17.9
15.9
15.9
11.9
16.9
16.9
16.9
13.9
7.9
15.9
12.9
12.9
15.9
15.9
15.9
14.9
12.9
12.9
15.9
13.9
12.9
5.9
4.9
14.9
13.9
13.9
12.9
12.9
10.9
9.9
13.9
10.9
12.9
12.9
10.9
12.9
9.9
8.9
11‐12.9
12.9
5.9
3.9
11.9
12.9
11.9
11.9
8.9
11.9
9.9
2.9
11.9
11.9
8.9
8.9
8.9
8.9
11.9
11‐12.9
8.9
11.9
30.8
11‐12.9
12.9
13.9
11.9
19.6
21.8
8.9
11.9
4.9
7.9
9.9
9.9
8.9
4.9
7.9
10.9
11.9
10.9
8.9
5.9
11.9
11.9
11.7
20.6
4.9
8.9
8.9
28‐29.8
8.9
8.9
4‐5.9
4‐5.9
28.8
6.9
8.9
7.9
22.8
21.8
7.9
Arena: Sätra Friidrottshall   Arrangör: Spårvägens FK
Tävlande: 162 (97+65)   Starter: 179 (113+66)

Män
M 60 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Aleksa Kijanović
Aleksa Kijanović 97, SRB
6.67
97SRB
6.67
PB
  
2Samuel Gordon
Samuel Gordon 94, GBR
6.67
94GBR
6.67
=PB
  
3Henrik Larsson
6.68
IF Göta Karlstad
6.68
SB
  
4Odain Rose
Odain Rose 92, Spårvägen
6.80
Spårvägens FK
6.80
=SB
  
5Emmanuel Dawlson
6.80
Hammarby IF
6.80
  
6Ugnius Savickas
Ugnius Savickas 92, LTU
6.85
92LTU
6.85
SB
  
7Milo WahlgrenAIK
6.92
  
8Stefan Tärnhuvud
6.93
Sundsvalls FI
6.93
  
Heat 1
1Henrik Larsson
6.74
IF Göta Karlstad
6.74
q
  
2Ugnius Savickas
Ugnius Savickas 92, LTU
6.87
92LTU
6.87
SB
q
  
3Milo WahlgrenAIK
6.88
SB
q
  
4Stefan Tärnhuvud
6.90
Sundsvalls FI
6.90
=SB
q
  
5William Thor
6.96
Strands IF
6.96
SB
  
6Lion MartinezAIK
7.02
  
7Martin Hagberg
7.07
Hässelby SK
7.07
=SB
  
8Imran Lernebo
7.21
Turebergs FK
7.21
SB
  
Heat 2
1Samuel Gordon
Samuel Gordon 94, GBR
6.71
94GBR
6.71
q
  
2Aleksa Kijanović
Aleksa Kijanović 97, SRB
6.72
97SRB
6.72
q
  
3Emmanuel Dawlson
6.73
Hammarby IF
6.73
PB
q
  
4Odain Rose
Odain Rose 92, Spårvägen
6.82
Spårvägens FK
6.82
q
  
5Jesper Hellström
6.89
Hässelby SK
6.89
PB
  
6Viktor Thor
6.95
Strands IF
6.95
PB
  
7Alexander Hult
6.98
IF Göta Karlstad
6.98
  
8Edvard Hansson
7.25
Hässelby SK
7.25
=PB
  
M 400 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Youssef Karam
Youssef Karam 93, KUW
46.58
93KUW
46.58
  
2Raidel Morales
Raidel Morales 90, POR
47.17
90POR
47.17
  
3Hampus Widlund
49.30
IFK Växjö
49.30
  
4Kristian Efremov
50.56
Spårvägens FK
50.56
SB
  
Final B
1Lucas Bua
Lucas Bua 94, ESP
47.27
94ESP
47.27
SB
  
2Oskar Edlund
47.99
Täby IS
47.99
PB
  
10 SWE P19 AT
3Mylik Kerley
Mylik Kerley 96, USA
48.26
96USA
48.26
  
4Gustav Gahne
49.22
Hässelby SK
49.22
PB
  
M 800 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Collins Kipruto
Collins Kipruto 94, KEN
1:46.96
94KEN
1:46.96
  
2Pierre-Ambroise Bosse
Pierre-Ambroise Bosse 92, FRA
1:47.52
92FRA
1:47.52
SB
  
3Andreas Kramer
1:47.90
Sävedalens AIK
1:47.90
  
4Joakim Andersson
1:48.03
Spårvägens FK
1:48.03
PB
  
9 SWE AT
5Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen 93, NOR
1:49.56
93NOR
1:49.56
PB
  
Anton Persson
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Evans Kipchumba
Evans Kipchumba 94, KEN
DNF
94KEN
DNF
  pace
M 1500 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Kebede Endale
Kebede Endale 00, ETH
3:42.37
00ETH
3:42.37
  
2Kumari Taki
Kumari Taki 99, KEN
3:42.50
99KEN
3:42.50
  
3Suldan Hassan
3:43.84
Ullevi FK
3:43.84
PB
  
4Boaz Kiprugut
Boaz Kiprugut 98, KEN
3:43.87
98KEN
3:43.87
  
5Fouad El Kaam
Fouad El Kaam 88, MAR
3:44.63
88MAR
3:44.63
  
6Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
3:45.40
F Stenungsunds FI
3:45.40
SB
  
7Robin Rohlén
3:45.75
IFK Umeå
3:45.75
PB
  
8Elmar Engholm
3:45.89
Hässelby SK
3:45.89
PB
  
9Jamie Webb
Jamie Webb 94, GBR
3:46.90
94GBR
3:46.90
SB
  
10Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
3:49.45
Sävedalens AIK
3:49.45
PB
  
11Gustav Berlin
3:55.90
Hässelby SK
3:55.90
  
12Viktor Frisk
4:01.76
Huddinge AIS
4:01.76
PB
  
Mounir Akbache
Mounir Akbache 86, FRA
DNF
86FRA
DNF
  pace
M 3000 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Daniel Lundgren
8:13.59
Turebergs FK
8:13.59
SB
  
2Omar Nuur
8:21.56
IFK Växjö
8:21.56
PB
  
7 SWE P19 AT
3Alexander Nilsson
8:26.65
Mölndals AIK
8:26.65
PB
  
4Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
8:27.44
KFUM Örebro
8:27.44
  
5Axel Djurberg
8:33.19
Hässelby SK
8:33.19
  
6August Mollén
August Mollén 99, Tjalve IF Norrköping
8:35.25
Tjalve IF Norrköping
8:35.25
SB
  
7Heshlu Andemariam
8:40.38
IFK Lidingö
8:40.38
  
8Magnus Dewett
Magnus Dewett 95, DEN
8:42.85
95DEN
8:42.85
  
9Oliver Löfqvist
8:44.11
Spårvägens FK
8:44.11
SB
  
10Olof Silvander
8:44.21
IFK Lidingö
8:44.21
  
11Erik Karlsson
8:45.61
Högby IF
8:45.61
PB
  
12Hassan Abdiqadir
8:50.65
Västerås FK
8:50.65
  
13Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
8:53.22
Spårvägens FK
8:53.22
  
14Rasmus Bengtsson
9:00.02
Spårvägens FK
9:00.02
  
15Martin Jarbeck
Martin Jarbeck 87, Åkersberga
9:17.17
Åkersberga SK
9:17.17
  
Davis Kiplangat
Davis Kiplangat 98, KEN
DNF
98KEN
DNF
  pace
Archibald Casteel
DNF
Spårvägens FK
DNF
  pace
M Kula     
Inne

Final A

Final
Inne
1Leonardo Fabbri
Leonardo Fabbri 97, ITA
21.59
97ITA
21.59
PB NR
  
2Marcus Thomsen
Marcus Thomsen 98, NOR
20.55
98NOR
20.55
  
3Viktor Gardenkrans
Viktor Gardenkrans 95, Athletics 24Seven
18.14
Athletics 24Seven SK
18.14
  
4Gabriel Heen
17.92
Hässelby SK
17.92
  
5Niklas Lindstedt
16.83
Hässelby SK
16.83
SB
  
Fabbri20.4821.5921.0920.5720.6020.46
Thomsen20.4220.5220.3420.5520.16x
Gardenkrans17.6917.6418.1417.8417.8717.75
Heen17.6417.8117.6617.1917.92x
Lindstedtxxxxx16.83
M Nationell 60 m     
Inne
Inne
Prelim 1
1Odain Rose
Odain Rose 92, Spårvägen
6.87
Spårvägens FK
6.87
q
  
2Jesper Hellström
6.88
Hässelby SK
6.88
PB
  
3William Thor
7.03
Strands IF
7.03
  
4Lion MartinezAIK
7.03
  
5Viktor Thor
7.04
Strands IF
7.04
  
6Martin Hagberg
7.11
Hässelby SK
7.11
  
Prelim 2
1Imran Lernebo
7.20
Turebergs FK
7.20
SB
  
2Edvard Hansson
7.25
Hässelby SK
7.25
=PB
  
3Anton Runemar
7.25
Turebergs FK
7.25
PB
  
Rodi Kay
DNF
Täby IS
DNF
  
M Nationell 400 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Kevin Duvert
51.68
Turebergs FK
51.68
PB
  
2Adam Westermark
53.52
Turebergs FK
53.52
PB
  
3Esbjörn Eriksson
53.61
Turebergs FK
53.61
PB
  
M Nationell 800 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås
1:51.53
Västerås FK
1:51.53
PB
  
2Rasmus Kisel
Rasmus Kisel 96, EST
1:52.86
96EST
1:52.86
SB
  
3Benjamin Åberg
1:52.90
Hälle IF
1:52.90
SB
  
4Johan Eriksson
1:53.37
Turebergs FK
1:53.37
SB
  
5Aleksej Pirgholizadeh
1:55.65
Eskilstuna FI
1:55.65
SB
  
6Guus Winkelmolen
Guus Winkelmolen 98, Tjalve IF Norrköping
1:55.72
Tjalve IF Norrköping
1:55.72
PB
  
7Max Bechtel
Max Bechtel 01, Hässelby
1:57.71
Hässelby SK
1:57.71
  
Tor Ekström
Tor Ekström 02, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  pace
Rabi Mohamoud Mubarak
Rabi Mohamoud Mubarak 00, QAT
DQ
00QAT
DQ
  
Final B
1Björn Seifert
1:53.82
Upsala IF
1:53.82
SB
  
2Erik Djurberg
1:54.29
Hässelby SK
1:54.29
PB
  
3Faustin Mugabo
1:57.51
Väsby IK
1:57.51
PB
  
4Axel Alness-Borg
1:57.92
IFK Lidingö
1:57.92
  
5Christopher MaucourantHammarby IF
2:02.71
SB
  
6Sebastian Svedhammer
2:12.53
Spårvägens FK
2:12.53
  
Jesper Sjölund
DNF
Spårvägens FK
DNF
  pace
M Nationell Höjd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Oskar LundqvistUpsala IF
2.15
PB
  
2Emil Uhlin
2.05
Falu IK
2.05
  
3Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
2.01
Spårvägens FK
2.01
SB
  
4Arvid Ryberg
1.96
IF Göta Karlstad
1.96
  
1.841.901.962.012.052.082.152.17
Lundqvist-ooooxoxxoxxx
Uhlin-oooxoxxx
Chiguer-oooxxx
Rybergxoxoxxx
M Nationell Längd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Oskar Erixon
6.99
IF Göta Karlstad
6.99
  
2Rickard Willman
6.94
Västerås FK
6.94
  
3Adrian Rivera
Adrian Rivera 94, MEX
6.52
94MEX
6.52
  
4Wilhelm EidenstedtHässelby SK
6.49
SB
  
5Oliver Gao
Oliver Gao 02, Hässelby
6.30
Hässelby SK
6.30
PB
  
6Mattias Sunneborn
6.02
Spårvägens FK
6.02
SB
  
Erixonx6.81x6.856.994.70
Willmanx6.94xxxx
Rivera6.52x
Eidenstedt6.256.456.466.496.35x
Gaoxxx6.30xx
Sunneborn5.965.956.02x
Kvinnor
K 200 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Tynia Gaither
Tynia Gaither 93, BAH
23.73
93BAH
23.73
SB
  
2Maroussia Pare
Maroussia Pare 96, FRA
24.06
96FRA
24.06
  
3Irene Ekelund
Irene Ekelund 97, Spårvägen
24.14
Spårvägens FK
24.14
SB
  
Final B
1Helene Rønningen
Helene Rønningen 98, NOR
24.00
98NOR
24.00
  
2Emelie RantzowIK Ymer
24.74
  
3Elise Malmberg
25.07
IFK Växjö
25.07
  
K 400 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
54.50
Spårvägens FK
54.50
SB
  
2Raphaela Boaheng Lukudo
Raphaela Boaheng Lukudo 94, ITA
54.64
94ITA
54.64
  
3Vendela Rydbäck
56.56
IFK Växjö
56.56
  
4Laura de Witte
Laura de Witte 95, NED
56.66
95NED
56.66
SB
  
Final B
1Lovisa Linde
56.69
Täby IS
56.69
  
2Klara Helander
56.79
Upsala IF
56.79
  
3Lova Perman
57.54
IF Göta Karlstad
57.54
  
4Ebba SvantessonUpsala IF
57.86
  
K 800 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Noélie Yarigo
Noélie Yarigo 85, BEN
2:03.52
85BEN
2:03.52
SB
  
2Diana Mezuliáníková
Diana Mezuliáníková 92, CZE
2:03.66
92CZE
2:03.66
  
3Axumawit Embaye
Axumawit Embaye 94, ETH
2:05.55
94ETH
2:05.55
SB
  
4Hanna Hermansson
2:05.65
Turebergs FK
2:05.65
  
5Emily Tuei
Emily Tuei 86, KEN
2:05.69
86KEN
2:05.69
  
6Madeleine Björlin-Delmar
2:15.27
IFK Göteborg
2:15.27
  
7Greta Graziani
2:17.02
Täby IS
2:17.02
  
Bianka Bartha-Kéri
Bianka Bartha-Kéri 94, HUN
DNF
94HUN
DNF
  pace
K 60 m häck     
Inne

Final A

Final
Inne
1Tobi Amusan
Tobi Amusan 97, NGR
8.16
97NGR
8.16
  
2Gréta Kerekes
Gréta Kerekes 92, HUN
8.21
92HUN
8.21
  
3Anja Lukić
Anja Lukić 99, SRB
8.31
99SRB
8.31
  
4Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
8.57
Lidköpings IS
8.57
  
5Emma Tuvesson
Emma Tuvesson 91, Spårvägen
8.59
Spårvägens FK
8.59
SB
  
6Malin Skogström
8.64
Hässelby SK
8.64
SB
  
7Katharina GråmanTyresö FK
8.73
  
8Maria SödergrenTäby IS
8.93
  
K Stav     
Inne

Final A

Final
Inne
1Angelica BengtssonHässelby SK
4.63
  
2Eléni-Klaoúdia Pólak
Eléni-Klaoúdia Pólak 96, GRE
4.53
96GRE
4.53
  
3Marta Onofre
Marta Onofre 91, POR
4.33
91POR
4.33
SB
  
4Ellen Olsson
4.03
Wärnamo SK
4.03
SB
  
Saga Andersson
Saga Andersson 00, FIN
NH
00FIN
NH
  
3.834.034.134.234.334.434.534.634.68
Bengtsson-----ooxoxxx
Pólak---oooo-xxx
Onofre-xo-xxoxoxxx
Olssonxoxoxxx
Andersson-xxx
K Längd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Milica Gardasevic
Milica Gardasevic 98, SRB
6.40
98SRB
6.40
=SB
  
2Petra Beáta Farkas
Petra Beáta Farkas 99, HUN
6.36
99HUN
6.36
SB
  
3Tilde Johansson
6.35
Falkenbergs IK
6.35
SB
  
4Eliane Martins
Eliane Martins 86, BRA
6.22
86BRA
6.22
  
5Malin Otterling MarmbrandtVästerås FK
6.14
SB
  
6Kaiza Karlén
6.09
IF Göta Karlstad
6.09
  
7Erica Jarder
6.03
IF Göta Karlstad
6.03
  
8Emilia Kjellberg
6.00
IF Göta Karlstad
6.00
  
Gardasevic6.13xx6.126.406.21
Farkas6.026.206.256.256.366.25
Johansson6.356.274.79xx
Martins5.815.43x6.146.226.02
Otterling Marmbrandtxx5.996.075.986.14
Karlénxxxx6.095.94
Jarderx6.035.94
Kjellbergxxx6.00xx
K Kula     
Inne

Final A

Final
Inne
1Fanny Roos
Fanny Roos 95, Athletics 24Seven
18.19
Athletics 24Seven SK
18.19
SB
  
2Auriol Dongmo
Auriol Dongmo 90, POR
17.79
90POR
17.79
  
3Frida Åkerström
17.06
Hässelby SK
17.06
PB
  
4Alina Kenzel
Alina Kenzel 97, GER
17.05
97GER
17.05
  
5Ásdís Hjálmsdóttir AnnerudSpårvägens FK
16.18
PB
  
6Axelina Johansson
15.67
Hässelby SK
15.67
PB
  
Roos17.3318.05x17.7518.19x
Dongmo17.2617.3017.5417.6517.7817.79
Åkerström15.4616.0816.10x17.06x
Kenzelx16.7516.7616.7517.05x
Hjálmsdóttir Annerud15.1916.18xx15.7215.32
Johansson15.6715.5414.97xxx
K 60 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Helene Rønningen
Helene Rønningen 98, NOR
7.41
98NOR
7.41
SB
  
2Maja AlmgrenTäby IS
7.49
=PB
  
3Isabelle Eurenius
7.64
Spårvägens FK
7.64
SB
  
4Greta Deltin
7.77
Hässelby SK
7.77
  
5Elise Legzdins
Elise Legzdins 02, Mälarhöjden
7.83
Mälarhöjdens IK
7.83
PB
  
6Josefin Wikfeldt
Josefin Wikfeldt 02, Mälarhöjden
7.95
Mälarhöjdens IK
7.95
SB
  
7Ella Hagman
7.97
Huddinge AIS
7.97
  
8Anna Björkstedt
8.12
Spårvägens FK
8.12
  
K 1500 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Alice Magnell Millán
4:33.21
Eskilstuna FI
4:33.21
PB
  
2Elsa Wallenius
4:36.85
Västerås FK
4:36.85
SB
  
3Elin Marcusson
Elin Marcusson 99, Trångsviken
4:37.76
Trångsvikens IF
4:37.76
PB
  
4Wilma Nielsen
Wilma Nielsen 01, Göteborgs KIK
4:42.92
Göteborgs KIK
4:42.92
PB
  
5Ida Tryggveson
4:49.61
Upsala IF
4:49.61
PB
  
Lovisa Bivstedt
DNF
Hässelby SK
DNF
  pace
Filippa RambergHammarby IF
DNF
  
K Tresteg     
Inne

Final A

Final
Inne
1Aina Griksaite
Aina Griksaite 94, Spårvägen
13.13
Spårvägens FK
13.13
SB
  
2Emma Ehrlin
12.26
Hammarby IF
12.26
SB
  
Griksaitexx13.13xx11.76
Ehrlin11.8912.0312.16xx12.26