11.8
11.8
11.8
9.8
10.8
3.8
6.8
9.8
9.8
6.8
3.8
9.8
9.8
6.8
9.8
9.8
21.7
3.8
6.8
9.8
9.8
6.8
4.8
23.7
19.7
6.8
30.7
27.7
7.8
7.8
6.8
6.8
6.8
2.8
5.8
5‐7.8
27.7
2.8
3.8
2.7
23.7
6.7
18.6
22.7
23.7
30.6
30.6
2.8
1.8
31.7
23‐24.7
30.7
1.8
29‐31.7
31.7
31.7
31.7
26.7
1.8
28.7
30‐31.7
28.7
31.7
31.7
30.7
30.7
26.7
30.7
30‐31.7
30.7
13.7
28.7
27.7
23.7
12.7
9.7
18.7
25.7
18.7
26.7
26.7
25‐26.7
26.7
23‐24.7
24.7
16.7
23.6
24.7
20.7
23.7
23.7
21.7
21.7
22.6
21.7
21.7
23‐24.7
7.7
23.7
23‐24.7
Arena: Ericsson Globe
Tävlande: 122 (64+58)   Starter: 123 (64+59)

Män
M 200 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Nil de Oliveira
21.30
Spårvägens FK
21.30
  
2Johan Wissman
21.37
Hässelby SK
21.37
  
3Jonathan Åstrand
Jonathan Åstrand 85, FIN
21.65
85FIN
21.65
  
4Carl Armfelt
Carl Armfelt 84, Spårvägen
22.30
Spårvägens FK
22.30
  
M 400 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Pavel Maslák
Pavel Maslák 91, CZE
46.38
91CZE
46.38
  
2Rabah Yousif
Rabah Yousif 86, GBR
46.80
86GBR
46.80
SB
  
3Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia 89, NED
47.23
89NED
47.23
  
4Erik MartinssonGefle IF
47.43
PB
  
2 SWE P19 AT
Final B
1Abdalelah Haroun
Abdalelah Haroun 97, QAT
45.39
97QAT
45.39
PB AR AU20R
  
2Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
47.35
SB
  
3Calvin Smith
Calvin Smith 87, USA
48.08
87USA
48.08
SB
  
M 800 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Abdulrahman Musaeb Balla
Abdulrahman Musaeb Balla 89, QAT
1:45.48
89QAT
1:45.48
PB NR
  
2Adam Kszczot
Adam Kszczot 89, POL
1:45.77
89POL
1:45.77
SB
  
3Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski 87, POL
1:45.78
87POL
1:45.78
SB
  
4André Olivier
André Olivier 89, RSA
1:46.04
89RSA
1:46.04
SB
  
5Timothy Kitum
Timothy Kitum 94, KEN
1:46.55
94KEN
1:46.55
SB
  
6Andreas Almgren
1:46.56
Turebergs FK
1:46.56
PB
  
3 SWE AT
Bram Som
Bram Som 80, NED
DNF
80NED
DNF
  pace
Final B
1Jeremiah Mutai
Jeremiah Mutai 92, KEN
1:47.40
92KEN
1:47.40
SB
  
2Paul Renaudie
Paul Renaudie 90, FRA
1:47.96
90FRA
1:47.96
PB
  
3Mohammad Nasser Abbas
Mohammad Nasser Abbas 96, QAT
1:48.07
96QAT
1:48.07
PB
  
4Jozef Repčík
Jozef Repčík 86, SVK
1:48.27
86SVK
1:48.27
  
5Mukhtar Mohammed
Mukhtar Mohammed 90, GBR
1:48.60
90GBR
1:48.60
SB
  
6Andreas Kramer
1:49.01
Sävedalens AIK
1:49.01
PB
  
7Pierre Antoine Balhan
Pierre Antoine Balhan 92, BEL
1:49.07
92BEL
1:49.07
  
Ahmed Mainy
Ahmed Mainy 86, MAR
DNF
86MAR
DNF
  pace
M 1500 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Homiyu Tesfaye
Homiyu Tesfaye 93, GER
3:34.13
93GER
3:34.13
PB NR
  
2Bethwel Birgen
Bethwel Birgen 88, KEN
3:34.62
88KEN
3:34.62
PB
  
3Collins Cheboi
Collins Cheboi 87, KEN
3:35.90
87KEN
3:35.90
PB
  
4Silas Kiplagat
Silas Kiplagat 89, KEN
3:38.15
89KEN
3:38.15
SB
  
5Vincent Kibet
Vincent Kibet 91, KEN
3:39.18
91KEN
3:39.18
  
6Fouad El Kaam
Fouad El Kaam 88, MAR
3:39.33
88MAR
3:39.33
SB
  
7Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
3:40.03
F Stenungsunds FI
3:40.03
PB
  
3 SWE AT
8Yoann Kowal
Yoann Kowal 87, FRA
3:41.37
87FRA
3:41.37
  
9Zebene Alemayehu
Zebene Alemayehu 92, ETH
3:42.98
92ETH
3:42.98
SB
  
10Staffan Ek
Staffan Ek 91, Björnstorp
3:43.54
Björnstorps IF
3:43.54
PB
  
13 SWE AT
11Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
3:47.71
Spårvägens FK
3:47.71
  
Thobias EkhamreHammarby IF
DNF
  
Reuben Bett
Reuben Bett 84, KEN
DNF
84KEN
DNF
  pace
M 60 m häck     
Inne

Final A

Final
Inne
1Orlando Ortega
Orlando Ortega 91, CUB
7.52
91CUB
7.52
  
2Dayron Robles
Dayron Robles 86, CUB
7.56
86CUB
7.56
  
3David Oliver
David Oliver 82, USA
7.66
82USA
7.66
  
4Konstadínos Douvalídis
Konstadínos Douvalídis 87, GRE
7.77
87GRE
7.77
  
5Jarret Eaton
Jarret Eaton 89, USA
7.82
89USA
7.82
  
6Anton Levin
8.05
Malmö AI
8.05
  
Final B
1Kevin Craddock
Kevin Craddock 87, USA
7.69
87USA
7.69
SB
  
2Spencer Adams
Spencer Adams 89, USA
7.75
89USA
7.75
  
3Wayne Davis
Wayne Davis 91, TTO
7.92
91TTO
7.92
SB
  
4Petter Olson
8.09
Hässelby SK
8.09
  
5Filip Lööv
8.39
IF Göta Karlstad
8.39
  
M Längd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Michel Tornéus
8.07
Hammarby IF
8.07
SB
  
2Loúis Tsátoumas
Loúis Tsátoumas 82, GRE
7.93
82GRE
7.93
  
3Eusebio Cáceres
Eusebio Cáceres 91, ESP
7.88
91ESP
7.88
  
4Andreas Otterling
7.87
KFUM Örebro
7.87
SB
  
5Damar Forbes
Damar Forbes 90, JAM
7.82
90JAM
7.82
  
6Ignisious Gaisah
Ignisious Gaisah 83, NED
7.75
83NED
7.75
SB
  
7Yeóryios Tsákonas
Yeóryios Tsákonas 88, GRE
7.41
88GRE
7.41
  
Tornéus8.07x8.027.927.77
Tsátoumasx7.93x7.78x
Cáceres7.867.887.75
Otterling7.257.42x7.81x7.87
Forbesxx7.557.82xx
Gaisah7.657.407.477.707.757.60
Tsákonasx7.357.41xxx
P19 60 m häck (99.1 cm)     
Inne

Final A

Final
Inne
1Andreas GustafssonFalu IK
8.12
PB
  
M Nationell Höjd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Otto Brinkman
Otto Brinkman 97, Spårvägen
2.10
Spårvägens FK
2.10
  
2Yuan-Zhong Wu
Yuan-Zhong Wu 91, IFK Växjö
2.05
IFK Växjö
2.05
  
M Nationell Stav     
Inne

Final A

Final
Inne
1Simon Assarsson
4.95
IFK Växjö
4.95
  
2Dennis Fransson BergetoftKFUM Örebro
4.85
SB
  
3Carl IvarssonIK Lerum FI
4.85
  
3David Kappelin
4.85
Örgryte IS
4.85
  
Kvinnor
K 200 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Michelle-Lee Ahye
Michelle-Lee Ahye 92, TTO
23.37
92TTO
23.37
PB
  
2Irene Ekelund
23.55
Malmö AI
23.55
  
3Kineke Alexander
Kineke Alexander 86, VIN
23.88
86VIN
23.88
  
Final B
1Léa Sprunger
Léa Sprunger 90, SUI
23.76
90SUI
23.76
  
2Chantel Malone
Chantel Malone 91, IVB
24.49
91IVB
24.49
SB
  
3Charlotte AnderssonHuddinge AIS
25.49
PB
  
K 1500 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Sifan Hassan
Sifan Hassan 93, NED
4:00.46
93NED
4:00.46
PB NR
  
2Meraf Bahta
4:06.42
Hälle IF
4:06.42
PB
  
3Angelika Cichocka
Angelika Cichocka 88, POL
4:06.44
88POL
4:06.44
PB
  
4Gudaf Tsegay
Gudaf Tsegay 97, ETH
4:07.69
97ETH
4:07.69
PB
  
5Rababe Arafi
Rababe Arafi 91, MAR
4:07.91
91MAR
4:07.91
PB
  
6Renata Pliś
Renata Pliś 85, POL
4:09.45
85POL
4:09.45
  
7Sandra Eriksson
4:11.89
Hammarby IF
4:11.89
PB NR
  
8Laura Muir
Laura Muir 93, GBR
4:12.10
93GBR
4:12.10
SB
  
Judit Varga
Judit Varga 76, ITA
DNF
76ITA
DNF
  pace
Lydia Wafula
Lydia Wafula 88, KEN
DNF
88KEN
DNF
  
Betlehem Desalegn
Betlehem Desalegn 91, UAE
4:05.61DQ
91UAE
4:05.61DQ
NR
  
K 5000 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Genzebe Dibaba
Genzebe Dibaba 91, ETH
14:18.86
91ETH
14:18.86
PB WR
  
2Birtukan Fente
Birtukan Fente 89, ETH
15:22.56
89ETH
15:22.56
PB
  
3Birtukan Adamu
Birtukan Adamu 92, ETH
15:34.15
92ETH
15:34.15
PB
  
4Alia Mohamed Saeed
Alia Mohamed Saeed 91, UAE
15:34.70
91UAE
15:34.70
PB
  
5Dagmawit Kidane
Dagmawit Kidane 96, ETH
15:35.71
96ETH
15:35.71
PB
  
6Jennifer Wenth
Jennifer Wenth 91, AUT
15:43.88
91AUT
15:43.88
PB NR
  
Katarzyna Broniatowska
Katarzyna Broniatowska 90, POL
DNF
90POL
DNF
  
Tamara Tverdostup
Tamara Tverdostup 79, UKR
DNF
79UKR
DNF
  pace
K 60 m häck     
Inne

Final A

Final
Inne
1Nooralotta Neziri
Nooralotta Neziri 92, FIN
8.02
92FIN
8.02
  
2Kristi Castlin
Kristi Castlin 88, USA
8.10
88USA
8.10
SB
  
3Hanna Plotitsyna
Hanna Plotitsyna 87, UKR
8.11
87UKR
8.11
  
4Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen 92, NOR
8.12
92NOR
8.12
  
5Stephanie Bendrat
Stephanie Bendrat 91, GER
8.20
91GER
8.20
  
6Malin Skogström
8.67
Hässelby SK
8.67
PB
  
K Höjd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Ruth Beitia
Ruth Beitia 79, ESP
1.93
79ESP
1.93
  
2Barbara Szabó
Barbara Szabó 90, HUN
1.89
90HUN
1.89
  
3Oksana Okuneva
Oksana Okuneva 90, UKR
1.89
90UKR
1.89
  
4Mirela Demireva
Mirela Demireva 89, BUL
1.84
89BUL
1.84
  
5Sofie Skoog
1.84
IF Göta Karlstad
1.84
  
6Eleriin Haas
Eleriin Haas 92, EST
1.79
92EST
1.79
  
7My Nordström
My Nordström 90, GoIF Tjalve
1.79
GoIF Tjalve
1.79
  
1.741.791.841.891.931.98
Beitia--oooxxx
Szabó-oooxxx
Okuneva-oxoxoxxx
Demirevaoooxxx
Skoogxooxoxxx
Haasoox
Nordströmoxxoxxx
K Stav     
Inne

Final A

Final
Inne
1Nikoléta Kiriakopoúlou
Nikoléta Kiriakopoúlou 86, GRE
4.76
86GRE
4.76
PB NR
  
2Angelica BengtssonHässelby SK
4.65
  
3Fabiana Murer
Fabiana Murer 81, BRA
4.60
81BRA
4.60
  
4Tina Šutej
Tina Šutej 88, SLO
4.50
88SLO
4.50
SB
  
5Mary Saxer
Mary Saxer 87, USA
4.50
87USA
4.50
=SB
  
6Michaela Meijer
4.40
Örgryte IS
4.40
  
7Malin DahlströmUllevi FK
4.30
=SB
  
8Minna Nikkanen
Minna Nikkanen 88, FIN
4.30
88FIN
4.30
  
9Elienor Werner
4.15
Hässelby SK
4.15
PB
  
3.904.154.304.404.504.604.654.704.764.81
Kiriakopoúlou----xo-xo-oxxx
Bengtsson--ooooxxoxxx
Murer----oo-xxx
Šutej-oooxoxxx
Saxer---xxoxoxxx
Meijer-ooo-xxx
Dahlström-ooxxx
Nikkanen-xoxoxxx
Wernerooxxx
K Längd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Christabel Nettey
Christabel Nettey 91, CAN
6.99
91CAN
6.99
PB NR
  
2Khaddi Sagnia
6.62
Ullevi FK
6.62
  
3Funmi Jimoh
Funmi Jimoh 84, USA
6.57
84USA
6.57
  
4Nadia Akpana Assa
Nadia Akpana Assa 95, NOR
6.36
95NOR
6.36
PB
  
5Erica Jarder
Erica Jarder 86, Spårvägen
6.36
Spårvägens FK
6.36
  
6Marharyta Tverdohlib
Marharyta Tverdohlib 91, UKR
6.30
91UKR
6.30
  
7Chantel Malone
Chantel Malone 91, IVB
6.19
91IVB
6.19
  
8Malin Olsson
6.17
IFK Lidingö
6.17
  
Nettey6.815.196.99
Sagnia6.176.556.446.556.62x
Jimoh6.296.49xx6.576.49
Akpana Assa6.26x4.856.36x6.26
Jarder6.075.746.236.366.25x
Tverdohlib6.12x6.086.306.046.26
Malone6.194.02x6.07x
Olssonx6.176.116.096.13x
Mellantider
K 3000 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Genzebe Dibaba
Genzebe Dibaba 91, ETH
8:37.22
91ETH
8:37.22
SB
  
National Events K 1500 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Yolanda Ngarambe
4:29.68
Turebergs FK
4:29.68
PB
  
National Events K Längd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Malin Marmbrandt
Malin Marmbrandt 85, Västerås FK
6.26
Västerås FK
6.26
PB
  
2Lovisa ÖstervallIFK Tumba
5.86
=PB
  
3Johanna DyremarkIFK Tumba
5.81
  

© 2022 Friidrottsstatistik