
93NOR
3:46.49
PB
  
9Dáire Bermingham
Dáire Bermingham 87, IRL
3:46.99
87IRL
3:46.99
  
10Johan Hydén
3:48.10
Huddinge AIS
3:48.10
  
11Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
3:48.69
KFUM Örebro
3:48.69
  
12John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
3:49.52
Spårvägens FK
3:49.52
  
13Mikkel Dahl-Jessen
Mikkel Dahl-Jessen 94, DEN
3:50.38
94DEN
3:50.38
SB
  
Joni Jaako
Joni Jaako 86, Finspång
DNF
Finspångs AIK
DNF
  pace
Final B
1Suldan Hassan
3:53.40
Ullevi FK
3:53.40
  
2Jacob Ilbjerg Stengaard
Jacob Ilbjerg Stengaard 94, DEN
3:53.48
94DEN
3:53.48
PB
  
3Vidar Johansson
3:54.61
Sävedalens AIK
3:54.61
  
4Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
3:54.78
Sävedalens AIK
3:54.78
PB
  
5Hampus Börjesson
3:55.23
Ullevi FK
3:55.23
  
6Mattias Ohlsson
3:55.95
Öresund FK
3:55.95
PB
  
7Jonatan Fridolfsson
3:56.01
Sävedalens AIK
3:56.01
  
8Daniel Gleimar
3:58.16
Turebergs FK
3:58.16
  
9Alexander Nilsson
3:58.42
Mölndals AIK
3:58.42
  
10Albert Mollén
4:07.09
Sävedalens AIK
4:07.09
  
Christopher NilssonUllevi FK
DNF
  pace
M 110 m häck     

Vind: +0.5

Final A

Final

Vind: +0.5
1David Omoregie
David Omoregie 95, GBR
13.55
95GBR
13.55
  
2Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic 91, NOR
13.74
91NOR
13.74
SB
  
3David King
David King 94, GBR
13.76
94GBR
13.76
  
4William Sharman
William Sharman 84, GBR
13.78
84GBR
13.78
  
5Anton Levin
14.04
Malmö AI
14.04
PB
  
6Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.21
Spårvägens FK
14.21
  
Philip NossmyMalmö AI
DNF
  
Andy Pozzi
Andy Pozzi 92, GBR
DNS
92GBR
DNS
  
Final B
Vind: +0.2
Vind: +0.2
1Amir Shaker
13.97
Hammarby IF
13.97
  
2Alexander Brorsson
Alexander Brorsson 90, Atleticum Växjö SK
14.17
Atleticum Växjö SK
14.17
  
3Filip Lööv
14.51
IF Göta Karlstad
14.51
  
4Petter Gustafsson
Petter Gustafsson 94, IK Hakarpspojkarna
14.55
IK Hakarpspojkarna
14.55
  
5Philip Ngwe
14.91
Mölndals AIK
14.91
PB
  
Heat 1
Vind: -0.1
Vind: -0.1
1Andy Pozzi
Andy Pozzi 92, GBR
13.62
92GBR
13.62
SB
  
2William Sharman
William Sharman 84, GBR
13.64
84GBR
13.64
  
3David King
David King 94, GBR
13.89
94GBR
13.89
  
4Philip Nossmy
14.08
Malmö AI
14.08
  
5Alexander Brorsson
Alexander Brorsson 90, Atleticum Växjö SK
14.23
Atleticum Växjö SK
14.23
  
6Philip Ngwe
15.23
Mölndals AIK
15.23
  
Heat 2
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1David Omoregie
David Omoregie 95, GBR
13.75
95GBR
13.75
  
2Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic 91, NOR
13.92
91NOR
13.92
  
3Anton Levin
14.09
Malmö AI
14.09
PB
  
4Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.20
Spårvägens FK
14.20
SB
  
5Filip Lööv
14.55
IF Göta Karlstad
14.55
  
6Petter Gustafsson
Petter Gustafsson 94, IK Hakarpspojkarna
14.77
IK Hakarpspojkarna
14.77
  
Amir Shaker
DNF
Hammarby IF
DNF
  
M Höjd     


Final A

Final

1Hamdi Mahamat Alamine Saleh
Hamdi Mahamat Alamine Saleh 97, QAT
2.20
97QAT
2.20
PB
  
2Mehdi Katib
2.12
Hammarby IF
2.12
  
3Andreas CarlssonIK Ymer
2.09
  
4Simon LarssonIK Ymer
2.02
=PB
  
5Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
2.02
Spårvägens FK
2.02
  
M Stav     


Final A

Final

1Erik Thorstensson
5.08
Spårvägens FK
5.08
  
2Filip GyllenstenIF Kville
5.08
SB
  
3Rasmus Carlsson
Rasmus Carlsson 88, KFUM Örebro
4.90
KFUM Örebro
4.90
  
4Dennis Fransson BergetoftKFUM Örebro
4.70
  
Jonathan JanssonÖrgryte IS
NH
  
Carl IvarssonIK Lerum FI
NH
  
M Tresteg     


Final A

Final

1Nathan Fox
Nathan Fox 90, GBR
15.55
90GBR
15.55
+1.6
  
2Erik Olsson
14.50w
Örgryte IS
14.50w
+2.7
  
3Artur Engström
14.29
Örgryte IS
14.29
+0.7 PB
  
M Diskus     


Final A

Final

1Märt Israel
Märt Israel 83, EST
60.68
83EST
60.68
  
2Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
60.48
Spårvägens FK
60.48
  
3Pyry Niskala
Pyry Niskala 90, FIN
60.39
90FIN
60.39
  
4Simon Pettersson
55.13
Upsala IF
55.13
  
5Jussi Kiviniemi
Jussi Kiviniemi 93, Södertälje IF
51.86
Södertälje IF
51.86
  
6Gustav Liberg
48.56
Ullevi FK
48.56
  
Israelxxx60.4859.44x
Ståhl56.4558.0356.8360.3958.2558.68
Niskala60.68xx58.6259.25x
Pettersson
Kiviniemi
Liberg
Kvinnor
K 100 m     

Vind: -0.1

Final A

Final

Vind: -0.1
1Stephanie Kalu
Stephanie Kalu 93, NGR
11.59
93NGR
11.59
  
2Nicola Gilbert
Nicola Gilbert 85, GBR
11.80
85GBR
11.80
  
3Frida Persson
11.83
Hammarby IF
11.83
  
4Jessica Östlund
11.93
Hässelby SK
11.93
  
5Caroline Larsson
11.97
Hässelby SK
11.97
  
6Isabelle Eurenius
12.01
Spårvägens FK
12.01
  
7Elisabeth Slettum
Elisabeth Slettum 86, NOR
12.18
86NOR
12.18
  
Matilda HellqvistUllevi FK
DNS
  
Final B
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Hanna Wiss
Hanna Wiss 91, KFUM Örebro
12.16
KFUM Örebro
12.16
SB
  
2Mathilde U. Kramer
Mathilde U. Kramer 93, DEN
12.25
93DEN
12.25
  
3Maria Margot Gustafsson
12.37
Råby-Rekarne FIF
12.37
  
4Lisa Warfvinge
12.42
Varbergs GIF
12.42
SB
  
5Zarah Buchwald
Zarah Buchwald 95, DEN
12.53
95DEN
12.53
  
6Anne Sofie Kirkegaard
Anne Sofie Kirkegaard 98, DEN
12.57
98DEN
12.57
  
7Lisa Skagersten
12.72
Varbergs GIF
12.72
  
Mia StenvallUllevi FK
DNS
  
Heat 1
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1Nicola Gilbert
Nicola Gilbert 85, GBR
11.80
85GBR
11.80
  
2Jessica Östlund
11.85
Hässelby SK
11.85
  
3Matilda HellqvistUllevi FK
12.09
SB
  
4Zarah Buchwald
Zarah Buchwald 95, DEN
12.42
95DEN
12.42
  
5Anne Sofie Kirkegaard
Anne Sofie Kirkegaard 98, DEN
12.46
98DEN
12.46
PB
  
6Mia Stenvall
12.98
Ullevi FK
12.98
  
Heat 2
Vind: -0.1
Vind: -0.1
1Stephanie Kalu
Stephanie Kalu 93, NGR
11.47
93NGR
11.47
  
2Caroline Larsson
11.92
Hässelby SK
11.92
  
3Hanna Wiss
Hanna Wiss 91, KFUM Örebro
12.20
KFUM Örebro
12.20
SB
  
4Mathilde U. Kramer
Mathilde U. Kramer 93, DEN
12.23
93DEN
12.23
  
5Lisa Warfvinge
12.45
Varbergs GIF
12.45
SB
  
6Olivia Tuokila
Olivia Tuokila 00, FIN
13.02
00FIN
13.02
  
7Lisa Björklund
Lisa Björklund 98, Göteborgs KIK
13.07
Göteborgs KIK
13.07
SB
  
Heat 3
Vind: +0.2
Vind: +0.2
1Frida Persson
11.81
Hammarby IF
11.81
PB
  
2Elisabeth Slettum
Elisabeth Slettum 86, NOR
12.02
86NOR
12.02
  
3Isabelle Eurenius
12.06
Spårvägens FK
12.06
  
4Maria Margot Gustafsson
12.18
Råby-Rekarne FIF
12.18
  
5Lisa Skagersten
12.70
Varbergs GIF
12.70
  
6Sarah Sveistrup Dahl
Sarah Sveistrup Dahl 00, DEN
13.13
00DEN
13.13
  
K 200 m     

Vind: -2.4

Final A

Final

Vind: -2.4
1Stephanie Kalu
Stephanie Kalu 93, NGR
23.97
93NGR
23.97
  
2Maris Mägi
Maris Mägi 87, EST
24.22
87EST
24.22
  
3Matilda HellqvistUllevi FK
24.57
  
4Nicola Gilbert
Nicola Gilbert 85, GBR
24.81
85GBR
24.81
  
5Pernilla NilssonMalmö AI
24.92
  
6Alice Svantesson
25.57
Sävedalens AIK
25.57
  
Final B
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1Anne Sofie Kirkegaard
Anne Sofie Kirkegaard 98, DEN
24.51
98DEN
24.51
PB DUR-17 NU18R
  
2Hanna Palmqvist
25.41
Mölndals AIK
25.41
  
3Olivia Tuokila
Olivia Tuokila 00, FIN
26.37
00FIN
26.37
  
4Åsa SöderlundUllevi FK
26.43
SB
  
5Nina Lundin
Nina Lundin 95, Göteborgs KIK
26.45
Göteborgs KIK
26.45
  
6Sarah Sveistrup Dahl
Sarah Sveistrup Dahl 00, DEN
26.73
00DEN
26.73
  
7Mia Stenvall
27.02
Ullevi FK
27.02
  
K 400 m     


Final A

Final

1Tara Marie Norum
Tara Marie Norum 91, NOR
53.67
91NOR
53.67
  
2Lisa Duffy
Lisa Duffy 93, Hässelby
53.75
Hässelby SK
53.75
PB
  
3Maris Mägi
Maris Mägi 87, EST
54.33
87EST
54.33
  
4Benedicte Hauge
Benedicte Hauge 89, NOR
54.97
89NOR
54.97
  
5Sara Bley
Sara Bley 91, GoIF Tjalve
55.23
GoIF Tjalve
55.23
PB
  
6Elin Moraiti
55.80
Hässelby SK
55.80
  
Final B
1Johanna Holmén SvenssonUllevi FK
58.25
  
2Caroline Nilsson
Caroline Nilsson 99, Göteborgs KIK
59.23
Göteborgs KIK
59.23
PB
  
3Olivia Thorsgaard
Olivia Thorsgaard 00, DEN
59.24
00DEN
59.24
  
4Anna Sommer Hauge
Anna Sommer Hauge 98, DEN
1:00.07
98DEN
1:00.07
  
5Lina Hansson
1:01.08
Ullevi FK
1:01.08
PB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Linn Nilsson
2:10.19
Hälle IF
2:10.19
  
2Kristine Eikrem Engeset
Kristine Eikrem Engeset 88, NOR
2:10.96
88NOR
2:10.96
SB
  
3Silje Fjørtoft
Silje Fjørtoft 87, NOR
2:11.54
87NOR
2:11.54
PB
  
4Linn Söderholm
2:13.43
Sävedalens AIK
2:13.43
  
5Emma Magnusson
2:13.72
Mölndals AIK
2:13.72
  
6Beatrice Brink
2:15.50
IF Kville
2:15.50
PB
  
7Sara Gunnarsson
2:21.59
Mölndals AIK
2:21.59
  
8Rihana Shemsu
Rihana Shemsu 96, ETH
2:24.25
96ETH
2:24.25
PB
  
9Alexandra Simonsen
2:24.77
Mölndals AIK
2:24.77
  
K 100 m häck     
Final 1
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1Karelle Edwards
Karelle Edwards 90, CAN
13.70
90CAN
13.70
  
2Tale Ørving
Tale Ørving 89, NOR
13.72
89NOR
13.72
  
3Caroline Tegel
13.96
IF Göta Karlstad
13.96
  
4Hanna Palmqvist
13.96
Mölndals AIK
13.96
PB
  
5Malin Eriksson
Malin Eriksson 91, KFUM Örebro
14.13
KFUM Örebro
14.13
  
6Madeleine ErikssonIFK Lidingö
15.81
  
Final 2
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1Tale Ørving
Tale Ørving 89, NOR
13.68
89NOR
13.68
  
2Hanna Palmqvist
14.02
Mölndals AIK
14.02
  
3Karelle Edwards
Karelle Edwards 90, CAN
14.04
90CAN
14.04
  
4Madeleine ErikssonIFK Lidingö
14.37
  
K Stav     


Final A

Final

1Klara MattssonIK Orient
3.90
SB
  
2Sara Cannmo
3.80
Örgryte IS
3.80
  
3Hanna Jansson
3.80
Ullevi FK
3.80
  
4Sara Eriksson
3.70
Ullevi FK
3.70
  
5Emma Kiviniemi AnderssonSpårvägens FK
3.45
  
6Amanda GabrielssonÖrgryte IS
3.45
SB
  
7Johanna Greger
3.45
Örgryte IS
3.45
  
Fanny BerglundÖrgryte IS
NH
  
K Längd     


Final A

Final

1Jazmin Sawyers
Jazmin Sawyers 94, GBR
6.58
94GBR
6.58
+1.5
  
2Abigail Irozuru
Abigail Irozuru 90, GBR
6.55
90GBR
6.55
+0.7
  
3Malin Marmbrandt
Malin Marmbrandt 85, Västerås FK
6.20
Västerås FK
6.20
+1.5
  
4Martha Traoré
Martha Traoré 95, DEN
6.05w
95DEN
6.05w
+2.5
  
5Margrethe Renstrøm
Margrethe Renstrøm 85, NOR
5.97
85NOR
5.97
+1.8
  
6Kaiza Karlén
5.89
KFUM Arvika
5.89
–0.3
  
7Malin Olsson
5.80
IFK Lidingö
5.80
+0.1
  
8Johanna Carlsson
5.70
IFK Helsingborg
5.70
+1.6 SB
  
9Caroline Nilsson
Caroline Nilsson 99, Göteborgs KIK
5.52
Göteborgs KIK
5.52
+1.9
  
10Johanna Aalto
5.44w
IF Kville
5.44w
+2.2
  
Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, GoIF Tjalve
NM
GoIF Tjalve
NM
  
Sawyers6.38w
+2.2
6.38
-0.3
x
+0.9
6.58
+1.5
x
+1.7
6.57
+1.3
Irozuru6.43
+0.1
6.50
+1.3
6.55
+0.7
x
+1.6
x
+1.6
6.54
+1.5
Marmbrandt
Traoré
Renstrøm
Karlén
Olsson
Carlsson
Nilsson
Aalto
Ullgren
K Spjut     


Final A

Final

1Oona Sormunen
Oona Sormunen 89, FIN
52.61
89FIN
52.61
  
2Elisabeth HöglundIF Göta Karlstad
50.09
SB
  
3Malin Haglund
49.14
Ullevi FK
49.14
  
4Marte Aaltvedt
Marte Aaltvedt 89, NOR
48.88
89NOR
48.88
  
Sormunen50.20xx51.4552.6151.60
Höglund
Haglund
Aaltvedt

© 2022 Friidrottsstatistik