17.10
26.8
21‐22.9
24.10
24.10
9.10
19.10
3.10
23.10
4.9
16.10
17.10
24.10
24.10
24.10
21.10
23.10
23‐24.10
9.9
17.10
16.10
23.10
23.10
22.10
21.10
10.10
9.10
10.10
27.9
3.10
9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
Tävlande: 86 (29+57)   Starter: 122 (42+80)


select distinct results19.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results19.Ind AS Indiiy, results19.ID AS ID, results19.ID AS IDI, Events.TF AS type, results19.eventname AS en2, results19.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results19.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results19.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results19.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results19.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results19.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results19.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results19.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results19.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results19.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results19.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results19.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results19.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results19.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results19.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results19.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results19 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results19.ID AND CASE WHEN results19.Sex=1 and (results19.secondarypos not rlike ('K|F') or results19.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results19.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results19.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results19.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results19.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results19.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results19.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results19.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results19.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results19.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results19.iid LEFT JOIN world.countries ON results19.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results19.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results19.IID=combinedmen.parentid AND results19.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results19.IID=combinedwomen.parentid AND results19.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results19.iid=womenpbestsweden.iid AND (results19.Sex=2 OR results19.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results19.iid=womensbestsweden.iid AND (results19.Sex=2 OR results19.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results19.CID= 12946651 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results19.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results19.AGO=12 THEN 999999 ELSE results19.AGO END, results19.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M 60 m     

Vind: +2.9

Final A

Final

Vind: +2.9
1Filip Olsson
7.54w
Bromma IF
7.54w
  
M 80 m     

Vind: +3.1

Final A

Final

Vind: +3.1
1Joel Enander
9.49w
Täby IS
9.49w
  
2August Calles
9.69w
IFK Lidingö
9.69w
  
Final B
Vind: +3.3
Vind: +3.3
1Måns Cyrén
10.03w
Gefle IF
10.03w
  
2Ethan Chalon
10.11w
Upsala IF
10.11w
  
3Albin Edgert
10.18w
Täby IS
10.18w
  
M 800 m     


Final A

Final

1Victor Törnström
2:10.89
Danderyds SK
2:10.89
PB
  
2Lucas Törnström
2:12.36
Danderyds SK
2:12.36
PB
  
3Samuel Berhane
2:14.45
Hässelby SK
2:14.45
PB
  
5Marcus Julin
2:18.57
Hanvikens SK
2:18.57
PB
  
M 300 m häck (76.2 cm)     


Final A

Final

1Victor TörnströmDanderyds SK
42.43
PB
  
2Albin Gyhlenius
Albin Gyhlenius 05, KFUM Örebro
43.49
KFUM Örebro
43.49
PB
  
3Lucas Törnström
43.78
Danderyds SK
43.78
PB
  
4Albin Edgert
44.60
Täby IS
44.60
PB
  
Final B
1Joel Holst
Joel Holst 05, Västerås
48.84
Västerås FK
48.84
PB
  
P14 80 m     
Heat 1
Vind: +3.2
Vind: +3.2
2Christoffer BergkvistHanvikens SK
9.99w
  
3Daniel Forsman
10.11w
IF Göta Karlstad
10.11w
  
Heat 2
Vind: +2.3
Vind: +2.3
1Elias Bouloussaa
9.74w
IFK Lidingö
9.74w
  
2Gabriel Dag
Gabriel Dag 05, Västerås
9.79w
Västerås FK
9.79w
  
Heat 3
Vind: +1.6
Vind: +1.6
2Måns Cyrén
10.15
Gefle IF
10.15
PB
  
P14 1500 m hinder (76.2 cm)     


Final A

Final

2Marcus Julin
5:21.07
Hanvikens SK
5:21.07
PB
  
3Samuel Gustafsson
5:33.20
Säffle FIK
5:33.20
PB
  
4Joel Holst
Joel Holst 05, Västerås
5:33.90
Västerås FK
5:33.90
PB
  
P14 Höjd     


Final A

Final

1Joel EnanderTäby IS
1.76
PB
  
P14 Stav     


Final A

Final

1Elis GemzellTierps IF
2.42
=PB
  
6Adrian Siwek
3.02
Nyköpings BIS
3.02
PB
  
P14 Tresteg     


Final A

Final

1Daniel Forsman
10.59w
IF Göta Karlstad
10.59w
+3.2
  
1Marcus Eklund
10.27
Täby IS
10.27
+1.8 PB
  
2Gabriel Dag
Gabriel Dag 05, Västerås
12.38
Västerås FK
12.38
+1.8 PB
  
3Joel Enander
12.29
Täby IS
12.29
+1.1 PB
  
4Mikola Ahlgren
12.00
Västerås FK
12.00
+1.1 PB
  
6Elis Gemzell
11.69
Tierps IF
11.69
+0.5 PB
  
7Adrian Siwek
11.50w
Nyköpings BIS
11.50w
+2.4
  
8Olle Skymne
Olle Skymne 05, Hässelby
11.17
Hässelby SK
11.17
+1.8 PB
  
Adrian Siwek
11.37
Nyköpings BIS
11.37
+1.8 PB
  
P14 Slägga (4.0 kg)     


Final A

Final

1Robin Ringström
Robin Ringström 05, KFUM Örebro
22.05
KFUM Örebro
22.05
PB
  
3Fabian Mix
35.83
Täby IS
35.83
PB
  
7Gustav Jansson
24.88
IK Westmannia
24.88
PB
  
9Axel Nilsson
23.49
F Bålsta IK
23.49
PB
  
P14 Spjut (600 g)     


Final A

Final

1Niklas Lundahl
49.24
Väsby IK
49.24
PB
  
4Gustav RydåkerAlunda SK
37.36
PB
  
P13 60 m     
Heat 2
Vind: +2.0
Vind: +2.0
1Hampe Peleback
Hampe Peleback 06, Stora Tuna IK
7.76
Stora Tuna IK
7.76
PB
  
Kvinnor
K 60 m     

Vind: +1.5

Final A

Final

Vind: +1.5
1Ayla Hallberg HossainTurebergs FK
7.84
PB
  
2Ebba Vold JohannessonIFK Sunne
7.88
PB
  
3Esther Sahlqvist
8.12
Hammarby IF
8.12
PB
  
K 80 m     

Vind: +1.6

Final A

Final

Vind: +1.6
1Meja Wolwan
Meja Wolwan 05, Upsala IF
10.34
Upsala IF
10.34
PB
  
2Irma Jonhed
10.39
IF Göta Karlstad
10.39
PB
  
3Sofia Hasler
Sofia Hasler 05, Västerås
10.47
Västerås FK
10.47
PB
  
4Lathifa Afrah
10.50
IF Göta Karlstad
10.50
PB
  
7Chekube Roseangela AnichukwuKFUM Örebro
10.77
PB
  
K 800 m     


Final A

Final

3Lisa Mårtensson
2:25.67
Huddinge AIS
2:25.67
PB
  
4Evelina Sparf
Evelina Sparf 05, Spårvägen
2:25.99
Spårvägens FK
2:25.99
PB
  
5Tindra Dahlberg
2:27.08
Upsala IF
2:27.08
PB
  
6Lowa Branth
Lowa Branth 05, Gottsunda
2:27.21
Gottsunda IF
2:27.21
=PB
  
K 1500 m hinder     


Final A

Final

1Emelie Olsson
5:29.40
Säffle FIK
5:29.40
PB
  
2Tyra Hedin
Tyra Hedin 05, Lidingö
5:53.00
IFK Lidingö
5:53.00
PB
  
3Lathifa Afrah
6:03.95
IF Göta Karlstad
6:03.95
PB
  
4Ida Franzon
Ida Franzon 05, Upsala IF
6:04.44
Upsala IF
6:04.44
PB
  
5Sara Sundberg
6:04.60
Väsby IK
6:04.60
PB
  
6Jennifer Thor
6:04.72
Upsala IF
6:04.72
PB
  
7Tintin Engström
6:11.23
Rånäs 4H
6:11.23
PB
  
8Emelie Lenke
6:15.66
Upsala IF
6:15.66
PB
  
K 300 m häck     


Final A

Final

5Sofia Hasler
Sofia Hasler 05, Västerås
49.41
Västerås FK
49.41
PB
  
F14 80 m     
Final B
Vind: +3.8
Vind: +3.8
1Emelie Holmvin
10.72w
Västerås FK
10.72w
  
3Rebecka Hall
Rebecka Hall 05, Spårvägen
10.78w
Spårvägens FK
10.78w
  
5Malin Garbell
Malin Garbell 05, Östhammar
10.93w
Östhammar FI
10.93w
  
8Amanda Hägg
Amanda Hägg 05, Västerås
10.95w
Västerås FK
10.95w
  
Heat 1
Vind: +0.1
Vind: +0.1
2Rebecka Hall
Rebecka Hall 05, Spårvägen
10.85
Spårvägens FK
10.85
PB
  
Heat 2
Vind: 0.0
Vind: 0.0
3Märta Lundström LarssonIF Göta Karlstad
10.90
PB
  
Heat 3
Vind: 0.0
Vind: 0.0
2Emma Sjöblom
10.71
Rånäs 4H
10.71
PB
  
3Nike Agerfjord
10.94
F Bålsta IK
10.94
PB
  
4Malin Garbell
Malin Garbell 05, Östhammar
10.96
Östhammar FI
10.96
PB
  
Heat 4
Vind: +3.3
Vind: +3.3
1Emma Carlsson
10.46w
Turebergs FK
10.46w
  
3Mellanie Neudinger NellmerIFK Lidingö
10.65w
  
Heat 5
Vind: +3.8
Vind: +3.8
1Chekube Roseangela AnichukwuKFUM Örebro
10.68w
  
2Evelina Hamos
10.70w
Täby IS
10.70w
  
F14 800 m     


Final A

Final

6Lowa Branth
Lowa Branth 05, Gottsunda
2:27.21
Gottsunda IF
2:27.21
PB
  
Final B
1Anna Ferletta
2:30.39
Karlskoga FI
2:30.39
PB
  
1Anna Ferletta
2:30.39
Karlskoga FI
2:30.39
=PB
  
2Meija Peterson
2:34.58
Säffle FIK
2:34.58
PB
  
F14 1500 m hinder     
1Anna Ferletta
5:48.04
Karlskoga FI
5:48.04
PB
  
2Ingrid Kirstein
6:10.86
IFK Lidingö
6:10.86
PB
  
3Celina Andersson
6:15.51
Västerås FK
6:15.51
PB
  
4Hannah Lahti
Hannah Lahti 05, Västerås
6:15.74
Västerås FK
6:15.74
PB
  
5Josefin Ross
Josefin Ross 05, Djurmo Sifferbo
6:40.73
Djurmo Sifferbo IF
6:40.73
PB
  
6Ingrid Lundin
6:54.54
Upsala IF
6:54.54
PB
  
F14 Stav     


Final A

Final

3Emma Carlsson
3.22
Turebergs FK
3.22
PB
  
5Irma Jonhed
2.52
IF Göta Karlstad
2.52
PB
  
6Tintin EngströmRånäs 4H
2.52
=PB
  
6Tintin EngströmRånäs 4H
2.52
PB
  
7Matilda HalfwordsonBromma IF
2.52
PB
  
8Agnes Friberg
2.42
IF Göta Karlstad
2.42
PB
  
F14 Tresteg     


Final A

Final

1Alice Lindgren EngelblomIFK Lidingö
11.46
+1.8 PB
  
1Lisa Carlborg
9.57
Upsala IF
9.57
+0.7 PB
  
1Gabriella Pranjic
9.54w
IFK Kristinehamn
9.54w
+3.0
  
2Meja Wolwan
Meja Wolwan 05, Upsala IF
10.86
Upsala IF
10.86
+2.0 PB
  
3Emma Sjöblom
10.69w
Rånäs 4H
10.69w
+3.2
  
4Märta Lundström LarssonIF Göta Karlstad
10.65w
+3.1
  
5Matilda HalfwordsonBromma IF
10.56
+1.2 PB
  
6Linnea Blidborg StenbergHammarby IF
10.52
+1.7 PB
  
7Agnes Jansson
10.40
Hammarby IF
10.40
+1.5 PB
  
Emma Sjöblom
10.62
Rånäs 4H
10.62
+0.6 PB
  
Märta Lundström LarssonIF Göta Karlstad
10.29
+1.9 PB
  
F14 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

1Emma LarssonKils AIK
32.96
PB
  
1Amelia Lundgren
Amelia Lundgren 05, Kristinehamn
28.74
IFK Kristinehamn
28.74
PB
  
2Malin Garbell
Malin Garbell 05, Östhammar
42.61
Östhammar FI
42.61
PB
  
6Olivia Ellgren
39.12
Turebergs FK
39.12
PB
  
8Julia Samuelsson
34.02
Hässelby SK
34.02
=PB
  
8Julia Samuelsson
34.02
Hässelby SK
34.02
PB
  
F14 Spjut (500 g)     


Final A

Final

1Emelie Olsson
40.41
Säffle FIK
40.41
PB
  
1Vendela Stridsberg
26.97
IFK Kristinehamn
26.97
PB
  
2Edvina Norberg
37.41
Ransäters AIS
37.41
PB
  
3Norah Lind
36.80
Tyresö FK
36.80
PB
  
5Linnea Blidborg StenbergHammarby IF
30.35
PB
  
6Anna Strunke
29.55
Turebergs FK
29.55
PB
  
F13 60 m     
Heat 5
Vind: +3.6
Vind: +3.6
1Ebba Vold JohannessonIFK Sunne
7.86w
  
F13 Stav     


Final A

Final

1Alva Back
Alva Back 06, Tureberg
2.92
Turebergs FK
2.92
PB
  
2Alva Öman
Alva Öman 06, Upsala IF
2.62
Upsala IF
2.62
PB
  
3Tove Olsson
2.52
Hammarby IF
2.52
PB
  
4Emmy Wolgast
2.52
Hammarby IF
2.52
PB
  
5Rut Grufman
2.32
Täby IS
2.32
PB
  
7Leona Widell
2.12
F Bålsta IK
2.12
PB