17.10
26.8
21‐22.9
24.10
24.10
9.10
19.10
3.10
23.10
4.9
16.10
17.10
24.10
24.10
24.10
21.10
23.10
23‐24.10
9.9
17.10
16.10
23.10
23.10
22.10
21.10
10.10
9.10
10.10
27.9
3.10
9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
Tävlande: 307 (147+160)   Starter: 355 (168+187)


select distinct results13.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results13.Ind AS Indiiy, results13.ID AS ID, results13.ID AS IDI, Events.TF AS type, results13.eventname AS en2, results13.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results13.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results13.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results13.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results13.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results13.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results13.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results13.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results13.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results13.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results13.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results13.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results13.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results13.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results13.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results13.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results13 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results13.ID AND CASE WHEN results13.Sex=1 and (results13.secondarypos not rlike ('K|F') or results13.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results13.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results13.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results13.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results13.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results13.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results13.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results13.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results13.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results13.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results13.iid LEFT JOIN world.countries ON results13.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results13.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results13.IID=combinedmen.parentid AND results13.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results13.IID=combinedwomen.parentid AND results13.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results13.iid=womenpbestsweden.iid AND (results13.Sex=2 OR results13.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results13.iid=womensbestsweden.iid AND (results13.Sex=2 OR results13.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results13.CID= 12961190 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results13.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results13.AGO=12 THEN 999999 ELSE results13.AGO END, results13.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M 100 m     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.49
  
2Stefan Tärnhuvud
10.55
Sundsvalls FI
10.55
  
3Ville Myllymäki
Ville Myllymäki 90, FIN
10.68
90FIN
10.68
  
4Jonathan Åstrand
Jonathan Åstrand 85, FIN
10.71
85FIN
10.71
  
5Viljami Kaasalainen
Viljami Kaasalainen 95, FIN
10.79
95FIN
10.79
  
6Benjamin Olsson
10.88
IFK Helsingborg
10.88
  
M 200 m     
8 sep
Vind: +1.6

Final A

Final
8 sep
Vind: +1.6
1Johan Wissman
20.82
Hässelby SK
20.82
  
2Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
20.87
PB
  
3Jonathan Åstrand
Jonathan Åstrand 85, FIN
21.21
85FIN
21.21
  
4Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
21.23
Bollnäs FIK
21.23
  
5Markus Koivula
Markus Koivula 93, FIN
21.68
93FIN
21.68
=PB
  
6Roope Saarinen
Roope Saarinen 94, FIN
21.76
94FIN
21.76
  
M 400 m     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Johan Wissman
46.56
Hässelby SK
46.56
SB
  
2Dennis Forsman
47.22
Ullevi FK
47.22
  
3Ville Lampinen
Ville Lampinen 94, FIN
48.03
94FIN
48.03
PB
  
4Roope Saarinen
Roope Saarinen 94, FIN
48.52
94FIN
48.52
  
5Felix Francois
48.95
Örgryte IS
48.95
  
6Matias Linkoaho
Matias Linkoaho 94, FIN
49.86
94FIN
49.86
  
M 800 m     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Johan Svensson
Johan Svensson 89, Spårvägen
1:48.67
Spårvägens FK
1:48.67
  
2Robin Rohlén
1:49.30
IFK Umeå
1:49.30
  
3Andreas Almgren
1:49.46
Turebergs FK
1:49.46
PB
  
4Niclas Sandells
Niclas Sandells 84, FIN
1:49.48
84FIN
1:49.48
  
5Ville Lampinen
Ville Lampinen 94, FIN
1:50.61
94FIN
1:50.61
PB
  
6Tuomo Salonen
Tuomo Salonen 89, FIN
1:50.85
89FIN
1:50.85
  
M 1500 m     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Niclas Sandells
Niclas Sandells 84, FIN
3:45.78
84FIN
3:45.78
  
2Joni Jaako
Joni Jaako 86, Hammarby
3:46.49
Hammarby IF
3:46.49
  
3Jonas Leanderson
3:47.78
Malmö AI
3:47.78
  
4Johan Hydén
3:48.00
Hammarby IF
3:48.00
  
5Ilari Piipponen
Ilari Piipponen 88, FIN
3:48.01
88FIN
3:48.01
  
6Panu Jantunen
Panu Jantunen 89, FIN
3:50.91
89FIN
3:50.91
  
M 5000 m     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Olle Walleräng
14:01.77
Spårvägens FK
14:01.77
  
2Jukka Keskisalo
Jukka Keskisalo 81, FIN
14:06.56
81FIN
14:06.56
SB
  
3Jarkko Järvenpää
Jarkko Järvenpää 86, FIN
14:08.09
86FIN
14:08.09
  
4Mikael Ekvall
Mikael Ekvall 89, Strömstad LK
14:18.66
Strömstad LK
14:18.66
  
5Johan Hydén
14:23.28
Hammarby IF
14:23.28
SB
  
6Ossi Kekki
Ossi Kekki 93, FIN
14:27.94
93FIN
14:27.94
PB
  
M 10 000 m     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Mikael Ekvall
Mikael Ekvall 89, Strömstad LK
29:28.71
Strömstad LK
29:28.71
  
2Jarkko Järvenpää
Jarkko Järvenpää 86, FIN
29:42.48
86FIN
29:42.48
  
3Mårten Boström
Mårten Boström 82, Lidingö SOK
29:57.86
IFK Lidingö SOK
29:57.86
SB
  
4Adil Bouafif
30:20.24
Hässelby SK
30:20.24
  
5Oskari Pennanen
Oskari Pennanen 91, FIN
31:07.54
91FIN
31:07.54
SB
  
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
M 3000 m hinder     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Jukka Keskisalo
Jukka Keskisalo 81, FIN
9:05.54
81FIN
9:05.54
  
2Janne Ukonmaanaho
Janne Ukonmaanaho 84, FIN
9:08.37
84FIN
9:08.37
  
3Daniel Lundgren
9:11.06
Turebergs FK
9:11.06
  
4Fredrik Johansson
9:20.56
IFK Växjö
9:20.56
  
5Robin Lindgren
9:23.67
Örgryte IS
9:23.67
  
6Aki Nummela
Aki Nummela 85, FIN
9:31.73
85FIN
9:31.73
  
M 110 m häck     
8 sep
Vind: +1.8

Final A

Final
8 sep
Vind: +1.8
1Philip Nossmy
13.70
Malmö AI
13.70
  
2Joona-Ville Heinä
Joona-Ville Heinä 89, FIN
14.00
89FIN
14.00
  
3Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.13
Spårvägens FK
14.13
  
4Anton Levin
Anton Levin 92, Helsingborg
14.24
IFK Helsingborg
14.24
  
5Arttu Hirvonen
Arttu Hirvonen 89, FIN
14.28
89FIN
14.28
  
6Elmo Lakka
Elmo Lakka 93, FIN
14.68
93FIN
14.68
  
M 400 m häck     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Jonathan Carbe
52.08
Örgryte IS
52.08
  
2Don-Zheni Ekoebve
Don-Zheni Ekoebve 92, FIN
52.66
92FIN
52.66
  
3Niclas Åkerström
52.68
IFK Växjö
52.68
  
4Petter Olson
53.21
Hässelby SK
53.21
  
5Joni Vainio-Kaila
Joni Vainio-Kaila 94, FIN
53.50
94FIN
53.50
  
6Valtteri Toimela
Valtteri Toimela 95, FIN
54.35
95FIN
54.35
  
M Höjd     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Jussi Viita
Jussi Viita 85, FIN
2.17
85FIN
2.17
  
2Osku Torro
Osku Torro 79, FIN
2.15
79FIN
2.15
  
3Mehdi Alkhatib
2.13
Hammarby IF
2.13
  
4Jakob ThorvaldssonIFK Lidingö
2.13
SB
  
5Philip Frifelt LundqvistIF Göta Karlstad
2.10
  
6Mauri Kaattari
Mauri Kaattari 86, FIN
2.07
86FIN
2.07
  
1.931.992.032.072.102.132.152.172.21
Viita--ooooooxxx
Torro---o-ooxxx
Alkhatib--o-xooxxx
Thorvaldsson--oooxxoxxx
Frifelt Lundqvistoooxoxxoxxx
Kaattarioooxoxxx
M Stav     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Alhaji Jeng
5.51
Örgryte IS
5.51
  
2Eemeli Salomäki
Eemeli Salomäki 87, FIN
5.46
87FIN
5.46
SB
  
3Perttu Korhonen
Perttu Korhonen 90, FIN
5.25
90FIN
5.25
  
4Carl Sténson
5.16
Hellas FK
5.16
PB
  
5Vesa Rantanen
Vesa Rantanen 75, FIN
5.02
75FIN
5.02
  
Melker Svärd JacobssonMalmö AI
NH
  
4.885.025.165.255.345.405.465.515.565.70
Jeng----oo-o-xxx
Salomäki-o-o-xxo-xxx
Korhonen-xo-xoxxx
Sténsonoooxxx
Rantanenooxxx
Svärd Jacobsson-xxx
M Längd     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Michel Tornéus
7.73
Hammarby IF
7.73
+0.4
  
2Arttu Pajulahti
Arttu Pajulahti 91, FIN
7.72
91FIN
7.72
+1.3 SB
  
3Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.65
Eskilstuna FI
7.65
+1.9 PB
  
31 SWE AT, 7 SWE P19 AT
4Otto Kilpi
Otto Kilpi 87, FIN
7.60
87FIN
7.60
–0.1
  
5Kristian Pulli
Kristian Pulli 94, FIN
7.55
94FIN
7.55
+1.4
  
6Fabian Rosenquist
7.52w
GoIF Tjalve
7.52w
+2.5
  
Tornéusx
+0.5
x
+2.0
x
+0.9
x
+0.1
7.73
+0.4
5.96w
+2.9
Pajulahti7.43
+1.1
7.67
+0.5
x
+2.5
x
+2.0
7.68
+1.5
7.72
+1.3
Talèus7.42
+0.8
7.65
+1.9
7.49
+1.8
7.48
+0.5
7.27
+0.7
7.42
+1.0
Kilpix
+1.4
7.60
+0.1
x
+1.1
7.56
+1.3
7.53
+0.5
7.54
+1.3
Pulli7.40
+0.9
7.54
+0.6
7.51w
+2.3
7.47
+1.8
7.55
+1.4
x
+1.2
Rosenquist7.52w
+2.5
7.28
+0.5
x
+2.3
7.45
+1.0
7.16
+0.8
x
+2.2
M Tresteg     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Mathias Ström
16.27
Örgryte IS
16.27
+1.0 PB
  
13 SWE AT
2Aleksi Tammentie
Aleksi Tammentie 86, FIN
16.21
86FIN
16.21
+1.4
  
3Daniel LennartssonÖrgryte IS
16.08
+1.0 PB
  
4Moteba Mohamed
15.96
Hässelby SK
15.96
+0.9 PB
  
27 SWE AT
5Kristian Pulli
Kristian Pulli 94, FIN
15.65
94FIN
15.65
0.0
  
6Ville Mylläri
Ville Mylläri 85, FIN
15.49w
85FIN
15.49w
+2.2
  
Strömx
+0.9
x
+0.4
16.27
+1.0
x
+2.0
x
+1.4
16.19
+1.3
Tammentie15.90
+1.1
16.04
-0.3
x
+1.4
x16.01
+0.6
16.21
+1.4
Lennartsson15.74
+0.7
x
+0.1
16.03
+1.7
x
+0.1
16.08
+1.0
x
+0.3
Mohamed15.52
+1.2
15.69
+0.3
15.71
-0.5
15.91
+1.6
15.71
+0.2
15.96
+0.9
Pulli15.18w
+2.1
15.58
+0.6
15.6515.41
+0.6
15.64
+1.1
15.58
+0.8
Mylläri15.49w
+2.2
x
-0.1
x
+0.3
x
+1.5
x
+0.8
x
+1.3
M Kula     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Niklas Arrhenius
19.57
Spårvägens FK
19.57
SB
  
2Leif Arrhenius
Leif Arrhenius 86, Spårvägen
19.51
Spårvägens FK
19.51
  
3Arttu Kangas
Arttu Kangas 93, FIN
17.95
93FIN
17.95
  
4Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
17.92
Spårvägens FK
17.92
  
5Matti Sivonen
Matti Sivonen 94, FIN
17.58
94FIN
17.58
PB
  
6Henri Pakisjärvi
Henri Pakisjärvi 89, FIN
17.03
89FIN
17.03
  
Arrhenius18.38xx19.5718.9619.37
Arrhenius19.42x19.35xx19.51
Kangas17.2717.95xx17.43x
Ståhlxx17.6017.92xx
Sivonenx17.2217.58xx17.08
Pakisjärvixx17.03xxx
M Diskus     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Niklas Arrhenius
62.51
Spårvägens FK
62.51
  
2Leif Arrhenius
Leif Arrhenius 86, Spårvägen
62.24
Spårvägens FK
62.24
  
3Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
58.30
Spårvägens FK
58.30
  
4Jouni Waldén
Jouni Waldén 82, FIN
58.19
82FIN
58.19
  
5Pyry Niskala
Pyry Niskala 90, FIN
56.82
90FIN
56.82
  
6Ville Kivioja
Ville Kivioja 90, FIN
52.67
90FIN
52.67
  
Arrhenius58.3862.51xx62.20x
Arrhenius59.2162.24xxx61.75
Ståhl58.3057.65xx56.52x
Waldén57.9256.98x58.1957.01x
Niskala55.55x55.9355.7056.8256.13
Kivioja49.5952.67x52.3251.8550.39
M Slägga     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Mattias Jons
76.39
Hässelby SK
76.39
PB
  
5 SWE AT
2David Söderberg
David Söderberg 79, FIN
72.39
79FIN
72.39
  
3Markus Johansson
71.60
IF Göta Karlstad
71.60
  
4Tuomas Seppänen
Tuomas Seppänen 86, FIN
69.70
86FIN
69.70
  
5Juha Kauppinen
Juha Kauppinen 86, FIN
67.49
86FIN
67.49
  
6Mattias Lindberg
Mattias Lindberg 90, Skellefteå AIK
63.67
Skellefteå AIK
63.67
  
Jons72.5173.8776.12x74.8976.39
Söderbergxxx71.22x72.39
Johansson67.8070.4169.2171.6068.5771.58
Seppänen68.4468.53x69.7069.28x
Kauppinen51.3567.4966.0366.3666.8966.70
Lindberg61.3162.05x63.67x61.82
M Spjut     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Tero Pitkämäki
Tero Pitkämäki 82, FIN
86.38
82FIN
86.38
  
2Antti Ruuskanen
Antti Ruuskanen 84, FIN
85.07
84FIN
85.07
  
3Kim Amb
Kim Amb 90, Bålsta
82.82
F Bålsta IK
82.82
  
4Gabriel Wallin
Gabriel Wallin 81, Södertälje IF
81.75
Södertälje IF
81.75
  
5Ari Mannio
Ari Mannio 87, FIN
81.28
87FIN
81.28
  
6Jiannis Smalios
Jiannis Smalios 87, KFUM Örebro
78.59
KFUM Örebro
78.59
SB
  
Pitkämäki82.7479.4185.15x81.5086.38
Ruuskanen78.66x77.6085.0780.0180.83
Amb79.0582.21x80.8179.4882.82
Wallinx71.3976.7274.2275.1281.75
Mannio76.7076.9878.5181.2879.45x
Smalios74.54xx78.59xx
M 4x100 m     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1 
39.81
39.81
  
  Tom Kling-Baptiste  90, Stefan Tärnhuvud  85, Benjamin Olsson  91, Joel Groth  91
2Finland 
Finland  
1:09.36
FIN
1:09.36
  
  Eetu Rantala, Ville Myllymäki, Jonathan Åstrand, Hannu Hämäläinen
M 4x400 m     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1 
3:10.10
3:10.10
  
2Finland 
Finland  
3:13.99
FIN
3:13.99
  
M Gång 10 000 m     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Perseus Karlström
40:32.00
Eskilstuna FI
40:32.00
PB
  
2Jarkko Kinnunen
Jarkko Kinnunen 84, FIN
40:48.69
84FIN
40:48.69
SB
  
3Andreas Gustafsson
41:43.72
GK Steget
41:43.72
SB
  
4Ato Ibáñez
42:01.07
  
5Veli-Matti Partanen
Veli-Matti Partanen 91, FIN
42:34.81
91FIN
42:34.81
SB
  
6Aleksi Ojala
Aleksi Ojala 92, FIN
43:07.71
92FIN
43:07.71
  
P17 100 m     
7 sep
Vind: +2.4

Final A

Final
7 sep
Vind: +2.4
1Ville Aarnivala
Ville Aarnivala 96, FIN
10.69w
96FIN
10.69w
  
2Emil von Barth
10.89w
Ullevi FK
10.89w
  
3Teemu Veteläsuo
Teemu Veteläsuo 96, FIN
10.99w
96FIN
10.99w
  
P17 200 m     
8 sep
Vind: +1.7

Final A

Final
8 sep
Vind: +1.7
1Ville Aarnivala
Ville Aarnivala 96, FIN
21.49
96FIN
21.49
PB
  
2Jakob Mast LarssonIF Göta Karlstad
21.85
PB
  
3Teemu Veteläsuo
Teemu Veteläsuo 96, FIN
22.22
96FIN
22.22
PB
  
P17 400 m     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Erik MartinssonGefle IF
48.34
  
2Artur Hämäläinen
Artur Hämäläinen 97, FIN
49.01
97FIN
49.01
PB
  
4Julius Uutela
Julius Uutela 97, FIN
50.76
97FIN
50.76
  
P17 800 m     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Kalle Berglund
1:53.34
UF Contact
1:53.34
PB
  
2Andreas Kramer
1:55.88
Sävedalens AIK
1:55.88
  
3Sami Hänninen
Sami Hänninen 96, FIN
1:57.78
96FIN
1:57.78
PB
  
4Julius Uutela
Julius Uutela 97, FIN
1:58.61
97FIN
1:58.61
  
P17 1500 m     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1William Levay
William Levay 96, Spårvägen
3:54.75
Spårvägens FK
3:54.75
  
2Vidar Johansson
3:55.19
Sävedalens AIK
3:55.19
PB
  
3Samu Mikkonen
Samu Mikkonen 96, FIN
4:03.74
96FIN
4:03.74
PB
  
P17 3000 m     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Topi Raitanen
Topi Raitanen 96, FIN
8:49.67
96FIN
8:49.67
  
2Robin Ryynänen
Robin Ryynänen 97, FIN
8:50.10
97FIN
8:50.10
  
P17 2000 m hinder (83.8 cm)     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Andreas Jansson
5:54.60
Hässelby SK
5:54.60
  
2Johan Lindgren
6:08.64
Mölndals AIK
6:08.64
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
8 sep
Vind: -0.3

Final A

Final
8 sep
Vind: -0.3
1Charles Mitala
14.14
Malmö AI
14.14
  
2Andreas GustafssonFalu IK
14.21
  
3Valtteri Kalliokulju
Valtteri Kalliokulju 97, FIN
14.64
97FIN
14.64
PB
  
4Joel Lapinlampi
Joel Lapinlampi 96, FIN
28.56
96FIN
28.56
SB
  
P17 300 m häck     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Isak Andersson
37.10
Upsala IF
37.10
PB
  
2Jani Rastas
Jani Rastas 96, FIN
37.88
96FIN
37.88
PB
  
3Ilari Manninen
Ilari Manninen 97, FIN
38.56
97FIN
38.56
PB
  
P17 Höjd     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Oskar Lundqvist
2.06
Upsala IF
2.06
  
2Henrik Thoms
2.04
Hanvikens SK
2.04
  
P17 Stav     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Tomas Wecksten
Tomas Wecksten 96, FIN
4.78
96FIN
4.78
  
2Niko Koskinen
Niko Koskinen 96, FIN
4.58
96FIN
4.58
  
P17 Längd     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
7.34
+0.8
  
2Lauri Arpiainen
Lauri Arpiainen 96, FIN
7.15
96FIN
7.15
+1.1 PB
  
P17 Tresteg     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Oskar Niva
Oskar Niva 96, FIN
14.67
96FIN
14.67
+0.4 SB
  
2Santeri Söderström
Santeri Söderström 97, FIN
14.52
97FIN
14.52
–0.8 PB
  
P17 Kula (5.0 kg)     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Aleksi Jaakkola
Aleksi Jaakkola 97, FIN
17.31
97FIN
17.31
  
2Matti Kahilainen
Matti Kahilainen 96, FIN
16.98
96FIN
16.98
  
P17 Diskus (1.5 kg)     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Oskari Perälampi
Oskari Perälampi 96, FIN
58.15
96FIN
58.15
  
2Olof Östenberg
57.77
IFK Växjö
57.77
PB
  
3Veikko Laitinen
Veikko Laitinen 97, FIN
56.46
97FIN
56.46
PB
  
4Albin Lager
Albin Lager 96, KFUM Örebro
50.21
KFUM Örebro
50.21
  
P17 Slägga (5.0 kg)     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Daniel Ivanoff
Daniel Ivanoff 96, FIN
67.19
96FIN
67.19
  
2Ville Järvinen
Ville Järvinen 97, FIN
66.32
97FIN
66.32
  
3Fredrik GerdsdorffTimrå AIF
60.28
PB
  
4Anton Andersson
59.12
Umedalens IF
59.12
  
P17 Spjut (700 g)     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Visa Mäkinen
Visa Mäkinen 96, FIN
62.80
96FIN
62.80
  
2Joar Husmark
61.95
Falu IK
61.95
PB
  
3Panu Auvinen
Panu Auvinen 97, FIN
60.49
97FIN
60.49
  
P17 4x400 m     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Finland 
Finland  
3:14.47
FIN
3:14.47
NU18R
  
  Artur Hämäläinen, Jani Rastas, Ville Aarnivala, Aaron Savolainen
2 
3:15.25
3:15.25
NU18R
  
  Erik Martinsson  96, Kalle Berglund  96, Isak Andersson  96, Andreas Movin  96
Kvinnor
K 100 m     
7 sep
Vind: +1.8

Final A

Final
7 sep
Vind: +1.8
1Irene EkelundKils AIK
11.38
  
2Hanna-Maari Latvala
Hanna-Maari Latvala 87, FIN
11.45
87FIN
11.45
  
3Daniella Busk
11.64
Malmö AI
11.64
  
4Nooralotta Neziri
Nooralotta Neziri 92, FIN
11.68
92FIN
11.68
SB
  
5Tiina Leppäkoski
Tiina Leppäkoski 90, FIN
11.72
90FIN
11.72
PB
  
6Hanna Adriansson
11.98
IFK Lidingö
11.98
  
K 200 m     
8 sep
Vind: +0.7

Final A

Final
8 sep
Vind: +0.7
1Irene EkelundKils AIK
22.95
  
2Hanna-Maari Latvala
Hanna-Maari Latvala 87, FIN
23.31
87FIN
23.31
  
3Daniella Busk
23.74
Malmö AI
23.74
PB
  
4Jonna Berghem
Jonna Berghem 93, FIN
23.76
93FIN
23.76
PB
  
5Jenna Jokela
Jenna Jokela 90, FIN
24.11
90FIN
24.11
PB
  
6Pernilla TornemarkMalmö AI
24.58
  
K 400 m     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
53.59
Spårvägens FK
53.59
  
2Elin Moraiti
54.46
Hässelby SK
54.46
  
3Lisa Duffy
Lisa Duffy 93, Hässelby
54.62
Hässelby SK
54.62
  
4Eveliina Määttänen
Eveliina Määttänen 95, FIN
54.69
95FIN
54.69
PB
  
5Sanna Aaltonen
Sanna Aaltonen 81, FIN
56.10
81FIN
56.10
  
6Saara Raitis
Saara Raitis 93, FIN
56.96
93FIN
56.96
  
K 800 m     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Charlotte Schönbeck
2:05.84
IFK Lidingö
2:05.84
  
2Sofia Öberg
2:06.49
IFK Lidingö
2:06.49
  
3Johanna Matintalo
Johanna Matintalo 96, FIN
2:07.54
96FIN
2:07.54
  
4Linn Nilsson
2:07.71
Hälle IF
2:07.71
  
5Sara Kuivisto
Sara Kuivisto 91, FIN
2:08.57
91FIN
2:08.57
  
6Aino Paunonen
Aino Paunonen 92, FIN
2:10.71
92FIN
2:10.71
SB
  
K 1500 m     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Abeba Aregawi
4:16.89
Hammarby IF
4:16.89
  
2Sofia Öberg
4:18.57
IFK Lidingö
4:18.57
  
3Linn Nilsson
4:18.58
Hälle IF
4:18.58
  
4Sara Kuivisto
Sara Kuivisto 91, FIN
4:19.03
91FIN
4:19.03
PB
  
5Minna Lamminen
Minna Lamminen 82, FIN
4:21.10
82FIN
4:21.10
SB
  
6Sofie Lövdal
Sofie Lövdal 93, FIN
4:38.44
93FIN
4:38.44
  
K 5000 m     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Charlotta Fougberg
16:04.21
Ullevi FK
16:04.21
PB
  
2Johanna Peiponen
Johanna Peiponen 90, FIN
16:09.59
90FIN
16:09.59
PB
  
3Oona Kettunen
Oona Kettunen 94, FIN
16:18.88
94FIN
16:18.88
  
4Minna Lamminen
Minna Lamminen 82, FIN
16:25.14
82FIN
16:25.14
  
5Sarah Lahti
Sarah Lahti 95, Hässelby
16:29.89
Hässelby SK
16:29.89
  
6Elin Borglund
Elin Borglund 91, Sävedalen
16:30.39
Sävedalens AIK
16:30.39
  
K 10 000 m     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Isabellah Andersson
33:15.25
Hässelby SK
33:15.25
PB
  
12 SWE AT
2Johanna Lehtinen
Johanna Lehtinen 79, FIN
33:18.73
79FIN
33:18.73
PB
  
3Frida Lundén
Frida Lundén 84, Studenterna
34:48.20
FK Studenterna
34:48.20
  
4Minna Haka-Risku
Minna Haka-Risku 77, FIN
34:58.88
77FIN
34:58.88
  
5Madeleine Larsson
35:23.25
Hässelby SK
35:23.25
  
6Nina Chydenius
Nina Chydenius 90, FIN
36:25.10
90FIN
36:25.10
SB
  
K 3000 m hinder     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Sandra Eriksson
9:38.38
Hammarby IF
9:38.38
PB NR
  
2Charlotta FougbergUllevi FK
9:39.00
PB
  
3Oona Kettunen
Oona Kettunen 94, FIN
9:53.18
94FIN
9:53.18
  
4Klara Bodinson
10:11.47
Sävedalens AIK
10:11.47
  
5Minttu Hukka
Minttu Hukka 95, FIN
10:16.38
95FIN
10:16.38
PB
  
6Erika Svanborg
10:43.49
Bromma IF
10:43.49
PB
  
38 SWE AT
K 100 m häck     
7 sep
Vind: -0.7

Final A

Final
7 sep
Vind: -0.7
1Nooralotta Neziri
Nooralotta Neziri 92, FIN
13.14
92FIN
13.14
  
2Matilda Bogdanoff
Matilda Bogdanoff 90, FIN
13.56
90FIN
13.56
  
3Elisa Leinonen
Elisa Leinonen 87, FIN
13.63
87FIN
13.63
  
4Emma Tuvesson
Emma Tuvesson 91, Helsingborg
13.73
IFK Helsingborg
13.73
SB
  
5Elin Westerlund
13.82
Spårvägens FK
13.82
  
6Sofia Linde
14.08
Täby IS
14.08
  
K 400 m häck     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Venla Paunonen
Venla Paunonen 90, FIN
57.88
90FIN
57.88
  
2Frida Persson
58.61
Hammarby IF
58.61
  
3Anniina Laitinen
Anniina Laitinen 89, FIN
59.98
89FIN
59.98
  
4Sara Bley
Sara Bley 91, GoIF Tjalve
1:00.64
GoIF Tjalve
1:00.64
  
5Johanna Holmén SvenssonAlingsås IF
1:00.88
  
6Oona Hujanen
Oona Hujanen 94, FIN
1:01.90
94FIN
1:01.90
  
K Höjd     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Emma Green-TregaroÖrgryte IS
1.91
  
2Linda Sandblom
Linda Sandblom 89, FIN
1.89
89FIN
1.89
PB
  
3Sofie Skoog
1.87
IF Göta Karlstad
1.87
  
4Laura Rautanen
Laura Rautanen 88, FIN
1.79
88FIN
1.79
  
5Lisa EngmanKils AIK
1.79
PB
  
6Mari Sepänmaa
Mari Sepänmaa 85, FIN
1.79
85FIN
1.79
  
1.651.711.751.791.821.851.871.891.911.931.98
Green-Tregaro----o-ooxo-xxx
Sandblom-ooooxoxoxxoxxx
Skoog--oooxxoxxoxxx
Rautanen-oxooxxx
Engmanooxoxxoxxx
Sepänmaaxoxooxxoxxx
K Stav     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Angelica BengtssonHässelby SK
4.46
  
2Minna Nikkanen
Minna Nikkanen 88, FIN
4.41
88FIN
4.41
  
3Malin DahlströmUllevi FK
4.06
  
4Madeleine Nilsson
4.06
Kvarnsvedens GoIF
4.06
  
5Erica Hjerpe
Erica Hjerpe 93, FIN
3.92
93FIN
3.92
  
6Aino Siitonen
Aino Siitonen 94, FIN
3.92
94FIN
3.92
  
3.573.783.924.064.154.244.364.414.464.60
Bengtsson-----xxoxooxoxxx
Nikkanen---o-oxxooxxx
Dahlström--oo-xxx
Nilsson-xooxoxxx
Hjerpeoooxxx
Siitonenxoooxxx
K Längd     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Erica Jarder
Erica Jarder 86, Spårvägen
6.59
Spårvägens FK
6.59
+1.2
  
2Jaana Sieviläinen
Jaana Sieviläinen 82, FIN
6.39
82FIN
6.39
+1.1
  
3Elise Malmberg
Elise Malmberg 95, Hässleholm
6.28
Hässleholms AIS
6.28
+1.4 PB
  
28 SWE AT, 9 SWE F19 AT
4Elina Torro
Elina Torro 86, FIN
6.14
86FIN
6.14
+1.1 SB
  
5Matilda Bogdanoff
Matilda Bogdanoff 90, FIN
6.14
90FIN
6.14
+1.6
  
6Matilda HellqvistIK Orient
5.98
+1.3
  
Jarder6.51
+0.7
6.59
+1.2
x
+1.8
6.51
+1.4
x
+1.6
Sieviläinen6.39
+1.1
x
+1.3
6.20
+2.0
6.36
+1.7
x
+2.1
Malmberg6.00
+1.0
x
+1.9
6.19
+0.4
x
+0.4
6.28
+1.4
Torrox
+1.0
6.14
+1.1
x
+1.0
6.03
+1.3
x
+0.4
Bogdanoffx
0.0
6.14
+1.6
x
+0.6
5.90
+0.4
x
+1.3
Hellqvist5.98
+1.3
5.82
-0.2
x
+3.1
5.88
+0.8
5.79
+1.3
K Tresteg     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Elina Torro
Elina Torro 86, FIN
13.64
86FIN
13.64
+1.1
  
2Sanna Nygård
13.63
Hammarby IF
13.63
+0.1 =PB
  
2Sanna Nygård
13.63
Hammarby IF
13.63
+0.1 PB
  
3Essi Lindgren
Essi Lindgren 90, FIN
13.37
90FIN
13.37
+1.7 SB
  
4Lynn Johnson
13.29
Ullevi FK
13.29
+0.9 SB
  
5Jasmin Sabir
12.74
Hammarby IF
12.74
+0.8
  
6Hanna Tjernell
12.63
Mölndals AIK
12.63
+1.4
  
Torroxx
+2.3
13.62w
+2.3
12.14
+0.1
13.64
+1.1
13.59
+1.0
Nygård12.07
+1.4
x
+1.5
13.38
+0.6
13.54
+0.5
13.63
-0.1
13.63
+0.1
Nygård12.07
+1.4
x
+1.5
13.38
+0.6
13.54
+0.5
13.63
-0.1
13.63
+0.1
Lindgrenx
+0.2
x
+0.9
13.37
+1.7
13.26
+0.8
13.26
+0.5
x
+0.6
Johnsonx
+0.8
13.28
+1.7
12.97
+0.2
13.29
+0.9
12.98
+0.6
13.19
Sabir12.74
+0.8
x
+1.8
12.59
+1.6
12.67
+0.4
12.60
+1.0
12.65
+0.6
Tjernell12.63
+1.4
x
+1.2
x
+1.9
x
+1.0
12.42
-0.6
x
+1.2
K Kula     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Catarina Andersson
15.59
Hässelby SK
15.59
  
2Fanny Roos
15.55
Ljungby FIK
15.55
  
3Suvi Helin
Suvi Helin 85, FIN
15.49
85FIN
15.49
  
4Katri Hirvonen
Katri Hirvonen 90, FIN
15.11
90FIN
15.11
  
5Frida Åkerström
14.82
Huddinge AIS
14.82
  
6Niina Kelo
Niina Kelo 80, FIN
14.63
80FIN
14.63
  
Anderssonx14.84x15.5915.25x
Roos14.28x15.55xxx
Helin14.82x14.6914.94x15.49
Hirvonenxxx13.7314.2615.11
Åkerström14.3014.08x14.82x14.50
Kelo14.56x14.3514.1414.63x
K Diskus     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Sofia Larsson
58.18
Ullevi FK
58.18
SB
  
2Katri Hirvonen
Katri Hirvonen 90, FIN
54.45
90FIN
54.45
  
3Sanna Kämäräinen
Sanna Kämäräinen 86, FIN
53.99
86FIN
53.99
  
4Jenny Johansson
50.12
Västerås FK
50.12
  
5Heidi Schmidt
49.85
Täby IS
49.85
  
6Elina Mattila
Elina Mattila 89, FIN
49.49
89FIN
49.49
  
Larssonx42.1358.1854.54xx
Hirvonen49.3553.9952.1152.12x55.18
Kämäräinen53.2154.45xx53.40x
Johansson45.4950.1246.10xxx
Schmidt47.4749.85xxxx
Mattila47.5249.4949.4749.0848.23x
K Slägga     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Merja Korpela
Merja Korpela 81, FIN
66.31
81FIN
66.31
  
2Tracey AnderssonUllevi FK
66.25
  
3Johanna Salmela
Johanna Salmela 90, FIN
62.83
90FIN
62.83
  
4Jenni Penttilä
Jenni Penttilä 91, FIN
62.48
91FIN
62.48
  
5Ida Storm
Ida Storm 91, Hässelby
61.88
Hässelby SK
61.88
  
6Emma JohannessonUllevi FK
61.11
  
Korpela66.31x62.1665.7664.5063.38
Andersson65.02x62.0462.8966.25x
Salmela57.02x62.8360.5060.9760.65
Penttilä58.1862.4858.1260.4759.68x
Storm59.6258.6259.9161.8861.11x
Johannessonx59.78x61.1160.04x
K Spjut     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Sofi Flink
Sofi Flink 95, Västerås
60.66
Västerås FK
60.66
  
2Oona Sormunen
Oona Sormunen 89, FIN
57.03
89FIN
57.03
  
3Sanni Utriainen
Sanni Utriainen 91, FIN
56.34
91FIN
56.34
  
4Heidi Nokelainen
Heidi Nokelainen 90, FIN
53.29
90FIN
53.29
  
5Malin Haglund
51.17
Ullevi FK
51.17
  
6Matilda ElfgaardHabo FIF-04
47.14
  
Flink60.6658.3759.8155.8358.77
Sormunen54.7554.8657.03x54.5555.38
Utriainen49.1653.7051.1254.9756.3454.83
Nokelainenx40.9847.9250.6353.2953.14
Haglund38.0948.8251.17x43.1047.09
Elfgaard47.14xx46.1245.8045.27
K 4x100 m     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Finland 
Finland  
44.37
FIN
44.37
  
 Maria Räsänen, Hanna-Maari Latvala, Jonna Berghem, Tiina Leppäkoski
2 
44.80
44.80
  
 Pernilla Nilsson  92, Pernilla Tornemark  85, Daniella Busk  93, Hanna Adriansson Nordberg  92
K 4x400 m     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1 
3:39.11
3:39.11
  
2Finland 
Finland  
3:42.66
FIN
3:42.66
  
K Gång 5000 m     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Anne Halkivaha
Anne Halkivaha 86, FIN
22:49.96
86FIN
22:49.96
PB
  
2Mari Olsson
23:01.37
SB
  
3Mikaela Löfbacka
Mikaela Löfbacka 90, FIN
24:33.89
90FIN
24:33.89
  
4Henrika Parviainen
Henrika Parviainen 97, FIN
25:26.15
97FIN
25:26.15
  
5Lena Tomas
26:03.56
PB
  
Siw Karlström
DQ
Eskilstuna FI
DQ
  
F17 100 m     
7 sep
Vind: +0.9

Final A

Final
7 sep
Vind: +0.9
1Johanna GustafssonMotala AIF
11.98
  
2Jessi Landström
Jessi Landström 97, FIN
12.24
97FIN
12.24
  
3Emma GällstedtGefle IF
12.38
PB
  
4Milla Heiskanen
Milla Heiskanen 96, FIN
12.45
96FIN
12.45
  
F17 200 m     
8 sep
Vind: -0.2

Final A

Final
8 sep
Vind: -0.2
1Hilla Uusimäki
Hilla Uusimäki 96, FIN
24.78
96FIN
24.78
PB
  
2Tove Ågren
24.81
Falu IK
24.81
PB
  
3Hanna Hoff
Hanna Hoff 97, IFK Växjö
25.27
IFK Växjö
25.27
  
4Milla Heiskanen
Milla Heiskanen 96, FIN
25.46
96FIN
25.46
PB
  
F17 400 m     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Hilla Uusimäki
Hilla Uusimäki 96, FIN
56.47
96FIN
56.47
PB
  
2Eliisa Räsänen
Eliisa Räsänen 96, FIN
56.86
96FIN
56.86
SB
  
3Mikaela JohannessonFalu IK
57.15
  
4Madeleine Björlin-Delmar
57.37
IFK Göteborg
57.37
  
F17 800 m     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Johanna Matintalo
Johanna Matintalo 96, FIN
2:12.75
96FIN
2:12.75
  
2Eliisa Räsänen
Eliisa Räsänen 96, FIN
2:13.44
96FIN
2:13.44
  
3Patricia Striner
2:13.49
Malmö AI
2:13.49
  
4Anna Dahlsjö
2:16.41
Mölndals AIK
2:16.41
  
F17 1500 m     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Linn Söderholm
4:41.93
Sävedalens AIK
4:41.93
  
2Nelli Nordlund
Nelli Nordlund 97, FIN
4:43.54
97FIN
4:43.54
  
3Laura Nakolinna
Laura Nakolinna 97, FIN
4:47.60
97FIN
4:47.60
  
4Isabella Andersson
4:55.99
Turebergs FK
4:55.99
  
F17 3000 m     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Ebba Andersson
9:50.05
Sollefteå GIF
9:50.05
PB
  
2Isabelle Brauer
10:01.84
Hässelby SK
10:01.84
  
3Nelli Nordlund
Nelli Nordlund 97, FIN
10:09.07
97FIN
10:09.07
  
4Alisa Vainio
Alisa Vainio 97, FIN
10:09.88
97FIN
10:09.88
PB
  
F17 1500 m hinder     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Linn Bengtsson
Linn Bengtsson 97, IFK Växjö
4:49.11
IFK Växjö
4:49.11
PB
  
2Carolina Johnson
Carolina Johnson 96, Linköpings GIF
4:55.77
Linköpings GIF
4:55.77
PB
  
3Alisa Vainio
Alisa Vainio 97, FIN
5:02.02
97FIN
5:02.02
PB
  
4Sofia Muinonen
Sofia Muinonen 96, FIN
5:09.16
96FIN
5:09.16
PB
  
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
8 sep
Vind: +0.9

Final A

Final
8 sep
Vind: +0.9
1Adriana Janic
13.64
Malmö AI
13.64
  
2Daniela Karlsson
13.96
Västerås FK
13.96
PB
  
3Jessi Landström
Jessi Landström 97, FIN
14.08
97FIN
14.08
  
4Emma Koistinen
Emma Koistinen 96, FIN
14.15
96FIN
14.15
  
F17 300 m häck     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Jessica Rautelin
Jessica Rautelin 97, FIN
42.3m
97FIN
42.3m
  
2Katariina Liipo
Katariina Liipo 96, FIN
42.7m
96FIN
42.7m
  
3Johanna DyremarkIFK Tumba
42.8m
  
4Hanna Palmqvist
43.7m
Mölndals AIK
43.7m
  
F17 Höjd     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Elina Kakko
Elina Kakko 97, FIN
1.81
97FIN
1.81
  
2Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
1.75
Västerås FK
1.75
  
3Lovisa ÖstervallIFK Tumba
1.72
  
4Ilona Äyräväinen
Ilona Äyräväinen 97, FIN
1.72
97FIN
1.72
  
F17 Stav     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Klara MattssonIK Orient
3.72
PB
  
2Annika Jönsson
3.66
IFK Helsingborg
3.66
  
3Henriikka Könönen
Henriikka Könönen 97, FIN
3.66
97FIN
3.66
  
4Soile Koponen
Soile Koponen 97, FIN
3.51
97FIN
3.51
PB
  
F17 Längd     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Emilia KjellbergIFK Sunne
5.94
+0.1
  
2Elina Kakko
Elina Kakko 97, FIN
5.88
97FIN
5.88
+1.5 PB
  
3Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, GoIF Tjalve
5.81
GoIF Tjalve
5.81
+1.9
  
4Aurora Troberg
Aurora Troberg 96, FIN
5.79
96FIN
5.79
+0.7
  
F17 Tresteg     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Emilia HammarströmWärnamo SK
12.43
+0.5 PB
  
2Emma Pullola
Emma Pullola 96, FIN
12.35
96FIN
12.35
+1.7 PB
  
3Elvira Richardsson
12.28
IFK Kristinehamn
12.28
+0.6 PB
  
4Suvi Eerikäinen
Suvi Eerikäinen 97, FIN
11.84
97FIN
11.84
+0.7
  
F17 Kula (3.0 kg)     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Julia Svärd Axelsson
15.49
IFK Helsingborg
15.49
=PB
  
2Sara Lennman
Sara Lennman 96, Katrineholm
14.99
Katrineholms SK
14.99
  
3Henna Ritanen
Henna Ritanen 97, FIN
13.62
97FIN
13.62
  
4Eveliina Rouvali
Eveliina Rouvali 97, FIN
13.29
97FIN
13.29
  
F17 Diskus     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1Vilma Paakkala
Vilma Paakkala 96, FIN
42.83
96FIN
42.83
  
2Krista Uusi-Kinnala
Krista Uusi-Kinnala 97, FIN
39.87
97FIN
39.87
  
F17 Slägga     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Tiina Rinnekari
Tiina Rinnekari 96, FIN
54.68
96FIN
54.68
  
2Maija Valli
Maija Valli 96, FIN
53.08
96FIN
53.08
PB
  
3Amanda Karlsson
51.90
Huddinge AIS
51.90
PB
  
4Linn Forssell
49.46
Motala AIF
49.46
  
F17 Spjut     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Karolina Ander
44.26
Hässelby SK
44.26
  
2Tara Niemi
Tara Niemi 97, FIN
43.24
97FIN
43.24
  
3Merja Perätalo
Merja Perätalo 96, FIN
41.72
96FIN
41.72
  
F17 4x100 m     
7 sep

Final A

Final
7 sep
1 
45.74
45.74
  
 Johanna Gustafsson  97, Tove Ågren  96, Irene Ekelund  97
2Finland 
Finland  
47.46
FIN
47.46
  
 Milla Heiskanen, Jessi Landström, Katariina Liipo, Emma Koistinen
F17 4x400 m     
8 sep

Final A

Final
8 sep
1Finland 
Finland  
3:45.27
FIN
3:45.27
  
 Jessica Rautelin, Johanna Matintalo, Eliisa Räsänen, Hilla Uusimäki
2 
3:47.99
3:47.99
  
 Mikaela Johannesson  96, Ebba Svantesson  97, Madeleine Björlin-Delmar  96, Alice Svantesson  97