10.10
9.10
10.10
27.9
3.10
9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
Arena: Ullevi
Tävlande: 367 (153+214)   Starter: 552 (226+326)


select distinct results15.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results15.Ind AS Indiiy, results15.ID AS ID, results15.ID AS IDI, Events.TF AS type, results15.eventname AS en2, results15.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results15.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results15.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results15.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results15.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results15.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results15.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results15.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results15.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results15.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results15.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results15.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results15.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results15.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results15.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results15.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results15 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results15.ID AND CASE WHEN results15.Sex=1 and (results15.secondarypos not rlike ('K|F') or results15.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results15.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results15.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results15.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results15.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results15.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results15.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results15.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results15.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results15.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results15.iid LEFT JOIN world.countries ON results15.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results15.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results15.IID=combinedmen.parentid AND results15.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results15.IID=combinedwomen.parentid AND results15.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results15.iid=womenpbestsweden.iid AND (results15.Sex=2 OR results15.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results15.iid=womensbestsweden.iid AND (results15.Sex=2 OR results15.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results15.CID= 12961219 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results15.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results15.AGO=12 THEN 999999 ELSE results15.AGO END, results15.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M 100 m     
4 jul
Vind: +0.2

Final A

Final
4 jul
Vind: +0.2
1Morten Dalgaard Madsen
Morten Dalgaard Madsen 95, DEN
10.46
95DEN
10.46
=SB
  
2Emmanuel DawlsonMalmö AI
10.59
PB
  
3Eirik Thorshaug
Eirik Thorshaug 87, NOR
10.64
87NOR
10.64
=PB
  
4Jan Wocalewski
10.68
Huddinge AIS
10.68
SB
  
5Andreas Trajkovski
Andreas Trajkovski 93, DEN
10.71
93DEN
10.71
  
6Aleksandr Aldushin
Aleksandr Aldushin 94, RUS
10.74
94RUS
10.74
PB
  
7Simen Tjelta Larsen
Simen Tjelta Larsen 94, NOR
10.75
94NOR
10.75
  
8Hallgeir Martinsen
Hallgeir Martinsen 89, NOR
10.78
89NOR
10.78
  
9Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
10.82
Mariestads AIF
10.82
  
Final B
4 jul Vind: +0.5
4 julVind: +0.5
1Adam DenguirIFK Lund
10.79
  
2David Sennung
10.93
Ullevi FK
10.93
  
3Amadou Sussoho
10.96
Huddinge AIS
10.96
  
4Jacob Ewertzh
10.96
Hammarby IF
10.96
  
5Mike Kalisz
Mike Kalisz 89, DEN
10.96
89DEN
10.96
  
6Kasper Stærk
Kasper Stærk 83, DEN
11.00
83DEN
11.00
  
Heat 1
4 jul Vind: +0.2
4 julVind: +0.2
1Mike Kalisz
Mike Kalisz 89, DEN
10.82
89DEN
10.82
  
2David Sennung
10.85
Ullevi FK
10.85
  
3Maximus Fröjd
10.98
Ullevi FK
10.98
SB
  
Heat 2
4 jul Vind: +0.9
4 julVind: +0.9
1Fredrik ÅströmTäby IS
10.83
  
2Alexander Haß
Alexander Haß 90, GER
10.84
90GER
10.84
  
Heat 3
4 jul Vind: +0.3
4 julVind: +0.3
1Aleksandr Aldushin
Aleksandr Aldushin 94, RUS
10.78
94RUS
10.78
PB
  
2Adam DenguirIFK Lund
10.86
  
3Filip SjövallIFK Lund
10.96
  
Heat 4
4 jul Vind: +0.3
4 julVind: +0.3
1Richard Bienasch
Richard Bienasch 90, GER
10.96
90GER
10.96
SB
  
2Alexander Andersson
Alexander Andersson 94, IK Hakarpspojkarna
10.97
IK Hakarpspojkarna
10.97
  
3Jostein Joshua Fossøy
Jostein Joshua Fossøy 92, NOR
10.99
92NOR
10.99
SB
  
Heat 5
4 jul Vind: +1.4
4 julVind: +1.4
1Emmanuel DawlsonMalmö AI
10.63
PB
  
2Jan Wocalewski
10.73
Huddinge AIS
10.73
  
3Amadou Sussoho
10.85
Huddinge AIS
10.85
PB
  
4Kasper Stærk
Kasper Stærk 83, DEN
10.92
83DEN
10.92
PB
  
Heat 6
4 jul Vind: +1.1
4 julVind: +1.1
1Hallgeir Martinsen
Hallgeir Martinsen 89, NOR
10.73
89NOR
10.73
PB
  
2Andreas Trajkovski
Andreas Trajkovski 93, DEN
10.75
93DEN
10.75
  
3Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
10.77
Mariestads AIF
10.77
PB
  
Heat 7
4 jul Vind: +2.0
4 julVind: +2.0
1Morten Dalgaard Madsen
Morten Dalgaard Madsen 95, DEN
10.55
95DEN
10.55
  
2Simen Tjelta Larsen
Simen Tjelta Larsen 94, NOR
10.70
94NOR
10.70
PB
  
3Robin Nordkvist
11.00
Huddinge AIS
11.00
  
Heat 8
4 jul Vind: +1.0
4 julVind: +1.0
1Eirik Thorshaug
Eirik Thorshaug 87, NOR
10.70
87NOR
10.70
  
2Jacob Ewertzh
10.86
Hammarby IF
10.86
  
3Alexander LesserUllevi FK
10.93
  
M 200 m     
5 jul
Vind: +2.3

Final A

Final
5 jul
Vind: +2.3
1Sulayman Bah
21.05w
Ullevi FK
21.05w
  
2Patrik Andersson
21.09w
Ullevi FK
21.09w
  
3Morten Dalgaard Madsen
Morten Dalgaard Madsen 95, DEN
21.32w
95DEN
21.32w
  
4Joachim Sandberg
Joachim Sandberg 95, NOR
21.37w
95NOR
21.37w
  
5Dennis Karanda
21.79w
Öresund FK
21.79w
  
6Amadou Sussoho
21.91w
Huddinge AIS
21.91w
  
7Alexander Lesser
21.91w
Ullevi FK
21.91w
  
Jonas André Grønnhaug
Jonas André Grønnhaug 89, NOR
DNF
89NOR
DNF
  
Final B
5 jul Vind: +1.3
5 julVind: +1.3
1Dennis Forsman
21.47
Ullevi FK
21.47
PB
  
2Emmanuel DawlsonMalmö AI
21.63
PB
  
3Simen Tjelta Larsen
Simen Tjelta Larsen 94, NOR
21.63
94NOR
21.63
PB
  
4Torbjørn Lysne
Torbjørn Lysne 90, NOR
21.83
90NOR
21.83
  
5Mike Kalisz
Mike Kalisz 89, DEN
21.85
89DEN
21.85
SB
  
6Aleksandr Aldushin
Aleksandr Aldushin 94, RUS
21.90
94RUS
21.90
PB
  
7Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
21.95
Mariestads AIF
21.95
  
8Trausti Stefánsson
22.11
Spårvägens FK
22.11
SB
  
Final C
5 jul Vind: +1.4
5 julVind: +1.4
1Hallgeir Martinsen
Hallgeir Martinsen 89, NOR
21.79
89NOR
21.79
PB
  
2Kasper Stærk
Kasper Stærk 83, DEN
21.83
83DEN
21.83
PB
  
3Adam DanielssonUllevi FK
21.83
PB
  
4Hampus Widlund
Hampus Widlund 93, IFK Växjö
21.96
IFK Växjö
21.96
PB
  
5Fredrik ÅströmTäby IS
22.02
PB
  
6Alexander Andersson
Alexander Andersson 94, IK Hakarpspojkarna
22.02
IK Hakarpspojkarna
22.02
  
Final D
5 jul Vind: +1.0
5 julVind: +1.0
1Eirik Thorshaug
Eirik Thorshaug 87, NOR
21.91
87NOR
21.91
PB
  
2Martin Loftås Kåstad
Martin Loftås Kåstad 90, NOR
22.03
90NOR
22.03
SB
  
M 400 m     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Nicolai Trock Hartling
Nicolai Trock Hartling 94, DEN
47.73
94DEN
47.73
  
2Adam DanielssonUllevi FK
47.75
PB
  
3Trausti Stefánsson
47.98
Spårvägens FK
47.98
SB
  
4Felix Francois
48.00
Örgryte IS
48.00
  
5Erik MartinssonGefle IF
48.46
  
6Hampus Widlund
Hampus Widlund 93, IFK Växjö
48.97
IFK Växjö
48.97
  
Final B
4 jul
4 jul
1Jonas André Grønnhaug
Jonas André Grønnhaug 89, NOR
48.85
89NOR
48.85
  
2Torbjørn Lysne
Torbjørn Lysne 90, NOR
49.06
90NOR
49.06
SB
  
M 1500 m     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Sindre Løchting
Sindre Løchting 93, NOR
3:48.40
93NOR
3:48.40
  
2Erik Hovlandsdal
Erik Hovlandsdal 89, NOR
3:49.63
89NOR
3:49.63
SB
  
3Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 00, NOR
3:49.71
00NOR
3:49.71
PB
  
4Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
3:49.82
KFUM Örebro
3:49.82
  
5Vidar Johansson
3:51.62
Sävedalens AIK
3:51.62
PB
  
6Robin Lindgren
3:51.83
Örgryte IS
3:51.83
  
7John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
3:52.28
Spårvägens FK
3:52.28
SB
  
8Amanuel Gergis
3:53.19
Hässelby SK
3:53.19
SB
  
9Mikkel Dahl-Jessen
Mikkel Dahl-Jessen 94, DEN
3:53.31
94DEN
3:53.31
SB
  
10Jonatan Fridolfsson
3:53.68
Sävedalens AIK
3:53.68
  
11Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
3:55.27
Sävedalens AIK
3:55.27
PB
  
13Thomas Jefferson Byrkjeland
Thomas Jefferson Byrkjeland 98, NOR
3:56.15
98NOR
3:56.15
PB
  
Final B
4 jul
4 jul
1Henrik Irgens Gravdal
Henrik Irgens Gravdal 98, NOR
3:54.76
98NOR
3:54.76
PB
  
3Andreas Holst Lindgreen
Andreas Holst Lindgreen 98, DEN
3:55.20
98DEN
3:55.20
PB
  
M 5000 m     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Lars Lunde
Lars Lunde 97, NOR
14:40.72
97NOR
14:40.72
PB
  
2Joel Zachrisson
14:42.30
Ullevi FK
14:42.30
  
3Stian Bekkevoll
Stian Bekkevoll 95, NOR
14:42.87
95NOR
14:42.87
  
4Joachim Weel Rosbo
Joachim Weel Rosbo 97, DEN
14:46.90
97DEN
14:46.90
  
5Gustaf Stensjö
14:50.07
Sävedalens AIK
14:50.07
SB
  
6Joakim Sødal
Joakim Sødal 97, NOR
14:53.72
97NOR
14:53.72
PB
  
M 110 m häck     
5 jul
Vind: +2.1

Final A

Final
5 jul
Vind: +2.1
1Andreas Martinsen
Andreas Martinsen 90, DEN
13.59w
90DEN
13.59w
  
2Amir Shaker
13.87w
Hammarby IF
13.87w
  
3Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic 91, NOR
14.01w
91NOR
14.01w
  
4Anton Levin
14.28w
Malmö AI
14.28w
  
5Sergey Chekanov
Sergey Chekanov 94, RUS
14.47w
94RUS
14.47w
  
6Richard Bienasch
Richard Bienasch 90, GER
14.51w
90GER
14.51w
  
7Filip Lööv
14.58w
IF Göta Karlstad
14.58w
  
Heat 1
5 jul Vind: +1.1
5 julVind: +1.1
1Andreas Martinsen
Andreas Martinsen 90, DEN
13.55
90DEN
13.55
PB NR
  
2Amir Shaker
13.88
Hammarby IF
13.88
SB
  
3Anton Levin
14.43
Malmö AI
14.43
  
4Filip Lööv
14.59
IF Göta Karlstad
14.59
  
Heat 2
5 jul Vind: -0.1
5 julVind: -0.1
1Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic 91, NOR
14.11
91NOR
14.11
  
2Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.45
Spårvägens FK
14.45
SB
  
3Richard Bienasch
Richard Bienasch 90, GER
14.50
90GER
14.50
  
4Sergey Chekanov
Sergey Chekanov 94, RUS
14.65
94RUS
14.65
  
M 400 m häck     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Nicolai Trock Hartling
Nicolai Trock Hartling 94, DEN
51.67
94DEN
51.67
  
2Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
51.83
Bollnäs FIK
51.83
PB
  
3Jonathan Carbe
52.08
Örgryte IS
52.08
  
4Christian Laugesen
Christian Laugesen 86, DEN
52.61
86DEN
52.61
SB
  
5Hampus Widlund
Hampus Widlund 93, IFK Växjö
53.28
IFK Växjö
53.28
  
Final B
3 jul
3 jul
1Martin Johansen
Martin Johansen 95, DEN
53.02
95DEN
53.02
PB
  
2Jim Christensson
53.63
Mölndals AIK
53.63
  
M Höjd     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Eric Blackman
Eric Blackman 94, USA
2.17
94USA
2.17
PB
  
2Muamer Aissa Barshim
Muamer Aissa Barshim 94, QAT
2.11
94QAT
2.11
  
2Mehdi Katib
2.11
Hammarby IF
2.11
  
4Jakob ThorvaldssonIFK Lidingö
2.11
SB
  
5Richard Östman
Richard Östman 92, FIN
2.11
92FIN
2.11
=PB
  
6Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
2.08
Spårvägens FK
2.08
SB
  
7Jesper Borg
2.08
Ullevi FK
2.08
  
8Fredrik LöfgrenIFK Lund
2.08
=PB
  
9Adam Lindhe
2.04
IFK Lidingö
2.04
PB
  
9Edvin Heggemann
Edvin Heggemann 94, KFUM Örebro
2.04
KFUM Örebro
2.04
PB
  
M Stav     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Mikkel M. Nielsen
Mikkel M. Nielsen 88, DEN
5.06
88DEN
5.06
SB
  
2Erik Thorstensson
5.06
Spårvägens FK
5.06
SB
  
3David Kappelin
4.95
Örgryte IS
4.95
  
4Esa Hiltunen
4.82
Ullevi FK
4.82
PB
  
5Micael Fagö
4.82
Kalmar SK
4.82
PB
  
6Filip GyllenstenIF Kville
4.82
  
M Stav extra     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Eirik Greibrokk Dolve
Eirik Greibrokk Dolve 95, NOR
5.50
95NOR
5.50
PB NU23R
  
2Carl Sténson
5.18
Hellas FK
5.18
  
3Hussain Asim Al-Hizam
Hussain Asim Al-Hizam 98, KSA
5.08
98KSA
5.08
SB
  
M Längd     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Andreas Trajkovski
Andreas Trajkovski 93, DEN
7.61
93DEN
7.61
+0.6
  
2Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
7.60
+0.4 SB
  
3Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.58
Eskilstuna FI
7.58
+0.8 SB
  
4Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
7.50w
Spårvägens FK
7.50w
+2.3
  
5Max AnderssonTierps IF
7.46
+2.0
  
6Morten Jensen
Morten Jensen 82, DEN
7.13
82DEN
7.13
+0.5
  
7Kristinn Torfason
Kristinn Torfason 84, ISL
7.05
84ISL
7.05
+0.6
  
8Frederik Thomsen
Frederik Thomsen 93, DEN
7.05
93DEN
7.05
+0.7 SB
  
Final B
4 jul
4 jul
9Emil Bergqvist
Emil Bergqvist 91, KFUM Örebro
7.04
KFUM Örebro
7.04
+1.2 SB
  
10Erik Olsson
7.03
Örgryte IS
7.03
+0.4 PB
  
M Tresteg     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Erik Ehrlin
15.73
Hammarby IF
15.73
+1.0 SB
  
2Mathias Ström
15.62
Örgryte IS
15.62
+1.4 SB
  
3Sindre Almsengen
Sindre Almsengen 85, NOR
15.51
85NOR
15.51
+0.9
  
4Daniel LennartssonÖrgryte IS
15.16
+1.8
  
5Jesper Hellström
14.94
Hässelby SK
14.94
+1.3 PB
  
6Jesper Vestbø
Jesper Vestbø 92, NOR
14.93
92NOR
14.93
+1.4
  
7Erik Olsson
14.79
Örgryte IS
14.79
+1.1 PB
  
M Kula     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Arwid Koskinen
17.11
Huddinge AIS
17.11
  
M Slägga     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Kristoffer FagerlundIK Ymer
60.83
  
M Spjut     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Johan CarlqvistFalu IK
70.56
SB
  
2Quincy AnderssonMalmö AI
65.93
  
3Örn Davídsson
Örn Davídsson 90, ISL
64.24
90ISL
64.24
  
4Jonathan HarleyRydö ASK
63.52
  
P19 100 m     
4 jul
Vind: +0.8

Final A

Final
4 jul
Vind: +0.8
1Austin HamiltonMalmö AI
10.51
  
2Emil von Barth
10.59
Ullevi FK
10.59
  
3Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo 96, NOR
10.61
96NOR
10.61
  
4Gustav Kjell
10.70
Turebergs FK
10.70
  
5Frederik Schou-Nielsen
Frederik Schou-Nielsen 96, DEN
10.82
96DEN
10.82
SB
  
6Sondre Loftås Kåstad
Sondre Loftås Kåstad 96, NOR
10.85
96NOR
10.85
  
7Øystein Klareng
Øystein Klareng 96, NOR
10.86
96NOR
10.86
PB
  
8Rasmus Mohr Ernst
Rasmus Mohr Ernst 97, DEN
10.88
97DEN
10.88
  
Kristoffer Hari
Kristoffer Hari 97, DEN
DNS
97DEN
DNS
  
Final B
4 jul Vind: +2.2
4 julVind: +2.2
1Abou Granli Diomande
Abou Granli Diomande 97, NOR
10.95w
97NOR
10.95w
  
2Julian Koszinski
Julian Koszinski 96, GER
10.97w
96GER
10.97w
  
3Tarley Allison
10.98w
Järvsö IF
10.98w
  
Heat 1
4 jul Vind: +0.8
4 julVind: +0.8
1Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo 96, NOR
10.76
96NOR
10.76
  
Heat 2
4 jul Vind: +0.1
4 julVind: +0.1
1Kristoffer Hari
Kristoffer Hari 97, DEN
10.63
97DEN
10.63
  
2Rasmus Mohr Ernst
Rasmus Mohr Ernst 97, DEN
10.94
97DEN
10.94
  
Heat 3
4 jul Vind: 0.0
4 julVind: 0.0
1Austin HamiltonMalmö AI
10.81
  
Heat 4
4 jul Vind: +1.2
4 julVind: +1.2
1Gustav Kjell
10.75
Turebergs FK
10.75
  
Heat 5
4 jul Vind: +2.2
4 julVind: +2.2
1Emil von Barth
10.60w
Ullevi FK
10.60w
  
2Frederik Schou-Nielsen
Frederik Schou-Nielsen 96, DEN
10.83w
96DEN
10.83w
  
Heat 6
4 jul Vind: +1.7
4 julVind: +1.7
1Sondre Loftås Kåstad
Sondre Loftås Kåstad 96, NOR
10.84
96NOR
10.84
PB
  
2Øystein Klareng
Øystein Klareng 96, NOR
10.87
96NOR
10.87
PB
  
P19 200 m     
5 jul
Vind: +1.1

Final A

Final
5 jul
Vind: +1.1
1Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo 96, NOR
21.17
96NOR
21.17
  
2Rasmus Mohr Ernst
Rasmus Mohr Ernst 97, DEN
21.70
97DEN
21.70
PB
  
3Austin HamiltonMalmö AI
21.71
SB
  
4Sebastian Guillen Perez
Sebastian Guillen Perez 97, NOR
21.79
97NOR
21.79
PB
  
5Sondre Loftås Kåstad
Sondre Loftås Kåstad 96, NOR
21.90
96NOR
21.90
  
6Øystein Klareng
Øystein Klareng 96, NOR
22.01
96NOR
22.01
SB
  
P19 800 m     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Björn Seifert
1:54.36
Upsala IF
1:54.36
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
5 jul
Vind: -0.3

Final A

Final
5 jul
Vind: -0.3
1Elias Martinsson
14.43
Brattås CK
14.43
  
2Julian Koszinski
Julian Koszinski 96, GER
14.43
96GER
14.43
  
Heat 1
5 jul Vind: +1.9
5 julVind: +1.9
1Julian Koszinski
Julian Koszinski 96, GER
14.19
96GER
14.19
  
2Elias Martinsson
14.27
Brattås CK
14.27
PB
  
Heat 2
5 jul Vind: +1.5
5 julVind: +1.5
1Charles Mitala
14.35
Malmö AI
14.35
  
P19 Höjd     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Oskar Lundqvist
2.06
Upsala IF
2.06
  
2Fabian DelrydTäby IS
2.06
SB
  
P19 Längd     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Ingar Kiplesund
Ingar Kiplesund 96, NOR
7.13
96NOR
7.13
+0.4
  
2Sebastian Ree Pedersen
Sebastian Ree Pedersen 97, DEN
7.09
97DEN
7.09
–1.8 PB
  
P19 Diskus (1.75 kg)     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Jakob GardenkransMalmö AI
55.18
PB
  
2Thor Olav Rosvold
Thor Olav Rosvold 96, NOR
52.95
96NOR
52.95
  
3Oscar Gustafsson
Oscar Gustafsson 97, Södertälje IF
51.82
Södertälje IF
51.82
PB
  
4Albin Lager
Albin Lager 96, KFUM Örebro
50.49
KFUM Örebro
50.49
  
P17 100 m     
4 jul
Vind: +0.5

Final A

Final
4 jul
Vind: +0.5
1Simon Hansen
Simon Hansen 98, DEN
10.73
98DEN
10.73
PB
  
1Henrik Larsson
10.83
IF Göta Karlstad
10.83
PB
  
2Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
10.84
IFK Helsingborg
10.84
PB
  
2Michael Nyabako
10.93
IFK Helsingborg
10.93
PB
  
Heat 3
4 jul Vind: -0.3
4 julVind: -0.3
1Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
10.92
IFK Helsingborg
10.92
  
Heat 4
4 jul Vind: +0.5
4 julVind: +0.5
1Simon Hansen
Simon Hansen 98, DEN
10.87
98DEN
10.87
  
P17 200 m     
5 jul
Vind: +0.5

Final A

Final
5 jul
Vind: +0.5
1Simon Hansen
Simon Hansen 98, DEN
21.64
98DEN
21.64
PB
  
2Steffen Udengaard Knudsen
Steffen Udengaard Knudsen 98, DEN
21.94
98DEN
21.94
PB
  
3Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
21.97
IFK Helsingborg
21.97
  
4Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen 98, NOR
22.02
98NOR
22.02
PB
  
P17 800 m     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
1:54.38
Sävedalens AIK
1:54.38
PB
  
P17 3000 m     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Thomas Jefferson Byrkjeland
Thomas Jefferson Byrkjeland 98, NOR
8:47.41
98NOR
8:47.41
  
2Anders Søgnebotten Lang-Ree
Anders Søgnebotten Lang-Ree 99, NOR
8:48.28
99NOR
8:48.28
PB
  
P17 2000 m hinder (83.8 cm)     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Anders Søgnebotten Lang-Ree
Anders Søgnebotten Lang-Ree 99, NOR
6:06.77
99NOR
6:06.77
PB
  
2Ola Martin Gåsvær
Ola Martin Gåsvær 98, NOR
6:07.02
98NOR
6:07.02
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
5 jul
Vind: 0.0

Final A

Final
5 jul
Vind: 0.0
1Max Hrelja
Max Hrelja 98, Linköpings GIF
13.71
Linköpings GIF
13.71
PB
  
2Simon Traoré
Simon Traoré 98, DEN
14.25
98DEN
14.25
PB
  
3James GaudielloMalmö AI
14.47
PB
  
4Sofus Rasmus Clausen
Sofus Rasmus Clausen 98, DEN
14.53
98DEN
14.53
PB
  
Heat 1
5 jul Vind: +1.8
5 julVind: +1.8
1Simon Traoré
Simon Traoré 98, DEN
14.37
98DEN
14.37
PB
  
Heat 2
5 jul Vind: +0.5
5 julVind: +0.5
1Max Hrelja
Max Hrelja 98, Linköpings GIF
13.76
Linköpings GIF
13.76
PB
  
P17 Höjd     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Filip Björklund
2.05
Upsala IF
2.05
PB
  
P17 Stav     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen 99, NOR
4.63
99NOR
4.63
PB
  
P17 Kula (5.0 kg)     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Wictor PeterssonMalmö AI
20.68
  
2Marcus Thomsen
Marcus Thomsen 98, NOR
19.45
98NOR
19.45
  
P17 Diskus (1.5 kg)     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Wictor PeterssonMalmö AI
64.28
PB
  
P17 Slägga (5.0 kg)     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Patrik Lindstedt
64.41
Hässelby SK
64.41
  
2Edvin Larsson
Edvin Larsson 98, Eskilstuna
60.42
Eskilstuna FI
60.42
  
P17 Spjut (700 g)     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Rasmus ErikssonKils AIK
69.85
  
P14 Stav     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse 01, NOR
4.77
01NOR
4.77
  
Kvinnor
K 100 m     
4 jul
Vind: +1.8

Final A

Final
4 jul
Vind: +1.8
1Daniella Busk
11.63
Malmö AI
11.63
SB
  
2Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
11.69
KFUM Örebro
11.69
PB
  
3Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
11.80
Spårvägens FK
11.80
PB
  
4Caroline Larsson
11.88
Hässelby SK
11.88
PB
  
5Pernilla NilssonMalmö AI
11.95
SB
  
6Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
11.98
95DEN
11.98
=PB
  
7Martha Traoré
Martha Traoré 95, DEN
12.07
95DEN
12.07
SB
  
8Rebecca Larsson
12.14
Hässelby SK
12.14
PB
  
9Maria Gustafsson
12.17
IFK Lidingö
12.17
  
Final B
4 jul Vind: +0.7
4 julVind: +0.7
1Karin Busch
Karin Busch 92, NOR
12.27
92NOR
12.27
=PB
  
2Alvilde Grønneberg
Alvilde Grønneberg 92, NOR
12.29
92NOR
12.29
  
Heat 1
4 jul Vind: +1.7
4 julVind: +1.7
1Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
11.93
KFUM Örebro
11.93
SB
  
2Alvilde Grønneberg
Alvilde Grønneberg 92, NOR
12.28
92NOR
12.28
  
Heat 2
4 jul Vind: +0.3
4 julVind: +0.3
1Daniella Busk
11.95
Malmö AI
11.95
  
2Martha Traoré
Martha Traoré 95, DEN
12.18
95DEN
12.18
  
Heat 3
4 jul Vind: +0.1
4 julVind: +0.1
1Caroline Larsson
12.09
Hässelby SK
12.09
  
2Maria Gustafsson
12.16
IFK Lidingö
12.16
  
3Madeleine ErikssonIFK Lidingö
12.29
PB
  
Heat 4
4 jul Vind: +1.9
4 julVind: +1.9
1Pernilla NilssonMalmö AI
11.97
SB
  
2Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
11.98
95DEN
11.98
PB
  
Heat 5
4 jul Vind: +1.8
4 julVind: +1.8
1Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
11.93
Spårvägens FK
11.93
  
2Rebecca Larsson
12.20
Hässelby SK
12.20
PB
  
K 200 m     
5 jul
Vind: +0.9

Final A

Final
5 jul
Vind: +0.9
1Elisabeth Slettum
Elisabeth Slettum 86, NOR
23.64
86NOR
23.64
  
2Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen 93, NOR
23.90
93NOR
23.90
PB
  
3Pernilla NilssonMalmö AI
24.47
  
4Maria Gustafsson
24.49
IFK Lidingö
24.49
  
5Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
24.55
95DEN
24.55
  
6Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
24.55
Spårvägens FK
24.55
  
7Ida Hansen
Ida Hansen 93, IF Göta
24.59
IF Göta Karlstad
24.59
  
8Benedicte Hauge
Benedicte Hauge 89, NOR
24.71
89NOR
24.71
SB
  
Final B
5 jul Vind: +2.1
5 julVind: +2.1
1Emily Rose Norum
Emily Rose Norum 96, NOR
24.69w
96NOR
24.69w
  
K 400 m     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Anne Sofie Kirkegaard
Anne Sofie Kirkegaard 98, DEN
54.17
98DEN
54.17
PB NU23R NU20R DUR-17 NU18R
  
2Benedicte Hauge
Benedicte Hauge 89, NOR
54.35
89NOR
54.35
  
3Emily Rose Norum
Emily Rose Norum 96, NOR
54.81
96NOR
54.81
  
4Josefin MagnussonMalmö AI
54.89
  
5Elin Moraiti
55.16
Hässelby SK
55.16
  
6Sara Bley
Sara Bley 91, GoIF Tjalve
56.01
GoIF Tjalve
56.01
SB
  
7Karoline Daland
Karoline Daland 99, NOR
56.04
99NOR
56.04
PB
  
8Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 00, ISL
56.05
00ISL
56.05
  
9Ida Fillingsnes
Ida Fillingsnes 90, NOR
56.31
90NOR
56.31
SB
  
Final B
4 jul
4 jul
1Alexandra EverettMalmö AI
56.45
PB
  
2Frida GrindheimMalmö AI
56.70
SB
  
3Ida Holm
57.03
Täby IS
57.03
PB
  
Final C
4 jul
4 jul
1Freja Wærness
Freja Wærness 00, DEN
56.83
00DEN
56.83
PB
  
K 800 m     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Anna Zielinkiewicz
Anna Zielinkiewicz 89, POL
2:08.41
89POL
2:08.41
SB
  
2Linn Nilsson
2:08.41
Hälle IF
2:08.41
  
3Ida Fillingsnes
Ida Fillingsnes 90, NOR
2:08.65
90NOR
2:08.65
  
4Mathilde Myhrvold
Mathilde Myhrvold 98, NOR
2:08.75
98NOR
2:08.75
SB
  
5Linn Söderholm
2:08.95
Sävedalens AIK
2:08.95
  
6Ronja Fjellner
2:09.62
Örgryte IS
2:09.62
PB
  
7Madeleine Björlin-Delmar
2:09.66
IFK Göteborg
2:09.66
  
8Patricia Striner
2:10.83
Malmö AI
2:10.83
  
Final B
5 jul
5 jul
1Josephine Thestrup
Josephine Thestrup 96, DEN
2:10.07
96DEN
2:10.07
PB
  
2Mia Helene Mørck
Mia Helene Mørck 99, DEN
2:11.00
99DEN
2:11.00
PB
  
3Vilma Jonsson
2:12.00
IFK Lidingö
2:12.00
PB
  
4Rebecca Hammond
Rebecca Hammond 91, USA
2:12.23
91USA
2:12.23
  
5Ingrid Halvorsen Folvik
Ingrid Halvorsen Folvik 97, NOR
2:12.25
97NOR
2:12.25
PB
  
6Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 00, NOR
2:12.43
00NOR
2:12.43
PB
  
7Veronica Undseth
Veronica Undseth 94, NOR
2:12.47
94NOR
2:12.47
PB
  
8Josefine Rytter
Josefine Rytter 94, DEN
2:12.71
94DEN
2:12.71
  
9Louise Jørgensen
Louise Jørgensen 91, DEN
2:13.66
91DEN
2:13.66
  
Final C
5 jul
5 jul
1Alice Petersson
2:13.38
FI Kalmarsund
2:13.38
PB
  
2Frida Kristiansson
2:14.15
Örgryte IS
2:14.15
PB
  
3Anniken Rostad Johansen
Anniken Rostad Johansen 88, NOR
2:14.80
88NOR
2:14.80
  
K 1500 m     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Anna Emilie Møller
Anna Emilie Møller 97, DEN
4:26.60
97DEN
4:26.60
PB
  
2Josephine Thestrup
Josephine Thestrup 96, DEN
4:27.68
96DEN
4:27.68
  
3Linn Nilsson
4:27.95
Hälle IF
4:27.95
  
4Ronja Fjellner
4:27.99
Örgryte IS
4:27.99
  
5Maria Larsen
Maria Larsen 96, DEN
4:28.17
96DEN
4:28.17
  
6Ingrid Halvorsen Folvik
Ingrid Halvorsen Folvik 97, NOR
4:28.78
97NOR
4:28.78
  
7Elisabeth Angell Bergh
Elisabeth Angell Bergh 96, NOR
4:29.10
96NOR
4:29.10
SB
  
8Klara Bodinson
4:29.25
Sävedalens AIK
4:29.25
SB
  
9Lisbeth Pedersen
Lisbeth Pedersen 75, NOR
4:29.54
75NOR
4:29.54
SB
  
10Rebecca Hammond
Rebecca Hammond 91, USA
4:30.99
91USA
4:30.99
  
11Aurora Dybedokken
Aurora Dybedokken 95, NOR
4:31.70
95NOR
4:31.70
  
12Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 00, NOR
4:32.06
00NOR
4:32.06
PB
  
13Tova Eurén Magnusson
4:32.18
Göteborgs KIK
4:32.18
SB
  
14Josefin Gerdevåg
4:32.78
KFUM Örebro
4:32.78
PB
  
15Caroline Ziesler
Caroline Ziesler 95, NOR
4:35.00
95NOR
4:35.00
  
16Josefine Rytter
Josefine Rytter 94, DEN
4:35.57
94DEN
4:35.57
PB
  
17Lisa Öhberg
4:36.74
Hälle IF
4:36.74
SB
  
18Frida Kristiansson
4:37.61
Örgryte IS
4:37.61
  
K 3000 m     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Maria Larsen
Maria Larsen 96, DEN
9:21.78
96DEN
9:21.78
PB
  
2Anna Emilie Møller
Anna Emilie Møller 97, DEN
9:24.04
97DEN
9:24.04
PB
  
3Caroline Ziesler
Caroline Ziesler 95, NOR
9:35.55
95NOR
9:35.55
PB
  
4Emma Dahl
Emma Dahl 91, Örgryte
9:36.27
Örgryte IS
9:36.27
PB
  
5Josefin Gerdevåg
9:38.85
KFUM Örebro
9:38.85
PB
  
6Frida Kristiansson
9:39.82
Örgryte IS
9:39.82
PB
  
7Line K Schulz
Line K Schulz 96, DEN
9:53.60
96DEN
9:53.60
  
8Hedda Bångman
Hedda Bångman 95, Trångsviken
9:58.31
Trångsvikens IF
9:58.31
SB
  
9Vienna Søyland Dahle
Vienna Søyland Dahle 92, NOR
10:01.81
92NOR
10:01.81
=PB
  
10Maria Sandström
10:02.49
Malmö AI
10:02.49
PB
  
11Sara Holmgren
Sara Holmgren 90, Sävedalen
10:03.03
Sävedalens AIK
10:03.03
SB
  
13Malin Jonsson
Malin Jonsson 96, Sävedalen
10:09.97
Sävedalens AIK
10:09.97
PB
  
K 3000 m hinder     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Amélie Svensson
10:31.38
Sävedalens AIK
10:31.38
PB
  
2Moa Rothman
Moa Rothman 96, Västerås
10:41.82
Västerås FK
10:41.82
PB
  
3Emma Jansson
10:53.67
Hässelby SK
10:53.67
PB
  
49 SWE AT
K 100 m häck     
5 jul
Vind: +0.5

Final A

Final
5 jul
Vind: +0.5
1Caroline Tegel
13.74
IF Göta Karlstad
13.74
PB
  
42 SWE AT
2Malin Skogström
13.93
Hässelby SK
13.93
  
3Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen 93, NOR
13.93
93NOR
13.93
  
4Adriana Janic
14.01
Malmö AI
14.01
  
5Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
14.13
Lidköpings IS
14.13
PB
  
6Sofia Johnsson
14.19
Hässelby SK
14.19
SB
  
7Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
14.21
95DEN
14.21
  
Malin Eriksson
Malin Eriksson 91, KFUM Örebro
DNF
KFUM Örebro
DNF
  
Heat 1
5 jul Vind: -1.1
5 julVind: -1.1
1Caroline Tegel
14.05
IF Göta Karlstad
14.05
  
2Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen 93, NOR
14.07
93NOR
14.07
  
3Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
14.37
Lidköpings IS
14.37
PB
  
4Malin Eriksson
Malin Eriksson 91, KFUM Örebro
14.38
KFUM Örebro
14.38
  
Heat 2
5 jul Vind: 0.0
5 julVind: 0.0
1Malin Skogström
13.95
Hässelby SK
13.95
  
2Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
14.07
95DEN
14.07
  
3Adriana Janic
14.08
Malmö AI
14.08
  
Heat 3
5 jul Vind: +0.5
5 julVind: +0.5
1Sofia MossbergFalu IK
14.30
  
K 400 m häck     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
58.85
Lidköpings IS
58.85
PB
  
2Anne Sofie Kirkegaard
Anne Sofie Kirkegaard 98, DEN
59.02
98DEN
59.02
SB
  
3Sara Bley
Sara Bley 91, GoIF Tjalve
59.36
GoIF Tjalve
59.36
PB
  
4Marie Skjæggestad
Marie Skjæggestad 99, NOR
1:00.90
99NOR
1:00.90
  
5Karoline Daland
Karoline Daland 99, NOR
1:01.46
99NOR
1:01.46
  
6Nora Beinlich
Nora Beinlich 97, GER
1:02.74
97GER
1:02.74
  
7Hanna Palmqvist
1:03.18
Mölndals AIK
1:03.18
SB
  
Final B
3 jul
3 jul
1Ewa Marcinkiewicz
1:02.46
Västerås FK
1:02.46
SB
  
2Elisa Adams
Elisa Adams 98, GER
1:02.66
98GER
1:02.66
  
K Höjd     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Sofie Skoog
1.87
IF Göta Karlstad
1.87
  
2My Nordström
My Nordström 90, GoIF Tjalve
1.84
GoIF Tjalve
1.84
SB
  
3Vendela von CorswantÖrgryte IS
1.81
SB
  
4Ellen BjörklundIFK Lund
1.74
  
5Evelina ErlandssonIF Göta Karlstad
1.74
  
6Lisa EngmanKils AIK
1.74
  
7Candela Guijarro
Candela Guijarro 94, ESP
1.70
94ESP
1.70
  
8Sandra B. Christensen
Sandra B. Christensen 95, DEN
1.70
95DEN
1.70
  
K Stav     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Malin DahlströmUllevi FK
4.50
=PB
  
1Michaela Meijer
4.45
Örgryte IS
4.45
  
2Hulda Thorsteinsdóttir
Hulda Thorsteinsdóttir 91, ISL
4.26
91ISL
4.26
PB
  
2Iben Høgh-Pedersen
Iben Høgh-Pedersen 90, DEN
4.15
90DEN
4.15
=SB
  
3Lene Retzius
Lene Retzius 96, NOR
4.15
96NOR
4.15
PB NU20R
  
3Lene Retzius
Lene Retzius 96, NOR
4.06
96NOR
4.06
SB
  
4Hulda Thorsteinsdóttir
Hulda Thorsteinsdóttir 91, ISL
4.05
91ISL
4.05
  
4Elienor Werner
4.05
Hässelby SK
4.05
  
4Iben Høgh-Pedersen
Iben Høgh-Pedersen 90, DEN
3.95
90DEN
3.95
  
5Line R Jensen
Line R Jensen 92, DEN
3.78
92DEN
3.78
  
5Hanna Jansson
3.78
Ullevi FK
3.78
  
6Sara Cannmo
3.95
Örgryte IS
3.95
SB
  
7Line R Jensen
Line R Jensen 92, DEN
3.95
92DEN
3.95
  
7Paula Nedberge Llano
Paula Nedberge Llano 95, NOR
3.78
95NOR
3.78
  
8Sara Eriksson
3.85
Ullevi FK
3.85
  
8Sara Eriksson
3.78
Ullevi FK
3.78
  
9Karin Fisher
Karin Fisher 88, USA
3.85
88USA
3.85
=SB
  
9Annika Jönsson
3.78
IFK Helsingborg
3.78
SB
  
10Paula Nedberge Llano
Paula Nedberge Llano 95, NOR
3.85
95NOR
3.85
=SB
  
11Klara MattssonIK Orient
3.85
SB
  
12Ellen Olsson
3.75
Wärnamo SK
3.75
PB
  
13Mira Guldbrandsen
Mira Guldbrandsen 98, DEN
3.60
98DEN
3.60
  
K Längd     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Malin Marmbrandt
6.43
Västerås FK
6.43
+1.1 PB
  
2Martha Traoré
Martha Traoré 95, DEN
6.36
95DEN
6.36
+1.8 PB NU23R
  
3Malin Olsson
6.22
IFK Lidingö
6.22
+0.9 SB
  
4Sandra TörnrosGefle IF
5.96
+0.8
  
5Sara Kviberg
5.91
Hässelby SK
5.91
+1.2
  
6Emilia KjellbergIFK Sunne
5.88
+0.7 SB
  
7Eline Breilid
Eline Breilid 93, NOR
5.83
93NOR
5.83
+0.7
  
8Charlotte SkogströmHässelby SK
5.80w
+2.2
  
9Ida Hansen
Ida Hansen 93, IF Göta
5.71
IF Göta Karlstad
5.71
+0.1
  
10Monika Elisabeth Benserud
Monika Elisabeth Benserud 96, NOR
5.66
96NOR
5.66
+1.9 PB
  
11Malin Skogström
5.66
Hässelby SK
5.66
+0.9
  
12Johanna Carlsson
5.66
IFK Helsingborg
5.66
+2.0 SB
  
K Tresteg     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Fanny Ernestam
Fanny Ernestam 98, KFUM Örebro
12.98
KFUM Örebro
12.98
+1.2 PB
  
38 SWE AT
2Malin Marmbrandt
12.79
Västerås FK
12.79
+2.0
  
3Ingrid Bøthun Leganger
Ingrid Bøthun Leganger 93, NOR
12.58
93NOR
12.58
+0.3
  
4Adiam Thedros RasmussenÖrgryte IS
12.49
+0.1 PB
  
5Emilia HammarströmWärnamo SK
12.40
+1.4 SB
  
6Monika Elisabeth Benserud
Monika Elisabeth Benserud 96, NOR
12.17
96NOR
12.17
+0.1
  
7May Zerzut
May Zerzut 94, POL
12.01w
94POL
12.01w
+2.7
  
K Kula     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Maria Nilsson
13.53
IK Orient
13.53
  
K Diskus     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Anna Karlsson
45.69
Motala AIF
45.69
  
2Mathilda ErikssonIFK Tumba
42.69
  
3Elin Rubin
Elin Rubin 95, Hovslätt
42.06
Hovslätts IK
42.06
PB
  
K Slägga     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Tracey AnderssonUllevi FK
66.64
  
2Kristina Andersson
52.32
Råby-Rekarne FIF
52.32
SB
  
K Spjut     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Andrea Enerstad Bolle
Andrea Enerstad Bolle 92, NOR
51.52
92NOR
51.52
PB
  
2Malin Andersson
44.34
Öresund FK
44.34
  
3Elisabeth HöglundIF Göta Karlstad
44.21
  
4Paula Gass
Paula Gass 94, GBR
43.71
94GBR
43.71
  
5Jennifer Björklund
42.62
Enköpings AI
42.62
  
F19 100 m     
4 jul
Vind: +1.0

Final A

Final
4 jul
Vind: +1.0
1Hanna Hoff
Hanna Hoff 97, IFK Växjö
12.00
IFK Växjö
12.00
PB
  
2Emilia KjellbergIFK Sunne
12.03
SB
  
3Emma Jansson
12.14
Falu IK
12.14
PB
  
4Lisa Lilja
12.15
Malmö AI
12.15
PB
  
5Adriana Janic
12.18
Malmö AI
12.18
PB
  
6Marte Pettersen
Marte Pettersen 97, NOR
12.29
97NOR
12.29
PB
  
Heat 2
4 jul Vind: +0.7
4 julVind: +0.7
1Adriana Janic
12.25
Malmö AI
12.25
SB
  
Heat 3
4 jul Vind: +0.7
4 julVind: +0.7
1Emilia KjellbergIFK Sunne
12.18
SB
  
Heat 5
4 jul Vind: +0.3
4 julVind: +0.3
1Lisa Lilja
12.18
Malmö AI
12.18
PB
  
2Hanna Hoff
Hanna Hoff 97, IFK Växjö
12.20
IFK Växjö
12.20
  
F19 200 m     
5 jul
Vind: +0.5

Final A

Final
5 jul
Vind: +0.5
1Emma Jansson
24.78
Falu IK
24.78
PB
  
2Alice Svantesson
25.01
Sävedalens AIK
25.01
PB
  
F19 400 m     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Ebba Svantesson
56.03
Sävedalens AIK
56.03
PB
  
2Ingrid Linn Nordahl
Ingrid Linn Nordahl 97, NOR
56.30
97NOR
56.30
  
3Alice Svantesson
56.43
Sävedalens AIK
56.43
PB
  
F19 800 m     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Patricia Striner
2:12.00
Malmö AI
2:12.00
  
F19 1500 m     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Malin Jonsson
Malin Jonsson 96, Sävedalen
4:38.60
Sävedalens AIK
4:38.60
PB
  
2Emilie Grøterud Fossumstuen
Emilie Grøterud Fossumstuen 97, NOR
4:38.61
97NOR
4:38.61
PB
  
F19 100 m häck     
5 jul
Vind: +0.3

Final A

Final
5 jul
Vind: +0.3
1Lovisa ÖstervallIFK Tumba
14.25
PB
  
2Emilie Berge
Emilie Berge 97, NOR
14.27
97NOR
14.27
PB
  
3Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
14.35
Västerås FK
14.35
  
Heat 1
5 jul Vind: -0.5
5 julVind: -0.5
1Lovisa ÖstervallIFK Tumba
14.41
  
2Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
14.41
Västerås FK
14.41
  
F19 Höjd     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Ellen Ekholm
1.80
Ullevi FK
1.80
=PB
  
2Lovisa ÖstervallIFK Tumba
1.78
=SB
  
3Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
1.75
Västerås FK
1.75
SB
  
4Elise Nedberg
Elise Nedberg 97, NOR
1.71
97NOR
1.71
PB
  
4Louise EkmanGefle IF
1.71
SB
  
6Johanna DyremarkIFK Tumba
1.71
  
7Malin Engan Wiseth
Malin Engan Wiseth 97, NOR
1.71
97NOR
1.71
  
F19 Stav     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Sara Cannmo
3.73
Örgryte IS
3.73
  
2McKenna Caskey
McKenna Caskey 99, USA
3.73
99USA
3.73
  
3Klara MattssonIK Orient
3.73
SB
  
3Annika Jönsson
3.73
IFK Helsingborg
3.73
SB
  
F19 Längd     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Viktoriya Vaseykina
Viktoriya Vaseykina 97, RUS
6.01
97RUS
6.01
+0.3
  
1Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
5.82w
Västerås FK
5.82w
+2.1
  
2Emilia KjellbergIFK Sunne
5.93
+0.2 SB
  
2Lovisa ÖstervallIFK Tumba
5.70
+0.5
  
2Emilia HammarströmWärnamo SK
5.70
+0.1 SB
  
3Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
5.90
Västerås FK
5.90
+1.1 SB
  
4Emilia HammarströmWärnamo SK
5.89
+1.4 PB
  
4Anna Pajunen
Anna Pajunen 97, FIN
5.68
97FIN
5.68
+0.8 PB
  
5Jonna Lindéen
5.83
Kalmar SK
5.83
+1.6 PB
  
6Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, GoIF Tjalve
5.82
GoIF Tjalve
5.82
+1.3 SB
  
7Lovisa ÖstervallIFK Tumba
5.81
+0.3
  
8Emma JanssonFalu IK
5.70
+0.6 PB
  
9Lilly AnderssonMalmö AI
5.64
+0.8 SB
  
F19 Kula     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Agnes Larsson
14.28
IF Göta Karlstad
14.28
  
2Emma Harrysson
13.68
Brattås CK
13.68
PB
  
3Sara Lennman
Sara Lennman 96, Katrineholm
13.51
Katrineholms SK
13.51
  
4Julia Svärd Axelsson
13.25
IFK Helsingborg
13.25
SB
  
F19 Diskus     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Marie Aagaard
Marie Aagaard 96, DEN
45.94
96DEN
45.94
  
2Lisa Brix Pedersen
Lisa Brix Pedersen 96, DEN
45.75
96DEN
45.75
  
3Lovisa SjöstrandIF Castor
43.83
  
F19 Slägga     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Linn Forssell
54.70
Motala AIF
54.70
  
F19 Spjut     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Emma Harrysson
44.40
Brattås CK
44.40
PB
  
2Linn Peura
Linn Peura 97, Råby-Rekarne
44.22
Råby-Rekarne FIF
44.22
SB
  
6Jenny Wiklund
Jenny Wiklund 96, FIN
40.75
96FIN
40.75
  
F17 100 m     
4 jul
Vind: +1.2

Final A

Final
4 jul
Vind: +1.2
1Claudia Payton
12.19
IF Göta Karlstad
12.19
PB
  
2Josefin Persson
12.21
Sävedalens AIK
12.21
PB
  
3Moa Mattisson
Moa Mattisson 98, Helsingborg
12.22
IFK Helsingborg
12.22
PB
  
4Vanja Blomberg
12.24
Klippans FK
12.24
PB
  
5Emma Beiter Bomme
Emma Beiter Bomme 98, DEN
12.27
98DEN
12.27
  
Heat 6
4 jul Vind: +2.2
4 julVind: +2.2
1Vanja Blomberg
12.25w
Klippans FK
12.25w
  
F17 200 m     
5 jul
Vind: +0.2

Final A

Final
5 jul
Vind: +0.2
1Linnéa Frobe
24.94
Täby IS
24.94
PB
  
2Josefin Persson
25.08
Sävedalens AIK
25.08
SB
  
F17 400 m     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Linnéa Frobe
56.50
Täby IS
56.50
SB
  
2Josefin Persson
56.53
Sävedalens AIK
56.53
SB
  
3Mari Drabløs
Mari Drabløs 98, NOR
56.71
98NOR
56.71
  
F17 800 m     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Mia Helene Mørck
Mia Helene Mørck 99, DEN
2:11.37
99DEN
2:11.37
PB
  
2Helene Holm Gottlieb
Helene Holm Gottlieb 98, DEN
2:11.80
98DEN
2:11.80
PB
  
3Emma Magnusson
2:13.01
Mölndals AIK
2:13.01
PB
  
4Mari Drabløs
Mari Drabløs 98, NOR
2:13.24
98NOR
2:13.24
SB
  
5Mathilde Myhrvold
Mathilde Myhrvold 98, NOR
2:13.25
98NOR
2:13.25
  
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
5 jul
Vind: +1.3

Final A

Final
5 jul
Vind: +1.3
1Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
13.60
Lidköpings IS
13.60
PB
  
2Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö 98, Göteborgs KIK
13.94
Göteborgs KIK
13.94
PB
  
3Moa Mattisson
Moa Mattisson 98, Helsingborg
14.17
IFK Helsingborg
14.17
PB
  
4Emelie Nyman Wänseth
14.25
Östersunds GIF
14.25
  
5Nina Konrad
Nina Konrad 98, GER
14.30
98GER
14.30
PB
  
6Tove Olsson
14.34
Sågmyra SK
14.34
PB
  
Heat 1
5 jul Vind: -0.3
5 julVind: -0.3
1Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
13.86
Lidköpings IS
13.86
  
Heat 2
5 jul Vind: +0.1
5 julVind: +0.1
1Emelie Nyman Wänseth
14.39
Östersunds GIF
14.39
  
Heat 3
5 jul Vind: -1.5
5 julVind: -1.5
1Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö 98, Göteborgs KIK
13.96
Göteborgs KIK
13.96
=PB
  
F17 Höjd     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Emelie Nyman Wänseth
1.75
Östersunds GIF
1.75
  
2Emma Söderström
Emma Söderström 98, Göteborgs KIK
1.73
Göteborgs KIK
1.73
PB
  
3Rikke Andersen
Rikke Andersen 98, DEN
1.73
98DEN
1.73
PB
  
4Louise EstbergMalmö AI
1.73
PB
  
5Rebecka Svedberg
Rebecka Svedberg 98, Linköpings GIF
1.70
Linköpings GIF
1.70
=SB
  
F17 Stav     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Elienor Werner
4.10
Hässelby SK
4.10
SB
  
2McKenna Caskey
McKenna Caskey 99, USA
3.96
99USA
3.96
=PB
  
3Frida Bergvall
Frida Bergvall 99, IFK Växjö
3.62
IFK Växjö
3.62
  
F17 Längd     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Kaiza Karlén
5.93
KFUM Arvika
5.93
–0.4
  
1Kaiza Karlén
5.67w
KFUM Arvika
5.67w
+2.3
  
F17 Tresteg     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Aleksandra Krasina
Aleksandra Krasina 98, RUS
12.69
98RUS
12.69
+1.0 PB
  
2Mari Sellevåg Aarø
Mari Sellevåg Aarø 98, NOR
12.38
98NOR
12.38
+0.3 PB
  
F17 Kula (3.0 kg)     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Linn Louise Kvaale
Linn Louise Kvaale 98, NOR
14.49
98NOR
14.49
  
2Elise Gravningen
Elise Gravningen 98, NOR
14.25
98NOR
14.25
  
3Amanda Malmehed
Amanda Malmehed 98, Linköpings GIF
13.95
Linköpings GIF
13.95
  
F17 Diskus     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Anna Karlsson
45.75
Motala AIF
45.75
PB
  
2Mathilda ErikssonIFK Tumba
42.93
  
F17 Slägga (3.0 kg)     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Grete Ahlberg
68.24
Hammarby IF
68.24
  
2Jessica MattssonTierps IF
59.04
PB
  
3Anna Karlsson
57.69
Motala AIF
57.69
PB
  
4Cecilia Larsson
55.42
IFK Växjö
55.42
  
5Luana Lund Klaric
Luana Lund Klaric 99, Göteborgs KIK
54.45
Göteborgs KIK
54.45
=PB
  
6Ida StenbäckSK Bore
51.84
  
F17 Spjut (500 g)     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Ida Thunberg
51.20
IK Stål
51.20
PB
  
2Maja Gustavsson
50.31
Västerås FK
50.31
PB
  
3Stella Weinberg
Stella Weinberg 98, NOR
49.33
98NOR
49.33
  
4Carolin NäslundSK Bore
46.06
  
5Bianca SalmingTäby IS
43.42
  
F16 100 m     
4 jul
Vind: +1.8

Final A

Final
4 jul
Vind: +1.8
1Ida Eikeng
Ida Eikeng 99, NOR
12.02
99NOR
12.02
  
2Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton 99, NOR
12.12
99NOR
12.12
PB
  
3Tonje Fjellet Kristiansen
Tonje Fjellet Kristiansen 99, NOR
12.16
99NOR
12.16
PB
  
4Ida Thunberg
12.30
IK Stål
12.30
PB
  
Heat 3
4 jul Vind: +1.7
4 julVind: +1.7
1Ida Eikeng
Ida Eikeng 99, NOR
11.99
99NOR
11.99
PB
  
F16 200 m     
5 jul
Vind: +1.5

Final A

Final
5 jul
Vind: +1.5
1Tonje Fjellet Kristiansen
Tonje Fjellet Kristiansen 99, NOR
24.67
99NOR
24.67
  
2Ida Eikeng
Ida Eikeng 99, NOR
24.97
99NOR
24.97
PB
  
3Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton 99, NOR
25.10
99NOR
25.10
  
F16 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
5 jul
Vind: -1.3

Final A

Final
5 jul
Vind: -1.3
1Ida Thunberg
14.02
IK Stål
14.02
PB
  
2Victoria Almerén Hansson
14.05
Råby-Rekarne FIF
14.05
  
3Ida Eikeng
Ida Eikeng 99, NOR
14.17
99NOR
14.17
  
Heat 2
5 jul Vind: -0.6
5 julVind: -0.6
1Victoria Almerén Hansson
14.23
Råby-Rekarne FIF
14.23
  
Heat 3
5 jul Vind: +0.6
5 julVind: +0.6
1Amanda Hansson
14.09
Hässelby SK
14.09
  
Heat 4
5 jul Vind: -1.0
5 julVind: -1.0
1Ida Eikeng
Ida Eikeng 99, NOR
14.26
99NOR
14.26
  
2Ida Thunberg
14.39
IK Stål
14.39
PB
  
F16 Höjd     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Maja Nilsson
1.75
Motala AIF
1.75
  
2Filippa RodriguesLaholm IF
1.71
=PB
  
F16 Längd     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Fanny Runheim
Fanny Runheim 99, KFUM Örebro
5.82
KFUM Örebro
5.82
+0.6 SB
  
2Thale Leirfall Bremset
Thale Leirfall Bremset 99, NOR
5.63
99NOR
5.63
0.0 =PB
  
F16 Kula (3.0 kg)     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Thea Jensen
Thea Jensen 99, DEN
15.20
99DEN
15.20
  
F16 Slägga (3.0 kg)     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Elina Karvonen
60.74
IF Vingarna
60.74
  
2Vicki Dahl
Vicki Dahl 00, DEN
57.27
00DEN
57.27
  
F15 300 m     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 00, ISL
39.39
00ISL
39.39
PB
  
2Freja Wærness
Freja Wærness 00, DEN
39.93
00DEN
39.93
PB
  
F15 800 m     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Anna Mark Helwigh
Anna Mark Helwigh 00, DEN
2:13.37
00DEN
2:13.37
PB
  
2Emilie Hov Andreassen
Emilie Hov Andreassen 00, NOR
2:14.94
00NOR
2:14.94
PB
  
F15 Höjd     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Lovisa KarlssonHögby IF
1.70
PB
  
F15 Stav     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Megan Berg NobeusMalmö AI
3.60
PB
  
F15 Längd     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Lovisa KarlssonHögby IF
5.83
–1.4 PB
  
2Claudia BelgraveIK Ymer
5.70w
+2.7
  
F14 800 m     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Lovisa Bivstedt
2:13.98
Hässelby SK
2:13.98
SB
  
2Gaël De Coninck
2:14.38
Sävedalens AIK
2:14.38
PB
  
F14 Längd     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Tilde Johansson
5.88
Falkenbergs IK
5.88
+0.9 PB