18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
2.10
Arena: Malmö Stadion   Arrangör: Malmö AI, Heleneholms IF och IK Pallas
Tävlande: 396 (216+180)   Starter: 592 (313+279)

Män
M 100 m     
1 aug
Vind: +0.9

Final A

Final
1 aug
Vind: +0.9
1Stefan Tärnhuvud
10.46
Sundsvalls FI
10.46
  
2Oskar Åberg
10.58
Solna FK
10.58
PB
  
3Daniel Persson
10.62
Malmö AI
10.62
SB
  
4Emil Zail
Emil Zail 87, Spårvägen
10.70
Spårvägens FK
10.70
PB
  
5Edmund Yeboah
10.74
Hässelby SK
10.74
  
6Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.75
  
7Benjamin Olsson
10.78
IFK Helsingborg
10.78
  
8Erik Karlsson
Erik Karlsson 87, IFK Växjö
10.92
IFK Växjö
10.92
  
Heat 1
1 aug Vind: -0.9
1 augVind: -0.9
1Oskar Åberg
10.74
Solna FK
10.74
  
2Daniel Persson
10.80
Malmö AI
10.80
=SB
  
3Jens Löfgren
10.86
Malmö AI
10.86
  
4Andreas Andersson
11.00
Hässleholms AIS
11.00
SB
  
5Mattias OlanderHögby IF
11.35
  
6Sebastian HolmbergLomma FIK
11.68
  
Heat 2
1 aug Vind: +1.5
1 augVind: +1.5
1Stefan Tärnhuvud
10.59
Sundsvalls FI
10.59
  
2Edmund Yeboah
10.68
Hässelby SK
10.68
  
3Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.70
  
4Björn BoströmIFK Lund
11.06
PB
  
5Jonas HilmerssonUllevi FK
11.10
  
Heat 3
1 aug Vind: +0.6
1 augVind: +0.6
1Emil Zail
Emil Zail 87, Spårvägen
10.73
Spårvägens FK
10.73
  
2Benjamin Olsson
10.81
IFK Helsingborg
10.81
  
3Erik Karlsson
Erik Karlsson 87, IFK Växjö
10.85
IFK Växjö
10.85
  
4Erik Lindberg
Erik Lindberg 87, Haparanda SKT
11.29
Haparanda SKT
11.29
SB
  
5Rasmus Olofsson
11.40
Hässelby SK
11.40
  
6Vuk Djekic
11.52
Malmö AI
11.52
SB
  
M 200 m     
3 aug
Vind: +1.9

Final A

Final
3 aug
Vind: +1.9
1Johan Wissman
Johan Wissman 82, Helsingborg
20.75
IFK Helsingborg
20.75
  
2Nil de Oliveira
21.11
Kungsängen FK
21.11
PB
  
3Oskar Åberg
21.46
Solna FK
21.46
PB
  
4Fredrik Johansson
21.48
IF Göta
21.48
  
5Stefan Tärnhuvud
21.49
Sundsvalls FI
21.49
  
6Alexander NordkvistHuddinge AIS
21.53
  
7Carlos Maximus
Carlos Maximus 90, Strömstads IF
21.58
Strömstads IF
21.58
  
8Emil Zail
Emil Zail 87, Spårvägen
21.80
Spårvägens FK
21.80
PB
  
Heat 1
1 aug Vind: -0.4
1 augVind: -0.4
1Nil de Oliveira
21.63
Kungsängen FK
21.63
  
2Oskar Åberg
21.78
Solna FK
21.78
  
3Emil Zail
Emil Zail 87, Spårvägen
22.00
Spårvägens FK
22.00
PB
  
4Nicklas NilssonBromma IF
22.00
SB
  
5Andreas Andersson
22.44
Hässleholms AIS
22.44
=PB
  
6Jonatan RadmannMalmö AI
23.37
SB
  
Heat 2
1 aug Vind: -0.8
1 augVind: -0.8
1Johan Wissman
Johan Wissman 82, Helsingborg
21.28
IFK Helsingborg
21.28
  
2Alexander NordkvistHuddinge AIS
21.47
  
3Benjamin Olsson
22.01
IFK Helsingborg
22.01
  
4Daniel Almgren
22.07
Hässelby SK
22.07
SB
  
5Jesper Lang
22.43
Malmö AI
22.43
PB
  
Heat 3
1 aug Vind: -1.7
1 augVind: -1.7
1Fredrik Johansson
21.63
IF Göta
21.63
  
2Carlos Maximus
Carlos Maximus 90, Strömstads IF
21.66
Strömstads IF
21.66
  
3Stefan Tärnhuvud
21.75
Sundsvalls FI
21.75
  
4Erik Karlsson
Erik Karlsson 87, IFK Växjö
22.28
IFK Växjö
22.28
  
5Markus Åsberg
23.55
Söderhamns IF
23.55
  
Daniel OlssonIFK Lund
DNS
  
M 400 m     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Nil de Oliveira
46.76
Kungsängen FK
46.76
PB
  
2Fredrik Johansson
47.16
IF Göta
47.16
SB
  
3Alexander NordkvistHuddinge AIS
47.43
PB
  
4Niklas Larsson
47.44
Hässelby SK
47.44
PB
  
5Tor Pöllänen
48.17
Hässelby SK
48.17
SB
  
6Fredrik Hallinder
48.38
Turebergs FK
48.38
SB
  
7Johan Eriksson
48.72
Turebergs FK
48.72
  
8Gustav Karnebäck
48.89
Turebergs FK
48.89
PB
  
Heat 1
3 aug
3 aug
1Fredrik Johansson
48.15
IF Göta
48.15
  
2Alexander NordkvistHuddinge AIS
48.55
SB
  
3Fredrik Hallinder
48.61
Turebergs FK
48.61
SB
  
4Tor Pöllänen
48.83
Hässelby SK
48.83
SB
  
5Gustav Karnebäck
49.01
Turebergs FK
49.01
PB
  
6Per Johnsson
Per Johnsson 84, Söderhamn
51.57
Söderhamns IF
51.57
SB
  
7Martin CameronFalu IK
51.97
PB
  
8Christian Sonehag
52.02
Upsala IF
52.02
PB
  
Heat 2
3 aug
3 aug
1Nil de Oliveira
48.46
Kungsängen FK
48.46
  
2Niklas Larsson
48.93
Hässelby SK
48.93
  
3Johan Eriksson
49.00
Turebergs FK
49.00
  
4Ragnar Frosti FrostasonUllevi FK
49.52
SB
  
5Nicklas Wiberg
49.60
Kalmar SK
49.60
  
6Hampus Forsberg
50.27
IFK Helsingborg
50.27
PB
  
7Christopher Svensson
50.56
IFK Helsingborg
50.56
  
M 800 m     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Mattias Claesson
1:49.74
Hässelby SK
1:49.74
  
2Joni Jaako
Joni Jaako 86, GoIF Tjalve
1:50.91
GoIF Tjalve
1:50.91
  
3Thobias Ekhamre
1:51.59
Hammarby IF
1:51.59
  
4Johan Walldén
1:52.06
Gefle IF
1:52.06
  
5Albin Johansson
1:53.16
Hässelby SK
1:53.16
  
6Rickard Gunnarsson
1:53.26
Alingsås IF
1:53.26
  
7Håkan Runvik
1:53.33
Malmö AI
1:53.33
  
8Karim Mohammadi
1:53.50
Spårvägens FK
1:53.50
  
9Anton Asplund
1:55.04
Ume FI
1:55.04
  
Heat 1
2 aug
2 aug
1Joni Jaako
Joni Jaako 86, GoIF Tjalve
1:52.57
GoIF Tjalve
1:52.57
  
2Anton Asplund
1:52.76
Ume FI
1:52.76
  
3Johan Henningsson
1:52.84
Bollnäs FIK
1:52.84
  
4Henrik Astfors
1:53.90
Västerås FK
1:53.90
  
5Andreas Karlsson
Andreas Karlsson 88, KFUM Örebro
1:54.21
KFUM Örebro
1:54.21
PB
  
6André Kahlström
1:54.22
Hammarby IF
1:54.22
SB
  
7Martin Nilson
1:54.66
Malmö AI
1:54.66
PB
  
8Johan Klinteskog
1:55.23
Hammarby IF
1:55.23
  
9Marcus Hallbäck
1:56.65
F Bålsta IK
1:56.65
  
10Christopher Svensson
1:59.13
IFK Helsingborg
1:59.13
  
Heat 2
2 aug
2 aug
1Mattias Claesson
1:51.35
Hässelby SK
1:51.35
  
2Johan Walldén
1:51.47
Gefle IF
1:51.47
  
3Håkan Runvik
1:51.61
Malmö AI
1:51.61
PB
  
4Thobias Ekhamre
1:51.72
Hammarby IF
1:51.72
  
5Karim Mohammadi
1:52.42
Spårvägens FK
1:52.42
PB
  
6Daniel Norberg
Daniel Norberg 78, Spårvägen
1:54.35
Spårvägens FK
1:54.35
SB
  
7Andreas Rehnborg
1:54.69
Hässelby SK
1:54.69
SB
  
8Kristoffer Fransson
1:55.47
Turebergs FK
1:55.47
  
9Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
1:58.57
KFUM Örebro
1:58.57
  
Heat 3
2 aug
2 aug
1Albin Johansson
1:52.51
Hässelby SK
1:52.51
  
2Rickard Gunnarsson
1:52.67
Alingsås IF
1:52.67
PB
  
3Johan Svensson
Johan Svensson 89, Spårvägen
1:52.95
Spårvägens FK
1:52.95
  
4Joakim Löfwing
1:53.13
Hammarby IF
1:53.13
  
5Viktor Ekelund
1:54.12
Malmö AI
1:54.12
SB
  
6Olle Olofsson
1:54.69
Bollnäs FIK
1:54.69
SB
  
7Johan Bagge
1:54.88
Ume FI
1:54.88
  
8Alexander Persson
1:55.62
Hammarby IF
1:55.62
PB
  
9Victor Hedin
1:56.34
Huddinge AIS
1:56.34
  
10Mattias Fager
Mattias Fager 83, GoIF Tjalve
1:58.57
GoIF Tjalve
1:58.57
  
M 1500 m     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Rizak Dirshe
3:42.11
Malmö AI
3:42.11
  
2Olle Walleräng
3:42.14
Spårvägens FK
3:42.14
  
3Johan Walldén
3:47.75
Gefle IF
3:47.75
PB
  
4Johan WallersteinIFK Lund
3:48.40
SB
  
5Jacob Gustafsson
3:49.00
Ullevi FK
3:49.00
  
6Thobias Ekhamre
3:49.38
Hammarby IF
3:49.38
PB
  
7Per Sjögren
Per Sjögren 79, KFUM Örebro
3:55.04
KFUM Örebro
3:55.04
  
8Jeppe Thomsen
3:56.54
Malmö AI
3:56.54
  
9John Laselle
4:19.97
Turebergs FK
4:19.97
  
Jonas LeandersonMalmö AI
DNF
  
Heat 1
3 aug
3 aug
1Olle Walleräng
3:50.11
Spårvägens FK
3:50.11
  
2John Laselle
3:50.58
Turebergs FK
3:50.58
SB
  
3Jacob Gustafsson
3:51.26
Ullevi FK
3:51.26
  
4Per Sjögren
Per Sjögren 79, KFUM Örebro
3:51.87
KFUM Örebro
3:51.87
  
5Jeppe Thomsen
3:53.53
Malmö AI
3:53.53
SB
  
6Andreas Rehnborg
3:54.65
Hässelby SK
3:54.65
  
7Staffan Ek
Staffan Ek 91, Björnstorp
3:59.85
Björnstorps IF
3:59.85
PB
  
8Oskar Danielsson
Oskar Danielsson 88, IK Norrköping FI
4:01.58
IK Norrköping FI
4:01.58
  
9Marcus Hallbäck
4:04.70
F Bålsta IK
4:04.70
  
Johan HydénIK Akele
DNF
  
Heat 2
3 aug
3 aug
1Johan Walldén
3:51.54
Gefle IF
3:51.54
  
2Rizak Dirshe
3:52.20
Malmö AI
3:52.20
  
3Jonas Leanderson
3:52.43
Malmö AI
3:52.43
SB
  
4Johan WallersteinIFK Lund
3:52.59
SB
  
5Thobias Ekhamre
3:52.89
Hammarby IF
3:52.89
  
6Martin Nilson
3:56.36
Malmö AI
3:56.36
PB
  
7Anton Danielson
Anton Danielson 90, IK Norrköping FI
3:59.73
IK Norrköping FI
3:59.73
  
8Anton Wåhlin
4:02.01
IF Linden
4:02.01
  
9Johan Bagge
4:02.72
Ume FI
4:02.72
  
M 5000 m     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Olle Walleräng
13:56.08
Spårvägens FK
13:56.08
PB
  
2Johan WallersteinIFK Lund
14:08.99
  
3Henrik Skoog
Henrik Skoog 79, Spårvägen
14:09.94
Spårvägens FK
14:09.94
  
4Jörgen Johansson
14:10.06
Spårvägens FK
14:10.06
PB
  
5Alexander Söderberg
14:25.42
Spårvägens FK
14:25.42
  
6Adil Bouafif
14:28.80
Hässelby SK
14:28.80
PB
  
7Per Sjögren
Per Sjögren 79, KFUM Örebro
14:30.27
KFUM Örebro
14:30.27
PB
  
8Magnus Jensen
14:35.18
Hammarby IF
14:35.18
  
9Fredrik Johansson
14:35.69
Ullevi FK
14:35.69
PB
  
10Patrik Andersson
14:49.09
Hälle IF
14:49.09
  
11Dan-Eric Archer
14:52.51
Sävedalens AIK
14:52.51
PB
  
12David Nilsson
14:59.98
Högby IF
14:59.98
  
13Niklas Österberg
15:02.33
Rånäs 4H
15:02.33
SB
  
14Johan Lindberg
15:02.43
Upsala IF
15:02.43
SB
  
15Peter Gross
Peter Gross 85, Hässelby
15:10.81
Hässelby SK
15:10.81
  
16Erik Swahn
15:47.60
Ärla IF
15:47.60
SB
  
Rachid Benjira
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
M 10 000 m     
1 aug

Final A

Final
1 aug
1Adil Bouafif
29:47.33
Hässelby SK
29:47.33
PB
  
2Oskar Käck
29:47.65
Hälle IF
29:47.65
  
3Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
29:47.81
Spårvägens FK
29:47.81
  
4Henrik Skoog
Henrik Skoog 79, Spårvägen
29:48.51
Spårvägens FK
29:48.51
SB
  
5Mikael Ekvall
Mikael Ekvall 89, Strömstad LK
30:16.91
Strömstad LK
30:16.91
  
6Lars Johansson
30:17.44
Enhörna IF
30:17.44
PB
  
7Martin Kjäll-OhlssonHälle IF
31:24.53
SB
  
8Henry Gross
Henry Gross 85, Hässelby
31:28.72
Hässelby SK
31:28.72
  
9Patrik Engström
31:31.01
FK Studenterna
31:31.01
SB
  
10Linus Nilsson
31:48.74
Enhörna IF
31:48.74
SB
  
11Mikael Andersson
32:23.59
Vallentuna FK
32:23.59
PB
  
Thérence MbonabiramaHammarby IF
DNF
  
Rachid Benjira
DNF
Hässelby SK
DNF
  
M 3000 m hinder     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Per Jacobsen
8:50.85
IF Göta
8:50.85
  
2Daniel Lundgren
8:56.80
Turebergs FK
8:56.80
  
3Fredrik Johansson
8:57.45
IFK Växjö
8:57.45
PB
  
4Eric Senorski
9:04.89
Örgryte IS
9:04.89
  
5Johan Lindberg
9:12.18
Upsala IF
9:12.18
SB
  
6Andreas Åhwall
9:21.45
Hässelby SK
9:21.45
PB
  
7Tawakal Abdikadir
9:34.04
IFK Växjö
9:34.04
  
Robin Lindgren
DNF
IFK Halmstad
DNF
  
M 110 m häck     
3 aug
Vind: +0.4

Final A

Final
3 aug
Vind: +0.4
1Philip Nossmy
13.72
Malmö AI
13.72
  
2Robert KronbergIF Kville
13.77
  
3Josua GustafssonUllevi FK
14.61
SB
  
4Andreas Andersson
14.83
Upsala IF
14.83
  
5Dennis Acson
14.99
Örgryte IS
14.99
  
6Marvin Tay
15.19
Malmö AI
15.19
  
7Theo SöderbergMalmö AI
15.43
  
Daniel Almgren
DNS
Hässelby SK
DNS
  
Heat 1
3 aug Vind: +1.5
3 augVind: +1.5
1Robert KronbergIF Kville
14.16
  
2Josua GustafssonUllevi FK
14.68
SB
  
3Jonathan Eklund
15.24
Hammarby IF
15.24
  
4Christian SjöbergIF Göta
15.33
  
5Markus SparrmanIK Ymer
15.60
  
Marcus PerssonUllevi FK
DNS
  
Heat 2
3 aug Vind: +1.6
3 augVind: +1.6
1Philip Nossmy
13.94
Malmö AI
13.94
  
2Andreas Andersson
14.63
Upsala IF
14.63
  
3Marvin Tay
14.63
Malmö AI
14.63
PB
  
4Dennis Acson
14.71
Örgryte IS
14.71
SB
  
5Daniel Almgren
15.00
Hässelby SK
15.00
SB
  
6Theo SöderbergMalmö AI
15.02
PB
  
7Rasmus Olofsson
16.02
Hässelby SK
16.02
  
M 400 m häck     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Thomas Nikitin
Thomas Nikitin 82, Spårvägen
51.42
Spårvägens FK
51.42
SB
  
2Niklas Larsson
51.65
Hässelby SK
51.65
PB
  
41 SWE AT
3Henrik Encke
52.99
Hässelby SK
52.99
  
4Niclas Åkerström
53.08
IFK Växjö
53.08
PB
  
5James Parker
54.29
Laholm IF
54.29
  
6Niklas LibergIFK Lund
54.66
  
7Marcus Nilsson
54.79
Högby IF
54.79
  
8Rasmus Ersson
55.05
Gefle IF
55.05
PB
  
Heat 1
2 aug
2 aug
1Thomas Nikitin
Thomas Nikitin 82, Spårvägen
54.01
Spårvägens FK
54.01
  
2Henrik Encke
54.89
Hässelby SK
54.89
  
3Martin Burrows
55.39
Hälle IF
55.39
SB
  
4Fredric Linansky
55.44
Klippans FK
55.44
  
5Jesper Madsen
57.12
IK Finish
57.12
SB
  
6Adam Björling
59.06
FI Kalmarsund
59.06
  
Heat 2
2 aug
2 aug
1Niklas Larsson
53.92
Hässelby SK
53.92
  
2Niclas Åkerström
53.98
IFK Växjö
53.98
  
3James Parker
54.24
Laholm IF
54.24
PB
  
4Marcus Nilsson
54.32
Högby IF
54.32
PB
  
5Niklas LibergIFK Lund
54.45
PB
  
6Rasmus Ersson
55.26
Gefle IF
55.26
PB
  
M Höjd     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Mehdi AlkhatibHellas FK
2.15
  
2Erik Sundlöf
Erik Sundlöf 91, Glanshammar
2.07
Glanshammars IF
2.07
  
3Carl Rönnow
Carl Rönnow 90, Club Olympique
2.07
C Olympique
2.07
  
4Jakob Thorvaldsson
2.03
Råby-Rekarne FIF
2.03
  
5Oscar AdolfssonIK Orient
1.93
SB
  
5Marcus LundquistRånäs 4H
1.93
  
7Philip Frifelt LundqvistIF Göta
1.93
  
7Arlind Shaluni
Arlind Shaluni 92, IK Norrköping FI
1.93
IK Norrköping FI
1.93
  
9Mattias Green
Mattias Green 88, Trelleborg
1.87
IFK Trelleborg
1.87
SB
  
Jan-Erik Wanhainen
NH
IFK Göteborg
NH
  
Lukas Odell
Lukas Odell 90, Trelleborg
NH
IFK Trelleborg
NH
  
1.871.931.992.032.072.102.152.20
Alkhatib----oooxx
Sundlöf--oooxxx
Rönnow-oxoxooxxx
Thorvaldsson-ooxxoxxx
Adolfssonooxxx
Lundquist-oxxx
Frifelt Lundqvistoxoxxx
Shalunioxoxxx
Greenxxoxxx
Wanhainen----xxx
Odell-xxx
M Stav     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Oscar Janson
5.40
Ullevi FK
5.40
  
2Gustaf Hultgren
5.12
Örgryte IS
5.12
  
3Petter Olson
5.00
Malmö AI
5.00
SB
  
4Rasmus CarlssonFalu IK
4.88
  
4Joakim Norman
4.88
Mölndals AIK
4.88
  
M Längd     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Michel TornéusIFK Tumba
8.09
+1.7
  
2David Frykholm
7.62w
IF Göta
7.62w
+3.5
  
3Mattias Sunneborn
7.54w
Spårvägens FK
7.54w
+2.8
  
7.39/1.6
4Björn Wilson
7.28
IK Orient
7.28
+0.5
  
5Hans Lämås
7.15w
IF Göta
7.15w
+4.4
  
6Minh Le
Minh Le 86, Malmö
7.12w
Malmö AI
7.12w
+2.8
  
7Sebastian EkstrandIK Finish
7.10w
+3.2
  
8Alexander WittlockHanvikens SK
7.04w
+3.5
  
9Björn BoströmIFK Lund
6.97w
+3.9
  
10Fredrik PerssonGefle IF
6.96w
+3.4
  
11Fabian Rosenquist
6.95w
GoIF Tjalve
6.95w
+2.4
  
12Felix Siljebäck LarsenVästerås FK
6.91
+1.5 PB
  
13Robin Lundh
6.90
IF Göta
6.90
+1.3 =SB
  
14Jonathan Eklund
6.87
Hammarby IF
6.87
+1.2
  
15Erik Lindberg
Erik Lindberg 87, Haparanda SKT
6.69
Haparanda SKT
6.69
+1.4
  
16Dastid SelmaniIFK Lund
6.57
+0.6 PB
  
17Adam Chiguer
6.21w
Huddinge AIS
6.21w
+2.2
  
Gabriel Berg
Gabriel Berg 82, KFUM Örebro
NM
KFUM Örebro
NM
  
Tornéusx
+3.4
8.09
+1.7
x
+3.3
x
+1.6
7.86w
+2.2
Frykholm7.29
+1.1
7.45w
+3.1
7.62w
+3.5
x
+4.0
7.40
+1.4
7.51
+1.9
Sunneborn7.39
+1.6
7.26
+0.2
7.29w
+3.0
7.25
+1.2
7.34
+0.9
7.54w
+2.8
Wilson6.91
+1.4
7.05
0.0
7.18
+0.3
6.97
+1.1
6.83
+0.2
7.28
+0.5
Lämås6.79w
+2.1
7.15w
+4.4
x
+2.1
7.06
+1.1
7.09w
+3.2
x
+4.0
Le6.88
+1.8
6.86
+1.0
7.12w
+2.8
7.04
+0.1
7.04w
+2.1
6.94
+1.2
Ekstrand6.91
+1.1
7.03
+1.8
7.08
+1.7
7.10w
+3.2
7.04w
+4.0
7.04w
+2.4
Wittlock7.04w
+3.5
7.03w
+2.1
x
+1.0
x
+2.6
6.95
+1.9
x
+1.9
Boströmx
+0.9
6.97w
+3.9
6.61
+1.3
Persson6.96w
+3.4
6.81w
+3.2
4.68w
+2.1
Rosenquist6.74w
+2.5
6.95w
+2.4
6.81
+1.9
Siljebäck Larsen6.44
+0.6
6.59
+2.0
6.91
+1.5
Lundh6.70
+1.1
x
+2.3
6.90
+1.3
Eklundx
+2.5
6.83
+1.4
6.87
+1.2
Lindberg6.63
+0.4
6.62w
+5.6
6.69
+1.4
Selmani6.50
+2.0
x
+2.8
6.57
+0.6
Chiguer6.21w
+2.2
4.72w
+3.3
5.51
-0.7
Bergx
+1.8
xx
M Tresteg     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Christian Olsson
16.72 nwi
Örgryte IS
16.72 nwi
  
2Andreas Otterling
15.51w
KFUM Örebro
15.51w
+2.5
  
3Daniel Falk
15.06w
IK Lerum FI
15.06w
+3.3
  
4Moteba Mohamed
14.93 nwi
Alingsås IF
14.93 nwi
  
5Daniel Lennartsson
14.80
IFK Växjö
14.80
+1.5
  
6Mathias Ström
14.76
Örgryte IS
14.76
+0.7
  
7Sebastian EkstrandIK Finish
14.72w
+3.1
  
8Ousainou Mbye
14.44 nwi
Örgryte IS
14.44 nwi
  
9Erik Persson
14.38 nwi
Malmö AI
14.38 nwi
  
10Martin Eriksson
14.38w
Örgryte IS
14.38w
+3.6
  
11Jonathan Söderling
14.36 nwi
Hammarby IF
14.36 nwi
  
12Rickard Karlsson
Rickard Karlsson 87, Club Olympique
13.62w
C Olympique
13.62w
+3.8
  
Johan AttersandHammarby IF
DNS
  
Olsson16.72x
+3.6
Otterling15.51x
+2.5
x15.13
0.0
x
Falk14.90
0.0
x15.06w
+3.3
14.72
0.0
14.51
0.0
x
Mohamed14.9314.84w
+2.3
x
+2.9
Lennartssonx14.80
+1.5
xxx
Ström14.4114.7614.65
+0.7
x
Ekstrandx14.72w
+4.2
14.47w
+3.1
13.41
0.0
14.48
Mbye14.44x
+1.9
x
0.0
x
Persson14.3814.19w
+2.3
14.09w
+2.5
Eriksson13.5914.38w
+3.6
x
Söderlingxx
+2.8
14.36
Karlssonx13.62w
+3.8
x
Attersand
M Kula     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Niklas Arrhenius
17.87
Spårvägens FK
17.87
SB
  
2Robert Melin
17.50
Bottnaryds IF
17.50
PB
  
3Mats Olsson
17.20
Järvsö IF
17.20
  
4Magnus Lohse
16.31
Mölndals AIK
16.31
  
5Christian EhrenborgMölndals AIK
16.13
SB
  
6Ulf Ankarling
15.47
IF Göta
15.47
  
7Anders Lundell
15.03
Ullevi FK
15.03
SB
  
8Torbjörn KarlssonIstrums SK
14.71
  
9Jonas Meyer
Jonas Meyer 90, Strömstads IF
14.23
Strömstads IF
14.23
PB
  
10Arwid Koskinen
14.19
Huddinge AIS
14.19
  
11Nicklas Wiberg
14.03
Kalmar SK
14.03
  
12Rasmus Olofsson
13.98
Hässelby SK
13.98
  
13Daniel Almgren
13.64
Hässelby SK
13.64
  
14Jens Wesemann WidmarkÖresund FK
12.02
  
Arrhenius17.0317.1517.6117.4317.5917.87
Melin15.79x16.29x16.4217.50
Olsson16.6416.1317.1717.20xx
Lohse15.5815.93x16.1616.31x
Ehrenborg15.8715.96x15.75x16.13
Ankarling14.95x15.08x15.2315.47
Lundell15.01x14.48x15.0314.64
Karlsson14.53xx14.71x14.62
Meyer13.5014.23x
Koskinen14.19x14.12
Wiberg14.03xx
Olofssonx13.98x
Almgren13.64xx
Wesemann Widmark11.7511.9212.02
M Diskus     
1 aug

Final A

Final
1 aug
1Per Rosell
58.40
Ullevi FK
58.40
  
2Ulf Ankarling
54.76
IF Göta
54.76
  
3Staffan Jönsson
54.59
Hässelby SK
54.59
SB
  
4Axel Härstedt
54.36
Malmö AI
54.36
  
5Robert Melin
53.21
Bottnaryds IF
53.21
  
6Christian EhrenborgMölndals AIK
50.11
SB
  
7Johnny Karlsson
49.54
IFK Umeå
49.54
  
8Jens Wesemann WidmarkÖresund FK
35.88
  
9Robin Hägg
Robin Hägg 90, Eslövs AI
32.03
Eslövs AI
32.03
SB
  
Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
NM
Spårvägens FK
NM
  
Rosell56.2858.40xxx51.51
Ankarling52.8650.4653.75xx54.76
Jönsson54.5754.1754.5954.37x53.54
Härstedt49.77x54.2253.2354.36x
Melin51.7353.21xx52.51x
Ehrenborgx50.1147.6349.6248.3949.31
Karlsson47.86x46.7748.1949.5447.58
Wesemann Widmark34.5835.1035.8834.4434.8735.11
Häggxx32.03
Ståhlxxx
M Slägga     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Mattias Jons
69.28
Hässelby SK
69.28
  
2Stefan Kvist
63.95
Alvesta FI
63.95
  
3Daniel Nyman
Daniel Nyman 87, IFK Växjö
63.17
IFK Växjö
63.17
PB
  
4Hans ErikssonSK Bore
63.04
  
5Pär Järlebrant
62.22
IFK Strömsund
62.22
  
6Robert AlnerothGefle IF
61.90
  
7Karl-Erik LudvigssonIF Göta
59.14
  
8Torbjörn Sörman
57.30
Wedevågs IF
57.30
  
9Jonas Birgersson
54.97
Nyköpings BIS
54.97
  
10Thomas Edvinsson
51.75
Herrljunga SK
51.75
  
Jons69.07x68.2569.28x67.70
Kvist60.07x61.7563.1463.9563.76
Nymanxx59.7059.8862.8263.17
Eriksson58.6962.8463.04x62.78x
Järlebrant61.1462.0262.2261.1860.91x
Alneroth61.0561.3461.90xx60.93
Ludvigsson59.14xx58.2957.05x
Sörman56.68xx57.30xx
Birgersson51.0454.9754.68
Edvinsson50.5951.75x
M Spjut     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Daniel Ragnvaldsson
72.73
IFK Umeå
72.73
  
2Gabriel Wallin
Gabriel Wallin 81, Södertälje IF
70.01
Södertälje IF
70.01
  
3Jonas Lohse
69.23
Mölndals AIK
69.23
  
4Andreas Wulff
Andreas Wulff 80, IFK Växjö
68.79
IFK Växjö
68.79
  
5Markus Hayden
66.93
Hässelby SK
66.93
  
6Ingmar Veinberg
63.46
Spårvägens FK
63.46
  
7Olof HanssonKA 2 IF
62.78
  
8Marcus Persson
62.18
IF Göta
62.18
  
9Pontus ThoméeIK Lerum FI
61.46
  
10Pontus Bjärkvik
60.37
Hovslätts IK
60.37
  
11Elias Ericsson
57.61
Kalmar SK
57.61
  
12Per-Ola ÅkermanRydö ASK
48.53
  
Ragnvaldsson72.7369.4664.82xx65.45
Wallinx66.6665.3570.0165.1664.79
Lohse63.8367.18x68.7369.23x
Wulff68.7962.15x
Hayden66.9364.4960.5259.48x
Veinberg61.87x63.46x58.8659.36
Hansson62.7862.7359.94xx53.85
Perssonx62.1861.72xx57.20
Thomée61.4661.1452.87
Bjärkvik60.3758.0257.46
Ericsson54.8357.6153.95
Åkermanx48.53x
Kvinnor
K 100 m     
1 aug
Vind: +1.8

Final A

Final
1 aug
Vind: +1.8
1Lena Berntsson
11.50
Ullevi FK
11.50
PB
  
11 SWE AT
2Emma Rienas
11.73
IF Göta
11.73
  
3Julia Skugge
Julia Skugge 88, Glanshammar
11.81
Glanshammars IF
11.81
  
4Malin Ström
11.91
Bollnäs FIK
11.91
  
5Elin Källander
11.93
IFK Helsingborg
11.93
PB
  
6Isabelle EureniusUme FI
11.98
  
7Therése Bohlén-KinnUllevi FK
12.00
  
8Stephanie OlssonKA 2 IF
12.10
  
Heat 1
1 aug Vind: +0.4
1 augVind: +0.4
1Emma Rienas
11.75
IF Göta
11.75
  
2Malin Ström
12.05
Bollnäs FIK
12.05
  
3Linda Berntsson
12.31
Mölndals AIK
12.31
SB
  
4Petra Larsson
12.32
Gefle IF
12.32
  
5Andrea Nybäck
12.70
IK Westmannia
12.70
  
6Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
12.95
Hässelby SK
12.95
=SB
  
Heat 2
1 aug Vind: +0.7
1 augVind: +0.7
1Julia Skugge
Julia Skugge 88, Glanshammar
11.96
Glanshammars IF
11.96
  
2Stephanie OlssonKA 2 IF
12.10
  
3Isabelle EureniusUme FI
12.17
  
4Elina Palmquist
12.24
IF Göta
12.24
SB
  
5Louise Martin
12.51
Hässelby SK
12.51
  
6Sofia Lund
Sofia Lund 86, Hässelby
12.55
Hässelby SK
12.55
  
Heat 3
1 aug Vind: -1.7
1 augVind: -1.7
1Lena Berntsson
11.89
Ullevi FK
11.89
  
2Elin Källander
12.09
IFK Helsingborg
12.09
SB
  
3Therése Bohlén-KinnUllevi FK
12.19
  
4Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
12.25
KFUM Örebro
12.25
SB
  
5Hanna Kober
12.46
IFK Lund
12.46
PB
  
6Kim McCabe
12.84
IFK Lund
12.84
  
K 200 m     
3 aug
Vind: -0.1

Final A

Final
3 aug
Vind: -0.1
1Lena Berntsson
24.12
Ullevi FK
24.12
  
2Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
24.32
Spårvägens FK
24.32
  
3Matilda HultgrenUllevi FK
24.39
  
4Elin Källander
24.54
IFK Helsingborg
24.54
  
5Emma Rienas
24.64
IF Göta
24.64
  
6Malin Ström
24.76
Bollnäs FIK
24.76
  
7Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
25.02
KFUM Örebro
25.02
  
8Hanna Kober
25.32
IFK Lund
25.32
=SB
  
Heat 1
2 aug Vind: -1.1
2 augVind: -1.1
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
24.48
Spårvägens FK
24.48
  
2Emma Rienas
24.82
IF Göta
24.82
  
3Elin Källander
24.91
IFK Helsingborg
24.91
  
4Hanna Kober
25.32
IFK Lund
25.32
SB
  
5Sofia Hellberg-JonsénHammarby IF
25.61
  
6Stephanie OlssonKA 2 IF
25.64
SB
  
7Emelie SvenssonUllevi FK
25.97
  
8Pernilla Nilsson
26.84
IFK Trelleborg
26.84
SB
  
Heat 2
2 aug
2 aug
1Lena Berntsson
24.88
Ullevi FK
24.88
  
2Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
25.11
KFUM Örebro
25.11
  
3Matilda HultgrenUllevi FK
25.16
  
4Malin Ström
25.30
Bollnäs FIK
25.30
  
5Isabelle EureniusUme FI
25.37
  
6Daniella Busk
25.69
Malmö AI
25.69
SB
  
7Elisabeth ReutercronaMalmö AI
26.57
  
K 400 m     
1 aug

Final A

Final
1 aug
1Rebecca Högberg
Rebecca Högberg 84, KFUM Örebro
53.01
KFUM Örebro
53.01
PB
  
11 SWE AT
2Sandra Wagner
Sandra Wagner 92, KFUM Örebro
53.34
KFUM Örebro
53.34
PB
  
3Stine Meland Tomb
53.49
Hammarby IF
53.49
PB
  
4Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
53.53
Spårvägens FK
53.53
PB
  
5 SWE F19 AT
5Josefin MagnussonMalmö AI
54.22
PB
  
6Charlotte Kane JohansonIFK Lidingö
54.55
PB
  
7Emma Agerbjer
Emma Agerbjer 85, Söderhamn
55.04
Söderhamns IF
55.04
  
8Elin Moraiti
55.36
Falu IK
55.36
  
Heat 1
1 aug
1 aug
1Rebecca Högberg
Rebecca Högberg 84, KFUM Örebro
54.68
KFUM Örebro
54.68
  
2Sandra Wagner
Sandra Wagner 92, KFUM Örebro
55.23
KFUM Örebro
55.23
  
3Stine Meland Tomb
55.86
Hammarby IF
55.86
  
4Charlotte Kane JohansonIFK Lidingö
56.06
  
5Emelie SvenssonUllevi FK
58.29
  
6Maria Jangsten
1:01.16
Sävedalens AIK
1:01.16
  
Heat 2
1 aug
1 aug
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
54.44
Spårvägens FK
54.44
  
2Emma Agerbjer
Emma Agerbjer 85, Söderhamn
54.95
Söderhamns IF
54.95
  
3Josefin MagnussonMalmö AI
55.43
  
4Elin Moraiti
55.70
Falu IK
55.70
  
5Lotta Lindsén
56.31
Turebergs FK
56.31
PB
  
K 800 m     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Charlotte Schönbeck
2:04.58
IFK Lidingö
2:04.58
PB
  
2Sofia Öberg
NT
IFK Lidingö
NT
  
3Lovisa LindhUllevi FK
NT
  
4Vendela MindelöfHässelby SK
NT
  
5Lisa ForsbergFalu IK
NT
  
6Jenny Olsson
Jenny Olsson 85, KFUM Örebro
NT
KFUM Örebro
NT
SB
  
7Elin AnderssonIFK Lund
NT
SB
  
8Samia Adan
Samia Adan 90, Hässelby
NT
Hässelby SK
NT
  
9Maria Jangsten
NT
Sävedalens AIK
NT
  
10Julia NilssonIK Pallas
NT
  
K 1500 m     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Charlotte Schönbeck
4:24.29
IFK Lidingö
4:24.29
  
2Lisa Blommé
4:25.50
Hässelby SK
4:25.50
SB
  
3Charlotta FougbergUllevi FK
4:27.10
PB
  
4Nathalie Rohlén
4:30.04
IFK Lidingö
4:30.04
  
5Madeleine Larsson
4:30.64
Hässelby SK
4:30.64
SB
  
6Hanna Karlsson
4:31.10
Malmö AI
4:31.10
SB
  
7Sara Sjökvist
4:32.07
Täby IS
4:32.07
PB
  
8Linn Nilsson
4:35.49
Hälle IF
4:35.49
PB
  
9Elin Borglund
Elin Borglund 91, Sävedalen
4:36.14
Sävedalens AIK
4:36.14
PB
  
10Lisa Voltaire
4:37.94
Täby IS
4:37.94
  
11Flo Jonsson
Flo Jonsson 78, Spårvägen
4:40.14
Spårvägens FK
4:40.14
SB
  
12Maria Borglund
4:41.32
Sävedalens AIK
4:41.32
PB
  
13Petra Kindlund
4:44.22
Huddinge AIS
4:44.22
  
Mary Alenbratt
Mary Alenbratt 90, Kongahälla
DNF
Kongahälla AIK
DNF
  
K 5000 m     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Isabellah Andersson
15:45.08
Hässelby SK
15:45.08
PB
  
12 SWE AT
2Ida Nilsson
15:50.62
Högby IF
15:50.62
SB
  
3Lisa Blommé
15:51.68
Hässelby SK
15:51.68
SB
  
4Ulrika Johansson
16:17.49
Rånäs 4H
16:17.49
PB
  
42 SWE AT
5Malin Liljestedt
16:59.36
Spårvägens FK
16:59.36
  
6Tove Ramos Berg
17:01.63
Spårvägens FK
17:01.63
  
7Yoie Johanna Bohlin
17:05.67
Hässelby SK
17:05.67
SB
  
8Marie Eriksson
Marie Eriksson 86, Tväråselet
17:15.15
Tväråselets AIF
17:15.15
PB
  
9Cornelia Henriksson
17:38.04
Morjärv SK
17:38.04
PB
  
10Maria Sandström
17:39.83
Malmö AI
17:39.83
PB
  
11Lena Eliasson-Lööf
17:50.38
Hässelby SK
17:50.38
  
12Kajsa Berg
Kajsa Berg 79, Huddinge
18:07.51
Huddinge AIS
18:07.51
SB
  
Lina Alainentalo
DNS
Hässelby SK
DNS
  
K 10 000 m     
1 aug

Final A

Final
1 aug
1Isabellah Andersson
33:32.72
Hässelby SK
33:32.72
PB
  
2Anna von Schenck
35:24.71
Hässelby SK
35:24.71
SB
  
3Karin Sennvall
35:30.32
Hässelby SK
35:30.32
  
4Yoie Johanna Bohlin
35:36.34
Hässelby SK
35:36.34
PB
  
5Anna Rahm
Anna Rahm 81, Huddinge
35:42.41
Huddinge AIS
35:42.41
SB
  
6Jenny Johannesson
36:16.72
Hässelby SK
36:16.72
SB
  
7Louise Wiker
36:26.33
Hässelby SK
36:26.33
PB
  
8Marie Eriksson
Marie Eriksson 86, Tväråselet
36:29.36
Tväråselets AIF
36:29.36
PB
  
9Gabriella Samuelsson
36:39.18
F Gotländsk FI
36:39.18
PB
  
10Cornelia Henriksson
37:23.68
Morjärv SK
37:23.68
  
11Helena Wallin
Helena Wallin 81, Solvikingarna
37:39.48
Solvikingarna
37:39.48
PB
  
12Kajsa Berg
Kajsa Berg 79, Huddinge
38:03.14
Huddinge AIS
38:03.14
SB
  
Alexandra SvenssonHultsfreds LK
DNF
  
Cecilia Fager
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Sofie Barkstedt
DNF
Oskarshamns SK
DNF
  
K 3000 m hinder     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Ulrika Johansson
9:46.67
Rånäs 4H
9:46.67
  
2Ida Nilsson
9:50.73
Högby IF
9:50.73
SB
  
3Lina Alainentalo
10:10.01
Hässelby SK
10:10.01
PB
  
16 SWE AT, 2 SWE F19 AT
4Lena Örn
Lena Örn 88, Spårvägen
10:15.44
Spårvägens FK
10:15.44
  
5Klara Bodinson
10:27.67
IFK Lidingö
10:27.67
  
Charlotta FougbergUllevi FK
DNS
  
K 100 m häck     
3 aug
Vind: +1.6

Final A

Final
3 aug
Vind: +1.6
1Emma Magnusson
Emma Magnusson 85, IFK Växjö
NT
IFK Växjö
NT
  
2Jessica SamuelssonHässelby SK
NT
  
3Elin WesterlundKA 2 IF
NT
  
4Moa LarssonUllevi FK
NT
  
5Fanny Lüppert ThomssonTäby IS
NT
  
6Maja Rogemyr
NT
IF Göta
NT
  
Isabell EnglundMalmö AI
DNF
  
Elina PalmquistIF Göta
DNS
  
Heat 1
3 aug Vind: +2.5
3 augVind: +2.5
1Jessica Samuelsson
13.84w
Hässelby SK
13.84w
  
2Elin WesterlundKA 2 IF
13.88w
  
3Fanny Lüppert ThomssonTäby IS
14.16w
  
4Maja Rogemyr
14.34w
IF Göta
14.34w
  
5Ellinore Hallin
14.40w
IFK Växjö
14.40w
  
6Josefin Svensson
14.96w
IFK Växjö
14.96w
  
7Emelie HaaparantaTäby IS
15.05w
  
Heat 2
3 aug Vind: +1.9
3 augVind: +1.9
1Emma Magnusson
Emma Magnusson 85, IFK Växjö
13.83
IFK Växjö
13.83
PB
  
2Isabell EnglundMalmö AI
13.94
PB
  
3Moa Larsson
14.00
Ullevi FK
14.00
  
4Elina Palmquist
14.28
IF Göta
14.28
  
5Andrea Nybäck
14.90
IK Westmannia
14.90
  
6Angelica Engberg
15.23
Hässelby SK
15.23
SB
  
Frida LindeTäby IS
DNF
  
K 400 m häck     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Ulrika Johansson
58.12
IFK Växjö
58.12
  
2Frida Persson
58.54
Hammarby IF
58.54
  
3Stine Meland Tomb
58.62
Hammarby IF
58.62
  
4Rebecca Högberg
Rebecca Högberg 84, KFUM Örebro
59.06
KFUM Örebro
59.06
PB
  
44 SWE AT
5Nuulu Ndiwabene
59.71
Spårvägens FK
59.71
  
6Emilia Granqvist
Emilia Granqvist 90, Östersunds GIF
59.97
Östersunds GIF
59.97
SB
  
7Charlotte Kane JohansonIFK Lidingö
59.97
PB
  
8Isabelle Eriksson
1:02.74
IFK Lidingö
1:02.74
  
Heat 1
2 aug
2 aug
1Ulrika Johansson
58.28
IFK Växjö
58.28
  
2Nuulu Ndiwabene
59.64
Spårvägens FK
59.64
=SB
  
3Rebecca Högberg
Rebecca Högberg 84, KFUM Örebro
1:01.05
KFUM Örebro
1:01.05
  
4Isabelle Eriksson
1:01.44
IFK Lidingö
1:01.44
PB
  
5Louise Martin
1:01.89
Hässelby SK
1:01.89
  
Heat 2
2 aug
2 aug
1Frida Persson
1:00.09
Hammarby IF
1:00.09
  
2Stine Meland Tomb
1:00.10
Hammarby IF
1:00.10
  
3Emilia Granqvist
Emilia Granqvist 90, Östersunds GIF
1:00.34
Östersunds GIF
1:00.34
SB
  
4Charlotte Kane JohansonIFK Lidingö
1:00.92
PB
  
5Jennie Hurkmans
1:03.38
IFK Lidingö
1:03.38
SB
  
6Karolina BusznyakIFK Tumba
1:04.71
  
K Höjd     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Emma Green
Emma Green 84, Örgryte
1.96
Örgryte IS
1.96
SB
  
2Erika Wiklund
Erika Wiklund 88, Trångsviken
1.83
Trångsvikens IF
1.83
  
3Ellen BjörklundIFK Lund
1.81
PB
  
4Anna Alexson
Anna Alexson 87, Spårvägen
1.81
Spårvägens FK
1.81
PB
  
4Ebba Jungmark
1.81
Mölndals AIK
1.81
  
6Victoria DronsfieldIF Göta
1.78
  
7Camilla Löf
1.71
IK Orient
1.71
  
8My Nordström
My Nordström 90, IK Norrköping FI
1.67
IK Norrköping FI
1.67
  
8Jessica SamuelssonHässelby SK
1.67
  
10Ellinore Hallin
1.67
IFK Växjö
1.67
  
1.551.611.671.711.751.781.811.831.851.901.96
Green-------o-oxxo
Wiklund----xooxxoxxoxxx
Björklund--ooooxoxxx
Alexson---oxooxoxxx
Jungmark----oxoxoxxx
Dronsfield---oooxxx
Löfooooxxx
Nordströmoooxxx
Samuelsson-ooxxx
Hallinooxoxxx
K Stav     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Michaela Meijer
4.10
Örgryte IS
4.10
  
2Hanna-Mia Persson
4.05
IFK Växjö
4.05
  
3Petra Olsen
3.99
Malmö AI
3.99
  
3Malin Dahlström
Malin Dahlström 89, Göteborgs KIK
3.99
Göteborgs KIK
3.99
  
5Klara Persson
Klara Persson 80, Spårvägen
3.85
Spårvägens FK
3.85
SB
  
6Fanny Berglund
Fanny Berglund 88, Göteborgs KIK
3.85
Göteborgs KIK
3.85
  
7Lisa WälitaloKA 2 IF
3.77
  
7Nathalie Busk
3.77
Malmö AI
3.77
  
9Isabell Lilja
3.77
Malmö AI
3.77
  
9Caroline IvarssonMalmö AI
3.77
PB
  
11Hedvig Samuelsson
3.65
FI Kalmarsund
3.65
  
Erika Drageryd
Erika Drageryd 89, KFUM Örebro
NH
KFUM Örebro
NH
  
3.173.353.533.653.773.853.933.994.054.104.20
Meijer-----o-o-oxxx
Persson------xo-xoxxx
Olsen----oxoooxxx
Dahlström-----xo-o-xxx
Persson--oooxoxxx
Berglund----xoxxo-xxx
Wälitalo----oxxx
Busk-ooooxxx
Lilja--ooxoxxx
Ivarssonooooxoxxx
Samuelsson-oxxooxxx
Drageryd-xxx
K Längd     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Jessica SamuelssonHässelby SK
6.31
+2.0 SB
  
2Linda Berntsson
6.20w
Mölndals AIK
6.20w
+2.3
  
3Malin Olsson
5.99
Malmö AI
5.99
+1.1
  
4Malin Marmbrandt
5.97w
Västerås FK
5.97w
+3.4
  
5Khaddi Sagnia
5.89
Ullevi FK
5.89
+1.9 PB
  
6Malin Dahlström
Malin Dahlström 89, Göteborgs KIK
5.86w
Göteborgs KIK
5.86w
+3.2
  
7Sofia Lund
Sofia Lund 86, Hässelby
5.83
Hässelby SK
5.83
+1.3 =PB
  
8Nadja Casadei
5.80w
IFK Lidingö
5.80w
+2.4
  
9Sofie LindestenHellas FK
5.76w
+4.9
  
10Matilda HellqvistIK Orient
5.72w
+4.0
  
11Josefin Svensson
5.68
IFK Växjö
5.68
+1.7 SB
  
12Ellinor Rosenquist
5.66
GoIF Tjalve
5.66
+1.7
  
13Sofie Sandberg
Sofie Sandberg 85, KFUM Örebro
5.65w
KFUM Örebro
5.65w
+3.6
  
14Jasmine Andersson
5.61
FI Kalmarsund
5.61
+0.5 SB
  
15Angelica StrömGefle IF
5.60
+1.6
  
16Elina Palmquist
5.60
IF Göta
5.60
+0.8
  
17Frida Linde
5.54w
Täby IS
5.54w
+3.2
  
18Sofia Rahdevi
5.51w
Mölndals AIK
5.51w
+2.5
  
19Ida Carlsson
Ida Carlsson 91, Oskarshamn
5.51w
Oskarshamns SK
5.51w
+2.7
  
20Frida Lüppert ThomssonTäby IS
5.49
+1.2 PB
  
21Ellinore Hallin
5.45
IFK Växjö
5.45
+1.7
  
22Ellen BjörklundIFK Lund
5.43w
+2.7
  
23Emelie HaaparantaTäby IS
5.41w
+3.0
  
24Angelica Engberg
5.39w
Hässelby SK
5.39w
+2.6
  
25Malin Eriksson
Malin Eriksson 91, KFUM Örebro
5.37
KFUM Örebro
5.37
+2.0 SB
  
26Andrea Nybäck
5.36w
IK Westmannia
5.36w
+2.4
  
27Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
5.27
Hässelby SK
5.27
+0.8
  
28Sara Wilkinson
Sara Wilkinson 80, Spårvägen
5.25w
Spårvägens FK
5.25w
+3.3
  
29Johanna FroodeIF Udd
4.06w
+3.8
  
Camilla ErikssonIF Göta
NM
  
K Tresteg     
1 aug

Final A

Final
1 aug
1Angelica StrömGefle IF
13.31
+0.3 PB
  
2Kristin Franke BjörkmanIF Göta
13.24
0.0 PB
  
3Lynn Johnson
12.92
Ullevi FK
12.92
+1.1 PB
  
4Kajsa Levin
12.90
Mölndals AIK
12.90
+1.4 SB
  
5Khaddi Sagnia
12.76
Ullevi FK
12.76
–0.2 PB
  
6Malin Marmbrandt
12.65
Västerås FK
12.65
–1.2 PB
  
7Sofie LindestenHellas FK
12.25
+1.6
  
8Sara Wilkinson
Sara Wilkinson 80, Spårvägen
11.81
Spårvägens FK
11.81
+1.8 SB
  
Carolina HjorthDuvbo IK
NM
  
Amy Quinones
Amy Quinones 84, Göteborgs KIK
NM
Göteborgs KIK
NM
  
K Kula     
1 aug

Final A

Final
1 aug
1Helena Engman
17.11
Riviera FI
17.11
  
2Carolina Hjelt
15.01
Huddinge AIS
15.01
  
3Catarina Andersson
14.34
Hässelby SK
14.34
  
4Jessica Samuelsson
14.03
Hässelby SK
14.03
SB
  
5Mikaela JohanssonÄrla IF
13.81
  
6Frida Åkerström
13.41
Huddinge AIS
13.41
  
7Linda NestorssonUllevi FK
13.06
  
8Teres ChristenssonMölndals AIK
12.81
  
9Nadja Casadei
12.74
IFK Lidingö
12.74
  
10Anna WikströmIFK Tumba
12.26
SB
  
K Diskus     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Anna SöderbergUllevi FK
61.04
  
2Sofia Larsson
57.33
IF Göta
57.33
  
3Anna-Karin SvenssonUllevi FK
48.87
PB
  
44 SWE AT
4Angela Åkesson
48.11
IF Göta
48.11
  
5Elinor Forssander
46.90
Hässelby SK
46.90
  
6Jenny Johansson
46.34
Västerås FK
46.34
SB
  
7Anna WikströmIFK Tumba
45.14
  
8Sandra AnderssonKFUM Arvika
44.36
  
9Matilda Gunnarsson
43.41
Västerås FK
43.41
  
10Catarina Andersson
37.13
Hässelby SK
37.13
  
11Malin Andersson
32.43
Heleneholms IF
32.43
  
K Slägga     
1 aug

Final A

Final
1 aug
1Cecilia Nilsson
Cecilia Nilsson 79, Råby-Rekarne
65.37
Råby-Rekarne FIF
65.37
  
2Tracey Andersson
64.47
IFK Trelleborg
64.47
  
3Marie HilmerssonFalu IK
61.86
  
4Rebecka Kvist
59.60
Alvesta FI
59.60
  
5Emma JohannessonUllevi FK
57.37
  
6Karin Engström
56.19
Spårvägens FK
56.19
  
7Mikaela JohanssonÄrla IF
55.83
  
8Josefin Berg
54.53
IF Göta
54.53
  
9Ida Storm
53.93
Malmö AI
53.93
  
10Elinor Forssander
53.85
Hässelby SK
53.85
  
11Johanna Rydberg
52.85
Västerås FK
52.85
  
12Madelene FahlstedtIFK Lidingö
50.16
  
13Amanda ErikssonSK Bore
50.11
  
14Jennifer HöglundGefle IF
48.64
  
15Anneli Ståhl
Anneli Ståhl 90, Spårvägen
47.53
Spårvägens FK
47.53
  
16Hanna Bengtson
45.91
Heleneholms IF
45.91
=PB
  
17Maria Söderqvist
43.65
Heleneholms IF
43.65
  
K Spjut     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Annika PeterssonGefle IF
56.15
SB
  
2Anna Wessman
Anna Wessman 89, IFK Växjö
54.80
IFK Växjö
54.80
  
3Malin Andersson
46.74
Heleneholms IF
46.74
PB
  
4Emelie Larsson
45.98
Ullevi FK
45.98
  
5Isabell Gradin
45.51
Hässelby SK
45.51
PB
  
6Elisabeth HöglundIF Göta
42.79
SB
  
7Jennie Hurkmans
42.43
IFK Lidingö
42.43
SB
  
8Matilda Gunnarsson
41.35
Västerås FK
41.35
SB
  
9Frida Linde
38.40
Täby IS
38.40
  
10Marie Barenfeld
37.95
IFK Växjö
37.95
  
11Victoria JoängMalmö AI
34.03
  
12Jessica Samuelsson
33.54
Hässelby SK
33.54