31.7‐1.8
27.6
31.7
31.7
24.7
29.7
29.7
28.7
26.7
7.7
28.7
27.7
28.7
28.7
28.7
28.7
27.7
27.7
28.7
28.7
28.7
24.7
25.7
27.7
24.7
27.7
26.7
25.7
21.7
21.7
19.7
27.7
25‐26.7
28.6
19.7
26.7
25.7
24.7
21.7
21.7
24.7
24‐25.7
24‐25.7
21.7
21.7
24‐25.7
25.7
25.7
25.7
24.7
24.7
23.7
22.7
24.7
24.7
24.7
24.7
22.7
20.7
17.7
24.6
24.7
22.7
22.7
19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
16.7
Arena: Källbrinks IP
Tävlande: 192 (99+93)   Starter: 301 (150+151)

Män
P17 200 m     

Vind: +1.5

Final A

Final

Vind: +1.5
3Arvid GustafssonUpsala IF
22.79
=PB
  
4Albin Månsson
23.40
IFK Växjö
23.40
=PB
  
5Glody Ngoma
Glody Ngoma 00, IFK Göteborg
23.57
IFK Göteborg
23.57
=PB
  
6Staffan Risberg
23.76
Turebergs FK
23.76
=PB
  
Final A
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1 
  , Huddinge
22.51
Huddinge AIS
22.51
PB
  
2Alexander AndreassonÖrgryte IS
22.68
  
3Arvid GustafssonUpsala IF
22.79
PB
  
4Albin Månsson
23.40
IFK Växjö
23.40
PB
  
5Glody Ngoma
Glody Ngoma 00, IFK Göteborg
23.57
IFK Göteborg
23.57
PB
  
6Staffan Risberg
23.76
Turebergs FK
23.76
PB
  
7Carl EnhörningBromma IF
23.86
  
Final B
Vind: +3.6
Vind: +3.6
1Ernesto Turro HerreraIFK Lidingö
23.23w
  
1Ernesto Turro HerreraIFK Lidingö
23.23w
  
2Imran Lernebo
Imran Lernebo 01, Spårvägen
23.83w
Spårvägens FK
23.83w
  
2 
  , Spårvägen
23.83w
Spårvägens FK
23.83w
  
3Gustav Zetterlund
24.35w
KFUM Örebro
24.35w
  
4Daniel Grenegård
24.57w
IF Göta Karlstad
24.57w
  
5Jacob Lenz
24.62w
IFK Lund
24.62w
  
6Leon Johansson
24.65w
Hammarby IF
24.65w
  
7Gustav Perlind
25.23w
Hässelby SK
25.23w
  
P17 800 m     


Final A

Final

1 
  , Huddinge
1:56.71
Huddinge AIS
1:56.71
PB
  
2Carl Bengtström
1:57.55
Örgryte IS
1:57.55
PB
  
3Edvin Hagberg
1:58.12
Turebergs FK
1:58.12
  
4Albert Nygren
1:58.77
Upsala IF
1:58.77
  
5Tobias Tranderyd
Tobias Tranderyd 99, KFUM Örebro
2:00.96
KFUM Örebro
2:00.96
PB
  
6Henry Jacobson
2:02.90
Hammarby IF
2:02.90
SB
  
6 
  , Hammarby
2:02.90
Hammarby IF
2:02.90
PB
  
7Anton Axelsson
2:02.96
Hässelby SK
2:02.96
  
8Olof Silvander
2:04.32
IFK Lidingö
2:04.32
  
9Lucas Sjöqvist
2:08.51
IFK Växjö
2:08.51
PB
  
9 
  , Växjö
2:08.51
IFK Växjö
2:08.51
SB
  
10Aron Paulsson
2:14.09
IFK Lund
2:14.09
PB
  
11Erik Pålsson
Erik Pålsson 01, IFK Göteborg
2:15.01
IFK Göteborg
2:15.01
PB
  
12Victor Thunström
2:15.11
IF Göta Karlstad
2:15.11
PB
  
13Oskar Bergek
2:24.92
Bromma IF
2:24.92
PB
  
Isak Lefvert
Isak Lefvert 00, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
P17 2000 m hinder (83.8 cm)     


Final A

Final

2Axel Djurberg
6:34.27
Upsala IF
6:34.27
PB
  
3Olle Tyrsmo
Olle Tyrsmo 00, KFUM Örebro
6:50.23
KFUM Örebro
6:50.23
PB
  
6Rasmus Ahlgren
Rasmus Ahlgren 99, Spårvägen
6:57.64
Spårvägens FK
6:57.64
PB
  
7Henry Jacobson
7:00.91
Hammarby IF
7:00.91
  
12Kim Holmgren
Kim Holmgren 99, IFK Göteborg
7:48.59
IFK Göteborg
7:48.59
PB
  
P17 2000 m hinder     


Final A

Final

1Omar Mohammed
6:18.60
IFK Växjö
6:18.60
PB
  
2 
  , Upsala
6:34.27
Upsala IF
6:34.27
PB
  
3Olle Tyrsmo
Olle Tyrsmo 00, KFUM Örebro
6:50.53
KFUM Örebro
6:50.53
PB
  
4Sebastian von SchalienIF Göta Karlstad
6:52.33
PB
  
5Anton Ledell
6:53.58
Huddinge AIS
6:53.58
PB
  
6 
  , Spårvägen
6:57.64
Spårvägens FK
6:57.64
PB
  
7 
  , Hammarby
7:00.91
Hammarby IF
7:00.91
PB
  
8Felix Larsen Nilsson
7:02.32
Örgryte IS
7:02.32
PB
  
9Johan Friberg
7:02.33
Hässelby SK
7:02.33
PB
  
10Erik Lidfors
7:10.24
IFK Lund
7:10.24
PB
  
11Emil Winther
7:48.50
Turebergs FK
7:48.50
PB
  
12 
  , IFK Göteborg
7:48.59
IFK Göteborg
7:48.59
PB
  
Joel MarcussonBromma IF
DNF
  
 
  , Lidingö
DNF
IFK Lidingö
DNF
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     

Vind: -1.4

Final A

Final

Vind: -1.4
1Carl Bengtström
14.93
Örgryte IS
14.93
=PB
  
6Felix Prins
16.58
Hammarby IF
16.58
=PB
  
7Anton Winroth
16.68
IFK Växjö
16.68
=PB
  
Final B
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1Staffan Risberg
15.42
Turebergs FK
15.42
PB
  
2Arvid GustafssonUpsala IF
15.76
PB
  
4Albin Wägmark
Albin Wägmark 01, Spårvägen
16.54
Spårvägens FK
16.54
PB
  
5Mikael Lundkvist
16.87
Huddinge AIS
16.87
PB
  
6Tomas Johansson
Tomas Johansson 00, KFUM Örebro
17.16
KFUM Örebro
17.16
PB
  
Final 1
Vind: -1.4
Vind: -1.4
1Carl Bengtström
14.93
Örgryte IS
14.93
PB
  
2Melker Gustavsson
15.14
IF Göta Karlstad
15.14
  
3Jacob Lenz
15.30
IFK Lund
15.30
  
4Albin Andersson
15.78
IFK Lidingö
15.78
  
5Erik Thunqvist
16.24
Bromma IF
16.24
PB
  
6Felix Prins
16.58
Hammarby IF
16.58
PB
  
7Anton Winroth
16.68
IFK Växjö
16.68
PB
  
Final 2
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1Staffan Risberg
15.42
Turebergs FK
15.42
=PB
  
2Arvid GustafssonUpsala IF
15.76
=PB
  
3Todd Hector
Todd Hector 00, IFK Göteborg
16.21
IFK Göteborg
16.21
PB
  
4 
  , Spårvägen
16.54
Spårvägens FK
16.54
PB
  
5Mikael Lundkvist
16.87
Huddinge AIS
16.87
=PB
  
6Tomas Johansson
Tomas Johansson 00, KFUM Örebro
17.16
KFUM Örebro
17.16
=PB
  
7Gustav Zetterberg
21.64
Hässelby SK
21.64
PB
  
P17 Stav     


Final A

Final

1Tom Johansson
Tom Johansson 99, KFUM Örebro
4.28
KFUM Örebro
4.28
  
2Edvin Hagberg
3.73
Turebergs FK
3.73
  
3Albin Andersson
3.43
IFK Lidingö
3.43
  
4André MagnussonIFK Växjö
3.33
  
5Mikael Lundkvist
3.33
Huddinge AIS
3.33
PB
  
6 
  , Örgryte
3.33
Örgryte IS
3.33
PB
  
7Noah Ander
2.93
Bromma IF
2.93
  
8 
  , Spårvägen
2.83
Spårvägens FK
2.83
SB
  
8Marcus Hagerud
Marcus Hagerud 01, Spårvägen
2.83
Spårvägens FK
2.83
=PB
  
9Max Bechtel
Max Bechtel 01, Hässelby
2.63
Hässelby SK
2.63
PB
  
10André PaulssonIFK Lund
2.63
PB
  
11Gabriel GunnarssonIF Göta Karlstad
2.43
PB
  
12Lukas Olsson
2.33
Upsala IF
2.33
PB
  
13 
  , IFK Göteborg
2.13
IFK Göteborg
2.13
PB
  
Martin ForsbergHammarby IF
NH
  
2.03
3.13
2.13
3.23
2.23
3.33
2.33
3.43
2.43
3.53
2.53
3.73
2.63
3.83
2.73
4.08
2.83
4.18
2.93
4.28
3.03
4.41
Johansson-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
xo
-
o
-
o
-
xxx
Hagberg-
-
-
-
-
-
-
-
-
o
-
xo
-
-
-
-
-
Andersson-
-
-
xxo
-
o
-
o
-
xxx
-
-
-
-
-
-
Magnusson-
o
-
o
-
o
-
xxx
-
-
-
-
-
-
o
Lundkvist-
xo
-
o
-
o
-
xxx
-
-
-
-
-
-
o
-
-
-
xxo
-
xxo
-
-
-
xxx
-
-
-
xo
-
o
Ander-
-
-
-
-
-
-
-
-
o
xxx
-
-
-
-
-
-
o
o
o
xxx

Hagerud










Bechtelo
-
o
-
o
o
o
xxx



Paulsson-
-
o
xo
o
xo
o
xxx



Gunnarssono
o
o
o
xxo
xxx





Olssono
-
o
xo
xxx






o
o
xxx








Forsberg-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
xxx
-
-
-
-
P17 Längd     


Final A

Final

1Albin Månsson
6.31
IFK Växjö
6.31
+0.2
  
1Jacob Tysén HolmbergHässelby SK
5.74
+1.8 PB
  
2Samuel Lestander
Samuel Lestander 00, IFK Göteborg
6.19
IFK Göteborg
6.19
–0.1
  
3Otto HammarströmÖrgryte IS
6.12
–0.2 PB
  
4Hampus ThunIFK Lund
6.12
+1.1
  
5Melker GustavssonIF Göta Karlstad
6.07
+0.9
  
6 
  , Spårvägen
6.05
Spårvägens FK
6.05
+0.1 SB
  
7Arvid Gussarsson
5.88w
Hammarby IF
5.88w
+3.0
  
8Oskar Nummelin
5.80w
Huddinge AIS
5.80w
+2.2
  
9Ernesto Turro HerreraIFK Lidingö
5.78
+0.2 PB
  
10 
  , Hässelby
5.74
Hässelby SK
5.74
+1.8 SB
  
11Rasmus Hugosson
Rasmus Hugosson 01, KFUM Örebro
5.48
KFUM Örebro
5.48
0.0
  
12Hugo Jacobsson
5.47
Turebergs FK
5.47
+1.3 PB
  
14Philip Anbakk
5.27
Upsala IF
5.27
+0.9 PB
  
Månsson6.13
0.0
6.30
+0.1
6.31
+0.2
x
+2.3
Tysén Holmberg
Lestander5.46
0.0
6.14
+1.2
6.04
+1.1
6.19
-0.1
Hammarströmx
+0.8
6.06
+1.2
6.12
-0.2
x
+2.1
Thunx
+1.2
6.12
+1.1
x
+1.5
x
+0.2
Gustavsson6.07
+0.9
x
+0.7
5.57
+0.6
x
+2.5
6.05
+0.1
Gussarsson5.88w
+3.0
5.65
+1.5
5.40
+1.9
5.49
+0.6
Nummelin5.27
0.0
5.30
+1.3
5.80w
+2.2
4.08w
+2.1
Turro Herrerax
+2.1
5.78
+0.2
x
+1.4
5.74
+1.8
5.67
+0.1
5.72
+0.2
Hugosson4.98
+0.8
5.28w
+2.2
5.29
+0.9
5.48
0.0
Jacobsson5.47
+1.3
x
0.0
x
+2.6
x
+1.2
Anbakk5.01
+1.9
5.08
+0.9
5.16
+1.8
5.27
+0.9
P17 Kula (5.0 kg)     


Final A

Final

1Patrik Lindstedt
17.90
Hässelby SK
17.90
  
1Patrik Lindstedt
17.90
Hässelby SK
17.90
  
2Lukas Björninger
14.72
Turebergs FK
14.72
PB
  
3Henrik Larsson
14.14
IF Göta Karlstad
14.14
PB
  
4 
  , Huddinge
13.01
Huddinge AIS
13.01
PB
  
5Alex Wisme
12.51
IFK Växjö
12.51
  
6Victor Wisén
12.26
Upsala IF
12.26
  
7Sabiti Nahimana
12.24
Hammarby IF
12.24
PB
  
8Mattias SjövallIFK Lund
11.82
PB
  
9Olof Ryberg
11.20
Örgryte IS
11.20
  
10William Gardell
11.05
Spårvägens FK
11.05
PB
  
11Arvid Askensjö
9.53
IFK Lidingö
9.53
PB
  
12Filip Linnér
Filip Linnér 00, IFK Göteborg
9.34
IFK Göteborg
9.34
PB
  
13Mikael LindmanBromma IF
9.25
PB
  
14Rasmus Hugosson
Rasmus Hugosson 01, KFUM Örebro
9.24
KFUM Örebro
9.24
PB
  
Lindstedt17.8417.90xx
Lindstedt17.8417.90xx
Björninger13.6913.5414.7214.22
Larsson13.1614.1414.1013.70
12.81x12.8113.01
Wismex12.38x12.51
Wisén11.9512.26x11.72
Nahimana11.64x12.2411.28
Sjövall11.0011.82xx
Ryberg10.7511.20xx
Gardell10.5111.0110.9911.05
Askensjö9.509.53x9.20
Linnér8.889.34x9.27
Lindman9.258.759.028.82
Hugosson9.248.758.14
P17 Slägga (5.0 kg)     


Final A

Final

1Patrik Lindstedt
67.02
Hässelby SK
67.02
  
2André Magnusson
43.53
IFK Växjö
43.53
PB
  
3Johannes Lilius
42.80
Huddinge AIS
42.80
PB
  
4Victor Wisén
40.16
Upsala IF
40.16
PB
  
5Tomas Johansson
Tomas Johansson 00, KFUM Örebro
34.23
KFUM Örebro
34.23
PB
  
5Tomas Johansson
Tomas Johansson 00, KFUM Örebro
34.23
KFUM Örebro
34.23
=PB
  
6Malex Åkerblom
31.77
IFK Lidingö
31.77
PB
  
7Linus Bertilsson
30.89
Örgryte IS
30.89
PB
  
8Martin Forsberg
29.26
Hammarby IF
29.26
PB
  
9Mattias SjövallIFK Lund
27.04
PB
  
10Rasmus Tidestad
21.28
IF Göta Karlstad
21.28
PB
  
11Filip Nyström
20.35
Turebergs FK
20.35
PB
  
12Adam Fogelberg
Adam Fogelberg 99, Spårvägen
19.13
Spårvägens FK
19.13
PB
  
13Jacob Persson
14.98
Bromma IF
14.98
PB
  
Filip Linnér
Filip Linnér 00, IFK Göteborg
NM
IFK Göteborg
NM
  
Lindstedt67.02xx63.46
Magnusson40.7143.53
Liliusxxx42.80
Wisén30.6339.9940.16x
Johanssonx34.23xx
Johanssonx34.23xx
Åkerblomx29.0931.7731.41
Bertilsson29.2230.8130.8930.71
Forsberg29.26x
Sjövall21.87x23.7627.04
Tidestadxx20.3021.28
Nyström19.77x20.35x
Fogelberg17.7719.1317.0918.53
Persson12.8214.1912.1614.98
Linnérxxxx
P17 4x100 m     
Final 1
1Örgryte IS 
43.63
  
  Otto Hammarström  99, Alexander Andreasson  99, Carl Bengtström  00, Viggo Hahnsson  99
2Turebergs FK 
45.87
  
  Hugo Jacobsson  99, Staffan Risberg  99, Emil Winther  99, Edvin Hagberg  99
3Huddinge AIS 
45.93
  
  Timmy Karlsson  00, Ahmed Bahaa  00, Mikael Lundkvist  00, Iyuel Ayele  99
4Hammarby IF 
46.14
  
  Arvid Gussarsson  00, Felix Prins  00, Leon Johansson  01, Sabiti Nahimana  00
5Upsala IF 
47.27
  
  Arvid Gustafsson  99, Philip Anbakk  99, Albert Nygren  01, Axel Djurberg  99
6IFK Växjö 
47.37
  
  Omar Mohammed  01, Albin Månsson  99, Anton Winroth  00, Lucas Sjöqvist  99
7Hässelby SK 
66.79
  
  Leo Bastien  00, Jacob Tysén Holmberg  00,   , Gustav Zetterlund  00
Final 2
1IF Göta Karlstad 
45.22
  
  Daniel Grenegård  00, Melker Gustavsson  00, Rasmus Tidestad  00, Gabriel Gunnarsson  01
3Spårvägens FK 
46.36
  
  Marcus Hagerud  01, Imran Lernebo  01, Albin Wägmark  01, William Gardell  01
4KFUM Örebro 
46.72
  
  Karl Hällgren  01, Tobias Tranderyd  99, Gustav Zetterlund  00, Tom Johansson  99
5Bromma IF Bromma If
49.04
  
  Noah Ander  01, Jacob Persson  00, Erik Thunqvist  00, Carl Enhörning  00
6IFK Lidingö 
49.16
  
  Albin Andersson  00, Ernesto Turro Herrera  00, Arvid Askensjö  01, William Sogell  01
IFK Lund 
DNF
  
  Hampus Thun  99, Jacob Lenz  99, Aron Paulsson  99, Simon Wennolf  00
IFK Göteborg 
DQ
  
  Samuel Lestander  00, Aaron Ladestam  00, Glody Ngoma  00, Samuel Andreasson  99
Kvinnor
F17 100 m     

Vind: +1.2

Final A

Final

Vind: +1.2
1Amanda Hansson
11.87
Hässelby SK
11.87
=PB
  
3Moa Eklundh
Moa Eklundh 01, KFUM Örebro
12.48
KFUM Örebro
12.48
=PB
  
7Sarah Karlsson
12.90
Huddinge AIS
12.90
=PB
  
Final A
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1Amanda Hansson
11.87
Hässelby SK
11.87
PB
  
1Lovisa Bivstedt
57.85
Hässelby SK
57.85
  
2 
  , Hammarby
12.21
Hammarby IF
12.21
PB
  
2Celina Reichardt
58.00
Spårvägens FK
58.00
PB
  
3Moa Eklundh
Moa Eklundh 01, KFUM Örebro
12.48
KFUM Örebro
12.48
PB
  
3Hanna Lindé
58.37
Hammarby IF
58.37
PB
  
4Gabriella HolmströmUpsala IF
12.51
  
4Julia Frisk
59.56
IFK Växjö
59.56
  
5Julia Frisk
12.63
IFK Växjö
12.63
  
5 
  , Örgryte
60.64
Örgryte IS
60.64
PB
  
6 
  , Örgryte
12.82
Örgryte IS
12.82
PB
  
6 
  , Huddinge
61.43
Huddinge AIS
61.43
PB
  
7Sarah Karlsson
12.90
Huddinge AIS
12.90
PB
  
7Linn Alness-Borg
64.04
IFK Lidingö
64.04
PB
  
Final B
Vind: -0.8
Vind: -0.8
1Ebba Gustavsson
13.23
IF Göta Karlstad
13.23
  
1Lovisa Ellström
61.36
IF Göta Karlstad
61.36
  
2Tilde Tofft
Tilde Tofft 00, Spårvägen
13.29
Spårvägens FK
13.29
  
2Maja Sund
Maja Sund 01, Tureberg
62.30
Turebergs FK
62.30
PB
  
3Ebba Gällhagen
13.38
Turebergs FK
13.38
=PB
  
3Ebba Gällhagen
13.38
Turebergs FK
13.38
PB
  
3Amie Jammeh
63.54
Upsala IF
63.54
SB
  
4Ebba Magnusson
Ebba Magnusson 01, IFK Göteborg
13.42
IFK Göteborg
13.42
PB
  
4 
  , IFK Göteborg
13.42
IFK Göteborg
13.42
PB
  
4Malin PerssonIFK Lund
66.87
PB
  
5Filippa Andersson
13.91
IFK Lidingö
13.91
SB
  
5Kajsa ThorseliusBromma IF
67.33
PB
  
6Karin Modin
14.67
Bromma IF
14.67
PB
  
6Ebba Löfholm
Ebba Löfholm 00, KFUM Örebro
68.09
KFUM Örebro
68.09
PB
  
7 
  , IFK Göteborg
68.90
IFK Göteborg
68.90
PB
  
Maja MaunsbachIFK Lund
DQ
  
F17 400 m     


Final A

Final

1Lovisa Bivstedt
57.85
Hässelby SK
57.85
PB
  
3Hanna Lindé
58.37
Hammarby IF
58.37
PB
  
7Linn Alness-Borg
1:04.04
IFK Lidingö
1:04.04
PB
  
Final B
2Maja Sund
Maja Sund 01, Tureberg
1:02.30
Turebergs FK
1:02.30
PB
  
F17 3000 m     


Final A

Final

1Mika Söderström
10:58.69
IFK Lidingö
10:58.69
PB
  
2Linnéa Sennström
11:01.15
Hässelby SK
11:01.15
  
3Eleonora Olsmats
11:02.98
Turebergs FK
11:02.98
PB
  
4Cornelia Böhnke
11:22.31
Huddinge AIS
11:22.31
PB
  
5Lisa Wilhelmsson
11:48.76
IFK Växjö
11:48.76
PB
  
6Hedda Mejer
11:49.41
Bromma IF
11:49.41
PB
  
7Vilma Hultström
11:58.00
Hammarby IF
11:58.00
PB
  
7 
  , Hammarby
11:58.00
Hammarby IF
11:58.00
SB
  
8Frida Ahlund
11:58.78
Upsala IF
11:58.78
=PB
  
8Frida Ahlund
11:58.78
Upsala IF
11:58.78
PB
  
9Hedvig Leijonhielm
12:05.02
Spårvägens FK
12:05.02
=PB
  
9Hedvig Leijonhielm
12:05.02
Spårvägens FK
12:05.02
PB
  
10 
  , Örgryte
12:15.05
Örgryte IS
12:15.05
PB
  
11Anna Lestander
Anna Lestander 01, IFK Göteborg
12:27.56
IFK Göteborg
12:27.56
PB
  
12 
  , KFUM Örebro
12:44.63
KFUM Örebro
12:44.63
PB
  
13Linn Bäcklin
14:03.26
IF Göta Karlstad
14:03.26
PB
  
14 
  , Lund
14:27.14
IFK Lund
14:27.14
PB
  
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     

Vind: -0.4

Final A

Final

Vind: -0.4
1Amanda Hansson
13.49
Hässelby SK
13.49
  
3Hanna Wallmark
14.98
Bromma IF
14.98
=PB
  
4Hanna Axelsson
15.05
Upsala IF
15.05
=PB
  
7Kajsa Engblom
19.00
Huddinge AIS
19.00
=PB
  
Final A
Vind: -0.4
Vind: -0.4
1Amanda Hansson
13.49
Hässelby SK
13.49
  
2 
  , Hammarby
14.16
Hammarby IF
14.16
PB
  
3Hanna Wallmark
14.98
Bromma IF
14.98
PB
  
4Hanna Axelsson
15.05
Upsala IF
15.05
PB
  
5Celina Reichardt
15.30
Spårvägens FK
15.30
  
6 
  , Örgryte
15.33
Örgryte IS
15.33
PB
  
7Kajsa Engblom
19.00
Huddinge AIS
19.00
PB
  
Final B
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1Ingrid Holmquist
Ingrid Holmquist 00, KFUM Örebro
15.53
KFUM Örebro
15.53
  
2Mea Natvig
16.69
IFK Växjö
16.69
=SB
  
2Mea Natvig
16.69
IFK Växjö
16.69
SB
  
3Jonna Uttman
17.63
IF Göta Karlstad
17.63
  
4Linn Beer
17.72
IFK Lund
17.72
  
5Johanna Hellman
18.08
IFK Lidingö
18.08
=PB
  
5Johanna Hellman
18.08
IFK Lidingö
18.08
PB
  
6Andrea Jarlhage
Andrea Jarlhage 00, IFK Göteborg
18.28
IFK Göteborg
18.28
=PB
  
6Andrea Jarlhage
Andrea Jarlhage 00, IFK Göteborg
18.28
IFK Göteborg
18.28
PB
  
7Ida Winther
19.02
Turebergs FK
19.02
=PB
  
7Ida Winther
19.02
Turebergs FK
19.02
PB
  
F17 Höjd     


Final A

Final

1 
  , Hammarby
1.67
Hammarby IF
1.67
PB
  
1Klara Rådbo
1.67
Hammarby IF
1.67
SB
  
2 
  , Växjö
1.65
IFK Växjö
1.65
SB
  
3Ellen WhiteIFK Lund
1.65
=PB
  
3Ellen WhiteIFK Lund
1.65
PB
  
4Amanda Eriksson
1.61
Spårvägens FK
1.61
PB
  
5Ingrid Holmquist
Ingrid Holmquist 00, KFUM Örebro
1.61
KFUM Örebro
1.61
  
6 
  , IFK Göteborg
1.58
IFK Göteborg
1.58
PB
  
6Emmie Persson-Schöneberger
1.58
SB
  
7Alexandra Schill
1.55
Örgryte IS
1.55
  
8Karin Boestad
1.50
IFK Lidingö
1.50
=PB
  
8Kajsa Engblom
1.50
Huddinge AIS
1.50
  
10Iris Viel Lamare
1.45
Turebergs FK
1.45
  
11Alva Wolwan
1.40
Upsala IF
1.40
PB
  
12 
  , IF Göta
1.40
IF Göta Karlstad
1.40
PB
  
13Filippa WachtmeisterBromma IF
1.35
PB
  
Lisa GunnarssonHässelby SK
NH
  
1.25
1.67
1.30
1.69
1.35
1.40
1.45
1.50
1.55
1.58
1.61
1.63
1.65
-
o
-
-
-
-
o
o
o
xo
o
o
Rådbo










-
xx
-
x
-
-
-
o
o
o
o
xxo
o
White-
xxx
-
o
o
o
o
xo
o
o
xxo
xo
White-
xxx
-
o
o
o
o
xo
o
o
xxo
xo
Eriksson-
-
-
-
-
o
o
xo
o
xxx

Holmquist-
-
-
-
-
o
o
xxo
o
xxx

-
-
-
-
o
o
o
xxo
x
xx

Persson-Schöneberger










Schill-
-
-
-
o
o
xxo
xxx



Boestad-
-
-
o
o
xo
xxx




Engblom-
-
o
o
o
xo
xxx




Viel Lamare-
-
o
o
xxx






Wolwano
o
o
o
xxx






o
o
o
xo
xxx






Wachtmeistero
o
o
xxx







Gunnarsson-
-
xxx








F17 Tresteg     


Final A

Final

1Lisa Gunnarsson
11.75
Hässelby SK
11.75
+0.1 PB
  
2Lisa WeyhenmeyerUpsala IF
11.44
+0.6
  
3 
  , Växjö
11.05
IFK Växjö
11.05
+2.0 SB
  
3Frida Bergvall
11.05
IFK Växjö
11.05
+2.0 PB
  
4Della Månsson
11.04
Örgryte IS
11.04
+2.0
  
5Hanna Wallmark
10.79w
Bromma IF
10.79w
+3.0
  
6 
  , Hammarby
10.64
Hammarby IF
10.64
+1.1 SB
  
7Cornelia Böhnke
10.08
Huddinge AIS
10.08
+1.1 PB
  
8Amanda Eriksson
9.89
Spårvägens FK
9.89
0.0 SB
  
9Beatrice PerssonIFK Lund
9.84
+1.1 PB
  
10Ebba Gällhagen
9.56
Turebergs FK
9.56
+0.2 PB
  
11Filippa Kindblom
Filippa Kindblom 01, IFK Göteborg
9.31
IFK Göteborg
9.31
+1.3 PB
  
12Filippa AnderssonIFK Lidingö
9.14
+2.0 PB
  
Emily Capobianco
Emily Capobianco 01, KFUM Örebro
NM
KFUM Örebro
NM
  
Alice ErikssonIF Göta Karlstad
NM
  
Gunnarsson11.53
+0.2
11.66
+0.8
11.75
+0.1
Weyhenmeyer11.10
0.0
11.16
+1.1
11.44
+0.6
11.15
0.0
10.43
+1.3
10.65
+1.8
10.27
+1.5
11.05
+2.0
Bergvall
Månsson9.44
+1.2
10.83
+1.5
x
+0.1
11.04
+2.0
Wallmarkx
+0.1
10.39
0.0
10.55
+1.7
10.79w
+3.0
10.64
+1.1
Böhnke9.78
+0.6
10.08
+1.1
Erikssonx
+2.3
9.84
+0.2
9.76
+1.0
9.89
0.0
Persson9.44
+0.4
9.52
0.0
9.43
+1.5
9.84
+1.1
Gällhagen9.56
+0.2
x
+0.8
8.77
+1.9
Kindblomx
+2.5
8.72
+1.2
9.31
+1.3
9.20w
+2.3
Anderssonx
-0.2
x
0.0
8.57w
+2.3
9.14
+2.0
Capobiancox
0.0
x
+2.6
x
0.0
x
0.0
Erikssonx
+0.2
F17 Diskus     


Final A

Final

1Caisa-Marie LindforsUpsala IF
37.85
  
2Ida Wåhlstrand
35.43
IFK Växjö
35.43
SB
  
3Lina Hagberg
32.71
Turebergs FK
32.71
PB
  
4 
  , Huddinge
29.73
Huddinge AIS
29.73
PB
  
5 
  , Hammarby
28.31
Hammarby IF
28.31
SB
  
6 
  , Lund
27.66
IFK Lund
27.66
PB
  
7Linnea Helgegren
25.01
Örgryte IS
25.01
  
8Moa Jansson
Moa Jansson 01, KFUM Örebro
22.20
KFUM Örebro
22.20
PB
  
9Amanda Sandberg
20.43
Hässelby SK
20.43
PB
  
10Camilla Appel
19.33
IF Göta Karlstad
19.33
PB
  
11Klara Tvede-JensenIFK Lidingö
14.40
PB
  
12Camilla GyllenbergBromma IF
13.50
PB
  
13Lovisa Olsson
Lovisa Olsson 99, Spårvägen
13.19
Spårvägens FK
13.19
PB
  
 
  , IFK Göteborg
NM
IFK Göteborg
NM
  
Lindfors37.85x32.1934.83
Wåhlstrand32.2335.2635.4334.59
Hagberg30.23x32.71x
x29.73x28.13
26.1928.0328.31x
25.4526.4027.6625.87
Helgegren20.8522.7825.0123.12
Jansson17.2122.2021.8921.36
Sandberg18.7918.0819.5620.43
Appel19.3317.36x15.89
Tvede-Jensenx14.4013.8013.41
Gyllenberg13.5012.67x12.79
Olsson13.1912.1011.6811.08
xxxx
F17 Spjut (500 g)     


Final A

Final

1Moa Linder
41.24
IFK Lund
41.24
PB
  
1Moa Linder
41.24
IFK Lund
41.24
=PB
  
2Judith Sjöman
33.95
Örgryte IS
33.95
SB
  
3Lina Hagberg
33.13
Turebergs FK
33.13
SB
  
4Camilla Appel
31.67
IF Göta Karlstad
31.67
  
5 
  , Huddinge
30.58
Huddinge AIS
30.58
PB
  
6Enny Björk
30.47
IFK Växjö
30.47
  
7Marianna DinopoulosUpsala IF
27.77
=PB
  
8Annina Stens
Annina Stens 99, Spårvägen
27.48
Spårvägens FK
27.48
=PB
  
9Linnéa Bodin
Linnéa Bodin 00, KFUM Örebro
23.61
KFUM Örebro
23.61
SB
  
10Jenny Österback
22.85
IFK Lidingö
22.85
  
11Vanna Wahlbom KlarbyBromma IF
22.29
PB
  
12 
  , Hammarby
22.21
Hammarby IF
22.21
SB
  
13Filippa Svalstedt
21.67
Hässelby SK
21.67
PB
  
14 
  , IFK Göteborg
15.19
IFK Göteborg
15.19
PB
  
Linder40.0141.2436.2138.14
Linder40.0141.2436.2138.14
Sjöman32.6230.3733.9529.91
Hagberg29.9533.1327.6129.82
Appel31.6729.8429.9830.59
30.5824.8128.1628.90
Björk29.4828.1530.47
Dinopoulos24.1627.7725.7124.47
Stens27.48
Bodinxx23.61x
Österbackx21.1822.8520.91
Wahlbom Klarby20.2720.3722.29x
22.21
Svalstedt21.6720.2218.2520.47
15.0315.19xx
F17 4x100 m     
Final A
1Hammarby IF 
48.32
  
 Siri Lindvall  01, Victoria Almerén Hansson  99, Greta Deltin  00, Sira Gassama  01
2Upsala IF 
48.34
  
 Hanna Axelsson  99, Gabriella Holmström  00, Mina Karlsson  99, Amie Jammeh  99
3IFK Växjö 
49.72
  
 Hanna Bellenby  99, Julia Frisk  99, Frida Bergvall  99, Hanna Westhoff  99
4Huddinge AIS 
50.04
  
 Mariam Barrow  01, Kajsa Eriksson  00, Sara Hermansson  99, Sarah Karlsson  01
5Örgryte IS 
50.18
  
 Rebecca Strand  99, Therese Nätstrand  00, Alexandra Pekic  00, Sandra Jonsson Lorentsson  01
6Hässelby SK 
52.49
  
 Shila Fathli  01, Ztella Krywult  00, Isabell Lindgren  01, Lisa Gunnarsson  99
7Turebergs FK 
53.93
  
 Maja Sund  01, Malin Emilson  00, Ebba Gällhagen  99, Ida Winther  01
Final B
1Spårvägens FK 
51.70
  
 Amanda Eriksson  00, Matilda Sönnergaard  99, Tilde Tofft  00, Celina Reichardt  99
2KFUM Örebro 
51.87
  
 Emily Capobianco  01, Ebba Löfholm  00, Ingrid Holmquist  00, Moa Eklundh  01
3IF Göta Karlstad 
52.41
  
 Ebba Gustavsson  00, Lovisa Ellström  00, Camilla Appel  99, Klara Hallgren  99
4Bromma IF 
55.41
  
 Karin Modin  00, Vanna Wahlbom Klarby  00, Kajsa Thorselius  01, Hanna Wallmark  01
5IFK Göteborg 
55.66
  
 Siri Hahn  00, Andrea Jarlhage  00
IFK Lund 
DQ
  
 Maja Maunsbach  01, Beatrice Persson  99, Linn Beer  00, Jennifer Quick  00
IFK Lidingö 
DQ
  
 Jenny Österback  01, Astrid Bobeck  00, Filippa Andersson  01, Johanna Hellman  99