8.8
26.11
20.11
27.11
27.11
27.11
27.11
24.10
17.10
4.9
21.11
10.10
26.9
17.8
25.8
26.8
6.9
19.8
8.9
9.10
31.8
23.8
4.9
20.11
21.11
13.11
10.10
16.10
21.11
19.9
20‐21.11
18.9
21.11
24.8
19.8
16.10
4.9
13.11
6.11
12‐14.11
6.11
3.10
2.10
8.10
12.9
19.8
28.8
30.10
19.9
12.9
7.11
7.11
24.10
16.10
19.9
7.11
19.9
10.10
18.9
16.10
5‐7.11
6.11
7.11
2.10
24.10
30.10
22.10
11.9
19.9
3.10
16.10
17.10
30.10
3.10
26.9
10.10
21.8
9.10
9.10
5.8
17.10
13.9
31.10
11.9
2.10
16.10
2.10
16.10
23.10
28.8
22.10
22.10
18.8
22.10
17.10
26.8
21‐22.9
24.10
24.10
9.10
Tävlande: 215 (102+113)   Starter: 286 (132+154)


select distinct results14.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193, 9998, 9999) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results14.Ind AS Indiiy, results14.ID AS ID, results14.ID AS IDI, Events.TF AS type, results14.eventname AS en2, results14.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results14.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results14.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results14.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results14.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results14.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results14.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results14.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results14.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results14.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results14.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results14.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results14.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results14.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results14.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results14.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results14 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results14.ID AND CASE WHEN results14.Sex=1 and (results14.secondarypos not rlike ('K|F') or results14.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results14.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results14.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results14.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results14.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results14.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results14.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results14.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results14.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results14.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results14.iid LEFT JOIN world.countries ON results14.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results14.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results14.IID=combinedmen.parentid AND results14.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results14.IID=combinedwomen.parentid AND results14.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results14.iid=womenpbestsweden.iid AND (results14.Sex=2 OR results14.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results14.iid=womensbestsweden.iid AND (results14.Sex=2 OR results14.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results14.CID= 12961170 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results14.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results14.AGO=12 THEN 999999 ELSE results14.AGO END, results14.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M 100 m     
28 jun
Vind: -1.3

Final A

Final
28 jun
Vind: -1.3
1Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.48
IFK Umeå
10.48
  
2Morten Dalgaard Madsen
Morten Dalgaard Madsen 95, DEN
10.62
95DEN
10.62
  
3James Takyi
James Takyi 95, GHA
10.69
95GHA
10.69
  
4Sulayman Bah
10.69
Ullevi FK
10.69
  
5Patrik AnderssonUllevi FK
10.70
  
6Nil de Oliveira
10.70
Spårvägens FK
10.70
SB
  
7David Sennung
10.75
Ullevi FK
10.75
  
8Tony Darkwah
10.83
Hammarby IF
10.83
  
Heat 1
28 jun Vind: +0.2
28 junVind: +0.2
1Patrik AnderssonUllevi FK
10.67
  
Heat 2
28 jun Vind: -0.3
28 junVind: -0.3
1Sulayman Bah
10.81
Ullevi FK
10.81
  
Heat 4
28 jun Vind: +0.3
28 junVind: +0.3
1Morten Dalgaard Madsen
Morten Dalgaard Madsen 95, DEN
10.58
95DEN
10.58
PB
  
2Tony Darkwah
10.80
Hammarby IF
10.80
  
Heat 5
28 jun Vind: -0.7
28 junVind: -0.7
1Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.67
IFK Umeå
10.67
  
Heat 6
28 jun Vind: -0.1
28 junVind: -0.1
1Nil de Oliveira
10.80
Spårvägens FK
10.80
SB
  
Heat 9
28 jun Vind: -0.7
28 junVind: -0.7
1Kristoffer Buhagen
Kristoffer Buhagen 92, NOR
10.76
92NOR
10.76
  
2David Sennung
10.80
Ullevi FK
10.80
  
M 200 m     
29 jun
Vind: +1.6

Final A

Final
29 jun
Vind: +1.6
1Patrik AnderssonUllevi FK
21.17
PB
  
39 SWE AT
2Alexander Brorsson
Alexander Brorsson 90, Atleticum Växjö
21.22
Atleticum Växjö SK
21.22
  
3James Takyi
James Takyi 95, GHA
21.78
95GHA
21.78
  
4Dennis Karanda
21.83
Öresund FK
21.83
  
Final B
29 jun Vind: +0.4
29 junVind: +0.4
1Adam DenguirIFK Lund
21.57
PB
  
1Jóhann Björn Sigurbjörnsson
Jóhann Björn Sigurbjörnsson 95, ISL
21.60
95ISL
21.60
  
2Austin HamiltonMalmö AI
21.82
PB
  
Final C
29 jun Vind: +3.2
29 junVind: +3.2
1Morten Dalgaard Madsen
Morten Dalgaard Madsen 95, DEN
21.65w
95DEN
21.65w
  
M 400 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Andreas Roth
Andreas Roth 93, NOR
47.44
93NOR
47.44
  
2Axel Bergrahm
Axel Bergrahm 92, Spårvägen
47.69
Spårvägens FK
47.69
  
3Felix Francois
47.95
Örgryte IS
47.95
  
4Alexander NordkvistHuddinge AIS
47.99
SB
  
Final B
28 jun
28 jun
1Andreas Almgren
48.43
Turebergs FK
48.43
SB
  
M 800 m     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Rickard Gunnarsson
1:49.28
Hässelby SK
1:49.28
  
2Elmar Engholm
1:50.36
Hässelby SK
1:50.36
SB
  
3Cho Mihn Kyun
Cho Mihn Kyun 94, DEN
1:50.76
94DEN
1:50.76
PB
  
4Håvard Hildeskor
Håvard Hildeskor 92, NOR
1:51.62
92NOR
1:51.62
PB
  
5Ahmed Tahir
1:52.03
Malmö AI
1:52.03
PB
  
6Stephen Mackay
Stephen Mackay 92, GBR
1:52.17
92GBR
1:52.17
PB
  
7Michael Schmidt
Michael Schmidt 85, DEN
1:52.31
85DEN
1:52.31
SB
  
M 1500 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Ferdinand Kvan Edman
Ferdinand Kvan Edman 93, NOR
3:50.93
93NOR
3:50.93
  
M 5000 m     
27 jun

Final A

Final
27 jun
2Gabriel Steffensen
14:42.56
Sävedalens AIK
14:42.56
PB
  
M 110 m häck     
29 jun
Vind: -0.3

Final A

Final
29 jun
Vind: -0.3
1Andreas Martinsen
Andreas Martinsen 90, DEN
13.85
90DEN
13.85
SB
  
2Alexander Brorsson
Alexander Brorsson 90, Atleticum Växjö
14.01
Atleticum Växjö SK
14.01
SB
  
3Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.04
Spårvägens FK
14.04
SB
  
Heat 1
29 jun Vind: +1.3
29 junVind: +1.3
1Andreas Martinsen
Andreas Martinsen 90, DEN
14.00
90DEN
14.00
  
2Petter Olson
14.38
Hässelby SK
14.38
=PB
  
Heat 2
29 jun Vind: +2.7
29 junVind: +2.7
2Jonathan Holm
14.41w
Strands IF
14.41w
  
M 400 m häck     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Nicolai Trock Hartling
Nicolai Trock Hartling 94, DEN
51.59
94DEN
51.59
PB
  
2Oliwer Åstrand
51.84
Örgryte IS
51.84
PB
  
48 SWE AT
3Marius Bakken Støle
Marius Bakken Støle 93, NOR
52.02
93NOR
52.02
SB
  
Final B
27 jun
27 jun
1Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset 91, NOR
52.40
91NOR
52.40
  
M Höjd     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Muamer Aissa Barshim
Muamer Aissa Barshim 94, QAT
2.16
94QAT
2.16
  
2Fabian DelrydTäby IS
2.13
  
3Mihai Anastasiu
Mihai Anastasiu 93, ROU
2.10
93ROU
2.10
  
4Mehdi Alkhatib
2.07
Hammarby IF
2.07
SB
  
5Jonas Kløjgaard Jensen
Jonas Kløjgaard Jensen 96, DEN
2.07
96DEN
2.07
  
6Jesper Borg
2.07
Ullevi FK
2.07
SB
  
7Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
2.07
Spårvägens FK
2.07
SB
  
8Brede Raa Ellingsen
Brede Raa Ellingsen 88, NOR
2.07
88NOR
2.07
SB
  
9Kristoffer Nilsen
Kristoffer Nilsen 89, NOR
2.04
89NOR
2.04
  
10Christan Boe Helland
Christan Boe Helland 91, NOR
2.04
91NOR
2.04
  
11Fredrik LöfgrenIFK Lund
2.04
SB
  
M Stav     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Per Magne Florvaag
Per Magne Florvaag 93, NOR
5.16
93NOR
5.16
  
2Eirik Greibrokk Dolve
Eirik Greibrokk Dolve 95, NOR
5.05
95NOR
5.05
  
4David Kappelin
4.92
Örgryte IS
4.92
PB
  
M Stav extra     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Eirik Greibrokk Dolve
Eirik Greibrokk Dolve 95, NOR
5.14
95NOR
5.14
  
2Mikkel M. Nielsen
Mikkel M. Nielsen 88, DEN
5.05
88DEN
5.05
  
M Längd     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.50w
Eskilstuna FI
7.50w
+2.1
  
2Andreas Trajkovski
Andreas Trajkovski 93, DEN
7.50
93DEN
7.50
–0.5 SB
  
3Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
7.49
–1.1 PB
  
4Ritchie Moba
7.33
Hammarby IF
7.33
+1.2 PB
  
5Morten Jensen
Morten Jensen 82, DEN
7.32
82DEN
7.32
+1.0
  
6Adam DenguirIFK Lund
7.30w
+2.5
  
7Vetle Utsi Onstad
Vetle Utsi Onstad 87, NOR
7.29
87NOR
7.29
+1.8
  
8Fabian Rosenquist
7.28
GoIF Tjalve
7.28
–1.1
  
M Tresteg     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Mathias Ström
15.64
Örgryte IS
15.64
+0.9
  
2Sindre Almsengen
Sindre Almsengen 85, NOR
15.56
85NOR
15.56
+0.6
  
3Moteba Mohamed
15.27
Hässelby SK
15.27
+0.3 SB
  
M Diskus     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Ulf Ankarling
59.73
IF Göta Karlstad
59.73
SB
  
2Simon Pettersson
54.28
Upsala IF
54.28
PB
  
M Spjut     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Vetle Brunvatne
Vetle Brunvatne 94, NOR
70.56
94NOR
70.56
  
P19 100 m     
28 jun
Vind: -1.0

Final A

Final
28 jun
Vind: -1.0
1Erik Hagberg
10.74
Upsala IF
10.74
SB
  
2Jóhann Björn Sigurbjörnsson
Jóhann Björn Sigurbjörnsson 95, ISL
10.78
95ISL
10.78
  
3Karsten Warholm
Karsten Warholm 96, NOR
10.81
96NOR
10.81
PB
  
Heat 7
28 jun Vind: +0.1
28 junVind: +0.1
1Jóhann Björn Sigurbjörnsson
Jóhann Björn Sigurbjörnsson 95, ISL
10.79
95ISL
10.79
  
2Erik Hagberg
10.95
Upsala IF
10.95
SB
  
P19 200 m     
29 jun
Vind: +1.4

Final A

Final
29 jun
Vind: +1.4
1Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo 96, NOR
21.28
96NOR
21.28
PB
  
1Benjamin Lobo Vedel
Benjamin Lobo Vedel 97, DEN
21.54w
97DEN
21.54w
  
2Karsten Warholm
Karsten Warholm 96, NOR
21.59
96NOR
21.59
  
3Kolbeinn Hödur Gunnarsson
Kolbeinn Hödur Gunnarsson 95, ISL
21.61
95ISL
21.61
  
4Ousman Touray
Ousman Touray 95, NOR
21.66
95NOR
21.66
  
5Even Meinseth
Even Meinseth 96, NOR
21.70
96NOR
21.70
  
6Emil von Barth
21.73
Ullevi FK
21.73
  
P19 800 m     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Abubaker Haydar Abdalla
Abubaker Haydar Abdalla 96, QAT
1:52.31
96QAT
1:52.31
  
2Johan Sandsten
1:52.48
Oskarshamns SK
1:52.48
PB
  
P19 1500 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Abubaker Haydar Abdalla
Abubaker Haydar Abdalla 96, QAT
3:53.87
96QAT
3:53.87
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
29 jun
Vind: +1.6

Final A

Final
29 jun
Vind: +1.6
1Karsten Warholm
Karsten Warholm 96, NOR
14.05
96NOR
14.05
PB
  
1Philip Ngwe
14.22
Mölndals AIK
14.22
PB
  
2Fredrik Samuelsson
14.45
Hässelby SK
14.45
PB
  
P19 Höjd     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Henrik Thoms
2.06
Hanvikens SK
2.06
SB
  
P19 Stav     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Eirik Greibrokk Dolve
Eirik Greibrokk Dolve 95, NOR
5.35
95NOR
5.35
PB NU20R
  
3Carl IvarssonIK Lerum FI
4.80
=PB
  
P19 Längd     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Amund Høıe Sjursen
Amund Høıe Sjursen 96, NOR
7.60
96NOR
7.60
+0.3 PB
  
2Karsten Warholm
Karsten Warholm 96, NOR
7.45
96NOR
7.45
+1.1 PB
  
5Fredrik Samuelsson
7.07w
Hässelby SK
7.07w
+2.6
  
Kval
28 jun
28 jun
1Andreas CarlssonIK Ymer
7.27
+1.4 SB
  
2Amund Høıe Sjursen
Amund Høıe Sjursen 96, NOR
7.19
96NOR
7.19
+1.3
  
P19 Diskus (1.75 kg)     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene 95, NOR
59.41
95NOR
59.41
  
2Viktor GardenkransMalmö AI
55.30
  
3Thor Olav Rosvold
Thor Olav Rosvold 96, NOR
55.07
96NOR
55.07
  
P17 100 m     
28 jun
Vind: -0.5

Final A

Final
28 jun
Vind: -0.5
1Austin HamiltonMalmö AI
10.60
  
2Kristoffer Hari
Kristoffer Hari 97, DEN
10.67
97DEN
10.67
  
Heat 1
28 jun Vind: +1.3
28 junVind: +1.3
1Kristoffer Hari
Kristoffer Hari 97, DEN
10.62
97DEN
10.62
  
P17 400 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Benjamin Lobo Vedel
Benjamin Lobo Vedel 97, DEN
47.85
97DEN
47.85
  
2Filiph Johansson
Filiph Johansson 97, FIN
49.53
97FIN
49.53
PB
  
2Filiph Johansson
Filiph Johansson 97, FIN
49.53
97FIN
49.53
=PB
  
P17 800 m     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Markus Einan
Markus Einan 97, NOR
1:53.86
97NOR
1:53.86
  
P17 1500 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Emil Danielsson
3:57.60
Dala-Järna IK
3:57.60
PB
  
3Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
3:59.12
Sävedalens AIK
3:59.12
PB
  
P17 3000 m     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Suldan Hassan
8:32.79
Ullevi FK
8:32.79
PB
  
2Emil Danielsson
8:36.22
Dala-Järna IK
8:36.22
PB
  
6Simon Sundström
8:43.76
IFK Lidingö
8:43.76
PB
  
P17 2000 m hinder (83.8 cm)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
4Erik Djurberg
6:09.64
Upsala IF
6:09.64
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
29 jun
Vind: +2.6

Final A

Final
29 jun
Vind: +2.6
1Andreas GustafssonFalu IK
13.74w
  
2Elias Martinsson
14.14w
Brattås CK
14.14w
  
3Ludvig Hillenfjärd
14.33w
Huddinge AIS
14.33w
  
Heat 2
29 jun Vind: +0.7
29 junVind: +0.7
1Andreas GustafssonFalu IK
14.14
SB
  
P17 Höjd     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Hamdi Mahamat Alamine Saleh
Hamdi Mahamat Alamine Saleh 97, CHA
2.11
97CHA
2.11
  
P17 Kula (5.0 kg)     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Wictor PeterssonMalmö AI
19.15
  
2Marcus Thomsen
Marcus Thomsen 98, NOR
18.27
98NOR
18.27
  
P17 Diskus (1.5 kg)     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Jakob GardenkransMalmö AI
59.53
  
4Albin Johansson
50.38
Högbo GIF
50.38
PB
  
P17 Spjut (700 g)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Simon Litzell
74.51
Hässelby SK
74.51
  
P16 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
29 jun
Vind: +1.3

Final A

Final
29 jun
Vind: +1.3
1Max Hrelja
Max Hrelja 98, Linköpings GIF
13.94
Linköpings GIF
13.94
PB
  
P16 Höjd     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Filip Björklund
2.00
Upsala IF
2.00
PB
  
Kvinnor
K 100 m     
28 jun
Vind: -1.6

Final A

Final
28 jun
Vind: -1.6
1Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir 87, ISL
12.01
87ISL
12.01
  
Heat 3
28 jun Vind: -0.7
28 junVind: -0.7
1Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir 87, ISL
11.92
87ISL
11.92
SB
  
Heat 5
28 jun Vind: -1.3
28 junVind: -1.3
1Pernilla NilssonMalmö AI
12.00
  
K 200 m     
29 jun
Vind: +1.4

Final A

Final
29 jun
Vind: +1.4
1Pernilla NilssonMalmö AI
23.96
PB
  
2Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir 87, ISL
24.07
87ISL
24.07
SB
  
3Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen 93, NOR
24.29
93NOR
24.29
=PB
  
4Josefin MagnussonMalmö AI
24.55
  
5Christine Bjelland Jensen
Christine Bjelland Jensen 94, NOR
24.61
94NOR
24.61
  
6Linnea KillanderMalmö AI
24.64
  
7Matilda HellqvistIK Orient
24.77
SB
  
Final B
29 jun Vind: +1.5
29 junVind: +1.5
1Elin Moraiti
24.80
Hässelby SK
24.80
  
2Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
24.84
Spårvägens FK
24.84
SB
  
K 400 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Elin Moraiti
53.86
Hässelby SK
53.86
  
2Josefin MagnussonMalmö AI
54.40
  
3Benedicte Hauge
Benedicte Hauge 89, NOR
54.75
89NOR
54.75
  
4Sofia Hellberg-JonsénHammarby IF
55.43
SB
  
K 800 m     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Lovisa Lindh
2:02.74
Ullevi FK
2:02.74
PB
  
2Linn Nilsson
2:06.37
Hälle IF
2:06.37
PB
  
3Mathilde Myhrvold
Mathilde Myhrvold 98, NOR
2:07.32
98NOR
2:07.32
PB
  
4Charlotte Schönbeck
2:07.57
IFK Lidingö
2:07.57
  
5Ida Holm
2:08.11
Täby IS
2:08.11
PB
  
6Patricia Striner
2:08.43
Malmö AI
2:08.43
PB
  
7Lisa Forsberg
Lisa Forsberg 89, Spårvägen
2:08.47
Spårvägens FK
2:08.47
SB
  
8Viktoria Tegenfeldt
2:09.33
IFK Umeå
2:09.33
  
9Ida Fillingsnes
Ida Fillingsnes 90, NOR
2:09.46
90NOR
2:09.46
  
Final B
29 jun
29 jun
1Ronja Fjellner
2:10.4m
Örgryte IS
2:10.4m
PB
  
K 1500 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Ingeborg Løvnes
Ingeborg Løvnes 92, NOR
4:25.46
92NOR
4:25.46
SB
  
1Felicia Hellberg BerglundSundbybergs IK
4:30.11
PB
  
2Josephine Thestrup
Josephine Thestrup 96, DEN
4:25.89
96DEN
4:25.89
  
3Elin Borglund
Elin Borglund 91, Sävedalen
4:27.04
Sävedalens AIK
4:27.04
PB
  
5Rebekka Fuglø
Rebekka Fuglø 93, DEN
4:35.92
93DEN
4:35.92
PB
  
K 3000 m     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Ingeborg Løvnes
Ingeborg Løvnes 92, NOR
9:29.37
92NOR
9:29.37
PB
  
2Lisa Öhberg
9:54.60
Hälle IF
9:54.60
SB
  
3Sara Holmgren
Sara Holmgren 90, Sävedalen
9:56.29
Sävedalens AIK
9:56.29
PB
  
K 3000 m hinder     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Klara Bodinson
10:15.15
Sävedalens AIK
10:15.15
SB
  
2Frida KristianssonIK Ymer
10:25.09
PB
  
3Ronja Fjellner
10:32.21
Örgryte IS
10:32.21
PB
  
4Isabell Norstedt
10:41.56
IFK Helsingborg
10:41.56
PB
  
5Erika Svanborg
10:49.33
Sävedalens AIK
10:49.33
SB
  
K 100 m häck     
29 jun
Vind: +0.4

Final A

Final
29 jun
Vind: +0.4
1Maja Rogemyr
13.68
IF Göta Karlstad
13.68
  
2Renate Grimstad
Renate Grimstad 92, NOR
13.91
92NOR
13.91
PB
  
3Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen 93, NOR
13.94
93NOR
13.94
PB
  
4Tale Ørving
Tale Ørving 89, NOR
14.09
89NOR
14.09
SB
  
5Caroline Tegel
14.19
IF Göta Karlstad
14.19
  
Heat 1
29 jun Vind: +0.3
29 junVind: +0.3
1Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen 93, NOR
13.97
93NOR
13.97
PB
  
2Renate Grimstad
Renate Grimstad 92, NOR
14.10
92NOR
14.10
  
Heat 2
29 jun Vind: +0.9
29 junVind: +0.9
1Maja Rogemyr
13.83
IF Göta Karlstad
13.83
  
2Madeleine ErikssonIFK Lidingö
13.96
PB
  
K 400 m häck     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Marlen Aakre
Marlen Aakre 93, NOR
1:00.21
93NOR
1:00.21
PB
  
2Sara Bley
Sara Bley 91, GoIF Tjalve
1:00.90
GoIF Tjalve
1:00.90
  
3Jessica Bloodworth
1:01.16
IFK Växjö
1:01.16
PB
  
4Marthe Mjøen Berg
Marthe Mjøen Berg 93, NOR
1:01.33
93NOR
1:01.33
PB
  
K Höjd     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1My Nordström
My Nordström 90, IK Norrköping FI
1.81
IK Norrköping FI
1.81
  
2Vendela von CorswantÖrgryte IS
1.81
PB
  
3Lisa Linnell
Lisa Linnell 91, IFK Växjö
1.74
IFK Växjö
1.74
PB
  
4Sandra Böll
Sandra Böll 94, DEN
1.70
94DEN
1.70
SB
  
5Lina Löfqvist
1.70
Upsala IF
1.70
PB
  
K Stav     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Allie Koressel
Allie Koressel 91, USA
4.17
91USA
4.17
  
2Lene Retzius
Lene Retzius 96, NOR
4.06
96NOR
4.06
PB
  
3Iben Høgh-Pedersen
Iben Høgh-Pedersen 90, DEN
4.06
90DEN
4.06
SB
  
4Katrine Haarklau
Katrine Haarklau 91, NOR
3.95
91NOR
3.95
  
5Sara Cannmo
Sara Cannmo 96, Hovslätt
3.78
Hovslätts IK
3.78
  
K Stav extra     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Michaela Meijer
4.28
Örgryte IS
4.28
PB
  
2Elienor Werner
4.20
Hässelby SK
4.20
PB
  
3Lene Retzius
Lene Retzius 96, NOR
3.95
96NOR
3.95
  
4Allie Koressel
Allie Koressel 91, USA
3.95
91USA
3.95
  
5Sara Cannmo
Sara Cannmo 96, Hovslätt
3.79
Hovslätts IK
3.79
  
6Klara MattssonIK Orient
3.79
  
6Paula Nedberge Llano
Paula Nedberge Llano 95, NOR
3.79
95NOR
3.79
SB
  
8Line R Jensen
Line R Jensen 92, DEN
3.79
92DEN
3.79
  
8Iben Høgh-Pedersen
Iben Høgh-Pedersen 90, DEN
3.79
90DEN
3.79
  
8Sara Eriksson
3.79
Ullevi FK
3.79
SB
  
11Karin Fisher
Karin Fisher 88, USA
3.63
88USA
3.63
  
11Hanna JanssonFalu IK
3.63
  
11Mira Guldbrandsen
Mira Guldbrandsen 98, DEN
3.63
98DEN
3.63
PB
  
K Längd     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir 87, ISL
6.20
87ISL
6.20
–0.5
  
2Nadia Akpana Assa
Nadia Akpana Assa 95, NOR
6.20
95NOR
6.20
0.0
  
3Johanna DyremarkIFK Tumba
6.14w
+3.1
  
4Malin Olsson
6.12
IFK Lidingö
6.12
+0.1
  
5Malin Marmbrandt
6.07
Västerås FK
6.07
–1.5
  
6Hanna Wiss
Hanna Wiss 91, KFUM Örebro
6.01
KFUM Örebro
6.01
+1.4 PB
  
K Tresteg     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Chiamaka Okparaebo
Chiamaka Okparaebo 92, NOR
13.12
92NOR
13.12
+1.6 PB
  
2Angelica Ström
12.79w
Spårvägens FK
12.79w
+2.1
  
3Jasmin Sabir
12.78w
Hammarby IF
12.78w
+2.5
  
K Kula     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Trine Mulbjerg
Trine Mulbjerg 90, DEN
15.53
90DEN
15.53
  
K Diskus     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Kathrine Bebe
Kathrine Bebe 91, DEN
52.68
91DEN
52.68
=PB
  
K Slägga     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Beatrice Nedberge Llano
Beatrice Nedberge Llano 97, NOR
57.80
97NOR
57.80
  
K Spjut     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Sigrid Borge
Sigrid Borge 95, NOR
49.32
95NOR
49.32
  
F19 100 m     
28 jun
Vind: -1.0

Final A

Final
28 jun
Vind: -1.0
1Emilia KjellbergIFK Sunne
11.89
  
2Tove Ågren
12.05
Falu IK
12.05
PB
  
F19 200 m     
29 jun
Vind: -0.3

Final A

Final
29 jun
Vind: -0.3
1Tove Ågren
24.34
Falu IK
24.34
PB
  
2Madelen Andersen
Madelen Andersen 96, NOR
24.75
96NOR
24.75
PB
  
F19 400 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
3Lisa Björklund
Lisa Björklund 98, Göteborgs KIK
56.60
Göteborgs KIK
56.60
PB
  
F19 100 m häck     
29 jun
Vind: +1.9

Final A

Final
29 jun
Vind: +1.9
1Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
13.81
Västerås FK
13.81
PB
  
2Elise Malmberg
Elise Malmberg 95, Hässleholm
13.84
Hässleholms AIS
13.84
SB
  
3Sofia MossbergFalu IK
14.05
  
4Sofia Linde
14.09
Täby IS
14.09
SB
  
5Mari Forbord Anderssen
Mari Forbord Anderssen 96, NOR
14.10
96NOR
14.10
PB
  
6Sidsel Bjørgo Adam
Sidsel Bjørgo Adam 95, NOR
14.17
95NOR
14.17
  
Heat 1
29 jun Vind: +1.2
29 junVind: +1.2
1Sofia Linde
14.19
Täby IS
14.19
SB
  
Heat 2
29 jun Vind: +1.4
29 junVind: +1.4
1Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
14.10
Västerås FK
14.10
  
F19 Höjd     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Sandra B. Christensen
Sandra B. Christensen 95, DEN
1.78
95DEN
1.78
PB
  
2Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
1.75
Västerås FK
1.75
  
2Ellen Ekholm
1.75
Ullevi FK
1.75
PB
  
F19 Stav     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Sara Cannmo
Sara Cannmo 96, Hovslätt
3.73
Hovslätts IK
3.73
  
2Annika Jönsson
3.73
IFK Helsingborg
3.73
  
F19 Längd     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Elise Malmberg
Elise Malmberg 95, Hässleholm
6.09
Hässleholms AIS
6.09
+0.7
  
2Sandra TörnrosGefle IF
6.05
+1.0 SB
  
4Kadi Lindman
Kadi Lindman 96, FIN
5.87
96FIN
5.87
+1.2
  
Kval
28 jun
28 jun
1Elise Malmberg
Elise Malmberg 95, Hässleholm
5.92
Hässleholms AIS
5.92
+0.8
  
F19 Slägga     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Marinda PeterssonMalmö AI
61.69
PB
  
F17 100 m     
28 jun
Vind: +0.2

Final A

Final
28 jun
Vind: +0.2
1Irene Ekelund
11.86
Malmö AI
11.86
  
1Lisa Björklund
Lisa Björklund 98, Göteborgs KIK
12.16
Göteborgs KIK
12.16
PB
  
4Felicia Åbacka
Felicia Åbacka 97, FIN
12.47
97FIN
12.47
  
Heat 3
28 jun Vind: -0.3
28 junVind: -0.3
1Irene Ekelund
11.83
Malmö AI
11.83
  
F17 200 m     
29 jun
Vind: +0.8

Final A

Final
29 jun
Vind: +0.8
1Irene Ekelund
23.79
Malmö AI
23.79
  
2Johanna GustafssonMotala AIF
24.78
=SB
  
4Felicia Åbacka
Felicia Åbacka 97, FIN
25.29
97FIN
25.29
  
F17 400 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Anne Sofie Kirkegaard
Anne Sofie Kirkegaard 98, DEN
55.43
98DEN
55.43
SB DUR-16
  
7Jessica Rautelin
Jessica Rautelin 97, FIN
58.37
97FIN
58.37
SB
  
Final B
28 jun
28 jun
1Linnéa Frobe
56.43
Täby IS
56.43
PB
  
F17 800 m     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Mathilde Myhrvold
Mathilde Myhrvold 98, NOR
2:10.69
98NOR
2:10.69
  
3Jessica Rautelin
Jessica Rautelin 97, FIN
2:13.89
97FIN
2:13.89
PB
  
4Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
2:15.43
Mölndals AIK
2:15.43
PB
  
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
29 jun
Vind: +0.8

Final A

Final
29 jun
Vind: +0.8
1Lovisa ÖstervallIFK Tumba
14.04
PB
  
2Oda Mohus
Oda Mohus 97, NOR
14.11
97NOR
14.11
PB
  
Heat 2
29 jun Vind: +1.8
29 junVind: +1.8
1Lovisa ÖstervallIFK Tumba
14.10
PB
  
F17 300 m häck     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Johanna DyremarkIFK Tumba
42.09
PB
  
3Hanna Hoff
Hanna Hoff 97, IFK Växjö
43.07
IFK Växjö
43.07
PB
  
4Lovisa ÖstervallIFK Tumba
43.16
PB
  
7Jessica Rautelin
Jessica Rautelin 97, FIN
44.23
97FIN
44.23
SB
  
F17 Höjd     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Lovisa ÖstervallIFK Tumba
1.76
PB
  
F17 Stav     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Elienor Werner
4.08
Hässelby SK
4.08
  
2Klara MattssonIK Orient
3.95
PB
  
3Mira Guldbrandsen
Mira Guldbrandsen 98, DEN
3.62
98DEN
3.62
PB
  
F17 Kula (3.0 kg)     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Agnes Larsson
15.61
IF Göta Karlstad
15.61
  
F17 Diskus     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Lovisa SjöstrandIF Castor
45.38
PB
  
F17 Slägga (3.0 kg)     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Frida Bååth
58.09
Timrå AIF
58.09
  
2Linn Forssell
56.93
Motala AIF
56.93
  
3Lina HallbergerIK Ymer
55.96
PB
  
4Michaela NorrbeliusGefle IF
54.33
  
F17 Spjut (500 g)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Carolin NäslundSK Bore
49.43
PB
  
3Bianca SalmingTäby IS
46.03
PB
  
4Louise Liljeblad
45.36
Mölndals AIK
45.36
PB
  
F16 200 m     
29 jun
Vind: +0.7

Final A

Final
29 jun
Vind: +0.7
1Lisa Björklund
Lisa Björklund 98, Göteborgs KIK
24.78
Göteborgs KIK
24.78
PB
  
F16 Höjd     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Rebecka Svedberg
Rebecka Svedberg 98, Linköpings GIF
1.72
Linköpings GIF
1.72
PB
  
2Bianca SalmingTäby IS
1.72
  
F16 Längd     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Kaiza Karlén
5.94
KFUM Arvika
5.94
+0.8 SB
  
2Fanny Ernestam
Fanny Ernestam 98, KFUM Örebro
5.72
KFUM Örebro
5.72
–0.1 SB
  
3Bianca SalmingTäby IS
5.67w
+2.7
  
Kval
27 jun
27 jun
1Bianca SalmingTäby IS
5.62
+1.0 PB
  
F16 Slägga (3.0 kg)     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Elina Karvonen
52.46
IF Vingarna
52.46
  
F15 300 m häck     
27 jun

Final A

Final
27 jun
2Frida Hämäläinen
Frida Hämäläinen 00, FIN
43.90
00FIN
43.90
PB
  
F14 800 m     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 00, ISL
2:14.11
00ISL
2:14.11
PB