24.6
23.6
20.6
23.6
23.6
23.6
21.6
19.6
12.6
20.6
15‐16.6
22.6
22.6
21.6
21.6
19.6
19.6
19.6
19.6
22.6
22.6
22.6
22.6
22.6
23.6
12.6
12.6
17.6
19.6
22.6
22.6
19.6
19.6
16.6
3.6
22.6
16.6
19‐20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19.6
12.6
17.6
17.6
16.6
15.6
8.6
6.6
19.6
3.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
8.6
17.6
16.6
18.6
11.6
20.6
20.6
20.6
20.6
15.6
10.6
19‐20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19‐20.6
19.6
20.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
Arena: Sollentuna Friidrottshall   Arrangör: FK Studenterna
Tävlande: 106 (85+21)   Starter: 106 (85+21)
Män
M 3000 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Simon Sundström
7:59.86
IFK Lidingö
7:59.86
PB
  
2Mohammad Reza
Mohammad Reza 89, Spårvägen
8:01.01
Spårvägens FK
8:01.01
PB NR
  
3Karsten Meier
8:02.46
IFK Umeå
8:02.46
PB
  
4Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås
8:12.75
Västerås FK
8:12.75
PB
  
5Jonatan Fridolfsson
8:12.83
Sävedalens AIK
8:12.83
PB
  
6Daniel Lundgren
8:13.64
Turebergs FK
8:13.64
SB
  
7John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
8:14.52
Spårvägens FK
8:14.52
PB
  
8Archibald Casteel
8:15.28
Spårvägens FK
8:15.28
PB
  
9Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
8:15.76
F Stenungsunds FI
8:15.76
PB
  
10Gustav Nordling
8:20.65
Spårvägens FK
8:20.65
PB
  
11Robin Rohlén
8:23.16
IFK Umeå
8:23.16
  
12Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
8:24.02
KFUM Örebro
8:24.02
PB
  
13Martin Regborn
Martin Regborn 92, KFUM Örebro
8:25.17
KFUM Örebro
8:25.17
SB
  
14Axel Djurberg
8:30.16
Hässelby SK
8:30.16
  
Johan Eriksson
DNF
Turebergs FK
DNF
  pace
Final B
1Erik Djurberg
8:28.81
Hässelby SK
8:28.81
PB
  
2Johan Falk
Johan Falk 87, Studenterna
8:33.43
FK Studenterna
8:33.43
PB
  
3Heshlu Andemariam
8:34.60
IFK Lidingö
8:34.60
PB
  
4Isak Hellström
8:35.65
FK Studenterna
8:35.65
PB
  
5Rasmus Bengtsson
8:37.02
Spårvägens FK
8:37.02
PB
  
6Estifanos Faid
Estifanos Faid 92, Spårvägen
8:38.54
Spårvägens FK
8:38.54
PB
  
7Jack Karlsson
Jack Karlsson 99, KFUM Örebro
8:38.59
KFUM Örebro
8:38.59
  
8Olof Silvander
8:39.99
IFK Lidingö
8:39.99
PB
  
9Viktor Frisk
8:40.57
Huddinge AIS
8:40.57
PB
  
10Oliver Löfqvist
8:44.27
Spårvägens FK
8:44.27
SB
  
11Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
8:47.01
Spårvägens FK
8:47.01
PB
  
12Michael Welday
Michael Welday 99, Stocksäter
8:52.98
Stocksäters IF
8:52.98
PB
  
13Samuel Eriksson Lidbrink
8:57.24
Spårvägens FK
8:57.24
PB
  
14Thibault Niederhauser
9:01.52
Spårvägens FK
9:01.52
PB
  
Daniel Norberg
Daniel Norberg 78, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  pace
Final C
1Dennis Olsson
Dennis Olsson 97, Spårvägen
8:46.69
Spårvägens FK
8:46.69
PB
  
2Erik Barr Zeilon
8:59.02
Örgryte IS
8:59.02
PB
  
3Erik Widmark
Erik Widmark 96, Mantra Sport
8:59.21
IF Mantra Sport
8:59.21
PB
  
4Elias Rapp
Elias Rapp 99, Västerås
8:59.49
Västerås FK
8:59.49
PB
  
5Simon Gudmundsson
9:03.84
Fredrikshofs FIF
9:03.84
PB
  
6Luis Loucel
Luis Loucel 88, ESA
9:10.41
88ESA
9:10.41
PB
  
7Viktor Zackrisson
9:10.65
Enhörna IF
9:10.65
  
8Martin Jarbeck
Martin Jarbeck 87, Åkersberga
9:13.58
Åkersberga SK
9:13.58
PB
  
9Alexander Larsson
9:15.47
KFUM Örebro
9:15.47
  
10Robin Pino
Robin Pino 82, Uppsala LK
9:19.56
Uppsala LK
9:19.56
PB
  
11Lisa Havell
Lisa Havell 88, Spårvägen
9:21.67
Spårvägens FK
9:21.67
  
K 1
12Axel Sandberg
Axel Sandberg 00, KFUM Örebro
9:23.46
KFUM Örebro
9:23.46
PB
  
13Rassmus Andersson
9:24.40
OK Linné
9:24.40
PB
  
14Jens Wicksén
Jens Wicksén 83, Studenterna
9:39.23
FK Studenterna
9:39.23
SB
  
15Andreas Åkesson
Andreas Åkesson 87, Saltsjöbaden
9:47.01
Saltsjöbadens IF
9:47.01
  
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  pace
Final D
1Adam Treschow
Adam Treschow 79, Terrible Tuesday
9:26.96
Terrible Tuesdays TC
9:26.96
PB
  
2Timmy Karlsson
Timmy Karlsson 86, Fisksjöäng
9:30.22
Fisksjöängs LK
9:30.22
PB
  
3Jens Jonsson
Jens Jonsson 85, Studenterna
9:33.98
FK Studenterna
9:33.98
PB
  
4Halvor Eid NielsenÄrla IF
9:34.23
PB
  
5Cecilia Norrbom
9:38.74
Spårvägens FK
9:38.74
  
K 1
6Anders Hållberg
9:43.09
IFK Lidingö
9:43.09
PB
  
7Erik Bowallius
9:46.15
Enhörna IF
9:46.15
PB
  
8Oskar Bäckström
9:50.18
Umeå TFC
9:50.18
PB
  
9Moa Rothman
Moa Rothman 96, Västerås
9:50.46
Västerås FK
9:50.46
  
K 2
10Elsa Wallenius
9:51.95
Västerås FK
9:51.95
  
K 3
11Johanna Salminen
9:54.26
FK Studenterna
9:54.26
  
K 4
12Louise Laursen
Louise Laursen 88, Mantra Sport
9:58.43
IF Mantra Sport
9:58.43
  
K 5
13Joakim Röstlund
10:04.13
FK Studenterna
10:04.13
PB
  
14Anders Hellner
10:11.00
Bromma IF
10:11.00
PB
  
Andreas McConville
DNF
FK Studenterna
DNF
  pace
Final E
1Jone Skarbøvik
9:39.95
Fredrikshofs FIF
9:39.95
PB
  
2Johan Forsstedt
9:44.09
Fredrikshofs FIF
9:44.09
PB
  
3David Gidén Hember
9:45.11
FK Studenterna
9:45.11
PB
  
4Joel Spratt
Joel Spratt 92, Studenterna
9:45.26
FK Studenterna
9:45.26
PB
  
5Fredrick Lee Ohlsson
9:52.97
FK Studenterna
9:52.97
PB
  
6Andreas Huss
Andreas Huss 74, Studenterna
9:56.05
FK Studenterna
9:56.05
PB
  
7Staffan Westerdahl
9:56.80
Fredrikshofs FIF
9:56.80
PB
  
8Robert Löfgren
9:57.16
IF Linnéa
9:57.16
PB
  
9Albin Carlerud
Albin Carlerud 02, Spårvägen
10:04.74
Spårvägens FK
10:04.74
  
10Felix Davidsson-BerndtssonHammarby IF
10:14.03
  
11Fredrik Nybäck
10:19.69
Spårvägens FK
10:19.69
SB
  
12Elin Marcusson
Elin Marcusson 99, Trångsviken
10:26.62
Trångsvikens IF
10:26.62
  
K 1
13Ulf Eriksson
10:32.08
Huddinge AIS
10:32.08
  
Final F
1Jens Karlsson
Jens Karlsson 78, Studenterna
10:04.53
FK Studenterna
10:04.53
PB
  
2Sara Trané
Sara Trané 85, Runacademy
10:14.45
Runacademy IF
10:14.45
  
K 1
3Angelica Strandberg
10:16.11
Spårvägens FK
10:16.11
  
K 2
4Martin Törnqvist
10:18.71
Turebergs FK
10:18.71
PB
  
5Mikael Rosengren
10:19.07
Bromma IF
10:19.07
PB
  
6Lisa Ring
Lisa Ring 93, Nocout.se
10:24.75
IK Nocout.se
10:24.75
  
K 3
7Fredrik Sundström
10:30.11
PB
  
8Jakob Lagerdahl
10:41.58
FK Studenterna
10:41.58
PB
  
9Rickard Andersson
10:42.40
IF Linnéa
10:42.40
PB
  
10Anders Nordlander
10:43.32
Fredrikshofs FIF
10:43.32
PB
  
11Weronika Brzuchalska
10:46.81
FK Studenterna
10:46.81
  
K 4
12Erik Adeler
Erik Adeler 79, NOR
10:49.48
79NOR
10:49.48
PB
  
13Jonas Hellström
10:51.09
Danderyds SK
10:51.09
PB
  
Thomas KvarnehagTurebergs FK
DNF
  
Björn Sax Kaijser
DNF
FK Studenterna
DNF
  pace
Final G
1Malin Gibrand
Malin Gibrand 81, Studenterna
10:56.18
FK Studenterna
10:56.18
  
K 1
2Tony Back
Tony Back 66, Mantra Sport
11:00.17
IF Mantra Sport
11:00.17
PB
  
3Åsa Nylander
Åsa Nylander 67, Studenterna
11:13.99
FK Studenterna
11:13.99
  
K 2
4Johan Roseen
Johan Roseen 80, Fredrikshof
11:22.18
Fredrikshofs FIF
11:22.18
PB
  
5Julia Arnhult
11:40.43
IFK Lidingö
11:40.43
  
K 3
6Inez Elpers
11:48.17
11:48.17
  
K 4
7Madelaine Örtengren
11:50.33
FK Studenterna
11:50.33
  
K 5
8Alina Vuokila
11:58.71
IFK Lidingö
11:58.71
  
K 6
9Annelie Florin
12:05.97
Huddinge AIS
12:05.97
  
K 7
10Monika Topel
Monika Topel 88, Studenterna
12:07.74
FK Studenterna
12:07.74
  
K 8
11Samuel Sandberg
12:09.08
Enhörna IF
12:09.08
PB
  
12Kalle Svensson
Kalle Svensson 59, Mantra Sport
12:21.14
IF Mantra Sport
12:21.14
PB
  
13Lars Olsson
12:54.00
IF Hagen
12:54.00
PB
  
14Sara Lidjan
Sara Lidjan 80, Studenterna
13:29.47
FK Studenterna
13:29.47
  
K 9
15Annika Björk
14:29.69
Falu IK
14:29.69
  
K 10
Daniel Förberg
DNF
Fredrikshofs FIF
DNF
  
Per Gysing
Per Gysing 60, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF