18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
2.10
Arena: Uppsala slott

Män
M km terräng     
16 apr

Final A

Final
16 apr
1Adil Bouafif
11:40
Hässelby SK
11:40
  
1Adil Bouafif
37:42
Hässelby SK
37:42
  
2Andreas Åhwall
11:45
Hässelby SK
11:45
  
2David Nilsson
38:35
Högby IF
38:35
  
3Eric Senorski
11:49
Örgryte IS
11:49
  
3Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
39:05
Spårvägens FK
39:05
  
4Joel Bodén
Joel Bodén 83, IFK Umeå
12:00
IFK Umeå
12:00
  
4Janne Holmén
39:11
Rånäs 4H
39:11
  
5Mathias Borg
12:03
Ullevi FK
12:03
  
5Brandon Bartholomew
39:19
FK Studenterna
39:19
  
6Mikael Ekvall
Mikael Ekvall 89, Strömstad LK
12:06
Strömstad LK
12:06
  
6Rachid Benjira
39:24
Hässelby SK
39:24
  
7Brandon Bartholomew
12:10
FK Studenterna
12:10
  
7Mathias Borg
39:39
Ullevi FK
39:39
  
8Kalle Johansson
12:10
Hässelby SK
12:10
  
8Patrik AnderssonHälle IF
39:44
  
9Rachid Benjira
12:11
Hässelby SK
12:11
  
9Henrik Löfås
39:46
Upsala IF
39:46
  
10Oskar Landin
Oskar Landin 87, Spårvägen
12:17
Spårvägens FK
12:17
  
10Andreas Åhwall
39:49
Hässelby SK
39:49
  
11Lars Södergård
12:19
Vallentuna FK
12:19
  
11Napoleon Solomon
39:49
Fredrikshofs FIF
39:49
  
12Patrik AnderssonHälle IF
12:22
  
12Tobias Lustig
39:54
Ume FI
39:54
  
13Andreas Svensson
12:25
FK Studenterna
12:25
  
13Patrik Engström
40:05
FK Studenterna
40:05
  
14Tobias Lustig
12:27
Ume FI
12:27
  
14Andreas Svensson
40:33
FK Studenterna
40:33
  
15Johan Hydén
12:30
IK Akele
12:30
  
15Lars Södergård
41:01
Vallentuna FK
41:01
  
16Anton Wåhlin
12:30
Malmö AI
12:30
  
16Jan Westerberg
41:05
IFK Umeå
41:05
  
17Johan Bagge
12:33
Ume FI
12:33
  
17Peter Gross
Peter Gross 85, Hässelby
41:15
Hässelby SK
41:15
  
18Elmar Engholm
12:36
Hässelby SK
12:36
  
18Martin Kjäll-OhlssonHälle IF
41:19
  
19Per Sjögren
Per Sjögren 79, KFUM Örebro
12:36
KFUM Örebro
12:36
  
19Clas Jansson
Clas Jansson 82, Kvarnsveden
41:31
Kvarnsvedens GoIF
41:31
  
20Erik Svahn
12:37
Ärla IF
12:37
  
20Oskar Danielsson
Oskar Danielsson 88, IK Norrköping FI
42:13
IK Norrköping FI
42:13
  
21Karim Mohammadi
12:37
Spårvägens FK
12:37
  
21Niklas Berglund
42:48
IFK Umeå
42:48
  
22Jan Westerberg
12:38
IFK Umeå
12:38
  
22Daniel Lund
42:54
Hälle IF
42:54
  
23Oskar Danielsson
Oskar Danielsson 88, IK Norrköping FI
12:38
IK Norrköping FI
12:38
  
23Robert Limo
Robert Limo 82, IFK Växjö
43:17
IFK Växjö
43:17
  
24Marcus Gustafsson
12:38
Spårvägens FK
12:38
  
24Huruy Ghebrehiwet
43:17
FK Studenterna
43:17
  
25Johan WalldénGefle IF
12:49
  
25Fredrik Robertsson
43:21
FK Studenterna
43:21
  
26Karl Borgö
12:51
Hälle IF
12:51
  
26Johan Lindkvist
43:24
FK Studenterna
43:24
  
27Viktor Ekelund
12:53
Malmö AI
12:53
  
27Daniel Berggren
Daniel Berggren 87, Trollhättans IF
43:37
Trollhättans IF
43:37
  
28Peter Gross
Peter Gross 85, Hässelby
12:56
Hässelby SK
12:56
  
28Niklas Andersson
43:55
Hässelby SK
43:55
  
29Niklas Berglund
13:03
IFK Umeå
13:03
  
29Niklas Sydow
Niklas Sydow 80, Fredrikshof
44:18
Fredrikshofs FIF
44:18
  
30Johan Arnqvist
13:06
IF Göta Karlstad
13:06
  
30Johan Herrman
44:30
  
31Johan Svensson
Johan Svensson 89, Spårvägen
13:07
Spårvägens FK
13:07
  
31Jari Repo
Jari Repo 76, Trollhättans IF
44:46
Trollhättans IF
44:46
  
32Daniel Norberg
Daniel Norberg 78, Spårvägen
13:10
Spårvägens FK
13:10
  
32Patrik Eklund
Patrik Eklund 82, Handelsbanken
45:00
Handelsbankens IF
45:00
  
33Daniel Lund
13:12
Hälle IF
13:12
  
33Gunnar Durén
45:03
Hässelby SK
45:03
  
34Henrik Jakobsson
13:16
Spårvägens FK
13:16
  
34Joakim Axelsson
Joakim Axelsson 78, Trollhättans IF
46:34
Trollhättans IF
46:34
  
35Daniel Berggren
Daniel Berggren 87, Trollhättans IF
13:17
Trollhättans IF
13:17
  
36Fredrik BjörklundHälle IF
13:24
  
37Anders Hallberg
13:29
Hemlingby LK
13:29
  
38Mirza Nalic
13:31
Ärla IF
13:31
  
39Mika Sällinen
13:33
Ununge IF
13:33
  
40Martin Ronnerstedt
13:36
FK Studenterna
13:36
  
41Hugo Hultqvist
13:48
Upsala IF
13:48
  
42Niklas Hansson
Niklas Hansson 77, IK Hakarpspojkarna
13:52
IK Hakarpspojkarna
13:52
  
43Gustav Laggren
14:01
  
44Erik Östblom
Erik Östblom 90, Uppsala LK
14:22
Uppsala LK
14:22
  
45Joakim Axelsson
Joakim Axelsson 78, Trollhättans IF
14:25
Trollhättans IF
14:25
  
46Oskar Djärv
Oskar Djärv 90, Mantra Sport
14:33
IF Mantra Sport
14:33
  
47Gustaf Eskhult
15:48
  
48Victor Cederholm
20:28
Upsala IF
20:28
  
Hugo Hultqvist
DNF
Upsala IF
DNF
  
Björn Järpemo
DNF
  
M22 km terräng     
17 apr

Final A

Final
17 apr
1Eric Senorski
18:09
Örgryte IS
18:09
  
2Andreas Åhwall
18:17
Hässelby SK
18:17
  
3Anton Danielson
18:40
GoIF Tjalve
18:40
  
4Kalle Johansson
18:48
Hässelby SK
18:48
  
5Mikael Ekvall
Mikael Ekvall 89, Strömstad LK
18:58
Strömstad LK
18:58
  
6Staffan Ek
Staffan Ek 91, Björnstorp
19:06
Björnstorps IF
19:06
  
7Robin Lindgren
19:14
Örgryte IS
19:14
  
8Jonas Legernes
19:23
Ullevi FK
19:23
  
9Johan Hydén
19:35
IK Akele
19:35
  
10Gustaf Altin
Gustaf Altin 90, Kvarnsveden
20:06
Kvarnsvedens GoIF
20:06
  
11Jonatan BjörnbergKA 2 IF
20:08
  
12John Foitzik
20:10
Ludvika FFI
20:10
  
13André Rangelind
20:35
IF Göta Karlstad
20:35
  
14Patrik Nilsson
20:43
Hammarby IF
20:43
  
15Andreas Åkesson
20:43
Örgryte IS
20:43
  
16Gustaf Jansson BjurhammerRånäs 4H
20:46
  
17Jonatan Alvaeus
20:47
Upsala IF
20:47
  
18Mikael LundqvistÄrla IF
20:52
  
19Karl Rönnby
21:04
Enhörna IF
21:04
  
20Oscar Edman
Oscar Edman 90, Sävedalen
21:09
Sävedalens AIK
21:09
  
21Joel Delborg Nilsson
21:10
Björnstorps IF
21:10
  
22Filip Segerberg
21:21
Hammarby IF
21:21
  
23Johan SamuelssonFalu IK
21:30
  
24Rickard Gunnarsson
21:32
Hässelby SK
21:32
  
25Lukas Melander
Lukas Melander 90, KFUM Örebro
21:36
KFUM Örebro
21:36
  
26Lars Drageryd
Lars Drageryd 89, KFUM Örebro
21:43
KFUM Örebro
21:43
  
27Marcus Waerme
21:49
Ullevi FK
21:49
  
28Viktor StenbergUllevi FK
21:55
  
29Martin SvanborgBromma IF
22:02
  
30Yavar Biranvand
Yavar Biranvand 90, Västerås LK
22:40
Västerås LK
22:40
  
31Rasmus Lund
Rasmus Lund 89, Gotländsk FI
22:46
F Gotländsk FI
22:46
  
32Erik Östblom
Erik Östblom 90, Uppsala LK
23:02
Uppsala LK
23:02
  
Fredrik Grimborg
Fredrik Grimborg 90, Löparnas vänner
DNS
Löparnas Vänner IF
DNS
  
P19 km terräng     
17 apr

Final A

Final
17 apr
1Elmar Engholm
12:35
Hässelby SK
12:35
  
2Daniel Gleimar
12:38
Turebergs FK
12:38
  
3Emil Blomberg
12:46
Hässelby SK
12:46
  
4Filip Johansson
12:51
Sävedalens AIK
12:51
  
5Niklas Jonsson
12:54
Hammarby IF
12:54
  
6Rasmus Söderberg
12:55
Enhörna IF
12:55
  
7John Kingstedt
12:58
Huddinge AIS
12:58
  
8Elias Bjuhr
Elias Bjuhr 93, IFK Umeå
13:01
IFK Umeå
13:01
  
9Alexander Palm
Alexander Palm 93, IK Norrköping FI
13:02
IK Norrköping FI
13:02
  
9Linus WirénIK Ymer
13:02
  
11Björn Hammar
Björn Hammar 92, Sävedalen
13:09
Sävedalens AIK
13:09
  
12Carl Senorski
13:15
Örgryte IS
13:15
  
13Christopher Ljung
13:16
Hammarby IF
13:16
  
14Gustav MilessonHögby IF
13:24
  
15Niklas Gunne
13:25
IFK Mora
13:25
  
16Albin Sjöblom
13:26
Rånäs 4H
13:26
  
17Marcus PeterssonHögby IF
13:27
  
18Medhane Temesgen AmanuelSpårvägens FK
13:30
  
19Ismail Muktar SharifIK Akele
13:31
  
20Marcus Hallbäck
13:37
Hässelby SK
13:37
  
21Albin Thunberg
13:39
Sävedalens AIK
13:39
  
22Sebastian LundbergLjungby FIK
13:44
  
23Joakim ErikssonEstuna IF
13:47
  
24Erik Filipovic
13:47
Klippans FK
13:47
  
25Alexander Holm
Alexander Holm 92, GoIF Tjalve
13:48
GoIF Tjalve
13:48
  
26Desmond Manu
Desmond Manu 92, Sävedalen
13:48
Sävedalens AIK
13:48
  
27Dennis Lindberg
13:52
Grytgöls IK
13:52
  
28Sebastian RobertssonKlippans FK
13:55
  
29Michele Alemayoh
13:55
Hammarby IF
13:55
  
30Simon HalvorsenValö IK
14:06
  
31David Karlsson
David Karlsson 92, IFK Linköping
14:07
IFK Linköping
14:07
  
32Marcus Carlsson
14:09
SLK Oxelösund
14:09
  
33Emil PetterssonHögby IF
14:13
  
34Simon Lundell VakkuriEnhörna IF
14:13
  
35Emil Mårtensson
14:24
Hässelby SK
14:24
  
36Gusten Danielson
Gusten Danielson 92, IK Norrköping FI
14:35
IK Norrköping FI
14:35
  
37Carl Rapp
Carl Rapp 92, IFK Linköping
14:48
IFK Linköping
14:48
  
38Oskar Lahti
14:51
Klippans FK
14:51
  
39Samuel Nilsson
14:56
Enhörna IF
14:56
  
40Mohamed Hassan MohamedIK Akele
15:17
  
41Sadaq Mahad Dhuhulow
15:36
Fredrikshofs FIF
15:36
  
Christofer RydstedtÄrla IF
DNF
  
Ludwig Fleetwood
DNF
SLK Oxelösund
DNF
  
Jonathan OttossonEnhörna IF
DNF
  
P17 km terräng     
16 apr

Final A

Final
16 apr
1Napoleon Solomon
12:16
Fredrikshofs FIF
12:16
  
2Jens Petrusson
12:53
Ullevi FK
12:53
  
3Alexander Holmblad
13:00
Spårvägens FK
13:00
  
4Oliver Lämber
13:16
Hälle IF
13:16
  
5Hampus BörjessonUllevi FK
13:19
  
6Joel Durén
Joel Durén 94, Hässelby
13:23
Hässelby SK
13:23
  
7Pontus Johansson
13:32
IFK Växjö
13:32
  
8Jesper Bokefors
13:35
Upsala IF
13:35
  
9Joel ZachrissonUllevi FK
13:43
  
10Simon Spencer
Simon Spencer 94, Strömstad LK
13:48
Strömstad LK
13:48
  
11Otto Kingstedt
13:49
Huddinge AIS
13:49
  
12Alex Torgersson
14:01
Hammarby IF
14:01
  
13Anton Nilsson
14:04
Kils OK
14:04
  
14Gabriel ErikssonUllevi FK
14:04
  
15Filemon Mihreteab
14:06
Hässelby SK
14:06
  
16Gunnar GrimsdahlIK Akele
14:08
  
17Petter Berner-Wik
14:20
Upsala IF
14:20
  
18Emil Särnehed
14:21
Motala AIF
14:21
  
19Sam Salehian
14:25
Hammarby IF
14:25
  
20Jakob Fogelklou
14:30
Sävedalens AIK
14:30
  
21Jonathan JärveläIK Akele
14:40
  
22Patrick Claesson
14:45
Enhörna IF
14:45
  
23Noah Berhane
Noah Berhane 94, Fredrikshof
14:58
Fredrikshofs FIF
14:58
  
24Mattias Ohlsson
15:10
Öresund FK
15:10
  
25Rickard Carlsson
Rickard Carlsson 94, Trollhättans IF
15:10
Trollhättans IF
15:10
  
26Morgan Grass
16:34
Enhörna IF
16:34
  
27Jimmy KarlssonIK Akele
16:44
  
Erik Laggren
DNF
Alingsås IF
DNF
  
P16 km terräng     
16 apr

Final A

Final
16 apr
1Daniel StrandbergMalmö AI
13:08
  
2Alexander Nilsson
13:17
Mölndals AIK
13:17
  
3Hugo Lindell
13:27
Rånäs 4H
13:27
  
4Nigusu Solomon
13:44
Huddinge AIS
13:44
  
5Samuel Lundell VakkuriEnhörna IF
13:47
  
6Johan Sandsten
13:51
Oskarshamns SK
13:51
  
7Ken SlättengrenHögby IF
13:57
  
8Gustaf Lidfelt
14:03
Hammarby IF
14:03
  
9Arvid Henriksson
14:16
  
10Martin Hammar
14:17
Rånäs 4H
14:17
  
11Elliot FranssonIF Hagen
14:23
  
12Axel Lewén BrobergYstads IF
14:29
  
13Tobias Karlsson
14:29
Sävedalens AIK
14:29
  
14Ludvig Danielson
Ludvig Danielson 95, IK Norrköping FI
14:46
IK Norrköping FI
14:46
  
15Adam Andersson
15:06
Villstad GIF
15:06
  
16Hampus Balkåsen
15:14
IF Göta Karlstad
15:14
  
17Marcus Eriksson
Marcus Eriksson 95, Östersunds GIF
15:32
Östersunds GIF
15:32
  
18Yahye Khalif
Yahye Khalif 95, IFK Linköping
15:58
IFK Linköping
15:58
  
19Nicklas Arvidsson
16:02
IK Westmannia
16:02
  
Joakim Rosenqvist
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
P15 km terräng     
16 apr

Final A

Final
16 apr
1Gustaf Stensjö
13:09
Sävedalens AIK
13:09
  
2Andreas Jansson
13:38
SLK Oxelösund
13:38
  
3Daniel Bucht
Daniel Bucht 96, Sävedalen
13:42
Sävedalens AIK
13:42
  
4Oskar Lindqvist
13:58
Sävedalens AIK
13:58
  
5Joakim EkströmÄrla IF
14:07
  
6Filip ArturssonBromma IF
14:21
  
7Martin Herbert
14:24
Hässelby SK
14:24
  
8Daniel Tapia
14:28
Hässelby SK
14:28
  
9Maximilian Markl
14:31
IK Westmannia
14:31
  
10Axel Ohlson
Axel Ohlson 96, Hässelby
14:42
Hässelby SK
14:42
  
11Philip Wackendal
14:47
Huddinge AIS
14:47
  
12Gabriel Steffensen
14:50
Sävedalens AIK
14:50
  
13Oscar Carlsson
14:57
Ullevi FK
14:57
  
14Archibald CasteelHellas FK
15:00
  
15Samuel Hedlund
15:39
IK Westmannia
15:39
  
16Melker BrooméIK Akele
15:46
  
17Isak Hampel Klang
15:52
Hässelby SK
15:52
  
18Sven EngströmIK Akele
15:52
  
19Anton Persson
15:57
Hässelby SK
15:57
  
20Isak Andersson
16:09
Upsala IF
16:09
  
21Erik Lundmark
16:14
Turebergs FK
16:14
  
22Oskar Franzén
16:21
Hässelby SK
16:21
  
23Arvid Fågel Angelsten
16:44
  
24Björn Seifert
17:24
Upsala IF
17:24
  
25Anton Wijk
Anton Wijk 96, Upsala IF
18:33
Upsala IF
18:33
  
Kvinnor
K km terräng     
16 apr

Final A

Final
16 apr
1Charlotte SchönbeckIFK Lidingö
13:44
  
1Charlotta FougbergUllevi FK
29:13
  
2Malin Liljestedt
13:46
Spårvägens FK
13:46
  
2Frida Lundén
Frida Lundén 84, Studenterna
29:14
FK Studenterna
29:14
  
3Louise Wiker
13:48
Hässelby SK
13:48
  
3Louise Wiker
29:15
Hässelby SK
29:15
  
4Meraf Bahta
13:51
Hälle IF
13:51
  
4Yoie Johanna Bohlin
30:06
Hässelby SK
30:06
  
5Charlotta FougbergUllevi FK
13:53
  
5Cecilia KleistIK Akele
30:12
  
6Lena Örn
Lena Örn 88, Spårvägen
14:14
Spårvägens FK
14:14
  
6Inga KazlauskaitėRånäs 4H
31:03
  
7Frida Lundén
Frida Lundén 84, Studenterna
14:16
FK Studenterna
14:16
  
7Therese NordströmUllevi FK
31:10
  
8Cecilia KleistIK Akele
14:24
  
8Rebecka Törner
31:14
Västerås FK
31:14
  
9Fanny Ek
14:33
Tjust BRC
14:33
  
9Jenny Jansson
31:16
IFK Umeå
31:16
  
10Elin Borglund
Elin Borglund 91, Sävedalen
14:34
Sävedalens AIK
14:34
  
10Gloria Vinstedt
31:34
FK Studenterna
31:34
  
11Sara Sjökvist
Sara Sjökvist 89, Spårvägen
14:37
Spårvägens FK
14:37
  
11Cecilia Fager
31:44
Hässelby SK
31:44
  
12Sara Holmgren
Sara Holmgren 90, Sävedalen
14:40
Sävedalens AIK
14:40
  
12Malin Skoog
Malin Skoog 88, IFK Umeå
31:57
IFK Umeå
31:57
  
13Maria Borglund
14:48
Sävedalens AIK
14:48
  
13Emma Belforth
32:04
Ullevi FK
32:04
  
14Inga KazlauskaitėRånäs 4H
14:51
  
14Hedda Spinnars
32:11
Västerås FK
32:11
  
15Jenny Jansson
14:57
IFK Umeå
14:57
  
15Sofie Barkstedt
32:16
Oskarshamns SK
32:16
  
16Frida Flodström
15:01
Turebergs FK
15:01
  
16Linda Ström
32:48
Hässelby SK
32:48
  
17Helene Söderlund
15:04
IFK Mora
15:04
  
17Ann Björklund
Ann Björklund 71, Spårvägen
32:52
Spårvägens FK
32:52
  
18Therese NordströmUllevi FK
15:09
  
18Ingmarie Nilsson
33:39
Hässelby SK
33:39
  
19Malin Skoog
Malin Skoog 88, IFK Umeå
15:10
IFK Umeå
15:10
  
20Emma Belforth
15:13
Ullevi FK
15:13
  
21Cecilia Norrbom
15:19
Spårvägens FK
15:19
  
22Sandra NilssonÅhus FIK
15:20
  
23Linnéa Smeds
Linnéa Smeds 85, Spårvägen
15:24
Spårvägens FK
15:24
  
24Magdalena Ottersten
15:34
Sävedalens AIK
15:34
  
25Erika Fyrvall
15:47
Hässelby SK
15:47
  
26Susanne Sjöstrand
16:14
FK Studenterna
16:14
  
27Louise Wistrand
16:35
Hässelby SK
16:35
  
Matilda HäggströmIF Göta Karlstad
DNF
  
Sofie Ljungberg
Sofie Ljungberg 88, KFUM Örebro
DNF
KFUM Örebro
DNF
  
Cecilia Norrbom
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Petra Kindlund
DNF
Huddinge AIS
DNF
  
Antje Torstensson
DNF
KFUM Örebro
DNF
  
K22 km terräng     
17 apr

Final A

Final
17 apr
1Meraf Bahta
14:04
Hälle IF
14:04
  
2Elina Johansson
14:07
Spårvägens FK
14:07
  
3Nina Persson
14:19
Örgryte IS
14:19
  
4Sara Sjökvist
Sara Sjökvist 89, Spårvägen
14:25
Spårvägens FK
14:25
  
5Elin Borglund
Elin Borglund 91, Sävedalen
14:27
Sävedalens AIK
14:27
  
6Linn Nilsson
14:31
Hälle IF
14:31
  
7Sara Holmgren
Sara Holmgren 90, Sävedalen
14:36
Sävedalens AIK
14:36
  
8Maria Borglund
14:44
Sävedalens AIK
14:44
  
9Maria SandströmMalmö AI
14:48
  
10Louise Bichler
14:52
Sävedalens AIK
14:52
  
11Hannah Nilsson
15:16
Malmö AI
15:16
  
12Emma Dahl
Emma Dahl 91, Örgryte
15:20
Örgryte IS
15:20
  
13Karin Svensson
15:23
Örgryte IS
15:23
  
14Amanda Bohlin
Amanda Bohlin 89, GoIF Tjalve
15:28
GoIF Tjalve
15:28
  
15Sofia Enander
15:48
IK Orient
15:48
  
16Sandra SödergrenFIF Gnistan
15:56
  
17Erika Svanborg
16:02
Bromma IF
16:02
  
18Sara Jelvegård
16:54
Enhörna IF
16:54
  
19Nathalie SäfstenF Bålsta IK
17:10
  
20Frida Söderqvist
Frida Söderqvist 91, Trollhättans IF
19:36
Trollhättans IF
19:36
  
Nathalie RohlénIFK Lidingö
DNF
  
F19 km terräng     
17 apr

Final A

Final
17 apr
1Lina Alainentalo
14:58
Hässelby SK
14:58
  
2Rebecka Öberg
15:00
IFK Lidingö
15:00
  
3Karin Olsson
15:00
Ludvika FFI
15:00
  
4Frida Johnsson
15:01
Ullevi FK
15:01
  
5Julia Nilsson
15:08
Öresund FK
15:08
  
6Jenny Håland
15:24
IFK Tumba
15:24
  
7Rebecka Andersson
Rebecka Andersson 93, Strömstad LK
15:34
Strömstad LK
15:34
  
8Amelie Andersson
15:38
Villstad GIF
15:38
  
9Tilda HelgessonÅhus FIK
15:43
  
10Therese Moberg
15:51
Sundsvalls FI
15:51
  
11Erica Wesström
15:54
Upsala IF
15:54
  
12Hanna DICKÉR
15:57
Örgryte IS
15:57
  
13Ylva Stenström
15:59
Upsala IF
15:59
  
14Alva Sandström
16:12
Upsala IF
16:12
  
15Jonna Hedbys HolmbergUmara SC
16:22
  
16Anna Rydin
16:44
Ullevi FK
16:44
  
17Johanna Hultgren
17:08
Ludvika FFI
17:08
  
18Victoria Rehn
Victoria Rehn 92, Högbo GIF
17:09
Högbo GIF
17:09
  
19Frida KristianssonIK Ymer
17:19
  
20Sara Rönnby
17:36
Enhörna IF
17:36
  
21Sandra Byléhn
Sandra Byléhn 92, IFK Linköping
29:56
IFK Linköping
29:56
  
Johanna Nissén KarlssonLidköpings IS
DNF
  
Johanna Busk
DNF
Enhörna IF
DNF
  
Julia ForsmarkIK Stål
DNF
  
Emma Rutgersson
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
F17 km terräng     
16 apr

Final A

Final
16 apr
1Agnes Sjöström
15:25
IK Westmannia
15:25
  
2Isabelle Carlsson-PallinMosjö FK
15:37
  
3Maria Larsson
16:04
Ullevi FK
16:04
  
4Sophia Geirup
16:22
Ullevi FK
16:22
  
5Evelina Larsson
16:55
Kvarnsvedens GoIF
16:55
  
6Alice Andersson
16:55
Sävedalens AIK
16:55
  
7Malin Cederqvist
Malin Cederqvist 94, Göteborgs KIK
17:32
Göteborgs KIK
17:32
  
Josefine MalmborgHabo FIF-04
DNF
  
Lovisa Hammarlund
Lovisa Hammarlund 94, Göteborgs KIK
DNS
Göteborgs KIK
DNS
  
F16 km terräng     
16 apr

Final A

Final
16 apr
1Sarah Lahti
15:02
Klippans FK
15:02
  
2Isabell Norstedt
15:27
IFK Helsingborg
15:27
  
3Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl 95, Glanshammar
15:47
Glanshammars IF
15:47
  
4Siri Ohrankämmen
16:14
Sävedalens AIK
16:14
  
5Jenny BiesértSK Graal
16:28
  
6Lisa Jerpenfeldt
16:33
Sävedalens AIK
16:33
  
7Emma Fogelkvist
16:39
Spårvägens FK
16:39
  
8Malin Nyström
16:42
IFK Mora
16:42
  
9Sanna Skoog
16:47
Kils OK
16:47
  
10Hanna Karlsson
16:57
Rånäs 4H
16:57
  
11Sofia Nilsson
Sofia Nilsson 95, Linköpings GIF
17:01
Linköpings GIF
17:01
  
12Jessica Bengtsson
17:07
Sävedalens AIK
17:07
  
13Julia Schytzer
17:13
IF Göta Karlstad
17:13
  
14Emilia Elofsson
Emilia Elofsson 95, Lidköpings IS
17:14
Lidköpings IS
17:14
  
15Emelie Svensson
17:44
IFK Mora
17:44
  
16Hanna Eriksson
17:46
  
17Nike Alfredsson
18:59
Rånäs 4H
18:59
  
18Sofie Ekvall
Sofie Ekvall 95, Strömstad LK
19:12
Strömstad LK
19:12
  
19Diana Jacobs
19:13
Ullevi FK
19:13
  
20Eveliina HiltunenUllevi FK
19:14
  
21Frida Andersson
19:34
IF Göta Karlstad
19:34
  
22Hanne Gustafsson
19:56
IF Göta Karlstad
19:56
  
23Emma LöfqvistIK Akele
20:06
  
F15 km terräng     
16 apr

Final A

Final
16 apr
1Linn Söderholm
14:56
Sävedalens AIK
14:56
  
2Isabelle Brauer
15:19
Åkersberga SK
15:19
  
3Moa Rothman
Moa Rothman 96, Västerås
15:38
Västerås FK
15:38
  
4Malin Jonsson
Malin Jonsson 96, Sävedalen
15:44
Sävedalens AIK
15:44
  
5Matilda Andersson
15:52
Sävedalens AIK
15:52
  
6Kerstin Axelsson
Kerstin Axelsson 96, IK Hakarpspojkarna
16:09
IK Hakarpspojkarna
16:09
  
7Julia Ivehammar
Julia Ivehammar 96, Linköpings GIF
16:37
Linköpings GIF
16:37
  
8Lovisa KeterlinsSK Granan
17:30
  
9Johanna Högardh
17:42
IFK Halmstad
17:42
  
10Ida Jackalin
Ida Jackalin 96, Högbo GIF
17:44
Högbo GIF
17:44
  
11Emelie Ring
18:08
IK Akele
18:08
  
12Julia Angelsiöö
18:27
Storvreta IK
18:27
  
13Louise Hellberg
20:22
Huddinge AIS
20:22
  
Alma Pihlblad
Alma Pihlblad 96, Högbo GIF
DNF
Högbo GIF
DNF