24.5
24.5
24.5
22.5
18.5
23.5
12.5
21.5
22.5
11.5
22.5
21.5
22.5
22.5
22.5
21.5
21‐22.5
22.5
22.5
21‐22.5
21‐22.5
21‐22.5
21.5
20.5
21.5
21.5
18‐19.5
12.5
18.5
17.5
19.5
19.5
17‐19.5
18.5
4.5
17.5
7.5
16.5
2.4
7.5
10.4
16.4
11.5
15.5
15.5
14.5
12.5
11.5
7.5
15.5
15.5
15.5
15.5
8.5
14‐15.5
14.5
14.5
12.5
10.5
15.5
14.5
14‐15.5
7.5
23.4
18.4
9.4
6.4
3.4
27.3
26.3
7.5
12.5
30.4
8.5
10.5
11.5
8.5
10.5
8.5
7.5
4.5
4.5
4.5
23.4
23.4
7.5
8.5
7.5
8.5
7.5
7.5
30.4
30.4
15.4
28.4
1.5
30.4
30.4
1.5
1.5
Tävlande: 89 (44+45)   Starter: 102 (50+52)

Män
M 80 m     

Vind: +2.5

Final A

Final

Vind: +2.5
1Alexander NyströmBollnäs FIK
9.48w
  
2Frans Ingelstam
9.48w
Upsala IF
9.48w
  
3Sebastian ErikssonAlunda SK
9.57w
  
5Sture Källström
9.76w
Upsala IF
9.76w
  
7Tom Fritzdorf
Tom Fritzdorf 02, Spårvägen
10.08w
Spårvägens FK
10.08w
  
M 100 m     

Vind: +2.1

Final A

Final

Vind: +2.1
4Markus LanttoAIK
11.48w
  
5Sabiti Nahimana
11.49w
Hammarby IF
11.49w
  
Final B
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1Moi Wirunpan
11.54
Gefle IF
11.54
PB
  
2Andreas CigéhnTäby IS
11.79
PB
  
3Gabriel Larsson StewartHammarby IF
11.82
PB
  
M 200 m     

Vind: +0.5

Final A

Final

Vind: +0.5
2Gabriel Bäcke
23.04
Bollnäs FIK
23.04
PB
  
3Oskar Motta
Oskar Motta 98, Upsala IF
22.14w
Upsala IF
22.14w
  
4Mikael Gerlach
22.40w
Sundsvalls FI
22.40w
  
4Sabiti Nahimana
23.55
Hammarby IF
23.55
PB
  
5Niklas Alsing
Niklas Alsing 95, Östersunds GIF
22.96w
Östersunds GIF
22.96w
  
6Markus Ögren
23.32w
Hammarby IF
23.32w
  
Final B
Vind: +3.1
Vind: +3.1
1Tarley Allison
22.16w
Järvsö IF
22.16w
  
1Philip Stömne
23.07w
Valbo AIF
23.07w
  
2Gustav Magnusson
Gustav Magnusson 00, Nyköpings BIS
23.28w
Nyköpings BIS
23.28w
  
2Jonathan Marklund
Jonathan Marklund 97, Skellefteå AIK
23.35w
Skellefteå AIK
23.35w
  
3Sidrak Afework
Sidrak Afework 01, Spårvägen
23.77w
Spårvägens FK
23.77w
  
3Oscar Westerblom
23.82w
Spårvägens FK
23.82w
  
4Gabriel Larsson StewartHammarby IF
23.78w
  
4Magnus Rosenqvist
23.84w
IFK Umeå
23.84w
  
Final C
Vind: +2.5
Vind: +2.5
1Moi Wirunpan
23.51w
Gefle IF
23.51w
  
2Tim Svantesson
Tim Svantesson 00, Nyköpings BIS
23.71w
Nyköpings BIS
23.71w
  
3Timmy Karlsson
23.97w
Huddinge AIS
23.97w
  
M 800 m     
Final B
1Jonathan Edman
2:07.62
Umedalens IF
2:07.62
PB
  
M 5000 m     


Final A

Final

4Ludvig Johansson
17:03.93
IFK Lidingö
17:03.93
PB
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1William Frobe
54.88
Täby IS
54.88
  
3Fredrik Lorentzon
57.75
Sävedalens AIK
57.75
SB
  
M Diskus     


Final A

Final

1Jussi Kiviniemi
Jussi Kiviniemi 93, Södertälje IF
53.43
Södertälje IF
53.43
  
3Fredrik GerdsdorffTimrå AIF
45.51
PB
  
P19 200 m     

Vind: +2.1

Final A

Final

Vind: +2.1
1Johan Alsing
Johan Alsing 99, Östersunds GIF
22.59w
Östersunds GIF
22.59w
  
2Johan Stenlund
Johan Stenlund 99, Östersunds GIF
22.78w
Östersunds GIF
22.78w
  
P19 800 m     


Final A

Final

4Erik Karlsson
2:05.23
Högby IF
2:05.23
SB
  
P19 Längd     


Final A

Final

2Carl-Einar Söderström EskonniemiHellas FK
6.83w
+2.1
  
5Johan NordströmFalu IK
6.17
–0.7 PB
  
P17 1500 m     


Final A

Final

1Jesper Persson
4:20.93
Åsarna IK
4:20.93
PB
  
P17 Längd     


Final A

Final

1Gustav Magnusson
Gustav Magnusson 00, Nyköpings BIS
6.85
Nyköpings BIS
6.85
+0.5 PB
  
2Alexander Nyman
6.49w
Hanvikens SK
6.49w
+2.8
  
P15 80 m     
Heat 1
Vind: -0.7
Vind: -0.7
1Frans Ingelstam
9.89
Upsala IF
9.89
PB
  
P15 300 m     


Final A

Final

2Frans Ingelstam
38.47
Upsala IF
38.47
PB
  
P15 2000 m     


Final A

Final

1Linus Jansson
Linus Jansson 04, Oxelösund
6:39.13
SLK Oxelösund
6:39.13
PB
  
2Nils Ekroth
Nils Ekroth 03, Upsala IF
6:42.06
Upsala IF
6:42.06
PB
  
3Evert Jonsson
Evert Jonsson 03, Eskilstuna FI
6:42.80
Eskilstuna FI
6:42.80
PB
  
4Benjamin Edman
6:50.89
Umedalens IF
6:50.89
PB
  
P15 Diskus (1.0 kg)     


Final A

Final

1Karl Ludvik
53.39
Turebergs FK
53.39
PB
  
6Sander BergqvistSK Bore
33.27
PB
  
7Linus Olofsson
29.16
Boden FI
29.16
PB
  
Kvinnor
K 80 m     

Vind: +1.2

Final A

Final

Vind: +1.2
3Tindra KjetselbergÖrbyhus IF
10.59
PB
  
4Moa Erenbrand
10.64
Strands IF
10.64
PB
  
6Engla Grafström AnderssonSundsvalls FI
10.84
PB
  
K 100 m     

Vind: +1.4

Final A

Final

Vind: +1.4
1Virva Rylander
Virva Rylander 00, Västerås FK
12.41
Västerås FK
12.41
PB
  
2Linda Eriksson
12.58
Huddinge AIS
12.58
SB
  
3Kajsa Eriksson
12.59
Huddinge AIS
12.59
PB
  
4Alva von Gerber
12.83
Huddinge AIS
12.83
PB
  
5Sofia Sundstedt
Sofia Sundstedt 00, Västerås FK
13.11
Västerås FK
13.11
PB
  
7Saga Axelsson
13.26
Gefle IF
13.26
PB
  
Final B
Vind: +2.9
Vind: +2.9
2Tilda Kapell
13.49w
Hammarby IF
13.49w
  
3Terese AckebergIFK Tumba
13.50w
  
K 200 m     

Vind: +0.6

Final A

Final

Vind: +0.6
3Wilma Nielsen
Wilma Nielsen 01, Göteborgs KIK
26.99
Göteborgs KIK
26.99
PB
  
4Julia Nielsen
Julia Nielsen 01, Göteborgs KIK
27.25
Göteborgs KIK
27.25
PB
  
6Virva Rylander
Virva Rylander 00, Västerås FK
25.45w
Västerås FK
25.45w
  
Final B
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1Kajsa Eriksson
26.06
Huddinge AIS
26.06
PB
  
2Linda Eriksson
26.17
Huddinge AIS
26.17
SB
  
2Agnes Johansson
26.63
Högbo GIF
26.63
PB
  
3Caroline Jansson
26.95
Örbyhus IF
26.95
SB
  
4Viktoria VoskressenskaiaÄrla IF
27.23
PB
  
5Emelie Öberg
27.24
Ullevi FK
27.24
SB
  
K 300 m     


Final A

Final

1Frida Hjorth
43.47
Säters IF
43.47
PB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Ebba Olsson
2:28.39
Umedalens IF
2:28.39
SB
  
2Elsa Wallenius
Elsa Wallenius 01, Västerås FK
2:15.63
Västerås FK
2:15.63
PB
  
4Hanna Näslund
Hanna Näslund 00, Trångsviken
2:20.00
Trångsvikens IF
2:20.00
SB
  
5Elin Marcusson
Elin Marcusson 99, Trångsviken
2:20.67
Trångsvikens IF
2:20.67
PB
  
6Fredrika Karlsson
2:21.08
LK Roslagen
2:21.08
PB
  
9Elsa Olsson
2:25.80
Umedalens IF
2:25.80
SB
  
Final B
1Julia Nielsen
Julia Nielsen 01, Göteborgs KIK
2:23.44
Göteborgs KIK
2:23.44
PB
  
2Ida Tryggveson
2:24.13
F Bålsta IK
2:24.13
SB
  
3Ebba Edqvist
Ebba Edqvist 98, Vallentuna
2:24.56
Vallentuna FK
2:24.56
PB
  
4Wilma Nielsen
Wilma Nielsen 01, Göteborgs KIK
2:24.98
Göteborgs KIK
2:24.98
SB
  
6Matilda Brännström
2:31.44
Umedalens IF
2:31.44
SB
  
K 5000 m     


Final A

Final

4Malin Besson
18:48.63
LK Roslagen
18:48.63
PB
  
5Helena Saarela
19:15.19
LK Roslagen
19:15.19
PB
  
6Zara Lundgren
Zara Lundgren 87, Nordanstig
19:22.14
Nordanstigs FK
19:22.14
SB
  
7Isabell Ahlström
19:27.61
LK Roslagen
19:27.61
SB
  
K 400 m häck     


Final A

Final

2Ella Arvidsson
Ella Arvidsson 99, Östersunds GIF
1:04.87
Östersunds GIF
1:04.87
PB
  
4Jenny Åkervall
1:11.84
Spårvägens FK
1:11.84
PB
  
F19 100 m     
Heat 1
Vind: +1.9
Vind: +1.9
2Elin Backlund
12.65
Marieby GIF
12.65
PB
  
Heat 2
Vind: +1.9
Vind: +1.9
3Karolina SvenssonMarieby GIF
12.70
SB
  
F19 Längd     


Final A

Final

1Karolina SvenssonMarieby GIF
5.82
+1.5 PB
  
4Moa Nyqvist
5.18
Gefle IF
5.18
+1.3 SB
  
7Lovisa Olsson
Lovisa Olsson 99, Spårvägen
4.98w
Spårvägens FK
4.98w
+3.2
  
Lovisa Olsson
Lovisa Olsson 99, Spårvägen
4.91
Spårvägens FK
4.91
+1.5 SB
  
F17 1500 m     


Final A

Final

2Linn Tapani
5:08.75
Sågmyra SK
5:08.75
PB
  
F17 Längd     


Final A

Final

2Lisa Weyhenmeyer
4.92
Upsala IF
4.92
+1.6 SB
  
3Kajsa Öijar Jansson
4.91
+2.0
  
F17 Diskus     


Final A

Final

1Sara Forssell
38.83
Motala AIF
38.83
PB
  
5Julia Jonsson
29.29
Bollnäs FIK
29.29
PB
  
F15 2000 m     


Final A

Final

1Saga Fältenhag
6:47.87
Högbo GIF
6:47.87
PB
  
2Alva Malmsten NilssonIF Skade
6:55.62
PB
  
F15 Diskus (0.75 kg)     


Final A

Final

5Cissela Billock
27.39
PB
  

© 2022 Friidrottsstatistik