9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
Tävlande: 195 (68+127)   Starter: 261 (87+174)

Män
M 100 m     
29 jun
Vind: +1.0

Final A

Final
29 jun
Vind: +1.0
1Ryan Oswald
Ryan Oswald 89, GBR
10.44
89GBR
10.44
PB
  
2David Sennung
10.69
Ullevi FK
10.69
  
3Emmanuel Amoh
10.78
Malmö AI
10.78
PB
  
4Mathias DufournierIF Göta Karlstad
10.79
SB
  
M 200 m     
30 jun
Vind: +2.2

Final A

Final
30 jun
Vind: +2.2
1Ryan Oswald
Ryan Oswald 89, GBR
21.18w
89GBR
21.18w
  
2Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset 91, NOR
21.35w
91NOR
21.35w
  
3Carl Emil Kåshagen
Carl Emil Kåshagen 91, NOR
21.49w
91NOR
21.49w
  
4Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
21.56w
Bollnäs FIK
21.56w
  
5Mathias Dufournier
21.59w
IF Göta Karlstad
21.59w
  
6Tom Holligan
Tom Holligan 94, GBR
21.68w
94GBR
21.68w
  
7Felix Francois
21.72w
Örgryte IS
21.72w
  
Heat 1
30 jun Vind: +1.1
30 junVind: +1.1
1Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset 91, NOR
21.38
91NOR
21.38
PB
  
Heat 5
30 jun Vind: +0.7
30 junVind: +0.7
1Carl Emil Kåshagen
Carl Emil Kåshagen 91, NOR
21.45
91NOR
21.45
PB
  
Heat 7
30 jun Vind: +0.7
30 junVind: +0.7
1Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
21.54
Bollnäs FIK
21.54
PB
  
Heat 8
30 jun Vind: +0.7
30 junVind: +0.7
1Felix Francois
21.74
Örgryte IS
21.74
SB
  
Heat 11
30 jun Vind: +1.7
30 junVind: +1.7
1Alexander NordkvistHuddinge AIS
21.68
  
M 400 m     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Sondre Nyvold Lid
Sondre Nyvold Lid 94, NOR
47.87
94NOR
47.87
SB
  
2Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
47.98
F Stenungsunds FI
47.98
PB
  
Final B
29 jun
29 jun
3Erik Back
Erik Back 94, FIN
48.59
94FIN
48.59
PB
  
M 110 m häck     
30 jun
Vind: +1.2

Final A

Final
30 jun
Vind: +1.2
1Amir Shaker
Amir Shaker 89, Råby-Rekarne
14.00
Råby-Rekarne FIF
14.00
  
2Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.29
Spårvägens FK
14.29
SB
  
Heat 2
30 jun Vind: +0.3
30 junVind: +0.3
1Amir Shaker
Amir Shaker 89, Råby-Rekarne
13.92
Råby-Rekarne FIF
13.92
  
M 400 m häck     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset 91, NOR
49.95
91NOR
49.95
PB NR NU23R
  
2David Martin
David Martin 88, GBR
51.02
88GBR
51.02
PB
  
3Marius Bakken Støle
Marius Bakken Støle 93, NOR
51.67
93NOR
51.67
PB
  
4Christian Laugesen
Christian Laugesen 86, DEN
51.87
86DEN
51.87
PB
  
5Jonathan Carbe
52.06
Örgryte IS
52.06
PB
  
6Niclas Åkerström
52.20
IFK Växjö
52.20
  
7Oliwer Åstrand
52.69
Örgryte IS
52.69
PB
  
Erik LindahlUllevi FK
DNF
  
Final B
28 jun
28 jun
1Nicolai Trock Hartling
Nicolai Trock Hartling 94, DEN
52.95
94DEN
52.95
PB
  
M Höjd     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Philip Frifelt LundqvistIF Göta Karlstad
2.10
  
M Stav     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Arvid LindahlKA 2 IF
5.20
PB
  
40 SWE AT
2Carl Sténson
5.13
Hellas FK
5.13
PB
  
M Stav extra     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Filip GyllenstenIF Kville
5.01
PB
  
2Carl Sténson
5.01
Hellas FK
5.01
SB
  
3Per Magne Florvaag
Per Magne Florvaag 93, NOR
4.90
93NOR
4.90
  
4Erik Thorstensson
4.90
Spårvägens FK
4.90
SB
  
5Simon Assarsson
4.90
IFK Växjö
4.90
  
M Längd     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Morten Jensen
Morten Jensen 82, DEN
7.59
82DEN
7.59
–0.3
  
2Adam Chiguer
7.52
Huddinge AIS
7.52
+0.4 SB
  
M Tresteg     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Peder P. Nielsen
Peder P. Nielsen 88, DEN
15.92
88DEN
15.92
+1.2
  
2Moteba Mohamed
15.21
Hässelby SK
15.21
+1.0
  
M Diskus     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Andreas Høyby Ellegaard
Andreas Høyby Ellegaard 93, DEN
53.85
93DEN
53.85
  
2Emil Mikkelsen
Emil Mikkelsen 90, DEN
53.02
90DEN
53.02
  
M Spjut     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Jiannis Smalios
Jiannis Smalios 87, KFUM Örebro
73.91
KFUM Örebro
73.91
  
2Theodor Thor
Theodor Thor 93, KFUM Örebro
66.11
KFUM Örebro
66.11
  
P19 200 m     
30 jun
Vind: +0.3

Final A

Final
30 jun
Vind: +0.3
1James Takyi
James Takyi 95, GHA
21.49
95GHA
21.49
PB
  
2Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen 95, NOR
21.85
95NOR
21.85
PB
  
Heat 5
30 jun Vind: +0.8
30 junVind: +0.8
1Henrik Overvåg
Henrik Overvåg 94, NOR
21.81
94NOR
21.81
  
P19 2000 m hinder     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Adam Ali Musab
Adam Ali Musab 95, QAT
5:50.66
95QAT
5:50.66
  
2Andreas Jansson
5:59.22
Hässelby SK
5:59.22
  
3Johan Lindgren
6:01.07
Mölndals AIK
6:01.07
PB
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
30 jun
Vind: +1.2

Final A

Final
30 jun
Vind: +1.2
1Fredrick Ekholm
13.93
Huddinge AIS
13.93
PB
  
7 SWE P19 AT
2Mudathir Nassor
Mudathir Nassor 95, QAT
14.26
95QAT
14.26
PB
  
Heat 3
30 jun Vind: +1.1
30 junVind: +1.1
1Fredrick Ekholm
14.10
Huddinge AIS
14.10
PB
  
P19 Höjd     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Andreas CarlssonIK Ymer
2.13
=PB
  
P19 Längd     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Andreas CarlssonIK Ymer
7.63w
+3.9
  
2Adam DenguirIFK Lund
7.25
+1.3 PB
  
P19 Kula (6.0 kg)     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Viktor GardenkransMalmö AI
17.34
  
P19 Diskus (1.75 kg)     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Simon Pettersson
54.58
Upsala IF
54.58
PB
  
2Viktor GardenkransMalmö AI
52.96
  
P17 100 m     
29 jun
Vind: -0.3

Final A

Final
29 jun
Vind: -0.3
1Kristoffer Hari
Kristoffer Hari 97, DEN
10.60
97DEN
10.60
  
1Karsten Warholm
Karsten Warholm 96, NOR
10.97
96NOR
10.97
PB
  
Heat 2
29 jun Vind: -0.5
29 junVind: -0.5
1Kristoffer Hari
Kristoffer Hari 97, DEN
10.60
97DEN
10.60
  
P17 200 m     
30 jun
Vind: +0.6

Final A

Final
30 jun
Vind: +0.6
1Kristoffer Hari
Kristoffer Hari 97, DEN
21.26
97DEN
21.26
  
Heat 5
30 jun Vind: +0.7
30 junVind: +0.7
1Kristoffer Hari
Kristoffer Hari 97, DEN
21.28
97DEN
21.28
  
P17 400 m     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Karsten Warholm
Karsten Warholm 96, NOR
48.54
96NOR
48.54
PB
  
2Benjamin Lobo Vedel
Benjamin Lobo Vedel 97, DEN
48.79
97DEN
48.79
  
P17 800 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Edvard Kamperud Nygaard
Edvard Kamperud Nygaard 96, NOR
1:54.12
96NOR
1:54.12
  
2Anton Persson
1:54.42
Hässelby SK
1:54.42
PB
  
3Kalle Berglund
1:54.52
UF Contact
1:54.52
PB
  
4Sigurd Blom Breivik
Sigurd Blom Breivik 96, NOR
1:54.62
96NOR
1:54.62
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
30 jun
Vind: +1.6

Final A

Final
30 jun
Vind: +1.6
1Charles Mitala
13.91
Malmö AI
13.91
PB
  
2Karsten Warholm
Karsten Warholm 96, NOR
13.96
96NOR
13.96
PB
  
Heat 3
30 jun Vind: +0.3
30 junVind: +0.3
1Charles Mitala
14.10
Malmö AI
14.10
  
P17 300 m häck     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Alexander LundskogUllevi FK
37.13
PB
  
2Khalid Mohammed Al-Shahrani
Khalid Mohammed Al-Shahrani 96, QAT
38.41
96QAT
38.41
  
3Jakob Mast LarssonIF Göta Karlstad
38.52
  
P17 Höjd     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Henrik Thoms
2.04
Hanvikens SK
2.04
  
2Jonas Kløjgaard Jensen
Jonas Kløjgaard Jensen 96, DEN
2.02
96DEN
2.02
  
P17 Stav     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Carl IvarssonIK Lerum FI
4.80
PB
  
P17 Längd     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Karsten Warholm
Karsten Warholm 96, NOR
7.52w
96NOR
7.52w
+3.0
  
2Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
7.21w
+3.3
  
3Ingar Kiplesund
Ingar Kiplesund 96, NOR
7.21w
96NOR
7.21w
+2.6
  
P17 Diskus (1.5 kg)     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Jakob GardenkransMalmö AI
51.96
  
P15 Diskus (1.0 kg)     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Wictor Petersson
69.00
Hässleholms AIS
69.00
PB
  
Kvinnor
K 100 m     
29 jun
Vind: +0.8

Final A

Final
29 jun
Vind: +0.8
1Daniella Busk
11.86
Malmö AI
11.86
  
2Caroline Sandsjoe
11.98
IF Göta Karlstad
11.98
SB
  
3Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir 87, ISL
11.99
87ISL
11.99
  
4Hanna Adriansson
12.00
IFK Lidingö
12.00
PB
  
Heat 1
29 jun Vind: -0.2
29 junVind: -0.2
1Daniella Busk
11.95
Malmö AI
11.95
  
Heat 3
29 jun Vind: -0.8
29 junVind: -0.8
1Freja Jernstig
11.96
IF Göta Karlstad
11.96
  
Heat 6
29 jun Vind: -0.3
29 junVind: -0.3
1Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir 87, ISL
11.94
87ISL
11.94
  
Heat 7
29 jun Vind: -0.6
29 junVind: -0.6
1Erica Jarder
Erica Jarder 86, Spårvägen
12.21
Spårvägens FK
12.21
  
K 200 m     
30 jun
Vind: +0.2

Final A

Final
30 jun
Vind: +0.2
1Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir 87, ISL
23.93
87ISL
23.93
PB
  
2Daniella Busk
24.28
Malmö AI
24.28
  
3Matilda HellqvistIK Orient
24.59
SB
  
4Matilda HultgrenUllevi FK
24.63
  
Heat 2
30 jun Vind: -0.6
30 junVind: -0.6
1Matilda HultgrenUllevi FK
24.57
SB
  
Heat 3
30 jun Vind: +1.6
30 junVind: +1.6
1Daniella Busk
24.11
Malmö AI
24.11
  
Heat 6
30 jun Vind: +0.2
30 junVind: +0.2
4Emelie Krook
Emelie Krook 91, FIN
25.70
91FIN
25.70
SB
  
Heat 8
30 jun Vind: 0.0
30 junVind: 0.0
1Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir 87, ISL
24.23
87ISL
24.23
SB
  
2Linnea KillanderMalmö AI
24.79
PB
  
K 400 m     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir 87, ISL
54.18
87ISL
54.18
  
2Elin Moraiti
54.50
Hässelby SK
54.50
  
3Lisa Duffy
Lisa Duffy 93, Hässelby
54.51
Hässelby SK
54.51
PB
  
4Zoey Clark
Zoey Clark 94, GBR
55.05
94GBR
55.05
  
5Pernilla TornemarkMalmö AI
55.31
=SB
  
6Benedicte Hauge
Benedicte Hauge 89, NOR
55.49
89NOR
55.49
SB
  
7Yngvild Elvemo
Yngvild Elvemo 90, NOR
55.72
90NOR
55.72
SB
  
Final B
29 jun
29 jun
1Hedda Hynne
Hedda Hynne 90, NOR
54.91
90NOR
54.91
PB
  
2Lovisa Lindh
55.15
Ullevi FK
55.15
PB
  
K 800 m     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Lovisa Lindh
2:06.76
Ullevi FK
2:06.76
  
2Yolanda Ngarambe
2:08.89
Turebergs FK
2:08.89
  
3Linn Nilsson
2:09.54
Hälle IF
2:09.54
PB
  
4Meraf Bahta
2:10.01
Hälle IF
2:10.01
SB
  
5Hedda Hynne
Hedda Hynne 90, NOR
2:10.50
90NOR
2:10.50
  
K 1500 m     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Sarah Lahti
Sarah Lahti 95, Hässelby
4:29.80
Hässelby SK
4:29.80
  
2Aurora Dybedokken
Aurora Dybedokken 95, NOR
4:30.24
95NOR
4:30.24
  
K 3000 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Maria Larsson
9:27.09
Örgryte IS
9:27.09
PB
  
2Kajsa Barr
Kajsa Barr 92, Sundbyberg
9:30.33
Sundbybergs IK
9:30.33
PB
  
3Elin Borglund
Elin Borglund 91, Sävedalen
9:39.61
Sävedalens AIK
9:39.61
PB
  
4Ronja Fjellner
9:42.40
Örgryte IS
9:42.40
PB
  
5Vigdis Bringedal Holst
Vigdis Bringedal Holst 69, NOR
9:52.79
69NOR
9:52.79
PB
  
6Ingvild Vedde
Ingvild Vedde 92, NOR
9:54.58
92NOR
9:54.58
PB
  
7Kajsa Petersson
9:55.34
Ludvika FFI
9:55.34
PB
  
K 3000 m hinder     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Klara Bodinson
10:10.20
Sävedalens AIK
10:10.20
SB
  
2Maria Borglund
10:12.01
Sävedalens AIK
10:12.01
PB
  
18 SWE AT
3Frida Kristiansson
10:33.56
SOK Knallen
10:33.56
PB
  
4Emma Dahl
Emma Dahl 91, Örgryte
10:45.83
Örgryte IS
10:45.83
  
5Erika Svanborg
10:50.11
Bromma IF
10:50.11
PB
  
K 100 m häck     
30 jun
Vind: +0.8

Final A

Final
30 jun
Vind: +0.8
1Kine Aaltvedt
Kine Aaltvedt 91, NOR
13.74
91NOR
13.74
  
2Eline Breilid
Eline Breilid 93, NOR
14.00
93NOR
14.00
PB
  
3Lisa Linnell
Lisa Linnell 91, IFK Växjö
14.05
IFK Växjö
14.05
PB
  
4Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen 93, NOR
14.06
93NOR
14.06
  
Heat 1
30 jun Vind: +1.1
30 junVind: +1.1
1Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen 93, NOR
14.24
93NOR
14.24
  
2Eline Breilid
Eline Breilid 93, NOR
14.24
93NOR
14.24
SB
  
Heat 2
30 jun Vind: +0.7
30 junVind: +0.7
1Kine Aaltvedt
Kine Aaltvedt 91, NOR
13.96
91NOR
13.96
  
2Madeleine ErikssonIFK Lidingö
14.21
SB
  
3Lisa Linnell
Lisa Linnell 91, IFK Växjö
14.24
IFK Växjö
14.24
PB
  
K 400 m häck     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Sara Bley
Sara Bley 91, GoIF Tjalve
1:00.22
GoIF Tjalve
1:00.22
SB
  
2Rachel Nordtømme
Rachel Nordtømme 89, NOR
1:00.73
89NOR
1:00.73
SB
  
3Stefanía Valdimarsdóttir
Stefanía Valdimarsdóttir 93, ISL
1:01.05
93ISL
1:01.05
  
4Sofia Johnsson
1:01.35
Hässelby SK
1:01.35
PB
  
5Amalie Hammild Iuel
Amalie Hammild Iuel 94, DEN
1:01.52
94DEN
1:01.52
PB
  
K Höjd     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Vendela von CorswantÖrgryte IS
1.78
PB
  
2Caroline AnderssonGefle IF
1.74
  
3Emma Nuttall
Emma Nuttall 92, GBR
1.74
92GBR
1.74
  
4Jessica SamuelssonHässelby SK
1.70
SB
  
5Lisa Linnell
Lisa Linnell 91, IFK Växjö
1.70
IFK Växjö
1.70
PB
  
K Stav     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Madeleine Nilsson
4.01
Kvarnsvedens GoIF
4.01
SB
  
2Cathrine Larsåsen
Cathrine Larsåsen 86, NOR
4.01
86NOR
4.01
  
3Line R Jensen
Line R Jensen 92, DEN
4.01
92DEN
4.01
  
4Sara Eriksson
3.86
Ullevi FK
3.86
  
5Ida Beate Øyen Østhus
Ida Beate Øyen Østhus 87, NOR
3.86
87NOR
3.86
PB
  
6Hanna JanssonFalu IK
3.86
PB
  
7Paula Nedberge Llano
Paula Nedberge Llano 95, NOR
3.70
95NOR
3.70
SB
  
K Stav extra     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Elienor Werner
4.00
Hässelby SK
4.00
PB
  
2Sara Eriksson
4.00
Ullevi FK
4.00
=PB
  
3Iben Høgh-Pedersen
Iben Høgh-Pedersen 90, DEN
3.84
90DEN
3.84
SB
  
4Ida Beate Øyen Østhus
Ida Beate Øyen Østhus 87, NOR
3.84
87NOR
3.84
PB
  
6Sara Cannmo
Sara Cannmo 96, Hovslätt
3.52
Hovslätts IK
3.52
PB
  
7Josephine Skipper
Josephine Skipper 98, DEN
3.52
98DEN
3.52
  
7Amalie Bang Petersen
Amalie Bang Petersen 98, DEN
3.52
98DEN
3.52
  
K Längd     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir 87, ISL
6.17
87ISL
6.17
–1.2
  
2Lisa Linnell
Lisa Linnell 91, IFK Växjö
6.10
IFK Växjö
6.10
0.0 PB
  
3Jasmine Andersson
6.04
GoIF Tjalve
6.04
–0.3 SB
  
4Matilda HellqvistIK Orient
5.96
–0.1 PB
  
5Kim McCabe
5.94
IFK Lund
5.94
–1.3 SB
  
6Eline Breilid
Eline Breilid 93, NOR
5.92
93NOR
5.92
–1.7 PB
  
7Ida Hansen
5.90
KFUM Arvika
5.90
–4.2
  
8Malin Olsson
5.90
Malmö AI
5.90
+0.3 SB
  
K Tresteg     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Angelica Ström
13.04
Spårvägens FK
13.04
+0.6 SB
  
2Jasmin Sabir
12.84
Hammarby IF
12.84
+0.8 PB
  
3Inger Anne Frøysedal
Inger Anne Frøysedal 89, NOR
12.83
89NOR
12.83
+1.7 SB
  
4Janne Nielsen
Janne Nielsen 93, DEN
12.61
93DEN
12.61
+1.9
  
5Hanna Tjernell
12.58
Mölndals AIK
12.58
+0.9 PB
  
K Kula     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Catarina Andersson
14.85
Hässelby SK
14.85
SB
  
2Jessica Samuelsson
13.30
Hässelby SK
13.30
SB
  
K Diskus     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Julia Viberg
Julia Viberg 92, Spårvägen
51.05
Spårvägens FK
51.05
  
K Slägga     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Helene Sofie Ingvaldsen
Helene Sofie Ingvaldsen 96, NOR
56.11
96NOR
56.11
PB
  
K Spjut     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Malin Haglund
49.70
Ullevi FK
49.70
PB
  
2Andrea Enerstad Bolle
Andrea Enerstad Bolle 92, NOR
49.41
92NOR
49.41
  
F19 100 m     
29 jun
Vind: -0.1

Final A

Final
29 jun
Vind: -0.1
1Elise Malmberg
Elise Malmberg 95, Hässleholm
12.03
Hässleholms AIS
12.03
=SB
  
F19 200 m     
30 jun
Vind: +1.2

Final A

Final
30 jun
Vind: +1.2
1Christine Bjelland Jensen
Christine Bjelland Jensen 94, NOR
24.10
94NOR
24.10
PB
  
2Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist 94, NOR
24.63
94NOR
24.63
  
3Sandra TörnrosGefle IF
24.66
SB
  
F19 400 m     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Betty StrandbergGefle IF
55.59
PB
  
3Mette Paavolainen
Mette Paavolainen 94, FIN
57.60
94FIN
57.60
PB
  
4Emilia Borgmästars
Emilia Borgmästars 94, FIN
58.12
94FIN
58.12
  
F19 100 m häck     
30 jun
Vind: +0.8

Final A

Final
30 jun
Vind: +0.8
1Elise Malmberg
Elise Malmberg 95, Hässleholm
13.86
Hässleholms AIS
13.86
PB
  
2Sofia MossbergFalu IK
13.98
PB
  
3Sofia Johnsson
14.15
Hässelby SK
14.15
PB
  
4Malin Skogström
14.29
Hässelby SK
14.29
PB
  
Heat 1
30 jun Vind: +0.3
30 junVind: +0.3
1Line Gjerde
Line Gjerde 94, NOR
14.26
94NOR
14.26
PB
  
F19 300 m häck     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Johanna Holmén SvenssonAlingsås IF
43.25
PB
  
F19 Höjd     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Louise Österberg
1.75
Söderhamns IF
1.75
PB
  
2Lisa EngmanKils AIK
1.75
  
7Elin Pajunen
Elin Pajunen 95, FIN
1.67
95FIN
1.67
SB
  
F19 Längd     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Elise Malmberg
Elise Malmberg 95, Hässleholm
6.20w
Hässleholms AIS
6.20w
+5.2
  
2Nadia Akpana Assa
Nadia Akpana Assa 95, NOR
6.08
95NOR
6.08
+0.4 PB
  
3Sandra TörnrosGefle IF
6.00
–0.4 SB
  
4Aina Griksaite
Aina Griksaite 94, Spårvägen
5.88
Spårvägens FK
5.88
+0.1 PB
  
F19 Slägga     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Marinda Petersson
53.96
Hässleholms AIS
53.96
  
F19 Spjut     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Sigrid Borge
Sigrid Borge 95, NOR
47.83
95NOR
47.83
  
2Maria Børstad Jensen
Maria Børstad Jensen 94, NOR
47.06
94NOR
47.06
  
F17 100 m     
29 jun
Vind: -1.6

Final A

Final
29 jun
Vind: -1.6
1Naomi van den Broeck
Naomi van den Broeck 96, BEL
12.30
96BEL
12.30
  
Heat 6
29 jun Vind: -0.2
29 junVind: -0.2
1Naomi van den Broeck
Naomi van den Broeck 96, BEL
12.29
96BEL
12.29
  
F17 200 m     
30 jun
Vind: +0.2

Final A

Final
30 jun
Vind: +0.2
1Naomi van den Broeck
Naomi van den Broeck 96, BEL
24.46
96BEL
24.46
PB
  
2Madelen Andersen
Madelen Andersen 96, NOR
24.90
96NOR
24.90
PB
  
Heat 5
30 jun Vind: +0.8
30 junVind: +0.8
1Naomi van den Broeck
Naomi van den Broeck 96, BEL
24.79
96BEL
24.79
  
F17 400 m     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Sara Dorthea Jensen
Sara Dorthea Jensen 96, NOR
56.32
96NOR
56.32
PB
  
F17 1500 m     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Elisabeth Angell Bergh
Elisabeth Angell Bergh 96, NOR
4:38.57
96NOR
4:38.57
  
2Mari Aarskog Nesse
Mari Aarskog Nesse 96, NOR
4:39.67
96NOR
4:39.67
PB
  
3Kristine Holst
Kristine Holst 96, NOR
4:39.98
96NOR
4:39.98
PB
  
F17 1500 m hinder     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Vilma Jonsson
4:55.83
Danderyds SK
4:55.83
PB
  
2Mari Aarskog Nesse
Mari Aarskog Nesse 96, NOR
5:03.83
96NOR
5:03.83
PB
  
3Carolina Johnson
Carolina Johnson 96, Linköpings GIF
5:07.55
Linköpings GIF
5:07.55
PB
  
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
30 jun
Vind: +0.7

Final A

Final
30 jun
Vind: +0.7
1Adriana Janic
13.61
Malmö AI
13.61
PB
  
2Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
13.93
Västerås FK
13.93
  
3Mari Forbord Anderssen
Mari Forbord Anderssen 96, NOR
14.09
96NOR
14.09
  
4Daniela Karlsson
14.09
Västerås FK
14.09
SB
  
Heat 1
30 jun Vind: +0.9
30 junVind: +0.9
1Adriana Janic
13.73
Malmö AI
13.73
PB
  
2Mari Forbord Anderssen
Mari Forbord Anderssen 96, NOR
14.29
96NOR
14.29
  
Heat 2
30 jun Vind: +0.3
30 junVind: +0.3
1Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
13.87
Västerås FK
13.87
  
2Daniela Karlsson
14.14
Västerås FK
14.14
SB
  
F17 300 m häck     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Johanna DyremarkIFK Tumba
43.32
SB
  
2Katie Purves
Katie Purves 96, GBR
43.63
96GBR
43.63
PB
  
F17 Höjd     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
1.77
Västerås FK
1.77
  
F17 Stav     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Sara Cannmo
Sara Cannmo 96, Hovslätt
3.62
Hovslätts IK
3.62
PB
  
2Amanda GabrielssonWärnamo SK
3.62
PB
  
3Klara MattssonIK Orient
3.53
PB
  
F17 Längd     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Emilia KjellbergIFK Sunne
5.99
+0.4 PB
  
2Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
5.84
Västerås FK
5.84
+0.3
  
3Emilia HammarströmWärnamo SK
5.78
+1.1 PB
  
4Thilda SärnevångIF Udd
5.76
+0.2 PB
  
5Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, GoIF Tjalve
5.69
GoIF Tjalve
5.69
+0.9
  
Kval
28 jun
28 jun
1Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
5.98w
Västerås FK
5.98w
+2.5
  
F17 Kula (3.0 kg)     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Sara Lennman
Sara Lennman 96, Katrineholm
15.15
Katrineholms SK
15.15
PB
  
F17 Slägga     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Helene Sofie Ingvaldsen
Helene Sofie Ingvaldsen 96, NOR
53.38
96NOR
53.38
SB
  
F17 Spjut     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Lena Lilie
Lena Lilie 97, GER
45.60
97GER
45.60
PB
  
F16 100 m     
29 jun
Vind: -0.3

Final A

Final
29 jun
Vind: -0.3
1Irene EkelundKils AIK
11.70
  
2Johanna GustafssonMotala AIF
12.35
  
Heat 6
29 jun Vind: -0.4
29 junVind: -0.4
1Irene EkelundKils AIK
11.83
  
F16 200 m     
30 jun
Vind: +0.2

Final A

Final
30 jun
Vind: +0.2
1Irene EkelundKils AIK
23.24
PB NU20R
  
2Johanna GustafssonMotala AIF
24.78
  
Heat 1
30 jun Vind: +1.1
30 junVind: +1.1
1Irene EkelundKils AIK
23.37
PB
  
Heat 2
30 jun Vind: -0.1
30 junVind: -0.1
1Johanna GustafssonMotala AIF
24.98
  
F16 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
30 jun
Vind: +0.9

Final A

Final
30 jun
Vind: +0.9
1Johanna DyremarkIFK Tumba
14.21
PB
  
2Clara Bogfors
14.31
Hallens SK
14.31
PB
  
3Synnøve Bjørgo Adam
Synnøve Bjørgo Adam 97, NOR
14.34
97NOR
14.34
PB
  
F16 Längd     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Hanna Hoff
Hanna Hoff 97, IFK Växjö
5.86
IFK Växjö
5.86
+1.4 PB
  
2Johanna DyremarkIFK Tumba
5.82
+0.7 PB
  
3Laura Tølløse
Laura Tølløse 97, DEN
5.77
97DEN
5.77
+1.2
  
4Louise Liljeblad
5.76w
Mölndals AIK
5.76w
+2.6
  
F16 Kula (3.0 kg)     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Agnes Larsson
14.50
IF Göta Karlstad
14.50
  
F15 300 m häck     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Tove Olsson
43.48
Sågmyra SK
43.48
PB
  
F15 Stav     
30 jun

Final A

Final
30 jun
1Elienor Werner
4.01
Hässelby SK
4.01
PB
  
F15 Längd     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Kaiza Karlén
6.01
KFUM Arvika
6.01
+1.2 PB
  
2Fanny Ernestam
Fanny Ernestam 98, KFUM Örebro
5.77
KFUM Örebro
5.77
+1.2 PB