29.7
3.8
26.7
31.7‐1.8
31.7‐1.8
27.6
31.7
31.7
24.7
29.7
29.7
28.7
26.7
7.7
28.7
27.7
28.7
28.7
28.7
28.7
27.7
27.7
28.7
28.7
28.7
24.7
25.7
27.7
24.7
27.7
26.7
25.7
21.7
21.7
19.7
27.7
25‐26.7
28.6
19.7
26.7
25.7
24.7
21.7
21.7
24.7
24‐25.7
24‐25.7
21.7
21.7
24‐25.7
25.7
25.7
25.7
24.7
24.7
23.7
22.7
24.7
24.7
24.7
24.7
22.7
20.7
17.7
24.6
24.7
22.7
22.7
19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
Arena: Gunder Hägg Stadion
Tävlande: 135 (67+68)   Starter: 172 (87+85)

Män
P17 200 m     
Final 1
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Hampus Widlund
22.70
IFK Växjö
22.70
PB
  
2Joakim Djuvfeldt
22.78
IF Göta
22.78
  
3Jonathan Wulff
23.06
Hammarby IF
23.06
  
4Martin Löfblom
24.12
Hanvikens SK
24.12
PB
  
5Oskar Persson
24.24
Ullevi FK
24.24
  
6Jesper Norén
25.77
Gefle IF
25.77
PB
  
Final 2
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1Robin Nordkvist
22.96
Huddinge AIS
22.96
  
2Hannes Carlsson
23.61
FI Kalmarsund
23.61
  
3Tim Jonsson
Tim Jonsson 94, Hässelby
23.70
Hässelby SK
23.70
  
4Emil Thessén
Emil Thessén 94, Västerås
23.83
Västerås FK
23.83
SB
  
5Erik Holmberg
24.08
Rånäs 4H
24.08
  
P17 800 m     


Final A

Final

1Jens Petrusson
1:59.43
Ullevi FK
1:59.43
  
2Albin Sjöblom
2:00.06
Rånäs 4H
2:00.06
  
3Joel Durén
Joel Durén 94, Hässelby
2:00.23
Hässelby SK
2:00.23
  
4Nigusu Solomon
2:02.60
Huddinge AIS
2:02.60
  
5Ken Braesch-Andersen
2:03.51
Hammarby IF
2:03.51
PB
  
6Pontus Johansson
2:04.98
IFK Växjö
2:04.98
  
7Simon Gunnarsson
2:08.79
Västerås FK
2:08.79
PB
  
8Hannes Carlsson
2:11.91
FI Kalmarsund
2:11.91
PB
  
9John Österberg
2:15.45
Gefle IF
2:15.45
PB
  
10Martin Urech
2:21.23
IF Göta
2:21.23
PB
  
11Nemo Asplund
2:30.39
Hanvikens SK
2:30.39
PB
  
P17 2000 m     


Final A

Final

1Jens Petrusson
6:24.13
Ullevi FK
6:24.13
SB
  
2Younes Jilali
6:25.16
Huddinge AIS
6:25.16
SB
  
3Adam Lindström
6:37.97
Hässelby SK
6:37.97
PB
  
4Sebastian StöckemannIFK Växjö
7:12.23
SB
  
5Sam Salehian
7:16.73
Hammarby IF
7:16.73
PB
  
6Calle Hallberg
7:17.16
Gefle IF
7:17.16
SB
  
7Oskar Greilert
7:42.27
Hanvikens SK
7:42.27
PB
  
8Simon Gunnarsson
8:16.22
Västerås FK
8:16.22
PB
  
Muhamed Muhamed
DNF
FI Kalmarsund
DNF
  
Filip SchützerIF Göta
DNF
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
Final 1
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1Rickard Willman
15.32
Västerås FK
15.32
  
2Oskar Nordborg
15.80
FI Kalmarsund
15.80
PB
  
3Marcus Hawkins
15.81
Rånäs 4H
15.81
PB
  
4Martin Lindén
15.87
Hanvikens SK
15.87
PB
  
5Sebastian LorentzonIF Göta
17.98
PB
  
Fredrick EkholmHuddinge AIS
DQ
  
Final 2
Vind: +2.2
Vind: +2.2
1Hampus Widlund
14.73w
IFK Växjö
14.73w
  
2Andreas Almlöf
15.08w
Hammarby IF
15.08w
  
3Jesper Hellström
17.50w
Hässelby SK
17.50w
  
4Niclas RichardssonGefle IF
19.70w
  
Martin AstnerUllevi FK
DNF
  
P17 Stav     


Final A

Final

1Filip HjorthGefle IF
3.92
  
2Micael Fagö
3.82
Kalmar SK
3.82
  
3Philip Green
3.82
Hammarby IF
3.82
  
4Fredrick Ekholm
3.72
Huddinge AIS
3.72
  
5Henrik Hansson
3.72
Hanvikens SK
3.72
PB
  
6Patric Rodås
3.57
Ullevi FK
3.57
  
7Oliver Karlsson
3.42
Västerås FK
3.42
PB
  
8Victor IvarssonIFK Växjö
3.42
=PB
  
9Fredrik SamuelssonHässelby SK
3.27
  
10Fabian Revilla
2.92
Rånäs 4H
2.92
PB
  
11Johan Askmar
2.32
IF Göta
2.32
PB
  
P17 Längd     


Final A

Final

1Filip Hjorth
6.86w
Gefle IF
6.86w
+3.0
  
2Oskar Nordborg
6.60w
FI Kalmarsund
6.60w
+2.4
  
3Gunnar Odenman
6.46
Hammarby IF
6.46
+1.9 PB
  
4Martin Lindén
6.37
Hanvikens SK
6.37
+1.8 PB
  
5Robin Nordkvist
6.34w
Huddinge AIS
6.34w
+2.3
  
6Fabian Revilla
6.33
Rånäs 4H
6.33
+2.0 PB
  
7Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
6.29
Västerås FK
6.29
+1.9
  
8Joel ValdemarssonIF Göta
6.09
+1.1 PB
  
9Johan AnderssonIFK Växjö
6.02
+1.2 PB
  
10Kevin Fankl
6.02
Ullevi FK
6.02
+1.6
  
11Fredrik SamuelssonHässelby SK
5.76
+1.5 SB
  
P17 Kula (5.0 kg)     


Final A

Final

1Niklas Lindstedt
16.04
Hässelby SK
16.04
  
2Niclas RichardssonGefle IF
14.19
  
3Victor Ivarsson
13.70
IFK Växjö
13.70
  
4Mattias ÅkerströmHuddinge AIS
13.50
  
5Mattias PetterssonIF Göta
13.49
PB
  
6Emil Thessén
Emil Thessén 94, Västerås
13.15
Västerås FK
13.15
  
7Marcus Hawkins
12.53
Rånäs 4H
12.53
SB
  
8Jakob Flisak
12.26
Ullevi FK
12.26
PB
  
9Philip Green
11.90
Hammarby IF
11.90
  
10Martin Löfblom
10.59
Hanvikens SK
10.59
PB
  
11Mattias de Graaf
9.74
FI Kalmarsund
9.74
PB
  
P17 Slägga (5.0 kg)     


Final A

Final

1Jonas Hansson-BergénNyköpings BIS
60.62
  
2Niklas Lindstedt
58.10
Hässelby SK
58.10
PB
  
3Simon Persson
Simon Persson 95, Västerås
44.61
Västerås FK
44.61
PB
  
4Johan Askmar
43.08
IF Göta
43.08
  
5Jakob Flisak
42.61
Ullevi FK
42.61
PB
  
6Marcus Juhlin
Marcus Juhlin 95, Kalmarsund
39.36
FI Kalmarsund
39.36
PB
  
7Fredrik LundgrenGefle IF
30.99
PB
  
8Anton Öberg
28.90
Gefle IF
28.90
PB
  
9Tobias Westman
26.62
Rånäs 4H
26.62
  
10Martin Rydenborg
26.51
IFK Växjö
26.51
PB
  
11Håkan Torbacke
21.90
Hanvikens SK
21.90
PB
  
Kvinnor
F17 100 m     
Final A
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Jessica Östlund
12.39
Hässelby SK
12.39
  
1Betty StrandbergGefle IF
56.96
  
2Madeleine ErikssonGefle IF
12.58
PB
  
2Åsa Söderlund
59.93
Västerås FK
59.93
  
3Elin Andersson
12.61
IFK Växjö
12.61
  
3Sofia Johnsson
1:00.32
Hässelby SK
1:00.32
  
4Alice Petersson
12.70
FI Kalmarsund
12.70
PB
  
4Caroline Kihlblom
1:00.58
Huddinge AIS
1:00.58
  
5Louise GabrielssonHuddinge AIS
12.91
PB
  
5Emma Nors
Emma Nors 94, Hammarby
1:04.21
Hammarby IF
1:04.21
PB
  
6Camilla SandströmHanvikens SK
14.67
PB
  
Final B
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1Susanne SchüsslerIF Göta
12.38
  
1Elin Andersson
58.89
IFK Växjö
58.89
  
2Marine AlfredssonRånäs 4H
12.43
  
2Jennifer CzerapowiczUllevi FK
1:01.54
PB
  
3Sara Österberg
12.75
Hammarby IF
12.75
  
3Nike Alfredsson
1:03.18
Rånäs 4H
1:03.18
PB
  
4Åsa Söderlund
13.01
Västerås FK
13.01
  
4Hanna Strindhag
1:05.73
FI Kalmarsund
1:05.73
PB
  
5Lynne Kamya
13.90
Ullevi FK
13.90
PB
  
5Sarah Larsson
1:10.66
IF Göta
1:10.66
PB
  
F17 3000 m     


Final A

Final

1Sophia Persson
11:03.25
Huddinge AIS
11:03.25
PB
  
2Julia Schytzer
11:11.84
IF Göta
11:11.84
PB
  
3Moa Enmark
11:16.51
Gefle IF
11:16.51
SB
  
4Stina Åberg
11:35.13
Hammarby IF
11:35.13
PB
  
5Hanna Husell
11:48.50
Hässelby SK
11:48.50
PB
  
6Hanna Karlsson
11:58.12
Rånäs 4H
11:58.12
PB
  
7Klara Åkesson
12:14.95
FI Kalmarsund
12:14.95
PB
  
8Josefin Stenberg
12:18.83
Hanvikens SK
12:18.83
PB
  
9Madeleine Stridh
13:53.43
Västerås FK
13:53.43
PB
  
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
Final A
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1Ewa Marcinkiewicz
14.46
Västerås FK
14.46
PB
  
2Frida Johansson
14.92
Eslövs AI
14.92
PB
  
3Jennifer CzerapowiczUllevi FK
14.96
  
4Elin Lindell
15.27
Hammarby IF
15.27
PB
  
5Felicia Berglind
16.53
Hanvikens SK
16.53
PB
  
6Olivia Hawkins
17.66
Rånäs 4H
17.66
PB
  
Final B
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1Jasmine Burestam
14.71
Huddinge AIS
14.71
  
2Madeleine ErikssonGefle IF
14.72
  
3Farydah Inoussa
15.32
Hässelby SK
15.32
  
4Alice Petersson
15.50
FI Kalmarsund
15.50
PB
  
5Elin Wesslund
16.66
IFK Växjö
16.66
  
F17 Höjd     


Final A

Final

1Khaddi Sagnia
1.73
Ullevi FK
1.73
PB
  
2Molly Bergvall
1.71
IFK Växjö
1.71
PB
  
3Caroline AnderssonGefle IF
1.69
  
4Amanda Bills
1.63
Hässelby SK
1.63
  
5Jasmine Burestam
1.59
Huddinge AIS
1.59
  
5Hanna Edvardsson
1.59
Västerås FK
1.59
=SB
  
7Isabelle PauksensRånäs 4H
1.55
  
7Felicia Berglind
1.55
Hanvikens SK
1.55
  
9Isabella RosenquistIF Göta
1.51
=PB
  
10Emma Nors
Emma Nors 94, Hammarby
1.46
Hammarby IF
1.46
SB
  
10Elin Lindeblad
1.46
FI Kalmarsund
1.46
  
F17 Tresteg     


Final A

Final

1Lynn Johnson
12.78
Ullevi FK
12.78
+1.0 SB
  
2Sofia Nilsson
12.08
Gefle IF
12.08
+0.5
  
3Ewa Marcinkiewicz
12.08
Västerås FK
12.08
+0.5
  
4Frida Johansson
11.68
IF Göta
11.68
+0.6 PB
  
5Malin Samuelsson
11.34
IFK Växjö
11.34
+1.1
  
6Ellinor Bill
11.17
Hammarby IF
11.17
+0.8
  
7Isabelle PauksensRånäs 4H
10.77
+0.1 PB
  
8Hannah Svensson
10.53
Huddinge AIS
10.53
0.0
  
9Elin Lindeblad
10.46
FI Kalmarsund
10.46
+1.1 PB
  
10Sofia Johnsson
9.79
Hässelby SK
9.79
+1.2 PB
  
11Rebecka Lundberg
8.17
Hanvikens SK
8.17
+0.7 PB
  
F17 Diskus     


Final A

Final

1Jennie Söderholm
39.52
Västerås FK
39.52
  
2Nadia Shirafkan-NejadIF Göta
37.62
PB
  
3Erica Lantz
37.18
IFK Växjö
37.18
  
4Matilda ÅströmGefle IF
34.65
  
5Mia Border
Mia Border 94, Hanviken
26.71
Hanvikens SK
26.71
  
6Stephanie EricsonUllevi FK
26.47
  
7Eleni Larsson
26.00
Huddinge AIS
26.00
  
8Hanna Sjögren
23.64
FI Kalmarsund
23.64
PB
  
9Nathalie Erlingcarl
21.67
Hässelby SK
21.67
PB
  
10Freja Avebäck
20.31
Hammarby IF
20.31
PB
  
11Julia Sederlin
18.27
Rånäs 4H
18.27
PB
  
F17 Spjut     


Final A

Final

1Sofi Flink
Sofi Flink 95, Västerås
48.15
Västerås FK
48.15
PB
  
2Molly Bergvall
39.45
IFK Växjö
39.45
PB
  
3Emma Haaranen
37.68
Gefle IF
37.68
  
4Khaddi Sagnia
37.36
Ullevi FK
37.36
PB
  
5Cecilia Möller
36.33
Huddinge AIS
36.33
  
6Nadia Shirafkan-NejadIF Göta
33.14
PB
  
7Amanda Murua
29.44
Hässelby SK
29.44
  
8Camilla SandströmHanvikens SK
28.98
PB
  
9Fanny Tapper
25.25
Hammarby IF
25.25
PB
  
10Hanna Karlsson
17.92
Rånäs 4H
17.92
PB
  
11Emma Petersson
17.92
IFK Växjö
17.92
PB