17.9
15.9
15.9
11.9
16.9
16.9
16.9
13.9
7.9
15.9
12.9
12.9
15.9
15.9
15.9
14.9
12.9
12.9
15.9
13.9
12.9
5.9
4.9
14.9
13.9
13.9
12.9
12.9
10.9
9.9
13.9
10.9
12.9
12.9
10.9
12.9
9.9
8.9
11‐12.9
12.9
5.9
3.9
11.9
12.9
11.9
11.9
8.9
11.9
9.9
2.9
11.9
11.9
8.9
8.9
8.9
8.9
11.9
11‐12.9
8.9
11.9
30.8
11‐12.9
12.9
13.9
11.9
19.6
21.8
8.9
11.9
4.9
7.9
9.9
9.9
8.9
4.9
7.9
10.9
11.9
10.9
8.9
5.9
11.9
11.9
11.7
20.6
4.9
8.9
8.9
28‐29.8
8.9
8.9
4‐5.9
4‐5.9
28.8
6.9
8.9
7.9
22.8
21.8
7.9
Arena: Källbrinks IP
Tävlande: 145 (74+71)   Starter: 175 (90+85)

Män
P17 100 m     

Vind: -0.4

Final A

Final

Vind: -0.4
1Jonathan Wulff
11.21
Hammarby IF
11.21
  
2Erik MartinssonGefle IF
11.81
PB
  
3Johan Andersson
11.95
IFK Växjö
11.95
PB
  
4Timothy EdwardsUpsala IF
12.20
  
5Johan MeckbachTäby IS
12.31
  
Final B
Vind: -0.9
Vind: -0.9
1Henrik Malmberg
11.59
Huddinge AIS
11.59
SB
  
2Eric Bergvall
11.83
Hässelby SK
11.83
  
3Mathieu Nilsson
12.13
IF Göta Karlstad
12.13
PB
  
4Erik Tedhamre
12.45
Huddinge AIS
12.45
PB
  
5Tao Maiwan
Tao Maiwan 96, Sundbyberg
12.69
Sundbybergs IK
12.69
PB
  
P17 400 m     


Final A

Final

1Henrik Malmberg
50.36
Huddinge AIS
50.36
  
2Alex Torgersson
50.39
Hammarby IF
50.39
PB
  
3Tim Jonsson
Tim Jonsson 94, Hässelby
51.95
Hässelby SK
51.95
  
4Benjamin Ahlbäck
53.43
IF Göta Karlstad
53.43
SB
  
5Max Gålnander
54.08
Upsala IF
54.08
  
Final B
1Erik MartinssonGefle IF
51.66
PB
  
2Sebastian StöckemannIFK Växjö
54.60
PB
  
3Niclas SvärdlingTäby IS
56.66
PB
  
4Philip Wackendal
58.28
Huddinge AIS
58.28
PB
  
5Santiago Wilkman
59.47
Sundbybergs IK
59.47
PB
  
P17 3000 m     


Final A

Final

1Joel Durén
Joel Durén 94, Hässelby
9:12.43
Hässelby SK
9:12.43
PB
  
2Pontus Johansson
9:16.48
IFK Växjö
9:16.48
  
3Otto Kingstedt
9:19.68
Huddinge AIS
9:19.68
PB
  
4Nigusu Solomon
9:34.02
Huddinge AIS
9:34.02
  
5Gustaf Lidfelt
9:49.24
Hammarby IF
9:49.24
  
6Petter Berner-Wik
9:53.63
Upsala IF
9:53.63
PB
  
7Fredrik Orrsveden
9:57.54
Sundbybergs IK
9:57.54
  
8Christian Runge WildnerTäby IS
10:00.97
PB
  
9Hampus Balkåsen
10:03.71
IF Göta Karlstad
10:03.71
PB
  
10Oliver Langselius
10:40.58
Gefle IF
10:40.58
PB
  
P17 300 m häck (83.8 cm)     


Final A

Final

1Carl Sjöstedt
39.31
IF Göta Karlstad
39.31
  
2Andreas Almlöf
41.24
Hammarby IF
41.24
  
3Hannes Kvist WirdmoIFK Växjö
41.25
PB
  
4Niclas SvärdlingTäby IS
41.38
PB
  
5Rasmus Bergman
43.65
Sundbybergs IK
43.65
PB
  
Final B
1Isak Hampel Klang
41.02
Hässelby SK
41.02
PB
  
2Dennis Elms JanssonHuddinge AIS
42.58
PB
  
3Simon SöderlundUpsala IF
43.10
PB
  
4Mathias Berntsson
45.69
Huddinge AIS
45.69
PB
  
5Andreas RingstamGefle IF
50.79
PB
  
P17 Höjd     


Final A

Final

1Fredrick Ekholm
2.00
Huddinge AIS
2.00
  
2Jonathan KruseUpsala IF
1.94
  
3Filip DanielssonIFK Växjö
1.90
PB
  
4Fabian DelrydTäby IS
1.86
  
5Staffan Åkesson
1.80
Hammarby IF
1.80
PB
  
6Fredrik SamuelssonHässelby SK
1.80
  
7Mathieu Nilsson
1.77
IF Göta Karlstad
1.77
  
8Joel Glantz
1.73
Huddinge AIS
1.73
PB
  
9Fredrik DahlmanGefle IF
1.73
PB
  
10Rasmus Bergman
1.69
Sundbybergs IK
1.69
  
P17 Tresteg     


Final A

Final

1Fredrick Ekholm
13.90
Huddinge AIS
13.90
+0.3 PB
  
2Joel Valdemarsson
13.62
IF Göta Karlstad
13.62
+0.6
  
3Fredrik Samuelsson
13.02
Hässelby SK
13.02
+1.1 PB
  
4Erik Grundberg
13.00
Hammarby IF
13.00
0.0 SB
  
5Simon SöderlundUpsala IF
12.14
+0.5
  
6Filip Danielsson
11.92
IFK Växjö
11.92
+0.7 PB
  
7Johan Eriksson ViklundSundbybergs IK
11.26
0.0 PB
  
8Wilhelm Wegendal-RundströmTäby IS
10.96
+1.1 PB
  
9Jesper Norén
10.34
Gefle IF
10.34
0.0
  
10Sebastian EngströmHuddinge AIS
9.98
+0.7 PB
  
P17 Diskus (1.5 kg)     


Final A

Final

1Victor Ivarsson
42.13
IFK Växjö
42.13
  
2Alexander LarssonUpsala IF
41.26
  
3Jonas Hansson-BergénNyköpings BIS
38.41
SB
  
4Axel Ohlson
Axel Ohlson 96, Hässelby
38.13
Hässelby SK
38.13
PB
  
5Carl Moskuvaara
35.34
Huddinge AIS
35.34
  
6Michael Shirafkan NejadIF Göta Karlstad
35.30
  
7Andreas Vinghed
31.36
Sundbybergs IK
31.36
PB
  
8Wilhelm Wegendal-RundströmTäby IS
22.79
PB
  
9Fredrik LundgrenGefle IF
22.09
PB
  
Andreas AlmlöfHammarby IF
NM
  
P17 Spjut (700 g)     


Final A

Final

1Axel Lönegren
60.88
Upsala IF
60.88
  
2Emil Sjödin
56.95
Hässelby SK
56.95
SB
  
3Victor Ivarsson
52.41
IFK Växjö
52.41
SB
  
4Gabriel Heen
48.14
Huddinge AIS
48.14
  
5Fredrik LundgrenGefle IF
44.74
SB
  
6Jonathan Wulff
44.46
Hammarby IF
44.46
PB
  
7Andreas Vinghed
41.54
Sundbybergs IK
41.54
PB
  
8Filip Schützer
33.98
IF Göta Karlstad
33.98
PB
  
9Erik Andrén
31.69
Huddinge AIS
31.69
PB
  
10Per GöranssonTäby IS
31.64
PB
  
P17 4x100 m     
Final A
1IFK Växjö 
44.38
  
  Pontus Johansson  94, Johan Andersson  94, Victor Ivarsson  94, Hannes Kvist Wirdmo  94
2Huddinge AIS 
44.57
  
  Gabriel Heen  95, Henrik Malmberg  95, Dennis Elms Jansson  95, Fredrick Ekholm  94
3Hässelby SK 
45.18
  
  Eric Bergvall  94, Tim Jonsson  94, Fredrik Samuelsson  95, Isak Hampel Klang  96
4Hammarby IF 
45.34
  
  Mattias Qvarfordt  94, Jonathan Wulff  94, Erik Grundberg  94, Andreas Almlöf  95
5IF Göta Karlstad 
48.09
  
  Mathieu Nilsson  96, Filip Schützer  95, Michael Shirafkan Nejad  95, Johan Askmar  94
Final B
1Upsala IF 
46.29
  
  Timothy Edwards  95, Simon Söderlund  94, Pontus Attåsen  96, Max Gålnander  94
2Täby IS 
46.76
  
  Per Göransson  95, Wilhelm Wegendal-Rundström  95, Christian Runge Wildner  95, Niclas Svärdling  95
3Sundbybergs IK 
48.87
  
  Kaul Pettersson  95, Rasmus Bergman  96, Johan Eriksson Viklund  95, Tao Maiwan  96
4Huddinge AIS 
50.55
  
  Joel Glantz  96, Erik Tedhamre  95, Mathias Berndtsson  95, Philip Wackendal  96
Gefle IF 
DQ
  
  Jesper Norén  95, Erik Martinsson  96, Andreas Ringstam  95, Fredrik Dahlman  95
Kvinnor
F17 200 m     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Farydah Inoussa
25.9m
Hässelby SK
25.9m
  
2Susanne Schlüssler
26.66
PB
  
3Yasmin Jelassi
27.33
Hammarby IF
27.33
  
4Felicia Hellberg BerglundSundbybergs IK
27.72
PB
  
5Cecilia Danell
28.53
Huddinge AIS
28.53
PB
  
Final B
Vind: -0.5
Vind: -0.5
1Karolina NikamoUpsala IF
26.23
PB
  
2Emmy Olsson
26.42
Gefle IF
26.42
  
3Ida Virdebrant
26.48
IFK Växjö
26.48
=PB
  
4Amanda Lindh
26.79
Huddinge AIS
26.79
PB
  
Sofia LindeTäby IS
DQ
  
F17 800 m     


Final A

Final

1Betty Strandberg
2:16.63
Gefle IF
2:16.63
  
2Caroline Kihlblom
2:23.93
Huddinge AIS
2:23.93
  
3Rakel Rosshagen
2:25.89
Täby IS
2:25.89
PB
  
4Emma Forss
Emma Forss 94, Hammarby
2:26.38
Hammarby IF
2:26.38
PB
  
5Hedda Hedenskog
2:28.80
Hässelby SK
2:28.80
PB
  
6Emma Bouw
2:33.46
Upsala IF
2:33.46
PB
  
7Jacqueline Larsson
2:42.36
IF Göta Karlstad
2:42.36
SB
  
8Sofia Wiberg
2:42.36
IFK Växjö
2:42.36
PB
  
9Pebbles Höglind
2:45.49
Sundbybergs IK
2:45.49
PB
  
10Johanna Helgesson
3:07.89
Huddinge AIS
3:07.89
SB
  
F17 1500 m hinder     


Final A

Final

1Malin Börjesjö
5:33.63
Sundbybergs IK
5:33.63
PB
  
2Sophia Persson
5:37.72
Huddinge AIS
5:37.72
SB
  
3Julia Schytzer
5:44.77
IF Göta Karlstad
5:44.77
PB
  
4Frida Jansson
5:58.56
IFK Växjö
5:58.56
PB
  
5Jonna Skogh
Jonna Skogh 96, Hässelby
6:04.56
Hässelby SK
6:04.56
PB
  
6Sofia Linjo
6:23.59
Hammarby IF
6:23.59
SB
  
7Sandra Håkansson
6:43.09
Huddinge AIS
6:43.09
PB
  
8Denise Eriksson
6:53.19
Gefle IF
6:53.19
SB
  
F17 300 m häck     


Final A

Final

1Rakel RosshagenTäby IS
44.50
  
2Stina M JanssonGefle IF
46.87
PB
  
3Hanna Hultemark
47.39
IFK Växjö
47.39
  
4Alexi Ramskog
48.33
Hammarby IF
48.33
PB
  
5Hanna Jonsson
Hanna Jonsson 96, Sundbyberg
48.78
Sundbybergs IK
48.78
PB
  
Final B
1Frida Johansson
45.09
IF Göta Karlstad
45.09
PB
  
2Sofia Johnsson
45.10
Hässelby SK
45.10
  
3Emma Bouw
48.84
Upsala IF
48.84
  
4Louise Hellberg
49.20
Huddinge AIS
49.20
PB
  
5Sandra Håkansson
54.35
Huddinge AIS
54.35
PB
  
F17 Stav     


Final A

Final

1Emma Nors
Emma Nors 94, Hammarby
3.27
Hammarby IF
3.27
  
2Louise GabrielssonHuddinge AIS
3.22
=PB
  
3Denise ErikssonGefle IF
3.07
  
4Moa Bylund
Moa Bylund 94, Huddinge
2.82
Huddinge AIS
2.82
PB
  
5Frida Werner
2.65
Hässelby SK
2.65
SB
  
6Ida Björklund
2.57
IFK Växjö
2.57
SB
  
7Sara Larsson
2.57
IF Göta Karlstad
2.57
SB
  
8Sofie Nyman
2.57
Upsala IF
2.57
  
9Fanny Öhrn Selahn
2.25
Sundbybergs IK
2.25
  
F17 Längd     


Final A

Final

1Sofia NilssonGefle IF
5.63
0.0
  
2Frida Johansson
5.55
IF Göta Karlstad
5.55
0.0
  
3Farydah Inoussa
5.53
Hässelby SK
5.53
0.0
  
4Ellinor Bill
5.48
Hammarby IF
5.48
+0.1
  
5Ellinor PerssonTäby IS
5.25
0.0 PB
  
6Malin SamuelssonIFK Växjö
5.20
0.0 SB
  
7Olivia Jurcola
5.06
Huddinge AIS
5.06
0.0 PB
  
8Anna Holmin
4.81
Upsala IF
4.81
0.0 PB
  
9Idunn Fyksen SooaruHuddinge AIS
4.76
0.0
  
10Hanna Jonsson
Hanna Jonsson 96, Sundbyberg
4.70
Sundbybergs IK
4.70
0.0 PB
  
F17 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Sofia Linde
14.54
Täby IS
14.54
  
2Erica Lantz
13.18
IFK Växjö
13.18
  
3Fanny Öhrn Selahn
11.88
Sundbybergs IK
11.88
PB
  
4Emma Kullin
11.62
Huddinge AIS
11.62
=PB
  
5Nadia Shirafkan-NejadIF Göta Karlstad
10.81
SB
  
6Nathalie Erlingcarl
10.73
Hässelby SK
10.73
SB
  
7Linnéa JönssonUpsala IF
10.52
PB
  
8Freja LiljedahlGefle IF
10.32
PB
  
9Freja Avebäck
10.24
Hammarby IF
10.24
  
10Frida Öhman
8.89
Huddinge AIS
8.89
PB
  
F17 Slägga     


Final A

Final

1Freja LiljedahlGefle IF
48.81
  
2Julia Karlsson
43.88
IF Göta Karlstad
43.88
PB
  
3Linnéa JönssonUpsala IF
40.68
PB
  
4Josefin Krieg
35.47
Huddinge AIS
35.47
  
5Sofia Tjernberg
32.42
Huddinge AIS
32.42
  
6Molly Bergvall
29.14
IFK Växjö
29.14
PB
  
7Sofia Johnsson
22.35
Hässelby SK
22.35
PB
  
8Alexi Ramskog
18.51
Hammarby IF
18.51
PB
  
F17 4x100 m     
Final 1
1Gefle IF 
50.14
  
 Josefin Palm  94, Sofia Nilsson  95, Emmy Olsson  94, Fanny Anonsen  95
2Täby IS 
50.36
  
 Linnéa Nikula  94, Sofia Linde  95, Rakel Rosshagen  95, Ellinor Persson  96
3Upsala IF 
51.23
  
 Klara Zetterberg  96, Anna Holmin  95, Karolina Nikamo  95, Klara Helander  95
Sundbybergs IK 
DNF
  
 Fanny Öhrn Selahn  95, Hanna Johnsson  96, Felicia Hellberg Berglund  95
Huddinge AIS 
DNF
  
 Idunn Fyksen Sooaru  94, Moa Bylund  94, Cecilia Danell  96, Johanna Helgesson  95
Final 2
1IFK Växjö 
49.67
  
 Malin Citess  95, Sofia Wiberg  95, Hanna Hultemark  95, Ida Virdebrant  94
2IF Göta Karlstad 
50.32
  
 Susanne Schüssler  95, Izabelle Kjellberg  96, Isabella Rosenquist  95, Frida Johansson  95
3Huddinge AIS 
50.38
  
 Alexandra Jensen  96, Amanda Lindh  96, Sofia Wickström  96, Louise Gabrielsson  95
4Hässelby SK 
50.81
  
 Sofia Johnsson  94, Nathalie Erlingcarl  95, Farydah Inoussa  94, Amanda Bills  94
5Hammarby IF 
52.10
  
 Yasmin Jelassi  96, Alexi Ramskog  94, Ellinor Bill  95