19.6
3.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
8.6
17.6
16.6
18.6
11.6
20.6
20.6
20.6
20.6
15.6
10.6
19‐20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19‐20.6
19.6
20.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
12.6
15.6
16.6
16.6
16.6
15.6
30.5
16.6
16.6
11.6
1.6
13.6
11.6
7.6
5.6
2.6
5.6
13.6
16.6
13.6
16.6
12.6
14.6
15.6
8.6
8.6
6.6
15.6
3.6
11.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
13.6
14.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
10.6
10.6
8.6
13.6
13.6
13.6
8.6
Arena: Olympic Stadium
Tävlande: 268 (155+113)   Starter: 270 (157+113)
Män
M 100 m     

Vind: +2.0

Final A

Final

Vind: +2.0
1Nesta Carter
Nesta Carter 85, JAM
9.96
85JAM
9.96
SB
  0.159
2Keston Bledman
Keston Bledman 88, TTO
10.09
88TTO
10.09
  0.146
3Chijindu Ujah
Chijindu Ujah 94, GBR
10.10
94GBR
10.10
  0.148
4Nickel Ashmeade
Nickel Ashmeade 90, JAM
10.10
90JAM
10.10
  0.138
5Harry Aikines-Aryeetey
Harry Aikines-Aryeetey 88, GBR
10.20
88GBR
10.20
  0.139
6Jaysuma Saidy Ndure
Jaysuma Saidy Ndure 84, NOR
10.33
84NOR
10.33
  0.152
7Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.47
IFK Umeå
10.47
  0.156
Mike Rodgers
Mike Rodgers 85, USA
DQ
85USA
DQ
  
M 800 m     


Final A

Final

1Adam Kszczot
Adam Kszczot 89, POL
1:45.25
89POL
1:45.25
  
2Ayanleh Souleiman
Ayanleh Souleiman 92, DJI
1:45.49
92DJI
1:45.49
  
3Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski 87, POL
1:45.76
87POL
1:45.76
  
4Pierre-Ambroise Bosse
Pierre-Ambroise Bosse 92, FRA
1:45.95
92FRA
1:45.95
  
5Nijel Amos
Nijel Amos 94, BOT
1:46.04
94BOT
1:46.04
  
6Andreas Bube
Andreas Bube 87, DEN
1:46.59
87DEN
1:46.59
  
7Andreas Almgren
1:47.54
Turebergs FK
1:47.54
  
8Timothy Kitum
Timothy Kitum 94, KEN
1:47.93
94KEN
1:47.93
  
Yeimer López
Yeimer López 82, CUB
DNF
82CUB
DNF
  
Bram Som
Bram Som 80, NED
DNF
80NED
DNF
  pace 52.49 400m
Final B
1Leo Manzano
Leo Manzano 84, USA
1:46.60
84USA
1:46.60
  
2Alfred Kipketer
Alfred Kipketer 96, KEN
1:46.69
96KEN
1:46.69
  
3Abdulrahman Musaeb Balla
Abdulrahman Musaeb Balla 89, QAT
1:46.97
89QAT
1:46.97
  
4Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
1:47.26
F Stenungsunds FI
1:47.26
  
5Henrik Ingebrigtsen
Henrik Ingebrigtsen 91, NOR
1:49.17
91NOR
1:49.17
  
6David Torrence
David Torrence 85, USA
1:49.29
85USA
1:49.29
  
7Rickard Gunnarsson
1:49.66
Hässelby SK
1:49.66
  
8William Levay
William Levay 96, Spårvägen
1:49.70
Spårvägens FK
1:49.70
PB
  
9Jamal Al-Hayrani
Jamal Al-Hayrani 93, QAT
1:52.39
93QAT
1:52.39
  
Reuben Bett
Reuben Bett 84, KEN
DNF
84KEN
DNF
  pace 50.33 400m
M 5000 m     


Final A

Final

1Muktar Edris
Muktar Edris 94, ETH
12:54.83
94ETH
12:54.83
PB
  
2Thomas Longosiwa
Thomas Longosiwa 82, KEN
12:56.16
82KEN
12:56.16
SB
  
3Caleb Ndiku
Caleb Ndiku 92, KEN
12:59.17
92KEN
12:59.17
PB
  
4Galen Rupp
Galen Rupp 86, USA
13:05.97
86USA
13:05.97
  
5Edwin Soi
Edwin Soi 86, KEN
13:07.68
86KEN
13:07.68
  
6Hassan Mead
Hassan Mead 89, USA
13:07.81
89USA
13:07.81
  
7Hagos Gebrhiwet
Hagos Gebrhiwet 94, ETH
13:12.40
94ETH
13:12.40
  
8Ben True
Ben True 85, USA
13:13.33
85USA
13:13.33
  
9Isiah Koech
Isiah Koech 93, KEN
13:24.53
93KEN
13:24.53
  
10Cam Levins
Cam Levins 89, CAN
13:25.90
89CAN
13:25.90
  
11Arne Gabius
Arne Gabius 81, GER
13:31.91
81GER
13:31.91
  
12Zane Robertson
Zane Robertson 89, NZL
13:43.19
89NZL
13:43.19
  
13Moses Kipsiro
Moses Kipsiro 86, UGA
13:44.62
86UGA
13:44.62
  
Geofrey Barusei
Geofrey Barusei 94, KEN
DNF
94KEN
DNF
  pace 2:33.26 1000m
Tesfaye Cheru
Tesfaye Cheru 93, ETH
DNF
93ETH
DNF
  
Youness Essalhi
Youness Essalhi 93, MAR
DNF
93MAR
DNF
  
Vincent Rono
Vincent Rono 90, KEN
DNF
90KEN
DNF
  pace 5:11.00 2000m
M 400 m häck     


Final A

Final

1Michael Tinsley
Michael Tinsley 84, USA
49.60
84USA
49.60
  0.160
2Javier Culson
Javier Culson 84, PUR
49.84
84PUR
49.84
  0.196
3Jehue Gordon
Jehue Gordon 91, TTO
50.13
91TTO
50.13
  0.197
4Cornel Fredericks
Cornel Fredericks 90, RSA
50.18
90RSA
50.18
  0.171
5Rasmus Mägi
Rasmus Mägi 92, EST
50.42
92EST
50.42
  0.206
6Roxroy Cato
Roxroy Cato 88, JAM
51.09
88JAM
51.09
  0.216
7Félix Sánchez
Félix Sánchez 77, DOM
51.68
77DOM
51.68
  0.228
8Petter Olson
52.62
Hässelby SK
52.62
  0.140
M Stav     


Final A

Final

1Konstadínos Filippídis
Konstadínos Filippídis 86, GRE
5.60
86GRE
5.60
  
2Piotr Lisek
Piotr Lisek 92, POL
5.60
92POL
5.60
  
3Xue Changrui 
Xue Changrui  91, CHN
5.60
91CHN
5.60
  
4Melker Svärd JacobssonMalmö AI
5.45
  
5Paweł Wojciechowski
Paweł Wojciechowski 89, POL
5.30
89POL
5.30
  
Augusto Dutra
Augusto Dutra 90, BRA
NH
90BRA
NH
  
Mark Hollis
Mark Hollis 84, USA
NH
84USA
NH
  
Jan Kudlička
Jan Kudlička 88, CZE
NH
88CZE
NH
  
Renaud Lavillenie
Renaud Lavillenie 86, FRA
NH
86FRA
NH
  
Kévin Menaldo
Kévin Menaldo 92, FRA
NH
92FRA
NH
  
5.305.455.605.70
Filippídisoxooxxx
Lisekxoxooxxx
Xue Changrui-oxoxxx
Svärd Jacobssonoxoxxx
Wojciechowskioxxx
Dutra-xxx
Hollisxxx
Kudličkaxxx
Lavillenie--xxx
Menaldoxxx
M Längd     


Final A

Final

1Godfrey Mokoena
Godfrey Mokoena 85, RSA
8.09
85RSA
8.09
+1.2 SB
  
2Ignisious Gaisah
Ignisious Gaisah 83, NED
8.04
83NED
8.04
+0.8
  
3Michel Tornéus
8.03
Hammarby IF
8.03
+0.6
  
4Zarck Visser
Zarck Visser 89, RSA
7.98w
89RSA
7.98w
+2.2
  
5Li Jinzhe 
Li Jinzhe  89, CHN
7.94
89CHN
7.94
–0.2
  
6Arttu Pajulahti
Arttu Pajulahti 91, FIN
7.92
91FIN
7.92
+2.0 PB
  
7Mauro da Silva
Mauro da Silva 86, BRA
7.88
86BRA
7.88
+1.3 =SB
  
8Jeffery Henderson
Jeffery Henderson 89, USA
7.78
89USA
7.78
+0.3
  
9Mike Hartfield
Mike Hartfield 90, USA
7.54
90USA
7.54
+1.2
  
Alexander WittlockSpårvägens FK
NM
  
Mokoena7.84
+0.3
8.09
+1.2
8.05
+1.4
7.76
+0.4
7.96
+1.2
8.00
+0.8
Gaisah7.84
+1.1
7.93
+0.8
7.62
+0.4
7.85
+1.9
8.04
+0.8
x
+0.4
Tornéus8.03
+0.6
7.91
+1.8
7.81
+0.3
7.72
+0.9
8.02
+1.5
x
+0.8
Visser7.62
+0.7
7.68
+1.6
7.84
-0.7
7.96
+0.6
7.91
+1.2
7.98w
+2.2
Li Jinzhex
+0.4
7.94
-0.2
x
+0.3
x
+2.4
x
+1.0
x
+0.7
Pajulahti7.61
+1.2
7.51
+1.9
7.84w
+2.1
7.77w
+2.1
7.74
0.0
7.92
+2.0
da Silva7.68
0.0
7.82
+1.2
7.73
+1.5
7.79
+1.0
x
+1.6
7.88
+1.3
Henderson7.72
+2.0
7.78
+0.3
1.65
+1.1
7.53
+0.9
7.57
+1.8
x
+2.6
Hartfield7.54
+1.2
x
+1.4
x
+1.6
Wittlockx
+1.8
x
+2.3
x
+2.5
M Kula     


Final A

Final

1Reese Hoffa
Reese Hoffa 77, USA
21.06
77USA
21.06
  
2Tom Walsh
Tom Walsh 92, NZL
20.79
92NZL
20.79
  
3David Storl
David Storl 90, GER
20.77
90GER
20.77
  
4Joe Kovacs
Joe Kovacs 89, USA
20.67
89USA
20.67
  
5O'Dayne Richards
O'Dayne Richards 88, JAM
20.46
88JAM
20.46
  
6Ryan Whiting
Ryan Whiting 86, USA
20.39
86USA
20.39
  
7Christian Cantwell
Christian Cantwell 80, USA
20.38
80USA
20.38
  
8Borja Vivas
Borja Vivas 84, ESP
20.02
84ESP
20.02
  
9Tomasz Majewski
Tomasz Majewski 81, POL
19.79
81POL
19.79
  
10Leif Arrhenius
Leif Arrhenius 86, Spårvägen
19.01
Spårvägens FK
19.01
  
Hoffa20.7120.3820.5520.5421.06x
Walsh20.5020.0419.90xx20.79
Storl20.0320.0020.77x20.12x
Kovacs19.50x20.08xx20.67
Richards20.4620.42x20.01xx
Whiting19.2919.2920.39xxx
Cantwell20.0020.0020.0520.2220.0820.38
Vivas19.9320.02x19.57x20.02
Majewski19.7319.7919.59
Arrhenius18.5618.6619.01
M Spjut     


Final A

Final

1Antti Ruuskanen
Antti Ruuskanen 84, FIN
87.24
84FIN
87.24
  
2Thomas Röhler
Thomas Röhler 91, GER
85.12
91GER
85.12
  
3Tero Pitkämäki
Tero Pitkämäki 82, FIN
84.73
82FIN
84.73
  
4Julius Yego
Julius Yego 89, KEN
84.67
89KEN
84.67
  
5Ihab Abdelrahman
Ihab Abdelrahman 89, EGY
84.58
89EGY
84.58
  
6Keshorn Walcott
Keshorn Walcott 93, TTO
84.27
93TTO
84.27
  
7Ari Mannio
Ari Mannio 87, FIN
79.99
87FIN
79.99
  
8Andreas Hofmann
Andreas Hofmann 91, GER
77.67
91GER
77.67
  
9Vítězslav Veselý
Vítězslav Veselý 83, CZE
76.42
83CZE
76.42
  
Ruuskanen83.7687.2484.56
Röhler85.12x83.0381.5378.2881.78
Pitkämäki76.8780.19x82.1884.73x
Yego82.4384.6783.78xxx
Abdelrahman84.58xxx83.1783.13
Walcott83.7084.2780.11x80.7280.24
Mannio79.9976.78x74.16xx
Hofmann77.67x77.06x71.2575.97
Veselý75.5376.4275.40
M Nationell 100 m     

Vind: +1.1

Final A

Final

Vind: +1.1
2Carl Armfelt
Carl Armfelt 84, Spårvägen
10.73
Spårvägens FK
10.73
  0.140
3Jacob Ewertzh
10.89
Hammarby IF
10.89
  0.160
4Gustav Kjell
10.89
Turebergs FK
10.89
  0.187
5Sunday Ojuri
10.92
Hammarby IF
10.92
  0.186
7Olle Forslin
11.14
Hässelby SK
11.14
  0.170
Final B
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1Alexander Brorsson
Alexander Brorsson 90, Atleticum Växjö
10.67
Atleticum Växjö SK
10.67
  0.144
6Trausti Stefánsson
11.09
Spårvägens FK
11.09
SB
  0.155
M Nationell 200 m     

Vind: +2.5

Final A

Final

Vind: +2.5
1Dentarius Locke
Dentarius Locke 89, USA
20.72w
89USA
20.72w
  0.180
2Nil de Oliveira
20.78w
Spårvägens FK
20.78w
  0.164
3Johan Wissman
20.81w
Hässelby SK
20.81w
  0.168
4Rabah Yousif
Rabah Yousif 86, GBR
20.97w
86GBR
20.97w
  0.151
5Alexander Brorsson
Alexander Brorsson 90, Atleticum Växjö
21.14w
Atleticum Växjö SK
21.14w
  0.149
6Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
21.20w
Bollnäs FIK
21.20w
  0.161
7Tom Kling-Baptiste
21.21w
Huddinge AIS
21.21w
  0.144
8Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
21.28w
  0.159
M Nationell 800 m     
Final C
1Nick Jensen
Nick Jensen 91, DEN
1:52.42
91DEN
1:52.42
  
2Warsame Doley
1:53.17
Malmö AI
1:53.17
  
3Johan Henningsson
1:53.48
Turebergs FK
1:53.48
SB
  
4Kristian Uldbjerg Hansen
Kristian Uldbjerg Hansen 96, DEN
1:53.58
96DEN
1:53.58
  
5Andreas Kramer
1:53.89
Sävedalens AIK
1:53.89
  
6Alexander Holmblad
1:54.75
Spårvägens FK
1:54.75
  
7Cho Mihn Kyun
Cho Mihn Kyun 94, DEN
1:57.08
94DEN
1:57.08
  
Johan Eriksson
DNF
Turebergs FK
DNF
  
Final D
1Bienvenue Musore
1:54.65
Tyresö FK
1:54.65
SB
  
2Elias Johansson
1:55.10
Sävedalens AIK
1:55.10
PB
  
3Simon Wallenlind
1:55.19
Mölndals AIK
1:55.19
  
4Martin Hammar
1:55.57
Rånäs 4H
1:55.57
  
5Andreas Schonberg Lommer
Andreas Schonberg Lommer 91, DEN
1:55.92
91DEN
1:55.92
  
6Johan Lindgren
1:56.99
Mölndals AIK
1:56.99
  
7Erik Smedhs
1:57.03
Turebergs FK
1:57.03
SB
  
8Gustav Bivstedt
1:57.34
Hässelby SK
1:57.34
  
9Niklas Jonsson
2:00.37
Hammarby IF
2:00.37
  
10Jesper Bokefors
2:01.19
Upsala IF
2:01.19
  
Patrik Sjöö
DNF
Hässelby SK
DNF
  
M Nationell 1500 m     


Final A

Final

1Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen 93, NOR
3:42.71
93NOR
3:42.71
  
2Jonas Leanderson
3:45.04
Malmö AI
3:45.04
  
3Craig Huffer
Craig Huffer 89, AUS
3:45.09
89AUS
3:45.09
  
4Ahmed Bile
Ahmed Bile 93, USA
3:45.28
93USA
3:45.28
  
5Riku Marttinen
Riku Marttinen 87, FIN
3:45.30
87FIN
3:45.30
  
6Dorian Ulrey
Dorian Ulrey 87, USA
3:46.31
87USA
3:46.31
  
7Staffan Ek
Staffan Ek 91, Björnstorp
3:47.38
Björnstorps IF
3:47.38
  
8Daniel Lundgren
3:52.98
Turebergs FK
3:52.98
SB
  
9Tommy Schmitz
Tommy Schmitz 83, USA
3:53.14
83USA
3:53.14
  
10Joel Durén
Joel Durén 94, Hässelby
4:00.77
Hässelby SK
4:00.77
  
Andreas Bueno
Andreas Bueno 88, DEN
DNF
88DEN
DNF
  pace 1:55.67 800m
Alexander Holmblad
DNF
Spårvägens FK
DNF
  pace 55.51 400m
Johan Hydén
DNF
Hammarby IF
DNF
  
Ciarán Ó Lionáird
Ciarán Ó Lionáird 88, IRL
DNF
88IRL
DNF
  
Hamza Driouch
Hamza Driouch 94, QAT
3:44.86DQ
94QAT
3:44.86DQ
  
Final B
1John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
3:52.00
Spårvägens FK
3:52.00
  
2Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
3:52.67
KFUM Örebro
3:52.67
  
3Daniel Gleimar
3:55.09
Turebergs FK
3:55.09
  
4Gabriel Steffensen
3:55.66
Sävedalens AIK
3:55.66
PB
  
5Vidar Johansson
3:56.05
Sävedalens AIK
3:56.05
  
6Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
3:56.29
Spårvägens FK
3:56.29
SB
  
7Alexander Nilsson
3:56.42
Mölndals AIK
3:56.42
  
8Gustaf Stensjö
3:56.94
Sävedalens AIK
3:56.94
PB
  
11Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
3:57.79
Sävedalens AIK
3:57.79
PB
  
Adam Lindström
DNF
Hässelby SK
DNF
  pace 59.11 400m 2:04.40 800m
M Nationell 400 m häck     


Final A

Final

Erik LindahlUllevi FK
DNF
  0.160
Final B
1Jonathan Carbe
52.66
Örgryte IS
52.66
  0.182
M Nationell Höjd     


Final A

Final

1Fabian DelrydTäby IS
2.08
  
2Andreas CarlssonIK Ymer
2.06
  
3Otto Brinkman
Otto Brinkman 97, Spårvägen
2.03
Spårvägens FK
2.03
PB
  
4Henrik Thoms
2.00
Hanvikens SK
2.00
  
1.901.952.002.032.062.082.13
Delryd-o-xxoxooxxx
Carlsson--o-xoxxx
Brinkmanooxxooxxx
Thoms-ooxxx
Kvinnor
K 200 m     

Vind: +0.4

Final A

Final

Vind: +0.4
1Allyson Felix
Allyson Felix 85, USA
22.85
85USA
22.85
  0.165
2Tori Bowie
Tori Bowie 90, USA
22.91
90USA
22.91
  0.159
3Joanna Atkins
Joanna Atkins 89, USA
23.19
89USA
23.19
  0.166
4Jeneba Tarmoh
Jeneba Tarmoh 89, USA
23.29
89USA
23.29
  0.159
5Hrystyna Stuy
Hrystyna Stuy 88, UKR
23.53
88UKR
23.53
  0.186
6Irene Ekelund
23.61
Malmö AI
23.61
  0.160
7Hanna-Maari Latvala
Hanna-Maari Latvala 87, FIN
23.76
87FIN
23.76
  0.156
Schillonie Calvert
Schillonie Calvert 88, JAM
DQ
88JAM
DQ
  0.161
K 400 m     


Final A

Final

1Novlene Williams-Mills
Novlene Williams-Mills 82, JAM
50.09
82JAM
50.09
  0.218
2Sanya Richards-Ross
Sanya Richards-Ross 85, USA
50.27
85USA
50.27
  0.147
3Francena McCorory
Francena McCorory 88, USA
50.65
88USA
50.65
  0.191
4Stephenie Ann McPherson
Stephenie Ann McPherson 88, JAM
51.01
88JAM
51.01
  0.155
5Christine Day
Christine Day 86, JAM
52.03
86JAM
52.03
  0.155
6Natasha Hastings
Natasha Hastings 86, USA
52.04
86USA
52.04
  0.154
7Indira Terrero
Indira Terrero 85, ESP
52.70
85ESP
52.70
  0.195
8Elin Moraiti
54.95
Hässelby SK
54.95
  0.255
K 1500 m     


Final A

Final

1Jenny Simpson
Jenny Simpson 86, USA
4:00.38
86USA
4:00.38
  
2Genzebe Dibaba
Genzebe Dibaba 91, ETH
4:01.00
91ETH
4:01.00
SB
  
3Sifan Hassan
Sifan Hassan 93, NED
4:01.62
93NED
4:01.62
  
4Shannon Rowbury
Shannon Rowbury 84, USA
4:02.96
84USA
4:02.96
  
5Viola Kibiwot
Viola Kibiwot 83, KEN
4:04.17
83KEN
4:04.17
  
6Laura Muir
Laura Muir 93, GBR
4:04.71
93GBR
4:04.71
  
7Meraf Bahta
4:05.39
Hälle IF
4:05.39
  
8Brenda Martinez
Brenda Martinez 87, USA
4:07.40
87USA
4:07.40
  
9Renata Pliś
Renata Pliś 85, POL
4:07.72
85POL
4:07.72
  
10Abeba Aregawi
4:07.75
Hammarby IF
4:07.75
  
11Axumawit Embaye
Axumawit Embaye 94, ETH
4:08.30
94ETH
4:08.30
  
12Gudaf Tsegay
Gudaf Tsegay 97, ETH
4:08.34
97ETH
4:08.34
  
13Ingvill Måkestad Bovim
Ingvill Måkestad Bovim 81, NOR
4:10.97
81NOR
4:10.97
  
14Laura Weightman
Laura Weightman 91, GBR
4:14.92
91GBR
4:14.92
  
Tamara Tverdostup
Tamara Tverdostup 79, UKR
DNF
79UKR
DNF
  PACE 62.14 400M
K 3000 m hinder     


Final A

Final

1Hiwot Ayalew
Hiwot Ayalew 90, ETH
9:17.04
90ETH
9:17.04
  
2Habiba Ghribi
Habiba Ghribi 84, TUN
9:18.39
84TUN
9:18.39
SB
  
3Emma Coburn
Emma Coburn 90, USA
9:20.31
90USA
9:20.31
  
4Sofia Assefa
Sofia Assefa 87, ETH
9:22.02
87ETH
9:22.02
  
5Hyvin Jepkemoi
Hyvin Jepkemoi 92, KEN
9:24.03
92KEN
9:24.03
  
6Sviatlana Kudzelich
Sviatlana Kudzelich 87, BLR
9:30.54
87BLR
9:30.54
PB
  
7Salima Alami
Salima Alami 83, MAR
9:32.53
83MAR
9:32.53
  
8Ashley Higginson
Ashley Higginson 89, USA
9:33.89
89USA
9:33.89
  
9Charlotta FougbergUllevi FK
9:35.74
  
10Lydia Chepkurui
Lydia Chepkurui 84, KEN
9:36.67
84KEN
9:36.67
  
11Etenesh Diro
Etenesh Diro 91, ETH
9:40.84
91ETH
9:40.84
  
12Birtukan Adamu
Birtukan Adamu 92, ETH
9:50.60
92ETH
9:50.60
  
13Genevieve LaCaze
Genevieve LaCaze 89, AUS
10:05.43
89AUS
10:05.43
  
Birtukan Fente
Birtukan Fente 89, ETH
DNF
89ETH
DNF
  pace 3:04.51 1000m
Betlehem Desalegn
Betlehem Desalegn 91, UAE
9:53.19DQ
91UAE
9:53.19DQ
  
K 100 m häck     

Vind: +1.4

Final A

Final

Vind: +1.4
1Queen Harrison
Queen Harrison 88, USA
12.66
88USA
12.66
  0.211
2Nia Ali
Nia Ali 88, USA
12.96
88USA
12.96
  0.177
3Dawn Harper Nelson
Dawn Harper Nelson 84, USA
12.99
84USA
12.99
  0.136
4Cindy Roleder
Cindy Roleder 89, GER
13.00
89GER
13.00
  0.161
5Alina Talay
Alina Talay 89, BLR
13.07
89BLR
13.07
  0.154
6Nadine Hildebrand
Nadine Hildebrand 87, GER
13.20
87GER
13.20
  0.217
Cindy Billaud
Cindy Billaud 86, FRA
DNF
86FRA
DNF
  0.173
Sally Pearson
Sally Pearson 86, AUS
DQ
86AUS
DQ
  
K Höjd     


Final A

Final

1Mariya Kuchina
Mariya Kuchina 93, RUS
1.94
93RUS
1.94
  
2Airinė Palšytė
Airinė Palšytė 92, LTU
1.94
92LTU
1.94
  
3Ruth Beitia
Ruth Beitia 79, ESP
1.90
79ESP
1.90
  
3Ana Šimić
Ana Šimić 90, CRO
1.90
90CRO
1.90
  
5Alessia Trost
Alessia Trost 93, ITA
1.90
93ITA
1.90
=SB
  
6Tonje Angelsen
Tonje Angelsen 90, NOR
1.85
90NOR
1.85
  
6Justyna Kasprzycka
Justyna Kasprzycka 87, POL
1.85
87POL
1.85
  
8Emma Green
Emma Green 84, Örgryte
1.85
Örgryte IS
1.85
  
8Marie-Laurence Jungfleisch
Marie-Laurence Jungfleisch 90, GER
1.85
90GER
1.85
  
10Oksana Okuneva
Oksana Okuneva 90, UKR
1.80
90UKR
1.80
  
1.801.851.901.941.98
Kuchina-oxoxoxxx
Palšytėooxoxxoxxx
Beitia-oxoxxx
Šimićooxoxxx
Trostoxoxxoxxx
Angelsenooxxx
Kasprzyckaooxxx
Green-xoxxx
Jungfleischoxoxxx
Okunevaoxxx
K Längd     


Final A

Final

1Tianna Bartoletta
Tianna Bartoletta 85, USA
6.98w
85USA
6.98w
+2.3
  
2Éloyse Lesueur
Éloyse Lesueur 88, FRA
6.94w
88FRA
6.94w
+2.6
  
3Ivana Španović
Ivana Španović 90, SRB
6.61
90SRB
6.61
+1.4
  
4Brittney Reese
Brittney Reese 86, USA
6.60
86USA
6.60
+0.4
  
5Erica Jarder
Erica Jarder 86, Spårvägen
6.53
Spårvägens FK
6.53
+1.4
  
6Malaika Mihambo
Malaika Mihambo 94, GER
6.50
94GER
6.50
+1.0
  
7Aiga Grabuste
Aiga Grabuste 88, LAT
6.48
88LAT
6.48
+1.8
  
8Darya Klishina
Darya Klishina 91, RUS
6.28
91RUS
6.28
+1.6
  
9Sosthene Taroum Moguenara
Sosthene Taroum Moguenara 89, GER
6.24
89GER
6.24
–0.4
  
10Funmi Jimoh
Funmi Jimoh 84, USA
6.10
84USA
6.10
+0.9
  
Bartoletta6.62
+0.6
6.70w
+2.6
x
+2.2
6.66
+2.0
6.67
+0.9
6.98w
+2.3
Lesueur6.59
+1.0
6.94w
+2.6
6.56
+1.0
x
+1.1
6.50w
+2.8
Španović6.52
+1.0
6.51w
+2.6
6.61
+1.4
6.51w
+3.1
6.43
+1.8
6.51
+0.9
Reese6.50
+0.2
6.49
+0.4
6.60
+0.4
x
+1.9
6.25
+1.5
x
+0.3
Jarder6.46
+0.8
6.42
+0.8
6.48
+2.0
6.37
+0.3
6.53
+1.4
x
+2.0
Mihambox
+0.7
6.13
+1.3
6.49w
+3.1
6.36
+1.6
6.50
+1.0
x
+1.0
Grabuste6.48
+1.8
6.37w
+2.1
x
-0.3
6.41
+0.1
6.44
+0.2
6.41
+1.1
Klishina6.24w
+2.5
6.11
+1.9
6.09
+1.3
6.25
+1.8
6.24
+1.8
6.28
+1.6
Moguenarax
+1.3
6.24
-0.4
6.00
+1.3
Jimohx
+0.7
6.10
+0.9
6.09w
+2.1
K Diskus     


Final A

Final

1Sandra Perković
Sandra Perković 90, CRO
66.74
90CRO
66.74
  
2Dani Samuels
Dani Samuels 88, AUS
65.70
88AUS
65.70
  
3Gia Lewis-Smallwood
Gia Lewis-Smallwood 79, USA
65.21
79USA
65.21
  
4Mélina Robert-Michon
Mélina Robert-Michon 79, FRA
63.79
79FRA
63.79
  
5Shanice Craft
Shanice Craft 93, GER
63.56
93GER
63.56
  
6Julia Fischer
Julia Fischer 90, GER
62.28
90GER
62.28
  
7Anna Rüh
Anna Rüh 93, GER
60.48
93GER
60.48
  
8Sanna Kämäräinen
Sanna Kämäräinen 86, FIN
58.63
86FIN
58.63
  
9Sofia Larsson
53.20
Ullevi FK
53.20
  
10Julia Viberg
Julia Viberg 92, Spårvägen
49.12
Spårvägens FK
49.12
  
Perković58.54x66.2766.7465.60x
Samuels63.1563.4663.5065.70x64.70
Lewis-Smallwoodx60.0765.21xx63.33
Robert-Michon59.1062.2161.5563.7962.2062.91
Craft63.56x60.0660.9761.82x
Fischer58.53x58.6962.28x58.87
Rüh58.20xx59.48x60.48
Kämäräinen57.5254.53xx57.2558.63
Larsson53.20xx
Vibergx49.12x
K 200 m     

Vind: +2.1

Final A

Final

Vind: +2.1
1Agnė Šerkšnienė
Agnė Šerkšnienė 88, LTU
23.58w
88LTU
23.58w
  0.198
2Jessica Östlund
24.52w
Hässelby SK
24.52w
  0.146
3Marie Sönnerfors
24.69w
Spårvägens FK
24.69w
  0.191
4Julia Hässel
24.98w
Turebergs FK
24.98w
  0.192
5Klara Helander
25.80w
Upsala IF
25.80w
  0.165
K 400 m     


Final A

Final

1Lynette Morgan
55.97
Hammarby IF
55.97
  0.214
2Pernilla TornemarkMalmö AI
56.37
  0.273
3Sara Bley
Sara Bley 91, GoIF Tjalve
56.46
GoIF Tjalve
56.46
SB
  0.194
4Jessica BloodworthIFK Växjö
56.52
  0.196
5Ebba Svantesson
57.73
Sävedalens AIK
57.73
  0.188
6Ida Holm
58.98
Täby IS
58.98
  0.211
K 1500 m     


Final A

Final

1Lisa Forsberg
Lisa Forsberg 89, Spårvägen
4:22.79
Spårvägens FK
4:22.79
PB
  
2Line K Schulz
Line K Schulz 96, DEN
4:26.48
96DEN
4:26.48
  
3Klara Bodinson
4:27.28
Sävedalens AIK
4:27.28
PB
  
4Rebecca Hammond
Rebecca Hammond 91, USA
4:28.18
91USA
4:28.18
SB
  
5Carolina Johnson
Carolina Johnson 96, Linköpings GIF
4:30.19
Linköpings GIF
4:30.19
  
6Isabella Andersson
4:35.94
Turebergs FK
4:35.94
PB
  
7Nathalie Rohlén
4:37.53
Spårvägens FK
4:37.53
  
8Emma Jansson
4:37.68
Hässelby SK
4:37.68
PB
  
9Frida Aspnäs
Frida Aspnäs 87, Spårvägen
4:40.34
Spårvägens FK
4:40.34
PB
  
10Astrid Rosvall
4:41.87
Hässelby SK
4:41.87
PB
  
11Cornelia Karlsson
4:47.73
Sävedalens AIK
4:47.73
  
Elina Johansson
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Anna Silvander
DNF
IFK Lidingö
DNF
  pace 68.97 400m 2:19.88 800m
K 100 m häck     

Vind: +2.0

Final A

Final

Vind: +2.0
1Madeleine ErikssonIFK Lidingö
13.56
PB
  0.124
19 SWE AT
2Maja Rogemyr
13.81
IF Göta Karlstad
13.81
  0.149
3Malin Eriksson
Malin Eriksson 91, KFUM Örebro
13.99
KFUM Örebro
13.99
PB
  0.139
4Sofia MossbergFalu IK
14.23
  0.163
Ellinore HallinIFK Växjö
DNF
  0.160