18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
2.10
Arena: Tibblevallen
Tävlande: 135 (66+69)   Starter: 169 (84+85)

Män
P17 200 m     

Vind: -1.0

Final A

Final

Vind: -1.0
1Austin HamiltonMalmö AI
22.31
PB
  
2Dennis Forsman
22.45
Ullevi FK
22.45
  
3Jacob Ewertzh
22.62
Hammarby IF
22.62
PB
  
4Erik MartinssonGefle IF
22.81
PB
  
5Gustav Kjell
23.50
Turebergs FK
23.50
PB
  
6Eric Gullberg
25.69
IF Göta Karlstad
25.69
PB
  
Final B
Vind: -2.0
Vind: -2.0
1Dennis Elms JanssonHuddinge AIS
23.62
PB
  
2Per GöranssonTäby IS
24.17
PB
  
3Henning Rydström
24.76
Hässelby SK
24.76
PB
  
4Nicola Raftelis NordinSundbybergs IK
25.46
PB
  
5Christopher Sandberg
27.37
IFK Växjö
27.37
PB
  
P17 800 m     


Final A

Final

1Andreas Almgren
1:54.73
Turebergs FK
1:54.73
  
2Anton Persson
2:00.70
Hässelby SK
2:00.70
SB
  
3Alexander LundskogUllevi FK
2:04.00
PB
  
4Fredrik Orrsveden
2:04.13
Sundbybergs IK
2:04.13
SB
  
5Anton Roos
Anton Roos 97, Huddinge
2:04.69
Huddinge AIS
2:04.69
PB
  
6Christopher Koos
2:05.07
Malmö AI
2:05.07
PB
  
7Christian Runge WildnerTäby IS
2:07.65
  
8Olof Östenberg
2:18.34
IFK Växjö
2:18.34
PB
  
9Marcus Holmqvist
2:32.73
Hammarby IF
2:32.73
SB
  
10Emil Ring
Emil Ring 97, IF Göta
2:34.78
IF Göta Karlstad
2:34.78
PB
  
Erik Valle HernandezGefle IF
DQ
  
P17 2000 m hinder (83.8 cm)     


Final A

Final

1Daniel Strandberg
6:20.99
Malmö AI
6:20.99
PB
  
2Nigusu Solomon
6:38.01
Huddinge AIS
6:38.01
  
3Filip Artursson
6:42.26
Hässelby SK
6:42.26
PB
  
4Hampus Balkåsen
6:54.10
IF Göta Karlstad
6:54.10
PB
  
5Santiago Wilkman
6:54.97
Sundbybergs IK
6:54.97
PB
  
6Victor Fingal
7:06.02
Ullevi FK
7:06.02
PB
  
7Oliver LangseliusGefle IF
7:09.48
PB
  
8Sebastian Gyllensten
7:25.20
IFK Växjö
7:25.20
PB
  
9Viktor Hagren
7:25.27
Turebergs FK
7:25.27
PB
  
10Staffan Åkesson
7:45.27
Hammarby IF
7:45.27
PB
  
11Joar Andersson
7:57.27
Täby IS
7:57.27
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     

Vind: -1.4

Final A

Final

Vind: -1.4
1Charles Mitala
14.39
Malmö AI
14.39
PB
  
2Alexander LundskogUllevi FK
14.40
PB
  
3Andreas Almlöf
14.86
Hammarby IF
14.86
SB
  
4Fredrik Samuelsson
15.09
Hässelby SK
15.09
PB
  
5Jakob Mast LarssonIF Göta Karlstad
15.25
PB
  
6Niclas SvärdlingTäby IS
15.84
SB
  
Final B
Vind: -0.3
Vind: -0.3
1Dennis Elms JanssonHuddinge AIS
16.44
PB
  
2Sebastian Gyllensten
16.48
IFK Växjö
16.48
PB
  
3Rasmus Bergman
19.49
Sundbybergs IK
19.49
  
P17 Stav     


Final A

Final

1Isak Hampel Klang
3.92
Hässelby SK
3.92
PB
  
2Johan KnutssonMalmö AI
3.82
PB
  
3Kevin Fankl
3.42
Ullevi FK
3.42
PB
  
4Hannes GidlöfGefle IF
3.42
SB
  
5Philip Erixon
Philip Erixon 95, IFK Växjö
3.27
IFK Växjö
3.27
SB
  
6Staffan Åkesson
3.12
Hammarby IF
3.12
PB
  
7Wilhelm Wegendal-RundströmTäby IS
2.72
PB
  
8Sebastian EngströmHuddinge AIS
2.52
PB
  
9Christoffer HagrenTurebergs FK
2.12
PB
  
P17 Längd     


Final A

Final

1Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
7.09w
+3.2
  
2Fredrik SamuelssonHässelby SK
7.05
+1.7 PB
  
3Johan MeckbachTäby IS
6.66
+0.8 PB
  
4Erik MartinssonGefle IF
6.55w
+3.1
  
5Jakob Mast LarssonIF Göta Karlstad
6.45
+1.9 PB
  
6Filip Danielsson
6.25
IFK Växjö
6.25
+2.0 PB
  
7Noah Elliott
6.01
Ullevi FK
6.01
+1.4
  
8Anton Hördell
5.91
Hammarby IF
5.91
+1.7 PB
  
9Viktor Hagren
5.84
Turebergs FK
5.84
+1.8 PB
  
10Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
5.46
+0.3 PB
  
Rasmus Bergman
NM
Sundbybergs IK
NM
  
P17 Kula (5.0 kg)     


Final A

Final

1Viktor GardenkransMalmö AI
18.52
  
2Gabriel Heen
16.54
Huddinge AIS
16.54
PB
  
3Gustav Liberg
15.77
Ullevi FK
15.77
PB
  
4Axel Ohlson
Axel Ohlson 96, Hässelby
15.00
Hässelby SK
15.00
PB
  
5Olof Östenberg
13.54
IFK Växjö
13.54
PB
  
6Andreas Almlöf
12.66
Hammarby IF
12.66
  
7Andreas Vinghed
12.63
Sundbybergs IK
12.63
PB
  
8Johan MeckbachTäby IS
11.72
PB
  
9Michael Shirafkan NejadIF Göta Karlstad
11.33
SB
  
10Andreas RingstamGefle IF
11.10
PB
  
11Victor Flink
9.72
Turebergs FK
9.72
PB
  
P17 Slägga (5.0 kg)     


Final A

Final

1Chris Arnoldsson
56.84
Turebergs FK
56.84
  
2Alexander Persson
52.50
Huddinge AIS
52.50
  
3Jakob GardenkransMalmö AI
49.05
PB
  
4Axel Ohlson
Axel Ohlson 96, Hässelby
46.26
Hässelby SK
46.26
PB
  
5Gustav Liberg
45.95
Ullevi FK
45.95
PB
  
6Michael Shirafkan NejadIF Göta Karlstad
39.02
PB
  
7Andreas RingstamGefle IF
34.53
PB
  
8Jacob Danielsson
32.16
IFK Växjö
32.16
PB
  
9Andreas Vinghed
28.85
Sundbybergs IK
28.85
PB
  
10Per GöranssonTäby IS
22.69
PB
  
11Simon Averin-MarkströmHammarby IF
16.73
PB
  
Kvinnor
F17 100 m     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Sandra TörnrosGefle IF
12.25
SB
  
2Malin Citess
Malin Citess 95, IFK Växjö
12.50
IFK Växjö
12.50
  
3Sofia Linde
12.54
Täby IS
12.54
PB
  
4Sandra Hentschel
12.58
Hammarby IF
12.58
  
5Linnea Sandell
12.80
Malmö AI
12.80
  
6Ronja Olsson
13.21
Ullevi FK
13.21
PB
  
Final B
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1Izabelle KjellbergIF Göta Karlstad
12.61
PB
  
2Felicia Hellberg BerglundSundbybergs IK
12.92
PB
  
3Matilda GrundströmHuddinge AIS
13.08
PB
  
4Nathalie Erlingcarl
13.18
Hässelby SK
13.18
  
5Amanda Brottman
13.95
Turebergs FK
13.95
PB
  
F17 400 m     


Final A

Final

1Betty StrandbergGefle IF
56.32
SB
  
2Elin Tornhed
Elin Tornhed 95, IFK Växjö
57.54
IFK Växjö
57.54
PB
  
3Rakel RosshagenTäby IS
58.63
SB
  
4Astrid Rosvall
59.67
Hässelby SK
59.67
PB
  
5Felicia Hellberg BerglundSundbybergs IK
1:00.31
PB
  
6Ellinor Bill
1:04.62
Hammarby IF
1:04.62
PB
  
Final B
1Louise Åkerlund
59.13
Turebergs FK
59.13
PB
  
2Patricia Striner
1:00.45
Malmö AI
1:00.45
PB
  
3Minda Langmoen
1:01.17
Ullevi FK
1:01.17
SB
  
4Nicole Berner
1:02.45
Huddinge AIS
1:02.45
PB
  
5Sarah Larsson
1:11.75
IF Göta Karlstad
1:11.75
PB
  
F17 3000 m     


Final A

Final

1Isabelle Brauer
10:07.21
Hässelby SK
10:07.21
  
2Alem Tesfaye
Alem Tesfaye 95, Sundbyberg
10:40.17
Sundbybergs IK
10:40.17
SB
  
3Linn Bengtsson
Linn Bengtsson 97, IFK Växjö
10:52.47
IFK Växjö
10:52.47
PB
  
4Elin Svensson
10:59.46
Ullevi FK
10:59.46
PB
  
5Lina Persson
11:00.77
Malmö AI
11:00.77
PB
  
6Sophia Persson
11:21.73
Huddinge AIS
11:21.73
  
7Ella Sjödin
11:21.77
IF Göta Karlstad
11:21.77
PB
  
8Ellen Westman Persson
12:34.58
Hammarby IF
12:34.58
PB
  
9Louise Åberg
14:41.98
Täby IS
14:41.98
PB
  
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     

Vind: -1.0

Final A

Final

Vind: -1.0
1Adriana Janic
14.57
Malmö AI
14.57
PB
  
2Malin Skogström
14.57
Hässelby SK
14.57
SB
  
3Frida Johansson
14.81
IF Göta Karlstad
14.81
SB
  
4Rakel RosshagenTäby IS
14.93
  
5Fanny Anonsen
15.34
Gefle IF
15.34
SB
  
6Amber HelminskiUllevi FK
19.59
PB
  
Final B
Vind: -1.1
Vind: -1.1
1Elin Lindell
15.70
Hammarby IF
15.70
SB
  
2Sofia Andersson
15.83
IFK Växjö
15.83
PB
  
3Hannah Svensson
16.88
Huddinge AIS
16.88
PB
  
4Alida Sterner
17.84
Turebergs FK
17.84
PB
  
5Hanna Johnsson
19.07
Sundbybergs IK
19.07
  
F17 Höjd     


Final A

Final

1Molly Bergvall
Molly Bergvall 95, IFK Växjö
1.77
IFK Växjö
1.77
PB
  
2Sofia Linde
1.77
Täby IS
1.77
PB
  
3Malin Skogström
1.66
Hässelby SK
1.66
  
4Adriana Janic
1.66
Malmö AI
1.66
SB
  
5Ellen Ekholm
1.63
Ullevi FK
1.63
PB
  
6Louise EkmanGefle IF
1.63
PB
  
7Emilia StenströmHuddinge AIS
1.55
  
8Isabella RosenquistIF Göta Karlstad
1.46
  
9Felicia Asplund
1.41
Hammarby IF
1.41
PB
  
10Katja Nordqvist
1.31
Turebergs FK
1.31
PB
  
F17 Tresteg     


Final A

Final

1Fanny Anonsen
12.15
Gefle IF
12.15
–0.4 PB
  
2Malin Citess
Malin Citess 95, IFK Växjö
11.72
IFK Växjö
11.72
+1.0 PB
  
3Ellinor Bill
11.31w
Hammarby IF
11.31w
+3.1
  
4Hannah Svensson
10.90w
Huddinge AIS
10.90w
+2.1
  
5Alva Gustafsson
10.81w
Ullevi FK
10.81w
+3.2
  
6Ellinor PerssonTäby IS
10.74
0.0 PB
  
7Martina Appel
10.71w
IF Göta Karlstad
10.71w
+3.1
  
8Nellie Becke
9.99
Malmö AI
9.99
+1.6 PB
  
9Jenny Wingqvist
9.73
Hässelby SK
9.73
–0.3 PB
  
10Anna Norman
Anna Norman 97, Sundbyberg
9.06
Sundbybergs IK
9.06
+1.1 PB
  
11Cecilia Hassel
8.91w
Turebergs FK
8.91w
+2.6
  
F17 Diskus     


Final A

Final

1Nadia Shirafkan-NejadIF Göta Karlstad
45.43
  
2Linn Hessler-BergstrandUllevi FK
42.29
PB
  
3Matilda ÅströmGefle IF
42.23
PB
  
4Fanny Öhrn Selahn
29.84
Sundbybergs IK
29.84
PB
  
5Amanda Karlsson
29.73
Huddinge AIS
29.73
PB
  
6Hanna Mårtensson
27.66
Hässelby SK
27.66
  
7Felicia Lindberg
26.03
Hammarby IF
26.03
PB
  
8Sigrid KarlssonMalmö AI
25.50
PB
  
9Frida Jansson
Frida Jansson 95, IFK Växjö
22.25
IFK Växjö
22.25
SB
  
10Lisa Bevemyr
17.03
Turebergs FK
17.03
PB
  
11Isa BergströmTäby IS
16.33
PB
  
F17 Spjut     


Final A

Final

1Molly Bergvall
Molly Bergvall 95, IFK Växjö
37.47
IFK Växjö
37.47
SB
  
2Nadia Shirafkan-NejadIF Göta Karlstad
36.78
SB
  
3Sara Thor
Sara Thor 96, Huddinge
33.69
Huddinge AIS
33.69
PB
  
4Karolina Ander
31.51
Hässelby SK
31.51
PB
  
5Denise ErikssonGefle IF
31.10
  
6Linn Hessler-BergstrandUllevi FK
30.31
PB
  
7Felicia Lindberg
29.92
Hammarby IF
29.92
PB
  
8Fanny Öhrn Selahn
28.40
Sundbybergs IK
28.40
  
9Linnea Sandell
28.19
Malmö AI
28.19
PB
  
10Lisa Wallje
19.61
Täby IS
19.61
PB
  
11Alida Sterner
16.01
Turebergs FK
16.01
PB