19.6
3.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
8.6
17.6
16.6
18.6
11.6
20.6
20.6
20.6
20.6
15.6
10.6
19‐20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19‐20.6
19.6
20.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
12.6
15.6
16.6
16.6
16.6
15.6
30.5
16.6
16.6
11.6
1.6
13.6
11.6
7.6
5.6
2.6
5.6
13.6
16.6
13.6
16.6
12.6
14.6
15.6
8.6
8.6
6.6
15.6
3.6
11.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
13.6
14.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
10.6
10.6
8.6
13.6
13.6
13.6
8.6
Arena: Slottsskogsvallen
Tävlande: 245 (140+105)   Starter: 260 (144+116)
Män
M 100 m     

Vind: -0.5

Final A

Final

Vind: -0.5
1Hannes Dreyer
Hannes Dreyer 85, RSA
10.49
85RSA
10.49
  
2Simon Magakwe
Simon Magakwe 85, RSA
10.58
85RSA
10.58
  
3Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.64
IFK Umeå
10.64
=SB
  
4Visa Hongisto
Visa Hongisto 87, FIN
10.80
87FIN
10.80
  
5Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.80
  
6Benjamin Olsson
10.80
IFK Helsingborg
10.80
  
7David Sennung
10.87
Ullevi FK
10.87
  
8Sulayman Bah
10.96
Ullevi FK
10.96
PB
  
M 200 m     

Vind: -0.5

Final A

Final

Vind: -0.5
1Jonathan Åstrand
Jonathan Åstrand 85, FIN
21.24
85FIN
21.24
  
2Hannes Dreyer
Hannes Dreyer 85, RSA
21.26
85RSA
21.26
  
3Nil de Oliveira
21.31
Spårvägens FK
21.31
  
4Thuso Mpuang
Thuso Mpuang 85, RSA
21.63
85RSA
21.63
  
5Oskar Åberg
21.65
Huddinge AIS
21.65
SB
  
6Patrik AnderssonIF Kville
21.98
SB
  
7Mario Bassani
Mario Bassani 83, ITA
22.16
83ITA
22.16
SB
  
Simon Magakwe
Simon Magakwe 85, RSA
DQ
85RSA
DQ
  
M 400 m     


Final A

Final

1Rabah Yousif
Rabah Yousif 86, SUD
45.44
86SUD
45.44
  
2Robert Tobin
Robert Tobin 83, GBR
45.76
83GBR
45.76
  
3Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
46.52
  
4Johan Wissman
Johan Wissman 82, Helsingborg
46.54
IFK Helsingborg
46.54
  
5Jacob Riis
Jacob Riis 84, DEN
47.15
84DEN
47.15
  
6Axel Bergrahm
Axel Bergrahm 92, Spårvägen
47.30
Spårvägens FK
47.30
SB
  
7Nicklas Hyde
Nicklas Hyde 86, DEN
47.36
86DEN
47.36
  
8Felix Francois
47.85
Örgryte IS
47.85
PB
  
M 800 m     


Final A

Final

1Taoufik Makhloufi
Taoufik Makhloufi 88, ALG
1:45.26
88ALG
1:45.26
  
2Mohamed Ahmed Hamada
Mohamed Ahmed Hamada 92, EGY
1:45.89
92EGY
1:45.89
  
3Mukhtar Mohammed
Mukhtar Mohammed 90, GBR
1:46.89
90GBR
1:46.89
  
4Abdulrahman Musaeb Balla
Abdulrahman Musaeb Balla 89, QAT
1:47.49
89QAT
1:47.49
  
5Guy Learmonth
Guy Learmonth 92, GBR
1:47.64
92GBR
1:47.64
  
6Thomas Roth
Thomas Roth 91, NOR
1:47.67
91NOR
1:47.67
PB
  
7Andy Baddeley
Andy Baddeley 82, GBR
1:47.80
82GBR
1:47.80
SB
  
8Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
1:48.46
F Stenungsunds FI
1:48.46
  
9Ryan Gregson
Ryan Gregson 90, AUS
1:49.06
90AUS
1:49.06
  
10Rickard Gunnarsson
1:49.44
Hässelby SK
1:49.44
PB
  
11Thobias Ekhamre
1:50.87
Hammarby IF
1:50.87
  
12Mattias Claesson
1:51.62
Hässelby SK
1:51.62
  
Final B
1Gideon Kipngetich
Gideon Kipngetich 90, KEN
1:47.58
90KEN
1:47.58
PB
  
2Karim Mohammadi
1:48.97
Spårvägens FK
1:48.97
PB
  
3Henrik Ingebrigtsen
Henrik Ingebrigtsen 91, NOR
1:49.29
91NOR
1:49.29
  
4Adnan Taees Akkar
1:49.38
Eskilstuna FI
1:49.38
  
5Thomas Solberg Eide
Thomas Solberg Eide 92, NOR
1:49.79
92NOR
1:49.79
  
6Tuomo Salonen
Tuomo Salonen 89, FIN
1:50.00
89FIN
1:50.00
SB
  
7Stian Flo
Stian Flo 85, NOR
1:50.09
85NOR
1:50.09
SB
  
8Ryan Witt
Ryan Witt 89, USA
1:50.15
89USA
1:50.15
  
9Ed Jackson
Ed Jackson 82, GBR
1:50.91
82GBR
1:50.91
  
10Rami Oravakangas
Rami Oravakangas 85, FIN
1:51.62
85FIN
1:51.62
SB
  
11Nick Jensen
Nick Jensen 91, DEN
1:55.43
91DEN
1:55.43
  
Final C
1Rasmus Terp
Rasmus Terp 88, DEN
1:51.20
88DEN
1:51.20
PB
  
2Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen 93, NOR
1:51.28
93NOR
1:51.28
  
3Christoffer Ohlsson
1:51.48
Umedalens IF
1:51.48
SB
  
4Lotfi Chebli
1:52.04
Hässelby SK
1:52.04
PB
  
5Aladdin Bouhania
Aladdin Bouhania 84, DEN
1:53.23
84DEN
1:53.23
SB
  
6Kieran Lee
Kieran Lee 89, USA
1:53.62
89USA
1:53.62
  
7Abdirahman Guleed
Abdirahman Guleed 87, NOR
1:53.70
87NOR
1:53.70
SB
  
8Andreas Almgren
1:53.98
Turebergs FK
1:53.98
SB
  
9Emil Oustad
Emil Oustad 89, NOR
1:54.13
89NOR
1:54.13
SB
  
10Elias Ottosen
Elias Ottosen 93, NOR
1:54.17
93NOR
1:54.17
PB
  
11Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
1:54.82
KFUM Örebro
1:54.82
  
12Yahya Khalfaoui
1:55.45
PB
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Abderrahmane Anou
Abderrahmane Anou 91, ALG
3:38.21
91ALG
3:38.21
  
2Andreas Bueno
Andreas Bueno 88, DEN
3:40.08
88DEN
3:40.08
PB
  
3James Brewer
James Brewer 88, GBR
3:41.01
88GBR
3:41.01
  
4Rory Chesser
Rory Chesser 87, IRL
3:41.89
87IRL
3:41.89
  
5Hans Kristian Fløystad
Hans Kristian Fløystad 89, NOR
3:42.61
89NOR
3:42.61
SB
  
6Staffan Ek
Staffan Ek 91, Björnstorp
3:45.35
Björnstorps IF
3:45.35
SB
  
7Martin Nilson
3:45.82
Malmö AI
3:45.82
PB
  
8Johan Walldén
3:45.86
Gefle IF
3:45.86
PB
  
9Vetle Aasland
Vetle Aasland 91, NOR
3:46.23
91NOR
3:46.23
  
10Zouhair Sadden
Zouhair Sadden 89, MAR
3:47.04
89MAR
3:47.04
PB
  
11Mikkel Dahl-Jessen
Mikkel Dahl-Jessen 94, DEN
3:48.16
94DEN
3:48.16
PB
  
12Johan Hydén
3:50.64
IK Akele
3:50.64
  
13Erik Udø Pedersen
Erik Udø Pedersen 94, NOR
3:50.82
94NOR
3:50.82
  
14Alexander Holmblad
3:54.71
Spårvägens FK
3:54.71
PB
  
15Henrik Hansson
Henrik Hansson 89, Strömstad LK
3:59.49
Strömstad LK
3:59.49
  
16Oliver Lämber
3:59.67
Hälle IF
3:59.67
PB
  
M 5000 m     


Final A

Final

1Thomas Ayeko
Thomas Ayeko 92, UGA
13:28.38
92UGA
13:28.38
  
2Mumin Gala
Mumin Gala 86, DJI
13:32.24
86DJI
13:32.24
SB
  
3Adil Bouafif
13:33.47
Hässelby SK
13:33.47
PB
  
12 SWE AT
4Ilias Fifa
Ilias Fifa 89, MAR
13:36.54
89MAR
13:36.54
  
5Philipp Bandi
Philipp Bandi 77, SUI
13:37.79
77SUI
13:37.79
SB
  
6Nacerddine Hallil
13:42.17
Hässelby SK
13:42.17
PB
  
7Gladwin Mzazi
Gladwin Mzazi 88, RSA
13:49.65
88RSA
13:49.65
  
8Anton Danielson
14:10.06
GoIF Tjalve
14:10.06
SB
  
9Asbjørn Ellefsen Persen
Asbjørn Ellefsen Persen 87, NOR
14:10.36
87NOR
14:10.36
PB
  
10Ørjan Grønnevig
Ørjan Grønnevig 91, NOR
14:10.87
91NOR
14:10.87
PB
  
11Erik Widing
14:11.20
Turebergs FK
14:11.20
PB
  
12Eirik Gramstad
Eirik Gramstad 84, NOR
14:11.54
84NOR
14:11.54
PB
  
13Mikael Ekvall
Mikael Ekvall 89, Strömstad LK
14:12.93
Strömstad LK
14:12.93
SB
  
14Eric Senorski
14:17.73
Örgryte IS
14:17.73
  
15Andreas Åhwall
14:28.27
Hässelby SK
14:28.27
SB
  
16Gishe Abdi Wako
Gishe Abdi Wako 91, ETH
14:28.91
91ETH
14:28.91
PB
  
17Patrik Andersson
14:31.64
Hälle IF
14:31.64
PB
  
18Rolf Steier
Rolf Steier 84, USA
14:35.12
84USA
14:35.12
SB
  
19Ole Hesselbjerg
Ole Hesselbjerg 90, DEN
14:39.78
90DEN
14:39.78
PB
  
20Paulo Jensen
Paulo Jensen 79, DEN
14:43.10
79DEN
14:43.10
PB
  
21Jan Christian KaltenbornNæss
Jan Christian KaltenbornNæss 80, NOR
14:45.80
80NOR
14:45.80
SB
  
22Asle Rønning Tjelta
Asle Rønning Tjelta 85, NOR
14:55.06
85NOR
14:55.06
SB
  
23Jørgen Frost Bø
Jørgen Frost Bø 94, NOR
14:57.54
94NOR
14:57.54
PB
  
24Jeppe Harboe
Jeppe Harboe 92, DEN
15:05.15
92DEN
15:05.15
  
25Trond Arne Rugland
Trond Arne Rugland 85, NOR
15:17.94
85NOR
15:17.94
SB
  
26Harald Solhaug Næss
Harald Solhaug Næss 88, NOR
15:28.25
88NOR
15:28.25
PB
  
M 110 m häck     

Vind: -0.7

Final A

Final

Vind: -0.7
1Philip Nossmy
13.91
Malmö AI
13.91
  
2Ruan de Vries
Ruan de Vries 86, RSA
14.07
86RSA
14.07
  
3Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic 91, NOR
14.12
91NOR
14.12
  
4Alexander BrorssonIFK Växjö
14.14
=SB
  
5Tobias Furer
Tobias Furer 87, SUI
14.34
87SUI
14.34
  
6Ian McDonald
Ian McDonald 84, IRL
14.61
84IRL
14.61
  
7Eivind Stavang
Eivind Stavang 82, NOR
14.65
82NOR
14.65
  
8Amir Shaker
Amir Shaker 89, Råby-Rekarne
14.66
Råby-Rekarne FIF
14.66
  
M Höjd     


Final A

Final

1Kristoffer Nilsen
Kristoffer Nilsen 89, NOR
2.17
89NOR
2.17
SB
  
2Mehdi Alkhatib
2.14
Hammarby IF
2.14
  
3Emil Svensson
2.14
Örgryte IS
2.14
SB
  
4Erik Liberg
1.99
Ullevi FK
1.99
SB
  
M Tresteg     


Final A

Final

1Alexander Hochuli
Alexander Hochuli 84, SUI
15.78
84SUI
15.78
+1.1
  
2Daniel LennartssonÖrgryte IS
15.72
+0.9
  
3Mathias Ström
15.55
Örgryte IS
15.55
+2.0 SB
  
4Simon Karlén
15.48w
KFUM Arvika
15.48w
+2.7
  
5Jason Kidza-Sewenyana
Jason Kidza-Sewenyana 82, RSA
15.42w
82RSA
15.42w
+2.4
  
6Daniel Lewis
Daniel Lewis 89, GBR
15.21
89GBR
15.21
+1.7
  
7Sebastian EkstrandÖresund FK
14.91
+0.5 SB
  
8Erik Ehrlin
14.86
Ärla IF
14.86
+0.9 SB
  
M Kula     


Final A

Final

1Kim Christensen
Kim Christensen 84, DEN
19.70
84DEN
19.70
  
2Leif Arrhenius
Leif Arrhenius 86, Spårvägen
19.40
Spårvägens FK
19.40
PB
  
3Ódinn Björn Thorsteinsson
Ódinn Björn Thorsteinsson 81, ISL
19.05
81ISL
19.05
  
4Niklas Arrhenius
19.01
Spårvägens FK
19.01
SB
  
5Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
17.25
Spårvägens FK
17.25
  
6Arwid Koskinen
16.36
Huddinge AIS
16.36
SB
  
Martin GrenUllevi FK
NM
  
M Spjut     


Final A

Final

1Gabriel Wallin
Gabriel Wallin 81, Södertälje IF
81.45
Södertälje IF
81.45
PB
  
2Stuart Farquhar
Stuart Farquhar 82, NZL
78.39
82NZL
78.39
  
3Ilya Korotkov
Ilya Korotkov 83, RUS
77.91
83RUS
77.91
SB
  
4Kim Amb
Kim Amb 90, Bålsta
77.48
F Bålsta IK
77.48
  
5Robert Oosthuizen
Robert Oosthuizen 87, RSA
77.18
87RSA
77.18
SB
  
6Jiannis Smalios
Jiannis Smalios 87, KFUM Örebro
74.13
KFUM Örebro
74.13
  
7Daniel Ragnvaldsson
71.53
IFK Umeå
71.53
SB
  
8Jonas Lohse
67.82
Mölndals AIK
67.82
  
9Olof Hansson
67.14
Hässelby SK
67.14
  
10Axel Lönegren
60.59
Upsala IF
60.59
SB
  
M 4x100 m     


Final A

Final

1 
  
39.79
FIN
39.79
  
  Eetu Rantala, Visa Hongisto, Jonathan Åstrand, Olli Rantanen
2 
  
39.87
RSA
39.87
  
4 
39.96
39.96
  
  Carl Armfelt  84, Oskar Åberg  89, Patrik Andersson  91, Odain Rose  92
5 
  
40.07
DEN
40.07
  
  Andreas Trajkovski, Frederik Thomsen, Nicklas Hyde, Mike Kalisz
6 
41.25
41.25
  
 
DNF
DNF
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: -2.4

Final A

Final

Vind: -2.4
1Tsholofelo Thipe
Tsholofelo Thipe 86, RSA
11.65
86RSA
11.65
  
2Martina Giovanetti
Martina Giovanetti 87, ITA
11.79
87ITA
11.79
  
3Folake Akinyemi
Folake Akinyemi 90, NOR
11.90
90NOR
11.90
  
4Freja Jernstig
11.99
IF Göta Karlstad
11.99
  
5Caroline Sandsjoe
12.03
IF Göta Karlstad
12.03
  
6Julia Skugge
Julia Skugge 88, Glanshammar
12.07
Glanshammars IF
12.07
  
7Lena Berntsson
12.11
Ullevi FK
12.11
  
8Carina Horn
Carina Horn 89, RSA
12.22
89RSA
12.22
  
Final B
Vind: -1.0
Vind: -1.0
1Anna Olsson
12.12
Tingbergs AIS
12.12
  
2Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
12.16
KFUM Örebro
12.16
SB
  
3Tiina Leppäkoski
Tiina Leppäkoski 90, FIN
12.19
90FIN
12.19
  
4Line Kloster
Line Kloster 90, NOR
12.20
90NOR
12.20
PB
  
5Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist 94, NOR
12.24
94NOR
12.24
  
6Anike Shand-Whittingham
Anike Shand-Whittingham 89, GBR
12.28
89GBR
12.28
  
7Matilda HellqvistIK Orient
12.36
SB
  
8Elin Källander
12.36
IFK Helsingborg
12.36
  
Final C
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1Isabelle EureniusFalu IK
12.21
SB
  
2Heidi Hessan Næss
Heidi Hessan Næss 89, NOR
12.28
89NOR
12.28
SB
  
3Sandra TörnrosGefle IF
12.29
SB
  
4Mary Ann AndreassonIF Göta Karlstad
12.38
SB
  
5Julia Hässel
12.57
Turebergs FK
12.57
  
K 200 m     

Vind: -1.2

Final A

Final

Vind: -1.2
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
23.58
Spårvägens FK
23.58
SB
  
2Martina Giovanetti
Martina Giovanetti 87, ITA
23.86
87ITA
23.86
  
3Tsholofelo Thipe
Tsholofelo Thipe 86, RSA
23.95
86RSA
23.95
  
4Folake Akinyemi
Folake Akinyemi 90, NOR
24.16
90NOR
24.16
  
5Line Kloster
Line Kloster 90, NOR
24.81
90NOR
24.81
SB
  
6Carina Horn
Carina Horn 89, RSA
24.81
89RSA
24.81
  
7Irene EkelundKils AIK
25.00
  
8Elin Källander
25.15
IFK Helsingborg
25.15
  
K 800 m     


Final A

Final

1Viktoria Tegenfeldt
2:04.66
IFK Umeå
2:04.66
  
2Ingvill Måkestad Bovim
Ingvill Måkestad Bovim 81, NOR
2:04.71
81NOR
2:04.71
SB
  
3Pamela Märzendorfer
Pamela Märzendorfer 82, AUT
2:05.00
82AUT
2:05.00
  
4Rikke Rønholt
Rikke Rønholt 76, DEN
2:05.10
76DEN
2:05.10
  
5Ciara Mageean
Ciara Mageean 92, IRL
2:05.13
92IRL
2:05.13
SB
  
6Zoe Buckman
Zoe Buckman 88, AUS
2:06.05
88AUS
2:06.05
  
7Mandie Brandt
Mandie Brandt 82, RSA
2:06.48
82RSA
2:06.48
  
8Dagmar Olsen
Dagmar Olsen 94, DEN
2:10.40
94DEN
2:10.40
  
Yvonne Hak
Yvonne Hak 86, NED
DNF
86NED
DNF
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Johanna Lehtinen
Johanna Lehtinen 79, FIN
4:16.55
79FIN
4:16.55
SB
  
2Meraf Bahta
4:17.04
Hälle IF
4:17.04
SB
  
3Valérie Lehmann
Valérie Lehmann 80, SUI
4:17.09
80SUI
4:17.09
  
4Suvi Selvenius
Suvi Selvenius 80, FIN
4:24.10
80FIN
4:24.10
SB
  
5Kaisa Tyni
Kaisa Tyni 90, FIN
4:26.77
90FIN
4:26.77
SB
  
6Lovisa Lindh
4:27.95
Ullevi FK
4:27.95
PB
  
7Ingeborg Løvnes
Ingeborg Løvnes 92, NOR
4:28.46
92NOR
4:28.46
SB
  
8Lisa Forsberg
Lisa Forsberg 89, Spårvägen
4:31.45
Spårvägens FK
4:31.45
  
9Linn Nilsson
4:32.57
Hälle IF
4:32.57
SB
  
10Nathalie Rohlén
4:34.91
Spårvägens FK
4:34.91
  
11Katrine Reinholdt Rasmussen
Katrine Reinholdt Rasmussen 94, DEN
4:36.52
94DEN
4:36.52
PB
  
12Maria Borglund
4:39.47
Sävedalens AIK
4:39.47
PB
  
13Maria Larsen
Maria Larsen 96, DEN
4:41.72
96DEN
4:41.72
PB
  
14Ida Fillingsnes
Ida Fillingsnes 90, NOR
4:42.01
90NOR
4:42.01
PB
  
15Hannah Nilsson
4:43.07
Malmö AI
4:43.07
  
16Ida Holm
4:45.19
IK Lerum FI
4:45.19
SB
  
17Alexandra Johansen
Alexandra Johansen 94, DEN
4:49.44
94DEN
4:49.44
SB
  
K 5000 m     


Final A

Final

1Maria McCambridge
Maria McCambridge 75, IRL
15:50.80
75IRL
15:50.80
SB
  
2Karoline Bjerkeli Grøvdal
Karoline Bjerkeli Grøvdal 90, NOR
15:51.94
90NOR
15:51.94
SB
  
3Hanna Bartholomew
16:21.80
Hässelby SK
16:21.80
PB
  
4Malin Liljestedt
16:24.76
Spårvägens FK
16:24.76
SB
  
5Cecilia Norrbom
16:46.90
Spårvägens FK
16:46.90
PB
  
6Isabelle Brauer
16:56.10
Hässelby SK
16:56.10
PB
  
7Louise Nilsson
17:03.09
Malmö AI
17:03.09
PB
  
8Johanna Bäcklund
17:31.02
Rånäs 4H
17:31.02
PB
  
9Maria Sandström
17:38.97
Malmö AI
17:38.97
  
K 100 m häck     

Vind: +0.1

Final A

Final

Vind: +0.1
1Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen 92, NOR
13.42
92NOR
13.42
SB
  
2Giulia Pennella
Giulia Pennella 89, ITA
13.47
89ITA
13.47
  
3Zara Hohn
Zara Hohn 87, GBR
13.84
87GBR
13.84
=SB
  
4Martina Salander
14.08
Fredrikshofs FIF
14.08
PB
  
5Caroline LundahlKA 2 IF
14.16
  
6Tine Teigene Dalen
Tine Teigene Dalen 90, NOR
14.69
90NOR
14.69
SB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Emma Green-TregaroÖrgryte IS
1.90
  
2Beatrice Lundmark
Beatrice Lundmark 80, SUI
1.86
80SUI
1.86
=SB
  
3Tatyana Mnatsakanova
Tatyana Mnatsakanova 83, RUS
1.82
83RUS
1.82
  
3Øyunn Mogstad
Øyunn Mogstad 87, NOR
1.82
87NOR
1.82
  
3Ebba Jungmark
1.82
Mölndals AIK
1.82
  
6Victoria DronsfieldIF Göta Karlstad
1.78
  
7Nicole Forrester
Nicole Forrester 76, CAN
1.78
76CAN
1.78
  
7Isobel Pooley
Isobel Pooley 92, GBR
1.78
92GBR
1.78
  
9Giovanna Demo
Giovanna Demo 87, SUI
1.78
87SUI
1.78
  
10Ida Virdebrant
1.73
IFK Växjö
1.73
  
11Jessica SamuelssonHässelby SK
1.73
=SB
  
K Stav     


Final A

Final

1Malin DahlströmUllevi FK
4.35
SB
  
2Angelica BengtssonHässelby SK
4.25
  
3Cathrine Larsåsen
Cathrine Larsåsen 86, NOR
4.25
86NOR
4.25
  
4Fanny Berglund
Fanny Berglund 88, Göteborgs KIK
4.05
Göteborgs KIK
4.05
=PB
  
5Linda CarlssonIK Ymer
3.95
PB
  
35 SWE AT
6Michaela Meijer
3.95
Örgryte IS
3.95
SB
  
7Sara Eriksson
3.80
Ullevi FK
3.80
  
K Längd     


Final A

Final

1Erica Jarder
Erica Jarder 86, Spårvägen
6.34
Spårvägens FK
6.34
+0.7
  
2Janice Josephs
Janice Josephs 82, RSA
6.33
82RSA
6.33
  
3Carolina Klüft
6.27w
IFK Växjö
6.27w
+2.5
  
4Malin Olsson
6.00
Malmö AI
6.00
+0.8
  
5Linda Berntsson
5.96
Mölndals AIK
5.96
+0.5 SB
  
6Emilia Kjellberg
5.68 nwi
IFK Sunne
5.68 nwi
  
7Johanna Nilsson
5.47 nwi
Mölndals AIK
5.47 nwi
  
K Kula     


Final A

Final

1Helena Engman
17.39
Riviera FI
17.39
SB
  
2Catarina Andersson
15.76
Hässelby SK
15.76
SB
  
3Rachel Wallader
Rachel Wallader 89, GBR
15.67
89GBR
15.67
  
4Jessica Samuelsson
14.48
Hässelby SK
14.48
  
5Anna WikströmIFK Tumba
13.63
SB
  
6Rebecka Holmqvist
12.00
Mölndals AIK
12.00
  
K Slägga     


Final A

Final

1Mona Holm Solberg
Mona Holm Solberg 83, NOR
66.06
83NOR
66.06
  
2Tracey AnderssonUllevi FK
65.31
  
3Vânia Silva
Vânia Silva 80, POR
64.62
80POR
64.62
  
4Karolina PedersenUllevi FK
62.06
  
5Emma JohannessonUllevi FK
61.79
  
6Eleni Larsson
61.13
Huddinge AIS
61.13
  
7Josefin Berg
61.07
IF Göta Karlstad
61.07
  
K 4x100 m     


Final A

Final

1 
  
44.69
FIN
44.69
  
 Maria Räsänen, Noora Hämäläinen, Minna Laukka, Hanna-Maari Päkk
2 
  
45.66
NOR
45.66
  
3 
46.37
IFK Göteborg
46.37
  
 Freja Jernstig  92, Elin Östlund  91, Mary Ann Andreasson  92
4 
47.00
IFK Göteborg
47.00
  
5 
47.40
IFK Göteborg
47.40
  
 , Sandra Törnros  95
6Göteborgs KIK 
49.60
  
 IFK Göteborg
DQ
  
 Julia Skugge  88, Caroline Sandsjoe  92, Lena Berntsson  78, Pernilla Nilsson  92
Göteborgs KIK 
DQ