17.9
15.9
15.9
11.9
16.9
16.9
16.9
13.9
7.9
15.9
12.9
12.9
15.9
15.9
15.9
14.9
12.9
12.9
15.9
13.9
12.9
5.9
4.9
14.9
13.9
13.9
12.9
12.9
10.9
9.9
13.9
10.9
12.9
12.9
10.9
12.9
9.9
8.9
11‐12.9
12.9
5.9
3.9
11.9
12.9
11.9
11.9
8.9
11.9
9.9
2.9
11.9
11.9
8.9
8.9
8.9
8.9
11.9
11‐12.9
8.9
11.9
30.8
11‐12.9
12.9
13.9
11.9
19.6
21.8
8.9
11.9
4.9
7.9
9.9
9.9
8.9
4.9
7.9
10.9
11.9
10.9
8.9
5.9
11.9
11.9
11.7
20.6
4.9
8.9
8.9
28‐29.8
8.9
8.9
4‐5.9
4‐5.9
28.8
6.9
8.9
7.9
22.8
21.8
7.9
Arena: Ekängens Friidrottsarena
Tävlande: 478 (216+262)   Starter: 1093 (512+581)

Män
P16 100 m     
9 aug
Vind: +0.8

Final A

Final
9 aug
Vind: +0.8
1Austin HamiltonMalmö AI
10.91
  
2Jakob Mast LarssonIF Göta Karlstad
10.95
PB
  
3Adrian Appelgren
11.42
Mölndals AIK
11.42
  
4Karl SjölanderUpsala IF
11.45
PB
  
5Carl Davidsson
Carl Davidsson 97, Linköpings GIF
11.46
Linköpings GIF
11.46
  
6Felix Svensson
11.48
Mölndals AIK
11.48
  
7Oscar Jacobsson
11.62
Västerås FK
11.62
  
Giovanni InostrozaTurebergs FK
DNS
  
Heat 1
9 aug Vind: +1.7
9 augVind: +1.7
1Jakob Mast LarssonIF Göta Karlstad
11.01
PB
  
2Carl Davidsson
Carl Davidsson 97, Linköpings GIF
11.43
Linköpings GIF
11.43
PB
  
3Adrian Appelgren
11.46
Mölndals AIK
11.46
  
4Karl SjölanderUpsala IF
11.49
PB
  
5Daniel ÖrevikVisby IF Gute
11.65
PB
  
6William KisekkaUpsala IF
11.84
  
7Jonatan Paulsson-Bixo
11.89
Östersunds GIF
11.89
PB
  
Heat 2
9 aug Vind: +1.6
9 augVind: +1.6
1Oscar Jacobsson
11.50
Västerås FK
11.50
PB
  
2Giovanni InostrozaTurebergs FK
11.52
  
3Fredrik Wall
11.54
Riviera FI
11.54
PB
  
4Sebastian BrandmaierUpsala IF
11.87
  
5Lucas Järpsjö
Lucas Järpsjö 97, Mariestads AIF
12.09
Mariestads AIF
12.09
SB
  
6Christoffer Sandell
12.22
Råby-Rekarne FIF
12.22
PB
  
Tarley Allison
DNS
Järvsö IF
DNS
  
Heat 3
9 aug Vind: +1.3
9 augVind: +1.3
1Austin HamiltonMalmö AI
10.87
  
2Felix Svensson
11.46
Mölndals AIK
11.46
PB
  
3Isaq Ali AbdirahmanÖresund FK
11.54
  
4Axel Dillner
11.65
Ullevi FK
11.65
PB
  
5Eric Mårtensson
11.71
IFK Trelleborg
11.71
PB
  
6Albin Suljov
Albin Suljov 97, Färjestaden
11.89
FIK Färjestaden
11.89
PB
  
7Kalle Branzell
12.26
Alingsås IF
12.26
PB
  
P16 200 m     
11 aug
Vind: +2.7

Final A

Final
11 aug
Vind: +2.7
1Austin Hamilton
22.10w
Malmö AI
22.10w
  
2Jakob Mast Larsson
22.15w
IF Göta Karlstad
22.15w
  
3Felix Svensson
22.89w
Mölndals AIK
22.89w
  
4Oscar Jacobsson
23.32w
Västerås FK
23.32w
  
5Adrian Appelgren
23.51w
Mölndals AIK
23.51w
  
6Tobias Johansson
23.51w
IK Viking
23.51w
  
7Isaq Ali Abdirahman
23.74w
Öresund FK
23.74w
  
8Axel Dillner
23.74w
Ullevi FK
23.74w
  
Heat 1
10 aug Vind: +0.5
10 augVind: +0.5
1Jakob Mast LarssonIF Göta Karlstad
22.46
  
2Oscar Jacobsson
23.38
Västerås FK
23.38
  
3Tobias Johansson
23.64
IK Viking
23.64
PB
  
4Elias Larsson
24.57
Malmö AI
24.57
  
5Kalle Branzell
24.74
Alingsås IF
24.74
PB
  
Fredrik Wall
DNF
Riviera FI
DNF
  
Heat 2
10 aug Vind: +1.7
10 augVind: +1.7
1Austin HamiltonMalmö AI
22.24
PB
  
2Isaq Ali AbdirahmanÖresund FK
23.34
PB
  
3Axel Dillner
23.67
Ullevi FK
23.67
PB
  
4Jonatan Paulsson-Bixo
24.35
Östersunds GIF
24.35
PB
  
5Christoffer Sandell
24.99
Råby-Rekarne FIF
24.99
PB
  
6Lucas Järpsjö
Lucas Järpsjö 97, Mariestads AIF
25.14
Mariestads AIF
25.14
PB
  
Heat 3
10 aug Vind: +0.6
10 augVind: +0.6
1Felix Svensson
23.04
Mölndals AIK
23.04
PB
  
2Adrian Appelgren
23.83
Mölndals AIK
23.83
  
3Joakim Karlsson
23.87
Finspångs AIK
23.87
PB
  
4Sebastian BrandmaierUpsala IF
24.15
  
5Eric Mårtensson
24.29
IFK Trelleborg
24.29
  
6Albin Suljov
Albin Suljov 97, Färjestaden
24.55
FIK Färjestaden
24.55
PB
  
P16 400 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Filip La FleurYstads IF
52.39
PB
  
2Jakob Boyer
Jakob Boyer 97, Nyköping
52.44
Nyköpings BIS
52.44
  
3Andreas VidovicIFK Lund
53.09
  
4Anton Roos
Anton Roos 97, Huddinge
53.24
Huddinge AIS
53.24
PB
  
5Jesper Rask
53.31
Bollnäs FIK
53.31
PB
  
6Isaq Ali AbdirahmanÖresund FK
53.64
  
7Eric Mårtensson
54.61
IFK Trelleborg
54.61
  
8Elias Larsson
55.20
Malmö AI
55.20
  
Heat 1
9 aug
9 aug
1Jakob Boyer
Jakob Boyer 97, Nyköping
53.62
Nyköpings BIS
53.62
  
2Filip La FleurYstads IF
53.74
PB
  
3Jesper Rask
53.78
Bollnäs FIK
53.78
PB
  
4Eric Mårtensson
54.46
IFK Trelleborg
54.46
  
5Edwin Andersson
56.22
Hässelby SK
56.22
  
Heat 2
9 aug
9 aug
1Andreas VidovicIFK Lund
52.71
PB
  
2Isaq Ali AbdirahmanÖresund FK
52.80
  
3Anton Roos
Anton Roos 97, Huddinge
54.32
Huddinge AIS
54.32
PB
  
4Elias Larsson
55.20
Malmö AI
55.20
  
5Martin Jacobson
55.70
Tyresö FK
55.70
PB
  
P16 800 m     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Abdiqani Khadar
Abdiqani Khadar 97, KFUM Örebro
1:56.64
KFUM Örebro
1:56.64
  
2Andreas Kramer
1:57.20
Sävedalens AIK
1:57.20
  
3Simon Wallenlind
1:58.35
Mölndals AIK
1:58.35
  
4Gustav Olsson
Gustav Olsson 97, Sävedalen
2:02.78
Sävedalens AIK
2:02.78
  
5Isac Larsson
Isac Larsson 97, Sävedalen
2:03.23
Sävedalens AIK
2:03.23
  
6Hampus Eriksson
2:04.27
Sävedalens AIK
2:04.27
  
7Daniel Eriksson
2:05.72
Mölndals AIK
2:05.72
  
8Adam Kagebeck
Adam Kagebeck 97, Linköpings GIF
2:06.37
Linköpings GIF
2:06.37
  
Heat 1
10 aug
10 aug
1Abdiqani Khadar
Abdiqani Khadar 97, KFUM Örebro
2:01.83
KFUM Örebro
2:01.83
  
2Gustav Olsson
Gustav Olsson 97, Sävedalen
2:03.05
Sävedalens AIK
2:03.05
  
3Isac Larsson
Isac Larsson 97, Sävedalen
2:03.29
Sävedalens AIK
2:03.29
  
4Tim Yngesjö
2:04.35
Nyköpings BIS
2:04.35
  
5Samuel Kagebeck
Samuel Kagebeck 97, Linköpings GIF
2:06.63
Linköpings GIF
2:06.63
PB
  
6Edwin Andersson
2:06.99
Hässelby SK
2:06.99
  
7Martin Jacobson
2:07.20
Tyresö FK
2:07.20
PB
  
Heat 2
10 aug
10 aug
1Simon Wallenlind
2:03.58
Mölndals AIK
2:03.58
  
2Andreas Kramer
2:03.79
Sävedalens AIK
2:03.79
  
3Hampus Eriksson
2:04.08
Sävedalens AIK
2:04.08
  
4Daniel Eriksson
2:04.17
Mölndals AIK
2:04.17
  
5Adam Kagebeck
Adam Kagebeck 97, Linköpings GIF
2:04.17
Linköpings GIF
2:04.17
PB
  
6Pontus Hagman
Pontus Hagman 97, Västerås
2:06.12
Västerås FK
2:06.12
  
P16 1500 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Abdiqani Khadar
Abdiqani Khadar 97, KFUM Örebro
4:05.47
KFUM Örebro
4:05.47
  
2Andreas Kramer
4:06.86
Sävedalens AIK
4:06.86
PB
  
3Emil Danielsson
4:07.00
Dala-Järna IK
4:07.00
PB
  
4Oskar Rosenlund
4:13.09
Björnstorps IF
4:13.09
  
5Erik Djurberg
4:18.36
Upsala IF
4:18.36
  
6Martin Wuopio
4:18.63
IK Akele
4:18.63
  
7Adelegn Zewdu
4:21.81
Keep Up RC
4:21.81
PB
  
8Erik Lagerlöf
4:23.32
IFK Lidingö
4:23.32
  
9Daniel Eriksson
4:23.33
Mölndals AIK
4:23.33
  
10Christoffer Hagman
4:25.48
Västerås FK
4:25.48
  
11Gustav Nordling
4:26.04
Spårvägens FK
4:26.04
PB
  
12Olof Nordling
Olof Nordling 97, Spårvägen
4:33.89
Spårvägens FK
4:33.89
SB
  
13Jacob Lidman
4:38.63
Hälle IF
4:38.63
PB
  
14Valdemar Crispin Quinonez
4:42.54
Spårvägens FK
4:42.54
  
P16 3000 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Emil Danielsson
9:07.71
Dala-Järna IK
9:07.71
  
2Adelegn Zewdu
9:18.13
Keep Up RC
9:18.13
PB
  
3Erik Djurberg
9:20.08
Upsala IF
9:20.08
PB
  
4Martin Wuopio
9:21.67
IK Akele
9:21.67
PB
  
5Dennis Olsson
Dennis Olsson 97, Spårvägen
9:23.11
Spårvägens FK
9:23.11
PB
  
6Erik Lagerlöf
9:24.65
IFK Lidingö
9:24.65
PB
  
7Pontus Hagman
Pontus Hagman 97, Västerås
9:24.95
Västerås FK
9:24.95
PB
  
8Elias Tholén
9:35.17
Ununge IF
9:35.17
PB
  
9Anton Wretström
9:41.97
SK Graal
9:41.97
  
10Daniel Eriksson
9:48.87
Mölndals AIK
9:48.87
  
11Gustav Nordling
9:49.62
Spårvägens FK
9:49.62
PB
  
12Christoffer Hagman
10:01.57
Västerås FK
10:01.57
  
13Valdemar Crispin Quinonez
10:07.56
Spårvägens FK
10:07.56
  
14Olof Nordling
Olof Nordling 97, Spårvägen
10:13.76
Spårvägens FK
10:13.76
PB
  
15Tobias Bjernulf
10:21.21
Hässelby SK
10:21.21
  
P16 2000 m hinder (83.8 cm)     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Erik Djurberg
6:19.35
Upsala IF
6:19.35
PB
  
2Adelegn Zewdu
6:22.76
Keep Up RC
6:22.76
PB
  
3Elias Tholén
6:23.34
Ununge IF
6:23.34
PB
  
4Pontus Hagman
Pontus Hagman 97, Västerås
6:25.64
Västerås FK
6:25.64
PB
  
5Martin Wuopio
6:31.58
IK Akele
6:31.58
PB
  
6Anton Wretström
6:35.35
SK Graal
6:35.35
PB
  
7Christoffer Hagman
6:43.32
Västerås FK
6:43.32
  
8Filip Wadman
6:50.79
Mölndals AIK
6:50.79
PB
  
9Jacob Lidman
7:00.25
Hälle IF
7:00.25
PB
  
P16 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
11 aug
Vind: +2.0

Final A

Final
11 aug
Vind: +2.0
1Jakob Mast LarssonIF Göta Karlstad
14.18
PB
  
2Andreas GustafssonFalu IK
14.18
  
3Elias Martinsson
14.60
Brattås CK
14.60
  
4Gustav JacobsonIstrums SK
15.11
PB
  
5Filip Augustsson
15.86
Brattås CK
15.86
PB
  
6Felix AntonssonMalmö AI
15.93
PB
  
7Simon Throgen
16.03
Karlskoga FI
16.03
PB
  
P16 300 m häck (83.8 cm)     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Jakob Mast LarssonIF Göta Karlstad
37.61
PB
  
2Nicklas Holm
39.06
Hellas FK
39.06
  
3Albin Johansson
40.01
Högbo GIF
40.01
  
4Gustav JacobsonIstrums SK
40.16
PB
  
5Fredrik Lorentzon
40.88
IFK Lidingö
40.88
PB
  
6Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
40.92
  
7Marcus Nyberg
41.42
Malmö AI
41.42
PB
  
8Filip Wadman
41.67
Mölndals AIK
41.67
  
Heat 1
10 aug
10 aug
1Jakob Mast LarssonIF Göta Karlstad
38.97
  
2Albin Johansson
40.69
Högbo GIF
40.69
  
3Gustav JacobsonIstrums SK
40.97
PB
  
4Filip Wadman
41.09
Mölndals AIK
41.09
PB
  
5Albin Suljov
Albin Suljov 97, Färjestaden
42.47
FIK Färjestaden
42.47
PB
  
6Martin Jacobson
43.39
Tyresö FK
43.39
PB
  
7Hjalmar Åhman
44.61
IFK Lidingö
44.61
  
Heat 2
10 aug
10 aug
1Nicklas Holm
40.99
Hellas FK
40.99
  
2Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
41.41
  
3Marcus Nyberg
41.48
Malmö AI
41.48
PB
  
4Fredrik Lorentzon
42.35
IFK Lidingö
42.35
  
5Felix AntonssonMalmö AI
43.62
PB
  
6Filip Ottosson
43.64
IFK Umeå
43.64
PB
  
P16 Höjd     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Oskar LundqvistUpsala IF
2.05
  
2Andreas GustafssonFalu IK
1.91
  
3Tobias Johansson
1.88
IK Viking
1.88
  
4Elias Martinsson
1.84
Brattås CK
1.84
  
5Otto Brinkman
Otto Brinkman 97, Spårvägen
1.80
Spårvägens FK
1.80
  
5Simon Throgen
1.80
Karlskoga FI
1.80
  
5Filip Augustsson
1.80
Brattås CK
1.80
  
8Salesi Pettersson HafokaSpårvägens FK
1.68
  
Albin Fagerblom
Albin Fagerblom 97, Falköpings AIK
NH
Falköpings AIK
NH
  
P16 Stav     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Andreas GustafssonFalu IK
4.15
  
2Niklas Svanberg
Niklas Svanberg 97, Stenungsunds FI
3.91
F Stenungsunds FI
3.91
PB
  
3Anton Sjöström
3.75
IFK Umeå
3.75
  
4Nils EickhoffIK Ymer
3.61
PB
  
5Albin Fagerblom
Albin Fagerblom 97, Falköpings AIK
3.61
Falköpings AIK
3.61
PB
  
6Marcus Arvidsson
3.41
IFK Umeå
3.41
  
7Alex Appelgren
3.29
Tyresö FK
3.29
=PB
  
8Albin Suljov
Albin Suljov 97, Färjestaden
3.11
FIK Färjestaden
3.11
  
P16 Längd     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Olof Östenberg
7.01w
IFK Växjö
7.01w
+2.8
  
2Daniel ÖrevikVisby IF Gute
6.87
+1.5 PB
  
3Elias Martinsson
6.54
Brattås CK
6.54
0.0
  
4Henning André
6.46
Nyköpings BIS
6.46
+0.5 PB
  
5Filip Augustsson
6.35
Brattås CK
6.35
0.0
  
6Christofer Pool Wiklund
6.32
Falköpings FIK
6.32
+0.9 PB
  
7Nils EickhoffIK Ymer
6.29
+1.2 PB
  
8Pontus QuickIFK Lund
6.18
+0.3
  
9Fredrik Wall
5.81w
Riviera FI
5.81w
+2.5
  
10Lucas Järpsjö
Lucas Järpsjö 97, Mariestads AIF
5.76
Mariestads AIF
5.76
0.0
  
11Johan SundkvistRiviera FI
5.72
0.0
  
12Tobias Johansson
5.70
IK Viking
5.70
+1.9
  
Kval
9 aug
9 aug
1Daniel ÖrevikVisby IF Gute
6.74w
+2.2
  
2Olof ÖstenbergIFK Växjö
6.66
+1.6 PB
  
3Henning André
6.50w
Nyköpings BIS
6.50w
+2.6
  
4Elias Martinsson
6.37w
Brattås CK
6.37w
+3.9
  
5Pontus QuickIFK Lund
6.30w
+3.1
  
6Nils EickhoffIK Ymer
6.28
+1.8 PB
  
7Christofer Pool Wiklund
6.18
Falköpings FIK
6.18
+1.3 PB
  
8Filip Augustsson
6.05
Brattås CK
6.05
+0.3
  
9Tobias Johansson
5.96w
IK Viking
5.96w
+4.0
  
10Fredrik Wall
5.95
Riviera FI
5.95
+0.4 PB
  
11Lucas Järpsjö
Lucas Järpsjö 97, Mariestads AIF
5.90w
Mariestads AIF
5.90w
+2.5
  
12Johan SundkvistRiviera FI
5.73
+1.2 SB
  
13Elias Högström
5.63
Sundsvalls FI
5.63
+1.3
  
14Daniel Bolin
5.56
Ullevi FK
5.56
+1.2 PB
  
15Albin Fagerblom
Albin Fagerblom 97, Falköpings AIK
5.22
Falköpings AIK
5.22
+0.7 PB
  
16Kalle Branzell
5.15
Alingsås IF
5.15
0.0 PB
  
Giovanni InostrozaTurebergs FK
DNS
  
P16 Tresteg     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Sebastian Ruthström
13.95
Spårvägens FK
13.95
+2.0 PB
  
2Christofer Pool Wiklund
13.85
Falköpings FIK
13.85
+1.9 PB
  
3Marcus Nyberg
12.90
Malmö AI
12.90
+1.5 PB
  
4Daniel Bolin
12.87w
Ullevi FK
12.87w
+3.4
  
5Michael Welsapar
12.77w
Enköpings AI
12.77w
+4.5
  
6Henning André
12.73w
Nyköpings BIS
12.73w
+4.9
  
7Albin Boestad
12.64w
IFK Lidingö
12.64w
+3.2
  
8Nils Eickhoff
12.57w
IK Ymer
12.57w
+3.1
  
9Elias Högström
12.31
Sundsvalls FI
12.31
+0.6
  
10Christian BjörkmanVäsby IK
11.93
+0.6 PB
  
11Salesi Pettersson HafokaSpårvägens FK
11.54w
+2.5
  
Oscar MattssonKisa SK
NM
  
P16 Kula (5.0 kg)     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Olof Östenberg
16.70
IFK Växjö
16.70
PB
  
2Jakob GardenkransMalmö AI
16.28
PB
  
3Jesper Arbinge
15.68
Huddinge AIS
15.68
  
4Oscar Gustafsson
15.64
Nyköpings BIS
15.64
PB
  
5Filip La FleurYstads IF
15.49
PB
  
6Oliver Tered
14.32
Hässelby SK
14.32
PB
  
7Samuel Andresen
12.80
IFK Helsingborg
12.80
PB
  
8Filip Karlsson
12.71
FIF Gnistan
12.71
PB
  
P16 Diskus (1.5 kg)     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Jakob GardenkransMalmö AI
53.84
  
2Olof Östenberg
52.83
IFK Växjö
52.83
PB
  
3Jesper Arbinge
46.12
Huddinge AIS
46.12
PB
  
4Albin Johansson
45.81
Högbo GIF
45.81
PB
  
5Oscar Gustafsson
44.40
Nyköpings BIS
44.40
PB
  
6Edwin Sahlin
Edwin Sahlin 97, Västerås
40.00
Västerås FK
40.00
PB
  
7Gustav JacobsonIstrums SK
34.57
  
8Eddie Sundell
Eddie Sundell 97, Söderhamn
31.43
Söderhamns IF
31.43
PB
  
P16 Slägga (5.0 kg)     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Jakob GardenkransMalmö AI
54.06
  
2Jesper Arbinge
47.34
Huddinge AIS
47.34
  
3Oliver Tered
45.83
Hässelby SK
45.83
PB
  
4Gustav JacobsonIstrums SK
43.59
PB
  
5Albin Kjellberg
41.52
Hässelby SK
41.52
PB
  
P16 Spjut (700 g)     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Simon Litzell
Simon Litzell 97, Östersunds GIF
71.61
Östersunds GIF
71.61
  
2Olof Östenberg
59.16
IFK Växjö
59.16
PB
  
3Andreè NilssonSK Bore
57.22
PB
  
4Oskar Jacobson
53.47
Istrums SK
53.47
PB
  
5Simon Henriksson
51.24
Eslövs AI
51.24
PB
  
6Marcus Jaurell
45.40
Hässelby SK
45.40
PB
  
7Robin EricssonHabo FIF-04
41.76
PB
  
8Oskar SidenbladhHellas FK
37.58
  
P15 100 m     
9 aug
Vind: +0.9

Final A

Final
9 aug
Vind: +0.9
1Max Hrelja
Max Hrelja 98, Linköpings GIF
11.25
Linköpings GIF
11.25
PB
  
2Yonathan Helsing
11.27
Sundsvalls FI
11.27
  
3Jonatan Åsman
11.68
Öresund FK
11.68
PB
  
4Daniel Persson
11.80
Bromma IF
11.80
PB
  
5James GaudielloMalmö AI
12.04
  
6Linus Willers
Linus Willers 98, IK Norrköping FI
12.04
IK Norrköping FI
12.04
  
7Rodi Kay
Rodi Kay 98, Hammarby
12.09
Hammarby IF
12.09
PB
  
8Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
12.11
IFK Helsingborg
12.11
  
Heat 1
9 aug Vind: +2.3
9 augVind: +2.3
1Jonatan Åsman
11.52w
Öresund FK
11.52w
  
2James Gaudiello
11.73w
Malmö AI
11.73w
  
3Rodi Kay
Rodi Kay 98, Hammarby
11.90w
Hammarby IF
11.90w
  
4Isak Adam
11.93w
Ullevi FK
11.93w
  
5Oskar Motta
12.02w
Upsala IF
12.02w
  
6Oliver Glänneskog
Oliver Glänneskog 98, IK Norrköping FI
12.24w
IK Norrköping FI
12.24w
  
7Tobias Söderberg
12.46w
IF Göta Karlstad
12.46w
  
8Hampus Meurk
Hampus Meurk 98, Österhaninge
12.96w
Österhaninge IF
12.96w
  
Heat 2
9 aug Vind: +1.0
9 augVind: +1.0
1Yonathan Helsing
11.28
Sundsvalls FI
11.28
  
2Linus Willers
Linus Willers 98, IK Norrköping FI
12.02
IK Norrköping FI
12.02
  
3Albin LundinIK Ymer
12.07
  
4Axel Nykvist
12.11
Tranås AIF
12.11
PB
  
5Max Nero
Max Nero 98, IF Göta
12.29
IF Göta Karlstad
12.29
  
6Nuttakit Tacum
12.42
Piteå IF
12.42
PB
  
7Gustav Svedberg
12.69
Karlskoga FI
12.69
PB
  
Heat 3
9 aug Vind: +2.2
9 augVind: +2.2
1Max Hrelja
Max Hrelja 98, Linköpings GIF
11.33w
Linköpings GIF
11.33w
  
2Daniel Persson
11.67w
Bromma IF
11.67w
  
3Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
11.87w
IFK Helsingborg
11.87w
  
4Adam Friberg
Adam Friberg 98, Eksjö Södra
12.42w
Eksjö Södra IK
12.42w
  
5Viktor Kårefjärd
12.44w
Råby-Rekarne FIF
12.44w
  
6Axel Bergegård
12.97w
Järvsö IF
12.97w
  
Marcus MagnussonIK Orient
DNF
  
P15 300 m     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Lukas Nordèn
Lukas Nordèn 98, Västerås
37.28
Västerås FK
37.28
  
2James GaudielloMalmö AI
37.77
PB
  
3Johan Brasch
38.30
Wärnamo SK
38.30
PB
  
4Axel Nykvist
38.39
Tranås AIF
38.39
PB
  
5Julius Larsen BrolinTäby IS
38.51
PB
  
6Max Hejdenberg
39.00
Örgryte IS
39.00
  
7Nuttakit Tacum
39.19
Piteå IF
39.19
  
8Emil Thedéen
39.51
Bromma IF
39.51
  
Heat 1
10 aug
10 aug
1Lukas Nordèn
Lukas Nordèn 98, Västerås
37.81
Västerås FK
37.81
  
2Julius Larsen BrolinTäby IS
38.83
PB
  
3Isak Adam
39.23
Ullevi FK
39.23
PB
  
4Fredrik SjömanBromma IF
39.62
  
5Arvid Malm
Arvid Malm 98, Västerås
39.66
Västerås FK
39.66
PB
  
6Axel AbrahamssonBromma IF
39.76
PB
  
Heat 2
10 aug
10 aug
1Max Hejdenberg
38.07
Örgryte IS
38.07
  
2Axel Nykvist
38.68
Tranås AIF
38.68
PB
  
3Nuttakit Tacum
38.90
Piteå IF
38.90
PB
  
4Viktor Kjellsson
39.10
IFK Växjö
39.10
PB
  
5Rodi Kay
Rodi Kay 98, Hammarby
39.12
Hammarby IF
39.12
PB
  
6Viktor Kårefjärd
40.21
Råby-Rekarne FIF
40.21
PB
  
Heat 3
10 aug
10 aug
1James GaudielloMalmö AI
38.39
PB
  
2Johan Brasch
38.75
Wärnamo SK
38.75
PB
  
3Emil Thedéen
38.92
Bromma IF
38.92
PB
  
4Oskar Motta
39.09
Upsala IF
39.09
PB
  
5Axel Bergegård
40.48
Järvsö IF
40.48
PB
  
6Gustav Svedberg
41.17
Karlskoga FI
41.17
PB
  
P15 800 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Warsame Hassan
1:57.45
Malmö AI
1:57.45
  
2Stefan Stojanovic
2:01.97
Huddinge AIS
2:01.97
PB
  
3Joel Norling
2:04.23
Tierps IF
2:04.23
PB
  
4Alexander ÅkessonMalmö AI
2:05.75
PB
  
5Lukas MårtenssonIF Udd
2:05.77
PB
  
6Rikard Karlsson
2:09.28
Hässelby SK
2:09.28
PB
  
7Erik Rosqvist
Erik Rosqvist 98, Mälarhöjden
2:19.31
Mälarhöjdens IK
2:19.31
  
Christoffer AhlHammarby IF
DQ
  
Heat 1
9 aug
9 aug
1Warsame Hassan
2:03.73
Malmö AI
2:03.73
  
2Alexander ÅkessonMalmö AI
2:10.64
PB
  
3Joel Norling
2:10.95
Tierps IF
2:10.95
PB
  
4Lukas MårtenssonIF Udd
2:13.42
SB
  
5Erik Sandsten
Erik Sandsten 98, Oskarshamn
2:13.78
Oskarshamns SK
2:13.78
PB
  
6Benbelly Uwiteka
2:15.31
IFK Växjö
2:15.31
  
7Sackarias Wohlin
2:15.59
Stensjöns IF
2:15.59
SB
  
Heat 2
9 aug
9 aug
1Christoffer Ahl
2:09.95
Hammarby IF
2:09.95
SB
  
2Erik Rosqvist
Erik Rosqvist 98, Mälarhöjden
2:10.67
Mälarhöjdens IK
2:10.67
PB
  
3Stefan Stojanovic
2:10.84
Huddinge AIS
2:10.84
SB
  
4Rikard Karlsson
2:11.32
Hässelby SK
2:11.32
PB
  
5Andreas Söderlund-Olsson
2:13.47
Linköpings GIF
2:13.47
PB
  
6Albin Carlsson
2:16.15
IK Akele
2:16.15
  
P15 2000 m     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Warsame Hassan
5:37.74
Malmö AI
5:37.74
PB
  
2Simon Sundström
5:43.39
IFK Lidingö
5:43.39
PB
  
3Suldan Hassan
5:50.06
Ullevi FK
5:50.06
PB
  
4Stefan Stojanovic
6:00.21
Huddinge AIS
6:00.21
PB
  
5Jacob Nystedt
6:02.98
Hässelby SK
6:02.98
PB
  
6Alexander ÅkessonMalmö AI
6:08.95
PB
  
7Lukas MårtenssonIF Udd
6:10.53
PB
  
8Albin Carlsson
6:11.96
IK Akele
6:11.96
PB
  
9Erik Sandsten
Erik Sandsten 98, Oskarshamn
6:12.39
Oskarshamns SK
6:12.39
PB
  
10Rikard Karlsson
6:14.66
Hässelby SK
6:14.66
PB
  
11Andreas Söderlund-Olsson
6:21.08
Linköpings GIF
6:21.08
PB
  
12Marcus Bredberg
6:22.75
Mölndals AIK
6:22.75
PB
  
13Sebastian Nilsson
6:23.89
Mölndals AIK
6:23.89
PB
  
14Joel Norling
6:24.94
Tierps IF
6:24.94
PB
  
15Benbelly Uwiteka
6:27.30
IFK Växjö
6:27.30
PB
  
16Sackarias Wohlin
6:27.92
Stensjöns IF
6:27.92
  
17Adel Araya
Adel Araya 98, Mälarhöjden
6:30.34
Mälarhöjdens IK
6:30.34
  
18Linus Lillsjö
6:31.49
Ärla IF
6:31.49
SB
  
Erik Rosqvist
Erik Rosqvist 98, Mälarhöjden
DNF
Mälarhöjdens IK
DNF
  
P15 1500 m hinder (76.2 cm)     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Simon Sundström
4:27.90
IFK Lidingö
4:27.90
  
2Stefan Stojanovic
4:34.29
Huddinge AIS
4:34.29
PB
  
3Suldan Hassan
4:35.37
Ullevi FK
4:35.37
PB
  
4Jacob Nystedt
4:47.26
Hässelby SK
4:47.26
PB
  
5Benjamin Eklund
4:50.55
IK Westmannia
4:50.55
  
6Lukas MårtenssonIF Udd
4:56.19
PB
  
7Johan Lamm
Johan Lamm 98, Mölndal
4:57.65
Mölndals AIK
4:57.65
  
8Sebastian Nilsson
5:00.46
Mölndals AIK
5:00.46
  
9Marcus Bredberg
5:04.90
Mölndals AIK
5:04.90
  
10Ahmet Demir
5:07.61
IFK Lidingö
5:07.61
SB
  
Hampus Meurk
Hampus Meurk 98, Österhaninge
DNF
Österhaninge IF
DNF
  
P15 110 m häck (83.8 cm, 8.5 m)     
11 aug
Vind: +0.8

Final A

Final
11 aug
Vind: +0.8
1Max Hrelja
Max Hrelja 98, Linköpings GIF
13.38
Linköpings GIF
13.38
PB
  
2Filip BjörklundUpsala IF
14.07
PB
  
3Viktor NylanderMalmö AI
14.32
PB
  
3Elias Engström
Elias Engström 98, Färjestaden
14.32
FIK Färjestaden
14.32
PB
  
5Sebastien HargeströmHammarby IF
14.44
  
6Kevin Duvert
14.61
Hellas FK
14.61
PB
  
7Gustav ErikssonIF Kville
15.23
  
William FrobeTäby IS
DNF
  
Heat 1
11 aug Vind: +1.3
11 augVind: +1.3
1Sebastien HargeströmHammarby IF
14.40
PB
  
2Kevin Duvert
14.97
Hellas FK
14.97
PB
  
3Jonathan JohanssonTranås AIF
15.44
PB
  
4Gustav Svedberg
15.48
Karlskoga FI
15.48
PB
  
Viktor KjellssonIFK Växjö
DNF
  
Viktor BondessonMalmö AI
DNS
  
Heat 2
11 aug Vind: +1.3
11 augVind: +1.3
1Max Hrelja
Max Hrelja 98, Linköpings GIF
14.01
Linköpings GIF
14.01
PB
  
2Filip BjörklundUpsala IF
14.18
PB
  
3William Frobe
14.60
Täby IS
14.60
PB
  
4Samuel Wiik
15.17
IF Rigor
15.17
PB
  
5Jakob Samuelsson
15.18
Hässelby SK
15.18
PB
  
Jonatan Hirsh
Jonatan Hirsh 98, Habo FIF -04
DNF
Habo FIF -04
DNF
  
Heat 3
11 aug Vind: +0.6
11 augVind: +0.6
1Viktor NylanderMalmö AI
14.39
PB
  
2Elias Engström
Elias Engström 98, Färjestaden
14.50
FIK Färjestaden
14.50
PB
  
3Gustav ErikssonIF Kville
15.00
PB
  
4Filip Schwartz
15.04
Mölndals AIK
15.04
PB
  
5Tobias Söderberg
15.75
IF Göta Karlstad
15.75
PB
  
Frank FörnestigHammarby IF
DNS
  
P15 300 m häck (76.2 cm)     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Timothy Olsson
40.44
Hammarby IF
40.44
  
2William Frobe
41.09
Täby IS
41.09
PB
  
3Johan Brasch
41.22
Wärnamo SK
41.22
PB
  
4Filip Schwartz
41.51
Mölndals AIK
41.51
  
5Kevin Duvert
42.29
Hellas FK
42.29
  
6Elias Engström
Elias Engström 98, Färjestaden
42.30
FIK Färjestaden
42.30
  
7Samuel Wiik
43.48
IF Rigor
43.48
PB
  
8Gustav ErikssonIF Kville
44.30
  
Heat 1
9 aug
9 aug
1Kevin Duvert
42.45
Hellas FK
42.45
  
2Johan Brasch
43.01
Wärnamo SK
43.01
PB
  
3Filip Schwartz
43.21
Mölndals AIK
43.21
  
4Gustav ErikssonIF Kville
45.19
  
Heat 2
9 aug
9 aug
1Timothy Olsson
41.75
Hammarby IF
41.75
  
2William Frobe
42.17
Täby IS
42.17
PB
  
3Elias Engström
Elias Engström 98, Färjestaden
43.66
FIK Färjestaden
43.66
  
4Samuel Wiik
44.28
IF Rigor
44.28
PB
  
5Gustav Svedberg
47.13
Karlskoga FI
47.13
SB
  
P15 Höjd     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Simon LarssonIK Ymer
1.90
  
2Niklas Bergman Larsson
1.81
Linköpings GIF
1.81
PB
  
3Filip BjörklundUpsala IF
1.81
PB
  
4Kevin Duvert
1.81
Hellas FK
1.81
PB
  
5Fredrik Kihlblom
1.78
Huddinge AIS
1.78
  
6David AppelgrenTyresö FK
1.78
  
7Robin JacobssonUllevi FK
1.74
PB
  
8Arvid Ryberg
1.74
Örgryte IS
1.74
PB
  
9Linus Willers
Linus Willers 98, IK Norrköping FI
1.74
IK Norrköping FI
1.74
PB
  
10Markus AsplundSK Bore
1.70
  
11William FrobeTäby IS
1.70
  
12Gabriel LundvallTäby IS
1.70
PB
  
13Richard HeikkiläMölndals AIK
1.64
  
13Jakob Samuelsson
1.64
Hässelby SK
1.64
PB
  
15Mikael Jansson
Mikael Jansson 98, KFUM Örebro
1.64
KFUM Örebro
1.64
  
16Örn ÖstenbergIFK Växjö
1.58
  
17Theodor AhlströmIFK Växjö
1.58
  
18Emil ÖstergrenIFK Växjö
1.58
PB
  
Jonathan JohanssonTranås AIF
NH
  
Lucas Lövgren
NH
Söderhamns IF
NH
  
P15 Stav     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Magnus Herstedt
3.80
Öresund FK
3.80
  
2Viktor KjellssonIFK Växjö
3.62
  
3Jakob Samuelsson
3.57
Hässelby SK
3.57
PB
  
4Robin JacobssonUllevi FK
3.51
PB
  
5Emil ÖstergrenIFK Växjö
3.37
PB
  
6Theodor AhlströmIFK Växjö
3.29
  
7Mauro KarlsfredUllevi FK
3.17
PB
  
8Frank Förnestig
3.17
Hammarby IF
3.17
PB
  
9Örn ÖstenbergIFK Växjö
3.05
=PB
  
10Henrik NordlanderIF Göta Karlstad
3.05
  
11Jacob Olvik
2.87
Ullevi FK
2.87
  
12Gustaf BålströmUllevi FK
2.69
PB
  
Sebastien HargeströmHammarby IF
NH
  
P15 Längd     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Simon LarssonIK Ymer
6.43
0.0 PB
  
2Jonatan Åsman
6.30
Öresund FK
6.30
+1.4 PB
  
3Niklas Bergman Larsson
6.17
Linköpings GIF
6.17
+1.3 PB
  
4Yonathan Helsing
6.07
Sundsvalls FI
6.07
+0.3
  
5Max Nero
Max Nero 98, IF Göta
6.00
IF Göta Karlstad
6.00
+1.5 PB
  
6Kevin Duvert
5.81
Hellas FK
5.81
+0.2
  
7Frank Förnestig
5.78
Hammarby IF
5.78
+1.0
  
8Erik DahlqvistIK Orient
5.63
+0.3
  
9Sebastien HargeströmHammarby IF
5.54
+0.5
  
10Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
5.40
IFK Helsingborg
5.40
+1.1
  
11Richard HeikkiläMölndals AIK
5.30
+1.3
  
Julius Larsen BrolinTäby IS
NH
  
Kval
9 aug
9 aug
1Simon LarssonIK Ymer
6.37
+1.5 PB
  
2Yonathan Helsing
6.23
Sundsvalls FI
6.23
+1.1
  
3Niklas Bergman Larsson
6.10w
Linköpings GIF
6.10w
+3.6
  
4Kevin Duvert
5.90w
Hellas FK
5.90w
+5.1
  
5Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
5.87
IFK Helsingborg
5.87
+1.8 PB
  
6Frank Förnestig
5.87
Hammarby IF
5.87
+1.5 PB
  
7Sebastien HargeströmHammarby IF
5.81
+1.5 PB
  
8Jonatan Åsman
5.77
Öresund FK
5.77
+2.0 SB
  
9Richard HeikkiläMölndals AIK
5.75
+0.6
  
10Max Nero
Max Nero 98, IF Göta
5.70
IF Göta Karlstad
5.70
+1.4 PB
  
11Julius Larsen BrolinTäby IS
5.69
+1.6
  
12Erik DahlqvistIK Orient
5.67
+0.1
  
13Jonatan Hirsh
Jonatan Hirsh 98, Habo FIF -04
5.59
Habo FIF -04
5.59
+0.9 PB
  
14Viktor Wahlén DiederichsenSpårvägens FK
5.51w
+4.0
  
15Tobias Söderberg
5.35w
IF Göta Karlstad
5.35w
+2.4
  
Hampus Meurk
Hampus Meurk 98, Österhaninge
DNS
Österhaninge IF
DNS
  
P15 Tresteg     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Timothy Olsson
12.78
Hammarby IF
12.78
+1.9 PB
  
2Max Hejdenberg
12.55
Örgryte IS
12.55
+1.3 PB
  
3David SvenssonIFK Tumba
12.51
+1.9 PB
  
4Jonatan Åsman
12.37
Öresund FK
12.37
+1.9 PB
  
5Villiam Olsson
12.34
Ljungby FIK
12.34
+1.6 PB
  
6Max Nero
Max Nero 98, IF Göta
11.79w
IF Göta Karlstad
11.79w
+2.4
  
7Gabriel LundvallTäby IS
11.60
+1.3 PB
  
8Victor Koch
11.55
Örgryte IS
11.55
+0.2 PB
  
9Samuel Wiik
11.51
IF Rigor
11.51
+1.9 PB
  
10Tobias Larsson
11.47
Falkenbergs IK
11.47
0.0 PB
  
11Viktor Wahlén DiederichsenSpårvägens FK
11.47
+1.8 PB
  
12Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
11.35
IFK Helsingborg
11.35
+0.5
  
P15 Kula (4.0 kg)     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Wictor Petersson
21.07
Hässleholms AIS
21.07
PB
  
2Jonathan AmneskogKlippans FK
16.45
PB
  
3Theodor AhlströmIFK Växjö
14.77
  
4Edvin Larsson
Edvin Larsson 98, Eskilstuna
13.85
Eskilstuna FI
13.85
  
5Jakob Eriksson
13.79
IF Göta Karlstad
13.79
  
6Gabriel RosshagenTäby IS
13.71
PB
  
7Joel Mattsson
12.40
Tierps IF
12.40
PB
  
8Johan BengtssonTäby IS
11.90
PB
  
9Carl Krüsell BergHammarby IF
11.79
PB
  
10Axel Nykvist
11.58
Tranås AIF
11.58
PB
  
11Gabriel LundvallTäby IS
11.52
PB
  
12Frank Förnestig
10.94
Hammarby IF
10.94
  
P15 Diskus (1.0 kg)     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Wictor Petersson
69.26
Hässleholms AIS
69.26
PB
  
2Örn Östenberg
54.57
IFK Växjö
54.57
PB
  
3Jonathan AmneskogKlippans FK
53.48
PB
  
4Jakob Samuelsson
46.63
Hässelby SK
46.63
PB
  
5Edvin Larsson
Edvin Larsson 98, Eskilstuna
45.97
Eskilstuna FI
45.97
  
6Theodor AhlströmIFK Växjö
44.78
PB
  
7Mattias EklundIK Ymer
41.04
PB
  
8Elias Arkenstedt
39.13
Öresund FK
39.13
  
9Gabriel RosshagenTäby IS
39.10
  
10Jonathan JohanssonTranås AIF
36.04
  
11Jakob Eriksson
34.96
IF Göta Karlstad
34.96
  
12Carl Krüsell BergHammarby IF
34.47
PB
  
13Joel Mattsson
33.28
Tierps IF
33.28
  
P15 Slägga (4.0 kg)     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Wictor Petersson
63.87
Hässleholms AIS
63.87
PB
  
2Edvin Larsson
Edvin Larsson 98, Eskilstuna
52.76
Eskilstuna FI
52.76
  
3Johannes Nilsson
47.65
Västerås FK
47.65
  
4Anton Vuontisvaara
46.56
Östhammar FI
46.56
PB
  
5Joel Mattsson
45.35
Tierps IF
45.35
  
6Gabriel RosshagenTäby IS
44.93
PB
  
7Carl Krüsell BergHammarby IF
40.10
PB
  
Axel NykvistTranås AIF
NM
  
P15 Spjut (600 g)     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Rasmus ErikssonKils AIK
61.34
PB
  
2Jonathan AmneskogKlippans FK
59.34
SB
  
3Jakob Samuelsson
56.77
Hässelby SK
56.77
PB
  
4Jakob Eriksson
55.24
IF Göta Karlstad
55.24
PB
  
5Theodor AhlströmIFK Växjö
52.63
PB
  
6Sebastien HargeströmHammarby IF
43.02
PB
  
7Jonathan JohanssonTranås AIF
41.98
PB
  
8Jonatan Hirsh
Jonatan Hirsh 98, Habo FIF -04
39.11
Habo FIF -04
39.11
SB
  
Erik HilmerssonSK Bore
NM
  
Kvinnor
F16 100 m     
9 aug
Vind: +2.3

Final A

Final
9 aug
Vind: +2.3
1Irene EkelundKils AIK
11.49w
  
2Johanna GustafssonMotala AIF
12.00w
  
3Malin AnderssonGefle IF
12.21w
  
4Sandra Hentschel
12.40w
Hammarby IF
12.40w
  
5Louise Liljeblad
12.42w
Mölndals AIK
12.42w
  
6Amanda Wiik
12.63w
Varbergs GIF
12.63w
  
6Julia Seigerroth
Julia Seigerroth 97, IK Hakarpspojkarna
12.63w
IK Hakarpspojkarna
12.63w
  
8Clara Bogfors
12.69w
Hallens SK
12.69w
  
Heat 1
9 aug Vind: +0.8
9 augVind: +0.8
1Irene EkelundKils AIK
11.42
  
2Sandra Hentschel
12.48
Hammarby IF
12.48
PB
  
3Louise Liljeblad
12.52
Mölndals AIK
12.52
  
4Julia Seigerroth
Julia Seigerroth 97, IK Hakarpspojkarna
12.73
IK Hakarpspojkarna
12.73
SB
  
5Emma Jansson
12.80
Falu IK
12.80
  
6Linnéa Agefjäll
Linnéa Agefjäll 97, Linköpings GIF
12.91
Linköpings GIF
12.91
PB
  
7Madeleine Dalberg
13.06
Piteå IF
13.06
SB
  
8Binai Ahmad
13.08
KA 2 IF
13.08
  
Heat 2
9 aug Vind: +1.5
9 augVind: +1.5
1Johanna GustafssonMotala AIF
12.04
  
2Malin AnderssonGefle IF
12.24
PB
  
3Clara Bogfors
12.61
Hallens SK
12.61
SB
  
4Amanda Wiik
12.76
Varbergs GIF
12.76
  
5Ella Frödin
Ella Frödin 97, Västerås
12.85
Västerås FK
12.85
  
6Linnea Rosman
12.87
Istrums SK
12.87
  
7Amanda Sundstedt
12.98
Västerås FK
12.98
=PB
  
8Camilla Söderlund
13.65
Västerås FK
13.65
PB
  
F16 200 m     
11 aug
Vind: +2.4

Final A

Final
11 aug
Vind: +2.4
1Irene EkelundKils AIK
23.26w
  
2Johanna GustafssonMotala AIF
24.86w
  
3Malin AnderssonGefle IF
25.41w
  
4Ebba Svantesson
25.72w
Sävedalens AIK
25.72w
  
5Louise Ekman
25.75w
Gefle IF
25.75w
  
6Hanna Hoff
25.95w
IFK Växjö
25.95w
  
7Alice Svantesson
26.30w
Sävedalens AIK
26.30w
  
8Emma Jansson
26.39w
Falu IK
26.39w
  
Heat 1
10 aug Vind: +1.4
10 augVind: +1.4
1Johanna GustafssonMotala AIF
24.85
  
2Louise Ekman
26.23
Gefle IF
26.23
  
3Mikaela Waernulf
26.37
Västerås FK
26.37
PB
  
4Linnea Rosman
26.45
Istrums SK
26.45
SB
  
5Hanna Andersson
27.19
IFK Trelleborg
27.19
PB
  
6Binai Ahmad
27.54
KA 2 IF
27.54
  
Heat 2
10 aug Vind: +1.3
10 augVind: +1.3
1Irene EkelundKils AIK
23.39
  
2Malin AnderssonGefle IF
25.42
PB
  
3Ebba Svantesson
26.07
Sävedalens AIK
26.07
SB
  
4Emma Jansson
26.28
Falu IK
26.28
PB
  
5Sandra Hentschel
26.79
Hammarby IF
26.79
  
6Agnes Fredriksen
28.51
Hovslätts IK
28.51
PB
  
Heat 3
10 aug Vind: +2.4
10 augVind: +2.4
1Hanna Hoff
26.05w
IFK Växjö
26.05w
  
2Alice Svantesson
26.24w
Sävedalens AIK
26.24w
  
3Rebecka Sellberg
26.32w
Mölndals AIK
26.32w
  
4Vendela Rydbäck
Vendela Rydbäck 97, Göteborgs KIK
26.73w
Göteborgs KIK
26.73w
  
5Linnéa Agefjäll
Linnéa Agefjäll 97, Linköpings GIF
26.85w
Linköpings GIF
26.85w
  
6Ella Frödin
Ella Frödin 97, Västerås
27.51w
Västerås FK
27.51w
  
F16 400 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Alice Svantesson
57.89
Sävedalens AIK
57.89
  
2Ebba Svantesson
58.13
Sävedalens AIK
58.13
  
3Maria Svedberg
Maria Svedberg 97, IK Hakarpspojkarna
58.72
IK Hakarpspojkarna
58.72
PB
  
4Vendela Rydbäck
Vendela Rydbäck 97, Göteborgs KIK
59.43
Göteborgs KIK
59.43
PB
  
5Elin Brink
Elin Brink 97, Markaryd
1:00.13
Markaryds FK
1:00.13
  
6Sharon López
Sharon López 97, Västerås
1:00.29
Västerås FK
1:00.29
  
7Lisa Svensson
Lisa Svensson 97, Linköpings GIF
1:00.69
Linköpings GIF
1:00.69
  
8Tove Öhlander
1:01.05
Söderhamns IF
1:01.05
  
Heat 1
9 aug
9 aug
1Ebba Svantesson
59.33
Sävedalens AIK
59.33
  
2Maria Svedberg
Maria Svedberg 97, IK Hakarpspojkarna
59.52
IK Hakarpspojkarna
59.52
PB
  
3Sharon López
Sharon López 97, Västerås
59.93
Västerås FK
59.93
  
4Lisa Svensson
Lisa Svensson 97, Linköpings GIF
1:00.57
Linköpings GIF
1:00.57
=PB
  
5Hanna Andersson
1:01.61
IFK Trelleborg
1:01.61
SB
  
6Linnea Tebelius
1:06.35
IK Lerum FI
1:06.35
  
Heat 2
9 aug
9 aug
1Alice Svantesson
59.40
Sävedalens AIK
59.40
  
2Vendela Rydbäck
Vendela Rydbäck 97, Göteborgs KIK
59.85
Göteborgs KIK
59.85
PB
  
3Elin Brink
Elin Brink 97, Markaryd
59.93
Markaryds FK
59.93
  
4Tove Öhlander
1:00.66
Söderhamns IF
1:00.66
  
5Louise Åkerlund
1:01.00
Turebergs FK
1:01.00
  
6Ida Tryggveson
1:04.99
F Bålsta IK
1:04.99
PB
  
F16 800 m     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Patricia Striner
2:13.47
Malmö AI
2:13.47
  
2Astrid Rosvall
2:17.16
Hässelby SK
2:17.16
  
3Isabella Andersson
2:18.71
Turebergs FK
2:18.71
SB
  
4Elin Brink
Elin Brink 97, Markaryd
2:19.07
Markaryds FK
2:19.07
PB
  
5Louise Åkerlund
2:19.10
Turebergs FK
2:19.10
  
6Lisa Svensson
Lisa Svensson 97, Linköpings GIF
2:20.57
Linköpings GIF
2:20.57
  
7Sara Salomonsson
2:21.54
Ängelholms IF
2:21.54
PB
  
8Sofia Hultgren
2:25.45
Ludvika FFI
2:25.45
  
9Vera Gerendas
2:29.19
Hammarby IF
2:29.19
SB
  
10Maja Sjöblom
2:29.93
Hässelby SK
2:29.93
  
11Ida Tryggveson
2:34.69
F Bålsta IK
2:34.69
SB
  
F16 1500 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Ebba Andersson
4:35.50
Sollefteå GIF
4:35.50
PB
  
2Isabella Andersson
4:39.63
Turebergs FK
4:39.63
PB
  
3Astrid Rosvall
4:43.29
Hässelby SK
4:43.29
PB
  
4Julia Ringdahl
Julia Ringdahl 97, GoIF Tjalve
4:58.15
GoIF Tjalve
4:58.15
SB
  
5Sara Christiansson
Sara Christiansson 97, Trollhättan FIK
4:58.20
Trollhättan FIK
4:58.20
SB
  
6Alexandra BrackmannIF Rigor
4:58.89
PB
  
7Emma Gustafsson
5:00.31
Hässelby SK
5:00.31
  
8Klara Henriksson
5:05.43
Hässelby SK
5:05.43
  
9Malin Persson
5:06.35
Bollnäs FIK
5:06.35
PB
  
10Klara Mellqvist
5:12.23
Sävedalens AIK
5:12.23
  
11Hanna Bergström
5:13.75
Huddinge AIS
5:13.75
  
12Moa Ellmarker
5:20.65
IK Orient
5:20.65
  
13Maja Sjöblom
5:24.50
Hässelby SK
5:24.50
  
Salina KifleyesusHässelby SK
DNS
  
F16 3000 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Ebba Andersson
9:56.68
Sollefteå GIF
9:56.68
PB
  
2Linn Bengtsson
10:21.55
IFK Växjö
10:21.55
PB
  
3Julia Ringdahl
Julia Ringdahl 97, GoIF Tjalve
10:42.60
GoIF Tjalve
10:42.60
PB
  
4Klara Henriksson
10:46.82
Hässelby SK
10:46.82
PB
  
5Sara Christiansson
Sara Christiansson 97, Trollhättan FIK
11:10.89
Trollhättan FIK
11:10.89
PB
  
6Anna Nilsson
11:21.41
Öresund FK
11:21.41
PB
  
7Klara Mellqvist
11:25.73
Sävedalens AIK
11:25.73
PB
  
8Ebba Simensen
Ebba Simensen 97, Brännans FF
11:25.90
Brännans FF
11:25.90
PB
  
9Salina Kifleyesus
11:26.24
Hässelby SK
11:26.24
=PB
  
10Malin Persson
11:38.86
Bollnäs FIK
11:38.86
PB
  
F16 1500 m hinder     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Linn Bengtsson
4:53.11
IFK Växjö
4:53.11
PB
  
2Emma Gustafsson
5:25.15
Hässelby SK
5:25.15
  
3Anna Nilsson
5:43.22
Öresund FK
5:43.22
  
F16 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
11 aug
Vind: +1.4

Final A

Final
11 aug
Vind: +1.4
1Johanna DyremarkIFK Tumba
14.47
  
2Lovisa ÖstervallIFK Tumba
14.53
PB
  
3Clara Bogfors
14.53
Hallens SK
14.53
  
4Lisa Piscator
Lisa Piscator 97, Kristinehamn
15.08
IFK Kristinehamn
15.08
  
5Emma Jansson
15.12
Falu IK
15.12
PB
  
6Agnes Bengtsson
15.13
Sävedalens AIK
15.13
PB
  
7Isabelle Nilsson
15.52
Piteå IF
15.52
=PB
  
8Kajsa Östman
15.67
Sundsvalls FI
15.67
  
Heat 1
11 aug Vind: +1.4
11 augVind: +1.4
1Johanna DyremarkIFK Tumba
14.49
  
2Lovisa ÖstervallIFK Tumba
14.67
PB
  
3Lisa Piscator
Lisa Piscator 97, Kristinehamn
14.92
IFK Kristinehamn
14.92
PB
  
4Sofia Renbjörk-Edlund
15.66
GoIF Tjalve
15.66
PB
  
5Madeleine Dalberg
15.67
Piteå IF
15.67
PB
  
6Dagny Olofsson-HoffmannIK Lerum FI
16.11
  
Fanny Sandberg
DNF
Mölndals AIK
DNF
  
Heat 2
11 aug Vind: +1.3
11 augVind: +1.3
1Clara Bogfors
14.91
Hallens SK
14.91
  
2Emma Jansson
15.40
Falu IK
15.40
PB
  
3Kajsa Östman
15.54
Sundsvalls FI
15.54
  
4Agnes Bengtsson
15.56
Sävedalens AIK
15.56
PB
  
5Isabelle Nilsson
15.57
Piteå IF
15.57
PB
  
6Julia Seigerroth
Julia Seigerroth 97, IK Hakarpspojkarna
15.62
IK Hakarpspojkarna
15.62
PB
  
7Frida Hansson
Frida Hansson 97, Stenungsunds FI
15.62
F Stenungsunds FI
15.62
PB
  
8Sandra Östby
16.85
IFK Tumba
16.85
  
F16 300 m häck     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Johanna DyremarkIFK Tumba
43.81
  
2Lovisa ÖstervallIFK Tumba
44.71
SB
  
3Maria Svedberg
Maria Svedberg 97, IK Hakarpspojkarna
45.35
IK Hakarpspojkarna
45.35
PB
  
4Linnea Rosman
45.50
Istrums SK
45.50
SB
  
5Sofia Renbjörk-Edlund
46.64
GoIF Tjalve
46.64
PB
  
6Emelie Öberg
Emelie Öberg 97, Linköpings GIF
46.86
Linköpings GIF
46.86
  
7Lisa Piscator
Lisa Piscator 97, Kristinehamn
47.29
IFK Kristinehamn
47.29
  
8Karin YtterbergIK Ymer
47.61
  
Heat 1
10 aug
10 aug
1Johanna DyremarkIFK Tumba
45.07
  
2Lovisa ÖstervallIFK Tumba
46.58
SB
  
3Lisa Piscator
Lisa Piscator 97, Kristinehamn
46.67
IFK Kristinehamn
46.67
PB
  
4Sofia Renbjörk-Edlund
47.29
GoIF Tjalve
47.29
SB
  
5Kajsa Östman
47.66
Sundsvalls FI
47.66
=SB
  
Heat 2
10 aug
10 aug
1Linnea Rosman
45.95
Istrums SK
45.95
SB
  
2Emelie Öberg
Emelie Öberg 97, Linköpings GIF
46.35
Linköpings GIF
46.35
  
3Maria Svedberg
Maria Svedberg 97, IK Hakarpspojkarna
46.67
IK Hakarpspojkarna
46.67
PB
  
4Karin YtterbergIK Ymer
47.06
SB
  
5Frida Hansson
Frida Hansson 97, Stenungsunds FI
48.23
F Stenungsunds FI
48.23
  
F16 Höjd     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Lovisa ÖstervallIFK Tumba
1.74
=PB
  
2Johanna DyremarkIFK Tumba
1.72
=PB
  
3Therese Bjureby
Therese Bjureby 97, Linköpings GIF
1.63
Linköpings GIF
1.63
PB
  
4Melinda HedstigLuleå FIF
1.63
PB
  
5Amanda Engman
1.60
Upsala IF
1.60
  
6Emilia StenströmHuddinge AIS
1.56
SB
  
6Hanne Karlsson
Hanne Karlsson 97, Kristinehamn
1.56
IFK Kristinehamn
1.56
  
6Lisa Piscator
Lisa Piscator 97, Kristinehamn
1.56
IFK Kristinehamn
1.56
  
6Caroline Skillt
1.56
Spårvägens FK
1.56
PB
  
10Elina LanndalenIK Ymer
1.56
  
11Svea Hagrydh
Svea Hagrydh 97, Trollhättan FIK
1.56
Trollhättan FIK
1.56
  
12Ellen Olsson
1.56
Wärnamo SK
1.56
  
13Agnes Bengtsson
1.56
Sävedalens AIK
1.56
  
14Louise EkmanGefle IF
1.52
  
14Frida Hansson
Frida Hansson 97, Stenungsunds FI
1.52
F Stenungsunds FI
1.52
  
16Mathilda FästhUpsala IF
1.52
  
17Emma Lööw-JohanssonSöderhamns IF
1.52
=SB
  
17Amanda HjalmarssonHovslätts IK
1.52
  
F16 Stav     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Klara MattssonIK Orient
3.61
PB
  
2Andrietta GrentzmannMalmö AI
3.38
=PB
  
3Ellen Olsson
3.32
Wärnamo SK
3.32
  
4Anna Larsson
3.26
Varbergs GIF
3.26
  
5Lina LarssonIK Ymer
3.18
PB
  
6Lisa Piscator
Lisa Piscator 97, Kristinehamn
3.10
IFK Kristinehamn
3.10
PB
  
7Nellie FranssonUllevi FK
3.10
PB
  
8Erica Edström
Erica Edström 97, Kristinehamn
2.98
IFK Kristinehamn
2.98
  
9Freya OrbanIFK Lund
2.50
  
F16 Längd     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Johanna DyremarkIFK Tumba
5.92
+1.0 PB
  
2Lovisa ÖstervallIFK Tumba
5.88
+1.3
  
3Hanna Hoff
5.64
IFK Växjö
5.64
0.0
  
4Louise EkmanGefle IF
5.57
+1.2 PB
  
5Louise Liljeblad
5.57
Mölndals AIK
5.57
0.0
  
6Clara Bogfors
5.54
Hallens SK
5.54
0.0
  
7Malin Olsson
5.46
Malmö AI
5.46
0.0
  
8Madeleine Dalberg
5.44
Piteå IF
5.44
+1.9
  
9Isabelle Nilsson
5.24
Piteå IF
5.24
0.0 PB
  
10Kristin Olofsson-HoffmannIK Lerum FI
5.07
+0.5 =PB
  
11Sarah Nordin
Sarah Nordin 97, Trollhättan FIK
5.03
Trollhättan FIK
5.03
0.0
  
Nikolina NordkvistIFK Helsingborg
NM
  
Kval
9 aug
9 aug
1Hanna Hoff
5.56w
IFK Växjö
5.56w
+2.8
  
2Johanna DyremarkIFK Tumba
5.55
+1.6
  
3Lovisa ÖstervallIFK Tumba
5.51w
+2.6
  
4Malin Olsson
5.47
Malmö AI
5.47
+1.1
  
5Clara Bogfors
5.45
Hallens SK
5.45
+2.0
  
6Nikolina Nordkvist
5.43
IFK Helsingborg
5.43
+0.9 =PB
  
7Louise Liljeblad
5.42
Mölndals AIK
5.42
+1.4
  
8Louise EkmanGefle IF
5.41
+1.0 PB
  
9Madeleine Dalberg
5.32w
Piteå IF
5.32w
+2.5
  
10Isabelle Nilsson
5.18
Piteå IF
5.18
+1.9 SB
  
11Sarah Nordin
Sarah Nordin 97, Trollhättan FIK
5.13
Trollhättan FIK
5.13
+1.9 =PB
  
12Kristin Olofsson-HoffmannIK Lerum FI
5.03w
+2.4
  
13Frida Drakes
5.01
Säters IF
5.01
+2.0 =SB
  
14Dagny Olofsson-HoffmannIK Lerum FI
5.00w
+2.9
  
15Viktoria Kemborn
Viktoria Kemborn 97, Stenungsunds FI
5.00w
F Stenungsunds FI
5.00w
+4.2
  
16Emma Jansson
4.90w
Falu IK
4.90w
+2.6
  
17Sofia Renbjörk-Edlund
4.84w
GoIF Tjalve
4.84w
+2.9
  
18Amanda Sundstedt
4.83
Västerås FK
4.83
+1.7
  
19Kajsa Östman
4.59
Sundsvalls FI
4.59
+1.0
  
Fanny SandbergMölndals AIK
NM
  
F16 Tresteg     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Hanna Hoff
11.94
IFK Växjö
11.94
+1.2
  
2Amanda Hjalmarsson
11.63
Hovslätts IK
11.63
0.0
  
3Beatrice Lantz
11.61w
IFK Växjö
11.61w
+3.9
  
4Kristin Olofsson-HoffmannIK Lerum FI
11.12w
+2.6
  
5Nikolina Nordkvist
11.10
IFK Helsingborg
11.10
+0.8
  
6Elsa Herlitz
10.98
Upsala IF
10.98
+0.4
  
7Viktoria Kemborn
Viktoria Kemborn 97, Stenungsunds FI
10.97
F Stenungsunds FI
10.97
+0.2
  
8Dagny Olofsson-HoffmannIK Lerum FI
10.91
+0.7 =PB
  
9Sara Ezra
10.68w
Upsala IF
10.68w
+2.9
  
10Victoria JacobssonUllevi FK
10.30
0.0
  
11Klara Pedersen
10.16w
Upsala IF
10.16w
+4.1
  
12Agnes Fredriksen
10.13
Hovslätts IK
10.13
+1.9 PB
  
F16 Kula (3.0 kg)     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Lovisa SjöstrandIF Castor
15.03
PB
  
2Agnes Larsson
14.90
IF Göta Karlstad
14.90
  
3Beatrice Lantz
13.22
IFK Växjö
13.22
PB
  
4Simone Himmerlid
13.18
Sundsvalls FI
13.18
PB
  
5Ebba Olsson
12.95
Brattås CK
12.95
PB
  
6Emma Harrysson
12.60
Brattås CK
12.60
  
7Amanda Engbe
12.17
Öresund FK
12.17
  
8Victoria Engström KindmarkUpsala IF
12.05
PB
  
9Felicia Lindberg
11.44
Hammarby IF
11.44
PB
  
10Frida Drakes
11.20
Säters IF
11.20
PB
  
11Emilia Stenström
11.12
Huddinge AIS
11.12
PB
  
F16 Diskus     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Lovisa SjöstrandIF Castor
40.46
PB
  
2Frida Bååth
36.82
Timrå AIF
36.82
PB
  
3Emma Harrysson
36.48
Brattås CK
36.48
PB
  
4Amanda Engbe
34.36
Öresund FK
34.36
  
5Clara Holmqvist
Clara Holmqvist 97, IK Hakarpspojkarna
33.98
IK Hakarpspojkarna
33.98
PB
  
6Marika Kiviniemi
Marika Kiviniemi 97, Södertälje IF
32.84
Södertälje IF
32.84
  
7Ellen Pettersson
32.04
Örbyhus IF
32.04
PB
  
8Linnea Larsson HuuskoVäsby IK
31.29
PB
  
9Victoria Engström KindmarkUpsala IF
30.71
  
10Michaela NorrbeliusGefle IF
30.03
  
11Sandra Kemdal
Sandra Kemdal 97, Västerås
28.15
Västerås FK
28.15
  
12Emma LandegrenIK Ymer
26.59
  
13Jessica Willman
26.25
Västerås FK
26.25
PB
  
Sabine Steen
Sabine Steen 97, Kristinehamn
NM
IFK Kristinehamn
NM
  
F16 Slägga     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Linn Forssell
49.55
Motala AIF
49.55
  
2Emma Thor
49.00
IFK Märsta
49.00
PB
  
3Lina HallbergerIK Ymer
46.10
PB
  
4Michaela NorrbeliusGefle IF
45.63
PB
  
5Frida Bååth
41.95
Timrå AIF
41.95
PB
  
6Ebba Olsson
41.20
Brattås CK
41.20
PB
  
7Amanda Landegren
41.17
IFK Växjö
41.17
PB
  
8Sabine Steen
Sabine Steen 97, Kristinehamn
40.80
IFK Kristinehamn
40.80
PB
  
9Mathilda BjörklundF Bålsta IK
39.20
  
10Helena ÅhlénSK Bore
38.58
PB
  
11Ebba Karlsson
36.91
Huddinge AIS
36.91
PB
  
12Fanny LeanderssonUllevi FK
36.17
PB
  
13Elin Edgren
35.74
SK Bore
35.74
SB
  
14Simone Himmerlid
33.89
Sundsvalls FI
33.89
  
15Lovisa Snygg
32.97
Ullevi FK
32.97
  
F16 Spjut     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Linn Peura
42.86
Flens FS
42.86
PB
  
2Louise Liljeblad
38.62
Mölndals AIK
38.62
PB
  
3Anna Karlsson TufugaSK Bore
38.16
  
4Beatrice Lantz
37.89
IFK Växjö
37.89
PB
  
5Emma Harrysson
37.20
Brattås CK
37.20
  
6Lovisa SjöstrandIF Castor
36.73
  
7Marika Kiviniemi
Marika Kiviniemi 97, Södertälje IF
35.07
Södertälje IF
35.07
  
8Felicia Lindberg
34.16
Hammarby IF
34.16
PB
  
9Frida Drakes
32.22
Säters IF
32.22
  
10Emilia Stenström
31.96
Huddinge AIS
31.96
  
11Ebba Olsson
31.46
Brattås CK
31.46
  
12Emma LandegrenIK Ymer
28.11
  
13Elin Johansson
Elin Johansson 97, Kongahälla
28.10
Kongahälla AIK
28.10
PB
  
14Amanda Engman
27.86
Upsala IF
27.86
  
F15 80 m häck (76.2 cm, 8 m)     
11 aug
Vind: +2.0

Final A

Final
11 aug
Vind: +2.0
1Tove Olsson
11.84
Sågmyra SK
11.84
  
2Moa Mattisson
Moa Mattisson 98, Helsingborg
11.91
IFK Helsingborg
11.91
PB
  
3Emelie HammarströmFalu IK
12.03
PB
  
4Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
12.11
Lidköpings IS
12.11
SB
  
5Pernilla Hansson
12.20
Hammarby IF