24.10
24.10
24.10
21.10
17.10
23.10
23‐24.10
9.9
17.10
16.10
23.10
23.10
22.10
21.10
10.10
9.10
10.10
27.9
3.10
9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
Arena: Mariehemsängarna   Arrangör: IFK Umeå


select distinct results19.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results19.Ind AS Indiiy, results19.ID AS ID, results19.ID AS IDI, Events.TF AS type, results19.eventname AS en2, results19.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results19.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results19.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results19.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results19.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results19.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results19.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results19.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results19.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results19.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results19.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results19.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results19.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results19.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results19.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results19.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results19 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results19.ID AND CASE WHEN results19.Sex=1 and (results19.secondarypos not rlike ('K|F') or results19.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results19.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results19.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results19.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results19.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results19.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results19.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results19.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results19.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results19.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results19.iid LEFT JOIN world.countries ON results19.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results19.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results19.IID=combinedmen.parentid AND results19.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results19.IID=combinedwomen.parentid AND results19.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results19.iid=womenpbestsweden.iid AND (results19.Sex=2 OR results19.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results19.iid=womensbestsweden.iid AND (results19.Sex=2 OR results19.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results19.CID= 12952146 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results19.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results19.AGO=12 THEN 999999 ELSE results19.AGO END, results19.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M 4 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Mohammad Reza
Mohammad Reza 89, Spårvägen
11:44
Spårvägens FK
11:44
  
2Emil Millán de la OlivaEskilstuna FI
11:45
  
3Daniel Lundgren
11:48
Turebergs FK
11:48
  
4Emil Danielsson
11:57
Spårvägens FK
11:57
  
5Simon Sundström
12:01
IFK Lidingö
12:01
  
6Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås
12:02
Västerås FK
12:02
  
7Robin Rohlén
12:03
IFK Umeå
12:03
  
8Napoleon Solomon
12:05
Turebergs FK
12:05
  
9Oscar Claesson
12:07
Sävedalens AIK
12:07
  
10John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
12:13
Spårvägens FK
12:13
  
11Andreas Åhwall
12:14
Hässelby SK
12:14
  
12Elmar Engholm
12:15
Hässelby SK
12:15
  
13Suldan Hassan
12:15
Ullevi FK
12:15
  
14Jonatan Fridolfsson
12:16
Sävedalens AIK
12:16
  
15Alexander Nilsson
12:18
Mölndals AIK
12:18
  
16Hampus BörjessonUllevi FK
12:20
  
17Omar Nuur
Omar Nuur 01, IFK Växjö
12:21
IFK Växjö
12:21
  
18Martin Nilson
12:26
IFK Umeå
12:26
  
19Alexander Holmblad
12:28
Spårvägens FK
12:28
  
20Emil Blomberg
12:33
Hässelby SK
12:33
  
21Alexander Söderberg
12:35
Spårvägens FK
12:35
  
22Rasmus Hörnfeldt
12:39
Sockertoppen IF
12:39
  
23Anders Fox
Anders Fox 95, Spårvägen
12:44
Spårvägens FK
12:44
  
24Archibald Casteel
12:46
Spårvägens FK
12:46
  
25Adam Hammarberg
12:47
Eskilstuna FI
12:47
  
26Fredrik Johansson
12:51
IFK Växjö
12:51
  
27Samuel Pihlström
12:56
OK Landehof
12:56
  
28Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
12:57
Spårvägens FK
12:57
  
29Estifanos Faid
Estifanos Faid 92, Spårvägen
13:07
Spårvägens FK
13:07
  
30Gustav Berlin
13:07
Hässelby SK
13:07
  
31Patrik Wikström
13:10
IFK Umeå
13:10
  
32Oscar Majling
13:18
Hässelby SK
13:18
  
33Anders Pettersson
13:47
IFK Umeå
13:47
  
34Benjamin ÅbergHälle IF
13:48
  
35Jakob Sandström
13:53
IFK Umeå
13:53
  
36Jacob Joh
Jacob Joh 95, Umeå TFC
14:02
Umeå TFC
14:02
  
37Lukas Borgemo
14:03
IFK Umeå
14:03
  
38Oscar Årebäck
14:06
Lycksele LK
14:06
  
39Abdinur Aden
Abdinur Aden 00, IFK Växjö
14:08
IFK Växjö
14:08
  
40Rasmus Nilsson
14:23
IFK Umeå
14:23
  
41Simon Jonsson
14:46
  
42Andre Kröger
14:55
IFK Umeå
14:55
  
43Gabriel Yeosef HammoudIFK Umeå
15:55
  
Robel Fsiha
Robel Fsiha 96, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
M 10 km terräng     
13 okt

Final A

Final
13 okt
1Samuel Tsegay
30:48
Hälle IF
30:48
  
2Napoleon Solomon
30:55
Turebergs FK
30:55
  
3Mohammad Reza
Mohammad Reza 89, Spårvägen
31:01
Spårvägens FK
31:01
  
4Daniel Lundgren
31:06
Turebergs FK
31:06
  
5Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås
31:52
Västerås FK
31:52
  
6Archibald Casteel
31:57
Spårvägens FK
31:57
  
7Robin Rohlén
31:59
IFK Umeå
31:59
  
8John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
32:01
Spårvägens FK
32:01
  
9Oscar Claesson
32:06
Sävedalens AIK
32:06
  
10Martin Nilsson
32:12
IFK Umeå
32:12
  
11Andreas Åhwall
32:18
Hässelby SK
32:18
  
12John Börjesson
32:22
Spårvägens FK
32:22
  
13Elmar Engholm
32:25
Hässelby SK
32:25
  
14Alexander Söderberg
32:27
Spårvägens FK
32:27
  
15Jonatan Fridolfsson
32:27
Sävedalens AIK
32:27
  
16Anders Fox
Anders Fox 95, Spårvägen
32:45
Spårvägens FK
32:45
  
17Johan Fagerberg
32:47
Finspångs AIK
32:47
  
18Alexander Holmblad
33:05
Spårvägens FK
33:05
  
19Björn ÖstensonMalmö AI
33:13
  
20Linus Hultegård
33:22
Sävedalens AIK
33:22
  
21Nils Spetz
Nils Spetz 91, Spårvägen
33:38
Spårvägens FK
33:38
  
22Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
33:39
Spårvägens FK
33:39
  
23Estifanos Faid
Estifanos Faid 92, Spårvägen
33:50
Spårvägens FK
33:50
  
24Patrik Wikström
33:56
IFK Umeå
33:56
  
25Adam Hammarberg
34:05
Eskilstuna FI
34:05
  
26Oscar Majling
34:15
Hässelby SK
34:15
  
27Martin Holm
Martin Holm 84, Studenterna
34:22
FK Studenterna
34:22
  
28Isak Hellström
34:32
FK Studenterna
34:32
  
29Andreas Lundegård
34:52
FK Studenterna
34:52
  
30Johannes EklöfIF Hallby
34:56
  
31Björn Sax Kaijser
35:19
FK Studenterna
35:19
  
32Rikki Frederiksen
35:58
IFK Umeå
35:58
  
33Michele Alemayoh
36:07
Hammarby IF
36:07
  
34Albert Askengren
36:22
IFK Umeå
36:22
  
35Lukas Borgemo
36:40
IFK Umeå
36:40
  
36Niklas Andersson
37:06
Hässelby SK
37:06
  
37Rasmus Nilsson
37:45
IFK Umeå
37:45
  
38Sylvain Glos
37:49
IFK Umeå
37:49
  
39Magnus Rölin
39:02
Stöcke TS Järnet
39:02
  
40Henrik Karlborg
39:45
Stöcke TS Järnet
39:45
  
41Lars Johansson
41:06
Lycksele LK
41:06
  
42Gustav Johansson
41:07
  
43Johan Danielsson
42:30
Lycksele LK
42:30
  
44Kenneth Edlund
42:56
Lycksele LK
42:56
  
M22 8 km terräng     
13 okt

Final A

Final
13 okt
1Emil Danielsson
25:15
Spårvägens FK
25:15
  
2Sebastian Nilsson
25:25
Mölndals AIK
25:25
  
3Simon Sundström
25:28
IFK Lidingö
25:28
  
4Gustav Nordling
25:58
Spårvägens FK
25:58
  
5Haben Kidane
26:00
IFK Lidingö
26:00
  
6Yassin Abdi
Yassin Abdi 99, Hässelby
26:09
Hässelby SK
26:09
  
7Olle Ahlberg
26:10
Hälle IF
26:10
  
8Axel Djurberg
26:14
Hässelby SK
26:14
  
9Miguel Palm
26:24
Mölndals AIK
26:24
  
10Samuel FitsumbrhanHälle IF
26:26
  
11Erik Lagerlöf
26:27
IFK Lidingö
26:27
  
12Erik Djurberg
26:43
Hässelby SK
26:43
  
13Heshlu Andemariam
26:53
IFK Lidingö
26:53
  
14August Mollén
August Mollén 99, Tjalve IF Norrköping
26:59
Tjalve IF Norrköping
26:59
  
15Dennis Olsson
Dennis Olsson 97, Spårvägen
27:01
Spårvägens FK
27:01
  
16Lukas MårtenssonHögby IF
27:03
  
17Olof Silvander
27:08
IFK Lidingö
27:08
  
18Henry Jacobson
27:10
Hammarby IF
27:10
  
19Olle Meijer
27:19
Malmö AI
27:19
  
20Samuel Eriksson LidbrinkSpårvägens FK
27:20
  
21Erik Karlsson
27:22
Högby IF
27:22
  
22Gustav NorlanderÄrla IF
27:56
  
23Daniel Cullin
28:07
Hälle IF
28:07
  
24Yared Kidane
28:18
Ärla IF
28:18
  
25Albin Andersson
28:18
Hammarby IF
28:18
  
26Nils Hammaräng GripHögby IF
28:30
  
27Ludvig Johansson
29:15
IFK Lidingö
29:15
  
28Einar JohanssonÄrla IF
29:23
  
29Jakob Sandström
30:19
IFK Umeå
30:19
  
30Martin Jacobson
30:30
Hammarby IF
30:30
  
31Hamza Fathi
30:52
Boden FI
30:52
  
32Simon Jonsson
31:17
  
33Oskar Bäckström
32:43
Umeå TFC
32:43
  
34Gabriel Yeosef HammoudIFK Umeå
34:17
  
P19 6 km terräng     
13 okt

Final A

Final
13 okt
1Emil Millán de la OlivaEskilstuna FI
18:29
  
2Omar Nuur
Omar Nuur 01, IFK Växjö
18:57
IFK Växjö
18:57
  
3Omar Ismail
19:10
Högby IF
19:10
  
4Erik Jälknäs
19:42
Sävedalens AIK
19:42
  
5Andreas Carlsson
19:47
Hässelby SK
19:47
  
6Merhawi Seifu
19:57
Hälle IF
19:57
  
7Jonathan Edman
20:00
Umedalens IF
20:00
  
8Hassan Abdiqadir
20:06
Västerås FK
20:06
  
9Samuel Pihlström
20:21
OK Landehof
20:21
  
10Oscar Eliasson
20:35
Hässelby SK
20:35
  
11Kristoffer Tengroth
20:45
Hässelby SK
20:45
  
12Viktor Zackrisson
20:48
Enhörna IF
20:48
  
13Eric KällmanIK Ymer
20:57
  
14Simon Åstot
21:12
IFK Umeå
21:12
  
15Faustin Mugabo
21:26
Väsby IK
21:26
  
16William Schultz
21:32
IFK Umeå
21:32
  
17Wilhelm Olofsson
24:38
IFK Umeå
24:38
  
18Alexander BjörklundHässelby SK
27:11
  
Oskar Palm
Oskar Palm 01, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
P17 4 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Sharmarke AhmedHälle IF
12:59
  
2Nils Bredin
13:06
Hälle IF
13:06
  
3Anders Danielson Frost
13:18
Dala-Järna IK
13:18
  
4Michael RosenqvistMölndals AIK
13:22
  
5Julius Mördrup
13:25
IFK Lidingö
13:25
  
6Victor Wahlgren
13:37
Mölndals AIK
13:37
  
7Oskar KarlssonSK Graal
13:48
  
8Erik Guander
Erik Guander 02, Sävedalen
13:54
Sävedalens AIK
13:54
  
9Anton HermanssonHögby IF
13:59
  
10Jacob Esak
Jacob Esak 02, Umeå TFC
14:14
Umeå TFC
14:14
  
11Erik Danielsson
14:20
Hammarby IF
14:20
  
12Albin Carlerud
Albin Carlerud 02, Spårvägen
14:37
Spårvägens FK
14:37
  
13Kevin Bodén
14:41
Motala AIF
14:41
  
14Hampus Andersson
Hampus Andersson 02, Lidköpings IS
14:53
Lidköpings IS
14:53
  
15Tobias Snell
15:06
OK Renen
15:06
  
Isak Olofsson
DNF
IFK Umeå
DNF
  
P16 4 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Theo Mattei
13:02
  
2David Steen
13:24
Flens FS
13:24
  
3Viktor BjörkIK Sisu
13:44
  
4Filip Svahn
Filip Svahn 03, Sundsvall
13:59
Sundsvalls FI
13:59
  
5Albin Wallenius
14:00
Västerås FK
14:00
  
6Carl Erixon
14:26
Mölndals AIK
14:26
  
7Jens Junes
Jens Junes 03, IFK Umeå
14:32
IFK Umeå
14:32
  
8Vidar Arvidsson
14:39
Upsala IF
14:39
  
9Mikael Alm
14:42
IFK Tumba
14:42
  
10Albin Lago
14:56
Genarps IF
14:56
  
11Hampus Björck
15:12
IFK Umeå
15:12
  
12Vilhelm Werner
16:53
Hässelby SK
16:53
  
P15 4 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Jonathan Grahn
13:37
Mölndals AIK
13:37
  
2Linus Jansson
13:47
Hässelby SK
13:47
  
3Benjamin Edman
14:04
Umedalens IF
14:04
  
4Oscar Säfström NiemiKalix SK
14:13
  
5Tobias Pettersson
14:15
Hammarby IF
14:15
  
6Nikolaj Riekkola
Nikolaj Riekkola 04, Luleå Gjutaren
14:22
Luleå Gjutarens IF
14:22
  
7Marlon Tollefors
14:23
Hässelby SK
14:23
  
8Arvid Törnblom
14:24
IFK Umeå
14:24
  
9Philip Frick
14:30
Örgryte IS
14:30
  
10Jona LindmanKA 2 IF
14:47
  
11Albin Öberg
Albin Öberg 04, Heleneholm
14:48
Heleneholms IF
14:48
  
12Edvin Lake
Edvin Lake 04, Sundsvalls OK
14:55
Sundsvalls OK
14:55
  
13Isak Andersson Lind
15:10
IFK Umeå
15:10
  
14Elias Boman
Elias Boman 04, Hässelby
15:56
Hässelby SK
15:56
  
15Dennis Sandström
Dennis Sandström 04, Skellefteå AIK
16:05
Skellefteå AIK
16:05
  
16Joel Nilsson
16:14
IFK Umeå
16:14
  
17Edvin Faxén
Edvin Faxén 04, Skellefteå OK
16:17
Skellefteå OK
16:17
  
18Anton Gruber
16:35
Turebergs FK
16:35
  
19Hampus Widebo
16:53
IFK Umeå
16:53
  
M35 8 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Tesfaldet Negash
Tesfaldet Negash 82, Brännans FF
26:38
Brännans FF
26:38
  
2Christofer Fogel
27:15
Team Tete RC
27:15
  
3Rikki Frederiksen
28:11
IFK Umeå
28:11
  
4Mikael BäcklundHögby IF
28:38
  
5Stefan Olars
29:15
Kumla SF
29:15
  
6Andreas Oscarsson
29:56
IFK Umeå
29:56
  
7Gabriel Granåsen
30:02
IFK Umeå
30:02
  
8Jakob Olars
31:28
Kumla SF
31:28
  
9Stefan Åberg
31:46
IFK Umeå
31:46
  
10Lars Johansson
31:59
Lycksele LK
31:59
  
11Christian Olars
32:03
LK Gränslöst
32:03
  
12Christoffer Larsson
33:11
IFK Umeå
33:11
  
M40 8 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Tony Berglund
27:35
IFK Umeå
27:35
  
2Tobias ThomsonTTGU IF
28:45
  
3Tomas Olsson
29:44
Högby IF
29:44
  
4Martin Rosvall
30:04
Lycksele LK
30:04
  
5Joakim Pihlstrand-TrulpHammarby IF
30:36
  
6Simon WesterbergHögby IF
30:42
  
7David Källströmer
30:46
IFK Umeå
30:46
  
8Samuel Brännlund
31:24
Lycksele LK
31:24
  
9Johan Danielsson
33:33
Lycksele LK
33:33
  
10Robert ErikssonJalles TC
34:30
  
M45 8 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Erik Framme
28:35
Hälle IF
28:35
  
2Fredrik Gustavsson
28:47
FK Studenterna
28:47
  
3Mats Riekkola
Mats Riekkola 72, Luleå Gjutaren
28:54
Luleå Gjutarens IF
28:54
  
4Tomas Jennerstål
29:40
LK Roslagen
29:40
  
5Rikard Hedelin
30:05
IFK Umeå
30:05
  
6Erik Degerman
30:28
IFK Umeå
30:28
  
7Jörgen Olsson
Jörgen Olsson 71, Pan-Kristianstad
30:31
OK Pan-Kristianstad
30:31
  
8Anders Hemmyr
30:56
IFK Umeå
30:56
  
9Mattias Jonsson
32:22
Umedalens IF
32:22
  
10Stefan Björck
32:44
Stöcke TS Järnet
32:44
  
11Thomas Strömsten
32:49
IFK Umeå
32:49
  
12Ulf Eriksson
33:14
Huddinge AIS
33:14
  
13Andreas Sande
33:26
  
14Carl Hofvendahl
33:44
IS Göta
33:44
  
15Erik Fugelstad
37:47
IFK Umeå
37:47
  
16Martin Larsson
Martin Larsson 71, IKJ Haninge
40:25
IKJ Haninge
40:25
  
M50 8 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Ulf Johansson
28:58
Enhörna IF
28:58
  
2Jan Karlsson
29:26
IFK Umeå
29:26
  
3Göran Jonsson
29:36
IFK Umeå
29:36
  
4Johan Sandberg
30:03
IFK Umeå
30:03
  
5Börje Holst
Börje Holst 66, Borlänge LK
30:45
Borlänge LK
30:45
  
6Jonny Hjertström
Jonny Hjertström 67, Skellefteå AIK
32:27
Skellefteå AIK
32:27
  
7Jörgen Lindh
32:58
LK Roslagen
32:58
  
8Tony Back
Tony Back 66, Mantra Sport
33:22
IF Mantra Sport
33:22
  
9Patrik RonnlingJalles TC
33:23
  
10Hans Årebäck
33:29
  
11Pär MarkströmJalles TC
33:46
  
12Björn Tunemalm
35:02
Stöcke TS Järnet
35:02
  
13Patrik Hammar
42:25
IFK Umeå
42:25
  
M55 8 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Johan Engholm
31:41
Hässelby SK
31:41
  
2Anders Burman
Anders Burman 63, Trångsviken
32:00
Trångsvikens IF
32:00
  
3Lars-Åke Ekman
32:17
IFK Umeå
32:17
  
4Hans Jacobson
32:55
IF Linnéa
32:55
  
5Kenneth Edlund
33:06
Lycksele LK
33:06
  
6Ove Jacobsson
33:18
IK Granit
33:18
  
7Peter Lagerlöf
33:27
IFK Lidingö
33:27
  
8Mikael HanssonIF Start
33:52
  
9Ulf Wiklund
35:25
Jalles TC
35:25
  
10Mikael Tennare
35:28
LK Roslagen
35:28
  
11Peter Bäcklund
36:50
IFK Umeå
36:50
  
M60 6 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Jens Bylund
25:19
Jalles TC
25:19
  
2Jerry Olsson
Jerry Olsson 57, Björnstorp
25:28
Björnstorps IF
25:28
  
3Bengt Näsholm
26:37
Jalles TC
26:37
  
4Mikael Karlsson
27:43
Björnstorps IF
27:43
  
5Roland JohanssonTärna IK Fjällvinden
27:46
  
6Lars Björkqvist
28:31
Björnstorps IF
28:31
  
7Stellan Mörner
28:57
IFK Umeå
28:57
  
M65 6 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Martin ErlansonJalles TC
27:55
  
2Thomas Tanos LindströmIF Umeå Långdistans
27:58
  
3Håkan Åman
Håkan Åman 50, Brännans FF
29:29
Brännans FF
29:29
  
4Gunnar IsraelssonÖbacka LK
36:27
  
M70 6 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Bo Persson
26:58
Almby IK
26:58
  
2Magnus Bergh
Magnus Bergh 49, Heleneholm
28:06
Heleneholms IF
28:06
  
3Dan Vinblad
29:44
Team Esplanad
29:44
  
4Bertil Ekstedt
Bertil Ekstedt 45, Skellefteå AIK
31:35
Skellefteå AIK
31:35
  
5Urban Bengtson
32:28
Jalles TC
32:28
  
6Lars Söderberg
33:18
Vallentuna FK
33:18
  
7Reino Olervo
34:31
IFK Umeå
34:31
  
8Bengt-Ove Berglund
35:31
IFK Umeå
35:31
  
M75 6 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Per Wennberg
44:41
Hemlingby LK
44:41
  
Kvinnor
K 4 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Samrawit MengsteabHälle IF
13:45
  
2Sara Christiansson
13:46
Sävedalens AIK
13:46
  
3Hanna Bergström
13:57
Huddinge AIS
13:57
  
4Sara Holmgren
14:09
Örgryte IS
14:09
  
5Johanna Larsson
14:15
Hässelby SK
14:15
  
6Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl 95, Sävedalen
14:29
Sävedalens AIK
14:29
  
7Malin Starfelt
14:35
Runacademy IF
14:35
  
8Moa Rothman
Moa Rothman 96, Västerås
14:40
Västerås FK
14:40
  
9Hanna Michaelsson
14:44
Örgryte IS
14:44
  
10Jessica Edlund
14:48
Umedalens IF
14:48
  
11Madeleine Björlin-Delmar
15:19
IFK Göteborg
15:19
  
12Emma Jansson
15:21
Hässelby SK
15:21
  
13Jennifer Acklund
15:29
Örgryte IS
15:29
  
14Kerstin Axelsson
15:34
Hässelby SK
15:34
  
15Jill Höstman
15:36
Ullevi FK
15:36
  
16Angelica Strandberg
15:40
Spårvägens FK
15:40
  
17Kesanet Merese
Kesanet Merese 96, Brännans FF
16:43
Brännans FF
16:43
  
K 10 km terräng     
13 okt

Final A

Final
13 okt
1Samrawit MengsteabHälle IF
35:30
  
2Moa Lundgren
35:38
IFK Umeå
35:38
  
3Sara Holmgren
36:05
Örgryte IS
36:05
  
4Sanna Mustonen
36:28
Hässelby SK
36:28
  
5Johanna Larsson
37:04
Örgryte IS
37:04
  
6Charlotte Andersson
38:02
IFK Umeå
38:02
  
7Malin Starfelt
38:07
Runacademy IF
38:07
  
8Hanna Michaelsson
38:17
Örgryte IS
38:17
  
9Anna Jonsson
Anna Jonsson 86, Studenterna
38:32
FK Studenterna
38:32
  
10Gabriella SamuelssonHässelby SK
38:56
  
11Fanny Borgström
39:02
Sportsgym SC
39:02
  
12Erika Svanborg
Erika Svanborg 91, Trångsviken
39:19
Trångsvikens IF
39:19
  
13Linnéa Isaksson
40:00
Upsala IF
40:00
  
14Jennifer Acklund
40:04
Örgryte IS
40:04
  
15Kerstin Axelsson
40:33
Hässelby SK
40:33
  
16Emma Jansson
41:16
Hässelby SK
41:16
  
17Lina Nyman
Lina Nyman 83, Hässelby
41:30
Hässelby SK
41:30
  
18Emilia Todorovska EliasFK Studenterna
41:51
  
19Malin Gibrand
Malin Gibrand 81, Studenterna
42:17
FK Studenterna
42:17
  
K22 6 km terräng     
13 okt

Final A

Final
13 okt
1Sara Christiansson
21:13
Sävedalens AIK
21:13
  
2Hanna Bergström
21:41
Huddinge AIS
21:41
  
3Moa Gålnander
21:45
Upsala IF
21:45
  
4Sara Dädeby
22:55
Hovslätts IK
22:55
  
5Evelina Henriksson
23:00
IFK Umeå
23:00
  
6Julia SamuelssonHögby IF
23:16
  
7Olivia Weslien
23:35
IF Göta Karlstad
23:35
  
8Jessica Borg
24:29
Huddinge AIS
24:29
  
9Alice Greberg
24:31
Mölndals AIK
24:31
  
10Ida Tryggveson
25:02
Upsala IF
25:02
  
11Elsa Olsson
25:23
Umedalens IF
25:23
  
Ina Lidberg VikströmIFK Umeå
DNF
  
F19 4 km terräng     
13 okt

Final A

Final
13 okt
1Emilia LillemoTäby IS
14:30
  
2Vera SjöbergAIK
14:39
  
3Elsa Wallenius
14:43
Västerås FK
14:43
  
4Ellinor Aurell
15:25
Ängelholms IF
15:25
  
5Emelie Eriksson
Emelie Eriksson 00, Stora Skedvi
15:28
Stora Skedvi IK
15:28
  
6Ebba BerglinKA 2 IF
15:29
  
7Ida Lundgren
15:34
IFK Umeå
15:34
  
8Maja-Lina Sande
Maja-Lina Sande 00, Gellivare EC
15:37
Gällivare EC
15:37
  
9Ida Esperi
Ida Esperi 00, Haparanda SKT
16:27
Haparanda SKT
16:27
  
10Almida ThörjessonKyrkhults SK
16:48
  
11Magdalena Nilsson
17:01
IFK Umeå
17:01
  
12Louise Fällström
19:05
IFK Umeå
19:05
  
Emelie KardellKA 2 IF
DNF
  
F17 4 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Lisa Wreeby
Lisa Wreeby 02, Sävedalen
15:44
Sävedalens AIK
15:44
  
2Johanna MickelsÄrla IF
15:46
  
3Emilia Brangefält
15:47
Västerås FK
15:47
  
4Hanna Åberg
Hanna Åberg 02, Spårvägen
16:14
Spårvägens FK
16:14
  
5Stina Pettersson
16:19
Sävedalens AIK
16:19
  
6Ulrika Bredin
Ulrika Bredin 02, Sävedalen
16:38
Sävedalens AIK
16:38
  
7Alina Vuokila
16:49
IFK Lidingö
16:49
  
8Linnéa Ericsson BäckvallTurebergs FK
17:17
  
9Emilia Kjellgren
18:03
IFK Umeå
18:03
  
10Sarah Olsson
22:40
Turebergs FK
22:40
  
F16 4 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Tilde Axelsson FröjdenlundIFK Växjö
14:37
  
2Nora Lundin
14:39
Hammarby IF
14:39
  
3Tove Ericsson
15:07
Stockviks SF
15:07
  
4Elvira Bredin
15:16
Turebergs FK
15:16
  
5Tilda Knauer
15:18
Hälle IF
15:18
  
6My Rundgren
15:28
Luleå FIF
15:28
  
7Nelly Össmar
15:32
Högby IF
15:32
  
8Elin Henriksson
Elin Henriksson 03, Skellefteå AIK
15:34
Skellefteå AIK
15:34
  
9Wilma Karlsson
16:02
IF Göta Karlstad
16:02
  
10Sofia Amini
Sofia Amini 03, Upsala IF
16:10
Upsala IF
16:10
  
11Saga Hagelin
16:13
Mölndals AIK
16:13
  
12Sandra Åberg
Sandra Åberg 03, Göteborgs KIK
16:14
Göteborgs KIK
16:14
  
13Maja Björnsson
16:29
Upsala IF
16:29
  
14Wilma Nordgren
16:39
Hammarby IF
16:39
  
15Liv Berglöf
16:43
IFK Lidingö
16:43
  
16Clara Lidén
17:09
Hammarby IF
17:09
  
17Albertina Brandt
17:14
Hammarby IF
17:14
  
18Cecilia Ankarfjord LundinEskilstuna FI
17:49
  
19Elin Hammar
Elin Hammar 03, IFK Umeå
19:54
IFK Umeå
19:54
  
20Linn Hagervall
20:00
IFK Umeå
20:00
  
Elsa Palmgren
DNF
Sundsvalls FI
DNF
  
F15 4 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Johanna HofvendahlIS Göta
14:56
  
2Evelina Crusell
Evelina Crusell 04, Skellefteå AIK
15:12
Skellefteå AIK
15:12
  
3Alma Svantesson
15:12
Mölndals AIK
15:12
  
4Julia Meijer
15:56
IFK Mora
15:56
  
5Saga Provci
Saga Provci 04, IFK Göteborg
15:58
IFK Göteborg
15:58
  
6Estelle Strand
16:07
IFK Lidingö
16:07
  
7Hilda LindellKA 2 IF
16:14
  
8Alma SvennerudKA 2 IF
16:25
  
9Emmi Nyberg
Emmi Nyberg 04, Upsala IF
16:51
Upsala IF
16:51
  
10Jasmine GyllenhammarHässelby SK
18:12
  
11Lia Cederberg
18:46
Hässelby SK
18:46
  
K35 8 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Susanne BjörkTTGU IF
34:25
  
2Maja Gren Skog
Maja Gren Skog 80, Skellefteå AIK
35:02
Skellefteå AIK
35:02
  
K40 8 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Annika Faager
Annika Faager 76, Björnstorp
31:19
Björnstorps IF
31:19
  
2Jenny Wikedal
32:54
IFK Umeå
32:54
  
3Maria ErikssonIF Start
36:22
  
K45 8 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Jessika Ericsson
34:43
Stockviks SF
34:43
  
2Marie BerglinKA 2 IF
35:42
  
3Pia Westlund
36:38
IFK Umeå
36:38
  
4Sara Lundström
37:00
IFK Umeå
37:00
  
5Cecilia Edström
40:07
Umedalens IF
40:07
  
6Linda Allgardsson
42:38
IFK Umeå
42:38
  
K50 8 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Marie Dasler
34:56
IF Start
34:56
  
2Karin Clausén
Karin Clausén 68, Tväråselet
35:14
Tväråselets AIF
35:14
  
3Annica SjölundIF Start
38:33
  
4Katarina RönngrenÖbacka LK
39:51
  
5Eva Pettersson
1:00:17
Runacademy IF
1:00:17
  
K55 8 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Marie Olsson
Marie Olsson 63, Björnstorp
36:10
Björnstorps IF
36:10
  
2Anna-Stina WanbyHögby IF
38:34
  
3Camilla PerssonHögby IF
42:53
  
4Eva Vikner
Eva Vikner 61, IFK Umeå
44:18
IFK Umeå
44:18
  
5Åsa Zackrisson
45:12
IFK Umeå
45:12
  
6Bodil Mårtensson
46:17
Björnstorps IF
46:17
  
K60 6 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Katarina NilssonHögby IF
33:10
  
K65 6 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Rose-Marie EnmalmIF Start
30:48
  
2Britt Hellmark
Britt Hellmark 50, Lidköpings IS
33:40
Lidköpings IS
33:40
  
3Ljiljana PerssonAlmby IK
34:01
  
K70 6 km terräng     
12 okt

Final A

Final
12 okt
1Ann-Britt ErikssonIF Start
31:47
  
2Gunilla Juthback
36:49
Hemlingby LK
36:49