18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
2.10
Tävlande: 283 (162+121)   Starter: 415 (225+190)

Män
M 100 m     
28 jun
Vind: +0.5

Final A

Final
28 jun
Vind: +0.5
1Christian Settemsli Mogstad
Christian Settemsli Mogstad 85, NOR
10.54
85NOR
10.54
PB
  
2Benjamin Olsson
10.58
IFK Helsingborg
10.58
  
3Nil de Oliveira
10.74
Kungsängen FK
10.74
PB
  
4Henrik Johnsen
Henrik Johnsen 86, NOR
10.77
86NOR
10.77
  
5Christofer SandinUllevi FK
10.85
SB
  
6Oskar Åberg
10.98
Solna FK
10.98
  
7Christian SjöbergIF Göta
10.99
  
Final 2
28 jun Vind: +0.9
28 junVind: +0.9
1Paul Anders Holte
Paul Anders Holte 84, NOR
10.85
84NOR
10.85
  
2Fredrik Ottosson
10.96
Alvesta FI
10.96
  
3Thomas Nikitin
Thomas Nikitin 82, Spårvägen
10.98
Spårvägens FK
10.98
=PB
  
4Eirik Tanberg
Eirik Tanberg 87, NOR
10.99
87NOR
10.99
SB
  
5Erik Karlsson
Erik Karlsson 87, IFK Växjö
10.99
IFK Växjö
10.99
  
6Tormod Hjortnæs Larsen
Tormod Hjortnæs Larsen 86, NOR
11.04
86NOR
11.04
PB
  
7Trausti Stefánsson
11.06
Spårvägens FK
11.06
PB
  
Heat 1
28 jun Vind: -1.2
28 junVind: -1.2
1Christofer SandinUllevi FK
10.86
SB
  
Heat 2
28 jun Vind: -0.8
28 junVind: -0.8
1Nil de Oliveira
10.84
Kungsängen FK
10.84
PB
  
2Paul Anders Holte
Paul Anders Holte 84, NOR
11.04
84NOR
11.04
  
Heat 3
28 jun Vind: -1.3
28 junVind: -1.3
1Oskar Åberg
10.95
Solna FK
10.95
  
Heat 4
28 jun Vind: +0.6
28 junVind: +0.6
1Henrik Johnsen
Henrik Johnsen 86, NOR
10.89
86NOR
10.89
  
2Erik Karlsson
Erik Karlsson 87, IFK Växjö
11.08
IFK Växjö
11.08
  
Heat 5
28 jun Vind: +0.7
28 junVind: +0.7
1Benjamin Olsson
10.75
IFK Helsingborg
10.75
  
2Thomas Nikitin
Thomas Nikitin 82, Spårvägen
10.98
Spårvägens FK
10.98
PB
  
Heat 6
28 jun Vind: -0.3
28 junVind: -0.3
1Eirik Tanberg
Eirik Tanberg 87, NOR
11.07
87NOR
11.07
  
Heat 7
28 jun Vind: -0.8
28 junVind: -0.8
1Stefan Tärnhuvud
10.72
Sundsvalls FI
10.72
  
2Erik Nordström
10.95
Hammarby IF
10.95
PB
  
3Tormod Hjortnæs Larsen
Tormod Hjortnæs Larsen 86, NOR
11.09
86NOR
11.09
SB
  
Heat 8
28 jun Vind: -0.5
28 junVind: -0.5
1Christian Settemsli Mogstad
Christian Settemsli Mogstad 85, NOR
10.66
85NOR
10.66
  
2Christian SjöbergIF Göta
10.91
  
M 200 m     
Final 1
29 jun Vind: 0.0
29 junVind: 0.0
1Christian Settemsli Mogstad
Christian Settemsli Mogstad 85, NOR
21.29
85NOR
21.29
  
2Nil de Oliveira
21.36
Kungsängen FK
21.36
PB
  
3Nicklas Hyde
Nicklas Hyde 86, DEN
21.37
86DEN
21.37
SB
  
4Fredrik Johansson
21.55
IF Göta
21.55
  
5John Ertzgaard
John Ertzgaard 77, NOR
21.60
77NOR
21.60
  
6Thomas Nikitin
Thomas Nikitin 82, Spårvägen
21.62
Spårvägens FK
21.62
SB
  
Final 2
29 jun Vind: -0.4
29 junVind: -0.4
1Henrik Johnsen
Henrik Johnsen 86, NOR
21.64
86NOR
21.64
SB
  
Heat 1
29 jun Vind: -0.4
29 junVind: -0.4
1Andreas Mokdasi
21.76
Hässelby SK
21.76
SB
  
2Henrik Johnsen
Henrik Johnsen 86, NOR
21.94
86NOR
21.94
SB
  
Heat 2
29 jun Vind: +0.4
29 junVind: +0.4
1Nicklas Hyde
Nicklas Hyde 86, DEN
21.46
86DEN
21.46
SB
  
2Kristoffer Nyhuus
Kristoffer Nyhuus 82, NOR
21.96
82NOR
21.96
  
Heat 3
29 jun Vind: +0.7
29 junVind: +0.7
1Fredrik Johansson
21.58
IF Göta
21.58
  
Heat 4
29 jun Vind: +0.1
29 junVind: +0.1
1Christian Settemsli Mogstad
Christian Settemsli Mogstad 85, NOR
21.24
85NOR
21.24
PB
  
Heat 5
29 jun Vind: +0.7
29 junVind: +0.7
1John Ertzgaard
John Ertzgaard 77, NOR
21.74
77NOR
21.74
  
Heat 6
29 jun Vind: +0.2
29 junVind: +0.2
1Nil de Oliveira
21.47
Kungsängen FK
21.47
PB
  
Heat 7
29 jun Vind: -0.7
29 junVind: -0.7
1Thomas Nikitin
Thomas Nikitin 82, Spårvägen
21.69
Spårvägens FK
21.69
SB
  
2Niklas Larsson
21.91
Hässelby SK
21.91
SB
  
M 400 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Nicklas Hyde
Nicklas Hyde 86, DEN
46.53
86DEN
46.53
PB
  
2Joni Jaako
Joni Jaako 86, GoIF Tjalve
47.61
GoIF Tjalve
47.61
SB
  
3Lars Eric Sæther
Lars Eric Sæther 79, NOR
48.20
79NOR
48.20
  
4Lars Jahr Røine
Lars Jahr Røine 84, NOR
48.29
84NOR
48.29
SB
  
5Jørgen Hasle Johansen
Jørgen Hasle Johansen 86, NOR
48.35
86NOR
48.35
  
6Fredrik Hallinder
48.43
Turebergs FK
48.43
SB
  
7Jacob Riis
Jacob Riis 84, DEN
49.30
84DEN
49.30
  
8Espen Gatzwiller
Espen Gatzwiller 81, DEN
49.76
81DEN
49.76
SB
  
Final B
28 jun
28 jun
1Kristian Magnussen
Kristian Magnussen 86, NOR
49.13
86NOR
49.13
  
M 800 m     
Final 1
29 jun
29 jun
1Johan Svensson
1:50.72
FI Kalmarsund
1:50.72
  
2Stian Flo
Stian Flo 85, NOR
1:50.95
85NOR
1:50.95
SB
  
3Jørgen Hasle Johansen
Jørgen Hasle Johansen 86, NOR
1:51.50
86NOR
1:51.50
PB
  
4Eivind Jenssen
Eivind Jenssen 88, NOR
1:51.67
88NOR
1:51.67
  
5Torje Klevmo
Torje Klevmo 87, NOR
1:52.05
87NOR
1:52.05
  
6Noor Jamae Adan
Noor Jamae Adan 85, SOM
1:52.19
85SOM
1:52.19
SB
  
7Jeppe Thomsen
1:52.64
Malmö AI
1:52.64
SB
  
8Sigurbjörn Árni Arngrímsson
Sigurbjörn Árni Arngrímsson 73, ISL
1:53.21
73ISL
1:53.21
SB
  
9Anton Asplund
1:53.70
Ume FI
1:53.70
  
10Thorbergur Ingi Jónsson
Thorbergur Ingi Jónsson 82, ISL
1:54.08
82ISL
1:54.08
PB
  
11Henrik Astfors
1:54.58
Västerås FK
1:54.58
  
Final 2
29 jun
29 jun
1Karl Borgö
Karl Borgö 80, Alingsås
1:52.54
Alingsås IF
1:52.54
SB
  
2Øystein Kværener Svendsen
Øystein Kværener Svendsen 84, NOR
1:52.91
84NOR
1:52.91
SB
  
3Joachim Brøndbo
Joachim Brøndbo 85, NOR
1:53.25
85NOR
1:53.25
SB
  
4Vidar Dahle
Vidar Dahle 88, NOR
1:53.81
88NOR
1:53.81
  
5Simon Rasmussen
1:54.34
Rånäs 4H
1:54.34
SB
  
6Bjartmar Örnuson
Bjartmar Örnuson 88, ISL
1:54.53
88ISL
1:54.53
PB
  
7Fredrik BjörklundHälle IF
1:54.94
SB
  
Final 3
29 jun
29 jun
1Kjetil Øygard
Kjetil Øygard 88, NOR
1:54.17
88NOR
1:54.17
PB
  
2Marius Frøvig Schneider
Marius Frøvig Schneider 86, NOR
1:54.37
86NOR
1:54.37
SB
  
3Einar Gauslaa Bergem
Einar Gauslaa Bergem 84, NOR
1:54.57
84NOR
1:54.57
PB
  
4Henrik Berg Olsen
Henrik Berg Olsen 86, NOR
1:55.05
86NOR
1:55.05
SB
  
5Lars Røttingen
Lars Røttingen 80, NOR
1:55.20
80NOR
1:55.20
SB
  
Final 5
29 jun
29 jun
1Oskar Danielsson
Oskar Danielsson 88, IK Norrköping FI
1:54.71
IK Norrköping FI
1:54.71
=PB
  
M 1500 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Joachim Brøndbo
Joachim Brøndbo 85, NOR
3:49.13
85NOR
3:49.13
  
2Einar Gauslaa Bergem
Einar Gauslaa Bergem 84, NOR
3:50.14
84NOR
3:50.14
SB
  
3Jeppe Thomsen
3:50.39
Malmö AI
3:50.39
SB
  
4Jonas Leanderson
3:51.09
Malmö AI
3:51.09
PB
  
5Asle Rønning Tjelta
Asle Rønning Tjelta 85, NOR
3:51.45
85NOR
3:51.45
PB
  
6Lars Røttingen
Lars Røttingen 80, NOR
3:51.80
80NOR
3:51.80
SB
  
7André Hammerø Løseth
André Hammerø Løseth 81, NOR
3:52.49
81NOR
3:52.49
PB
  
8Fredrik BjörklundHälle IF
3:52.93
SB
  
9Jörgen Johansson
3:52.96
Spårvägens FK
3:52.96
SB
  
10Vidar Dahle
Vidar Dahle 88, NOR
3:53.48
88NOR
3:53.48
PB
  
11Fredrik Johansson
3:53.94
IFK Växjö
3:53.94
PB
  
12Sigurbjörn Árni Arngrímsson
Sigurbjörn Árni Arngrímsson 73, ISL
3:53.96
73ISL
3:53.96
SB
  
13Thorbergur Ingi Jónsson
Thorbergur Ingi Jónsson 82, ISL
3:54.86
82ISL
3:54.86
PB
  
14Oskar Danielsson
Oskar Danielsson 88, IK Norrköping FI
3:54.92
IK Norrköping FI
3:54.92
=SB
  
M 5000 m     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Jörgen Johansson
14:24.84
Spårvägens FK
14:24.84
PB
  
2Asbjørn Ellefsen Persen
Asbjørn Ellefsen Persen 87, NOR
14:31.24
87NOR
14:31.24
PB
  
3Fredrik Johansson
14:38.22
IFK Växjö
14:38.22
PB
  
4André Hammerø Løseth
André Hammerø Løseth 81, NOR
14:45.46
81NOR
14:45.46
PB
  
M 2000 m hinder     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Stefán Gudmundson
Stefán Gudmundson 86, ISL
5:54.09
86ISL
5:54.09
PB
  
M 110 m häck     
29 jun
Vind: +0.2

Final A

Final
29 jun
Vind: +0.2
1Joakim Blaschke
14.41
Spårvägens FK
14.41
  
2Josua GustafssonUllevi FK
14.51
PB
  
3Dennis Acson
14.58
Örgryte IS
14.58
SB
  
4Christian SjöbergIF Göta
14.65
  
5Henrik Encke
14.97
Hässelby SK
14.97
SB
  
Heat 1
29 jun Vind: -0.4
29 junVind: -0.4
1Joakim Blaschke
14.52
Spårvägens FK
14.52
  
2Christian SjöbergIF Göta
14.60
  
Heat 2
29 jun Vind: -0.1
29 junVind: -0.1
1Dennis Acson
14.64
Örgryte IS
14.64
SB
  
M 400 m häck     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Mikael Jakobsson
52.04
IF Göta
52.04
  
2Atle McAdam
Atle McAdam 77, NOR
52.16
77NOR
52.16
SB
  
3Henrik Encke
53.13
Hässelby SK
53.13
SB
  
4Niklas Larsson
53.13
Hässelby SK
53.13
SB
  
5Björgvin Vikingsson
Björgvin Vikingsson 83, ISL
53.25
83ISL
53.25
  
M Höjd     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Linus ThörnbladMalmö AI
2.28
SB
  
2Mehdi AlkhatibHellas FK
2.16
  
3Oscar Karlsson
2.07
Alingsås IF
2.07
SB
  
4Janick Klausen
Janick Klausen 93, DEN
2.04
93DEN
2.04
  
5Jakob Thorvaldsson
2.04
Råby-Rekarne FIF
2.04
PB
  
6Jan-Erik WanhainenHälle IF
2.04
  
M Stav     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Rasmus Wejnold Jørgensen
Rasmus Wejnold Jørgensen 89, DEN
5.10
89DEN
5.10
  
2Gustaf Hultgren
4.95
Örgryte IS
4.95
  
3Rasmus CarlssonFalu IK
4.78
  
4Björn Johansson
4.78
Västerås FK
4.78
SB
  
Final 2
29 jun
29 jun
1Jesper Fritz
5.46
Malmö AI
5.46
  
2Gustaf Hultgren
5.13
Örgryte IS
5.13
  
3Sebastian AxellIK Lerum FI
4.64
=PB
  
M Längd     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Tommi Evilä
Tommi Evilä 80, FIN
8.22
80FIN
8.22
+1.0 PB NR
  
2Godfrey Mokoena
Godfrey Mokoena 85, RSA
8.06
85RSA
8.06
+1.3
  
3Petteri Lax
Petteri Lax 85, FIN
7.85w
85FIN
7.85w
+3.8
  
7.38/-0.8
4Michel TornéusIFK Tumba
7.71
+0.3
  
5Mattias Sunneborn
7.57w
Spårvägens FK
7.57w
+4.7
  
7.22/-2.9
6Per StrandquistMalmö AI
7.54w
+2.5
  
7.32/1.0
7David Frykholm
7.54w
Malmö AI
7.54w
+3.5
  
7.44/1.3
8Simon Sundsten
Simon Sundsten 78, FIN
7.15
78FIN
7.15
+1.5
  
Final B
28 jun
28 jun
1Pål Jostad
Pål Jostad 84, NOR
7.16
84NOR
7.16
–0.6
  
2Sebastian EkstrandIK Finish
7.16w
+2.2
  
7.07/2.5
3Sindre Almsengen
Sindre Almsengen 85, NOR
7.14
85NOR
7.14
–0.1
  
4Thorsteinn IngvarssonUllevi FK
7.01
0.0 SB
  
5Minh Le
Minh Le 86, Malmö
6.99
Malmö AI
6.99
0.0 PB
  
6Hans Lämås
6.93
IF Göta
6.93
–1.4 SB
  
M Tresteg     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Martin Eriksson
15.47
Örgryte IS
15.47
+0.1 SB
  
M Diskus     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Per Rosell
56.16
Ullevi FK
56.16
  
2Ulf Ankarling
54.89
IF Göta
54.89
PB
  
3Christian EhrenborgMölndals AIK
53.92
  
4Axel Härstedt
51.12
Malmö AI
51.12
  
M Slägga     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Stefan Kvist
62.71
Alvesta FI
62.71
  
2Steinar Kleppe
Steinar Kleppe 88, NOR
57.37
88NOR
57.37
  
M Spjut     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Olof HanssonKA 2 IF
63.68
  
P19 100 m     
28 jun
Vind: -0.5

Final A

Final
28 jun
Vind: -0.5
1Philip Bjørnå Berntsen
Philip Bjørnå Berntsen 89, NOR
10.72
89NOR
10.72
PB
  
2Carlos Maximus
Carlos Maximus 90, Strömstads IF
10.83
Strömstads IF
10.83
  
3Mathias Dufournier
10.94
IK Viking
10.94
PB
  
4Dean Adams
Dean Adams 90, IRL
11.00
90IRL
11.00
  
Heat 1
28 jun Vind: -0.5
28 junVind: -0.5
1Mike Kalisz
Mike Kalisz 89, DEN
11.02
89DEN
11.02
  
Heat 3
28 jun Vind: +0.2
28 junVind: +0.2
1Philip Bjørnå Berntsen
Philip Bjørnå Berntsen 89, NOR
10.87
89NOR
10.87
  
Heat 5
28 jun Vind: -0.2
28 junVind: -0.2
1Carlos Maximus
Carlos Maximus 90, Strömstads IF
10.92
Strömstads IF
10.92
  
Heat 6
28 jun Vind: -0.8
28 junVind: -0.8
1Dean Adams
Dean Adams 90, IRL
10.99
90IRL
10.99
  
P19 200 m     
29 jun
Vind: -0.5

Final A

Final
29 jun
Vind: -0.5
1Philip Bjørnå Berntsen
Philip Bjørnå Berntsen 89, NOR
21.71
89NOR
21.71
SB
  
2Mathias Dufournier
21.92
IK Viking
21.92
PB
  
Heat 2
29 jun Vind: -0.6
29 junVind: -0.6
1Philip Bjørnå Berntsen
Philip Bjørnå Berntsen 89, NOR
21.82
89NOR
21.82
SB
  
Heat 3
29 jun Vind: -1.2
29 junVind: -1.2
1Alexander NordkvistHuddinge AIS
21.57
  
P19 400 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Mauritz Kåshagen
Mauritz Kåshagen 89, NOR
47.78
89NOR
47.78
  
2Sean Watson
Sean Watson 89, GBR
49.08
89GBR
49.08
SB
  
P19 800 m     
Final 1
29 jun
29 jun
1John Eliasson
John Eliasson 89, Sävedalen
1:53.77
Sävedalens AIK
1:53.77
PB
  
2Hans Kristian Fløystad
Hans Kristian Fløystad 89, NOR
1:54.07
89NOR
1:54.07
PB
  
3Viktor Ekelund
1:54.08
Malmö AI
1:54.08
PB
  
4Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
1:54.29
KFUM Örebro
1:54.29
  
Final 2
29 jun
29 jun
1Gustaf Altin
Gustaf Altin 90, Kvarnsveden
1:54.49
Kvarnsvedens GoIF
1:54.49
PB
  
P19 5000 m     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Lars Nesbø Bakke
Lars Nesbø Bakke 89, NOR
14:49.23
89NOR
14:49.23
PB
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
29 jun
Vind: -0.1

Final A

Final
29 jun
Vind: -0.1
1Markus SparrmanIK Ymer
14.05
PB
  
2Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna
14.33
Eskilstuna FI
14.33
  
3Alexander Dahlstrøm Winger
Alexander Dahlstrøm Winger 89, NOR
14.43
89NOR
14.43
PB
  
4Calum Innes
Calum Innes 90, GBR
14.55
90GBR
14.55
PB
  
5Björn Wilson
14.64
IK Orient
14.64
PB
  
6Niklas Karlsson
14.68
F Bålsta IK
14.68
  
7Anders Erlend Idås
Anders Erlend Idås 90, NOR
14.68
90NOR
14.68
  
Heat 1
29 jun Vind: -0.3
29 junVind: -0.3
1Markus SparrmanIK Ymer
14.35
  
2Alexander Dahlstrøm Winger
Alexander Dahlstrøm Winger 89, NOR
14.52
89NOR
14.52
  
Heat 2
29 jun Vind: 0.0
29 junVind: 0.0
1Anders Erlend Idås
Anders Erlend Idås 90, NOR
14.36
90NOR
14.36
  
2Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna
14.40
Eskilstuna FI
14.40
  
3Niklas Karlsson
14.65
F Bålsta IK
14.65
  
P19 Höjd     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Salman Ahmed Al-Mannai
Salman Ahmed Al-Mannai 90, QAT
2.06
90QAT
2.06
  
2Carl Rönnow
2.01
Danderyds SK
2.01
  
3Philip Frifelt LundqvistIFK Halmstad
2.01
SB
  
P19 Stav     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Erik Thorstensson
4.85
Spårvägens FK
4.85
SB
  
P19 Längd     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Björn Wilson
7.17
IK Orient
7.17
+1.6 SB
  
2Erik Persson
7.12
Malmö AI
7.12
+1.3 PB
  
3Jonas Mögenburg
Jonas Mögenburg 90, NOR
7.11
90NOR
7.11
–0.7 PB
  
P19 Kula (6.0 kg)     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Simon GustafssonUllevi FK
18.06
  
P19 Diskus (1.75 kg)     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Simon GustafssonUllevi FK
56.55
PB
  
10 SWE P19 AT
2Johnny Karlsson
52.66
IFK Umeå
52.66
  
P19 Slägga (6.0 kg)     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Eivind Henriksen
Eivind Henriksen 90, NOR
70.70
90NOR
70.70
  
2Markus Johansson
68.69
Säffle FIK
68.69
  
P19 Spjut     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Joni Kaartinen
67.80
Ullevi FK
67.80
PB
  
2Kim Amb
Kim Amb 90, Bålsta
66.74
F Bålsta IK
66.74
PB
  
P17 100 m     
28 jun
Vind: -1.5

Final A

Final
28 jun
Vind: -1.5
1David Sennung
11.04
Ullevi FK
11.04
  
Heat 6
28 jun Vind: -1.0
28 junVind: -1.0
1David Sennung
11.02
Ullevi FK
11.02
  
P17 200 m     
29 jun
Vind: -1.3

Final A

Final
29 jun
Vind: -1.3
1Benjamin Olsson
21.65
IFK Helsingborg
21.65
  
Heat 2
29 jun Vind: +0.5
29 junVind: +0.5
1Benjamin Olsson
21.83
IFK Helsingborg
21.83
  
P17 400 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Christoffer Envall
Christoffer Envall 91, FIN
48.46
91FIN
48.46
PB
  
2Festus Asante
Festus Asante 94, DEN
48.78
94DEN
48.78
PB
  
3Carl Emil Kåshagen
Carl Emil Kåshagen 91, NOR
49.37
91NOR
49.37
PB
  
5Desmond Manu
Desmond Manu 92, Sävedalen
50.21
Sävedalens AIK
50.21
PB
  
P17 800 m     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Thomas Roth
Thomas Roth 91, NOR
1:54.04
91NOR
1:54.04
PB
  
2Stuart Ross
Stuart Ross 92, GBR
1:54.12
92GBR
1:54.12
PB
  
P17 1500 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Henrik Ingebrigtsen
Henrik Ingebrigtsen 91, NOR
3:55.00
91NOR
3:55.00
SB
  
3Staffan Ek
Staffan Ek 91, Björnstorp
4:02.05
Björnstorps IF
4:02.05
PB
  
P17 2000 m hinder (83.8 cm)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Jonas Legernes
5:58.50
Ullevi FK
5:58.50
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
29 jun
Vind: +0.8

Final A

Final
29 jun
Vind: +0.8
1Robin Oenema
Robin Oenema 91, NED
14.24
91NED
14.24
PB
  
2Fredrik KarlssonKils AIK
14.50
=PB
  
Heat 1
29 jun Vind: +1.1
29 junVind: +1.1
1Robin Oenema
Robin Oenema 91, NED
14.46
91NED
14.46
PB
  
Heat 2
29 jun Vind: +0.1
29 junVind: +0.1
1Fredrik KarlssonKils AIK
14.50
PB
  
P17 300 m häck     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
38.36
Bollnäs FIK
38.36
PB
  
P17 Höjd     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Mutaz Essa Barshim
Mutaz Essa Barshim 91, QAT
2.04
91QAT
2.04
  
2Erik Sundlöf
Erik Sundlöf 91, Glanshammar
2.02
Glanshammars IF
2.02
SB
  
P17 Stav     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Petter Olson
5.00
Malmö AI
5.00
PB
  
P17 Längd     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Fabian Rosenquist
Fabian Rosenquist 91, IK Norrköping FI
7.09
IK Norrköping FI
7.09
–1.5 PB
  
P17 Tresteg     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Emil Bergqvist
14.52 nwi
IK Westmannia
14.52 nwi
  
P17 Slägga (5.0 kg)     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Ahmed Amer Ahmed
Ahmed Amer Ahmed 92, QAT
64.41
92QAT
64.41
PB
  
2Richard Villanger
Richard Villanger 91, NOR
60.65
91NOR
60.65
  
3Ahmed Amer Ahmed
Ahmed Amer Ahmed 92, QAT
60.64
92QAT
60.64
  
P17 Spjut (700 g)     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Calle Ström
Calle Ström 91, Sävedalen
63.55
Sävedalens AIK
63.55
SB
  
P16 3000 m     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Marcus Hallbäck
9:08.44
F Bålsta IK
9:08.44
PB
  
P16 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
29 jun
Vind: +0.9

Final A

Final
29 jun
Vind: +0.9
1Filip LöövKils AIK
14.16
PB
  
P16 Längd     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Andreas Andersson
7.11
Hässleholms AIS
7.11
–0.9 PB
  
2Mohammed R.A. Al-Mannai
Mohammed R.A. Al-Mannai 92, QAT
7.09
92QAT
7.09
+0.1
  
P16 Diskus (1.5 kg)     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Erik Fluge
Erik Fluge 91, NOR
53.17
91NOR
53.17
  
2Stefan SundlerSK Bore
50.14
  
P15 Längd     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Andreas Trajkovski
Andreas Trajkovski 93, DEN
6.89
93DEN
6.89
–0.5
  
Kvinnor
K 100 m     
28 jun
Vind: +0.6

Final A

Final
28 jun
Vind: +0.6
1Julia Skugge
Julia Skugge 88, Glanshammar
11.86
Glanshammars IF
11.86
PB
  
2Elisabeth Slettum
Elisabeth Slettum 86, NOR
12.01
86NOR
12.01
SB
  
3Malin Ström
12.02
Bollnäs FIK
12.02
SB
  
4Siri Eritsland
Siri Eritsland 85, NOR
12.15
85NOR
12.15
  
5Maria Gustafsson
Maria Gustafsson 88, Råby-Rekarne
12.19
Råby-Rekarne FIF
12.19
  
6Thea Oppegaard
Thea Oppegaard 87, NOR
12.23
87NOR
12.23
SB
  
7Nina Runvik
12.32
Malmö AI
12.32
  
Final B
28 jun Vind: +0.6
28 junVind: +0.6
1Malene Hjort
Malene Hjort 87, NOR
12.36
87NOR
12.36
SB
  
Heat 1
28 jun Vind: +0.6
28 junVind: +0.6
1Julia Skugge
Julia Skugge 88, Glanshammar
11.96
Glanshammars IF
11.96
  
2Maria Gustafsson
Maria Gustafsson 88, Råby-Rekarne
12.16
Råby-Rekarne FIF
12.16
SB
  
Heat 2
28 jun Vind: -0.1
28 junVind: -0.1
1Lena Berntsson
11.80
Ullevi FK
11.80
SB
  
2Nina Runvik
12.29
Malmö AI
12.29
SB
  
Heat 3
28 jun Vind: +0.4
28 junVind: +0.4
1Malin Ström
12.11
Bollnäs FIK
12.11
  
2Louise Dickson
Louise Dickson 86, GBR
12.27
86GBR
12.27
  
Heat 4
28 jun Vind: +0.1
28 junVind: +0.1
1Elisabeth Slettum
Elisabeth Slettum 86, NOR
12.10
86NOR
12.10
SB
  
2Siri Eritsland
Siri Eritsland 85, NOR
12.19
85NOR
12.19
  
3Thea Oppegaard
Thea Oppegaard 87, NOR
12.31
87NOR
12.31
  
K 200 m     
29 jun
Vind: -0.4

Final A

Final
29 jun
Vind: -0.4
1Elisabeth Slettum
Elisabeth Slettum 86, NOR
24.02
86NOR
24.02
  
2Malin Ström
24.54
Bollnäs FIK
24.54
SB
  
3Stacey Downie
Stacey Downie 87, GBR
24.60
87GBR
24.60
SB
  
4Nina Runvik
24.82
Malmö AI
24.82
  
Heat 2
29 jun Vind: +0.2
29 junVind: +0.2
1Stacey Downie
Stacey Downie 87, GBR
24.86
87GBR
24.86
SB
  
Heat 3
29 jun Vind: +0.9
29 junVind: +0.9
1Maria Gustafsson
Maria Gustafsson 88, Råby-Rekarne
24.40
Råby-Rekarne FIF
24.40
PB
  
2Malin Ström
24.58
Bollnäs FIK
24.58
  
Heat 4
29 jun Vind: +0.2
29 junVind: +0.2
1Elisabeth Slettum
Elisabeth Slettum 86, NOR
24.38
86NOR
24.38
  
K 400 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Irene Høvik Helgesen
Irene Høvik Helgesen 85, NOR
53.98
85NOR
53.98
PB
  
2Pernilla TornemarkMalmö AI
55.66
SB
  
3Cecilie Benedicte Isern
Cecilie Benedicte Isern 88, NOR
55.89
88NOR
55.89
  
4Nina Katrine Brandt
Nina Katrine Brandt 85, NOR
56.31
85NOR
56.31
  
5Caroline EnbergTäby IS
57.15
SB
  
6Katrine Mikkelsen
Katrine Mikkelsen 86, DEN
57.49
86DEN
57.49
  
Final B
28 jun
28 jun
1Martine Eikemo Borge
Martine Eikemo Borge 90, NOR
57.26
90NOR
57.26
  
K 800 m     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Nathalie Rohlén
2:09.75
IFK Lidingö
2:09.75
PB
  
2Martine Eikemo Borge
Martine Eikemo Borge 90, NOR
2:12.11
90NOR
2:12.11
SB
  
3Moa Westman
2:12.17
Rånäs 4H
2:12.17
SB
  
K 2000 m hinder     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Sandra Eriksson
6:32.49
Hammarby IF
6:32.49
PB NU20R
  
2Kristin Brøndbo
Kristin Brøndbo 88, NOR
7:01.15
88NOR
7:01.15
SB
  
K 100 m häck     
29 jun
Vind: -0.3

Final A

Final
29 jun
Vind: -0.3
1Marie Hagle
Marie Hagle 87, NOR
13.91
87NOR
13.91
SB
  
2Emma Magnusson
Emma Magnusson 85, IFK Växjö
14.11
IFK Växjö
14.11
  
3Tale Ørving
Tale Ørving 89, NOR
14.16
89NOR
14.16
  
4Hege Vold
Hege Vold 88, NOR
14.23
88NOR
14.23
SB
  
Heat 1
29 jun Vind: +1.1
29 junVind: +1.1
1Tale Ørving
Tale Ørving 89, NOR
14.04
89NOR
14.04
PB
  
2Marie Hagle
Marie Hagle 87, NOR
14.10
87NOR
14.10
  
Heat 2
29 jun Vind: +0.2
29 junVind: +0.2
1Emma Magnusson
Emma Magnusson 85, IFK Växjö
14.14
IFK Växjö
14.14
  
2Hege Vold
Hege Vold 88, NOR
14.41
88NOR
14.41
  
K 400 m häck     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Stine Meland Tomb
59.94
Hammarby IF
59.94
  
2Nuulu Ndiwabene
1:01.24
Spårvägens FK
1:01.24
SB
  
3Caroline Enberg
1:01.58
Täby IS
1:01.58
PB
  
4Rachel Nordtømme
Rachel Nordtømme 89, NOR
1:01.93
89NOR
1:01.93
SB
  
5Hege Vold
Hege Vold 88, NOR
1:02.81
88NOR
1:02.81
SB
  
6Charlotte Kane JohansonIFK Lidingö
1:02.84
PB
  
K Höjd     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Stine Kufaas
Stine Kufaas 86, NOR
1.84
86NOR
1.84
  
2Erika Wiklund
Erika Wiklund 88, Trångsviken
1.84
Trångsvikens IF
1.84
  
3Angelica JohanssonÖrgryte IS
1.81
SB
  
4Øyunn Grindem
Øyunn Grindem 87, NOR
1.74
87NOR
1.74
  
5Line Skriver
Line Skriver 91, DEN
1.70
91DEN
1.70
PB
  
K Stav     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Anita Tørring
Anita Tørring 79, DEN
4.00
79DEN
4.00
  
2Lisa WälitaloKA 2 IF
3.70
  
Final 2
29 jun
29 jun
1Anita Tørring
Anita Tørring 79, DEN
4.23
79DEN
4.23
PB
  
2Petra Olsen
4.23
Malmö AI
4.23
  
3Caroline Bonde Holm
Caroline Bonde Holm 90, DEN
3.97
90DEN
3.97
  
4Malin Dahlström
Malin Dahlström 89, Göteborgs KIK
3.81
Göteborgs KIK
3.81
  
4Lisa WälitaloKA 2 IF
3.81
SB
  
6Nathalie Busk
3.81
Malmö AI
3.81
PB
  
7Michaela Meijer
3.81
Örgryte IS
3.81
PB
  
8Iben Høgh-Pedersen
Iben Høgh-Pedersen 90, DEN
3.81
90DEN
3.81
  
9Madeleine Nilsson
3.65
Kvarnsvedens GoIF
3.65
  
10Victoria Bengtsson
3.65
IFK Växjö
3.65
PB
  
11Anna Nilson
3.65
Malmö AI
3.65
  
K Tresteg     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Sara Brankell
12.20
Mölndals AIK
12.20
+0.2 SB
  
K Kula     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Carolina Hjelt
14.17
Huddinge AIS
14.17
SB
  
2Charlotte Lund Abrahamsen
Charlotte Lund Abrahamsen 87, NOR
13.84
87NOR
13.84
  
K Diskus     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Sofia Larsson
53.69
IF Göta
53.69
  
K Slägga     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Mona Holm Solberg
Mona Holm Solberg 83, NOR
63.77
83NOR
63.77
  
2Karolina PedersenUllevi FK
59.41
  
3Tracey Andersson
58.38
IFK Trelleborg
58.38
  
4Rebecka Kvist
57.07
Alvesta FI
57.07
  
5Johanna Rydberg
52.58
Västerås FK
52.58
  
6Katja Vangsnes
Katja Vangsnes 91, NOR
48.81
91NOR
48.81
  
F19 100 m     
28 jun
Vind: +0.4

Final A

Final
28 jun
Vind: +0.4
1Folake Akinyemi
Folake Akinyemi 90, NOR
11.89
90NOR
11.89
  
2Frida Persson
Frida Persson 89, Helsingborg
11.94
IFK Helsingborg
11.94
PB
  
3Laura Davies
Laura Davies 90, GBR
12.05
90GBR
12.05
PB
  
3Isabelle EureniusUme FI
12.05
SB
  
5Linnéa Collin
Linnéa Collin 89, Helsingborg
12.13
IFK Helsingborg
12.13
=SB
  
6Louise KronlundFalu IK
12.18
  
7Suzanne Begg
Suzanne Begg 86, GBR
12.35
86GBR
12.35
SB
  
Heat 1
28 jun Vind: +1.2
28 junVind: +1.2
1Linnéa Collin
Linnéa Collin 89, Helsingborg
12.13
IFK Helsingborg
12.13
SB
  
Heat 2
28 jun Vind: +1.2
28 junVind: +1.2
1Folake Akinyemi
Folake Akinyemi 90, NOR
11.86
90NOR
11.86
  
2Natalie JägerdalMalmö AI
12.34
SB
  
Heat 3
28 jun Vind: +0.8
28 junVind: +0.8
1Isabelle EureniusUme FI
12.10
SB
  
Heat 4
28 jun Vind: -0.9
28 junVind: -0.9
1Louise KronlundFalu IK
12.25
  
2Suzanne Begg
Suzanne Begg 86, GBR
12.34
86GBR
12.34
SB
  
Heat 5
28 jun Vind: -0.4
28 junVind: -0.4
1Frida Persson
Frida Persson 89, Helsingborg
12.08
IFK Helsingborg
12.08
  
2Laura Davies
Laura Davies 90, GBR
12.27
90GBR
12.27
  
F19 200 m     
29 jun
Vind: -1.5

Final A

Final
29 jun
Vind: -1.5
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
24.55
Spårvägens FK
24.55
  
2Suzanne Begg
Suzanne Begg 86, GBR
24.79
86GBR
24.79
SB
  
3Josefin MagnussonMalmö AI
24.89
PB
  
Heat 1
29 jun Vind: -0.6
29 junVind: -0.6
1Tine Teigene Dalen
Tine Teigene Dalen 90, NOR
24.78
90NOR
24.78
  
Heat 2
29 jun Vind: +0.3
29 junVind: +0.3
1Frida Persson
Frida Persson 89, Helsingborg
24.52
IFK Helsingborg
24.52
PB
  
2Suzanne Begg
Suzanne Begg 86, GBR
24.96
86GBR
24.96
  
Heat 3
29 jun Vind: -0.4
29 junVind: -0.4
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
24.25
Spårvägens FK
24.25
SB
  
Heat 5
29 jun Vind: -0.7
29 junVind: -0.7
1Folake Akinyemi
Folake Akinyemi 90, NOR
24.07
90NOR
24.07
PB
  
F19 400 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Benedicte Hauge
Benedicte Hauge 89, NOR
55.22
89NOR
55.22
SB
  
2Sofia Thorin
Sofia Thorin 89, KFUM Örebro
56.45
KFUM Örebro
56.45
PB
  
3Lotta Lindsén
57.03
Turebergs FK
57.03
SB
  
4Victoria JoängMalmö AI
57.29
  
F19 1500 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Beth Potter
Beth Potter 91, GBR
4:24.34
91GBR
4:24.34
PB
  
2Sandra Eriksson
4:29.07
Hammarby IF
4:29.07
PB
  
3Mary Alenbratt
Mary Alenbratt 90, Kongahälla
4:37.50
Kongahälla AIK
4:37.50
  
4Sara Sjökvist
4:38.72
Täby IS
4:38.72
SB
  
F19 100 m häck     
29 jun
Vind: +0.4

Final A

Final
29 jun
Vind: +0.4
1Fanny Lüppert ThomssonTäby IS
14.04
PB
  
2Frida Linde
14.05
Täby IS
14.05
  
Heat 1
29 jun Vind: +0.6
29 junVind: +0.6
1Fanny Lüppert ThomssonTäby IS
14.32
PB
  
Heat 2
29 jun Vind: +0.5
29 junVind: +0.5
1Frida Linde
14.34
Täby IS
14.34
  
F19 300 m häck     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Benedicte Hauge
Benedicte Hauge 89, NOR
41.42
89NOR
41.42
PB NU20R
  
F19 Höjd     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1My Nordström
My Nordström 90, IK Norrköping FI
1.78
IK Norrköping FI
1.78
  
2Tonje Angelsen
Tonje Angelsen 90, NOR
1.74
90NOR
1.74
  
2Ellen BjörklundIFK Lund
1.74
  
4Sofia Kask
1.70
IFK Lund
1.70
SB
  
4Linda Sandblom
Linda Sandblom 89, FIN
1.70
89FIN
1.70
PB
  
F19 Stav     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Petra Olsen
4.10
Malmö AI
4.10
  
2Madeleine Nilsson
3.80
Kvarnsvedens GoIF
3.80
  
F19 Längd     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Malin Olsson
6.03
Malmö AI
6.03
+2.0 PB
  
1Andrea Nybäck
5.71
IK Westmannia
5.71
–0.4 SB
  
2Oda Utsi Onstad
Oda Utsi Onstad 90, NOR
6.02
90NOR
6.02
–0.8 SB
  
2Oda Utsi Onstad
Oda Utsi Onstad 90, NOR
5.62
90NOR
5.62
+0.3
  
3Andrea Nybäck
5.85w
IK Westmannia
5.85w
+3.7
  
4Josefin Svensson
5.74w
Hjortens SK
5.74w
+3.4
  
5Frida Linde
5.65
Täby IS
5.65
+1.3
  
F19 Tresteg     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Oda Utsi Onstad
Oda Utsi Onstad 90, NOR
12.23
90NOR
12.23
–0.2
  
F19 Kula     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Frida Åkerström
13.89
Huddinge AIS
13.89
PB
  
F19 Slägga     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Trude Raad
Trude Raad 90, NOR
57.36
90NOR
57.36
  
2Petra Öberg
Petra Öberg 89, Södertälje IF
48.94
Södertälje IF
48.94
  
F17 100 m     
28 jun
Vind: +0.8

Final A

Final
28 jun
Vind: +0.8
1Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
12.10
KFUM Örebro
12.10
PB
  
2Caroline LundahlKA 2 IF
12.11
  
3Mia Axelsson
12.27
IF Göta
12.27
  
4Emma Tuvesson
Emma Tuvesson 91, Helsingborg
12.31
IFK Helsingborg
12.31
  
Heat 1
28 jun Vind: +1.8
28 junVind: +1.8
1Caroline LundahlKA 2 IF
12.20
  
Heat 2
28 jun Vind: -0.8
28 junVind: -0.8
1Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
12.21
KFUM Örebro
12.21
PB
  
Heat 4
28 jun Vind: +0.8
28 junVind: +0.8
1Emma Tuvesson
Emma Tuvesson 91, Helsingborg
12.31
IFK Helsingborg
12.31
  
Heat 6
28 jun Vind: +1.3
28 junVind: +1.3
1Mia Axelsson
12.15
IF Göta
12.15
PB
  
2Elina Palmquist
12.19
Hagunda IF
12.19
PB
  
F17 200 m     
29 jun
Vind: -0.7

Final A

Final
29 jun
Vind: -0.7
1Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
24.90
KFUM Örebro
24.90
  
1Emma Tuvesson
Emma Tuvesson 91, Helsingborg
25.04
IFK Helsingborg
25.04
PB
  
F17 400 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Lovisa Lindh
Lovisa Lindh 91, Kongahälla
57.36
Kongahälla AIK
57.36
SB
  
F17 800 m     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Lina Alainentalo
2:10.10
Boden FI
2:10.10
PB
  
2Lovisa Lindh
Lovisa Lindh 91, Kongahälla
2:10.24
Kongahälla AIK
2:10.24
PB
  
3Olivia Lindh
2:11.62
Gefle IF
2:11.62
PB
  
4Ingeborg Løvnes
Ingeborg Løvnes 92, NOR
2:12.25
92NOR
2:12.25
PB
  
F17 1500 m     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Lina Alainentalo
4:35.30
Boden FI
4:35.30
PB
  
3Johanna Olsson
4:45.32
Täby IS
4:45.32
PB
  
F17 3000 m     
27 jun

Final A

Final
27 jun
Maria Borglund
10:25.10
Sävedalens AIK
10:25.10
PB
  
F17 1500 m hinder     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Lina Alainentalo
4:47.61
Boden FI
4:47.61
PB NU18R
  
2Olivia Lindh
4:51.58
Gefle IF
4:51.58
PB
  
2Johanna Olsson
4:59.21
Täby IS
4:59.21
PB
  
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Marica Merkel JohanssonKa 2 IF
13.96
=PB
  
2Kine Aaltvedt
Kine Aaltvedt 91, NOR
13.97
91NOR
13.97
PB
  
3Maja Rogemyr
14.10
IF Göta
14.10
  
4Katrine Haarklau
Katrine Haarklau 91, NOR
14.13
91NOR
14.13
  
5Elina Palmquist
14.23
Hagunda IF
14.23
PB
  
Heat 1
29 jun
29 jun
1Marica Merkel JohanssonKa 2 IF
14.13
PB
  
Heat 2
29 jun
29 jun
1Kine Aaltvedt
Kine Aaltvedt 91, NOR
14.06
91NOR
14.06
  
F17 300 m häck     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Marica Merkel JohanssonKa 2 IF
42.86
PB
  
1Rakel Ekendahl
43.99
Hässelby SK
43.99
PB
  
F17 Stav     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Nathalie Busk
3.80
Malmö AI
3.80
PB
  
2Katrine Haarklau
Katrine Haarklau 91, NOR
3.71
91NOR
3.71
SB
  
3Sara Eriksson
3.62
Ullevi FK
3.62
  
3Anna Nilson
3.62
Malmö AI
3.62
  
F17 Längd     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Caroline LundahlKA 2 IF
5.97
+1.5
  
2Hanna Wiss
Hanna Wiss 91, KFUM Örebro
5.70
KFUM Örebro
5.70
+0.8 SB
  
3Melissa Stenzon
Melissa Stenzon 91, Göteborgs KIK
5.67
Göteborgs KIK
5.67
+1.7 SB
  
4Lisa Linnell
5.60
Ljungby FIK
5.60
–0.4 PB
  
F17 Tresteg     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Kristin Franke BjörkmanIF Göta
12.34w
+2.6
  
F17 Diskus     
29 jun

Final A

Final
29 jun
1Anna JonassonSK Bore
43.83
PB
  
F17 Slägga     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Ida Storm
52.05
Malmö AI
52.05
PB
  
2Myra Perkins
Myra Perkins 92, GBR
50.42
92GBR
50.42
  
3Katja Vangsnes
Katja Vangsnes 91, NOR
50.17
91NOR
50.17
  
F17 Spjut     
27 jun

Final A

Final
27 jun
1Adriana Haga Thomassen
Adriana Haga Thomassen 91, NOR
45.63
91NOR
45.63
  
2Katarina Fransson
Katarina Fransson 91, NOR
44.44
91NOR
44.44
PB
  
3Lene Emilie Vik
Lene Emilie Vik 92, NOR
43.05
92NOR
43.05
  
F16 100 m     
28 jun
Vind: +1.3

Final A

Final
28 jun
Vind: +1.3
1Caroline Sandsjoe
12.04
IF Göta
12.04
PB
  
2Hanna Adriansson
12.19
Wärnamo SK
12.19
=PB
  
3Erika Brandt
12.22
Mölndals AIK
12.22
=PB
  
Heat 7
28 jun Vind: +1.2
28 junVind: +1.2
1Erika Brandt
12.29
Mölndals AIK
12.29
PB
  
Heat 8
28 jun Vind: -0.6
28 junVind: -0.6
1Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen 92, NOR
12.23
92NOR
12.23
PB
  
F16 200 m     
29 jun
Vind: +0.2

Final A

Final
29 jun
Vind: +0.2
1Hanna Adriansson
24.93
Wärnamo SK
24.93
  
F16 Längd     
28 jun

Final A

Final
28 jun
1Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen 92, NOR
5.85
92NOR
5.85
+0.6
  
F15 100 m     
28 jun
Vind: -0.3

Final A

Final
28 jun
Vind: -0.3
1Marte Jørgensen
Marte Jørgensen 93, NOR
12.08
93NOR
12.08
PB
  
2Daniella Busk
12.26
Malmö AI
12.26
PB
  
Heat 8
28 jun Vind: -0.9
28 junVind: -0.9
1Marte Jørgensen
Marte Jørgensen 93, NOR
12.32
93NOR
12.32